Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

XXX TL'lik aracı ÖTV'siz kaç TL'ye alabilirim?

2012 yılının ÖTV ve MTV indirim oranı nedir?

2012 de ötv ve mtv oranları nedir....acill
30000 tl lik bir aracı kaç liraya alabilirim...

48500 tl'lik sıfır araç alımında ÖTV ve MTV istisnası nasıl olacak?

bir sorum daha olacak: sıfır araç alıyoruz araç 48500 tl 7 sini düştügümüzde 35.400 gibi bir rakam kalıyo. bu rakamdan ilk yıla ait mtv bedeli olan 780 lirayı da düşerek 34,600 mü ödememiz gerekiyo yoksa sadece ötv indirimi alarak 35.400 mü ödememiz gerekiyo. şimdiden teşekkürler
dahada net olarak bayinin bizim adımıza ödedigi 48500 e dahil olan ilk yıla ait mtv yi de aracın %37 sine ek indirim olarak alacakmıyız ?

Arkadaşlar ben bilg programcılığında okuyorum. bu programı hesaplamanıza yardımcı olması için yazdım eğer eklenmesi gereken birşey olursa bana burada bildirirsiniz ...

kesinlikle virüs fln yoktur. yalnızca bu hesaplama işlerinin bazı arkadaşlarımız için sıkıntılı olduğunu hissettim ve yazdım programı.

arkadaşlar Audi A3 1.6 otomatik dizel 75.000 anahtar teslimi engelli indirimiyle alınırsa ne kadar olur herkes bir şey diyor net bir bilgi arıyorum

%55 özürlü sürekli raporumla h ehliyeti çıkarıp bu haktan yararlana bilirmiyim

Arkadaşlar % 37 indirimin dışında bayilerinde kendi indirimleri var o yüzden rakamlar fark edebiliyor renault ve dacia düşünen varsa bizim araba aldığımız bayiden indirimli fiyatlarını alıp burdan sizlere yazabilrim.

70 000 tl llik araç ötv indrimiyle ne kadara gelir. nissan cascai nasıl araba

700000 tl lik araç ötv ile ne kadara iniyor birde nissan cascai almayı istiyorum sizce nasıl araba ?

Engelli araç alımı.

Merhaba arkadaşlar benim amcam %96 engelli.Ötv indirimli araç almak istiyoruz.Acaba bu indirimler ne oranda 2012 yılında.Örneğin 55.000 TL lik bir araç vergi indirimleri ile ne kadara geliyor.

arkadaşlar benim sağ bacağım diz üstünden ampute oldu %54 rapor verdiler karşılığı bumu ?

% 54 raporum var ben ne kadar yararlanabilirim?

ÖTV. den

% 88 özürlü raporum var ic hastalıklar hematoloji lösemi sınırsız süreli yazıo raporda b sınıfı ehliyetim war genel engellli grubundayım ben araba alabiliyormuyum vergiler düşürüşürülüp acil cvp pls

modenam17;
Rapor oranı önemli değil otomobilde % 37 ticari araçta % 15 ötv ödemezsiniz

TheArtist;
Üzgünüm ama yararlanamazsınız % 90 veya ortopedik özürlü olmalısınız.

araç fiyatını hesaplamak için bir excel dosyası hazırladım

ötv değerini 33 yada 37 tam bilmediğim için sizin girişinize bi sutun koydum.

http://www.hazirsms.net/dosya/arachesapla.xls

http://www.hazirsms.net/dosya/arachesapla.xlsx

linklerden indirebilirsiniz.

konunun başında verilen değerlere göre hesaplama yaptım. %90 ve üzeri rapora sahipseniz doğru hesaplama yapıyor. aşağı değerdeki raporlar için hesaplama yöntemlerini bilmiyorum.

golf 6 1.6 tdı otomatik araç alacagım. 65 bin fiyatı kaça alabilirim.Teşekkürler.

dıe another day;
[FONT=Times New Roman]65000/1,37=47500 TL civarı bi şeyler olur.

[/FONT]

ÖTV Muhafiyeti HESAPLAMA!!

Arkadaşlar öncelikle siteden bilmediğim konularda çok bilgilendim bunun için çorbada benimde bir tuzum olsun istedim.Forumda dolaşırken bazı arkadaşların ötv düşümünde yüzde hesaplama şeklinin yanlış oldugunu gördüm ve bilgilendirmek istedim.

Bir sayının % desini almak onu 1,(almak istediğimiz yüzdelik) şeklinde bölmekle olmaz

örneğin:300 tl nin %30 u 90 dır oysaki 300/1,30=230,7692307692308 çıkar

Yapılması gereken işlem 300*0,30=90 dır

ÖTV Düşümü ele alındığında

Örneğin: 40000 tl değerindeki aracımızın kdvsi %18 dir 40000*0,18=7200tl (NOT: Eğer %18 yerine %82 İle çarparsanız aracın kdv siz fiyatını hesaplamış olursunuz)

KISACA:40000 tl lik araçtan ötv çıkarılması

40000*0,82=32800 (KDV siz hali)
32800*0,63=20664 (ÖTV siz hali) ayrıca fabrika çıkış fiyatıdır.
20664+7200=27864 TL şeklinde basit düz mantık masrafları dahil etmeden bi hesaplaması vardır.

Bu arada ÖTV muhafiyetinden yararlanarak araba alıcak arkadaslara tavsiyem indirim yaptırabilirseler fabrika satış fiyatından yaptırsınlar yoksa liste fiyatından yapılan indirim ötv ve kdv yi çıkarken küçülüyor.

Mehmet hocam hesabında bir hata var gibi.

Eğer fabrika çıkış fiyatı 20664 ise * 1,37 ÖTV, ve * 1,18 KDV --> 33405 yapıyor.
Oysaki 40bin yapmalıydı.
Benim bildiğim 40bin / 1,37 olarak hesaplanıyor bu işlem.

%37 mi, %19 mu ?

Arkadaşlar merhaba..

Merak ettiğim bi konu var, engelli araç alımındaki 37 lik ötv indirimi nasıl oluyorda 19 a düşüyor.. Norlmalde ötv + kdv aracın fiyat listesine yansıtılmış olarak sunuluyor... ötv indiriminden yararlanlara ise liste fiyatında önce ötv yi çıkarıyor fakat zaten fiyata tabii olan kdv yi Neden 2. bi kere fiyata ekliyor...

yasayı bilemediğim için sormak istedim..

emreaper;

Mehmet hocam peki iyi hoş ancak hiç bir firma bunu bu şekilde hesaplamaz, sizin hesabınızda bir yanlış var. 40Binlik araç için  33898TL fiyat çıkması gerek. Daha baştan kdv eksik hesaplandığı için yanlış çıkıyor.

srdr;
Hocam benim mantığıma da yatmadı, sayıların yüzde değeri olarak hiç bir firma vermiyor. Hepsi işlemi bu şekilde yapıyor. Kafam karıştı diyebilirim.

Akla zarar KDV'Siz araç alamıyosun da ondan yani devlet KDV'yi senden alıyor. O yüzden ÖTV çıktıktan sonra, çıkan fiyata kdv ekliyosun.

Üst Alt