Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

XXX TL'lik aracı ÖTV'siz kaç TL'ye alabilirim?

StratoS Hocam posta kutun dolu özelden yazamıyorum. Bi konu hakkında danışacaktım yardımcı olabilir misin?

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

gül_se

Araç alım fiyat farkı gibi bir durum yoktur. ÖTV her iki engellilik durumunda da alınmaz.
serhat0691

Aldığım kararla artık özelden mesajlara cevap vermiyorum. Herkesin görmesi açısından buradan yazarsanız cevaplarım.

StratoS

Yurtdışı araç alımı için Limit ve diğer kriterleri biliyor musunuz diye soracaktım.

serhat0691

Zamanında araştırmıştım. Limit aynı mevcut yurt içi gibi. Ama değişmediyse eski mevzuat, yani 1.6 motor hacmi altı araçların alınması da uygulanıyordu.

Kriterleri bir kenera bırakalım: Yurt dışı araç getirmek için elinizde sebep olması gerekiyor. Aracı aldığınız, getirttiniz ve gümrükte bekleyecek. Heyet araçtaki tertibata, yurt dışından geitirilmes sebebine ve sizin ehliyetinizin uygunluğuna bakıyor. Ve izin verirkende belli bir kota olduğunu biliyorum. yani herkese izin verilmiyor.

Taşıma maliyeti ile avantajlı araç getirmek için ÖTV'yi geçtim(Yurtdışında zaten ÖTV yok) KDV'nin düşük olduğu ülkelerden almalısınız ki avantajlı olsun. Böyle belli ülkeler var. Ancak taşıma maliyeti ve özel tertibatın yapılması vb maliyetler sebebiyle çok cazip fiyat avantajının sağlanmadığını düşünüyorum. (Eskiden getirilen araçların ülkemizde olmaması da bir caziplik yaratıyordu. Ancak günümüzde markaların neredeyse tüm modelleri ülkemizde satılıyor.)

Birde muafiyet tanınmaması riski de var, yukarıda belirttiğim gibi.

StratoS

Öncelikle cevap için teşekkürler. Yurtdışında ÖTV yok evet ama diğer KDV gibi vergiler bizi ilgilendirmiyor. Vergi iadesi yapılıyor. 2010 yılında Yurtdışından araç getirdim halen kullanıyorum. Şimdi yeniden alacağım inşallah. Gelen aracın üzerinde tertibat olması yeterli oluyor herhangi bir sebep gibi bir şey söz konusu olamaz. Sonuçta engellilere tanınmış bir hak. Ben günümüze uygun güncel kriterleri (motor hacmi, vergilendirilmiş tutar hesabı, yaş sınırı vb) merak ediyorum sadece yardımcı olacak varsa çok memnun olurum.

Merhaba, hesaplamaları bir türlü yapamadım 296.000 liralık bir araca ne kadar ödeyeceğim?

ÖTV indirimli fiyat hakkında ?

Kısmetse Yeni Pejo 2008 alacağım. Sitede liste fiyatı 264.500. iki site de ötv indirimi hesaplıyorum ikisinde de farklı çıkıyor. yardımcı olur musunuz acaba ?

https://www.minoto.com/otv-hesaplama
https://otv.hesaplama.net

[/IMG]

LS8mcy.png
[/URL][/IMG]

Bu aracın ÖTV indirimli fiyatı nedir şimdi ?

Fatihhhh

Liste fiyatı üzerinden Ötv muafiyeti ile 165 bin TL gibi bir rakama alabilirsiniz. Ancak liste fiytı üzerinden yapılabilecek indirimler bu rakamı daha aşağı çekecektir.

SiyahPelerinliAdam peki hocam şimdi ilk foto da fark ettim ki Vergisiz fiyat 140 bin TL. KDV ise 40 bin TL. 140+40 Bin =180 Bin TL yapıyor. 2.resim de doğru görünüyor. Ama ilk resimde de 165 bin çıkıyor. Hangisi doğru ki. Siz de 165 bin dediniz. Şimdi bayi bana 180 bin derse ne diyeceğim bi dayanağım olması gerekir diye düşünüyorum "hayır 165 bin tl olması lazım" diyebilmem için.

serhat0691

Bir hak ama dediğim gibi kotalı bir hak. Neyse siz süreçleri yaşmışsınız. İzmir özelinde getirtipte alamayan bir arkadaşım vardı. Onun deneyimini aktarmıştım.

Siz alabiliyorsanız devam edin. Birde Yurtdışındaki KDV'nin iadesini nasıl alıyorsunuz onu anlamadım?

Mevzuat değişmemiş gözüküyor yani hem 1.6 hacim altı sınır var hem de 303.000 TL sınırı var, gördüğüm kadarıyla.

StratoS

Net fiyat, brüt fiyat olayı var. Net fiyat vergisiz fiyat biz o şekilde alıyoruz. O ülkenin vatandaşı olmadığımız için vergisini ödemiyoruz.

Getirmek istediğiniz aracı gümrük onaylıyor ondan sonra getirebiliyorsunuz dedi gümrük memuru. İzmirdeki arkadaşınız muhtemelen vergilendirilmiş tutarı limiti geçtiği için alamamıştır aracını.

Ben mevzuat nasıl? Kriterler ve hesaplama yöntemi nasıl oluyor bu işin yasal boyutunu detayıyla öğrenmek istiyorum ve bunu gümrükten öğrenmek istemiyorum.

serhat0691

Hımm. Ben o ülke için KDV ödeniyor diye biliyordum, dediğiniz gibiyse iyiymiş.

Arkadaşım limitin bir hayli altınd araç geitrdi. Hatta 1.6 hacimliydi. Ama kota yok dediler. Sonra başka ülkeye gitti araç. Neyse dediğim gibi, siz ben yaşamadan alıyorum diyorsanız öyle devam edin.

Mevzuat taramasını resmi gazeteden yapabilirsiniz.

Doğrudur kota gibi bir şey hiç duymadım. 10 yıl önce 4 araç aldık peşpeşe arkadaşlarla. İnşallah yine öyle yapacağız bakalım hayırlısı.

Mevzuatlara epey baktım ama detay yok orda ben göremedim. "Vergilendirilmiş tutar" diye bir ifade var. Ben vergisi nasıl hesaplanıyor onu öğrenmek istiyorum aslen.

Arkadaşlar dacia sandero stapway 90 bg fiyatı 144.900 yazıyor.ÖTV indirimli bize kaça geliyor? Hesaplayabilir misiniz?

Merhaba arkadaşlar.2020 ekim ayından bu yana honda civic sedan alan var mı ? indirimli fiyat nedir acaba ?

Arkadaşlar 2021 ocak ayında yapılacak ötv düzenlemesi için lütfen cimer e yazalım yeni düzenlemede motor hacmi ile sınırlandırılsın rakamlar ile düzgün araç alamayacağız yoksa

ötv indirimi nasıl hesaplanıyor ?

kafam allak bullak oldu

siteler hep farklı çıkarıyor

mesela 200 bin tl lik bir araç engelli indirimi ile kaça geliyor 300 bin tl lik araç kaça geliyor

hesaplamayı nasıl yapıyorsunuz ?

elinde mahkemeden alınan ek karar (araç alabilir) kararı olan varsa paylaşabilirmi?

153500 tl lik bir aracı hesaplarken fiyatı 1,50 mi yoksa 1,80 e mi bölmeliyim ?

%90 raporumla OTV'sız araca almayı dusunuyorum.

330.000 olan arac bu raporumla ne kadar ediyor acaba. nasıl hesaplandıgını bılmıyorumda.

183,333 tl çıkıyor ama 330.800 tl lik arabba fiyatına bazı araç bayiileri 190 bazıları 200 bin istiyen dee oluyor .

besalti20
evet ne kadar para koparsam kar mantığı .330 bin tl lik araçta yasal olanı 183 bin tl kalanını elden nakit alıyorlar .

158.950 tl lik Dacia Sandero için :

Aracın indirimli anahtar teslim fiyatı 154.942,77 tl dedi bayi ötv indirimi ile 103.000 tl ye bıraktı.
Aslında Liste fiyatı ile Ötv indirimli olması gereken 99343,75 tl değil mi ?
Güya indirim yaptı. ;)

Engelliye yapılan ÖTV indirimini ranta çevirmek isteyen ve kar marjını artırarak indirime ortak olmak isteyen otomobil bayisi hiç te az değil.

Hesap yapmayı ve pazarlığı bilen biri ile araç almaya gidin.

Üst Alt