Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

“Zihinsel engellisin, memur olamazsın”

Quwaxer

Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
Yüksek bütçesi ve israf harcamaları ile tartışılan Diyanet bu kez hak ihlali ile gündeme geldi. EKPSS ile Diyanet’e atanan bedensel engelli memur adayının işlemleri, “Zihinsel engellisin, memur olamazsın” denilerek iptal edildi.

ENGELLİ bireylerin kamuya atamalarında şart koşulan EKPSS’den yeterli puanı alarak Diyanet İşleri Başkanlığı’na atanan bedensel engelli memur adayının işlemleri, “Zihinsel engellisin” denilerek iptal edildi. Diyanet’in oluşturduğu komisyonca iptal edilen atama işlemi, yargıya taşındı.

KOMİSYON ATAMAYI İPTAL ETTİ

İHL mezunu olan ve hafızlık belgesi bulunan engelli yurttaş, edinilen bilgiye göre EKPSS 2019’da memur olmak için yeter puanı aldı.

Araması Diyanet İşleri Başkanlığı’na yapılan yurttaşın işlemleri, Diyanet İşleri Başkanlığı’nca oluşturulan atama komisyonunca durduruldu. Komisyonun atama durdurma gerekçesi ise “Bu kadarı da olmaz” dedirtti. Komisyonun, bedensel engeli bulunan yurttaşın zihinsel engelli olduğu gerekçesiyle atama işlemini durdurduğu bildirildi.

ZİHİNSEL MUAYENE İSTENDİ

Engelli raporunda zihinsel engelli olduğuna ilişkin herhangi bir ibare bulunmamasına karşın ataması iptal edilen yurttaş, yaşadığı haksızlığı yargıya taşıdı. Yurttaşın atama iptal kararına yönelik yürütmeyi durdurma talebini reddeden mahkeme, “Zihinsel ve ruhsal muayene” istedi. Memur adayının zeka puanının 112 olduğu, hiçbir ruhsal hastalığı olmadığı öğrenilirken yargı sürecinin devam ettiği ifade edildi.

https://www.engelsizler.net/zihinsel-engellisin-memur-olamazsin/6000/

2 sene önceki haber değil mi bu ya ? Davası halen devam ediyorsa demek ondan haberi yapıldı sanırım. Zihinsel engeli olsa nasıl İHL mezunu ve hafızlık belgesi olsun. Hiç mi bunu bahsetmemiş. Bedensel engeli olduğu için dışlanmış diyanet tarafından başka açıklaması yok. Aynı diyanet faiz haram deyip faizden 2.1 milyon tl kazanan kurum sonuçta pekte mantık aramamak lazım. Din afyondur, ticarettir.

Ayrıca zihinsel engellilerde ekpss girmeye hakları varmış şimdi okudum. Diyanet = Hıyanet :D

Diyanet zaten Zihinsel engelli atansa bile atamayı iptal edecektir. Diyanet İlahiyat Mezunlarının çoğundan belge istiyor, belge karşılığı yoksa atamayı yine kabul etmiyor. Engel durumu diyanetin görev tanımına uymuyorsa yine iptal söz konusu olabiliyor.

Arkadaşım Zihinsel engelli... Diyanete Vhki olarak atanmıştı. Ataması iptal olmadı. Yıllardır devam ediyor. Bence raporunu incelemek lazım veya kaydını yapan memur belki sınava yanlışlıkla zihinselden kaydını yapmıştır. Komisyonda doktora kademesindeki insanlar var. Böyle yanlışlık yapıldığını düşünmüyorum. memurlar. nette yayınlanmayan haberlere ben pek inanmıyorum. Aynı haberi yayınlayan kesimlere baktım sadece uyduruk sol kesim haber sitelerinde var. Foxta olsaydı inanırdım ama böyle karalama kampanyaları doğru değil.

Eğer bu haber doğruysa..
İşte korktuğum başıma gelir bence.
Bu yüzden ekpssye calısmak ve girmek istemiyorum.

Üst Alt