Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

2024 Temmuz'da emekli maaşına ne kadar zam yapılır?

Yasa teklifi henüz yeni verildi. Yasalaşması ve resmi gazete'de yayımlanması zaman alacak. Dolayısıyla bu ay ya zam alınmayacak ya da bir ara ödenecek. Orası ile ilgili ne diyorlar?

Akp yine din ile kandırmaya devam ediyor. Bunlar Müslüman ise ben değilim ya da bunların inancı bana ters yani 2.500tl zam yapıyorsan herkese yapacaksın yoksa kul hakkına girersin. Şimdi yüksek prim ödeyip, 12.500tl ve üstü maaş alanların hakkini yediniz. At hırsızları sizden daha iyidir. Onların en azından bir sınırı var ama akp nin çalma ve kul hakkı yeme de sınırı yok! Hukuk bitmiş, asker ve polis hükümetin uşağı olmuş. Bir kesime 2.500tl zam yapmak eşitlik ilkesine aykırı dava açsak hukuk sistemi ve yargıtay da bu akp nin uşağı yani kendi atadadığı kulları....

kök aylığı :6000 % 25 zam ile 7500 tl + 5000 tl herkesin vergisinden verilen sadaka = 12500 tl. % 108 zam . Kök aylık 11000 tl % 25 zam = 13750 tl.

@Reborn,
zamlı kök maaşı 7.500 lira olanın maaşı 12.500'e , zamlı kök maaşı 12.400 olanın yine 12.500'e yükselecek.

@zubizaretta,

Emekli aylığı hesaplama sistemi değişmeden, tüm emekli aylıklarına prim gün sayısına , ödenen primlere göre ve yaşa göre intibak yapılmadan emekli aylıkları gerçek değerine ulaştırılmadan bu konu çözüme kavuşmaz...

2008 yılı 5510 sayılı yasa ABO ve Büyümeden pay maddeleri , o yasayı çıkaran yani iktidar tarafından 2007 yılına döndürülmedikçe 6000-7000 maaş 12500 e tamamlansa ne olur tamamlanmasa ne olur. 5510 sayılı yasa 2007 yılındaki gibi uygulansa idi en düşük bağlanan emekli maaşı temmuz 2024 te 31000 tl olacaktı.
Ama bağlandıktan sonra TUİK yalancılık hırsızlık yapıp düşük gösterdiği için eriyecekti. İktidar yasayı yine kendi zamanına 2007 ye döndürmeli.
Bakın : 2019 yılında 100 tl ye alınan mal-hizmet toplamı ENAG hesaplamasına göre haziran 2024 te 1903 tl ye alınabiliyor. Tuike göre ise 526 tl ye alınabiliyor.
Aradaki fark emekli ve ücretliden 5 senede çalınan satın alma gücüdür.
Şimdi 11 milyon 700 bin emekli var + 4 milyon 600 bin dul+yetim+malul+vazife malülü+ sürekli işgöremezlik geliri+ sürekli işgöremezlik geliri (ölüm ) alanlar var toplam 16,3 milyon. Bu 16,3 milyon kişiye haziranda ödenen parayı 16,3 milyona bölerseniz 11.900 tl/ay ediyor. Temmuzda 14.875 edecek.

Yani şimdinin parası ile 150 Bin tl/ay Brüt üzerinden SGK ya prim ödeyenle 20 Bin/ay brüt üzerinden prim ödeyenin emekli maaşı yıllardır birbirine yaklaşıyor ve eşitlenecek 5-10 yıla.Bu sosyal bir sorun büyük adaletsizlik ve kayıtlı çalışmayı iyice vuracak.

Temmuzda olan şu : Haziran 2024 Kök aylığı ( sgk ya ödediği primin karşılığı gerçek emekli aylığı ) :6000 tl % 25 zam ile 7500 tl + 5000 tl herkesin hepimizin ödediği vergilerden verilen hazine yardımı ( sadaka ) = 12500 tl. Yani % 108 zam . Kök aylığı ( sgk ya ödediği primin karşılığı gerçek emekli aylığı ) 11000 tl % 25 enflasyon farkı = 13750 tl. 6 aylık enflasyon % 24,73 ama ben düz hesap 25 aldım.

Kimse yüksekten prim ödeyip artık emekli olmaz. Akp içine etti iyice sgk sistemini değiştirip, vatandaşı soyup soğana çevirdi. Düşük maaş alana yüksek zam ama yüksek maaş alana düşük zam adam asgâri ücret üzerinden prim ödemiş, diğeri asgâri ücretin 3 katı prim ödemiş.

Çok yanlış yaptılar şimdi kayıt dışı çalışan sayısı artacak ve herkes elden maaş alacak sadece asgâri ücret kısmı bankaya yatar üstünü vatandaş elden alir yani vergi kaybı yasayacak olan hükümet düşünsün. Yanlış yönetim şekli, kurnaz ve ahlaksız halk doğurur daha önce bu dediğim oldu.

Konunun tamamını okumadım ama sanırım atlanılan şeyler var. Mesela emekliliklerini bildiğim ve her ikisininde primleri asgari ücretten ödenen iki kişiden örnek vermek gerekirse.
1. örnekde kişi 2000 li yıllarda 3600 prim günü ile emekli olmuş. Şuanki maaşı 15.154 TL
2. örnekde ise 2023 de, 6300 prim günü ile eyt den emekli olan bir başka tanıdığın maaşı 10.488TL. Tabi bunu 12500 e çıkardılar o ayrı fakat gerçek maaşı bu son karar çıkmadan önce 10.488 görünüyordu. Yıllara göre ödenen katsayılar değişti ve siz bunu sadece prim günü ve miktarı gibi düşünüyorsunuz.

2. örnekde ki kişi 7,5 yıl daha fazla çalışmış, daha fazla prim ödemiş ama daha az maaş alıyor. Yani durum sadece birilerinin kızdığı gibi ben daha yüksek ödedim, niye onlara yapılıyor da bana yapılmıyorun ötesinde birşey. Bakın bu örnekdeki hesap tam tersini gösteriyor. Birinin şanssızlığı prim günlerinden fazla olan kısmın katsayıların düşük olduğu dönemlerde fazla olması. Adilliyet bunun gibi noktalarda da bozuluyor.
Eğer katsayılarına dokunmamış olsalar yeni emekli olan kişilerinde maaşı bu kadar düşük olmayacaktı zaten. Ama şuanki verdiğim örnekdeki gibi kişi 2 katı daha fazla çalışmış olsa, toplamda 2 katı fazla primi ödenmiş olsa eskiden emekli olan kişiler kadar maaş alamıyor. Farkındaysanız birisi 10 yıl üzerinden diğeri 17,5 yıl üzerinden prim ödemiş fakat 10 yıl prim ödeyenin gerçek maaşları diğerine oranla neredeyse %50 daha fazla.

@HuYSuz79,
Siz, ya matematik bilmiyorsunuz ya da sıcaktan beyin hücreleriniz öldü. Kardeşim 10bin gün prim ödeyen ile 5bin gün prim ödeyen aynı yani çok çalışıp, fazla prim ödemek emekli maaşına katkı sağlamaz. Askerlik, doğum ve yurt dışı borçlanması ile asgari ücretin üzerinde prim ödemek emekli maaşını arttırır yalnız son yapılan zam oranlarına bakarsan asgari ücretin 3 katı ödeyen daha düşük zam asgari ücret ödeyen daha fazla zam aldı. Yani prim gün sayısı önemli degil

@Reborn, Matematiğiniz o kadar iyi ki maşalahınız var. Örneğin Bağkurlularda 9.000 prim günü ile emekli olma şartı ile 3600 gün emeklilik arasındaki farkı hiç göremiyorsunuz. Yukarıdaki örnekde 3600 ile 6300 farkını göremiyorsunuz. Değişen aylık bağlama oranlarını, yeni emeklilierdeki maaşların düşmesini hiç göremiyorsunuz. İşinize sadece kendinizi ilgilendiren kısmı geliyor onu görüyorsunuz. Süperzeka dedikleri bu olsa gerek.

E size orada haksızlık yapıldı tamam. Burada bu adamlara en başından haksızlık yapılmıyor mu ?
Bunun hakkı verilse, sizin haksızlık dediğiniz kısım yaşanacak mıydı ?

Orada da bu insanlara yapılan haksızlık yine hükümetin politikası değil mi ?

2. kişininde şuan 15,000 TL alabilmesi için hangi primleri yatırması gerekiyor. Lütfen siz hesaplayın. Muhtemelen sizin başınıza sıcaklardan güneş geçmemiş, hücreleriniz henüz ölmemiştir.

Normalde bu cümleleri kurmam. İnsan hata yapabilir, yanlış yazabilir, şüphesiz atladığı görmediği / okumadığı, yazmayı unuttuğu ifadeler olabilir. Ancak sizin seviyenizle cevap vermek gerekirse. Nerenizle okuyup nerenizle anlamak istiyorsanız o şekilde devam edebilirsiniz elbette. Ama bu seviyesizlikle cevap verecekseniz lütfen adımı dahil etmeyin.

Bakın ben ne demişim "Konunun tamamını okumadım ama sanırım atlanılan şeyler var"
niye onlara yapılıyor da bana yapılmıyorun "ötesinde birşey"
Adilliyet bunun gibi noktalarda da bozuluyor.

Bu sefer umarım gözlerinizle okur, sadece kendi çıkarlarınız doğrultundaki yapılan yanlışlar yerine; diğer insanlara yapılan adaletsizliğin etkilerininde onları bu noktaya getirdiğini, oradaki adaletsizlikler düzeldiğinde aslında bunun en başında olmayacağını belki görürsünüz.

Seneye umarım maaş alırız.. böyle giderse maaş da alamayacağız bırakın zammı... çok üzücü..

@HuYSuz79,

Kısa ve öz yaz lütfen! Mektup gibi yazıyorsun ve konu dağılıyor.

9000gün ile 3600 gün prim ödeyen aynı maaşı nasıl alir diyorsan. 3600 gün asgâri ücretin üzerinde prim öderse alir kardeşim belki adam askerlik borçlanması yaptı ya da kadın diyelim doğum borçlanması yaptı.

Şunu kafana yaz prim gün sayısı maaşa katkı sağlamaz.

2008 yılından sonra çalışma prim gün sayın fazla olursa ve primlerin asgâri ücretin ya da bir tık üstü olsa bile istersen 10bin gün prim yap faso fiso olursun ve maaşın her yıl düşer yani ne kadar az prim ve tabandan ödeme yaparsan yüksek maaş alırsın.
Formül basit yani...

@Reborn,

Kısa ve öz bir olayı anlatayım ve yaz boz çiz uğraşmasın kimse.

2022 yılında %97 vergi indirimi ile emekli oldum prim gün sayım 5258 ve Giriş 2003 güncel Kök maaşım 8722 TL

2024 yılında 2 ay önce yakın bir akrabam EYT ile emekli oldu prim gün sayısı 7846 Giriş 1996 ve güncel Kök maaşı 9240 TL

Umarım herkes ne demek istediğimi sonuna kadar anlamıştır 😂😂😂😂

2008 yılı 5510 sayılı yasa ABO ve Büyümeden pay maddeleri , o yasayı çıkaran yani iktidar tarafından 2007 yılına döndürülmedikçe 6000-7000 maaş 12500 e tamamlansa ne olur tamamlanmasa ne olur. 5510 sayılı yasa 2007 yılındaki gibi uygulansa idi en düşük bağlanan emekli maaşı temmuz 2024 te 31000 tl olacaktı.
Ama bağlandıktan sonra TUİK yalancılık hırsızlık yapıp düşük gösterdiği için eriyecekti. İktidar yasayı yine kendi zamanına 2007 ye döndürmeli.
Bakın : 2019 yılında 100 tl ye alınan mal-hizmet toplamı ENAG hesaplamasına göre haziran 2024 te 1903 tl ye alınabiliyor. Tuike göre ise 526 tl ye alınabiliyor.
Aradaki fark emekli ve ücretliden 5 senede çalınan satın alma gücüdür.
Şimdi 11 milyon 700 bin emekli var + 4 milyon 600 bin dul+yetim+malul+vazife malülü+ sürekli işgöremezlik geliri+ sürekli işgöremezlik geliri (ölüm ) alanlar var toplam 16,3 milyon. Bu 16,3 milyon kişiye haziranda ödenen parayı 16,3 milyona bölerseniz 11.900 tl/ay ediyor. Temmuzda 14.875 edecek.

Yani şimdinin parası ile 150 Bin tl/ay Brüt üzerinden SGK ya prim ödeyenle 20 Bin/ay brüt üzerinden prim ödeyenin emekli maaşı yıllardır birbirine yaklaşıyor ve eşitlenecek 5-10 yıla.Bu sosyal bir sorun büyük adaletsizlik ve kayıtlı çalışmayı iyice vuracak.

Temmuzda olan şu : Haziran 2024 Kök aylığı ( sgk ya ödediği primin karşılığı gerçek emekli aylığı ) :6000 tl % 25 zam ile 7500 tl + 5000 tl herkesin hepimizin ödediği vergilerden verilen hazine yardımı ( sadaka ) = 12500 tl. Yani % 108 zam . Kök aylığı ( sgk ya ödediği primin karşılığı gerçek emekli aylığı ) 11000 tl % 25 enflasyon farkı = 13750 tl. 6 aylık enflasyon % 24,73 ama ben düz hesap 25 aldım.

Bugün yine emekli maaşı hesaplama sistemi değişti. Prim gün sayısı ile yüksek ödeyenlere daha yüksek emekli maaş bağlanacak.

Düşük maaş alanlara yüksek zam ve sosyal yardımlar devam edecek gibi duruyor.

Hükümet bu işi beceremiyor yani eyt çıkarması ile diğer emekli kesimi bitirdiler.

40 yaşında sağlıklı bir adamı nasıl emekli edersin?

@Reborn,

Kademe geliyor kardeşim. 3600 gün ödeyen ile 5700 gün ödeyen arasındaki hesaplama değişiyor artık.
Bu not burda dursun 2024 yıl sonu enflasyon %15 çıkacak sonra emekliler için farklı zam yöntemiyle maaşlar değişiklik gösterecek....

Son düzenleme:
Bu arada TUİK düzelmezse Ocak 2025 emekli maaş zammı % 12 - 15 arasında olacaktır.

@deasn12,
Ne gibi bir değişiklik? Valla yakında kimse maaş falan alamaz gibi duruyor.

Deprem ülkesiyiz, İstanbul'u deprem vurduğu an memur ve emekli maaş beklemesin.

2008 yılından sonra çalışma prim gün sayısı fazla olana düşük maaş yani benim yazdıklarımı doğruluyor. Fazla çalışmanın emekli maaşına katkısı yok demiştim. Emekli maaşını yüksek prim, askerlık ya da doğum borçlanması, yurt dışı borçlanması artırır ayrıca abo 2008 yılından önce emekli olan biri daha yüksek alor.

Neyse şimdi sistemi değiştirip, daha çok insanı mağdur edecekler.

Günaydın...

bizim farklar ayın 1 inde mi yatacak ??

@HakanEs26,

Kanka henüz resmi gazetede yayınlanmadı. Resmi gazetede yayınlandıktan 1 gün sonra ödeme planı açıklanır.
3 ağustos gibi yatmaya başlar.
2024 Ocak zam farkları da 3 şubatta başlamış 6 şubatta tamamlanmıştı.

@HakanEs26,

Kanka 2 ağustos'da resmi gazetede yayınlandı ve yürürlüğe girdi. 7 ağustos çarşamba günü zam farkları yatacak.

Son düzenleme:
Üst Alt