Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

%90 raporla alınan araç kaza yaptığında kasko ile ilgili aleyhte Yargıtay kararı

İyi olur
birlik olup tepki verirsek bu saçmalalıkların önüne geçmiş oluruz.
AXA sigorta benim için ardık 2 planda

Arkadaşlar ben anadolu sıgorta ıle gorustum kaskomu hep ona yaptırıyorum. Benım aracım 90 ustu raporla alınmıs techızatsız arac. Anadolu sıgorta polıcemı sorguladı ve kullanmanız ıcın hıcbır engelınız yok alkolluyken ve kırmızı ısıkta gecerek bır kazaya karsmadıgınız surece sıze odeme yapılır dedı.

Ben hala bu tokatta yasanan olayın aslını merak edıyorum neye dayanarak bu haber yapıldı nasıl olduda 1 gunde neredeyse turkıyedekı butun haber kanallarında bu haber oldu.

Sonunda ne cıkacak cok merak edıyorum.

Umarım engellıler.bız yonetıcılerının bır baglantısı vardır ve bıze bır saglıklı bılgı aktarabılırler..

Bu mahkeme sonrası hiç bir sigorta şirketine güvenemezsiniz. Allah korusun bir kaza yapınca şirket ödememek için Tokat Turhal mahkemenin verdiği kararı öne sürerek para ödemezler, çünkü emsal karar diyecekler
bu AXA SİGORTA BUNA SEBEP OLDUĞU İÇİN BENİM İÇİN BU ŞİRKET BİTTİ
HANGİ ŞİRKETE GİDERSENİZ GİDİN BELGESİZ KASKO YAPTIRMAYIN
SİZDE BU ŞİRKETİ NOT ALIN....
İYİ GÜNLER DİLERİM

Arkadaşlar merhaba. Bu konu hakkında net bilgi almak için axa sigorta Turhal acentesi Erol Yelkaya'yı aradım. Orada Fikret adında bir yetkiliyle görüştüm. Turhal'da gerçekleşen kaza ve sonucunda gelişenler özetle şöyle.

Karayolları trafik kanunu , % 90ve üzeri engelli bir yurttaşın aracını sürücü belgesi olan herkesin kullanabileceğini söylüyor. Ama, sigorta şirketlerine bunu resmen iletmemiş. Resmî bilgilendirme olmayınca, şirketler eski yasaya istinaden davranıyor. Kaza anında araç sürücüsü ruhsat sahibinin yakını değilmiş. Bir hayvana çarpıyor ve araç hasar görüyor.

Kaskodan ödenmesi talep edilince şirket aracı kullanan kişinin üçüncü dereceye kadar yakını olmadığını, bu yüzden ödeme yapmayacağını beyan ediyor. Ruhsat sahibi karayolları trafik kanununu gösteriyor. Şirket, sigorta kanunlarında eski yasanın geçerli olduğunu, kendilerine devlet tarafından herhangi bir bildirim yapılmadığını söyleyerek mahkemeye gerekli belgeleri sünüyor. Ve sonuç bildiğiniz gibi.

Kaza anında sürücü ruhsat sahibinin 3. dereceye kadar yakını olsaymış bu sorun yaşanmayacakmış. Fikret beyin bana ilettiği bilgiye göre, bundan sonra %90 ve üzeri raporla alınan aracın 3. Dereceye kadar akraba dışında kimseye kullandırılmaması yönünde. Burada basının haberi verme şekli sakat aslında. Saygılarımla..

Çok net anlaşıldı şimdi...

Açıkçası çok net anlaşılan bir durum yok ortada,
Birincisi, bir kanun değişip tekrar yürürlüğe konduğunda bireylere,kurumlara öylece tebliğ edilmez. Resmi gazete yayınlanır yürürlüğe girer
İkincisi, yargıtay kanununun değişip yürürlüğe girdiğini bilir, sigorta şirketi istediği kadar haberim yok ben eski kanunu tanırım desin yargıtay hukuk en günce hali ile ne diyorsa ona uyar. Öyle yasa değişmiş ama haberim yokmuş demez. Bence hala büyük bi yanlış var ortada.

adnn

Bu konuda yapılacak tek şey AİHM'e başvurmak. İç hukuk tükenmiş.

tarsuslu69

Karayolları kanununun ilgili maddesini kasko poliçelerine bi şekilde derc ettirmek çözüm olabilir. Kasko şirketleri engelli araçların sigortalanması sırasına sözleşmelerinde bazı farklı maddeler yazıyorlar engelli aracı olmasından dolayı. Daha sonrasında bi şekilde davalık olmamak için karayolları kanununun ilgili maddesine atıfta bulunulması istenebilir. Sigorta acentesini standart sözleşme yazmasından bi adım ötesi olur bu talep. Kabul görürmü bilmem. Güncel yasa ile bu talebi kasko yaptırmadan önce sigorta acentesine iletmek doğru gibi. Şu aşamada en mantıklısı bu.

adnn

Demek yargıtay da kanunun değiştiğini bilmiyor.
hayatımda "bana tebliğ edilmedi, eski kanunu tanırım ben" şeklinde saçma bir açıklama duymadım. Kasko şirketi -esasen söylememeli- söyleyebilir ama yargıtay ilgili maddeleri -hiç değilse- okumadan mı vermiş ki kararını?

Kaskoyu mahkemeyi unuttum.
şehitlerimize canım çok sıkıldı

tarsuslu69

Belliydi abi ben edim bu iste bir yanlışlık var diye tabı yargıtayın verdiği karar yine doğru değil ama var bı eksık belliydi bi nebzede olsa acıklıga kavusmus olması güzel.Benim tavsiyem araçlarınızı arkadaşta olsa kımseye vermeyın 1.2.3 yakını dısında kımseye kullandırmayın allah muhafaza bıse olur hem sız hemde arkadaşınız zor durumda kalır malınızla rezıl olmayın...

O mahkemenin yanlışı, kanun açıkça 90 ve 90 üstü engelliler (araç özel yapım olmaması kaydıyla) yakını dışın dada kullanabilir. Axa sigortanın avukatı iyi kıvırmış
ŞİMDİ BENDE BU ŞİRKETİN ARABAYI KASKO YAPARKEN 1,2,3 DERECEYE KADAR KULANA BİLİR DEMESİ GEREKİR.

Engelli adına alınan araçlarda 3. şahıs kaza yapması durumunda kasko ödeme yapmayacak

[FONT=Helvetica]Yargıtay'dan emsal karar! Engelli yakınları üzerine araç alıp direksiyonuna geçen sürücüler

Yüksek mahkeme, engelli aracını başkası kullanırken kaza yapması hal[FONT=inherit]inde kasko şirketinin ödeme yapmayacağına hükmetti.[/FONT][/FONT]
[FONT=Helvetica][FONT=inherit]Konu ile ilgili İSAD YK Başkanı Turusan Bağcı CNN TÜRK Ana Haber aracılığı ile kamuoyunu bilgilendirdi.

TÜİK verilerine göre Türkiye'de 5 milyonun üzerinde engelli vatandaş bulunuyor. Yani Türkiye nüfusunun yüzde 7'sini engelliler oluşturuyor. Bunun yüzde 43'ü erkek, yüzde 57'si kadın. Vergi muafiyetlerinden çalışma haklarına, fatura indirimlerinden otomobilde düşük fiyata kadar pek çok hak engelli vatandaşların hizmetine sunuluyor.

Yüzde 90 ve üzeri engelli yakını olanlar ÖTV (Özel Tüketim Vergisi) ve MTV (Motorlu Taşıtlar Vergisi) muafiyetli sıfır araç alabiliyor. Ayrıca yüzde 90 ve üzeri engelli yakını olanlar, engelli yakını tarafından kullanılması ve engelli kişinin ortopedik engelli olması şartı ile yurt dışından özel tertibatlı araç getirtebiliyor. Engellilik durumlarının araçları bizzat kullanamayacak ve sürekli olarak tekerlekli sandalye veya sedye kullandıklarını sağlık raporu ile belgeleyenlerden engellilik derecesi yüzde 90 veya daha fazla olup tekerlekli sandalye veya sedye ile binilmesine ve seyahat edilmesine uygun tertibat yaptıran malul ve engelliler beş yılda bir sürücü dahil 9 kişilik oturma yeri olan ÖTV'siz sıfır araç alabiliyor.

Engellilere ait veya engelliler üzerinden ÖTV muafiyeti ile alınan hususi otomobil, kamyonet panel/glass van, kamyonet açık/kapalı kasa, traktör ve motosiklet grubu araçlara düzenlenen Kasko Sigortası poliçelerinde ki uygulama;

Engellilere Ait veya Engelliler Üzerinden Satın Alınan Araçlar

"Sigorta konusu aracın, Karayolları Trafik Yönetmeliği 53. maddesi kapsamında, Özel Tüketim Vergisinden muaf olarak, malul, sakat ve engellilere ait özel tertibatlı veya sakatlık derecesi %90 ve üzeri olan malul ve engelliler adına tescil edilmiş bir araç olması durumunda, sigortalı aracın, ilk iktisap tarihinden itibaren, yönetmelikte belirtilen, ÖTV ödenmeden satışının yapılamayacağına ilişkin süre dolmadan, çalınması, ağır veya tam hasara uğraması halinde ödenecek tazminat, poliçenin 9. maddesi doğrultusunda eksper tarafından belirlenecek rayiç değerden aracın satın alındığı tarihte geçerli olan ÖTV oranında indirim yapılmak suretiyle belirlenecektir.

Karayolları Trafik Yönetmeliği 53. maddesi hükmü gereği malul, sakat ve engellilere ait özel tertibatlı araçların ruhsatı adına tescil edilmiş eski tip "H" sınıfı ehliyete sahip veya ilgili yönetmelikte yer alan sürücü ve araçlara ilişkin kod tablosuna istinaden, sigortalı araçta bulunan özel tertibata uygun kod yazılı bulunan yeni tip "A" veya "B" sınıfı ehliyete sahip kişilerce kullanılması esastır. Özel tertibatlı aracın ruhsatı adına tescil edilmiş kişi haricinde kullanılması halinde Kara Araçları Kasko Sigortası Genel Şartları A.5.4 maddesi (aracın gerekli sürücü belgesine sahip olmayan kimseler tarafından kullanılması) hükmü gereği tazminat ödenmeyecektir. Ancak herhangi bir engeli bulunmayan kişilerin kullanımına uygun olarak üretilmiş olan aracın teknik donanımlarında hiçbir değişiklik yapılmadan, engelli kişinin sağlık raporunda belirtilen tertibatın ilave aparatlarla taktırılmış olması halinde, bu araç, araç sahibinin eşi, üçüncü dereceye kadar kan ve sıhri hısımlarından bir sürücü veya noterce düzenlenmiş iş akdine bağlı olarak istihdam edilen bir sürücü tarafından da kullanılabilir. Aracın engelli veya bu kişiler tarafından her iki şekilde de kullanılabileceğinin yetkili kurum ve kuruluşlarca belgelendirilmesi şarttır.

17 Nisan 2015 tarihli 29329 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Karayolları Trafik Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelikte aşağıdaki madde yer almaktadır.

c) Engellilik derecesi % 90'ın altında olan engelliler tarafından bizzat kullanılmak amacıyla özel tertibatlı araçların Özel Tüketim Vergisinden muaf olarak yurt içinden ilk iktisabında tescil belgelerine, "İlk iktisap tarihinden itibaren beş yıl geçmedikçe Özel Tüketim Vergisi ödenmeden devri, satışı, hibesi, intifasının mülkiyeti muhafaza kaydıyla veya sair şekillerde akden devri, tasarruf hakkının vekâletname ile devredilmesi, "Özel tertibatının kaldırılması veya değiştirilmesi yasaktır." şeklinde şerh konulur. Herhangi bir engeli bulunmayan kişilerin kullanımına uygun olarak üretilmiş olan aracın teknik donanımlarında hiçbir değişiklik yapılmadan, engelli kişinin sağlık raporunda belirtilen tertibatın ilave aparatlarla taktırılmış olması halinde, bu araç araç sahibinin eşi, üçüncü dereceye kadar kan ve sıhri hısımlarından bir sürücü veya noterce düzenlenmiş iş akdine bağlı olarak istihdam edilen bir sürücü tarafından da kullanılabilir. Aracın engelli veya bu kişiler tarafından her iki şekilde de kullanılabileceğinin yetkili kurum ve kuruluşlarca belgelendirilmesi şarttır.[/FONT]
[FONT=inherit][FONT=inherit][FONT=inherit]#[/FONT][FONT=inherit]engelliaraç[/FONT][/FONT] [FONT=inherit][FONT=inherit]#[/FONT][FONT=inherit]kasko[/FONT][/FONT] [FONT=inherit][FONT=inherit]#[/FONT][FONT=inherit]yargıtay[/FONT][/FONT] [FONT=inherit][FONT=inherit]#[/FONT][FONT=inherit]engelliaraçkaskosu[/FONT][/FONT] [FONT=inherit][FONT=inherit]#[/FONT][FONT=inherit]drsigorta[/FONT][/FONT] [FONT=inherit][FONT=inherit]#[/FONT][FONT=inherit]acente[/FONT][/FONT] [FONT=inherit][FONT=inherit]#[/FONT][FONT=inherit]sigorta[/FONT][/FONT] [FONT=inherit][FONT=inherit]#[/FONT][FONT=inherit]kaza[/FONT][/FONT]
[/FONT]
[/FONT]

Ozaman yakınlarımızın sürmeside yasaklansın böyle kararmı olur sonuçta kasko bedelini uatıryoruz normal vatandaş gibi diğer araçlarda da ozaman araç sahibinden başkasına ödeme yapmasınlar böyle saçmalıkmı olur

Merhabalar.

Yurt icinden alinmis, %90 ve uzeri engelli raporuyla alinmis, ozel tertibati olmayan araclari HERKES kullanabilir. Ehliyeti olsun yeter.

Eger arabanizi bu sekilde aldiysaniz, Yok 3.derece akrabasiymis, yok notermis falan bunlara takilmayin kime isterse kullandirabilirsiniz.

Hepimiz isteriz ki policede engelliler klozunda bu yazsin... suan da bu bilginin police klozlarina eklenmesi icin aksigortaya talepte bulundum. Haber bekliyorum.

Hatta ve hatta bu haber temmuz ayinda cikinca aksigortadan zeyl yapilmasini talep ettim ve zeyl i aldim!!! Zeylde su sekilde aciklamalar kismina not dusuldu.

Zeyl aciklamalar bolumune yazilan not:

Karayolları Trafik Yönetmeliği madde 53/e bendi kapsamındayurt içinde iktisap edilmiş, özel tertibatı bulunmayan sigortalı aracın kullanımı bakımından sürücü kısıtlaması bulunmamaktadır.
Ak sigorta Hasar Müşteri Deneyimi I Bölüm Müdürü
(Ismini belirtmiyorum)

Iste bu bilgi aciklamalara degilde klozda yazarsa engelliler kendilerini daha da garantide ve guvende hissedecekler ve yaptirmis olduklari policelerin bir ise yarayip yaramayacagini bilecekler.
Konu ile ilgili sigorta sirkti underwriting departmani(klozlari yazan ekip) ve hukuk birimi calisma yapiyor. Umarim klozu duzeltecekler.

Gelismelerden haberdar edecegim.

Bilginize
Mert

Engelli aracını yakını hariç birinin sadece acil durumlarda kullanılması bence mantıklı olan, onun haricinde şahsa özel kullanılması suistimal olur. Kasko firmalarını desteklerim bu konuda fakat, çevirmelerde acil vs sorulmaksızın aracı bağlamak yerine insiyatif göstererek ya da ceza gibi puantaj sistemi uygulamak daha bi ılımlı olur gibi.

özürlü adına alınan araçları 3 şahıs kaza yapması durumunda kasko ödeme yapmayacak

[FONT=Helvetica][FONT=inherit][FONT=inherit][FONT=inherit][FONT=inherit]1 Ağustos 2018[/FONT][/FONT][/FONT][/FONT]
[/FONT]

[FONT=Helvetica][FONT=inherit][FONT=inherit]Yargıtay'dan emsal karar! Engelli yakınları üzerine araç alıp direksiyonuna geçen sürücüler

Yüksek mahkeme, engelli aracını başkası kullanırken kaza yapması hal[FONT=inherit]inde kasko şirketinin ödeme yapmayacağına hükmetti.[/FONT][/FONT]
[FONT=inherit][FONT=inherit]Konu ile ilgili İSAD YK Başkanı Turusan Bağcı CNN TÜRK Ana Haber aracılığı ile kamuoyunu bilgilendirdi.

TÜİK verilerine göre Türkiye'de 5 milyonun üzerinde engelli vatandaş bulunuyor. Yani Türkiye nüfusunun yüzde 7'sini engelliler oluşturuyor. Bunun yüzde 43'ü erkek, yüzde 57'si kadın. Vergi muafiyetlerinden çalışma haklarına, fatura indirimlerinden otomobilde düşük fiyata kadar pek çok hak engelli vatandaşların hizmetine sunuluyor.

Yüzde 90 ve üzeri engelli yakını olanlar ÖTV (Özel Tüketim Vergisi) ve MTV (Motorlu Taşıtlar Vergisi) muafiyetli sıfır araç alabiliyor. Ayrıca yüzde 90 ve üzeri engelli yakını olanlar, engelli yakını tarafından kullanılması ve engelli kişinin ortopedik engelli olması şartı ile yurt dışından özel tertibatlı araç getirtebiliyor. Engellilik durumlarının araçları bizzat kullanamayacak ve sürekli olarak tekerlekli sandalye veya sedye kullandıklarını sağlık raporu ile belgeleyenlerden engellilik derecesi yüzde 90 veya daha fazla olup tekerlekli sandalye veya sedye ile binilmesine ve seyahat edilmesine uygun tertibat yaptıran malul ve engelliler beş yılda bir sürücü dahil 9 kişilik oturma yeri olan ÖTV'siz sıfır araç alabiliyor.

Engellilere ait veya engelliler üzerinden ÖTV muafiyeti ile alınan hususi otomobil, kamyonet panel/glass van, kamyonet açık/kapalı kasa, traktör ve motosiklet grubu araçlara düzenlenen Kasko Sigortası poliçelerinde ki uygulama;

Engellilere Ait veya Engelliler Üzerinden Satın Alınan Araçlar

"Sigorta konusu aracın, Karayolları Trafik Yönetmeliği 53. maddesi kapsamında, Özel Tüketim Vergisinden muaf olarak, malul, sakat ve engellilere ait özel tertibatlı veya sakatlık derecesi %90 ve üzeri olan malul ve engelliler adına tescil edilmiş bir araç olması durumunda, sigortalı aracın, ilk iktisap tarihinden itibaren, yönetmelikte belirtilen, ÖTV ödenmeden satışının yapılamayacağına ilişkin süre dolmadan, çalınması, ağır veya tam hasara uğraması halinde ödenecek tazminat, poliçenin 9. maddesi doğrultusunda eksper tarafından belirlenecek rayiç değerden aracın satın alındığı tarihte geçerli olan ÖTV oranında indirim yapılmak suretiyle belirlenecektir.

Karayolları Trafik Yönetmeliği 53. maddesi hükmü gereği malul, sakat ve engellilere ait özel tertibatlı araçların ruhsatı adına tescil edilmiş eski tip "H" sınıfı ehliyete sahip veya ilgili yönetmelikte yer alan sürücü ve araçlara ilişkin kod tablosuna istinaden, sigortalı araçta bulunan özel tertibata uygun kod yazılı bulunan yeni tip "A" veya "B" sınıfı ehliyete sahip kişilerce kullanılması esastır. Özel tertibatlı aracın ruhsatı adına tescil edilmiş kişi haricinde kullanılması halinde Kara Araçları Kasko Sigortası Genel Şartları A.5.4 maddesi (aracın gerekli sürücü belgesine sahip olmayan kimseler tarafından kullanılması) hükmü gereği tazminat ödenmeyecektir. Ancak herhangi bir engeli bulunmayan kişilerin kullanımına uygun olarak üretilmiş olan aracın teknik donanımlarında hiçbir değişiklik yapılmadan, engelli kişinin sağlık raporunda belirtilen tertibatın ilave aparatlarla taktırılmış olması halinde, bu araç, araç sahibinin eşi, üçüncü dereceye kadar kan ve sıhri hısımlarından bir sürücü veya noterce düzenlenmiş iş akdine bağlı olarak istihdam edilen bir sürücü tarafından da kullanılabilir. Aracın engelli veya bu kişiler tarafından her iki şekilde de kullanılabileceğinin yetkili kurum ve kuruluşlarca belgelendirilmesi şarttır.

17 Nisan 2015 tarihli 29329 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Karayolları Trafik Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelikte aşağıdaki madde yer almaktadır.

c) Engellilik derecesi % 90'ın altında olan engelliler tarafından bizzat kullanılmak amacıyla özel tertibatlı araçların Özel Tüketim Vergisinden muaf olarak yurt içinden ilk iktisabında tescil belgelerine, "İlk iktisap tarihinden itibaren beş yıl geçmedikçe Özel Tüketim Vergisi ödenmeden devri, satışı, hibesi, intifasının mülkiyeti muhafaza kaydıyla veya sair şekillerde akden devri, tasarruf hakkının vekâletname ile devredilmesi, "Özel tertibatının kaldırılması veya değiştirilmesi yasaktır." şeklinde şerh konulur. Herhangi bir engeli bulunmayan kişilerin kullanımına uygun olarak üretilmiş olan aracın teknik donanımlarında hiçbir değişiklik yapılmadan, engelli kişinin sağlık raporunda belirtilen tertibatın ilave aparatlarla taktırılmış olması halinde, bu araç araç sahibinin eşi, üçüncü dereceye kadar kan ve sıhri hısımlarından bir sürücü veya noterce düzenlenmiş iş akdine bağlı olarak istihdam edilen bir sürücü tarafından da kullanılabilir. Aracın engelli veya bu kişiler tarafından her iki şekilde de kullanılabileceğinin yetkili kurum ve kuruluşlarca belgelendirilmesi şarttır.[/FONT][/FONT][/FONT]
[/FONT]

Üst Alt