Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Emekliler çalışamayacak mı?

Konular
15
Reaksiyonlar
65
bugün bir arkadaşımdan duyduğuma göre; geçen hafta yeni bir kararname çıkmış bu kararnameye göre ya emeklilik maaşını alıp işi bırakacak yada işe devam edip emekli maaşından feragat edilecekmiş. ben baktım Google'ye ama bu konu hakkında bir bilgiye rastlamadım ve haber'lerdede denk gelmedim. sizde böyle bir şey duydunuzmu acaba? Doğruluk payı varmı acaba?

Kamudan emekli olursa aynı kurumda çalışamaz .yani memur veya işci olarak çalışamaz gider başka bir yerde çalışır .hem emekli aylığı alır hemde çalıştığı özel sektörden

Böyle birseyin olacağını düşünmüyorum, çalıştığım yerde baya kişi emekli ve çalışıyor.

Yüzde kaç olduğunu bilemiyorum ama yalan dır bu haber. Gerçeklik payı görmüyorum.

ÇÜNKÜ EMEKLİLERDE BU ÜLKENİN ÇARKINI ÇEVİRİYOR.

@kaybedenler kulübü..,

EYT'den Emekli Olup, Aynı İşyerinde Çalışmaya Devam Eden Sigortalılar İçin 5 Puanlık Prim Teşviki veriliyordu. Bu teşvik kaldırıldı.
Ancak yeni bir kanun/kural çıktıysa haberim yok. Ama bana pek mümkün gelmedi, anayasal açıdan sıkıntılı bir durum. Ama belli de olmaz tabi, burası Türkiye.

@friends,

Hocam geçen sgk yı aradım engelli emekli maaşı kesilmez dedi çalıştığı zaman üstüne basa basa 2008 olayını dedim kadın kesilmez dedi

@lordert,

Selam,

Yukarı SGK web sitesinden yapıştırdım Hocam; aynen şöyle diyor:
2008 Yılı Ekim Ayı Başından İtibaren Sigortalı İlk Defa Çalışmaya Başlayıp Emekli Olacak Kişilerde SGDP Uygulaması Nasıldır?

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun yürürlüğe girdiği Ekim/2008 döneminden sonra sigortalı olup çalışmaya başlayanlardan emeklilik şartlarını yerine getirip yaşlılık aylığı bağlananlardan tarımsal faaliyetlerde kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanlar hariç yeniden çalışmaya başlayanların aylıkları çalışmaya başladıkları tarihi takip eden ödeme dönemi başında kesilmektedir.

@friends,

Valla bilmiyorum üst üste sordum kesilmez dedi hocam ben kadının yalancısıyım

Hocam tekrar aradım şimdi o kanun engelli emekli olanlar için geçerli değilmiş normal engelli olmayan çalışanlar için geçerliymiş yani engelli biri engelli emekliliği hakettikten sonra çalışırsa kesilmiyormuş maaşı bizzat attınız linkteki sayfayı adama okutturdum bilgisayarından

@lordert,

Keşke yasa/yönetmelik/tüzük vb. bir kaynak da size atsaydı Hocam.

(Benlik bir durum yok aslında; benim sigorta girişim 90'larda ama burayı okuyanlara belki faydası olurdu.)

Hocam bende 2013 girişliyim beni ilgilendiriyor ama yasa yönetmelik vs sormadım sadece sizin attığınız linki sgk sitesinden kontrol etmesini istedim okudu hatta aynı yazanları bana sonra dedi engelli emekliliği olanlar için değil bu kanun normal yaşını doldurup yaşlılık aylığı alanlar için geçerli dedi bu durum hocam

Yaşlılık aylığı diyor zaten... engelli emeklilikten bahsetmiyor burada...ikisi farklı

SGK'da engelli emeklilik diye bir tanım yoktur. Engelli raporu veya vergi indirimi ile emekli olacaklar için yaş sınırı olmaması, prim ve çalışma yılı bakımından avantaj vardır. Bu şekilde emekli olanlarda normal emekli olanlar gibi yaşlılık aylığı adı altında aylıklarını almaktadır. Aşağıda vergi indirimi ile emekli engellinin bilgilerini görebilirsiniz.

Son düzenleme:
@BnymnYldz,
Sgk çalışanından daha iyi mi bileceksiniz hocam 2 farklı çalışanda engelliler yaş şartı beklemeden emekli olduğu için onları bağlamıyor bu yürütme dedi emekli olduktan sonra maaş kesilmeden sgdp ödeyerek çalışabilirsiniz dedi maaşınız kesilmez dedi isterseniz siz arayın sorun bana inanmıyorsanız

@lordert, Sen yukarıdaki mesajımda engelli emekli çalışırsa maaş kesilir diye birşey okudun mu 🤔 Ondan bundan iyi biliyor musun diye konuşuyorsun. Ben zaten emekliyim, senin yeni öğrendiğin bu durumu çalışırsam maaşımın kesilmeyeceğini zaten biliyorum. 2008 öncesi sonrası vergi indirimi şu bu neyse emekli olanların aldığı aylığın adının yaşlılık aylığı olduğunu anlattım. Dikkatlice okursan anlayacaksın.

İlk defa sigortalı olarak çalışmaya 4/a-b-c'li olarak 30 Eylül 2008 tarihinden sonra başlayanlar emekli olduktan sonra hiçbir işte çalışamazlar. Çalışmak isterlerse emekli maaşlarını kestirmek zorundalar.

30 Eylül 2008 tarihinden önce ilk defa sigortalı olanlar ise emekli olduklarında sgdp ödeyerek çalışabilirler.

@OturanBoğa,

Hocam engelli emekli olacakları kapsamıyormuş bu kural bizzat arayıp sordum sgk yı maaş kesilmiyormuş yani

@lordert,

Cümleleri biraz olsun düzgün açıklama yaparak bilgi verin.
Sgk engelli emeklilik = MALULEN EMEKLİLİK demektir.
Sgk memur arkadaşlar kendi arasında konuşurken ve Sgk da herkesin hitap ettiği sözler iletişim için farklıdır..

NORMAL EMEKLİ = VERGİ İNDİRİMİ
ENGELLİ EMEKLİ = MALULEN EMEKLİ

MALULEN EMEKLİ olan bir vatandaş çalışamaz giriş yaptıramaz. Çalışmaya başladığı tarihten 1 gün sonra Sgk tespit ederse emeklilik iptal edilir..

@OturanBoğa, merhaba abi. ben vergi indiriminden emekli oldum (64 engelim var) ve ilk sigortam 2001'de yapıldı (4'a) o zaman ben bana göre bir iş bulsam ve çalışsam emekli maaşım kesilmiyor yani değilmi? ben sizin yazdığınızdan bunu anladım...

Üst Alt