Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Emekliler çalışamayacak mı?

@OturanBoğa, üstat s.a şimdi 2010 sigorta giriş,m var nasip olursa 2025 in başında emekli olacağım ben hem emekli maaşı alıp hemde özel sektörde çalışamayaçak mıyım doğrumu anlamdım ben

5510 sayılı meşhur 2008 yılında devreye giren reform pardon deform yasasının eseri bunlar , ekim 2008 sonrası çalışmaya başlayıp yaşlılık aylığı bağlananlar , hem çalışıp hem de yaşlılık aylığı alamaz , ama cumhurbaşkanı bakan milletvekili vb. istisnai kadrolar , bunun dışındadır.

Hocam dayanağını sormadım lakin bu sgk sitesinde sizin attığınız linkteki yere girip baktırdım bizzat orda yazılanları okudu ve dediki bu normal çalışıp yaş şartı yerine getirenler için geçerli siz engelli emekliliği olacaksınız sizin için geçerli değil bu kanun bende üzerine basa basa 2013 girişliyim dedim o da farketmiyor siz engelli olarak emekli olacaksınız dedi yaş şartı beklemeden emekli olduktan sonra çalışırsanız iş yeri emekli olarak giriş yaptırıp emekli aylığınız kesilmeden çalışabilirsiniz dedi 2 farklı temsilcide isterseniz sizde arayıp bilgi alabilirsiniz hocam

degil işte hocam malulenle engelli emekliligi farklı hocam adam sgk çalışanı bana anlattı malulen emekli olanların ki kesilir engelli emekli olanların kesilmez dedi arayıp sorabilirsiniz

7 yıldır emekli olarak sgdp primi yatiralarak çalışıyorum böyle bir şey mümkün değil zaten anayasaya aykırı olur çalışma özgürlüğü var

@kaybedenler kulübü vergi indirimi ile olanlar çalışır malulen emekli olanlar çalışamaz çalışırsa cezası var emekli liği iptal olur

Bence vergi indirimi ile emekli olan engelli çalışana dokunmazlar. Haberin de doğruluk payı yoktur bence..

@HakanEs26,

Dokunamaz değil kanka kurala göre 2008 öncesi girişi ve vergi indirimi olanlar için sesini çıkaramaz. Vergi indirimi ile emekli olan birey normal emekli olur. Kısaca özetlemek gerekirse EYT ile emekli olan birey ile vergi indirimi ile emekli olanların arasında hiç bir fark yoktur.

Son düzenleme:
Arkadaşlar, 5510 sayılı yasada -engelli ya da değil ayrım olmaksızın- 1 Ekim 2008'den sonra ilk kez sigortalı olanların çalışabilmeleri için emekli aylıklarını kestirmek zorunda oldukları çok nettir. Gönlünüzden geçen değil, Reisi'n sizin için gönlünden geçen önemli burada. Onu da zaten iyice hissediyorsunuzdur...

Ekli dosyalar

• sgk-genelgesi-2018-38-03-03-2022.jpg
    sgk-genelgesi-2018-38-03-03-2022.jpg
    225 KB · Görüntüleme: 31
@BnymnYldz,

Olabilir de, işte, sgk'lı çalışan arkadaşımız bu iddiasını neye dayandırıyorsa onu da bize söylemek zorunda. Yönetmelik, genelge, yazı, neyse...

@lordert,

yahu neden inanmayalım. Tabii ki sana böyle söylenmiş ve bizimle paylaşıyorsun. Ama bence sana bu bilgiyi veren sgk'lı arkadaşımız yanlış biliyor. Ya da biz yanlış biliyoruz, olabilir, ama o zaman bize bir dayanacak mevzuat vermeliler. Benim yukarıda aktardığım genelge resmi belgedir ve nettir mesela.

@OturanBoğa,
hocam 2 farklı çalışanda kesilmez dedi birde siz arayın hocam o zaman sorun aklınızdakileri böylelikle ögrenmiş olursunuz hangi yönetmelige dayandırdıgı

@OturanBoğa,

hocam tekrar aradım gene dedi kesilmez bende sizin dediginizi dedim hangi yönetmelige dayandırıyorsunuz diye oda aynı kanunun 5510 sayılı kanunun emeklilik bölümünde acıkca yazıyor kontrol edebilirsiniz dedi

@friends, Bu arkadaşımız sağolsun konu ile alakalı SGK linki vermiş hatta zahmet olmasın diye ilgili paragrafı paylaşmış ve görüldüğü gibi kesileceği yazıyor. Daha sonra,

@OturanBoğa Bülent Abi bu konuyla ilgili hangi aylıkların hangi hallerde kesileceği ile ilgili çok net anlaşılır bir tablo paylaşmış.

Bende şu an 5510 sayılı kanunun ilgili bölümünü altta ekliyorum.

@lordert, Halen aradım kesilmez dediler diyorsun. Hangi birimle kiminle konuştuğunu bilmiyorum ama 5510 sayılı kanunda kesilmeyeceği yönünde bir bölüm yok göremedim. Keşke konuştuğun kişiye acaba 5510 sayılı kanunun hangi maddesi diye sorsaydın. Ama sormuş olsaydın bile bir madde söyleyebileceğini sanmıyorum çünkü emeklilik bölümünde açıkca yazıyor diye geçiştirmiş sanki.

Şunu da söyleyeyim seninle aynı kriterlerde olup emeklilik sonrası çalışanların aylığının kesilmesi taraftarı değilim bunu kimse istemez ama şu anki veriler kesileceğini gösteriyor kardeşim maalesef.

Son olarak boş zamanında 5510 sayılı kanunu okuyup veya şu konuştuğun kişi kimse ondan öğrenme şansın varsa kesilmeyeceğini gösteren maddeyi paylaşırsan memnun olurum. Bizlerde eksik okuyor görüyor veya yanlış biliyor olabiliriz sayende doğrusunu öğrenmek isteriz. İyi Günler.

Hocam engelliler vergi indirimi ile emekli oluyor dedi normal yaş şartı bekleyip emekli olmuyor dedi o yüzden kesilmez dedi tekrar emekli olduktan sonra çalışmak isterseniz emekli olarak giriş yaptırırsanız kesilmez dedi 5510 da yazıyor dedi

@lordert, Yavaş yavaş ortak noktayı bulacak gibiyiz. Burda şöyle bir ayrım var işte konuştuğunuz kişi şu kısmı ya bilmiyor yada eksik bilgi veriyor.

2008/Ekim öncesi girişi olanlar vergi indirimi ile emekli olabiliyor.

2008/Ekim sonrası girişi olanlar için vergi indirimi olması emeklilikte bir işe yaramıyor.

Aradaki fark burda işte. Bu yüzden 2008/Ekim öncesi girişi olup vergi indirimi ile emekli olanlar çalışabilir doğru bilgi bu.

Madem bu konuda yetkili ve bilgili birisiyle konuştuğunu düşünüyorsun 5510 da şu maddede yazıyor diyebilmeli karşıdaki kişi 👍

Hocam 3 ayrı sgk çalışanı ile telefonda görüştüm 3 bakın yazıylada yazıyorum 3 üde kesilmez dedi tek bi çalışan değil ki diyesiniz bilmiyor kanunu

@lordert, Yukarıda 5510 da kesileceği yönündeki bölümü eklediler bende ekledim ama siz şununla şu kadar konuştum kesilmez dediler demekten başka birşey yazmayacak gibisiniz.

Her duyduğunuza inanmamanızı tavsiye ediyorum ve 5510 da kesilmeyeceğini gösteren maddeyi paylaşmanızı bekliyorum. Teşekkürler.

Üst Alt