Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Emekliler çalışamayacak mı?

Benim yukarıda paylaştığım tablo o memurların bakıp uygulama yapacakları tablo. Kanun da alt düzenlemeler de kesilir diyor. Bu konuda bir istisna öngörülmemiş

@OturanBoğa, Arkadaşın konuştuğu memur 5510 da açıkça yazıyor demiş ama hangi maddede yazdığını söyleyememiş. Muhtemelen 2008/Ekim öncesi/sonrası ile ilgili olayı atlıyor. Genel olarak bakıyor olaya çalışabilir diyip geçiyor.

Ortaya laf sallayan sallayana dönüştü resmen 😁😁😁
Herkes biliyorum ayağına yatıyor ama bilmiyorlarki 2008 öncesi vergi indirimi ile süresiz ve süreli emekli olanlar hala ama hala SGDP kapsamında çalışıyorlar..
2022 yılında Vergi indirimi ile süresiz 4A emekli oldum.
Asgari ücretim= 17.002 TL
SGDP ücret= 1500 TL
İşyeri toplam maaş ödemesi = 18.502 TL
Yaşlılık aylığım= 12.500 TL
TOPLAM AYLIK = 31.002 TL

Kafasızlar ve sallayanlar için yeterli mi ??

Son düzenleme:
@deasn12, Kendinden de örnek verdiğin gibi ilk sigortalılık tarihi 2008/Ekim öncesi olanlar için sıkıntı yok SGDP ile çalışabiliyor emekli maaşı kesilmiyor.

İlk sigortalılık tarihi 2008/Ekim sonrası olanlar için biraz konu uzadı gitti işte. Kanunda kesileceği yönünde madde varken, kesilmeyeceği yönünde sadece söylenti var ortada. Maddeleri de paylaşıp anlattığımız halde arkadaş kabullenemiyor bu durumu yapacak birşey yok.

Son düzenleme:
Bünyamin kardeşim zaten görev aldığım işyerinde Emekli olupta SGDP işlemi ve ödemesi yapılmadan çalıştırmak dahi yasak. SGDP sağlık sigortası için gerekli zaten. Başka hiçbir faydası yoktur. Allah göstermesin işyeri kazası sonucu hastaneye gittiğin anda bile SGDP hemen ekranda çıkar ve emeklilik gözükmez. Normal sigortalı çalışanı gibi işlem yapılır ve iş kazası raporu verilir.

Umarım herkes söylentilere ve dedikodulara fazla kafa yormaz...

UMUT FAKİRİN EKMEDİĞİDİR, KESİLEÇEĞİNE BENDE EMİNİM AMA İNŞALLAH KESİLMEZ BE ABİ 12 LİRA MAAŞLA AÇ KALIRIZ

2008'den sonra işe başlayıp normal emekliliği bekleyenler henüz emekli olmadıkları için SGK çalışanları düzenlemeden bihaber olabilir. Bu kişiler 2028'den sonra emekli olmaya başlayacaklar ve o zaman çanak çömlek patlar mı, patlamaz mı anlayacağız.

Arkadaşlar, işin doğrusu Türkiye'de o kadr çarpık bir emeklilik mevzuatı var ki, kimin ne zaman hangi şartlarda emekli olacağı, emekli olanın çalışıp çalışamayacağı, hatta emekli olmadan işten ayrılan kişilerin tazminat alıp alamayacağına kadar uçurum büyüklüğünde farklar var.

Tam bir karsamba yani... yarın öbür gün emekli maaşı kesilip de birileri veryansın etmeye başlarsa, seçim de yakınsa yine her şey değişebilir.

ASLINDA KANUN ÇIKALI 16 YIL OLMUŞ BİRİLERİ İLLA EMEKLİ OLMUŞTUR SESİMİ CIKMIYOR ACABA AĞLANCAK HALİMİZE GÜLER OLDUK BİR DÜNYA HASTALIĞIM VARKEN BİRDE DÜŞÜNCE BOZUKLUĞU TAKINTI ÇIKACAK HAYIRLISI

Aşağıdaki linkteki haber muhtemelen konu ile ilgili olabilir.

Çalışan emekliler dikkat maaşınız kesilebilir! 02 kodu​

Emeklisiniz. Maaşınız tıkır tıkır yatıyor. Fakat bir gün bir işe girdiniz. Tabii ki prim yatırmanız gerekiyor. Ancak işveren, priminizi SGK’ya ‘emekli çalışan’ değil de ‘çalışan’ olarak yatırdı. SGK, emekli maaşınızı anında keser, dikkat edin!

Detaylar aşağıdaki linkte..

@alifatih1958,

2008 öncesi emekliler çalışmaya başladıkları zaman sgk sistemi prim ödemesi olarak zaten SGDP sistemini otomatik olarak devreye sokar. İş girişini yapan şirket mali müşavirdeki arkadaşlarda dahil olmak üzere sistemde aynı şekilde emekli olduğunu net görürler ve çalışan olarak sgk prim ödeyemez SGDP prim ödemesini yapar..

MERHABA 5510 SAYILI KANUNA GÖRE
2008 Yılı Ekim Ayı Başından İtibaren Sigortalı İlk Defa Çalışmaya Başlayıp Emekli Olacak Kişilerde SGDP Uygulaması Nasıldır?

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun yürürlüğe girdiği Ekim/2008 döneminden sonra sigortalı olup çalışmaya başlayanlardan emeklilik şartlarını yerine getirip yaşlılık aylığı bağlananlardan tarımsal faaliyetlerde kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanlar hariç yeniden çalışmaya başlayanların aylıkları çalışmaya başladıkları tarihi takip eden ödeme dönemi başında kesilmektedir.

Aylıkları kesilen sigortalılardan kısa vade, uzun vade ve genel sağlık sigortası primi alınarak, bu çalışmaları sona erdikten sonra yeni aylıkları bu hizmetleri de dahil edilerek yeniden hesaplanmaktadır. Diğer bir deyişle bu kişilerden SGDP kesilmemektedir.

2008-2024:-16 YAPAR KANUN CIKALI 16 YIL OLMUŞ 15YIL TABİ ENGELLİ BİR KARDEŞİMİZ EMEKLİ OLMUŞ OLABİLİR KISA VE ÖZ SORU HEM EMEKLİ MAAŞI ALIP HEMDE SİGORTALI OLARAK ÇALIŞABİLİYOR MU ? KANUNA GÖRE HERŞEY AÇIK VE NET AMA MERAK İŞTE

Hocam sgk çalışanları kesilmez diyor engellilerde 3 farklı sgk çalışanı dedi ama burada ısrarla kesilir diyor forumdakiler bende cimer aracılığıyla kayıt oluşturdum yakında dönerler bana hocam o zaman paylaşırım cevabı bende

O KONUDA BENDE EKLİYİM BENCE ORDA YORUM YAPAN ARKADAŞLAR DOĞRU SÖYLÜYOR BU KANUNU OKUDUĞUMDA BENDE KESİLİR DİYORUM SĞK CALIŞANININ SÖZLÜ SÖYLEDİĞİ BİRSEY KANUNU BAĞLAMAZ ACIK VE NET OLARAK KANUNDA YAZIYOR BİR UMUT BENİM KİSİ EMEKLİ OLAN ARKADAŞLAR VARSA YARDIMCI OLURLAR YOKSA BAŞIMIZA GELİÇEK BELLİ

@OturanBoğa,
Sayın hocam yardimci olursaniz cok sevinirim. Size simdi arz edecegim kendi durumum ilgili bir bilgilendirme yaparsanız memnun olurum...

Hocam benim ilk sigorta giriş tarihim 4 / A sigorta koluna tabi olarak 2005 yılı ve 18 yaşını doldurmustum. 2008 yilinda eylül ayinda uzman jandarma okuluna başladım ve 1 yillik eğitim ve öğretimin sonunda okuldan 2009 yili agustos tayinda muvazzaf uzman jandarma cavus olarak mezun oldum. 2009 yılı agustos ayından itibaren 4/ C sigorta kolunda 5510 sayili kanuna tabiiyetle memuriyete başladım. Daha sonra yine 5510 sayli kanuna tabiiyetim devam ederek 2013 yilinda astsubay naspedildim. 2018 yılında tsk sağlık yeteneği yönetmeliğine göre kalbimdeki bir rahatsızlıklar dolayi malulen emekli oldum...

Tüm bu durumlara göre ben malulen emekli olmuş olmama rağmen sgdp ödeyerek malulen emekli maaşı kesilmeden çalışabilir miyim... bi yorumda benim için yaparsanız çok sevinirim...saygılarımla. ..

Sağlıklı günler dilerim...

@OturanBoğa
Cimere yazdığım mesaja gelen cevap
Cevap Metni:

İzmit SGM:

Engelli çalışanlar ister erken emeklilik hakkından yararlansın isterlerse engeli olmayanlar gibi yaş bekleyerek emekli olsunlar, emekli olduktan sonra isterlerse yeniden çalışmaya başlayabilirler.

5510 sayılı Kanuna göre; Malûllük aylığı almakta iken sigortalı olarak yeniden çalışmaya başlayanların veya yabancı bir ülke mevzuatı kapsamında çalışmaya veya ikamete dayalı sosyal yardım almaya başlayanların malullük aylıkları, çalışmaya başladıkları veya ikamete dayalı sosyal yardım almaya başladıkları tarihi takip eden ödeme dönemi başında kesilir. Bilgilerinize sunulur.

Son düzenleme:
@lordert,

nasıl ki malulen emeklilerin çalışamayacağını bir maddeye atıfla yazmış, rica edin "engelliler emekli olsa da çalışır" diyen maddeyi de bize aktarsınlar lütfen.

Üst Alt