Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

En küçük rahatsızlıklarımızda neden hemen antibiyotik veriliyor ki?!

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Konular
152
Reaksiyonlar
1
neden grip,nezle,vs gibi( mevsimsel) en küçük hastalıklardabile antibiyotik yazıyor dr larımız? sizce doğru bir uygulama mı, bence hayır?

siz ne düşünüyorsunuz? ayrıca şurayıda bir okuyun ltfn arkdaşlar ve antibiyotik kullanımından kaçının;Probiyotikler Nedir? | Probiyotikler
geçmiş olsun..

sadece antibiyotik olsa iyi, pek çok ilacı reçete ederken yönlendiriliyorlar,
tüm doktorları zan altında bırakmak istemem ama birkaç defa rastladım (ben muayene için sıra beklerken, elinde çanta takım elbiseli ilaç mümessileri çat kapı doktorun odasına dalıyorlardı)
işte bu konuda bir haber

kaderimsee çekerim..;

Sen önce bi doktor ol 15 sene dirsek çürüt ondan sonra doktorları eleştir...

Eğitimin yok tahsilin yok vay gribe antibiyotik yazdı diye feryat et..

Ona buna çamur atmakdan vazgeçin..

Halkın gözünde Doktorları suçlayıp zan altıda bırakarak insanların Tıpa bilime inançlarını baltalamayın.

İstersen doktora gitmeyebilirsin.. Gidenleri engelleme anlıyormusun...

ben kimseye dr a gitmeyin demedim kardeş, kimseyide engellemiyorum. bir konu açtım yorumlarınız için. tabi senin yorumun bu saygı duyarım,

son yıllarda maalesef başka ülkelerde dahil olmak üzere antibiyitik kullanımına karşı bi kampanya yürütülüyor.bu kampanyanın tek sebebi antibiyotik üretmenin çok pahalıya gelmesi diye düşünüyorum.ben geçen kış 2 defa grip oldum ve doktor antibiyotik yazmayınca iileşemedim.mecburen eczaneden antibiyotik satın almak zorunda kaldık.mantıklı düşünülecek olursa,bunca yıl antibiyotik kullanılmış,grip vakalarında ve sonuç başarılı olmuşta,niçin yıllar sonra antibiyotik zararlı olmuş diye sormak gerekir bence.

Zaferim. Arkadas doktorlari elestirmemiski.antibiyotigin en ufak bi rahatsizlikda yazildigini soylemis vw cogu doktorda aynini soyluyor.zorda cok zorda kalmadikca icmeyin diyor.cunky direk bobrekleri curutuyor ve ilerde bobrek hastaligina yol aciyor.

Kardeşlerim. Benim türkiyede başım ağrıdında hastane gittiğimde doktor bana ağrı kesici verdi. Almanyada başım ağrıyıp bırak başı karın kol bacak ağrılarıda dair doktor bana günde iki litre su iç diyor ilaç içme diyor. Söz şu...

Türk doktor: neyiniz var dedinde hasta başım ağrıyo diyor. Doktor kaç gündür böyle bir haftadır hemen yazıyor ağrı kesici yada iğne.

Alman doktor. Neyin var dedinde başım ağrıyo dedimizde doktor bugün kaç litre su içtin diye soruyor...

Dikkat ederseniz ilaç içtimizde baş ağrımız daha da artıyor uyumadan ağrı dinmiyor. Uyudumuz zaman ağrı diniyor. Tanıdığım alman doktor ilaç ağrıyı uyuşturur dindirmez. Ama su ağrıyı dindirir. İlaç içtinde ağrın geçiyorsa bilki ilaçı içerken içtiğin sudan geçiyordur. Alman doktorlar sürekli su içmeyi ön görürler...

siz neyin kafasını yaşıyorsunuz yok antibiyotik üretmek pahalıymış yok efendim cahilsin doktordan iyimi bileceksiniz galiba bu arkadaşlar hastaneyle pek fazla uğraşmamış hadi bu doktor savunucu arkadaşlara hodri meydan tebeşir tozu için yüksek ateş şikayetiyle acile gidin size herhangi bir tahlil yapılmadan direk geniş spektrumlu antibiyotiği yazarlar buda genelde sef1 olur başına gelmeyen ahkam kesmesin kaza geçirdiğim dönemlerde 2-3 haftada bir yüksek ateşten acilik olurdum ilk sefer yapılan muayene aç ağzını (bademcik kontrolü) çiğerler dinlendi sonrasında yaşanan diyaloglar
Dr.: iğne istermisin
ben: gerekliyse evet
Dr. rey verdi ve bu ilaçları kulan hemşire hanımada bu kağıdı ver iğneni yapsınlar
ben: hocam neyim varmış
Dr.: ilaçlarını kullan geçer
ben: hocam hangi hastalığama dayanark bana bu ilaçları verdiniz
Dr.: 20 yılık tecrübeme dayanarak

bu arada 3 gece daha ateşlenince özele gittim ve süpriz sabit sondadan dolayı idrar yolu enfeksiyonu olmuşum ateşim bu nedenle yükseliyormuş ve daha kötüsü 20yıllık tecrübeyle yazılan antibiyotik nedeniyle idrar yolu enfeksiyonu için antibiyotik yazamadılar bu kadar kısa sürede farklı iki antibiyotik kullanmak zararlıymış

Antibiyotik adi üstünde mikroplara karşı kullanilan bir ilactir. Grip ya da nezle ise virüslerin sebep olduğu bir hastaliktir. Grip ilacsiz dinlenme ile 1 haftada; antiviral (Aferin ya da tylolhot) ile 3 günde geçer. Hangi mikrobun bizi hasta ettiğini anlayabilmek için çeşitli tahlillerin yapilmasi gerekir. Ornegin boğaz kültürü ya da kan tahlili. Çikan sonuçlara gore antibiyotik verilmesi gerekir. Antibiyotikler eskisi gibi çok pahali ilaçlar değil. 3- 5 TL ye alabilirsiniz. Lütfen virüs ve mikrobu birbirine karistirmayin. İkisinin ilaçları birbirinden farklı.
Çok fazla antibiyotik kullanimi vücudumuzda bulunan mikropların buna bagisiklik kazanmasına sebep olur boyle olduğunda ise ciddi bir hastalık riskinde çok kuvvetli antibiyotikleri kullanmanizi gerektirebilir ya da daha geç iyilesmenize sebep olur.
Antibiyotikler vücudumuzda bulunan (barsaklardaki K vitamini salgılayan) yararli mikroplarida öldürdüğünden pek sık kullanmamamız gereken ilaclardir.

herkes güzel söylüyorda peki şimdi anlatacağım olay ne olacak 1:yaşım 43 bu yaşa gelene kadar her grip olduğumuzda her nezle olduğumuzda dr gittiğimizde drlar alsana 500 mgr antibiotik deyip gönderiyorlardı şimdi ben bir grip olayım antibiotiksiz asla geçmiyor ki zate çoğu antibiotiğin endikasyonlarında influanzaya endikedir yazıyor 2 peki günümüzde de bazı drlar var onlarda haklı olarak kendi tecrübelerine dayanarak şöyle söylüyorlar grip veya nezle olan insana antibiotik verilmeli ki o mikrop vüctta başka organlarda hasar meydana getirmesinler diye böyle savunan drlarımızda var

Anlatamadim galiba. İnfluenza gribe neden olur ve bu basit bir virüstür. Virüs antibiyotik ile iyilesmez. Senin o mikrop başka hastalıklara sebep olmasin diye antibiyotik veren doktor gidip doktor diplomasini tekrar alsin. Ama vücut halsiz düştüğü için vücudumuzda bulan mikroplar cirit atmaya başlarsa antibiyotik kullanmanız gerekebilir ama onun için de tahlil yapilip geniş spektrumlu antibiyotik verilmemesi gerekir. Antibiyotik kullanarak kendinize zarar veriyorsunuz. Daha önce de dediğim gibi vücut için gerekli olan K vitaminini sadece barsaklarinda bulunan mikroplardan alirsiniz. Yiyecek içeceklerle takviye olmaz. Yazik etmeyin kendinize.

burada kimsenin antibiyotik düşmanlığı yaptığı yok lakin antibiyotik denilen şey meyve gibi bişey değilki derdine derman olmasada zararı olmaz diyemezsiniz adam akıllı testler yapıldıktan sonra verilen nokta atışı yapan antibiyotiklere kimse karşı değil ama hastalığı neyin yaptığını bilmeden yazılan geniş sepktrumlu antibiyotikle hastayı başından salan doktora karşıyız bu iş bir evde terörist var diye tüm mahalleyi ateşe vermeye benziyor

Aslında bu oldukça önemli bir konu!

Yukarıdaki mesajlarda kısmen doğru bazı noktalar var. Bir kısmı da ne yazık ki yanlış.

1. Ülkemizde antibiyotik kullanımı gereken miktarın çok üstündedir. Neredeyse tüm avrupada tüketilenden fazlası ülkemizde tüketilmektedir.
2. Grip, nezle, soğuk algınlığı gibi hastalıklara antibiyotiklerin zerre kadar faydası yoktur. Olduğunu söyleyen yalan söyler.

Şimdi antibiyotik hangi durumlarda kullanılır?
1. Bir enfeksiyon halinin kesin olarak teşhis edilmesi durumunda..
2. Önlem için koruyucu olarak..
3. Acil durumlarda...

- Bir enfeksiyonun kesin olarak teşhisi ancak laboratuar tetkiki ile yapılabilir. Boğazınız ağrıyor diye mikrop olması gerekmez. İşin doğrusu, boğazı ağrıyanların dörtte üçü viral enfeksiyon geçirir. Antibiyotik verilmesi için mutlaka kültür yapılması ve BETA mikrobu görülmesi gerekir.
- Önlem için antibiyotik genellikle ameliyat öncesinde verilir. Bunlar hastanın cerrahi işlem sonrası mikrop kapmaması içindir. Zaman zaman risk altındaki kişilere de verilir. Örneğin felçli bir kişi soğuk algınlığı geçirdiğinde, bu hastalık esasen viral olmasına rağmen, hastanın direnci düşüp zatürre olmasın diye verilir.
- Acil durumları söylemeye gerek yok. Örneğin, menenjit şüphesi varsa tahlil sonuçları gelmeden antibiyotik başlanır. Sonuçları beklerseniz bu arada hasta ölür.

Şimdi özetleyecek olursak; hastaya öylece bakıp antibiyotik verilmez. Bir enfeksiyon varlığı mutlaka teşhis edilmelidir. Aksi halde verilmemelidir. Kesin teşhis konulana kadar beklenmelidir.

Peki neden gereksiz antibiyotik kullanılmamalı:
- Bunun en önemli nedeni antibiyotiklerin pahalı olması, zor üretilmesi falan değildir. Hatta vücuda zararlı olması da değildir.
Her antibiyotik kullanıldığında çeşitli bakteriler bu ilaca direnç geliştirir. Dolayısıyla aynı mikropla tekrar karşılaştığınızda eskisinden daha dirençli ve tedavisi zor bir hastalıkla mücadele etmeniz gerekecektir. Örneğin çok korkulan hastane enfeksiyonları böyledir. Hastaneler çokça ilaç kullanılan yerler olduğu için buradaki mikroplar akla gelebilecek her antibiyotiğe direnç geliştirirler. Öyle ki, bu nedenle hasta olan kişiyi ilaç vererek kurtarmak imkansız hale gelebilir. Yani adam basit bir apseden ölüp gider. Hiç bir antibiyotik, hatta en güçlüleri bile işe yaramaz. O yüzden böyle enfeksiyonlar olduğunda hastanelerde o bölümler karantinaya alınır, morötesi ışın ve kimyasal maddelerle iyice dezenfekte edilmeden tekrar hizmete açılmaz.

- Elbette gereksiz antibiyotik kullanımı bedene de zararlıdır. Her ilaç sonuçta bir çeşit zehirdir. Gerekmiyorsa kullanmamakta fayda var.

- Son olarak, gereksiz ilaç kullanımı hem kişinin kesesine, hem ülke ekonomisine de zararlıdır. Neredeyse 10 hastadan 8 tanesine gereksiz antibiyotik verildiğini düşünürseniz bunun ne kadar büyük bir kayıp olduğunu tahmin edebilirsiniz.

Ülkemizde gereksiz antibiyotik kullanımının suçlusu kimdir?
1. Devlet: Sunulan sağlık hizmetleri yetersizdir. Doktorların iş yükü fazladır, tetkik imkanları yeterli değildir.
2. Doktorlar: Eğitim kalitesi düşüktür. Kalite gözetilmeden ülkenin dörtbir yanına tıp fakültesi açılmıştır. Doktorlar kendilerini yetiştirecek imkanlardan yoksundur. Tetkikle, teşhisle, risklerle falan uğraşmak yerine reçete yazmak daha kolaydır. Ayrıca günde 30-40 hasta bakan bir doktor zaten doğru dürüst teşhis de koyamaz.
3. Hastalardır: Herhangi bir sağlık ocağına gidip oturun. Gelenlerin % 90'ı ilaç yazdırmaya gelir. Bunların elindeki listede mutlaka bir kaç antibiyotik vardır. Israrla doktora yazdırmaya çalışırlar. Çünkü komşuya iyi gelen ilacın size de iyi geleceğini düşünürsünüz. Ayrıca, dolapta bir köşede antibiyotik olması iyidir. Dişiniz ağrıdığında bi tane atabilirsiniz. Antibiyotik yazmayan doktorlar tehdit edilir, kızılır, sevilmez, hatta şikayet edilir. Ben baş ağrısına antibiyotik içen hasta bile gördüm.

Uzun lafın kısası, ülkemizde antibiyotik kullanımı ciddi boyutta yozlaşmıştır. Hepimiz bu durumun suçlusuyuz ve çocuklarımıza en büyük kötülüğü yapıyoruz. Eğer bu ilaçlar bu hızla etkisiz hale gelmeye başlarsa, ileride çocuklar basit bir sinüzit tedavisi için bile kullanacak ilaç bulamayacaklar. Sanıldığının aksine çok fazla antibiyotik çeşidi yoktur ve yenileri de çıkmamaktadır.

MeTePe; en çok senin yazını merak ediyordum size ve diğer arkdaşlarıma yorumlarınızdan dolayı teşekkür ederim.
ancak bu probiyotik ve prebiyotik olayı nedir abi? bunun tahlili nasıl yapılır? barsaklarımız artık 2, bir beynimiz olarak söyleniyor sizin fikriniz nedir?

Probiyotik, prebiyotik kısmı son zamanlarda gerektiğinden fazla yaygarası kopartılan şeyler. İnsan bedeninde, özellikle bağırsaklarımızda bizimle birlikte yaşayan çeşitli bakteriler mevcut. Bunlara probiyotik diyoruz. Bu bakteriler "normalde" hastalık yapmaz. Tam tersine çeşitli vitaminleri, gıdaları almamıza yardımcı olurlar. Bizim parçalayamadığımız ya da sindiremediğimiz bazı molekülleri bunlar sindirilebilir hale getirir. Diğer bir fonksiyonu ise, hastalık yapan başka bakterilere karşı savunma sağlamaktır. Hani "misafir, başka misafir istemez, ev sahibi hiç birini istemez" hesabı bu bakteriler kendi yerlerine gelecek zararlı bakterilere karşı savunma oluşturur. Ayrıca vücudun çeşitli hastalıklara direnç göstermesinde bağışıklık sistemini uyarır.

Antibiyotik kullanan kişilerde bu "yararlı" diyebileceğimiz mikrocanlılar da ölür. Yani bizimle yaşayan ve aslında işe yarayan mikropları da öldürmüş oluruz. Kısa süreli antibiyotik kullanımında çok önemli değildir. Antibiyotik kesildikten kısa süre sonra bu canlılar tekrar çoğalırlar. Ancak uzun süreli antibiyotik kullanımında bunların sağladığı işlevlerden yoksun kalırız. Bu nedenle vitamin eksikliği veya başka sindirim sorunları, hatta bağışıklık sistemi sorunları ortaya çıkabilir. Prebiyotik denilen gıdalar ise bu canlıları teşvik eden gıdalardır. Onların yaşam ortamını rahatlatan ve çoğalıp beslenmelerini sağlayan ürünlerdir.

Bağırsaklarımızın "beyinle" yakından uzaktan ilgisi yok. :) Orada kasdedilen şey bedendeki çok karmaşık bazı hormonal mekanizmalardır. Ancak beyin dediğimiz ve kişinin bilincini oluşturan organ hiç şüphesiz boynumuzun üstünde yer alır. Davranışlarımızı etkileyen her mekanizmayı beyin olarak nitelemeye başlarsak ilk önce cinsel organları "2. beyin" diye nitelememiz gerekir. :) Çünkü erkek karakteri ve davranışlarını belirleyen en önemli organ testisler, kadınlar için de yumurtalıklardır. Bağırsaktaki bakterilerin bu konuda söyleyecek sözü varsa da, herhalde en az ciddiye alınacak olan şey onların fikirleridir. :)

arkadaşlar yıllardır gribe antibiyotik tedavisi uygulandı ve yıllarca kimseye zarar verdiği duyulmadı,görülmedi.neden son bikaç yıldır zarar verdiği iddia ediliyor.birazcık bile aklı,mantığı olan insan,bu muhasebeyi yapabilir ama yazdıklarınızı okuyunca,anladım ki,bu basit mantığı bile kuramamışsınız.ayrıca virüsün ayrı,mikrobun ayrı olduğunu,bugün çocuklar bile biliyor neredeyse.madem grip virüsün yol açtığı bi hastalık,o halde niçin,antiviral ilaçlar işe yaramıyorda,antibiyotik yarıyor.izah edin,bende ikna olayım.

sema bende 20 yıldır günde iki paket sigara içerim hiç zararını görmedim demekki bu doktorlar yalan söylüyor bu arada kolay kolay grip olmazsınız bizde burun akıntısına öksürük eşlik ettimi hemen grip denilir gripte emin olun ilaç içmeye kolunuz kalkmaz
kakalak diye bir böcek vardır zehirlediğinizde yumurta bırakır ve yeni doğanlar kullandığınız o zehre karşı bağışıklık kazanır bakterilerde böyledir her antibiyotik kullanımızda dirençleri artar ve maalesef isimleri binlerce olsada antibiyotiklerin etken maddeleri çok sınırlıdır en ufak rahatsızlıkta antibiyotik kullanırsak ilerde daha büyük sorunla karşılaşırsak ne yaparız

madem grip virüsün yol açtığı bi hastalık,o halde niçin,antiviral ilaçlar işe yaramıyorda,antibiyotik yarıyor.

Sayın ASUMAN0,

Kusura bakmayın ama yazdıklarınız içinde tek bir doğru bilgi var... O da virüs ile bakterilerin farklı şeyler olduğu!

Gribe antibiyotik tedavisi hiç bir zaman uygulanmaz. Yeni değil, 50 yıldır uygulanmaz. Bunu yazan doktor ya yanlış teşhis koymuştur, ya da bir cehalet içinde yazmıştır.
Virüslere etki eden tek bir antibiyotik yoktur. Antiviral ilaçlar dahi virüslere kısmen etkilidir. Bazı yerlerde çeşitli antibiyotiklerin virüslere etkili olduğu yazabilir. Bunlar "invitro" dediğimiz etkidir. Yani laboratuar tüpünde yapılan deneylerde görülen etkidir. Ona bakarsanız sirkeyi de virüsün üstüne dökerseniz öldürür. Ama sirke içerek gribi iyileştiremezsiniz.

Antibiyotik kullanımı bilinç meselesidir. Yıllardır ülkemizde bu bilinç olmadığı için nezleye bile antibiyotik yazılmıştır. Halbuki nezlenin en iyi ilacı bitkisel çaylar, istirahat ve sudur. Antiviral ilaç verilmesi dahi gerekmez.

Antiviral ilaçlarla ilgili olarak da yanlış bilinen şeyler var. Bu ilaçların üretimi çok pahalıdır ve özellikle hastalık başlangıcında işe yarar. Hastalık oturduktan sonra etkisi çok azdır. Örneğin bir uçuk kremi, daha uçuk çıkmadan, kaşınma aşamasında kullanılırsa etkilidir. Uçuk çıktıktan sonra kullanılırsa fazla işe yaramaz.

Gereksiz antibiyotik kullanımı sakıncalıdır. Gereksiz antiviral kullanımı 100 kez sakıncalıdır. Çünkü bilinen antiviral ilaç sayısı 3-5 çeşidi geçmez. Daha önce olduğu gibi, domuz gribine benzer salgınlarda bu ilaçların elde silah olarak tutulması çok önemlidir. Çünkü grip virüsü çok hızlı direnç geliştirir ve elinizdeki ilaç işe yaramaz hale gelir. Nitekim, gribe kullanılan en önemli antiviral olan Tamiflu'ya karşı bilinçsiz kullanım nedeniyle son 5 yılda neredeyse 10 kat direnç gelişmiştir.

Bu yüzden antiviral ilaçlar şu anda sadece risk grubundaki hastalar için endikedir. Örneğin yaşlı, felçli, zatürre riski olan, bağışıklık sistemi zayıf olan kişiler gibi. Normal kişilerin grip olduğunda bu ilaçları kullanması önerilmez. Hastaya zararı olacağından değil, ilacın eskimemesi için.

metepe arkadaşım,malesef asıl senin yazdığın yanlış.ben 37 yaşındayım ve yıllar içinde defalarca grip oldum.son yıllara kadarda,bütün doktorlar bana antibiyotik tedavisi uyguladı grip için.artı ben nezleye antibiyotik tedavisi gerekir diye bişey yazmadım.tabi ki nezle farklı bi rahatsızlık ve ıhlamurla bile geçer bazen.artı,tanıdığım ya da ailemden kim grip olduysa bu zamanlara kadar hep antibiyotik tedvisiyle iileştiler.antiviral ilaçların maliyeti ne kadardır bilemem ama antibiyotik ilcaların maliyetinin çok fazla olduğunu duydum.benim fikrime göre,son yıllarda antibiyotiğe karşı yapılan kampanyanın sebebide budur.gereksiz yere hiç bi ilaç kullanılmamalı fikrine katılıyorum ama grip antibiyotiksiz geçmiyor,bundan eminim,çünkü defalarca tecrübe ettiğim bişey bu benim.

MeTePe gibi tip doktoru oldugu yerde ilaclar hakkinda bilgiclik taslamak ukalalik olur:eek: herhalde yillarca bosuna tip okuyup murekkep yalamamistir doktorlar.
gripte antibiotigin ise yaramadigini sagir sultan bile duymustur:pbi var grip oldugunuzda enfeksiyon olmustur, onun icin antibiotik kullanipta fayda gormus olabilirsiniz, yada psikolojik olarak ilac kullandim iyi oldum demissinizdir:eek:
vallaha koklear implant sorun cikarip siddetli iltihap yaptigi zamanlarda allah yaratti demeden en ust sinirlari zorlayarak uzun sureli antibiotik kullandigim zamanlarda ishalden olme raddelerine gelmistim:mad: antibiotik kullanmaktansa basit enfeksiyonlarda yarim bardak yogurda yarim bas sarmisak dograr aksamlari yerim ben. ama doktoruma soyleyince bana guler o ise yaramaz diye:eek:

herşeyi bir yana bırakın Allah aşkına ne demek antibiyotiklerin üretimi çok pahalı o yüzden antibiyotiğe karşı kampanya yapılıyor böyle saçmalıkmı olur antibiyotikler bu denli zor üretiliyorda ilaç firmaları hastalara hayrımız olsun diyemi 10-15 liraya satış yapıyor

metepe arkadaşım,malesef asıl senin yazdığın yanlış.ben 37 yaşındayım ve yıllar içinde defalarca grip oldum.

:)

Deneyiminize saygım var ama ben 49 yaşındayım. Hacettepe İngilizce Tıp mezunuyum. :)

Özellikle mikrobiyoloji, farmakoloji, enfeksiyon hastalıkları gibi dersleri veren hocalarım sadece Türkiye'nin değil, dünyanın sayılı bilim adamlarıdır. Şimdi benim bilgime, deneyimime itibar etmeyebilirsiniz. Ama yanlış biliyorsun dediğiniz bilgi tıp biliminde tarşılmaya bile gerek duyulmayan bir gerçektir. Virüslere hiç bir antibiyotiğin faydası yoktur!

Grip hastalığını influenza virüsü yapar. Nezle, soğuk algınlığı gibi hastalıkları rhinovirüs, enterovirüsler, corona virüsler gibi çok çeşitli virüs aileleri yapar. Bunların tümü self-limited, yani akut hastalıklardır. Türkçesi; bu virüslerin yaptığı hastalıklar ya kendiliğinden iyileşir, ya da öldürür. Şüphesiz, içlerinde en tehlikelisi griptir. Gribe etki eden yegane antiviral ilaçlar Tamiflu ve Relenza'dır. Bunların yegane endikasyonu da hayatı tehdit edebilecek durumlardır. Sağlıklı orta yaşlarda birine verilmez.

Eğer siz grip, nezle veya soğuk algınlığı geçirdiğinizde hastalığın 2-3. gününde iyileşemedim diye antibiyotik alırsanız zaten hastalık iyileşme sürecine girmiştir. Antibiyotik bir işe yaramaz ama siz iyileşirsiniz. Bu işe yaradığını göstermez.

metepe arkadaşım benimde senin doktorluğuna ve bilgine saygım var fakat tabi ki kendimin ve çevredemdekilerin deneyimlerine inanıyorum.öncelikle iddia ettiğim şey,sadece benim deneyimim diil,biçok insanın deneyimi olan bişey.ikincisi,daha evvelde yazdığım gibi,son bikaç yıl hariç,grip olduğum zamanların tümünde,sizin gibi tıp mezunu olan,diplomalı doktorlar uyguladı bana antibiyotik tedavisini,yani ben kafama göre satın alıpta antibiyotik kullanmadım.bu yıllarca böyle oldu,bi doktor diil,iki doktor diil,sayısını tam olarak tam hatırlamıyorum ama en azından 10-15 kadar sayıda ayrı doktor,grip için antibiyotik yazdı bana ve de iileştim sonuç olarak ama geçen yıl grip olduğumda,doktor antiviral bi ilaç yazdı ve ben o ilacı,15 gün kullandım,iileşmek bi yana,durumum ağırlaştı.sonuç olarak,eczaneden antibiyotik almak zorunda kaldık.üçüncüsü,çok fazla sağlık sorunu olan bi insanım ve defalarca doktora gitmek zorunda kaldım.gitmiş olduğum tecrübeli bi dişçi,20 lik dişimin,normal diş olduğunu iddia etti,bi keresinde,kan aldırmaya gitttiğimde,hemşire damarımı yırttı.hastanedeki doktorun müdahelesi sonucu,kanaması çok zor bi şekilde duruduruldu.20 yaşındayken,kızamıkçık oldum,çok ağır oldu hastalık,ileri yaşta geçirdiğim için,doktora gittiğimizde,doktor zafiyet geçiriyorsun diye iddia etti.oysa yüzümde,hala parça parça kızarıklıklar vardı.sıradan her insan,zaafiyet olmadığını anlayabilirdi.metepe arkadaşım,senin için yazmıyorum ama bazı doktor ve hemşirelerin,okullarından nasıl mezun olduğu şüpheli ülkemizde maalesef.ya da bilmiyorum belki de her insan bazen hata yapabiliyor diyelim.yani inandığım şeye,inanmak için çok çok fazla nedenim var ama yazdığım gbi,herşeye rağmen tıbba ve doktorlara,saygım var.

ASUMAN0 arkadaşım,

Bakın siz tıp biliminden değil, uygulama hatalarından bahsediyorsunuz. Hemşirenin damarınızı yırtması veya bir doktorun grip için antibiyotik yazması bunun doğruluğunu göstermez, o kişilerin bilgisizliğini ve mesleki hatalarını gösterir.

Bu konuda ülkemizdeki eksiklikleri ve yanlışları önceki mesajlarımda zaten belirtmiştim. Sağlık altyapımız ciddi anlamda bozuktur. Meslek elemanlarımızın da eğitimleri iyi değildir. O yüzden sıkça teşhis ve tedavi yanlışları yapılmaktadır. Sizin anlattığınız şeylere biz kısaca "malpractice" diyoruz. Bu hataların yapılması bilinen şeylerin yanlış olduğunu göstermiyor ne yazık ki.

Sizin durumunuzdaki kişi bana grip veya soğuk algınlığı şüphesiyle gelse ben ne antibiyotik, ne de antiviral ilaç veririm. Tek yapacağım şey boğaz kültürünüzü alıp size bol sıvı ve istirahat önermek olur. Durumunuz çok kötü değilse soğuk algınlığı ilacı bile önermem. İlaçlar sahip olduğumuz çok güçlü silahlardır ama bunların mermisini boş yere harcamamak gerekir. Ayrıca ateşlenen silahın her zaman sizi vurma olasılığı da vardır. İnsan bedeni iyileşme işinin % 90'ını kendisi yapar. İlaçlar sadece yardımcıdır.

Genel olarak iyi bir hekim, en az ilaçla tedaviyi gerçekleştirebilen bir hekimdir. Reçeteniz ne kadar kabarıksa doktorunuz o kadar tereddütlü demektir. Tereddüt olan yerden her olasılığa karşılık bir ilaç yazarsınız. Bu da gereksiz yere bir sürü ilaç kullanmanız anlamına gelir. Hatta zaman zaman bu tavır hastalığın kötüleşmesine bile neden olur.

Bakın ben size bir gençlik anımı anlatayım. Acilde çalıştığım bir gece yaklaşık 400km uzaktaki bir ilçeden iyileşmeyen ishal şikayetiyle ambülansla hasta gönderildi. Adamın 4 gündür ishal olduğunu, ilaçlara rağmen düzelmediğini söylediler. Verilen ilaçlara baktığımızda 4 günde 3 tane reçete yazılmıştı. Bunların içinde 7 ayrı antibiyotik olmak üzere toplam 16 kalem ilaç vardı. Bu kadar antibiyotik zaten sağlam adamı bile ishal yapar.

Biz sadece tüm ilaçları kesip adama serum taktık. 8 saat içinde ayağa kalktı ve ishali kesildi. Acilden yürüyerek gönderdik. Zaten tetkiklerde de mikrobik bir durum çıkmadı. Büyük olasılıkla basit bir yaz ishaline verilen bu kadar aşırı ilaç hastalığı iyice tetiklemişti.

Uzun lafın kısası, antibiyotikler esasen nadiren kullanılması gereken ve gerektiği zaman hassasiyetle seçilmesi gereken ilaçlardır. Bugün pek çok doktorun antibiyotik yazmaktan kaçınmasının nedeni ilacın pahalı olması veya temin edilememesi değil, bu konuda iyi kötü bilinçlenmiş olmasıdır. Bu da ülkemizin geleceği ve çocuklarımız için iyi bir şeydir.

Zaten antibiyotikler de pahalı değil... 5-10TL aralığında alabileceğiniz pek çok antibiyotik var.

sayın doktor arkadaşım metepe,eğer sen yıllardır,sadece bana 10-15 ayrı doktorun,antibiyotik tedavisi uygulamasına,uygulama hatası diyorsan diyecek bişey yok.1 diil,2 diil,3 diil,ayrıca da yazmış olduğum gibi,sadece bana diil,çevremdeki kişilerede,yıllar boyu,grip için antibiyotik tedavisi uygulandı.bu yazdığınıza göre,onlarca doktor,uygulama hatası yapıyor sonucu çıkıyor ki,bu kadar çok doktorun uygulama hatası yapmış olması,ne kadar mantıklıdır,onuda sizin zekanıza bırakıyorum.

ayrıca şunuda belirtmek isterim ki,antibiyotik üretiminin pahalı olduğunu,ben kendim uydurmadım,tv de sağlıkla ilgili bi programda duydum.sizn bahsettiğiniz ucuz antibiyotiklere,piyasada jenerik antibiyotik denmekte imiş ve orjinal antibiyotikle aynı etkiyi yapmadığı içinde,bu antibiyotikleri kullananlarda iileşme oranı çok düşükmüş.isteyen netten araştırabilir,istemeyende istediğine inansın.ben şu an netten bu bilginin doğru olup olmadığını araştırdım ve doğru çıktı.ne yazık ki,ilaç firmaları varlıklarını sürdürebilmek adına,milyonlarca insanın sağlığı ile oynuyor.acı gerçek bu.

Antibiyotikler antibiyotik olmaktan çıktı!… | Gölge34 Gazetesi

Ben kesin bilgim olmadığı ve bilgi bombardımanı altında olduğumuz için kesin yargı belirtmeyeyim ama soğuk algınlığına yakalandığınızda ilaç alırsanız 7 günde iyileşirsiniz, almazsanız 1 haftada iyileşirsiniz diye biliyorum:))

Ya hasta desen sıkıntı çekmeden uğraşmadan hemen ilaç alayım da geçsin diyor, doktor da hastayı istekli görünce -belki faydasına inanmasa da- yazmak zorunda kalıyor diye düşünüyorum.

Vay canına... bizde okula gitmek yerine internetten bir şeyler öğrensek iyiymiş. :)

Şaka bir yana; adını sanını kimsenin duymadığı bir yerel gazetede "tıbbi dölümantasyon memuru" bir gazetecinin yazdığı bir yazıyı kaynak gösterdiğinizin farkındamısınız bilmiyorum. Bu meslek grubu tıp okumaz... tıbbi sekreterlik okur. Yani dosyalar falan nasıl saklanacak, hasta kayıtları nasıl tutulacak gibi konular. Kaldı ki, yazı içeriğindeki pek çok ifade sizin söylediklerinizi değil, benim söylediklerimi doğruluyor. Siz galiba yazıyı iyi okumamışsınız.

Size yıllar içerisinde 10-15 ayrı doktor değil, 15-20 BİN ayrı doktor grip vs. için antibiyotik tedavisi uygulamış olsa bile yanlış, yanlıştır.

Jenerik antibiyotiklerle ilgili söylediğiniz şeyler de doğru değil!

Jenerik antibiyotik demek, etken maddesi aynı olup başka firmalarca farklı isimlerde üretilen ve satılan ilaç demektir.
Örneğin ben size Amoksisilin+Klavulanik asid bileşiği reçete edersem bunu piyasada;
Augmentin
Amoklavin
Amoksilav
Bioment
Croxilex
Klamox
Klavunat

gibi isimlerde bulabilirsiniz. Bu ilacı ilk piyasaya süren firma Augmentin adıyla sürmüştür. Ve dikkat ederseniz diğer JENERİK markaların bazılarından daha ucuzdur, bazılarıyla da aralarında çok cüzi bir fark mevcut. Hali hazırda fiyatı 9TL civarında. (linkde en alttaki fiyat listesine bakabilirsiniz)
http://www.ilacprospektusu.com/ilac/78/augmentin-bid-1000-mg-10-filmtablet

Ayrıca Augmentin uyduruk veya sıradan bir antibiyotik değildir. Çok güçlü, geniş spektrumlu, neredeyse her türlü bakteriye etki eden, her türlü dokuya diffüzyonu güçlü olan bir antibiyotiktir.

Farklı markalar arasında etkin madde açısından değişiklikler olabilir. Bu farklar emniyet sınırları içindeyse normal kabul edilir. Üstelik bu konular sizin düşündüğünüz gibi fabrikada makarna üretmeye benzemez. Çok sıkı kontrol altındadır ve sağlık bakanlığınca sürekli denetlenir. En ufak bir şüphede bir ilacın o seride üretilmiş piyasadaki tüm ürünleri raftan toplanır. Herhangi bir eczacıya sorarsanız kendilerine zaman zaman bu tür bilgilerin gönderildiğini ve ilaçların toplatıldığını kolayca öğrenebilirsiniz.

Kaldı ki, ilaç firmalarının her türlü sahtekarlığı yaptığını varsaysak dahi; antibiyotiklerin gereksiz yere ve yanlış kullanıldığı gerçeğini değiştirmez. E, zaten antibiyotik kullanmamanız halinde jenerikmiş, değilmiş gibi derdiniz de olmaz. :)

ne antıbiyotikmiş be :)) antıbıyotıge gelene kadar ne ılaclar var arkadaslar,,, kortizonu araştırın bırde, kortızon hem zararlı hem faydalı, yanı bunuda bıle bıle ıcmek zorunda yada damar yolundan almak zorunda olan bınlerce nörolojık hastalar var...biliyosun ama zorundasın,bu nolcak

Levent bey size katılıyorum. ☺ 6 ay ben de kortizon kullandım ve kullandığım dozdan dolayı azalta azalta birakabildim ve onu aldigim dönemde rahatsizligimdan dolayı antibiyotik de almak zorundaydım. Zaten ondan sonra da çok çok önemli birşey olmadığı sürece antibiyotigi değil ağrı kesici bile alamıyorum. Sadece zorunlu ilaçlar.

kortızonu arastırsın arkadaslar bence ve o kadar agır ve yan etkılerı olan bır ılackı,kortızonun yanında antıbıyotık cerez gıbı kalıyo,

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt