Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

En küçük rahatsızlıklarımızda neden hemen antibiyotik veriliyor ki?!

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Önemli değil yahu... :) Gerekirse diploma koyarız da mesele o değil. :)

Benim artık nutkum tutuldu zaten. :) Sema hanımı Hıfsısıhhaya götürüp grip virüsünü gözüyle görmesini sağlasak bile geri adım atmaya niyeti yok. Canı sağolsun, ne yapalım. :)

Ben bir cocuk dr. Ögrendigim bir sey var her grip öksürük de antibiotik yazilmaz. Sayet ates yaparsa 39.5 ates olursa 3 günden fazla sürerse ozaman antibiotik verir yoksa asla ve asla receteye yazmaz.

arkadaşlar,son olarak yazıcam ve bu kez anlışalabilmeyi umuyorum.evet dğrudur,son yıllarda,grip virüs hastalığıdır ve antibiyotik işe yaramaz,kullanmak boştur tarzında bişey ortaya atıldı.benim en başta yazdığım şey şuydu.türkiye de bikaç yıl öncesine kadar,hep doktorlar grip için antibiyotik yazdılar herkese ve hiç bi şikayet ya da antibiyotik gribi geçirmiyor,bi tv yayını olsun,bi gazete yayını olsun yada herhangi bi kişiden olsun duymadım.gribi antibiyotik iileştirmez diyen yoktu ki,hastalar zorla antibiyotik yazdırsınlar.dediğim şu başından beri,madem yıllardır bilinen bişeydi bu,gribi antibiyotik geçirmiyordu.neden herkese grip için antibiyotik yazılıyordu.ben sadece kendimden bahsetmiyorum ki,bildiğim tanıdığım herkes antibiyotik kullandı grip için.ha ama siz yalan söylediğimi falan düşünüyorsanız.ona diyecek bişeyim yok,ben kimseyi bişeylere inandırmaya çalışmıyorum.sadece grip ile ilgili fikirlerimi ve yaşadıklarımı paylaştım.

metepe arkadaşım,biraz sinirlendim kusura bakma,kimseye hakaret etmek ya da rencide etmek diiil niiyetim.

Sema hanim sanirim doktorumuz yazacagini yazmis tekrar yazmak istemiyor sanirim. Yillardir a doktoru b doktoru antibiyotikleri gereksiz olarak yazdilar. Ben hem biyologum hem de işsizlik yüzünden bilgisayarci olarak calistim. Onlarca aile hekiminin bilgisayar kurulum isi yaptim. İsini düzgün yapmayan o kadar çok aile hekimi var ki anlatamam size. Adam bir ilaç yaziyor gönderiyor hastayi. İyilesirse gelmez iyilesmezse zaten haftaya geri gelir tekrar başka ilaç yazarim diyor. Simdi bu doktoru görünce bütün doktorlar ayni diyemiyorum. Siz de ayni şekilde antibiyotikci doktorları gördükçe grip antibiyotikle düzelir demeyin lütfen. Antibiyotik dediğimiz şey 3 kuruşluk ilaç. bunu bacaginiz agridiginda aspirin ile kullanirsaniz bacaginizin agrisini gecirecegine eminim. Buna placebo etkisi deniyor. Ama zaman gectikce vücudumuzda bulunan zararlı mikroplar bu antibiyotiğe aliskan hale geleceklerdir. İlerde büyük bir hastalık gecirdiginizde bu mikroplar kullandiginiz bu ilaçlara karsi bagisiklikkazandiklari için iyilesemeyeceksiniz.. Siz bu yazilanlara da kulak asmayacaksiniz diazem tarzi ilaç kullanin.
2. Mesajim:
Kusura bakmayin bir önceki yazimi tüm forumu okumadan yazmistim. Simdi anliyorum ki sema hanima profesör bile antibiyotikler gribe karsi kullanılmaz dese kesinlikle oradan bir kelime bulup antibiyotiği kullanacaktır. Konu çok fazla uzamis. Bu konuyu okuyan kişiler 1. Sayfayi okusalar orada zaten konunun özeti yazilmis diğer sayfalarda da uzun uzun aciklanmis. Metepe konu ile ilgili kitapları buraya yuklese ayni sonuçlar cikacak. Herkes kendine iyi baksin hastalanıp ilaç kullanmasin. :)

Son kez yazma sema bir seyi 40 kere soylersen olurmus.grip vurus hastaligidir yanliz belirtileri vardir ates, bogaz agrisi, bu belirtileri kaldirmak icin hastaya antibiyotik li agri ve ates dusuruculer verilebilir.bunlar hastanin izdirabini dindirmek icin bunda hemfikiriz sizle.

Türkiyede ama seker dagitir gibi antibiotik yaziliyor

Halkimiz antibiyotik iyi ediyor birde akp :cool:

Birkerede 10 tane yimirta yemeyi denesin diyor karatay hocam :)

Bilmiyorum sanmiyom iyi ettigini ama sunu söyliyeyim bünye antibiotige alisinca degisik hastaliklara yenik düser

Acaba tv deki diziler kalksa bunlarda bir nevi antibiyotik sayilmazmi esir oldum karadayi dizisine

Diziyle hic alakam olmaz antibiotiklede olmaz ikisine karsiyim :D

Siz turkiyede yasamiyorsunuz demek bunlar turkiyede olmazsa olmaz.

Tr de olsam dizi izlemeyi degil konusmayi tercih ederim arkadaslarla

Bayanlar gunde en az 20.000 kelime konusmali dedikodu kisaca :pkonu disina ciktik sonunda ha konuyuda unutmusum az once antibiyotik aldim unutkanlik en buyuk yan etkisi

Antibiotigi hic grip icin almadim bünye hastaliga direnmeyi ögreniyor

..son yıllarda,grip virüs hastalığıdır ve antibiyotik işe yaramaz,kullanmak boştur tarzında bişey ortaya atıldı....
ama siz yalan söylediğimi falan düşünüyorsanız.ona diyecek bişeyim yok,

Sema hanım, yalan söylediğinizi düşünen yok... Sadece yanlış bir şeyi savunduğunuzu söylemeye çalışıyoruz.
Doğrudur, siz pek çok doktor grip için antibiyotik vermiştir. Ben size ısrarla bunun bozuk sağlık sisteminin sonucu olduğunu söylüyorum.

Griple ilgili son yaıllarda virüstür, antibiyotik işe yaramaz diye bir şey ortaya atılmadı. Bakın ben 1982 yılında lisede biyoloji dersinde gripin bir virüs hastalığı olduğunu okudum. Bilinen en eski grip kaydı 1918 yılındaki İspanyol gribi salgınıdır. Zaten o salgından sonra etkininin virüs olduğu düşünülmüştür. 1950'lili yıllarda virüs şüphesi de kalmamış, virüsün kendi alt tiplerine bile ayrılmıştır. 1970'lerden sonra elektron mikroskopu ile 3 boyutlu fotoğrafları bile çekilmiştir. Bugün itibariyle grip virüsünün yapısı molekül molekül bilinmektedir.

Antibiyotik dediğiniz şeyin keşfi 1928'dir. O zamandan bu zamana grip için yüzbinlerce kez antibiyotik deneme fırsatı olmuştur. Eğer gerçekten işe yarasaydı bilim adamları son 40 yıldır antiviral ilaç geliştirmeye çabalamazdı.

Burada uzun uzun akademik bilgi içine dalmamızı istemiyorum. Ancak; antibiyotiklerin gereksiz ve yanlış şekilde kullanımının çok ciddi bir tehdit olduğunu siz olmasanız bile buraları okuyan arkadaşların anlaması lazım. Antibiyotikler hiç bir VİRAL HASTALIĞI İYİLEŞTİREMEZLER!!!!
Grip hiç bir tereddüte yer bırakmayacak şekilde VİRAL hastalıktır.
Bazı hastalıkları virüsler de yapar, bakteriler de... Örneğin zatürreyi yapan bakteri de vardır, virüs de... Hatta zatürre yapan bir virüs, grip virüsüdür. O yüzden zatürre olan birinde mikrobu belirleyemiyorsanız elbette viral olup olmadığına bakmadan antibiyotik verirsiniz. Ama grip olan bir hastadan bunun bakteriden olma olasılığı yoktur!

Gereksiz antibiyotik kullanımı da, dediğimiz gibi, işe yaramaması bir yana, bakterileri dirençli hale getireceği için ZARARLIDIR! Grip değilde bakterilere bağlı sinüzit, tonsilit, farenjit, otit gibi bir hastalığa yakalandığınızda bu sefer antibiyotikler işe yaramaz hale gelir. Daha zor tedavi olursunuz. Her yıl dünyada binlerce kişi antibiyotiğe dirençli bakterilerin yol açtığı son derece uyduruk hastalıklardan ölmektedir. Bu, küçümsenecek bir şey değil. Bağırsağınızda normalde bulunan ve zararsız olan E.Coli dediğimiz bir bakterinin antibiyotiklere dirençli bir türünün yapacağı hastalık sizi 24 saat içinde öldürebilir. Bu söylediğim bir senaryo değil, gerçektir. Bu tür ölümler olmaktadır.

İşte bu yüzden, ülkemizde antibiyotik kültürü oluşması önemlidir. Amerika'da, Avrupa'da pek çok ülkede antibiyotikler reçetesiz satılmaz. Hatta doktorlar bunları kafasına göre reçete de edemez. Mutlaka kesin teşhis koyması gerekir.

metepe arkadaşım,isteyen cahilsin yazsın ama ben gribin virüs hastalığı olduğunu ve antibiyotik kullanmamak gerekteğini son yıllarda duydum.tabi ki antibiyotiğin keşfinin çok eski yıllarda olduğunu biliyordum,bende lise mezunuyum sonuçta.okullarda pek çok temel bilgi veriliyor herkese.hayatım boyunca 7 farklı şehirde ikamet ettim ve yazdığım gibi en en azından 10 ayrı doktor bana grip için antibiyotik yazdı.bozuk sağlık sistemi diyorsun,doğrudur katılıyorum,sistemin bozuk oladuğuna ama hadi işini bilmeyen 10 ayrı doktor,nasıl denk geldiyse,hep sana denk gelmiş desen anlarımda,sadece bana diil çevremdeki insanlarıda sayarsak,onlarca doktor anlamına geliyor ki,bütün bu işini bilmez,bilinçsiz doktorların hepsinin birden bana ve çevreme denk gelme olasılığı nedir sence matematiksel olarak,bunu soruyorum sana.birde hiç ilaç kullanmadan gribim geçermi diye beklemedim hiçbizaman ama geçen kış 2 kez grip oldum ben ve doktor antiviral ilaç yazdı,bi süre kullandım ama hastalığım geçmedi,ağırlaştı.2-3 günden bahsetmiyorum,yanlış yazmış olmıyayım,daha evvel 15 gün diye hatırlıyodum ama en azından bi hafta kullandım antiviral ilacı.sonra telaşlandım ve antibiyotik satın alıp içtim,iileştim.hep aynı şeyleri yazıyorum ama dayanamadım yazdımyine de bozuk sağlık sisteminin sonucu diyorsan eğer saygı duyarım görüşüne arkadaşım.ya da bana göre küçük bi ihtimalde olsa,bi ihtimal,onlarca doktor,yanlış tedavi uyguladıysa,yazıklar olsun bu milletin doktorlarına derim.türkiye nin durumu çok vahimmiş meğerse derim.başka ne denir ki zaten,yazıklar olsun.

Metepe sıra sende :)

Bence siz grip oldugunuzu dusupdugunuzde iyi bir tetkik yaptirin. 15 gun boyunca hafifleme belirtisi bile gostermeyen bir rahatsizligin grip oldugundan supheliyim.

yaw ercanp arkadaşım :),bana grip teşhisi koyanda doktorlar zaten.ben nereden bileyim ki yoksa,grip mi yoksa başka bişey mi.

Son düzenleme:
antibiyotikle bakteriler kadar virüsleride öldürür
doğru: % 41,3
yanlış: %39,7
bilmiyorum: %19

uzmanların ne dediğinin önemi yok halk zaten grip gibi hastalılarda muayene olmaya gitmez kimi kendi geçer der umursamaz ki bende bu guruptanım kimide sağlık ocağına ilaç yazdırmaya gider ama şunu da söyleyim bana grip için antibiyotik yazacak doktorun diplomasıyla ilgili ciddi şüpheye düşerim gereksiz antibiyotik kullanımda ki en büyük suçlu reçetesiz ilacı satan eczacıdır

Daha onceden dedigim gibi olabilir. Gribe eslik eden baska bir enfeksiyon olmasi imkansiz degil. Malum grip oldugumuzda oldukca gucsuz dusuyoruz. Bu da baska enfeksiyonlara zemin hazirlar. Dolayisi ile diger enfeksiyonu antibiyotikle bastirmis oluyoruz. Boyle olunca tabiki hizli bir sekilde iyilesmeniz normal gorunuyor.

ben bu semayi sevmeye basladim. valla hani okullarda iki grup tartismasi olur:eek:bu grup bu tezi o grup bu tezi savunucak, kim kazanacak:eek:aynen oyle.
nuh demeden peygamber diyerek oyle bi tartismaya imza attiki. brova. yarismayi kazanacak nerdeyse.
hazirda elimizde MeTePe gibi bi doktor varken sema sayesinde daha iyi bilinclendik. sana cok tesekkur ederim semacim:eek:aksi tezi savunarak insanlara doktorun bilgileriyle antibiotigin tehlikelerini bilincsiz kullanma yanlislarini ogrendigimiz icin:eek:

arkadaşlar daha öncede yazdım,şimide yazıyorum,herkes istediğine inansın.ben sadece grip ve antibiyotik tedavisi hakkındaki fikirlerimi ve yaşadıklarımı paylaştım.ercanp gribe eşlik eden başka enfeksiyon olma ihtimali ya bir keredir ya da iki keredir.ben neredeyse,her sene grip oluyorum,hatta,çalışıp insan arasına karıştığım zamanlar,senede 2 kere bile olduğum zamanlar oldu.shukufe,güzel yazmışsında yazdıkların boş şeyler.çünkü hiçbiriniz şu bütün yazdıklarınızın toplamında,nasıl olupta onlarca doktorun,tesdüfe bakın ki,hepsininde,ben ve çevredemdeki insanlara,gereksiz yere antibiyotik tedavisi uyguladığını açıklayamadınız.yazdığınız cevaplar,hep şamata,gırgır,bi mantık yok yazdığınız cevaplarda.metepe arkadaşıma gelince,belki kendisi gerçekten doktordur,belki de diildir.metepe arkadaşım,kusura bakma ama tıbbi terimler kullanman ya da bi kısım tıbbi bilgiler yazmış olman,doktor olduğunun kanıtı diil.herkes biliyor ki bunlar netten bulup,buluşturup yazılabilecek bilgiler.tabi her kişi aklı miktarınca anlar.diyecek bişey yok aslında,ne kadar anlatsam da,kanıtlasamda nafile.

eee semacim sen gibi munazara ustasi oldugu yerde yalan yere yemin etsek basimiz agrimaz:eek:

Aaaman tanrım didim. Daha ne söylenebilir bilmiyorum. Kendinize iyi bakın.

metepe arkadaşım,kusura bakma ama tıbbi terimler kullanman ya da bi kısım tıbbi bilgiler yazmış olman,doktor olduğunun kanıtı diil.herkes biliyor ki bunlar netten bulup,buluşturup yazılabilecek bilgiler.tabi her kişi aklı miktarınca anlar.

Sema hanım,

Elbette ben size kendimi kanıtlamak durumunda değilim. Açıkcası neye inandığınız da pek umurumda değil. Çünkü burada benim doktor olup olmadığımı tartışmıyoruz. Neyin doğru, neyin yanlış olduğunu tartışıyoruz. Daha önceki bir mesajımda bana itibar etmeme hakkınız olduğu zaten belirtmiştim. Ama doğru bilgiye itibar etmek zorundasınız.

Siz ne kadar zorlarsanız zorlayın, yazdığınız şeylerin çoğu yanlış. Bunun yanlış olduğunu anlamak için ne benim mesleğime, ne kişiliğime bakmanız gerekmiyor. Tek yapmanız gereken şey güvenilir kaynaklara bakmak. Bu kaynaklara ilişkin daha önce çeşitli linkler verdim. Sizin gibi gazete haberi vs. değil, kurumsal sitelerin linklerini verdim. İsterseniz bunlara çeşitli bilimsel makaleler de eklerim.

Sürekli aynı şeye takılıyorsunuz. Bana bunca yıldır grip için antibiyotik yazıldı diyorsunuz. Sizin yanlış tedaviye maruz kalmanız, veya çevrenizdeki kişilerin yanlış tedaviye maruz kalması bunun doğru olduğunu göstermez. Size antibiyotik yazan doktorun kendisine bile sorsanız grip hastalığında antibiyotiğin faydası olmayacağını söyleyecektir. Ama insanlar zaman zaman yanlış olduğunu bildikleri şeyleri de yaparlar.

Açıkcası ben sürekli bu yanlışlarda ısrar etmenizden şikayetçi değilim. Böylelikle pek çok kişi neyin doğru olduğunu öğrenme, araştırma fırsatı yakalamış oluyor. Kimsenin size veya bana inanma zorunluluğu yok. Ama kolaylıkla söylediklerimizi kontrol edebilirler.

metepe arkadaşım,ben arkadaşlar senin doktor olduğunu ve benim yazdıklarımdansa,bi doktorun yazdıklarının daha muteber olduğunu yazdıkları için,sizin doktor olup olmadığınızın bile belli olmadığını yazdım.yoksa elbette,ne siz bişey ispatlamak zorundasınız,ne de ben merak ederim.yani sadece sizi doktor olarak kabul ettikleri için yazdıklarınıza itibar edenler var.öte yandan,bende inandıklarımı kanıtlayan linkler verdim.linkler arasında,vikipedi linkide var.sizin verdiğiniz linklerden biride,vikipedi linki idi.verdiğim linklerin bi tanesi gazete haberi linki idi sadece.istediğiniz makaleyi ekleyin,ben zaten,grip için antibiyotik kullanılmaz diyen makaleler ve yayınlar olduğunu biliyorum.arkadaşlar hepsini istedikleri kadar inceleyebilirler.defalarca yazdım,herkes istediğine inansın,sizde istediğinize inanın,sizlerin inancıda benim umrumda diil.en doğru bilgi,benim yaşadıklarımdan edindiğim bilgidir diye düşünüyorum.bana göre çok okuyan diil,çok yaşayan bilir en doğrusunu.bana ve çevreme uygulanan tedavinin yanlış olduğunu söylüyorsunuz sürekli ama hala başından beri sorduğum sorunun cevabını alamadım ben.nasıl bi tesadüf ki bu yanlış grip tedavisi,hep beni ve çevremdekileri bulmuş ve bi diil,iki diil,onlarca doktordan bahsediyorum ben.siz istediğiniz makaleyi ekleyin,sorduğum soruya cevap veremeyeceksiniz anlaşılan.sizin mantığınıza sığıyor olabilir,bunca tesadüfün olması ama benimkine sığmıyor,sığmayacakta.bütün bunların üstüne yazacak bişey yok,yazdığınız gibi merak eden,netten araştırabilir veya gidip eczanesine,doktoruna sorabilir.bu tartışma gereğinden çok çok fazla uzadı.

Nasil bir mantiktir bu anlamis degilim. Siz soyleyin ben size buraya 100 tane link yapistiririm. Ama okuyacaginizdan supheliyim. Acin google i yazin grip ve antibiyotik tedavisi diye. Bi okuyun gelin allah askina. Doktorlarin antibiyotik yazmasi tesaduf degil ki cevrenize denkgelmis olsun. Niye yazdiklarina gelince en basinda hasta baskisi gelir. Digeri de ilac pazarlama faaliyetleridir. Mumessil arkadaslar doktorlar ile geyik yapmaya gitmiyorlar. Bir diger etmenin ise yaş tahtaya basmak istememeleridir. Grip olur ki baska bir enfeksiyona sebep olmussa bunu da pesin olarak cozmus oluyorlar. Zaten su kadar hastaya bakacaksin diye dayatilan doktorlar hasta yukunden kurtuluyor. Gidin size antibiyotik yazan doktora sorun. Ben grip icin antibiyorik almak istemiyorum olur mu diye. Yazmayacaktir. Bana da yaziyorlar fakat eczaneden almiyorum. Dogru oldugunuzu degil yanlis oldugunuzu kabul ederek tekrar arastirin. Bu kadar insanin amaci sizi tartisarak rencide etmek degil inanin. Yanlis bir bilgiye sahipsiniz bu konuda uyarmaya calisiyoruz. Siz diyeceksiniz ki grip olunca antibiyotikle iyilesiyorum. Tamam devam edin. Ama gribi antibiyotigin iyilestirdigini soylemeyin lutfen. Bu yolda buyuk emekler harcamis bilim adamlarina hakaretten baska birsey degil.

yok ercancim, sema uzum yemekte degil bagci dovmekte:eek: acikcasi inatla havanda su dogmekte:eek: bizi MeTePe yi doktor kabul ettiler diye suclamakta:eek: el birligiyle sarlatan doktor diplomasi verelim semaya olsun bitsin. doktor beyin yazdiklari bizler icin yeter. iyi bilgiler edindik. semayada yarismayi sen kazandin diyiverelim:eek:

Shukufe. Sema hanimin gayet iyi niyetle yazdigindan eminim. Mantigi gayet basit. Grip oluyorum, antibiyotik aliyorum, iyilesiyorum. Tamam dogrudur olabilir. Gribi arastirin bu hastaligin zaten bir hafta on gun icerisinde kendiliginden iyilestigini ogreneceksiniz. Antibiyotik kullansaniz da kullanmasaniz da grip iyilesecektir. Ama soyle bir durum da vardir. Gribin yol actigi tahribat risk grubundaki hastalarda veya bunyesi zayif olanlarda bakteriyel enfeksiyona da yol acmaktadir. Iki secenek kaliyor. Ya grip kendine kendine iyilesiyor da bunu antibiyotigin iyilestirdigini saniyorsunuz ya da risk grubunda yer alan hastalardansiniz. Keske yuzyuze de konusma tartisma imkani da olsa. Buraya yazilanlar yanlis anlamaya cok musait. (shukufe baska bir konudan gayet iyi bilir neye ugradigimi sasirmistim :)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt