Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

En küçük rahatsızlıklarımızda neden hemen antibiyotik veriliyor ki?!

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Ben doktor değilim ama, kuş beslediğim için hayvan hastalıklarını yakından takip ediyorum.Antibiyotik deyince neden akla nezle- grip geliyor, burnu akanın başı ağıranın altındaki sebebi bilmek gerekir.allerji, soğuk algınlığı, grip, polen alerjisi, temizlik deterjanları , daha sayamadığım bir çok neden olabilir, bu hastalıklar bakteri tabanlıysa antibiyotik iyi gelir virus tabanlıysa bunun tek ilacı aşıdır, virus vucudun direncini düşürür yani mikroplara savunması azalır antibiyotik bu mikroplara karşı verilir.Gercekte antibiyotik virüsü yok etmez.Grip olan insana istirahat tavsiye edilir.Ha şuna kızarım doktor hastaya antibiyotik vermiş, hasta bu antibiyotik aldığı esnada kalsiyum alırsa ilacın etkisi azalır.Bazen antibiyotik alan hastalar kafasına göre multi-vitamin ilaç alır kafasına göre bunye güçlensin diye çok yanlış.
Bir yerde antibiyotikle ilgili makale okumuştum.Adam öksürüyor diye doktora gitmiş, 1 . doktor antibiyotik vermiş, diğer doktorda başka antibiyotik, başkasıda başka antibiyotik adam 40 gun antibiyotik almış öksürügü geçmemiş , sebebi basit bir alerjiymiş.

doktor bey,makaleyi tabi ki okudum.makalede,basit soğuk algınlıkları ve gereksiz yere antibiyotik kullanmak sakıncalı yazıyor ama grip için sakıncalı ya da kullanılmaması gerekir diye bişey yazmıyor.siz bi daha okusanız ii olur bence.neti ve makaleyi küçümsemişsiniz ama makalede yazanlar,mantıklı düşünecek olursanız eğer,bi tıbbi makaleden alıntıdır ya da doktorlardan edinilme bi bilgidir.yoksa tıbbi dokümantasyon sekrereterinin kendi fikri diildir elbette.nete gelince,kimse netten edinilme bilgiyle doktor olamaz ama biçok faydalı ve gerçek bilgiye ulaşabir.ilaçlara gelince,orjinal ilaçlar herzaman,jenerik ilaçlardan pahalıdır.öğrenmek isteyen herhangi bi eczaneden öğrenebilir bunu kolayca.ayrıca jenerik ilaçların daha ucuz ve orijinal ilaçlardan farklı olduklarını,tv de ki bi sağlık programındada duymuştum.sadece bu makaleye dayanarak yazmadım yazdıklarımı.son olarak 15.000 doktor bile uygulasa grip tedavisi için antbiyotik uygulamak yanlıştır demişsiniz.bu da sizin fikriniz sadece,çünkü ben her grip oluşumda,antibiyotik içtim ve iileştim.sağlık bakanlığınca denetleniyor ilaçlar,bunu herkes biliyor.ben jenerik ilaçlar zararlı diye iddia etmedim zaten,iileştirmiyorlar diyor makalede,ben de inanıyorum buna,duyduklarıma,gördüklerime ve tecrübelerime dayanarak.ve de sağlık bakanlığıda,ilaçların devlete maliyetinin az olmasını önemser öncelikle diye düşünüyorum.zira ilaçlar hakkında hükümetin yeni düzenlemeside,beni destekler nitelikte.

...ama grip için sakıncalı ya da kullanılmaması gerekir diye bişey yazmıyor.

Sema hanım,

Grip için kullanılmaz yazmıyor diye grip için kullanılır sonucu çıkartamazsınız. Yoğurdun üstünde de mangalda pişirilmez yazmıyor ama şişe takıp ızgara yapmıyorsunuz.

Ben sizi ikna edemeyeceğim herhalde... Bakın:
1. Dünya Sağlık Teşkkilatı WHO'nun sitesinde grpi başlığı (ing.): WHO | Influenza
2. Sağlık Bak. Ank. Hastanesi Grip hastalığı sayfası: T.C. Sağlık Bakanlığı Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi - Grip
3. Wikipedia grip hakkındaki sayfası: Grip - Vikipedi
4. Sağlık net sitesi Grip ve tedavisi hakkındaki sayfası: http://www.sağlık.net/grip.html

Daha bunun gibi size binlerce kaynak gösterebilirim. Bakın bunların hepsinde gripde antibiyotik kullanılmaz diyor. Son verdiğim linkde aynen şöyle yazıyor:

Toplumda antibiyotik kullanımının gribi iyileştirdiği düşüncesi vardır. Bu çok yanlıştır çünkü antibiyotikler virüse etki etmezler. Ayrıca sıklıkla antibiyotik kullanmak, bakterilerin direnç kazanmasına neden olur.

Wikipedia'da:
Grip, virüs enfeksiyonu olduğu için tedavisi yoktur. Antibiyotikler tedaviye yaramazlar, çünkü antibiyotikler yalnızca bakterilere etki ederler. Yaklaşık bir hafta içinde hastalık kendiliğinden iyileşecektir; ancak doktora gitmek ve 3-5 gün iyice dinlenmek gereklidir. Bol sıvı tüketilmesi de salgıların rahatça dışarı atılmasını sağladığından iyileşmeyi hızlandırır.

İsterseniz size grip hastalığı ve tedavisi hakkında bilimsel makalelerin linklerini de vereyim ama fazla teknik kaçar burada...

Siz bana tek bir tane bile gripde antibiyotik kullanılacağına dair makale gösteremezsiniz. Çünkü yok öyle bir şey.

Şimdi bazı durumlarda grip olan hastaya antibiyotik verilir. Örneğin KOAH hastası grip olursa antibiyotik verilir. Bunun nedeni gribi tedavi etmek değildir. KOAH hastaları vücut direnci düştüğünde ve üst solunum yolu hastalığına yakalandığında çok kolay zatürre olurlar. Bunu önlemek için antibiyotik verilir. Bu "koruyucu amaçlı" tedavidir. Yoksa gribe zerre kadar faydası yoktur.

Söylediğiniz makaleyi de küçümsemedim. Sadece bunun bir kaynak olmadığını belirtiyorum. Bir gazete haberi veya televizyon programı kaynak değildir. Bunlara bakarak doğru bilgiye ulaşamazsınız.

Bakın mesela şurada virüsler hakkında "doğru" bilgiler var. Çeşitli makalelerden derlenmiş: Virüs - Vikipedi

Okuyacak olursanız daha ilk paragrafında antibiyotiklerin işe yaramayacağı yazıyor. Grip hastalığı da influenza VİRÜSÜ tarafından meydana gelir.

Antibiyotikler neden virüslerde işe yaramaz: Çünkü antibiyotikler bakterilerin çekirdeklerine, bölünme aşamalarına, zarlarına vs. etki ederek bakteriyi öldürür. Virüslerde bunların hiç biri yoktur. Sadece kılıfı ve içinde DNA'sı (bazen RNA'sı) vardır. Virüsler kendi kendine üremez, bölünmez. Bu durumda antibiyotiğin zarar verebileceği bir yapısı da olmaz. Virüsler bir canlı hücresinin içinde o hücrenin kaynaklarını kullanarak çoğalır. Dolayısıyla virüslere etki eden ilacın son derece özel bir yapısı olmalı, sadece virüsü tanıyıp onu parçalayabilecek, öldürebilecek özellikleri olmalıdır.

Siz grip olduğunuzda boşuna antibiyotik içiyorsunuz. İçmeseniz de iyileşirsiniz zaten. Antiviral içmenize bile gerek yok.

bu hastalıklar bakteri tabanlıysa antibiyotik iyi gelir virus tabanlıysa bunun tek ilacı aşıdır,

Değerli arkadaşım. Bu hastalıkların bakteri tabanlısı olmaz. Ya virüsler tarafından oluşur, ya da allerjik, otoimmün vs. olur. Bakteriel üst solunum yolu hastalıkları sadece sinüzit ve tonsilitdir. Tonsilit (boğaz ağrısı) inde dörtte üçü viraldir. Örneğin hapşırık varsa buna neden olacak bir bakteri yoktur.

Virüs tabanlı hastalıkların da son 15-20 yıldır sınırlı sayıda ilacı mevcut. Bunlar içinde en bilineni Tamiflu'dur. Grip virüsüne % 95 oranında etkilidir. Bunun dışında uçuk hastalığı yapan herpes, zona, Hepatit vs. gibi çeşitli virüslere karşı kullanılan antiviral ilaçlar da mevcut. Ancak belirttiğiniz üzere virüslerde en etkin KORUNMA aşıdır. İlaç tedavisi zor ve pahalıdır.

ben zaten,antibiyotiğe karşı bi kampanya var derken,sadece türkiye yi kastetmedim.amerika dahil,bi çok ülkede uzun süredir böyle bi idddia var.türkiye de ise son yıllarda iddia edilen bişey bu.hiçbişey içmesende geçer yazmışsınız,ben bunu hiç denemedim ama grip olduğumda,antibiyotik içtiğimde,belirtiler önce geriledi,sonrada iileşme oldu.geriledi dediğim,ilacı içtiğim andan takiben,3-4 saat içinde yani.dolayısıyla bana antibiyotiksiz iileşmek mantıklı gelmiyor.gribe antibiyotik verilir diye makale göstermeme gerek yok.çünkü gözümle gördüm,bana yıllar boyu,grip için,reçeteye antibiyotik yazıldı.siz olsanız,yaşadığınıza mı yoksa makaleleremi inanırsınız.öte yandan,her yıl bi sürü bilimsel araştırma yapılıyor ve aynı konu hakkında,her yıl başka başka bilgiler ortaya atılabiliyor.bunu yapanlarda bilim adamları.bugün virüs enfeksiyonu derler grip için,antibiyotik işe yaramıyor derler,ne biliyim,belki bi kaç yıl sonra farklı bişey söylerler.ben sizin aksinize ne sizi,ne de başka arkadaşları ikna etmeye çalışmıyorum.sadece,fikrimi paylaşmak istedim.

MeTePe yani doktor beyin yazdiklarini zevkle okudum cok tesekkurler. bayasini biliyo gibi olsakta tip adaminin kalemi baska olur. bide bizim anlayacagimiz dille olunca.
sema sen o kadar antibiyotik kullandiktan sevdikten sonra valla kemiklerin sunger gibi delik desik olmustur senin. aman dusmeye ne kalkma, kirilinca un ufak olur kemiklerin.

sema hangi antibiyotiği kullanıyorsun gerçekten merak ettim şimdiye kadar çok fazla antibiyotik tükettim ama hiçbirinin prospektüsünde endikasyonları sıralamasında grip görmedim

benim için üzülmene gerek yok shukufe arkadaşım,ben yıllardır her grip olduğumda,antibiyotik kullandım ve kemiklerimde sapasağlam şükür.demirc,ben doktor hangisini yazarsa onu kullandım ve neredeyse her seferinde değişik bi antibiyotik verdiler.isimlerini tek tek hatırlayamam doğal olarak.prospektüse gelince,kaç tane antibiyotik prospektüsü okudun ki ve ne kadar anlıyosun,prospektüste yazanlardan,bunu bi düşün istersen.prospektüslerde,grip diye yazmaz,üst solunum yolu enfeksiyonlarında endikedir diye yazar.üst solunum yolları enfeksiyonlarının arasında,soğuk algınlığı,farenjit,larenjit,nezle,grip,sinüzit ve benzeri rahatsızlıklar bulunur.örnek olarakta,augmentin i yazabilirim.yani uzun lafın kısası arkadaşım,sen beynini fazla yorma bence,anlamadığın konulara.anlıyabileceğin konulara odaklan.

http://arsiv.ntvmsnbc.com/news/128h...78/augmentin-bid-1000-mg-10-filmtablet583.asp

sizin için kolaylaştırmak için linkleride verdim.gerisi sizin anlayış kapasitenize kalmış.

kemiklerin saglamsa dicek yok tebiy, bizim demire nasil kafan basmiyo diyebilir, :eek:

vallahi başıma gelen bir olayı anlatayım üniversite hastanesinin doktorlarını tercih ederim her zaman çünkü araştırma yapılmadan ne reçete yazılıyor ne de teşhis konuluyor ve ben yaklaşık 2 yıldır aralıklarla antibiyotik kullanıyorum ve her hafta doktora gidiyorum bu konuda benim gittiğim doktorlar gerçekten hassas bana bu kadar çok antibiyotik kullanmana bağlı ileride seni tedavi edememekten koruyoruz diye açıklama yaptı yani profesör bana bu açıklamayı yaptıysa demek ki var bir bildikleri ama mecburen kullanılıyor ve artık daha yüksek dozlara ihtiyaç olmasın diye düşük dozlu sürekli antibiyotik kullanıyorum..

haklısın sema yerden göğe kadar haklısın ilmin karşısında saygıyla eğiliyor seni bu muhteşem zekandan dolayı kutluyorum antibiyotiğe ara vermeden devam sen dünya tıbbının gururusun kim tutar seni bak şimdi canım çekti bi antibiyotik kokteyli yapıp içeyim

sevgili arkadaşlar,ben en baştada yazdım zaten.gereksiz ya da fazla antibiyotik kullanmak zararlıdır,buna katılıyorum diye yazdım ama grip,her nasılsa ve nedense antibiyotik kullanmadan geçmiyor.ben kutu kutu antibiyotik kullanıyorum diyede bişey yazmadım.her hastalanışımda,ortalama olarak,3-5 arası içsem yeterli oluyor.tabi ki değişik türlerde gripler var.bazıları daha ağır geçiyor ve uzun sürüyor ve daha fazla içtiğimde oluyor ama yazdığım gibi ortalama olarak 3-5 adet iileştiriyor.demirc sana gelince,cevap vermeye değmez ama aklınca benimle dalga geçeceğine,prospektüsleri daha dikkatli oku bundan sonra arkadaşım.benim muhteşem bi zekam yok ama senin daha okuduğun yazıyı anlayamayacak kadar muhteşem bi zekan var anlaşılan.ayrıca,sadece antibiyotiğin diil,her türlü ilacın fazla kullanımı,bünyeye zarar verir,bu bilgiyide,bütün gazetelerden ve tv lerden,herkes biliyor zaten.sürekli yayınlanıyor bu uyarılar.hepinize sağlıklı ve ilaçsız günler dilerim.

arkadaşım sen diyorsun ki süper mıknatıslarla her türlü kapak sabitlenir iyide mıknatıs sadece demiri tutar virüse antibiyotik neylesin hiç grip olduğunda antibiyotik kullanmadan tedavi olmayı denedinmi doktorlar zaten antibiyotik kullanmayın demiyor ama herşeyede antibiyotik kullanılmaz ama sende haklısın kafasına göre doktora danışmadan antibiyotik alan milletten ne beklersin ki tabi bunda tek suçlu millette diyemeyiz en az doktorlarda hastalar kadar suçludur hiç kimse doktorlar günde bilmeme kaç kişiye bakıyor masalınıda okumasın en iyi hastanede bile günde 10-15 hastaya bakan doktorlar dahi aynı bırakın adam akıllı muayeneyi hastanın şikayetlerini dahi doğru düzgün dinlemiyorlar haliyle verdikleri tedavi bir halta yaramıyor millette şifayı başka yerde arıyor ben yıllarca farklı doktorlara gittim aynı dertde farklı teşhisler konuldu kimi diyet programı verdi kimi ameliyat etti hiçbiri ağrımı dindirmedi ne acıdırki doktorlara anlattığım şikayetlerimi internete yazınca olası tek hastalığımın 12 parmak ülseri olduğu ortaya çıktı bu rahatsızlığa göre netten ilaç buldum kullandım ve iyileştim şimdi kafama göre ilaç aldığım için benmi suçluyum yoksa işini yapmayan doktormu

3 ayda 5 kutu antibiyotik kullandım hiç faydasını görmedim en sonun da ameliyatla apse boşaltıldı.tabi 3 ay da boşu boşuna ilaç kullanmış oldum tabi bu benim fikrim. dr umun vardır bir bildiği deyip içtim. eğer okuyabilseydim bu mübarek mesleği yapardım..

doktor hatasi koklear implant olup kulagimin tekini kaybettim. rahmetli babacigima mide ulseri oldugu halde doktor aspirin turevi ilaclar verdiginde kullanma baba bu ilac senin ulserine iyi gelmicek dedigim halde doktor daha iyi bilir onu dinliyim deyip kullaninca mide delinmesi oldu ondan kaybettik babacigimi.
buna ragmen doktorlari bi antibiotik nanesi yuzunden bu kadar karalamaniza esef ediyorum. bu kadarda degil ama.
sema antibiotik tedavisi seker yemek degilki. 3 5 tane diyosun. antibiyotikleri hergun saatinde en az bir hafta kullanirsiniz, derecesine gore devam ettirirsiniz. bak burda antibiotik cahili oldugunuz meydana cikti simcik:eek:

shukufe arkadaşım,şeker dediğin hergün tüketilebilen bi besin tabi ki,doğru miktarlarda tüketilirse.ben her grip olduğumda,3-5 tane antibiyotik alıyorum yazdım.bu sayı tabi ki gribin şiddetine göre değişiyor,bu yazdığım,şeker gibi antibiyotik alıyor olduğum anlamına gelmez hiçbirzaman.lütfen mantığınızı kullanın biraz.ben her yıl grip oluyorum.yani yılda 3-5 adet miktarınca antibiyotik kullanmış oluyorum.demirc arkadaşım ve sen,yazılarımı doğru anlıyamıyosunuz maalesef.asıl sizin yazınız cahilce.antibiyotiklerin prospektüsünde,grip için kullanılabilir yazıyor.yani üst solunum yolu enfeksiyonları için kullanılır yazıyor.gripte bi üst solunum yolu enfeksiyonudur.ekledğim linkteki yazıyı okursanız göreceksiniz. ben bunca yıldır grip tedavilerim için antibiyotik kullandım ve faydasını gördüm,hiçbir zararıda olmadı bana şükür.apse veya diğer hastalıklar için yazacağım bişey yok.zira bu konularda ne bilgim ne de tecrübem var.

şunuda izah edeyim,her antibiyotiğin prospektüsünde,üst solunum yolları enfeksiyonlarında kullanılır yazmaz.çünkü,her antibiyotik,gribe ii gelmez,antibiyotiklerinde çeşitleri var.grip için yazılan antibiyotiğe örnek olarakta,augmentin isimli antibiytik var.açın prospektüsünü okuyun.dediğim şeyler yazmıyorsa,o zaman cevap yazarsınız.

sema kendi adıma söyleyim sen haklısın ben cahilim bu işleri bilmem sen virüsleri antibiyotikle öldürmeye devam et biz cahiliz sen sözde doktorunu dinle bak adam tam senin kafada gribin hafifse 3-5 tane iç ağırsa 8-9 tane al ama sakın tüm kutuyu içme israfın luzumu yok demi canım zaten bu namussuz ilaç firmaları sırf para kazanmak için fazla fazla dolduruyorlar kutuları

demirc arkadaşım,daha evvelde yazdığım gibi,bana grip için antibiyotik yazan,en azından 10 ya da 15 ayrı doktor oldu.bana antibiyotik yazanlarda diplomalı doktorlar,manav,kasap veya mühendis diiller.bildiğiniz doktor bu insanlar.ha ama siz prospektüs bilgilerine rağmen,gözünüzün önünde yazılı kanıt olmasına rağmen,grip içi antibiyotik kullanılmaz diye inanıyorsanız.istediğinize inanın.

. ama siz prospektüs bilgilerine rağmen,gözünüzün önünde yazılı kanıt olmasına rağmen...

Sema hanım, kusura bakmayın ama siz prospektüsün neresini okuyorsunuz da böyle sonuçlara varıyorsunuz hiç anlamadım.

Şimdi bahsi geçen augmentin'in prospektüsünden ilgili kısımların alıntısı:

Farmakolojik özellikleri:
Farmakodinamik Özellikleri: Mikrobiyolojisi: Amoksisilin, geniş spektrumlu yarısentetik, Gram-pozitif ve Gram-negatif mikroorganizmalara karşı [SIZE=3]antibakteriyel aktiviteye[/SIZE] sahip bir antibiyotiktir.

Böylece Augmentin geniş spekturumlu bir antibiyotik ve beta-laktamaz inhibitörünün özelliklerine sahip olur. Augmentin geniş bir yelpazedeki organizmalara karşı [SIZE=3]bakterisid etkilidir[/SIZE]: Gram-pozitif aeroblar: Bacillus anthracis∗, Corynebacterium türleri, Enterococcus faecalis∗, Enterococcus faecium∗, Listeria monocytogenes, Nocardia asteroides, Staphylococcus aureus∗, koagülaz negatif stafilokoklar∗ (Staphylococcus epidermidis dahil), Streptococcus agalactiae, Streptococcus pyogenes, Streptococcus viridans ve Streptococcus türleri. Gram-pozitif anaeroblar: Clostridium türleri, Peptococcus türleri, Peptostreptococcus türleri. Gram-negatif aeroblar: Bordetella pertusis, Brucella türleri, Escherichia coli∗, Gardnerella vaginalis, Haemophilus influenzae∗, Helicobacter pylori, Klebsiella türleri∗, Legionella species, Moraxella catarhalis∗ (Branhamella catarhalis, Neisseria gonorrhoeae∗, Neisseria meningitidis∗, Pasteurella multocida, Proteus mirabilis∗, Proteus vulgaris∗, Salmonella türleri∗, Shigella türleri∗, Vibrio cholerae, Yersinia enterocolitica∗. Gram-negatif anaeroblar: Bacteroides türleri∗ (Bacteroides fragilis dahil), Fusobacterium türleri. Diğerleri: Borrelia burgdorferi, Chlamydiae, Leptospira icterohaemorrhagiae, Treponema pallidum.

Not: Bakterisid, bakteri öldüren demektir.

Endikasyonları:
Augmentin (beta-laktam antibiyotik penisilin ve beta-laktamaz inhibitörü), genel pratikte ve hastanede sıklıkla görülen [SIZE=3] bakteriyal patojenlere karşı [/SIZE]belirgin derecede geniş aktivite spekturumuna sahip bir [SIZE=3]antibakteriyal [/SIZE]ajandır. Klavulanatın beta-laktamazı inhibe edici etkisi amoksisilinin etki spekturumunu diğer beta-laktam antibiyotiklere dirençli organizmaları da içine alacak şekilde genişletir. Augmentin, aşağıdaki bölgelerde Augmentine duyarlı organizmaların neden olduğu bakteriyal enfeksiyonların kısa süreli tedavisinde endikedir:
[SIZE=3]Üst Solunum Yolu Enfeksiyonları (KBB dahil): Tipik olarak Streptococcus pneumoniae, Haemophilus influenzae∗, Moraxella catarhalis∗ ve Streptococcus pyogenes’in neden olduğu rekürren tonsillit, sinüzit, otitis media. [/SIZE]
Alt Solunum Yolu Enfeksiyonları: Tipik olarak Streptococcus pneumoniae, Haemophilus influenzae∗ ve Moraxella catarhalis∗’in neden olduğu kronik bronşitin akut alevlenmeleri, lobar ve bronkopnömoni.
Genito-Üriner Sistem Enfeksiyonları: Tipik olarak Enterobacteriaceae∗ (genel olarak Escherichia coli), Stapylococcus saprophyticus ve Enterococcus türlerinin neden olduğu sistit, üretrit, piyelonefrit ve kadın genital enfeksiyonları, Neisseria gonorrhoeae∗’nin neden olduğu gonore.
Deri ve Yumuşak Doku Enfeksiyonları: Tipik olarak Staphylococcus aureus∗, Streptococcus pyogenes ve Bacteroides∗ türlerinin neden olduğu enfeksiyonlar. Amoksisiline duyarlı organizmalar, içindeki amoksisilin nedeni ile Augmentin tedavisine uygundur. Augmentin’e duyarlı beta-laktamaz üreten organizmalar ile birlikte, amoksisiline duyarsız organizmaların neden olduğu karma enfeksiyonlar da Augmentin ile tedavi edilebilir.

Şimdi öncelikle bu ilacın etki ettiği BETA LAKTAMAZ bakterilerde bulunur. Virüslerde bulunmaz. Yani diyorsunuz ki, araba yürümesin diye lastiğini patlatalım. Ama karşımızda çelik paletli tank var. Bu ilaç virüslerde olmayan bir şeyi yok ederek virüsleri öldürecek. Nasıl olacak o iş?

İlaç prospektüsünden yaptığım alıntılarda etkili olduğu BAKTERİLER tek tek sayılıyor. İçlerinde bildiğiniz VİRÜS var mı hiç?
Hatta sizin iddia ettiğiniz üst solunum yolu enfeksiyonlarına neden olan BAKTERİLER de tek tek sayılmış. İçlerinde gribi geçtim, herhangi bir virüs görüyor musunuz?

Şimdi bir ihtimal listede "Haemophilus influenzae" adını görüp hemen "işte grip" diye atlayabilirsiniz. Ne yazık ki, bu bir Gram negatif BAKTERİDİR ve genellikle zatürreye yol açar.

Eğer hala "prospektüste adı yazmıyor ama grip üst solunum yolu olduğu için antibiyotik etki eder" diyorsanız, AIDS falan gibi hastalıklarda da antibiyotik kullanalım bari. Çünkü bu listede sayılan hastalıkların çoğunu yapar AIDS virüsü...

Son olarak; Yarım yamalak antibiyotik kullanmak hiç kullanmamaktan daha kötüdür. Antibiyotik tedavileri en az 7 gün, tercihan 14 gün sürer. Bazı hastalıklarda daha da uzundur. Eksik doz ve süre kullanılan antibiyotikler bakterilerin direnç kazanması için verilmiş gıda gibidir. Yarardan çok zararı olur.

aaa hocam siz anlayamadınız virüsten kaynaklı olana grip deniliyor sema hanımın ki bakteri kaynaklı olan yani garip hastalığı kusura bakmayın ama doktor olmuşsunuz ama sizde cahilsiniz:) bu arada sema hanım kendinize iyi bakın 15 farklı doktor her birine ikişer kez görünseniz 30 kez grip yapar bu sayı hayatında bir kez grip olmuş bana çok fazla geldi bedeninize hak ettiği ilgiyi gösterin

Augmentini de doktor bana diş için vermişti, sizde grip için kullanmışsınız, bu ilacın ''' [FONT=Arial]Stevens-Johnson sendromu ''' diye raslanan az görülen yan etkisi var, bu ciltte oluşan yan etki
[/FONT]
[FONT=Arial]korku filmlerini aratmaz.Kurabiyeden bahsetmiyoruz, siz grip için kullandınız, eger vucudunuzun başka yerinde daha ağır bir mikrobik enfeksiyon varsa bu aldığınız antibiyotik oradaki mikropları daha cok besliyecektir.Doktor antibiyotik vermeden kanda gözüken birşey varsa bakterinin türüne göre antibiyogram yapar yani hangi antibiyotik mikrobu öldüreceğini test eder
Ben uzun yıllar mesane enfeksiyonu için doktor kontrolunde antibiyotik kullandım, mikroplar ilaca bağışıklık kazanmıştı en pahalı antibiyotik iğne bile fayda etmedi, ilacı bırakıp bol bol damacanadan su içmeye başladık yaklaşık gunde 5 litre ve sonuç olarak mesanedeki enfeksiyon kayboldu..

[/FONT]

metepe arkadaşım artık komikleşmeye başladı yazdıkların gerçekten.paylaştığın prospektüste kocaman yazmış endikasyonları kısmında,üst solunum yolları enfeksiyoları.arama motoruna yaz bi bak,üst solunum yolu enfeksiyonları nelerdir yaz.ilk sayfadan istediğin siteye gir.hepsindede,üst solunum yolları enfeksiyonlarının,grip,nezle,faranjit vb. ben o sitelerden birinin linkini ekldim zatena ama madem ki anlama güçlüğü çekiyorsun bi tanesinin daha linkini ekliyorum.stanbul Salk Mdrl Üst Solunum Yollarında Ne Gibi İltihaplar Olur? Aslında teorik olarak nezle, grip, farenjit, sinüzit, larenjit, gibiltihapların hepsi üst solunum yolu enfeksiyonu kapsamına girer. Gribal enfeksiyon veya rinofarenjit gibi isimler de aynı anlamda kullanılır. Ancak uygulamada sinüzit veya bazı spesifik iltihaplar bu kavramın dışında tutulur. ÜSYE'ye daha çok virüsler neden olsa da hemen her zaman bakteriler de üzerine eklenir. ÜSYE denilince genel olarak nezle veya grip anlaşılır. Farenjit bu durumlarla beraber sıklıkla vardır.

stanbul Salk Mdrl

VIRAL VEYA BAKTERİYEL UST SOLUNUM YOLU ENFEKSİYONLARI NASIL AYIRILABİLİR.
Bu durumda ne zaman Antibiyotik gerektiren bakteriyel ve gerektirmeyen virütik ÜSYE larını nasıl ayıracağız. Bunun için elimizdeki en güvenilir kaynak olan Sağlık Bakanlığımızın Tanı ve Tedavi El Kitabına bakalım:
Sağlık Bakanlığına göre VİRAL ÜSYE enfeksiyonlarının belirtileri şunlardır:
  • Ateş, halsizlik, iştahsızlık, çocuklarda emme-yeme isteksizliği, başağrısı (ilk ortaya çıkan ve bir iki günde giderek şiddetlenen belirtiler)
  • Boğazda yanma-karıncalanma-ağrı
  • Burun tıkanıklığı-akıntısı, hapşırma, ses değişikliği, öksürük, göz kızarıklığı- iltihabı, ishal (bu belirtilerden iki tanesinin bulunması VİRAL ÜSYE tanısını koydurur)
  • Yüksek ateş, şiddetli semptomlar ve kas ağrısı; nezle (viral kökenli nezle enfeksiyonunu düşündürür)
Peki Bakteriyel enfeksiyonlarının belirtileri nelerdir:
  • Ateş, halsizlik, iştahsızlık, çocuklarda emme-yeme isteksizliği, baş ağrısı belirtilerinin saatler içinde ortaya çıkması ve aşağıdaki belirti ve bulguların hepsinin varlığı bakteriyel ÜSYE için ŞARTTIR:
  • Burun tıkanıklığı-akıntısı, hapşırma, ses değişikliği, öksürük, göz kızarıklığı- iltihabı’nın BULUNMAMASI (Sadece bu belirtilerin varlığı etkenin virüs olduğunu düşündürür)
  • Ateş
  • Ağrılı ön boyun lenf bezi şişliği
  • Bademcikler üzerinde iltihap veya zar (membran) oluşumu
  • Şiddetli boğaz ağrısı, yutkunma güçlüğü ve ağrısı daha çok bakteriyel ÜSYE de görülür.
al buda,senin iddia ettiğin gibi gribin sadece viral kaynaklı olmadığını,aynı zamanda antibiyotik tedavisi gerektiren,bakteriyal bi tür grip olduğunu yazıyor.

demirc senin yazdıklarınsa komik kavramını geçeli çok oldu.yazdıkların absürt komedi tadında.çok gülüyorum.kusura bakma ama yine yazıcam,aklının erebileceği konulara odaklan.böyle konularla beynini yorma.

faruk 34 arkadaşım,şükür ki,vücudumun herhangi bi yerinde,ağır mikrobik enfeksiyon yok.ne demek istediğini anlıyamadım.bende kurabiye ile antibyotiği aynı kefeye koymuş diilim.eğer siz öyle anladıysanız.o sizin anlayış sorununuz.

Uzman Görüşleri ve Faydalı bilgiler -

ayrıca aids konusuna gereksiz bi giriş yapmışsınız sayın doktor arkadaşım.ben aids ten filan anlamam.siz uzmansınız herhalde aids konusunda.ha bu arada sizin uzmanlık alanınız ne anlıyamadım.bu konuda bilgi verirseniz sevinirim.zira merak ettim gerçekten çünkü değişik dallardaki hastalıklar hakkında,tüm dallarda uzmanmış gibi yazılar yazıyorsunuz.

Benim bildiım şudur : Antibiyotikler virusler ile savaşamaz. Hastaligin bakteri kaynakli olmasi lazimdir. Grip te virüs kaynakli bir hastalik herkes bunu bilir. Tedavi edilmese bile grip bir muddet sonra kendiliginden gecer. Sanirim tartisma surda basliyor. Grip nedeni ile dusen bunye bakterilere gayet guzel bir ortam hazirliyor ve gribe bakteriyel enfeksiyon da eslik ediyor. Antibiyotik ile daha vabuk iyilesilmesini buna bagliyorum.

metepe arkadaşım artık komikleşmeye başladı yazdıkların

:)
Sizi tebrik ediyorum. :)

Gerçekten en zeki bilim adamlarının bile akıl edemediği bir çıkarsama yapıp;
Grip bir üst solunum yolu hastalığıdır.
=> Bazı üst solunum yolu hastalıkları bakteriyeldir.
=> O zaman üst solunum yolu hastalığı denilince akla grip gelir.
=> O zaman grip bakteriyel bir hastalıktır.

şeklinde akıllara zarar bir sonuca varmışsınız. :)

Aynı mantığı kullanarak ben de şu çıkarsamayı yaptım... bakalım olmuş mu?

- Yağmur yağdığında ıslanırız.
=> O zaman ıslaksak kesin yağmur yağmıştır. :)

Her banyodan veya denizden çıkışımda bunu aklımda tutacağım. :)

metepe arkadaşım ben bi çıkarsama yapmadım.yukarıda eklediğim linklerde gayet açık yazıyor.grip,nezle vb. rahatsızlıklar,üst solunum yolları enfeksiyonu rahatsızlıklardandır.bunların bazıları viral,bazıları ise bakteri kaynaklıdır.bakteri kaynaklı olanlar içinde antibiyotik kullanmak gerekir.dikkatlice linklerde eklediklerimi okursanız,aynen bu yazıyor.üsye türlerinin bazıları bakteri kaynaklıdır derken,grip hariç diye bişey yazmadığına göre,tüm üsye türlerinden bahsetmiş oluyor.gripte bi üsye türü olduğuna göre,anlatılmak istenen şey gayet açık anlaşılıyor bence.yazdıklarında bi mantık yok arkadaşım,boşa kürek çekiyorsun.

yani daha açık anlatayım,herbir üsye türünün bazısı viral,bazısıda bakteri kaynaklıdır diyor.okuduğunu yanlış anlamışsın.

yani gribinde,faranjitinde,diğer üsyelerinde,hem viral,hem bakteri kaynaklı türleri var.yaw daha okuduğunu bile anlamıyorsun.ben daha ne yazayım ki bilmiyorum.

Farenjit - Vikipedi

vay anassiniii,:eek: tereciye tere satmak bu olmali:confused: tip fakulteleri; yeni ogretim uyesi semayi gururla sunariz:p

arkadaşım shukufe,iddia ettiğim şey benim defalarca yaşadığım grip hastalığı sadece.üstelik,bu iddiamı destekleyen bi sürü kanıtta gösterdim.bi doktor pratisyen bile olsa,tüm hastalıklar hakkında,tüm temel bilgileri bilir.bense yazdığım gibi sadece gripten bahsediyorum başından beri ve yazdıklarımın gayet açık net anlaşıldığını düşünüyorum.ne doktor olduğumu,ne de doktorlardan daha fazla bilgim olduğunu iddia etmedim.bana antibiyotik yazanlarda doktorlardır.eğer sen,nette tıbbi terimler kullanıp,doktor olduğunu iddia eden birine inanmak istiyosan inan.yalnız şunu bil ki nette her türlü tıbbi terimde,anlamıda var.tekrar yazıyorum,grip,hem viral,hem de bakteriyal türleri olan bi rahatsızlıktır ve bakteriyel türleri içinde antibiyotik kullanılır.augmentin ilacının prospektüsündede grip için kullanıldığı yazıyor zaten.

ayrıca milyonlarca kişi,grip viral rahatsızlıktır desede,ben kendi yaşadığıma inanıyorum.hastalıklar çok geniş kapsamlı bi konu.çok nadir görülen,hala tanısı bile yapılamayan rahatsızlıklar var.benim gribime antibiyotik ii geliyor.nasılını,niçinini bilemem ama olan bu.

Siz benim cevabimi okuyunuz. Sorulariniz yanit bulacaktir. Antibiyotigin yaninda baska ilaclar aliyorsaniz bunlarin da etkisi olabilir. Grip ilaci olarak satilan urunler gribi gecirmese de daha rahat hissetmenizi saglayacak maddeler icerir. Tabi doktor arkadasin tum tezlerini reddediyorsaniz bunun tek bir aciklamasi olabilir. O da sizin grip olmadiginizdir. Gribe antibiyotik yazmayan doktorun dovuldugu bir ulkede maalesef cogu doktor yaz gec mantiginda receteliyor. Afedersiniz ama siz dovmekten beter ettiniz arkadasi :)

Bu arada bilinçli hasta olmakta çok önemli doktora sorulabilir hocam ne yazdınız zaten doktor size yazdığı ilacı söylüyor.Yazdırmayın ilacı yada eczaneden almayın.!

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt