Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Engelli aşık olmaz...

9772EU;
bazen iki kişi de engelli olur da aileler yine istemez :(

Yok yok kaçmasanda pat diye seviyorum desende faydası olmuyor Minerva bacım..:) Endişelerin korkuların önüne geçilemiyor çoğu kez.. Ben bu tür bir meselede karşı taraf adınada karar alınmasına sinir oluyorum..

Mesela..

Benden daha iyilerini hak ediyor
Benimlemi uğraşacak
Ailesi ile ters düşmesin amman düzeni bozulmasın..
vs.vs.vs.:)

Her iki tarafın kendine göre 'acaba'larıda oluyor tabi.. Galiba gerekli olan tek şey "Cesaret ve istek" gerisi yalaan yalaaan!..:) Çok da istekli olmayınca bahaneleri de olabiliyor bunlar insanların.. Hikayesinden hikayesine kişisinden kişisine göre değişir tabi o ayrı konu.

Mucize beklemeye hayatı ertelemeye devam.. Armut piş ağzıma düş hesabı..:)

Ne istiyorlar bilmiyorum engel doğuştan da olabilir sonradanda. Kimsenin yarına bir garantisi yok. Ama herkes günü kurtarıyor. Ben kanserden kurtuldum neymiş ya, kızım biz seni bu kadar zaman geleceği ne olacağı biriyle birlikte ol diyemi okuttuk büyüttük. Beddua etmiyorum sadece acıyorum. 22 yaşıma kadar bende sağlıklıydım bir problemim yoktu. Sonra bir sabah uyandığımda hayatım değişmiş. 23 yaşına girdiğim sabah. Şükür bu sınavı atlattık. Ama izlerini hayatımın her alanında yaşamaya devam ediyorum. Şimdi loveriver ne yapmak lazım engelli sağlıklı olmuyo_? engelli engelli olmuyo_? ne yapmak lazım dışardan hayatın nasıl akıp geçtiğini izlemek mi_?

insanoglu dünyaya tek gelmistir ..vede giderkende tek gidecektir..ondanki bazı kararlarda radikal bireysel kararlar alıpda yasamak var ..yada cevrenin bakıs acısına göre yasamak var..bu cok ince bir cizgi ya kendim deipde istedigini yasayıp toplumun sacma sapan yorumlarına kulak tıkıyacaksınız yada dieceksiniz bu bizim kaderimiz aman toplum laf demesin diee hayatı bir seyirci gibi izliyiyeceksiniz baska alternatif yok ne yazıkki secenekler bu kadar...

melek hanım baya güzel analizli hayatı gözlemleyipde bir yazı yazmıssınız...aşk tüm kalbi bedeni ruhu olan canlılara verilmis bir özelikdir..bir anne kaplan vede erkek kaplan yavruları oldukdan sonra haftalarca basından ayrılmazlar koruma icgüdüsü saygı sevgi gibi bir durus sergilerler..bu durumu insanlar icin tartısmak bile aslında cok sacma gibi cünkü insanoglu en duygusal ögelere sahip canlılardır...ama suan tüm dünyada vede tr de olan insanların bakısı bizi suan ki bu yorumlara itior..ben bu yasıma kadar bir cok engelsiz bayanlan cıktım benim yüzde 40 sol ayakda engelim var...vede iliskilerde agır basan dümeni elinde tutan ben oldum yada olmaya calıstım cünkü erkegin görevi hem bayanı sahiplenmek korumak hemde ona birileri birsey demeden siper olup sertce karsılarında durabilmektir o yüzden ben iliskilerimde tek bir sorun yasamadım tabiki ic dünyamda gel gitlerim oldu ..ama askların hepsinde zaten sorunlar gel gitler var oluo engelsiz iki bireyin askı süper mi gidio acaba size soruyorum..?

bakın arkadaşlar ben birini seviyorum ama ailem bilmiyor çok seviyorum hemde oda seviyor beni her şeyimle kabul ediyor ama der ki ailen seni bana vermez kalem ablayada bas ettim gelicek isticekti ama kac defa bıraktı geri döndü ama çok seviyor kendisi alevi yiye ablamada anlattımm ablam evli dedi i bize uymaz o ne demek biz seviyoruz dedim beni amalıyatta ettiricek ti avustulıyada hemde ya babamı aradı

inşallah sen sevdiğine kavuşursun. ama ikinizin de herşeyden çok birbirinizi istemeniz lazım bunu biliyorum.

Melek abla son yazmış olduğun yazının ilk yarısındaki tespitlerinle iligili bir kaç şey söylemek istiyorum.Engelliler zorlandığımız durumlarda engelimiz aklımıza geliyor en önemli mazeret olarak bunu ortaya sürebiliyoruz ama diğer durumlarda siyaset,din,ırk,spor vs. konularını tartışırken herkes gibi (engelli-engelsiz)ayırt etmeden kişisel düşüncelerimizi ortaya koyuyor farklılıklara tahammülümüz yoksa saygısızca yok eğer farklılıklara tahammül gücümüz varsa saygılı bir şekilde eleştiri yapabiliyoruz olayları,kişileri yargılıyor veya yargılamıyoruz...Fakat konu Aşk olunca çok da bireysel olamıyoruz fakat az da olsa istisnalarda var onlar bunu başarıyor ama nasıl her iki tarafta önce kendi engellerini tespit edip mücadele etmeyi göze alıyor sonrada ailesinin,toplumun önyargılarına karşı savaşacak gücü kendilerinde bulabiliyorlarsa:confused:
Çok engelli bir denklem gibi Aşk gerçekten çözüpte doğru sonucu bulabilene Aşk olsun diyorum:cool::)
Not:Melek abla ben hala youtube izleyemiyorum o yüzden ne eklediğini söylersen başka bir yerden izlemek isterim;)

minerva;

aynen katılıyorum, mükemmel anlatmışsın. (bana göre)

Bu yazdıkların tamamen safsatadan ibaret arkadaşım,sevmek sevilmek aşık olmak tamamen insani bir duygu.ister engelli olsun ister sdağlam olsun hiç kimse bu kişi bana yardım etti bende ona aşık olayım diye düşünmez.Nedense konu engelliler olunca akla olmadık şeyler geliyor ve tıpkı snin yazında olduğu gibi insanı saçma yazılar yazmaya itebiliyor.

burda açılan konularda gorüyoruz okuyoruz engellı olmasına rağmen arkadsşlar bazen benım engelim şu şuu diye yazıp altınada aşırı engeli olmasın diye dipnot yazmayıda ihmal etmiyolar.

eeee engelli oldup her türlü zorluğu yaşadığı halde bıle aşırı engelli istemeyen sizler nasıl olurda normal vatandaşlardan aşk bekliyosunuz o zmanda engeli olmayanlar ben engelliye bakmam diyip çıksınlar kenara yok böle bişey.

bencilik etmeyin

kimin ne zaman ne olcağı belli değil adam olamadıktan sonra engelli olmuş olmmaış önemli değilki

kendi adıma sölüyorum engellilerde aşık olur eğer gerçek niyet aşksa mutluluksa

aynı şekilde bir engellide pek ala sevilir

kişilik meselesi

engeli ASKIN kitabını yazar ..
engel olanlara celme takar :)
kiz isterse nikahta yapar ??
kizi alır DAGLARA kacar :D

nasil yani bende seven bilir bana göre

pınar ve özgür;
ya sizce nasil oracak bu işler :)

bu işer bence yanliş bana göre herşey gencler daha iyi bilir

11 sayfayı baştan sona okudum , epey dağıldım :) En başa dönüp Spastik (Oğuz) 'in anlatmak istediğine odaklanmak istiyorum.

[FONT=Verdana]" Engelli yaşamında tercihlere ya da tarzlara fazlasıyla yer yok. Önemli olan esas payda “fayda” gerçeği. Fayda sağlayan daha fazla yardımcı olan beklemediği bir anda destek bulan kısacası yaşamını daha fazla kolay hale getirebilecek kişiye duyulan bir arzu denilebilir belki hissedilen heyecana… "[/FONT]

[FONT=Verdana]Demiş arkadaşımız ... [FONT=Verdana]B[/FONT][FONT=Verdana]ir psikolog gözüyle realist bir yaklaşımda bulunmuş , kalbim ne kadar da tersini söylese , gözlemlediklerimiz ve yaşadıklarımız doğruluyor çoğunlukla bu yaklaşımı :rolleyes:[/FONT][/FONT]

[FONT=Verdana][FONT=Verdana][FONT=Verdana]Engellinin aşkı , gündelik ihtiyaçlarını karşılayabilenedir , yapamadıklarını yapabilenedir, tekerlekli sandalyesini itebilenedir, banyosunu yaptırabilenedir , büyük abdestini tuvalete dökebilenedir! Dışarıda “refakatçılık” görevini başarıyla üstlenebilenedir. [/FONT]

[FONT=Verdana]Engelinin aşkı , üreme ihtiyacını layıkıyla karşılayabilecek yeterliliğe sahip olanadır . Engelinin kıymetli spermleri , neslinin bakımını sağlıkla sürdürebilen , çocuğu geceleri ateşlendiğinde kucağına alıp hastaneye taşıyabilen içindir. [/FONT]

[FONT=Verdana]Engellinin aşkı , “bakın sağlamlarla nasıl aşk yaşıyorum” şeklinde başkalarına hava atıp egosunu yükseltebilenedir. Show’unu tamamlamasına zemin hazırlayabilenedir.[/FONT]

[FONT=Verdana]Engelinin başka bir engelliye aşkı seçeneği olmadığından , ama karşısına sağlıklı bir birey çıkıp ışık yakana kadardır ! :)[/FONT]

[FONT=Verdana]Örneklemeler çoğaltılabilir ... Hücrelerine "çıkarcılık" sinmiş bütün engelliler için aşk böyledir evet , ama ben olmayanları da tanıyorum ne yalan söyleyim :rolleyes: Gerçek aşkı yakalayabilen o kadar az şanslı kesim var ki , bu engelliler için de engelsizler için de öyle. Gerçek aşk çok zor bulunabilen bir değer. Hepinizin samimi duygularla aşk yaşamanız temennisi ile… [/FONT]
[/FONT]
[/FONT]

evet sema hanım ...yazınızı okudumda sizin bakıs acınızda oyundan uzak gercekler ..cünkü hayat cidden gercek...ne kadar tozpembe polyanacılık oynanmak istensede ansızın soguk bir rüzgarda sert bir şamar atıp uyandırır insanı...aslında bu konunun özeti evet engelli askı olur ama devamında karsılık görürmü yada ilişkisi eziklik icinde deilde ne kadar esit sartlarda askı yasayabilinir ...

aşk engel tanımamalı aşk yücedir aşk insanı insan yapar sever sevmeli insan sevgi beyindedir aşk beyindedir aşka ve sevgiye hicbirşey engel koyamaz sevelim sevgiyi icimizde hissedelim sevilmesek bile anılmasasak bile sevilmesek bile sevelim bizi ayakta tutacak sevgidir bunu unutmayalım

Ben engelli olmayan biri ile beraber oldum ve inanılmaz şekilde aşıktı bana. Öl desem ölecek gibiydi.
Neden ayrıldınız derseniz, benden sebeplerden dolayı, sevemedim onun kadar.

Bence herkesin bir rengi vardır ve o renkten hoşlanan aşık olabilmeye müsaittir.
Ne giyim kuşam ne engelli olmak bu rengi değiştiremez.
Örnek vermek gerekirse bir Doğulu ile bir Asyalının rengi bir değildir "gibi"

Bence "aşk" insanın elinde olmayan ve tamamıyla beyinde biten bir olaydır.

bence gönül engel tanımaz,sevdi mi insan aşıkta olur sevgili de olur.kim demiş aşık olamaz diye,ben ilk aşkımı ilkokulda tattım.hala da hatırlayıp gülüyorum çocukluk işte,vallah engel hiçbir zaman gönülü söz geçiremiyor:)

bende bu konuda engelli engelsiz ayrımı yapmıyorum.aşk her yaşta her canlıda oluşabilecek bi duygu

sevmesin canım.ne işi var aşkla meşkle:)
otursun oturdugu yerde:)

kalp olduktan sonra insanda hiç bir şeyin önüne geçilmiyor kim ne derse desin...

Engelliler niye aşık olamasınki Bende bi engelliyim ve engelli olmayan birine aşığım

Olamaz olamaz efendim onu kalbi mi var yüreği mi var o insan mı hayır efendim ne münasebet sevemez koklayamaz yaşayamaz sevemez aşık olamaz o uzaylı!!!!!!!!!!!

haklısın arkadaşım sana çok katılıyorum evet herkese aşık olsayddık olamayız gönül işi evet gönülmüz gimi sevdise onu severiz

benimde bir sevgilimm vardiiii.... aslindaaa bizmkii oyle engel degilll siradan bir engel;) kiz arkadasiminn biyiklarii cikmaya basladii .... baktimm almiyorrr ayrillalimm dedimm;););)

Aşkkkkkkk ;

Nasıl, nerde ve kime geleceği bilinmez

Asıl engellinin aşkı tam aşkdır. O kalpden derinden hissederek yazar...

Aşk anlıktır bir baruta benzer Aşk atada konar .... da konar eskilerin bir değişidir bu engelli sağlamlıkla bir alakası yok bir anda patlar ve karşına çıkar örnekleri dünyamızda çok kadın engelliyken sağlam biriyle yada erkek engelliyken sağlam kadınla evlenebiliyor birazda karşındaki insanı engelinin üstünde bir yeteneğinle dikkatini çekmektir ben başardım .. yaşadım ama evliliğe gitmedi onunda sorunları vardı... olur olur engellli bireyde sever aşık olur sevdirir aşık eder bakın bir örnek...

aramal.jpg

Engelli işte sewipte napacak kim sewebilir ki onu anca kullanmak için sewerler insanın ailesi bile böyle düşünürse nasıl olacak bu iş engelliyim ama aşığım ama aileme açıklayamıyorum aşık olduğum adam engelsiz sanki büyük bir kaos içindeyim :( Allah'ım nolacak benim halim ;(

Bırakın artık engelli engelsiz ayrımını kalbi olan her insan severde sevilirde.Utanma iftar et diyor şarkıda da sevmeyenler utansın siz böyle düşünürseniz sizi tabi kimse sevmez önce sizin kendinize inanmanız lazım.

biz demiyoruz sevemz.... ama yasam sartlarii baya zor olurr heleki dogacakk cocular iicnn cok zor olurr.... sirf siizz askinizi yasamk iicn o dogacakk ocucuklari ezdirmeye gerek yok!!!

Üst Alt