Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Engelli insanlar gerçekten duygusal bir boşluk içindeler mi?

İnsanların kişisel hayatı beni ilgilendirmiyor.
Sadece söylediği bir sözü paylaştım... HEART cansın

Konu yine karşılıklı iltifata dönüşmüş, bu konu çözülmez.

ben kendimi duygusal boşlukta pek hissetmiyorum yaşım küçükken biraz eksik hissediyordum ama zaman ilaç oldu kabullenip hayatıma devam ediyorum şahsen engelimin standartına göre yaşıyorum.

:) söylediği söz bilimsel hayatı ile değil kişisel hayatıyla ilgili

Umarım Albet'in ne iş yaptığını biliyorsundur. Şaka gibisiniz ya :)

@spastik engelin ne? benim yazdıklarım neden seni bu kadar rahatsız ediyor? burası bir konu herkes istediğini yazar bireysele indirgemeden. Başkalarına saygı duyarak. Yoksa almış olduğun eğitimde saygı kavramı öğretilmedi mi? kişiselleştirmenin amacın ne? Adamın ne iş yaptığını bilmiyorumsa ne olacak ne yapacan? bir söz yazdım neden bu kadar acıttı seni cevap vermek zorunda kaldı? Şakaysam ne yapacaksın ? özelden yazdım sana bakalım övündüğün kadar eğitimli misin?

Varsa bi amacın söyle burada açıkça?Bir sıkıntın varsa söylersin özelden yazarsın çünkü seni tanımıyorum?

@HEART abi yazdığın mesajda haklılık payın var :) hak verdim sana :)

Engelli veya değil insanlar hep bir duygusal boşluk içindeler evet.. Kimisi ailesinden beklediği sevgiyi göremiyor kimisi eşinden kimisi en sevdiklerini kay ediyor boşluğa düşüyor . Yani ister istemez her insan evladı o boşluğa düşüyor. Engelliler olarak bakarsak arkadaşların dediği gibi daha duygusal daha yıpranmış olduğumuz için belkide biz daha doruklarda hissediyoruz o boşluğu.

Beynini kullan, kopyala yapıştır yapma, biliyorsun ikide bir aynı kelimeleri papagan gibi tekrarlayıp duruyorsun, kelime dağarcığını geliştir.

RüzgarGülü55

katılıyorum... Ama dediğim gibi az beklenti çok mutluluk....

@HEART boşver abi onu sen 4 aydır kimse onu insanı vasıflara yaklaştıramadı takma onu inş. düzelir birgün.

@karaahmet yani yeni niki yada 10 mu desem 20 mi desem nikli insan veli, sana gelince senin gibi korkak olacağıma papağan gibi gerçekleri tekrarlarım daha iyi. 1 aydır sana yazmıyorum değil sana nik belirtmiyorum ama yine üzerine alınan tek kişi sensin! sebebi ne? :) :) benim suçum ne:) sen kendini beyinsiz olduğuna inandırmışsın her beyinsiz yazdığım da üzerine alınıyon. Sende kullan valla bak bedava birşey kullanamıyorsun yazıktır.

Neyse ALLAH'a havale ettim seni. Çünkü engelinden dolayı bunları yapıyorsun o yüzden sabır versin sana rabbim. İnşallah yüreğinin(kimde varsa ben dahil) katılığını bir nebze olsun giderir. (cümlemizin) AMİN.

Vay koçum beni can evimden vurdun simdi, bizim burda beyin parayla be! Bende isterdim senin gibi beyinli olmayı, neyse bunada şükür yegenim.
Evet engelim beni, alıngan etti hele senin kopilerin beni benden aldı. Beni bu kadar sevdiğini bilmezdim gözlerim yaşardı.

@*veli*
Veli bey lütfen konuyu kendi şahsi sorunlarına alet etme. Senden rica ediyorum. Bir sorunun varsa bunu özel mesajdan hallet.

Burada kime hava atıyorsun bilmiyorum ama. Bu havalar fazla sisli olmaya başadı. Umarım bu sis kara dönüşüpte yolları kapatmaz.

Köy hizmetleri, greyder gönderir haber veririm ben.

Köy hizmetleri kapandı vel bey
illerde o işlere İl özel idareleri bakıyor.
büyükşehirlerde de belediyeler bakıyor.
Söylede iyi temizlesinler.

Köy olunca bi yenilik olunca en son ben duyorum, yol acılsında köy hizmetleri. Özel idare kim bakarsa baksın

engellilerin duygusal durumunun yapabildiklerine bağlı olduğunu düşünüyorum, engelleri kendi başlarına hayatını idame ettiremeyecek kadar ağır ise yani birine bağımlı yaşamak zorundaysa karamsar moddan çıkmak kolay değil hem kendi sıkıntıları hem yakınlarına verdiği sıkıntı engelli üzerinde daha büyük bir duygusal baskı oluşturuyor

insan kendi başına birşeyler başarabildimi özgüveni artıyor ve duygusal açıdan mutlu oluyor bunun için devamlı bir şeyler denemek kendi başımıza yapamadığımız şeyleri pratik etmek ve başkalarına olan bağımlılığımızı azaltmak gereklidir diye düşünüyorum, birde derleşecek sohbet edecek sizin kafanıza uygun bir dostunuz,arkadaşınız olursa fena olmaz...

kalıyorlar azizim kalıyorlar.... Ve bazılarının vicdanlarına kalıcı etki bile bırakıyor bu düştükleri boşluk. O boşlukta bir ömrü heba edip bu hayattan göçüp gidiyorlar....

Üzülürsün ama onlar için üzülmenin hiç bir anlamı yoktur. Çünkü yüreklerinde nefretten başka hiçbir tohum ekilmemiş.
Zor azizim zor....

Önemli olan zoru başarmak azizim :)

HEART

Kendimize acımak ve başkalarınında bize acımasından. Biz kendimize inanırsak başaramiyacağınız bişey yoktur yeter ki şnanıp yapalım. Ayrıca önce biz kendimizi sevelim ki bir başkasınada buna müsade edelim : )

Hemfikiriz efemdim

Biz kendimize inanalım güvenelim sevelim
Ikinci perdede diğer insanlarada bu fırsatı verelim

Fakat engelli insanlar sanki biraz daha mi cok sevilmeyi ıstiyor. Biraz daha mı topluma girme konusunda çekingen acaba
Ben istisnaları ayrı tutarak bunu soruyorum

HEART

Bu tip insan var olduğuna inaniyorum. Ama bu sorun engelli olanda değil etrafında ki insanlarda olduğunu düşünüyorum. 'Yarım adam' gözüyle bakan insanlar varsa etrafında çekinirsin tabi sosyalleşmekten.

Sevildiği zamanda neden seviyor bu beni aceba aciyor mu diye sorgulayabilir kendini ve bu yine maalesef etrafında ki insanlardan kaynaklanabilir. Bizim toplum engelli insanlarla nasıl geçineceğini bilmiyor maalesef.

Peki bilmiyorsa öğretmek için ne yapıyoruz ne yapmalıyız
Ya da "boyle gelmiş boyle gider." Mı demeliyiz.

Sosyal projeler çoğalmalı diye düşünüyorum. Adamlar engelliler için yerle bir olan kaldırımların önüne park ediyor sen geçemiyorsun o yüksek yerden. Bunun için nice defa kavga edip karakolluk oldum. Ardından gelen özürler.
Zabıtaya söylesen 'hangi birine yazayım' gibi cevaplar aliyorsun.

Sence sosyal projeler gerçekten verimli mi yoksa içerik olarak şaşalı metinler ama uygulamada sınıfta kalan ve göstermelik uygulamalardan mı ibarettir.

Birde neden kavga ediyorsunuz
Kavga etmek bu işlerde çözüm mu anlık tepki mi

Bu duygusal boşluğu bir tek engelliler olarak düşünmemek lazım çoğu insanda bu var zaten
Bakıyorsun engelli değil, sağlığı yerinde,iyi bir işi var güzel bir geliri var bazılarına rahatlık batıyor sanırım
bütün bunlar var şartları iyi lakin iç huzurları yok daha neyi isterler kendileride bilmez, genel olarak böyle istisnalar kaideyi bozmuyor,evlilerin çoğu böyle aslında engelli biri çoğu insan için ibretlik ders alınacak bir tablo tabi bunu idrak edene
bazıları hariç hiç kimse engelli bir insana kötülük düşünmez onu ezmek istemez eğer bunları yapıyorsa kendi içinde bir boşluğu huzursuzluğu vardır

duygusal boşluk engelli insanlarda olmuş çokmu

iç huzur engelli engelsiz hasta farketmiyor sonuçta hepimizin bir kalbi,duyguları var
istisnalar kaideyi bozmuyor bazıları duygusuz,kalpsiz,ruhsuz olabiliyor işte bunlar domuz gibi bunlara bir şey olmuyor

Üst Alt