Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Engelli öğretmen norm kadro fazlası olur mu?

Hocam tayin zaten yapamıyorlar yönetmelikte resen atama/tayin yapılamaz isteği dışında diyor.15 saatin olduğu için 21 saati doldurman için görevlendirme de mi veremiyorlarmış.

Bende aynı durumdayım.İsteği dışında görevlendirme yapılamaz demediği için yönetmelikte bana hiç ders vermeyip görevlendirmek istiyorlar.doğru mu uygulama?

Yanlış hocam görev yerinizi de dğiştiremezler hakkınzı arayın ben 21 saati başka okulda tamamlamak istemiyorum diğer zümrelerim gibi kendi okulumda almak istiyorum

Peki izinde olan öğretmen dönüp senin ders saatin 15 in altına düşünce ne olacak?Onu sordun mu hocam.İzin de olan dönünce seni görevlendirebilirlermiymiş?

@mehker
mehker hocam sen norm fazlası durumundayken sen istemedikçe atama da yapamadılar,görevlendirme de yapamadılar öyle mi?

Resen atama zaten yapamazlar yönetmeliğe göre. Fakat görevlendirme gitmeyi ben istedim. Çünkü kendi okulumda hiçbir dersim ve sınıfım yoktu. Eğer görevlendirme istemesem resen görevlendirme verirler miydi ve bundan sonra da verebilirler mi? Bunu gerçekten ben de merak ediyorum. Görev yeri resen değişmiş olacağı için kanuna göre yapamazlar gibi geliyor bana. Ama okulda hiç dersin yoksa nasıl bir çözüm yolu bulacaklar? Herkes farklı değerlendiriyor bunu. Belki de okulumuzda kaldığımızda bize sınıf açıp ders vermek de zorundadırlar

mehker
Aynı durumda olup da farklı uygulamalara tabi olanlar var anlaşılan sayıca az olunca kimi de sesini çıkarmayınca netlik kazanmıyor.Ama bunu açıklığa kavuşturmamız gerek.bazıları norm fazlası gösterilmiyor muaf tutuluyor bazıları da aynı durumda olmasına rağmen ya tayin istetiliyor ya görevlendiriliyor.

Yani okuldaki öğretmene 15 saat ders vermek bu okulda kalma git demek. Çünkü bu zaten maaş karşılığı. Hiç derse girmesen de aynı maaşı alacaksın. Normal yollarla gönderemeyince böyle değişik yollar, mobbing vb. deniyorlar. Bakanlığa bildirsek bunu. Siz hiç sordunuz mu engelli öğretmenler için norm fazlası konusunda okullarda farklı uygulamalar var, bunu biraz daha açıklayıcı olacak şekilde yapar mısınız diye. Yoksa yine herkes kendi bildiğini yapacak

Son düzenleme:
Umursayan yok hocam.il bizi hem merkeze hem ikametimize yakın okula atadı normdan etkilenmezsiniz diye, görev yeriniz değiştirilmez diye. Malum ilk atama merkez olduğu için hizmet puanımız da düşük puan biriktirmek de zor merkezde.bu durumda hemen hemen her yıl norm fazlasısın diye okul okul dolaştırmaları ilk atamadaki kolaylık sağlama amacına tezat bi uygulama.bağlayıcı bi madde yok diye gerekçe göstererek görevlendirme veriyorlar.kadromuzun merkez bi okulda olmasının ne anlamı var bir ya da birkaç okul gezdikten sonra.hadi tayin isteyip bu durumu aşalım desek puan düşük hiç biyere yetmiyor.

Bağlayıcı madde devlet memurları kanununda var. Engelli memurun isteği dışında görev yeri değiştirilemez diye. Aslında dilekçeyi yazacaksın. Bu maddeyi de ekleyip , bu sebeple görev yerimin aynen kalmasını arz ederim diye.
Okulda kaldık diyelim bize müdür ders veya sınıf vermek zorunda değil mi? Onu da merak ediyorum

mehker hocam,yönetmelikte resen görev yeri değiştirilemez hükmü var ya bu madde için ilçe diyor ki görev yerini değiştirmiyorum kadron okulunda kalıyor ben sana görevlendirme veriyorum.görevlendirme yapamazsın diye bişey yok yönetmelikte diyor.

Görevlendirme görev yerini değiştirmek değil miymiş? Yani bunlar hep bahane. Hocam benim dediğim yönetmelik değil 657 sayılı devlet memurları kanunu. Bu yalnızca öğretmenleri değil bütün memurları kapsıyor

Bizzat bu kanunu gerekçe gösterdim ayrıca öğretmen atama ve yer değiştirme yönetmeliğine de aynı ifade eklendi onu da gösterdim.Olabilir görevlendirme yapılabilir deniyor.

Kadron kendi okulunda deniyor.Ne anlamı var tezat değil mi kadrom kendi okulumda başka okulda görev yaptıktan sonra diyorum.Yapacak bişey yok görevlendirme vermemize engel yok deniyor

Hocam bence mahkemeye verin, sonucunu bana da bildirin. Bu kadar açık bir kanun ve ayrıca yönetmelik varkem kazanacağınızı düşünüyorum

Aynı durumu yaşayanlar aynı şeyi yapmalı ki çoğunluk olsun.bu durumda olan herkes müdürüne ilçesine sorup nasıl davrandıklarını buraya yazsa...

https://www.kamupersoneli.net/ogretmen/engelli-ogretmen-resen-atanabilir-mi-h19603.html burda bakanlığın soru önergesine cevabı var açıkca engelli öğretmen normdan muaf tutulmaktadır demiş okurmusunuz.daha önce suna hocamız da paylaşmış ama arada kalmış

Hocam Meb'in bu yazısını gösterip norm fazlası uygulamasından muaf tutulmamızı istesek kabul ederler mi?

mehker hocam aynen öyle norm fazlası olan tüm engelli öğretmenlerin atama ve yer değiştirme yönetmeliği 53.madde 5. Fıkraya ek madde ve bakanlığın bu yazısı gerekçe gösterilerek norm fazlası belirlenmekten muaf tutulmayı istemeli.

Zira bunu bakanlık açıkça ifade etmiş."engelli öğretmen norm fazlası uygulamasından muaf tutulmaktadır."demiş zaten.Engelli öğretmen norm kadro fazlası uygulamasından muaf tutulmaktadır ifadesi zaten uygulamanın temelinin böyle olduğunu vurgular nitelikte.

"Engelli öğretmen norm fazlası uygulamasından muaf tutulmaktadır."ifadesi=engelli öğretmen norm fazlası olmaz=engelli öğretmen norm fazlası belirlenmez=isteği dışında atanamaz=isteği dışında tamamlama/görevlendirme yapılamaz demektir.

Bunun aksi uygulamalar ya ilgili yönetmelik ve bağlayıcı hükümleri bilmemekten ya da farklı yorumlamaktan kaynaklanmaktadır.

Hocam öyle gözüküyor ama kabul edeceklerini hiç sanmıyorum. Bu durumu aslında direkt olarak bakanlığa gidip orada yüz yüze görüşmek gerek. İsteklerimizi bildirip bu yönetmeliğe veya genelgeye daha net ifadelerin koyulması gerektiğini vb. söylemeli. 'Engelli öğretmenler norm fazlası yapılamaz' diye net bir madde olsa böyle herkes kendine göre yorumlayamaz. Benim bu sefer umudum var. Mesela yıllardır engelli öğretmenleri nöbetten muaf tutmuyorlardı. Ama yönetmeliği bir değiştirdiler. Ortaöğretim'de artık engelli öğretmenler nöbetten muaf tutuldu.

Kaldı ki sorumlu olan okul idaresi-ilçe mem-il mem'inkanun ve yönetmelikleri (bu anlama gelmez,şunu demek istemiş,bunu yapmamı engelleyecek bağlayıcı bir madde yok gibi vb.)yorumlamak değil olduğu gibi uygulamaktır vazifesi.

Şuan dönem başlamadan, ders başı yapılmadan en kısa yoldan norm fazlasısın denilen engelli öğretmenlerin idaresine bahsettiğimiz yönetmelik ve bakanlığın soru önergesine cevap yazısı gerekçe gösterilerek norm kadro fazlası olmaktan muaf tutulmasını istediğini dilekçeyle belirtmeli.

Çünkü fazla zaman yok görevlendirme yapılabilir bakanlığa ulaşıp sonuç alıncaya kadar.

Hocam konuyu geçen sene açtım kimse cevap vermedi. Yani okulunda norm fazlası olan yok mu ve kendisine nasıl bir uygulama yapılıyor?

O konuya da değinecektim hocam bir başlık daha açalım onun altında engelli öğretmenler toplansın diyecektim.birlikte hareket etmek için.siteye üye olmayıp okuyup geçenler vardır onlar da üye olup gelsin.

Aynı durumda olanlar neler yaşıyor,nasıl uygulamalarla karşılaşıyor görmüş oluruz ona göre hareket ederiz.

Aynı durumda olanlar neler yaşıyor,nasıl uygulamalarla karşılaşıyor görmüş oluruz ona göre hareket ederiz.

Hocam bu durumu cimer'e yazmıştım. Şöyle cevap geldi:

Merhaba. Milli Eğitim Bakanlığı mevzuatında, 'En az %40 engelli olanlardan norm fazlası konumunda olan öğretmenler resen yer değiştirmeden muaftır' yazıyor. Ben de %54 engelli norm fazlası konumunda öğretmenim.
Bu konuda kendimin ve arkadaşlarımın yaşadığı sıkıntıya istinaden sizden şunları istiyorum:
-Bizimle ilgili mevzuatı biraz daha açıklayıcı ve engelli öğretmenlerin yararına olacak şekilde genişletmeniz.
-Norm fazlası engelli öğretmenlere istek dışı geçici görevlendirme de yapılamasın ve eğer okullarında kalmayı tercih ederlerse kendilerine sınıf açılması ve ders verilmesi zorunlu tutulsun.
Teşekkürler.

Cevap: MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI (MEB) > ÖĞRETMEN ATAMA DAİRE BAŞKANLIĞI
Başvurunuz incelenmiştir.
Bakanlığımızca öğretmenlerin her türlü iş ve işlemleri Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerinin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği hükümlerince yapılan duyurular doğrultusunda gerçekleştirilmektedir.

Bilgilerinizi rica ederim

Yani hocam benim Meb'den isteğimle bana gelen cevap arasındaki ilişkiyi anlayamadım

Cevap bile sayılmaz bu.hepsi bu mu gelen yazının

Zaten cimer ve bimer den birşey beklememek gerek ben de yazdım benzer cevaplar. biri bişey yaptıysa destekler şekilde oluyor.direk bakana duyrmadıkça bişey çıkmaz ulaştırdığımız makamlar hüküm vermekten çekiniyor ellerinde ne varsa nasıl yapılageliyorsa bu iş böyle deyip kapatıyorlar.

mehker hocam özel mesajına baksana

Hocam sizin dediğiniz kanun ve yönetmelikler ayrıca ekpss yönetmeliği madde 10 - (3) de engelliler için açık kadro bulunmadığı takdirde kadrolarda değişiklik yapılarak gerekli kadrolar tesis edilir yazıyor. Bu durumda biz norm kadro fazlası olduğumuzda gerekli olan norm kadroyu bize kurumumuzda açmaları gerekiyor. Şimdi bizim kurumumuz kendi okulumuz.

O halde okulumuzda bize norm kadroyu açmaları gerekir diye düşünüyorum. Bizim kadromuz ilçede değil ki ilçe bizi istediği yere görevlendirebiliyor. Bizim engel sağlık durumumuzu dikkate almadan istedikleri okula resen görevlendirebileceklerine inanıyorlar.

Yönetmelikte resen yer değiştirmeden muaftır derken kurumuna yani okuluna uyum sağlamış olan engellinin başka bir okulda tekrar sağlık ve engel durumuna uyum sağlamada sıkıntılar çıkabileceği düşünülmüş. Görevlendirme de sonuçta fiziksel olarak başka okulda görev yapmak yani görev yerinin değiştirilmesi demek. Yani yoksa Ben senin kadronun olduğu yeri değiştirmiyorum deyip istediği okula görevlendirebilme akıl mantık dışı ve gerçek amaçtan tamamen uzak ayrıca yasalara aykırı.

Engelli öğretmenler resen kadrosuyla başka okula atanamıyorlarsa norm fazlası olarak gösterilebilmelerinin mantığı ne? Amaç sen norm fazlasısın. Seni istediğim okula görevlendirebilirim diyebilmek mi?
Engelli öğretmenlerin norm fazlası gösterilmesine bütün bu kanun ve yönetmelikler, engelli hakları vb. gerekçe gösterilerek dava açılsa bence kazanılabilir

Ben de aynı durumdayım ders yok hıç bı sey yok nolcak bilmiyorum...

Arkadaşlar hep diyorum birlikte hareket etmek gerek bilgi paylaşmak gerek diye kimse de fiili çaba yok kaç gündür yazıyorum bildiklerimi paylaşıyorum sürekli girip kontrol ediyorum yeni kişiler var mı bişey yazan var mı diye çok bir gelişme yok.

Norm fazlası engelli öğretmenler neyle karşılaştığını yazsın ki ona göre davranalım

@Büşra_35

idareniz ne diyor ilçeye sordu mu ne yapılacağı

İstegım dışı hıç bı yere gıtmıyorum benı rahatsız eden boş boş duracak olmam

Etrak hocam her okul farklı bir uygulama yapıyor sanırım. Büşra_35 hocam Ben de öyle boş boş oturdum ilk kez norm fazlası olduğumda. Bu çok sıkıntılı bir şey. Dışlanıyorsunuz. Takınılan tavır adeta görevlendirme kendi isteğimizle gitmeye mecbur hale getiriyor. Kimi okulda da norm fazlası olduğun anda isteyip istemediğimizi sormadan hemen başka bir okula görevlendiriyor.

Bnm müdürüm seni göndermem diyor idarem çok ıyı ama bn pek sıcak bakmıuorum boş boş oturmaya bızım okul ıkılı egıtımden tekli egıtıme gectı o yuzden böyle oldu bnmle bırlıkte bırçok oğretmen aynı durumda ama onlara gorevlendırme yavas yavas çıkıyor sınıf öğretmenlerı onlar ben brans bna daha bı sey çıkmadı

Arkadaşlar tekrar yazıyorum iki yıl önce aynı durum başıma geldi. Okul müdürü, ilçe müdürü, il müdürü hatta bakanlıktan Bekir Erdoğan ile bile telefonla görüştüm hepsi de resen atama yapılamaz görevlendirilme yapılabilir şeklinde yorumluyor malesef. Bunun için aylarca uğraştım dilekçe bile yazdım. Dilekçem ile geldiğinde direk İl millli eğitime gittim yüzyüze konuştum. Evet açıklayıcı bir madde koymaları gerek ama bu durumda olan arkadaşlar bence direk bakanlığı aramalılar gerekirse defalarca o zaman bu duruma açıklık getirmeleri gerekir. Ama bu bir kişiyle olmaz. Bu durumu yaşayan herkesin araması lazım.

Büşra_35 hocam. Bu iş müdürlerin seni göndermem veya gönderirim demesine mi bakıyormuş? Öyleyse çok kötü. Okul müdürlerinin iki dudağı arasına kaldık

Hocam şurada da Meb engelli öğretmenler norm fazlası olarak okulunda kalabilir demiş:
https://www.memurlar.net/haber/5933...en-resen-yer-degistirmeye-tabi-tutulamaz.html

Yalnız Meb'deki aynı kişiyle _suna_ hocam da konuştuğunu ve bu kişinin(Bekir Erdoğan) bunun tam tersini söylediğini yazdı. Yani bu nasıl oluyor?

Hocam bu konuyu gündemden düşürmeyelim. Hatta hep en üstte tutalım. Bu sitenin moderatöründen de rica edelim konunun üstte durup gündeme gelmesi için

Üst Alt