Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Engelli öğretmen norm kadro fazlası olur mu?

Arkadaşlar şöyleydi böyleydi derken zaman geçiyor tayin veya görevlendirmeniz çıkacak belki bu aralıkta.vakit kalmadı sonra iş işten geçecek.Ayrıca bu durumdan muzdarip olanlar bi zahmet okuyup gitmekle kalmasınlar ya da bişey yazıp arkasını getirmeden gitmesinler takip etsinler burayı.

Ben herkes faydalansın diye uğraşıyorum bi zahmet herkes yaptıklarını, aldığı sonucu adım adım yazsın ki şekillensin durum.
Kısa ve net söylüyorum yöntem şu:kurumunuza durumunuzu anlatan bir dilekçe yazın atama ve yer değiştirme yönetmeliğine eklenen engelli öğretmenlerin resen görev yeri değiştirilemez maddesi ve https://www.tbmm.gov.tr/develop/owa/yazili_sozlu_soru_sd.onerge_bilgileri?kanunlar_sira_no=204475 burdaki yazıyı çıktı alıp ekleyin. Bunları gerekçe göstererek resen atama ve görevlendirme istemiyorum deyin.

Engelli öğretmenlerin norm fazlası olmaktan muaf olduğu bakanlık tarafından ifade edilmiş bakanın imzası da var. başkasının olurdu olmazdı görevlendirilir görevlendirilemez demesi farketmez.bakanlık norm fazlası olmaz demiş işte norm fazlası olmayana ne tayin ne görevlendirme yapılamaz başka bi açıklaması olamaz.

Sonuç alınacaktır.çünkü bu keyfi bi istek değil ki olumsuz karşılanma ihtimali olsun bakanlığın verdiği bi hak.ilgili yönetmelikte var linkteki bakanlığın soru önergesine cevabında da norm kadro fazlası uygulamasından muaf tutulmaktadır diye açıkça belirtilmiş.daha ne olsun.

Olumsuz karşılanır ve tayin ya da görevlendirme gören olursa da mahkeme ile sonuç alma olasılığı çok yüksek vesselam...

Tekrar söylüyorum yaptığınız, yaşadığınız şeyleri adım adım yazın buraya.yaşadığınızla kalmayın.yazışmalarınızın örneğini de alıp saklayın.Böylece başka başka illerde uygulamalardaki farklılıkları görmüş olursunuz,örnek alırsınız vesaire.

Tavsiyem budur yapıp yapmamak size kalmış ama araştırmayı sorup soruşturmayı bırakmayın.Hakkınızda hayırlısı olsun.Mağduriyet yaşamamanız dileğiyle...

Hocam okulumuzda kalırsak bize ders vermelerinin veya sınıf açmalarının da zorunlu olduğuna dair bir mevzuat var mı? Sanki bana birçok yönetmeliği bir arada değerlendirdiğimizde onun da zorunlu olduğu sonucu çıkıyor gibi geliyor. Örneğin, öğretmenlerin ders ve ek ders yönetmeliğinde sınıf öğretmeni haftada 18 saat ders okutmakla yükümlüdür demiş. Yani ders okutmanın dışında hiçbir seçenek sunmamış. Buradan okulda kalıyorsak bize ders vermeleri gerekir sonucu çıkar. Ders vermeme, onun yerine yönetimsel veya veya hiç alakası olmayan işler yaptırma vb. bunların hepsi mevzuata aykırı gözüküyor

Engelli memurlarla ilgili kanunda benzer bi ifade vardı galiba.ama meb yönetmeliklerin de bizzat böyle bi hüküm olmayınca sınıf açmak zorundalar diyemeyiz sanırım.o da ayrı ilginç bi durum.fakat norm fazlası uygulamasından muaf tutulacaksınız denirse o na da bi çözüm geliştirmeleri gerekecektir.bu çözümlerin biri de sınıf açmak olabilr tabiki imkan dahilindeyse

Hocam çözüm geliştirmeye çalışmıyorlar...
Aslında bu durumda olan herkes okulda neler yaşadığını bir yazsa biz de ona göre hareket edebileceğiz. Ama sen,ben ve arada bir 1-2 kişi hariç kimse birşey yazmıyor buraya

.

@mehker

Sizi görevlendirdiler mi mehker hocam?

Büşra_35
Büşra hocam sizin durum ne şuan?

Son düzenleme:
Etrak hocam beni resen görevlendirdiler. İlçe milli eğitime dilekçe verdim görevlendirmenin iptal edilmesi için ama hala cevap bekliyorum. Ayrıca norm fazlası olduğumu kadromun olduğu okuldan tebliğ ettiler. Halbuki sizin yazdığınız o meclis soru önergesinde çok açık bir şekilde norm fazlası uygulamasından muaf tutulduğumuz yazıyor. Bakan imzalı O meclis yazısı, engelli öğretmenlerin resen görev yeri belirlemeden muaf tutulduklarına dair mevzuat ile birlikte bize uygulanan norm fazlası uygulamasına dava açmamız gerekiyor. Bu konuda yardımcı olabilecek bir avukat bulabilirsek bu daha kolay olur, hepimiz için ileride emsal olur

Merhaba,
Ben de 2 yıl branşım dışında görevlendirmeyle başka okullara gittim. Sonra ilçenin depo kadrosundan 4 saat ders olan bir okula atandım.Bu defa da hem kadromun olduğu okula gidiyorum diğer 4 gün de uzak bir okula görevlendirme gidiyorum.
Kadromun olduğu okulda sadece bir gün olduğum için idare ve almanca öğretmeni diğer günlerde çocuklara zorla almanca seçtiriyor ama ben bunu kanıtlayamıyorum. Kadromun olduğu okulda ders açtırabilmek için ne yapmalıyım nasıl bir yol izlemeliyim bilmiyorum.

Arkadaşlar resen görevlendirmelerde bir değişiklik oldu mu? Bu yıl liselerdeki ders sistemi değiştiği için beden eğitimi, görsel sanatlar ve müzik dersi ayni saat içinde ve seçmeli olduğu için 14 saat dersim olacak eğer dediği gibi öğrencileri eşit dağıtırsa. Eğer bunu yapamazsa norm fazlası olacağım bu yıl.

ben de galiba norm fazlası edilmek isteniyorum ama bakalım ne olacak , mehker hocam sizde durum nedir?

Son düzenleme:
arkadaslar bu konuda veya bu durumda biri var mı ? norm fazlası durumuna gelme ihtimalim var ve yaşayarak öğrenmek istemiyorum açıkçası.

yani araba alırsam belki sorun yaşama duumum daha az olur ama araba sürmeyi henüz tam bilmediğimi düşünüyorum , otoyola çıkamam felan biraz ders alsam fena olmaz belki hay Allah araba fiyatları da çok yüksek. bir dokun bin ah işit benden.

sonunda olan oldu norm fazlasıyım...henüz resmi tebliğ yapılmadı ama durum bu.

@kar&yağmur,
hayırlısı olsun hocam. bildiğim kadarıyla sizi ilçe dışına resen görevlendiremezler. ilçe içinde bir okula görevlendirmeniz yapılır hatta kendi okulunuz da bile görevlendirme yapabilirler

@neron+,

amin amin amin.
şöyle geçiyor hocam mevzuatta.
MADDE 53.
(...)
(5) Bu madde kapsamında il içinde yapılan atamalarla fazlalığın giderilememesi durumunda fazlalık, il içinde zamana bağlı olmaksızın yapılacak yer değiştirmelerle giderilir. Bu şekilde yapılacak yer değiştirmeler, duyurusu yapılan eğitim kurumlarına öğretmenlerin tercihleri de dikkate alınarak hizmet puanı üstünlüğüne göre yapılır. Fazla konumdaki öğretmenlerden herhangi bir kuruma atanmak üzere başvuruda bulunmayanlar ile tercihlerine atanamayanların görev yerleri, il içinde valiliklerce resen belirlenir. (Ek cümle:RG-8/9/2016-29825) Ancak ilgili mevzuatına göre alınan sağlık kurulu raporunda en az yüzde kırk oranında engelli olduğu belirtilen öğretmenler ile ağır engelli raporlu eşi veya bakmakla yükümlü olduğu birinci derece kan hısımları bulunan öğretmenlerden norm kadro fazlası konumunda bulunanlar, engellilik durumlarının devamı süresince resen görev yeri belirlemeden istisnadır.

mevzuat şurda:

kafamı karıştıran bir detay. be bu okuluda öğrencilerimi de çok seviyorum ve gitmek istemiyorum açıkçası ama hayırlısı olsun tabi amin amin amin.
şöyle ki. burda üstteki mevzuatın 5 nolu fıkrasında "....engellilik durumları devam edenler...." ile ne denmek istendi onu anlamadım. raorum 4 yıl önceki engelli raporu ve sonrasına bir daha hiç engelli raporu almadım almak da istemiyorum.

ama bu raporu sunarak mevzuatın bu 5 nolu fıkrasına istinaden hak talebinde bulunabiliyor muyum ondan emin olamadım.

hocam 4 yıl önceki raporunuz süreli miydi? umarım süresizdir. eğer engellilik durumunuz devam etmiyorsa işinizin tadı biraz kaçacak gibime geliyor. şu sıralar memur...net te zaten değişik değişik iddalar dönüp duruyor. hakkımız da hayırlısı olsun hocam. uyumlu çalıştığınız yerden ayrılmak üzücü gerçekten

ne olur bilmiyorum ancak yazışarak çözmeye çalışacağım en olmadı meb beni başka yere verdi orada çakılı değilim hayırlısı buymuş diyeceğim.
evet raporum süreli idi ama sonradan başka bir engelli rapor almadım ve hatta bu rapor ile ben bu yaz mazeret atamasına başvurumu yaptım.
sadece tercihlerim gelmedi. o kadar yani ama mazreet ataması kılavuzundaki sağlık bakanlığının yazısını ekleyecem sanırım bu gerekli ama ikinci bir dönütte gerekli olacaktır şuanki fikrim.

Daha önce ben de böyle bir sıkıntı yaşadım. Görevlendirme yaptılar bu madde hiç dikkate alınmadı.

@_suna_,
nasıl bir süreç geçirdiniz hocam detaylı anlatmanız mümkün mü?
çok memnun olurum anlatırsanız.

Hocam ben müzik öğretmeniyim. Kadrom meslek lisesinde. Bundan 3-4 sene önce O zaman sadece 9 sınıflara ders vardı ve ben ilçede birçok liseye görevlendirilmeye başladım. Dilekçe ile beni görevlendiremeyeceklerini belirttim. Bakanlığı aradım defalarca ama o atama için görevlendirme için değil dendi. Kaldı ki görevlendirilemez ibaresi var. Eylül ayında başladı mücadelem nisan ayında sadece ulaşımı daha rahat bir yere yine il merkezinde farklı bir ilçeye evime daha yakın bir yere görevlendirmemi sağladım sadece 2 aylık. Bununla ilgili dava açılabilir ama zaten okullarda yeterince mağdur ediliyoruz. Sonucun nasıl olur tepkiler nasıl olur bilemiyorum.

@_suna_,

anladım hocam. son cümleyede malesef diyerek katılıyorum. peki durumunuz şuan nasıl ? çözülebildi mi?
ya bide tahminime göre okuldaki müdür seçmeli dersleri kafasına göre çocukların yerine seçiyor. Normlar evet bakanlık tarafından olabilir ancak bunun ayarlaması okulca yapılıyor kanaatimce. Müdür bunda çok etkili yani.

umarım güzel çözülür benim durumum.

ek bir soru:

hocam ben kadromun başka ilçedeki bir okula almaya istekli olsam fakat bana bu ilçede kadro yok dense ne olur, mesela eski yani kadromun bulunduğu okulda kalmakta ısrar edebiliyor muyum.
yani hocam bende şöyle okudum biyerlerden: zorla görevlendirme yapılabilir fakat zorla kadronuzu başka okula gönderemezler. fakat anlattığım nedenden bu da biraz işlevsiz kalıyor. yani, eğer okuduğum yerdeki bilgi doğru ise size aktarılan bilgi de malesef doğru görünüyor

Hocam kadroların değişmesi puan esaslı biliyorsunuz. İl içi tayinlerinde ve yine il içi mazeret tayinlerinde puan üstünlüğüne göre değiştirebilirsiniz. Ama sizin kadronuzu başka bir ilçeye taşımaları mümkün değil. Eğer il milli eğitim müdürünüz uygun görürse görevlendirme yapabilir başka bir ilçeye.
Şu an benim durumumda bir sıkıntı yok. Ders saati mi dolduruyorum. Biz de sistem değişti sadece 9 sınıflaraydı şimdi 10 ve 11'lere de giriyoruz. Ama şöyle bir durumum olacak il dışı tayin isteyeceğim seneye o zaman nasıl olur bilmiyorum.
Ayrıca okul müdürünüz ders saatinizi doldurmak için seçmeli ders verebilir. Bu müdüre kalmış bir şey bence konuşun. Bazı müdürler yapmak istemiyor ama bazıları da veriyorlar hocam. Benim ilk atandığım yerdeki müdürüm seni başka okula göndermek istemiyorum deyip teknoloji tasarım dersi vermişti. Hatta hocam ben felsefe ve bilişim teknolojileri dersine bile girdim.

benim engelim psikiyatri. Ondan açıkçca birşey hak olmadıkça benim için kanaatimce kimse benim için istekli olmaz. Yinede burdaki tanıdık arkadaş yani ilçe zümre başkanlığı yaparken sanırım sunumumu ve bazı paylaşımlarımı birde niteliklerimi beğendiği uygun gördüğü için kendi okulu olan proje okulundaki müdürü ile görüşeceğini ve oluru varsa pzt bana bildireceğini söyledi.

nasıl olacak bilmiyorum proje okulunda çalışma isteğim yok aslında daha iyi başka bir seçnek olmadığı için böyle bir şey konuşulmuş oldu.
inançlı biriyim , o sebepten hayırlısı olsun diyorum ve amin diye de ekliyorum. amin. 😇

Anladım hocam fark etmez ya sonuçta engelli kadrosundasınız öyle düşünün. Proje okulları biraz fazla çalıştırıyorlar sanırım yoğun oluyor. Proje okullarının alım şekli değişti diye biliyorum ama umarım gönlünüze göre olur.

"İhtiyaç ve Norm Kadro Fazlası Öğretmenler" konulu, 19.09.2016 tarihli ve 2016/19 sayılı Genelge yürürlükten kaldırılmıştır"

Önceki yönetmelikte "Ancak ilgili mevzuatına göre alınan sağlık kurulu raporunda en az yüzde kırk oranında engelli olduğu belirtilen öğretmenler ile ağır engelli raporlu eşi veya bakmakla yükümlü olduğu birinci derece kan hısımları bulunan öğretmenlerden norm kadro fazlası konumunda bulunanlar, engellilik durumlarının devamı süresince resen görev yeri belirlemeden istisnadır.” hükmüne yer verilmiştir." İbaresi vardı. Yeni yönetmelikte engelli öğretmenlerin norm kadro dışı olduğu ile ilgili bir ibare göremedim. Bilgisi olan var mı ?

Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına İlişkin Yönetmelik İÇERİSİNDE

Ek Madde 3 – (Ek: 30/6/2014-2014/6578 K.)

İlgili mevzuatına göre alınan sağlık kurulu raporunda en az yüzde kırk oranında engelli olduğu belirtilen memurlar ile ağır engelli raporlu eşi veya bakmakla yükümlü olduğu birinci derece kan hısımları bulunan memurlar engellilik durumundan kaynaklanan gerekçelere dayalı olarak yer değiştirme talebinde bulunabilir.

Bu kapsamdaki talepler bu Yönetmelikte yer alan kısıtlayıcı hükümlere tabi olmaksızın kurumların kadro imkânları ve teşkilat yapıları dikkate alınarak karşılanır ve bu haktan bir defadan fazla yararlanılamaz. (2)(3)

Memurun kendisinin veya birlikte yaşadığı eşi ve bakmakla yükümlü olduğu çocuklarının engellilik durumunun tedavisi sebebiyle yer değişikliğini talep etmesi halinde, yer değiştirme suretiyle atama yapılacak yerin, memurun ve bu fıkra kapsamındaki yakınlarının engellilik durumuna uygun olması esastır.

––––––––––––––––––

(1) 30/6/2014 tarihli ve 2014/6578 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı Eki Yönetmeliğin 9 uncu maddesiyle, bu fıkrada yer alan “Özür” ibaresi “Mazeret” ve “özür” ibaresi “mazeret” şeklinde değiştirilmiştir.

(2) Danıştay Onaltıncı Dairesinin 2/7/2015 tarihli ve Esas No: 2015/10808 sayılı Kararı ile, bu maddede yer alan “bir defadan fazla” ibaresinin yürürlüğü durdurulmuştur.

(3) Danıştay İkinci Dairesinin 21/3/2018 tarihli ve E.: 2016/9697, K.: 2018/1891 sayılı Kararı ile, bu maddede yer alan “bir defadan fazla” ibaresi iptal edilmiştir.

1660-1
Engellilik durumu devam ettiği sürece kurumlarca isteği dışında memurun yeri değiştirilmez. Engellilik durumu ortadan kalkan memurlar hakkında bu Yönetmelikte yer alan diğer hükümler uygulanır.

şimdi şahsi görüşümü söylemem gerekirse meb nasıl yönetmelik çıkarırsa çıkarsın bu tüm memurları kapsayan yönetmeliğe göre engelli memurun isteği dışında görev yeri değiştirilemez. tabi hukuk ne kadar işler allah bilir. çünkü öyle bir devirdeyiz ki şahıslar kanunların yönetmeliklerin üzerinde takılıyor.

@stemivera,
genelge değil hocam yönetmelikte geçiyor, halen yayında yani yürürlükte olan mevzuata bakın.
53. madde nin 5. fıkrasına bakın şurda: Mevzuat Bilgi Sistemi
yani evet engelli öğretmen norm fazlası olamaz denmemiş ama kadrosu başka yere resen atama sureti ile geçmez bence bu rahatlıkla anlaşılır durumda.

bu arada bende artık kendi branşımda derse giremeyeceğim. Müdür değişti beni özel eğitim sınıfına verecekmiş birde bölümümle çok çok alakasız başka bir meslek dersine :) okulum değişmedi ama gireceğim dersler çok enteresan ne biliyorum ki ne anlatacağım. hele özel eğitim sınıfındaki çocuklara nasıl yaklaşacağım geçen dönem bahçe nöbetçisiyken görüyordum onları iletişim nasıl kurulacak ne anlatacam kafam allak bullak valla

Üst Alt