Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Engelli statüsünde ÖTV'siz alınan araçlarda Kasko uygulaması hakkında tecrübeleriniz?

Engelli aracı pert olursa
11 Aralık 2013 Çarşamba 11:20
Engelli aracı pert olursa, kasko değeri ÖTV'siz fiyattan mı hesaplanır?

Sayın hocam,
2010 yılında % 90 özürlü raporu olan babam adına bir araç aldık. 01.07.2013 tarihinde çok ciddi bir kaza geçirdik ve araç ağır hasar alarak kasko firması tarafından total-pert işlemine tabi tutuldu. Kasko firması yolladıkları bir mutabakatname ile 30.000.- TL ödemeyi kabul etti ve bazı evraklarla kendilerine başvurmamızı istediler. Trafikten çekme belgeli ruhsat için emniyet "ÖTV'siz veremeyiz" dediler. Konuyu kasko firmasına sorduğumda ise sehven hata yaptıklarını ve aracın özürlü olmasından dolayı ÖTV'yi yatırmamı istediler. Ancak hem Adıyaman Vergi dairesi hem de gelir idaresi başkanlığı ile yaptığım görüşmeler sonucunda ÖTV'den tamamıyla muaf olduğumu ve asla ÖTV ödememem gerektiği tarafıma bildirildi. Poliçede ise aracın özürlü olmasından kaynaklı kasko firmasının olası tavrının ne olacağına dair tek bir kelime ifade yok. Ortada bu konuda yasal bir boşluğun olduğunu düşünüyorum ve kasko firmaları bunu kendi menfaatleri için kullanıyorlar. Sizin bu konudaki düşünceleriniz nedir acaba?

CEVAP:
Özürlü indiriminden faydalanılarak alınan araçların hurdaya çıkarılması durumunda 06 Haziran 2008 tarihi önemlidir, eğer başınıza gelen olay bu tarihten önce ise, tekrar ÖTV'siz araç alabilmek için 5 yılın dolmasının beklenmesi zorunlu idi. Ancak ısrarlı yazılarımız neticesinde 06 haziran 2008 tarihinde bu konuda yasada değişiklik yapıldı. Yeni halde 5 yıllık süre dolmadan deprem, heyelan, sel, yangın veya kaza sonucu kullanılamaz hale gelerek hurdaya çıkarılan araçların yerine 5 yıllık süre koşulu dikkate alınmaksızın ÖTV ödenmeden tekrar taşıt alabilmelerine imkân verilmiştir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken konu 5 yıllık süre dolmadan ÖTV muafiyetinden faydalanabilmek için aracın kullanılamaz hale gelmesinin yeterli olmayıp, mutlaka hurdaya çıkarılması gerektiğidir. 4760 sayılı Özel Tüketim Vergisi Ka- nunu'nun 7'nci maddesinin (2) numaralı bendinin (c) alt bendi bu tür araçların hurdaya ayrılması için özel bir hüküm öngörülmemiştir. Yani "bu araçlar ÖTV'lerinin ödenmesi şartıyla hurdaya çıkarılır" gibi bir düzenleme mevcut değildir. Kaza raporu sonucunda eksperler aracın trafikten çekilmesi gerektiğine karar vermişse trafikten çekilme işlemi yapılır. Maalesef Emniyet, vergi mevzuatını iyi bilmediği için özürlü araçlarına sürekli ve sistematik problem çıkarmaktadır.

Öte yandan hurdaya çıkartılan aracın kasko sigortasının olup olmamasının madde hükmünden faydalanabilmek için önemi yoktur. ÖTV muafiyeti, özürlü ya da ailesine devlet tarafından sağlanan bir sübvansiyondur. ÖTV ödenmeksizin alınan bir araç ile ÖTV ödenerek alınan bir aracın kasko değerleri ve prim tutarları tamamen aynıdır. Aracın ÖTV ödenerek ya da ödenmeden alınmış olması, kasko firmasını hiçbir şekilde ilgilendirmez. Kasko firmasının, aracın ÖTV'li bedeli üzerinden kasko primi tahsil etmesine rağmen, ÖTV'siz tutar üzerinden ödeme yapması, devlet tarafından özürlü ya da ailesine sağlanan rantın, kasko firmasına geçirilmesi demektir. Yasa koyucunun, kasko firmasını korumak ve rant sağlamak gibi bir amacı kesinlikle yoktur.

Eğer aracınızın hurdaya çıkarılmasına karar verildiyse, ÖTV ödemeksizin hurdaya çıka-rılması ve tekrar araç almanıza izin verilmesi gerekirdi. 5 yıllık düzeltme zamanaşımı süresi dolmadan, söz konusu yanlışlığın düzeltilmesi ve haksız yere ödenen paranın geri alınması mümkündür.
İdari ve Mali Mevzuat Dergisi
Engelliler Sitesi

oglum adına araç aldım..fakat uzun yol yapamadıgımdan aracı akraba olmayan birne kullandırabilirmiyim.notere adınımı yazdırmmaız gerek.araç kaza yaparsa kasko ödermi.hangi kasko nelere dikkat etmeliyim..cevaplarsanız iyi olur

OturanBoğa;

Otomatik vitesli araçlarda bu klozun konulması gerekıyormu peki?

kasko firmasına güvenemiyorum..ne yapmamız lazım....anlamıyorum

Kasko şirketi aracı normal bir vatandaşa satamaz nedeni ise araç ruhsatında şerh vardır ancak Ötv yatırılarak satışı yapılabilir.Ben 2010 yılında hYUNDAİ ACCENT ERA 1,4 TEAM MODELİ ALDIM yaklaşık 17,500 tl beş yıl satamıyordum ama ben 2 yıl sonra sattım 24500 tl , satarkende önce alıcıya Ötv 'sini ödettim 5000 tl ,daha sonra noterden devrini yaptım.

cihan bey sizin kaskoyla olan durumla ilgili bir gelişme varmı çünkü bende aynı mağduriyeti yaşıyorum

Yeni ford kuga hakkında bilgisi olan var mı?

herkeze slm arkadaşlar ford kuga 1.6 slect otamatik almış bulunmaktayım liste fiyatı 101.500 artı opsiyonlarla 117000tl ötv indirimi ile 76000tl aldım üzerine 1400 kasko ve 250tl zorunlu trafik sigortası 400tl de plaka ve ruhsat masrafları ile işlemi tamamladım yanlız kaskoda bu engelli kolzu diye bir madde ekletemedim ve genişletilmiş kasko adı altında yapıldı rayiç bedel kaskoda indirimli almış olduğum mebla yani faturadaki rakam yazmaktadır aracı başka bir ilden almış olduğumdan yolda işi riske atmamak için bu kaskoyu yaptırmak zorunda kaldım yıl bitince inşallah kaskoyu değiştirecem
sorum şu
bu kasko formda yazılan maddeyi eklemediler ayrıca ötvsiz fiyatı baz aldılar
önerileriniz nelerdir

Bülent Bey Merhaba,
Ben bu hafta ÖTV siz araç aldım kasko konusunda acilen yardımınıza ihtiyacım var.

Otomatik vites de olsa, ÖTV istisnası ile alınan her araçta aşağıdaki klozun olması lazım. Aksi halde olası bir kazada sigorta şirketi ile papaz olmak kaçınılmaz!

Aracımı 2. senesinde 1114 TL'ye kaskolattım.

Poliçedeki ilgili klozu aşağıya aktarıyorum (üstü çizili madde yeni yönetmelik gereğince değişecek, genel merkezden yazı gelmesi bekleniyor). Araç pert olduğunda ötv'li miktar bana ödenecek. Bu parayla gidip sıradan bir araç alabilirim... Araç hurdaya çıkarsa, o zaman ötv'siz ödeme alırım, onunla da gider yeniden ötv'siz araç alırım.

Engelsiz Kasko Özel Tertibatlı Araç Klozu:
---------------------------
1. Karayolları Trafik Yönetmeliğinin 53/4 maddesinde belirtilen araçlar bu kloz kapsamında olup, hasar vukuunda yönetmelikteki şartlar esas alınarak değerlendirilir. Bu kişilere ait araçların sigortalanması durumunda kısmi hasarlarda eksik sigorta uygulanmaması için araç bedeli 0 km araçlarda ÖTV'li bedel 1 ila 5 yaş arasındaki araçlarda ise piyasa rayiç bedeli üzerinden sigortalanır.
2. Tescil tarihinden itibaren en geç 30 gün içerisinde sigortalanması koşuluyla, 0 km "Özel Tertibatlı Araçların" poliçe süresi (1 yıl) içinde tam hasara uğramaları halinde aracın hasar tarihindeki ikinci el piyasa değerine bakılmaksızın (Motorlu Kara Taşıtları Kasko Sigortası Genel Şartları'nın B.3.3.1.2 ve B.3.3.1.4 hilafına) aracın teknik özellikleri aynı olan yenisinin anahtar teslim bedeli (ÖTV'li bedel) tazmin edilir. "Özel Tertibatlı Aracın" 1 ila 5 yaş arasında ve ilk ruhsat sahibinin değişmemiş olması durumunda poliçe süresi (1 yıl) içinde tam hasara uğramaları halinde, vergi düşülmeksizin piyasa rayiç bedeli ödenecektir.
Ödenecek tazminatın üst sınırı, poliçede belirtilen Sigorta Bedelinin poliçenin başlangıcı ile hasar tarihi arasındaki gün sayısı üzerinden Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) aylık ÜFE endeksine göre artırılmasıyla beklirlenir ve hiçbir şekilde bu üst sınır aşılamaz.
[-] 3. Yönetmeliğin ilgili maddesine göre araç sahibi tarafından kullanılması zorunlu hallerde "H sınıfı" sürücü belgesi ile diğer hallerde üçüncü dereceye kadar kan ve sıhri hısımlarından bir sürücü veya noterce düzenlenmiş iş akdine bağlı olarak istihdam edilen bir sürücü tarafından kullanıldığına dair belge ibraz şartı aranır. Aksi halde tazminat ödenmez.[/-]
Aracın tam hasarlı sayılabilmesi için aracın çalınmış veya pert (onarımı mümkün olmayan hasar) olması gerekmektedir.

Bülent Bey Merhaba,
Karayolları Trafik Yönetmeliği 53. maddesinin 4. fıkrası kaldırılmadı mı? Ben söz konusu yönetmeliğe baktım bulamadım. slm.

53/4 dediği "ç" fıkrasıdır ve % 90 üzeri raporla alınan donanımsız araca dairdir:

ç) Özel tertibatı olmayıp, özürlülük derecesi % 90 ve üzeri olan malul ve engelliler tarafından Özel Tüketim Vergisinden muaf olarak bizzat ithal edilen araçların tescil belgelerine ve bilgisayar kayıtlarına, "Araç sahibi özürlü kişinin kanuni mümessili ile üçüncü dereceye kadar kan ve sihri hısımlarından bir sürücü veya noterce düzenlenmiş iş akdine bağlı olarak istihdam edilen bir sürücü tarafından kullanılması zorunlu olup, beş yıl içerisinde Özel Tüketim Vergisi ödenmeden devri, satışı, hibesi, intifasının mülkiyeti muhafaza kaydıyla veya sair şekillerde akden devri, tasarruf hakkının vekâletname ile devredilmesi, kiralanması, ödünç verilmesi yasaktır." şeklinde şerh konulur. Ayrıca ithal araçların gümrük şahadetnamelerinde, yukarıda belirtilen şerh dışında varsa diğer şerhler de tescil belgesine işlenir.

Bülent Bey,
Benim araç ÖTV siz ve otomatik araç başkada donanım yok. Çünkü benim özrüm sol ayaktan, yani %90 altı kullanıcıda benim. Aynı kloz benim için geçerli olur mu? Değilse benimkinde nasıl olması gerekir. slm.

Ben aracıma aksigortadan kasko yaptırdım. Sizin verdiğiniz klozu açıklama bölümüne yazdırmışlar. Acaba bu şekilde bir sakıncası olur mu? Zaten şirketlerin çoğunda denenmiş ancak engelli aracı diye sistemden atılmış. Ben generali sigortayı aradım yapamayız dediler. Slm.

Artik kasko şirketleri o maddeyi koymuyorlarmis ben bu sitede adi gecen kasko sirketine gecen sene yaptirdim bu sene yeniletirken kasko teklifinde o maddeyi çıkardıklarını farkettim sagolsun kaskocumda beni hic uyarmiyorda yani benm bildigim tertibat klozu yok artik kasko şirketlernde

kemalbaser34,

benim bildiğim yeni poliçe yapılmıyor, ama eski poliçeler yenilenirken aynı kloz devam ediyor.

1) honda civic 1.6 elegance eco 2013
2) haziran 2014
3) 1200tl
4) genişletilmiş kasko kapsamında yeni değer klozu var
Merhabalar aracı haziran 2014 te sıfır olarak aldım kaskomda yeni değer klozu var ekim 2014 te kaza sonucu ağır hasarlı duruma geldi su an kaskonun bana dedigi aracınızı hurda yapicaz ve 38 bin vericez bence bu durum adil değil ben aracı 42 bine aldım ayrıca su anda ötv i.diyim yle aynısını (2014) almaya çalışsam 50 bin civarı poliçe de rayic bedel( su an 59 bin) yazıyor fakat 1 senede dolmadi olması gereken nedir Tşk ederim

Yeni araç alıpta kasko yaptıran varmı??

%91 VE TERTİBATSIZ ARAC ICIN NASIL BIR kasko yaptırmamız lazım?

forsa;
AXA mı Anadolumu peki?

Kazım Özcan;

nasıl kasko yaptırmamız gerekir kazım bey? bir yardımcı olurmusunuz

İyi günler Bülent bey ben aranıza yeni katıldım. Yeni Axa sigortadan kasko yaptım kaskomun engelli klozunda üzerini çizdiğiniz ibare geçiyor. Acaba bu bana ileride sıkıntı çıkarırmı

Bende anlamadım axa da gecen o ıbarenın nedemek oldugunu

arkadaşlar bu 3. derece ve noterce belirlenen kişilerce ibaresi. ben axa dan yaptırdım bu ibare benim kaskomun içeriğinde var. Axa kanunda olmayan bir maddeyi benim kaskoma nasıl ekleyebilir.

Kanunda olmayan bir kısıtlamayı koyamaz. Bu ibarenin klozdan çıkartılması için AXA'ya başvurun derim. Kanun maddesi bu konuda çok net.

bülent bey lütfen ivedilikle cevaplayabılırsenız cok sevınırım.
%95 özür durumu mevcut yenı arac alacagım .özür sahıbı anneannem .aracı torunu olarak ben kullanım yazdıracagım.kasko yaptırıken nelere dıkkat etmem gerekıyor.arac özel
tertibatsız bir arac. kasko benım adıma olabılırmı hasarsızlık ındırımım mevcut .onu kullanmak ıstıyorum kasko polıcesınde neler yazılmalı

Merhabalar.

06.01.2015 tarihinde 2014 model sifir araç aldım.

Skoda SüberB 1.6 TDİ
Kasko Sirketi Anadolu sigorta
Gazi oldugum için Anadolu sigortadan %35 indirimli Mehmetcik Kasko Policesi adı altında police Yaptırdirm.
Kasko Ücreti: 1620 TL
Policeye Gazi Ve özel tertibatlı Özürlü Aracıdır diye ibare koydurttum.

Aracın sifir degeri 99200 TL ÖTV İndirimli 64500 TL

golf 6 vw kendi koskosu 930 tl 06/2012 bunu sordum gerek yok herhangibi hir sorun olmaz fatura bedeli degil kasko bedeli odenir dediler

Sn cok degerlı uye arkadaslarım,
kaskom trafık sıgortam geldı cattı 17 mart bu yuzden sogortacı arkadas bana gonderdıgı ornek polıce den engellılerle alakalı olan bolumunu
aldım ve burdakı arkadaslara sormak ısterım aracım tertibatlı bu KLOZ yeterlımıdır acaba ? şimdiden cok cok tesekkur ederım....

ENGELLİ ARAÇ KLOZU
Karayolları Trafik Yönetmeliği nin 53/3/Ç maddesinde belirtilen araçlar bu kloz kapsamında olup, hasar durumunda yönetmelikteki şartlar esas alınarak değerlendirilecektir. Bu kişilere ait araçların sigortalanması durumunda, kısmi hasarlarda eksik sigorta uygulanmaması için araç bedeli ÖTV`li bedel üzerinden sigortalanır. Yönetmeliğin ilgili maddesine göre araç sahibi tarafından kullanılması zorunlu hallerde "H sınıfı" sürücü belgesi ile, diğer (aracın kullanımı için özel tertibat bulunmadığı) hallerde üçüncü dereceye kadar kan ve sıhri hısımlarından bir sürücü veya noterce düzenlenmiş iş akdine bağlı olarak istihdam edilen bir sürücü tarafından kullanıldığına dair belge ibraz şartı aranır. Aksi halde hasar tazminatı ödenmez. Aracın hasar sonrasında hurda belgeli olması durumunda sigortalıya aracın ilk ediniminde istisna edilen ÖTV tutarı, aracın hasar anındaki rayiç bedelinden düşülerek tazminat ödemesi gerçekleştirilir. Poliçede yer alacak yeni değer klozu bu duruma istisna teşkil etmez. Kasko Genel Şartları 3.3.2.2.onarım masraflarının sigortalı aracın rizikonun gerçekleştiği tarihteki değerini aşsın veya aşmasın, ağır hasarlı aracın onarımının mümkün olduğunun eksper raporu doğrultusunda tespit edilmiş olması durumunda, aracın Karayolları Trafik Yönetmeliğinin ilgili maddesi hükümleri doğrultusunda trafikten çekildiğine dair -trafikten çekilmiştir- kaşeli tescil belgesi sigorta şirketine ibraz edilmeden araç sahibine sigorta tazminatı ödenmez. İlgili genel şartlar çerçevesinde aracın sigorta şirketine devri veya sigorta şirketince belirlenecek alıcıya devir ve satış şartlarının sağlanması gerektiği durumlarda sigortalı tarafından aracın ilk ediniminde istisna edilen ÖTV vergi muafiyeti vergi dairesine iade edilerek trafikten çekme belgesi alınarak şirkete teslim edilecektir.

Deyerli arkadaşlar bende 10.03 2015 tarihli yeni poliçe yaptırdım.2 yıl önceki poliçelerde kapsam genişletilerek tazminat ÖTV li olrak ödemeli ibaresi vardı.Yeni yaptırdığım poliçede tazminatta ÖTV kesilecektir maddesi var.Sitede arkadaşların yazılarını okuyunca kafam takıldı kaskoyu yaptıdığım sigortacığı aradım.Bana söylediği 2 yıl önce sigorta şirketlerinin bazıları bunu genişleterek ÖTV ödenir maddesi koyuğorlardı şimdi bu madde kalktı.Sigorta şirketlerinin hepsinde uygulanan madde bana mail attığı maddeleri koyuyorlarmış yani artık sıtandartmış.

[FONT=sans-serif]ENGELLİ ARAÇ KLOZU[/FONT]
[FONT=sans-serif]Karayolları Trafik Yönetmeliği nin 53/3/Ç maddesinde belirtilen araçlar bu kloz kapsamında olup, hasar durumunda yönetmelikteki şartlar esas alınarak değerlendirilecektir. Bu kişilere ait araçların sigortalanması durumunda, kısmi hasarlarda eksik sigorta uygulanmaması için araç bedeli ÖTV`li bedel üzerinden sigortalanır. Yönetmeliğin ilgili maddesine göre araç sahibi tarafından kullanılması zorunlu hallerde "H sınıfı" sürücü belgesi ile, diğer (aracın kullanımı için özel tertibat bulunmadığı) hallerde üçüncü dereceye kadar kan ve sıhri hısımlarından bir sürücü veya noterce düzenlenmiş iş akdine bağlı olarak istihdam edilen bir sürücü tarafından kullanıldığına dair belge ibraz şartı aranır. Aksi halde hasar tazminatı ödenmez. Aracın hasar sonrasında hurda belgeli olması durumunda sigortalıya aracın ilk ediniminde istisna edilen ÖTV tutarı, aracın hasar anındaki rayiç bedelinden düşülerek tazminat ödemesi gerçekleştirilir. Poliçede yer alacak yeni değer klozu bu duruma istisna teşkil etmez. Kasko Genel Şartları 3.3.2.2.onarım masraflarının sigortalı aracın rizikonun gerçekleştiği tarihteki değerini aşsın veya aşmasın, ağır hasarlı aracın onarımının mümkün olduğunun eksper raporu doğrultusunda tespit edilmiş olması durumunda, aracın Karayolları Trafik Yönetmeliğinin ilgili maddesi hükümleri doğrultusunda trafikten çekildiğine dair -trafikten çekilmiştir- kaşeli tescil belgesi sigorta şirketine ibraz edilmeden araç sahibine sigorta tazminatı ödenmez. İlgili genel şartlar çerçevesinde aracın sigorta şirketine devri veya sigorta şirketince belirlenecek alıcıya devir ve satış şartlarının sağlanması gerektiği durumlarda sigortalı tarafından aracın ilk ediniminde istisna edilen ÖTV vergi muafiyeti vergi dairesine iade edilerek trafikten çekme belgesi alınarak şirkete teslim edilecektir.[/FONT]

bence de KÜREKÇİ kardeş;
bu kanunlara ulastım ben 53/ç beni tatmin etmedi OturanBoğa bülent abının de ekrem beyle konusmasında gecen 53/4 maddesını bulamadım benim görüşüm bu 53/ç olmamalı başımıza kesın is acılır sıgorta sırketlerı basımızı agrıtabılır.
bence 53/ç degil de 53/4 ilave edilmesi sartk 3 gundur arastırıyorum 53/4 olması sart 53/ç yonetmelıgını okuyun ben okudum polıcem de oyle hazırlanmıs ama yaptırmayacagım bu klozu koyarlarsa yaptırıcam kararım kesın ve net.
hem bıze gelen teklıflermı yoksa ısın uzmanı olan ekrem beyın yazıgına mı ınanalım haksızmıyım neyse konuyu daha fazla uzatmadan 53/4 maddesı sart koydurun arkadaslar saygılarımla ıyı aksamlar.

Üst Alt