Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Engelli Yasa Tasarısı hazırlanıyormuş!! Haberi olan var mı!?

OturanBoğa

Yönetici
Konular
673
Reaksiyonlar
449
Haberi yazan kişinin yanlış ifadesi mi yoksa gerçekten böyle bir yasa hazırlanıyor mu, bilmiyorum. Haberi olan var mı?

Yine haberimiz olmadan saçma sapan bir yasa çıkartacaklar ve yaşamlarımız zehrolmaya devam edecek...

Milliyet Gazetesi'nin 15 Aralık 2012 tarihli haberinden alıntı (bkz):

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Engelli Yasa Tasarısı’na ilişkin olarak şu bilgileri verdi: “100’e yakın yasayı inceledik. Hepsinde engellilerin negatif algılanmasına, toplumun önyargılı olmasına neden olacak ifadeler ve tanımlar olduğunu tespit ettik. Bütün tanımları yeni yasamızda yeniden yapılandırarak bu önemli sorunu ortadan kaldırıyoruz. Her türlü ayrımcılığı reddediyoruz. Engellilerimizin yaşam, barınma, eğitim, sağlık ve istihdam temel hakkıdır. Bu konulardaki engelleri tek tek kaldırıyoruz ve kaldırmaya devam edeceğiz. 2013 hedeflerimizin başında, engellilerimizin istihdamın içinde, onlarında kapasitelerini kullanacağımız iş yerleri açmak bulunuyor. Korumalı iş yeri projesini bu açıdan çok önemsiyorum. Ayrıca engelli kardeşlerimizi, ‘Nasıl girişimci olunur’ konusunda eğitiyoruz. Böylece yüzlerce kardeşimizin girişimci olmasını sağlayacağız. Engellilerimizi topluma kazandırmak, toplumu da, fiziki çevreyi de onlara göre şekillendirmek, birlikte bir arada yaşayacağımız bir çevreyi hep birlikte inşa etmek zorundayız. Son 10 yılda bu konuda önemli adımlar atıldı. 2002’de 5 bin 777 engelli memur istihdam edilirken sayı yeni yerleştirmelerle birlikte 25 bin aştı. Evde bakım hizmetinden faydalanan engellilerimiz 2007 sonunda 30 bin 638 kişiyken Ekim 2012 itibarıyla bu sayı 395 bin 821’e ulaşmıştır. Biliyoruz ki engel elde, kolda, ayakta, gözde değil, engel kalplerde, vicdanlarda.”

Şahin’in Bakanlar Kurulu’ndan geçen ve Milliyet’e açıkladığı, “Engelli Yasa Tasarısı” şu düzenlemeleri içeriyor:

Korumalı işyeri
* Engellilerin istihdamında devlet tedbir alacak. İşe başvuru, alım, kariyer gelişiminde engellilere ayırımcı uygulamada bulunulamayacak.
* Çalışan engellilerin aleyhinde sonuç doğuracak farklı muamelede bulunulamayacak. Engellilerin çalıştığı yerlerdeki makul düzenlemeler, işverenler tarafından zorunlu olarak yaptırılacak.
* Devlet tarafından teknik ve mali yönden desteklenen ve çalışma ortamı engelliler için özel olarak düzenlenen, “korumalı işyerleri” oluşturulacak. Korumalı işyerlerinde, engelli rampası ve asansörü, hissedilebilir yer kaplaması gibi çalışma ortamı için yapılacak giderler, gelir vergisinden düşülecek. “Korumalı İşyeri İndirimi” adı altında yapılacak uygulama, 5 yıl süre ile her bir engelli için yıllık toplam 17 bin 500 TL’yi geçemeyecek. Bu uygulamayı Maliye Bakanlığı yürütecek. Bu işyerlerinden Çevre Temizlik Vergisi alınmayacak. Korumalı işyerlerinde işe yerleştirilen engellilerin işe ve işyerine uyumlarının sağlanmasına ilişkin harcamalar, işsizlik sigortası kapsamına alınacak. Korumalı işyerlerinde çalışan engelliler için işsizlik sigortası işveren payı Hazine tarafından karşılanacak.

Maaşa destek
* Korumalı işyerlerinde çalışan engellilerin maaşlarının, 65 yaş aylığı kadar olan bölümü (116 TL) Hazine tarafından ödenecek. Hazine, teşvik kapsamındaki illerde oluşturulan korumalı işyerlerinde çalışan engellilerin maaşına asgari net ücretin yüzde 10’u yanı 75 TL civarında katkı sağlayacak. Zorunlu sayının üstünde çalıştırılan her engellinin maaşının net asgari ücretin yüzde 10’u kadar yani 75 TL civarındaki tutarı Hazine tarafından ödenecek.
* 100’e yakın yasada özürlü, sakat ifadesi çıkarılacak ve yerine engelli ifadesi kullanılacak.
* Ailesinde engelli fert bulunanlara memur alımında öncelik verilecek.
* Hiçbir gerekçeyle engellilerin eğitim alması engellenemeyecek. Engellilere özel durumları ve farklılıkları dikkate alınarak, yaşadıkları çevrede bütünleştirilmiş ortamlarda, eşitlik temelinde, ayırımcılık yapılmaksızın hayat boyu eğitim imkânı sağlanacak.
* Genel eğitim sistemi içinde engellilerin her seviyede eğitim almasını sağlayacak bütünleştirici planlamalara yer verilecek.

Özel servis
* Örgün eğitim programlarına farklı nedenlerle geç başlamış engellilerin bu eğitime dahil edilmesi için gerekli tedbirler alınacak.
* Engellilerin genel eğitimden etkin bir şekilde yararlanabilmelerini sağlamak üzere ihtiyaç duydukları eğitim desteğini alabilmeleri için genel eğitim okulları bünyesinde, destek özel eğitim servisleri kurulacak.
* Engelli üniversite öğrencilerinin öğrenime etkin katılımlarını sağlamak amacıyla YÖK koordinasyonunda, üniversiteler bünyesinde, engellilere uygun araç-gereç ve ders materyallerinin, uygun eğitim, araştırma ve barınma ortamlarının temini ile eğitim süreçlerinde yaşadıkları sorunların çözümü gibi konularda çalışma yapmak üzere Engelliler Danışma ve Koordinasyon Merkezleri kurulacak.
* İşitme engellilerin eğitim ve iletişimlerinin sağlanması amacıyla Türk Dil Kurumu Başkanlığı tarafından Türk İşaret Dili sistemi oluşturulacak.
* Engellilerin, her türlü eğitim ve kültürel ihtiyaçlarını karşılamak üzere kabartma yazılı, sesli, elektronik kitap, alt yazılı ve sesli betimlemeli film ve benzeri materyal üretilmesini teminen gerekli işlemler, Milli Eğitim Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca ortak yürütülecek.

Rakamlarla engelli hayatı
* Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü’nden alınan verilerine göre 2002’de 262 bin 378 engelli maaş alırken, 2011’de bu rakam 540 bin 563’e ulaştı. Ağustos 2012 sonu itibarıyla maaş alan engelli sayısı 533 bin 49 olarak belirlendi. Böylece 2002 ile 2012 arasında maaş alan engelli sayısı oranı 2,05 kat arttı.
* Devlet Personel Başkanlığı verilerine göre, 2001’de 4 bin 911 engelli istihdam edilirken, bu sayı 2012’de 25 bin engelli olarak gerçekleşti. Rakamlar engelli istihdamının 2002’den 2012’ye kadar 4,2 kat arttığını ortaya koydu.
* Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Danışma Hizmetleri Genel Müdürlüğü verilerine göre; 2004-2005 öğretim yılından, 2011-2012 öğretim yılına kadar toplam 205 bin 571 engelli öğrenci Taşımalı Eğitim Projesi kapsamında okullara taşınırken, bunlar için 262 milyon 643 bin TL harcama yapıldı.
* Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü verilere göre evde bakım hizmetinden yararlanan kişilerin sayısı 11,68 kat arttı. 2007’de evde bakımı yapılan 30 bin 638 engelliye 35 milyon 386 bin TL harcama yapılırken, bu rakam Ekim 2012 itibarıyla 393 bin 638 engelliye 2 milyar 409 milyon 401 bin TL harcama olarak belirlendi.
* Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü verilere göre; 2002’de bin 943 kapasiteli 47 Resmi Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi varken, bu sayı Ekim 2012 itibarıyla 6 bin 28 kapasiteli 98 merkeze çıktı. 2002’de Resmi Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’nden faydalanan engelli sayısı 3 bin 908 iken, 2012’de bu merkezlerden 5 bin 536 engelli yararlandı.

diğer özürlüler yasadan ne fayda gördük ki bundan onu görek, uygulama, cezai yaptırım ve samimiyet olmadıktan sonra.

yine bir torba yasa hazırlamışlardır (başkalık sistemi) içinde bizimle ilgisi olmayan yasaları bizi kullanarak milletin başına torba gibi geçireceklerdir. (ince hesap)

elimizden bir sürü hak geri alındı olanlarıda yavaş yavaş kaybedeceğiz sanırım örneğin kademeli emeklilik getirildi bir çok kişi madur oldu engelli olan biri şimdi engelli bile sayılmıyor engelli raporu karmaşası sürüyor engelli yasa taslağı fos çıkarsa şaşmam

Olurmu dersiniz arkadaşlar........keşke olsa

Bazı engellilere yönelik yasalar uygulanmıyor, mesela bina girişlerinde engelli rampası olması gerek , yapılmıyor, yapılsada göstermelik ,kullanışsız.

"ağzımıza bir parmak bal çal*ıp", oyalıyorlar bizde susuyoruz.
oysa "ağlamayana meme yok" ama bizde eylem yok ki...

Daha engellisinin sayısını bileyen bir ülke için ilginç bir yasa çalışması olacağı kesin...

Engelli Yasa Tasarısı hazırlanıyor mu hazırlanmıyor mu yerine,"Engelli Yasa Tasarısını Engelliler.biz olarak hazırlasak"

Hazırladığımız tasarıyı ilgili yerlere iletiriz,Milliyet Gazetesi böyle bir tasarıyı gündeme taşıyacaktır.

bizim gibi tek gözü görmeyip ne sağlam ne de engelli sayılan kişilerin mağduriyeti düzeltilmeli .

hazırlanıyor diye biliyorum bende

Merhaba

Evet, güzel kelimeler güzel düşünceler, inşallah gerçekleşir tam anlamı ile !..

Peki engelin neler olduğunu belirten yönetmelikle ilgili de değişiklik ne zaman yapılacağı hakkında bilgisi olan arkadaşımız var mı ? Acaba...
Saygılarımla

Bu'da seçim çalışması olmaz inşallah.güzel bir tasarıya benziyor tabii uygulamaya geçerse ?????

yeni yasa tasararısından bilgisi olan varmı bizimle alakalı yeni gelişmeler varmı

yeni yasa tasararısından bilgisi olan varmı bizimle alakalı yeni gelişmeler varmı

Bence yeni yasanın çıkmasından çok yasanın içindeki değişiklikler neler o önemli. Bir örnek verecek olursak Yurt içinde araç 5 yılda değiştirilebirlirken, yurt dışında araç getiren arkadaşlar 10 yılını doldurmadıklarında ellerindeki araçları değiştiremiyorlar bir de eski model olunca 10 yıl doluncaya kadar çöpe gider, burada da bir haksızlık var bence birde araç motor gücünün en az 2000 olması gerekir.

Arkadaşlar her pozitif anlayışla yaklaşdıklarında engelliler için kayıp niteliği arttı malesef daha da artıracak yer bırakmamak için bitirmeyi tercih ettiler.
Sanırım bundan sonra 2022 aylıkları için sadece bir zamanlar engelilere destek olan bir yasa varmıştı gibi konuşacağız.
Dahası bir çok engellinin sosyal yaşamı varsada bitecek ve gerçek anlamda ülkemizde beni tanımayanı bende tanımyorum dönemi başlayabilir.

yasa çıkarmakla olmuyor kafayı değişmedikten sonra

engelli maaşları kesiliyor sağlık hizmetleri kesiliyor.

ben 30 yaşındayım y.40 engelli raporum var. babamın emekli maaşı var diye. 3 ayda bir aldığım aylık kesildi ve devlet hastanelerine gidemiyorum. sağlıktan faydalanmam için ayda 140 lira genel sağlık sigortasına para yatırmam lazım. bu kanunun iptali için ne yapabiliriz.

arkadaş bu hazırlanan gayet güzel olumlu ama eksik yönleri çok fazla bence mesla işe yerleştirme durumuyla alkalı pek bişe görmedim yazılanda gönlüm isterki bu özel söktör denen sömürücü düzende iş istihtamı sağlayacak şirketlerin çok sıkı denetim altına alınmalı neden derseniz arkadaş yasada boşluğunu bulmuşlar cezada vermemek için işin en kolay yönü iş bulma kurumuna bildiri yapıyorlar hesapta özürlü acığımız var ve biz özürlü elemanı alaçağız diye ama hepsi fasa fiso çok şerefsiz yöneticiler veya patronlar var diyelim ulan bukadr yere başvuru yaptım bana tahsilimden dolayı doğru dürüs birtansi dönmedi döneceğide yok 1 yıldır işsizim böyle şerefsiz imansız patronlar ve yöneticiler var :( tabi hepisi kasdetmiyorum ama şunu iyi bilin şu TÜRKİYEDE ben iyi biliyorum ve şahitim çok büyük bir firmanın adını vermiyecem en az 30 özürlü acığı var ama gel gelelim işe almaya gelince kriterlerimiz uymuyorsun diyor bana ipnen çocuğu şerefsiz pezevek kusura bakmayın okadar doluyumki burda yazdılarım aklımda olan % 5 diyelim yani :(

memleketimiz önde gelen şirketlerinden birine başvuru yaptım bir ilkokul mezunu olarak tabi bana inasan kaynakları çalışanlarından bir yetkili bana sende ayakta durabileçek özürün olmıyacak bana saydı durdu yok şöyle özür olmıyacak yok böyle olmıyacak falan filen yani öpmeye meramı yok bana 40 dereden su getirdirmeye çalışıyor pezevek şerefsiz az kalsın gebertcektim onun bunun oğlunu böyle bir imansız kitapsızlık olurmu yaaa neymiş biz özürlüyü böyle krıter arıyoruz işnie gelirse diyor :( yaaa birde verdikleri maaş maaş olsa asgari ücet !!!!

ama suc bunların değil suc ben yinde devlete buluyorum bu eksikliği bunalra öle caydırıcı bir caza yaptırımı uygulayacaksınki seni sik....sik.... alaçak hemde orana burana bakmadan alaçak bu şerefsiz kitapsızlar.bunalra öle yaptırum yapaçaksın yasada iş istihtamı olaçak adamda yok şu yok bu diye bir önceliek verdirmiyeceksin sadece piskolajik sorunları olmayan kriteri oldumu gerisiz okadarda çok fazla bence sorun olmaz diye düşünüyorum yani çalıştığı kurumu huzursuz yapmadığı sürece hiç bir sorun olmaz diye düşünüyorum.

herkesin yapabileçeği mutlaka ama mutlaka birşeyler vardır ALLAH kimseyi boşu boşuna yaratmadı.sen yeterki adama iş imkanı sağla özrüne uyumlu olaçak iş imkanı sağla bak bakalım çalışıyormu çalışmıyormu.ama bunları gayesi sömürü kapitalizm düzen olduğu için sadece kan emicilik yapıyor bu kitapsızlar

daha engellileri birey olarak görmüyorlar;2022 maaşlarındaki genelge ortada hepsi kelime oyunu.daha en yükseği 300 kusur lira olan maaşını veremiyorsun(yok rayiç bedelmiş,yok 37 yıllık muhtaçlık sınırı hesaaplaması)resmen insanlar ile dalga geçiyorlar.engellilere pozitif ayrımcılıkmış yeni yasa imiş tasarı imiş hikaye göz boyama.geriye ne kaldı ise onlarıda alırlar artık.allah büyüktür.

Yasamı hemde Türkiye'de bana kimse hiç birşey anlatmasın, ne yasa var nede Şikayet edip sonuç alacağınız tek bir kurumun olmadığı bir Ülke Türkiye.

Kimsede Şikayet et ilgilenirler demesin, onlarca defa yaşadım kimi kime şikayet ediyorsunuz.

Türkiyede en güzel nedir biliyormusunuz, Ölmek sakın ironi yapıyorum sanmayın, yoğun bakımlardan imza vererek çıkıyorum ispatlıdır, Türkiyede ÖTENAZİ yok diyenler varsa yalan söylüyorlar!

İnsanlar artık tedavi olmaktan kaçıyorlar, bunu uygulatanda Devletin ta kendisidir. aynı benim gibi bir yerde Öte Nazi hakkımız yok ama işin gerçeğinde Ötenazinin kralı Türkiyede var, Devlet farklı yollarla bu sistemi uyguluyor.

Neyse bu konuda çok doluyum, yaşadıklarımı ben biliyorum, Devleti karalayan karaktersizlerdende değilim pravakasyon yapmıyorum, sadece yaşadığım gerçekleri biliyorum.

Devletten nefret edecek hale getirdiler.

Yasa diyorsunuz, Devletin kurumu diğer Devlet kurumuna güvenmiyor, raporunu kabul etmiyor!

Hastanelerle benim kadar içli dışlı değilsiniz sanıyorum, rapor almakla uğraştım sokaklarda düştüm bayıldım,Raporu aldım gülebilirsiniz.

Beni Hastaneye sevk eden İstanbul Bağkur Genel mdürülüğü kendi gönderdiği Hastanenin farklı döneme ait 2 raporunuda kabul etmedi, başka bir hastaneye aynı işlemleri yapmam için tekrar kağıd verdi, ben gidemiyorum yanlış anlamayın benim yerime giden va sokakta yürüyemeyen bir İnsanım,Yüzde Yetmiş resmi raporlu Ölü kalp kaslarım ve tamamen kapalı akciğer sorunum var ve bana bunu görüp tekrar yap diyorlarlar.

Devletin kendi Kurumu Devletin Kendi kurumu olan Hastanesine inanmıyor!

Devlet içinde Devlet var sanki, hangi Devlete güveneceğim söylermisiniz?

Yada çıkacak yasa Hangi Devletin yasası olacak, Devlet kendi Devletin kurumunu tanımıyorsa iki farklı Devlet anlamını çıkarırım.

Hangi yasa ?

bence bu kanunlar ve yaptırımlar yerine hakkımız olan özürlü rapor oranlarımızı düzeltseler vede vergi indirimi hakkımızı reddetmeden onaylasalar daha iyi olacak arkadaşlar....saygılar.

gmmusa;

Hocam, ben Engelli Hakımdanda vaz geçtim, İnsan muamelesi görmek istiyorum.

Hükümet önce mevcut yasaları uygulasın veya uygulanmasını sağlasın,ondan sonra ileri adım atarak daha güzel ve kaliteli şartlarda yaşam vaad etsin... Mevcut hakların bile gasp edildiği bir ülkede yaşıyoruz.. Hakları gasp eden kurumların başındaki bakanlar da bunlara seyirci kalıyor.. Sadece laf ebeliği ve kelime oyunları yapıyorlar.. Hiçbirine inanmıyorum..

Venezuella'da sakatlık deneyimi ile ilgili bir yazıdan çok kısa bir alıntıyı aşağıya aktarmak istedim... Her şeyin tepeden lütfedildiği bu topraklar için ne kadar da öğretici bir politik yöntem:

"Venezuela'daki siyasi sürecin temeli, 1999'da kamudan gelen binlerce öneri ve değişiklik talebinin belgenin nihai şeklinde dikkate alınmasının ertesinde düzenlenen referandumla yürürlüğe geçen Bolivar Anayasası."
http://www.engelliler.biz/forum/ayr...8703-venezuela-asagidan-iktidar-tartisma.html

evet var.ben engelliler arasındaki ayrılıklar için mail atmıştım.
ben sadece ötv indiriminden sadece ortapedik engelliler değilde sonrdan hastalık olupta uzuvlarını kullanamayanlarda yararlansın diye mail attım.cevap olarak yeni hazırlanan tasarıda ele alacaklarını söylediler hem mektup ve mail atarak tesekkür ettiler.SİZLERDE İSTEKLERİNİZİ BELİRTEN MAİL ATIN DA BİZİM DE KATKIMIZ OLSUN............

Üst Alt