Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Engelli Yasa Tasarısı hazırlanıyormuş!! Haberi olan var mı!?

arkadaşlar bu yeni hazırlanaçak olan düzenlemede kesinlikle iş veren özel söktör veya kamu kurumu olsun fark etmez bunlarda engellilerle ilgili yasayı adam gibi düzenlemeleri için baskı yapalım gerekirse imza toplayalım bu yasayı çıkarttıralım.direk konuya gireyim bu özellikle özel söktör bu engelli işe alımlarda yasalarda okadar boşluklar varki bunlarda onlardan fazydalanıyor bunu işsiz olanlar biraz araştırırsa göreceklerdir hatta iş bulma kurumlarından bazı aklı selim memur kardeşlerimizden öğrenebilirler tabi adam gibi adam olan memur kardeşimizden öğrenebilirler.bu engelli işe alımlrda bunların özürlü açıkları epeyce fazla hele hele büyük şirketler holdingler çok fazla engelli acığı var ama engelli almamak için yasadaki boşluklardan faydalanıyorlar nasıl diye sorarsanız bakın engelli acığı olan şirkete iş bulma kurumu eleman gönderimlerinde veya internetten kendisi başvurularda bize cv gönderin diyorlar ondan sonra biz sizleri olumlu bulursak döneriz diyor şerefsiz kitapsızlar.biarz ağır oldu beliki ama istisnalar hariç çoğu bunu sözü haketiyor inanın.ulan en az 15 yere cv gönderdim eski müfredata göre ortaokul mezunuyum 33 yaşındayım öle çok ağır bir engelim yok ortapedik engelliyim ama ayakta yarım saatten fazla duramıyorum haliyle ama yinde bana engelimden dolayı değilde mezuniyetimden dolayı hiç bir şirket dönmedi döneceğide yok.tabi ben işin farkına sonradan vardım meğerse bu çakallar yasadaki boşluktan faydalanıyorlar zaten adam gibi bir tenedim yok devlet tarafından haliyle bunlarda yasadaki boş olan kısımlardan faydalanıyorlar işe engelli almamak için.neymiş efendim eee en az lise veya 2 yıllık olman lazım yok mühendis olman lazım yok ananın amı olman lazım falan filen bu pezevenkler böyle kriterler arıyor sanki 657 memur alıyorlar şerefsizler.

Bu konuyla ilgili gelişme var mı, yani yeni yasa tasarısı düzenlenecek mi? Ve nerelere mail atmamız gerekiyor?

AİLE VE SOSYALN POLİTİKALAR BAKANLIĞI...na mail atabilirsiniz.............(aile.gov.tr veya ozida.gov tr)acele edin arkadaşlar

Mesela isteğe bağlı sigorta ödeyen engelli bireylerin sosyal devlet ve pozitif ayrımcılık adına % 12 sağlık sigortası primi ödemesinden muaf olmalarını talep edebiliriz, sonuçta engelli bireylerin çoğunun isteğe bağlı sigortasını aileler ödüyor ve ailelere ekstra maddi yük biniyor, hadi malulluk yaşlılık primini ödeyelimde bari sağlık priminden muaf olalım, haksızmıyım?

Ayrıca iki gözü görmeyen engelli bireylere evde bakım aylığı verilmemesi, tek gözü tamamen görmeyen arkadaşlara maksimum % 32 rapor verip bunları ne engelli ne engelsiz sayıp arafta bırakmak gibi konulardada çözüm isteği talep edilebilir.

Sn.labrador bu taleplerimizi iletirseniz memnun olurum.

Boşuna ümitlenmeyin.Bu hükümetten bize yarar birşey çıkmaz bence...

bencede bir şey çıkmaz kaşıkla verip kepçeyle hukuksuz bir şekilde geri alıyorlar allah bildiği gibi yapsın onları

Riera bende görme engelliyim çok azda olsa görebiliyorum evde bakım parası için başvuruda bulundum bana hastaneden aynı cevabı verdiler isterse rapor oranın 100 de 100 olsun görme engellilere evde bakım maaşı verilmez denildi
Bu cevapla yetinmedim bimere şikayet ettim görme engellilere bakım maaşı verilmiyormuş diye 1 ay sonra bir mektup geldi ne yazıyordu biliyormusun kanunda görme engellilere bakım maaşı verilmez diye bir ibare yoktur diye bir mektup geldi ama hastanaeye gittiğim zaman ise tam tersini söylüyorlar yatalak olmam gerekiyormuş şimdi sana soruyorum ikiside devletin kurumu birisi birşey diyor birisi başka birşey diyor kime inanacağız
nereye yazarsak yazalım kime şikayet edersek edelim sonuç değişmez sana kanundaki maddeleri yazar gönderir elini kolunu bağlar malesef

TOLGA_HAN;

Maalesef dostum bakanlar, başbakan kendi yakınlarının başına bu durum gelmedikçe, durumun vahametini anlamayacaklar, nasrettin hocanın dediği gibi eşekten düşeni ancak eşekten düşen anlar.

arkadaşlar ne kadar çok kişi mail atarsa o kadar fark ediliriz...belli sayıda kişinin ilgilenmesi ne kadar etkili olur ki..herkes mail atsın...

Alay-ı valayla açıklanan seyahat müjdesi ne oldu,kesinleştide benimmi haberim yok.. Bunlar yem boruları atafa bir çalar garip gurebayıheyacanlandırır.Böyle otuz kırkbin üyesi olan ve nerdeyse tamanmına yakını sakatolan bir site bile hala kendilerine hak verilmesini bekledikçekolay kolay kimse bizlere bir şey vermez.Üstelik çoğu haklarımız tek tek elimizden alınırken tabiri caizsegık bile çıkartmamışızdır.Ankaradaki,Antalyadaki v.s. ildeki sakatların hakları gasp edilirken destek bile olamamışızdır.

hemen yazıyorum her ikisinede bende hergün tıwıtterden abdullah güle ve fatma şahine twet atıyorum 15 gündür hergün yazıyorum 2022 ile sizlerde boş durmazsanız belki sesimiz duyulur

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ
http://www.tbmm.gov.tr/develop/owa/komisyonlar_sd.calismalar?p_kom_kod=17&p_islem=1

TBMM komisyonunda bekleyen bu yasa tasarıları var bu konuyla benzerlik taşıyan.

....................................................................................................................

Son 24 saatte ziyaret edenlerin sayısı: 25197 [Kayıtlı: 776 | Misafir: 24421]

Bu siteyi son 24 saatte ziyaret eden kişi sayısı bu potansiyeli kullanmalıyız arkadaşlar..

tolgahan kardeş 100 de 100 oran önemli değil. Bakım parası almak isteyen kişi özür oranına değil, rapor daki ağır özürlü kısmına bakmalı. ağır özürlü evet yazıyorsa bakım parası için başvurabilir.
ağır özürlü -hayır yazıyorsa başvurma hakkı yoktur. Bakım parasını ağır özür kısmı belirler. Görme ya da konuşma ya da yürüme engelli önemli değil , böyle bir sınıflandırma yok. sadece rapor da önem arz eden kısımda budur. kanun bu . Değişmeli mi değişmemeli mi ayrı bir konu
malesef doktorların yapacağı bir şey yok.
Size ağır özürlü evet diyemezler maalesef..
Ellerinde oranları var..

Basays zaten bende orandan bahsetmedim ki benim rapor oranınım 100 de 64 ve baştan sona saçmalıktır bu ağır özürlü ibaresinin belirlenmesini kim yaptıysa saçmalamış soruyorum sana gözleri hiç görmeyen bir engelli tuwalatini nasıl temizleyebilir kendisi nasıl traş olabilir alışverişini hastanesini VS.. bir çok işini nasıl yapabilir görme engelliyi ağır engelli olarak görmeyen bir rapor düzenlemesi baştan sona saçmalıktır ben bundan bahsediyorum
benim her sene gözlerimden muayene olmam lazım eğerki yanımda birisi olmazsa gidemem sence bunlar bakıma muhtaçlık değilmi kimse kusura bakmasın hayat sadece tuvalet ve banyodan ibaret değil benim yürüme engelliden ne farkım var bir yere gideceğim zaman yanımda birisi olmazsa tuvalet ihtiyacımı bile gideremem
HAA ŞU MANTIKTADA OLABİLİR SEVGİLİ YETKİLİLER DIŞARIDA NE İŞİN VAR ZATEN KÖRSÜN EVİNDE OTUR HİÇ BİR SORUN YAŞAMAZSIN DİYE DÜŞÜNÜLÜYORSA O ZAMAN HAKLILAR SEVGİLİ YETKİLİLER

Gelişme yok sanırım, siyasilerce yine propaganda malzemesi yapılan bir konu olarak kalacak kısa vadede.

Emeklilik ile ilgili bir yasa çıkarsalar, 15-18 yıl çalışıp 25 yıl üzerinden emekli etseler iyi olmazmı arkadaşlar. Bunuda engelli yasa tasarısına eklesinler.

istedikleri, kadar yasa çıkartsınlar. "BOŞ" neden? çünkü samimi değiller. sadaka,fitre,zekat istemiyoruz. sadece insnai olan hakkımızı istiyoruz. ben bir iştime engelliyim kendimce bir sorunumuzu yazacağım. iştimeyi gerektiren nedir? işitme cihazı, bir hasta için en iyisi olmalı en iyisi ne kadar? 4,000 ile 6,000 arası, devlet ne kadar karşılıyor? 300 tl!!! hassiktirrrrrrrrrrrrr. engelliye insan gözü ile baksa onun sosyal yaşamın içinde tutar. TV'lere işitme engelli hakları var tüm yayınlarınız alt yazılı olmak zorunda. İsteyen kumanda ile alt yazıyı aktifleştirir vs vs Gsm operatörleride aynı. bu istekler ve ihtiyaç nedir ki? hiç birşey değildir basit işler. ya diğer engelli kardeşlerimiz? bir bedensel eneglliler? yakınlarımda var evden çıkamıyor.! siz yasadan bahsediyorsunuz... dönem dolap gibi dönüp duruyorlar bir yasa çıkartırlar mevzuatı rezillik!!!!!!!!!!!!!! 10 kişi okur 10 mana çıkartir.. 10 kişiye daha sorsarsın emin olamazsın.!! rezillik

BGXFa9TCQAESdbV.jpg:large

[FONT=Arial]Fatma Şahin ‏@FatmaSahin_ASPB17 dk[/FONT]
[FONT=Arial]3 Nisan'da Sayın Başbakanımızın katılımıyla Kamuda Engelli İstihdamını Değerlendirme Toplantısı da yapacağız.

......................................................................................................................

Sayın bakan bugün hep engelli istihdamı ve engelli hakları konusunda tweet atmaya başlamış attığımız mesajlar işe yarıyormu nedersiniz arkadaşlar
:) O zaman mesajlara devam lütfen, 2 dakikanızı ayırıp sizde sn.Fatma ŞAHİN e ortak sorunlarımız hakkında tweet atınız..[/FONT]

eren;

ben ve benim gibi polio sekeli engeli olan kişilere sağlık kurulunda % 40 dan aşağı oranlar veriliyor. engelli iken sağlam statüsünde oluyoruz.

bu sorunun düzeltilmediği gibi , % 40 oranından aşağı raporu olan kişilere yeni formülde geliştirmiyorlar.

örnek ; % 30 oranına sahip olan kişinin çalışma yılı , sigorta primi, emekli olacağı zamanı

% 25 oranına sahip olan kişinin çalışma yılı , sigorta primi, emekli olacağı zamanı

% 20 oranına sahip olan kişinin çalışma yılı , sigorta primi, emekli olacağı zamanı

v.s.. gibi bir yerleri düzeltirken , bir yeri yıkmamak lazım. maalesef şuanki sağlık kurulunda uygulanan yönetmelik resmen " BİÇİYOR"

adını bilmediğim rahatsızlıklar ve bu engeli olan kişilerede mutlaka haksızlık yapılıyordur. bunların tespit edilip "GENEL BİR BAŞLIK " adı altında mutlaka 10.maddelik dokümana yazılması lazım....

saygılarımla...

Engelsizce ben tasarı filan bilmem kanun çıkarsa inanırım onun haricin yazılan ve çizilenlerin aslı yoktur sadece tasarı olarak kalır hepside boş laf bence engelliler için yeni çıkan 2022 kanunu incele bi istersen bizim için artı mı eksi şimdiki çıkacak olan kanunlardan artık korkuyorum az da olsa birşeylerden faydalanıyoruz onuda tüm iptal etmezlerse iyidir

Engellilere yeni haklar getiren yasa çıkarıldı mı?

arkadaslar iki üç gün önce engellilerle alakalı bir yasa geçmiş yanlış anlamadıysam , bu yasa ne gibi haklar getiryor engellilere ? :confused: teşekkür ederim....:confused:

Gerçekten bakanlar kuruluna verilmiş böyle bir yasa tasarısı var mı? Yoksa herzaman olduğu gibi reklamını yaptıkları ama icraata geçilmeyen bir çalışma mı? Örneğin ÖTV muafiyeti kapsamında dizel araçlarda motor hacminin 1.9 Litre ye çıkarılacağı ile ilgili haberler dolaşıyor ancak resmi bir açıklama yahut dayanak yok? Bunlar sadece söylenti mi? Yoksa gerçekten böle bir şey var mı?

Her zamanki gibi herşey masa başında lafta lak lak .... Hükümetin yediği bir nane yok.. Koskoca hükümet kendi çıkardığı yönetmelik ve genelgeleri hiçe sayıyor ve kanunları al aşağı ediyor.. Kanunlar herşeyin üzerindedir... Sayın efendiler bol bol toplantı yapıp şak şakçılara kendilerini alkışlatmak yerine delikanlı gibi otursunlar masaya adam gibi sorunları çözsünler.. Önce kendi bakanlıkları arasındaki sorunları çözsünler sonra da bizlere dönüp "YA ARKADAŞLAR BİZLER KENDİ ARAMIZDAKİ PROBLEMLERİ AŞTIK... ŞİMDİ SÖYLEYİN BAKALIM SİZLERİN SIKINTISI NEDİR ?" diye sorsunlar ... Özürlüler ve buna bağlı emeklilikler hakkında sorumluluk ve yetki sahibi her bakanlık kendi kafasına göre takılıyor.. Bir Allah'ın kulu da çıkıp HEY SEN NE YAPIYORSUN KARDEŞİM demiyor.. Kraldan çok kralcının olduğu bir ülkede bu tür olumsuzluklar artık normal sayılıyor.. Al sana en son çıkan 30 Mart tarihli yönetmelik... Bunu ben mi çıkardım.. Madem eskisinin aynısıydı da neden 14 ocak tarihli yönetmelik iptal edildi.. Canları sıkıldıkça yönetmelik mi hazırlıyorlar.. Yoksa copy paste yapmak ve gebelikleri oldukları insanların gönüllerini hoş tutmak için yalakalık mı yapıyorlar merak ediyorum.. Sonra da Ali TEZEL efendi çıkıyor öyle değil böyle.. Lan koskoca Devlette Ali TEZEL gibi bir insan yokmu da memlkette herşey Ali TEZEL'e endekslenmiş halde.. Yazıklar olsun hepsine...

Mevzuattaki özürlü sakat ibarelerinin yerini engelli kelimesinin alması dışında değişen ne var bu kanunda?

Son 1-2 gün içerisinde medyada çıkan haberlere göre taslak başbakanlığa gönderilmiş ve Haziran ayı içerisinde yasalaşması hedeflenen yeni düzenleme, olarak bahsediliyor...

Hani bakım maaşı alabilmek için raporlardaki ağır engelli olma şartı kalkacaktı. Bir sürü laf kalabalığı yapmış. Sakat özürlü ibarelerini kanundan kaldırmış. Çok öenemli bir iş yapmışsın bravo sana. Yine herşey söylentide kaldı malesef yeni çıkan kanun hepmize hayırlı olsun özürlü olmaktan kurtulduk artık engelli olduk. Bütündertlerim sıkıntılarım bitti. Artık ne yazacağımı bilmiyorum acaba engelli olarak dünyaya geldiğimiz için bir mi suçluyuz. Hiç bir işimiz rast gitmez mi bizim. Biz ölmüşüzde ağlayanımız yok. Yeni çıkan kanun yada kanunsuzluk hepimize hayırlı olsun.

Haydi twitter ve sosyal medyada sesimizi duyuralım ilgililere, mesela engelliler koordinasyon merkezi başkanı Adıyaman milletvekili Murtaza YETİŞ beyefendiye taleplerimizi iletelim twitter adresi https://twitter.com/murtazayetis

Üst Alt