Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Engelli Yasa Tasarısı hazırlanıyormuş!! Haberi olan var mı!?

Selam.Yarın toplantıya katılırsanız şu soruyu sorarmısınız....neden sadece ortapedik engelliler ötv ve kdv indiriminden yararlanıyor...bu haktan tüm engelliler yararlanmalı...% 90 agır özürlü olcagına % 75 olsa olmazmı...derseniz sevinirim

Evet arkadaşlar iş yine bize düştü gibi. Engelli yasa tasarısı hazırlanıyor değil, hazır. Mecliste bekliyor. Aile bakanı öne alınması konusunda muhalefeti ikna edemediği için ekim ayına kaldı. Yasa bazı yenilikler getiriyor. Örneğin ağır engelli ifadesi kalkıyor. Yeni yönetmeliklerin hazırlanması öngörülüyor. Bu arada erişilebilirlikle ilgili 3 yıl bekleme süresi rafa kalktı ve "Erişilebilirlik Yönetmeliği" yayımlandı. Komisyonlar ağustos ayı içinde tamamlanacak. Her komisyonda engelli federesyonu temsilcileri bulunacak. Belediyeler isterse uygulamasın. İsteyen arkadaşlar bu isimle yönetmeliğe ulaşabilirler. Selamlar.

bence bu yazıda bize göre hiç bir anlatım yok ne rapor geçiyo içinde nede emeklilik hakkında tek bir cümle yok ben 32 yaşındayım çocuk felci geçrdim %64 raporum var 16 yıldır kendim yaptım herşeyi kaç kez devlet işine girmeye çalıştım sınava girdim kuraya girdim ama hiç sonuç alamadım

Ağa bakım parası alabilmek irapordaki ağır engelli olma şartı aranmayacağına dair habere nereden ulaştın? Ekim ayında kesin çıkacak mı? Buununla ilgili çok söylenti haberler duyduk ama bir türlü gerçekleşmedi. Bu bilgiye nereden ulaştığın ve doğruluğu hakkında bize bilgi veirirsen seviniriz.

Tolga Han; daha önce de yazdım. Yasa tasarı metni elimde. Ayrıca, başbakanın imzasıyla meclis başkanlığına gönderildi. Meclis sitesinde kanun tasarı ve tekliflerine girerseniz orada da bulursunuz. Bana görüş için fax olarak göndermişlerdi. Bu tür ifadeler kanunda değil, yönetmeliklerde belirlenir. Tayinler için % 50 engelli raporu olanlar ibaresi var (bu madde torba yasada önceliğinden dolayı çıktı). Engellilik Durumu başlıklı 4. Madde (1) şöyle:... engelliliklen kaynaklanan derecelendirmeler, sınıflamalar ve tanılamalarda uluslarası temel yöntemler esas alınır. Engellilik tesbit ve uygulama esasları çalışma bak. maliye bak. milli eğt. bak. görüşleri alınarak, aile bakanlığı tarafından çıkarılaracak yönetmelikle belirlenir." İşte bu maddedeki uluslarası temel yöntemler denildiğinden, uluslarası yöntemlerde de "ağırözürlü" kavramının engelliler arasında ayrımcılık oluşturduğu kabul edildiğinden, aynı tasarının 6. mad. de de ayrımcılık yapılamayacağı ve engellilerin hak ve özgürlüklerden tam ve eşit olarak yararlanmasının engellenmesi veya zorlaştırılması ayrımcılık sayılır ifadesi yer aldığı için diyoruz ki bu kavram kalkacak. Umarım aydınlatabilmişimdir. Bu tasarı metnini keşke taratıp burada yayınlatabilsem. Dediğim gibi TBMM. gov.tr sitesinde de ben okumuştum. Selamlar

ağa;

TBMM nin sitesinde tasarı ve teklifler kısmında arama yaptığımızda bulamıyoruz, tam olarak yasa teklifinin adı ne ve TBMM sitesinde nasıl erişebiliriz?

şu an müsait değilim. Akşam bakıp yardımcı olmaya çalışayım

Teşekkürler Ağa. İnşallah bir aksilik olmazda bakım maaşı için ağızr özürlü saçmalığı son bulur. Yinede yasa çıkmadan ve kanunlaşmadan inanasım gelmiyor. Hakkımızda hayırlısı.

Tolgahan, tasarı metnini siteye yükleyemedim. özel mesajla güler akköse isimli üyeye e-mail olarak gönderdim. mail adresi gönderirseniz dosya olarak gönderirim. ancak henüz komisyonlarda üzerinde çalışılacağını duyduğum için beklemek en iyisi.

ağa arkadaşım bu tasarıda yetim aylığı alanların engelli aylığıda alabileceğine dair bir madde varmı ? 220 tl yetim maaşıyla hangi yetim geçinebilir bilmiyorum ama bir düzenleme getirirleceği söyleniyor

Sayın vasfiyeteyze; zor bir soru: Bunun için tasarının tamamını incelemek bile yetmiyor. çünkü, tasarı genellikle mevcut kanunların değişmesi, ek yapılması vs. şeklinde düzenlendiğinden eski hallerini bilmiyorum. Ancak yetimleri grupladıkları anlaşılıyor,(harp malulü yetimleri gibi). Engelli maaşı için ise "her ne ad altında olursa olsun herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan maaş almıyor olmak" şartı getirildiğine göre demekki alamayacaklardır. Bahse konu maaşla hangi yetim geçinebilir görüşünüze de katılamıyorum. Zira yetimlik herkesin başına gelebilecek bir olgu olup, devlete düşen bunlara yüksek maaş vermek değil, bunlara daha iyi eğitim imkanları sağlamak olmalıdır. Bu parayla elbetteki geçinilmez. Ancak bunlardan eğitim görenlere ANY dedikleri (öğrenciler için ayni ve nakdi yardım) fonlar vardır. Oralardan destek sağlanmaktadır. ANY hizmetini sosyal pol. bakanlığı il müd. Toplum Hizmetleri Başkanılğı yürütür. Şartları tutan ve iht. olanlar oraya başvurmalıdır. Üstelik bu yardımlar, babası olmayan ve anne yanında kalanlara ve de, hiç geliri olmayan aile çocuklarına da sağlanıyor. Miktarını bilmemekle birlik okul düzeylerine göre değişiyor. (Bebekler için de veriliyor.)selam ve muhabbetle kalınız. Engelliler tasarısını arzu ederseniz özel mesajla bir mail adresi verirseniz gönderirim.

arkadaslar bu hafta demokratıklesme paketı acıklayacak basbakanımız.ınsallah ıcınde bızım ıcın hayırlı olan maddelerde vardır

Değişmesi gereken okadar çok şey varki....

Birkere engelli denildiğinde işin içinde sadece Ortapedik engelli olunmadığı anlatılması gerekli. Her engelli tekerlekli sandalyede değil.

İlk bunu çözsünler gerisi gelir zaten.

maşalla bunca laf bol keseden sözler ve hala öneri metni meydanda yok: ama bilin ki yalana karnımız tok.
millet hevesleneceğinize hiç olmasa önerilerinizi bari yazın da işe yarar belki?
örneğin bir öneri sunayım: ailemde otomobil kullanacak kardeşlerim benden semt olarak uzakta oturduğu için "tekerlekli sandalye için asansörlü otomobil alamıyorum. çünkü ben araçta olmadığım zaman yakalanırlarsa cezayaya tabi imiş, kardeşlerim evlerine taksi ile mi dönecek vs saçmalık? taksi de tutamıyorum zira asansörlü taksi yok akkülü tsandalyemle başka ulaşım yolum yok. tedavilerim dahi aksıyor, bu insanlık dışı bi uygulama, ırkçılık ötesi bi ayrımcılık: isyanladayım...
ASANSÖRLÜ TAKSİ ve YOPLU TAŞIM istiyoruz, artık yeter!

Benim onerim herkese maas verilsin ya da ihtiyaci olmayani ayirt efip haksizlik yapmasinlar.Bizler siradan engelliyiz ki. Gazileri birakin bi tarafa sivil teror magdurlarinin coguna trilyona yakin tazminat ve 1. Derece yakinlarina is imkani verilmistir. Yeni torba yasa ile aylik 800 ₺ maas baglanmistir. Hic maas ve gelir sorgulamadan cifte maas verilmistir anlayacagimiz. Yeni 2014 torba yasa da ayrica bu teror magduru sivil engelliye ayrica evde bakim maasi da baglanicakmis) Ben kisisel bimer e yazdim sizlerde yazin ki farkina varilsin yanlisin. En azindan herkese sosyal devlet sorumlulugu yetine getirilsin ya da gercekten ihtiyaci olan engellisine arastirsinlar baglasinlar bu cifte maasi.Sizler of puf dedikce birileri hakustune hak kazaniyor. Hak verilmez alinir isteyin ya da sikayetciyim diyin. Sevgiler..

heralde secım icin yapıyorlar tıpaları yerse yapsınlar bakalım engelli emeklımasını 2000 tl de gorelım cıkaracaklarıyasaya bak hep brok ratik zorluklar var

sız nerde yasarsınız unuttunuz herhalde

Ne yasaymış be gelip odanı badana boya yapıp törenle açılışınnı yapıyor ve al sana yaşanılan bir oda deyip geçiyor.eeee ne anladım bu işten zaten benim oda yaşanır Haldeydi. duvar değiştimi Hayır değişen boya rengi Oda aynı oda duvar aynı duvar Hâlbuki eski rengi daha güzeldi.

Not demem o ki her çıkan yeni yasa ellimizde var olanıda biraz daha daraltıyorlar.

en önemlisi emeklilik hakkımız 15 yılı 25 üzerinden gösterip bizleri emekli etsinler. 15 yılda emekli olduğumuzda çok düşük maaşla emekli oluyoruz.

Bu taleplerinizin 11 yıldır iktidarda olan ve havanda su döven bu hükümet tarafından karşılanacağına gerçekten inanıyor musunuz?

ikinci bahar;

bence yanlış düşünüyorsun gazi ve terör kurbanları bu vatan için topragı için o halde onlarla bir olamayız. ne dünyada ne cennette.

İş hakkı verildi ancak :) kura ile ayırca sadece başvuru yapılıyor ve ne zaman nasıl alındığı belli değil sözde istihda hakkı var işte :D

Güncel yasa gerçekten aşırı derecede yanlış.. Sol kol engelli olan bir kişi diğer engellilerden ayrıştırılıyor. Sağ kolundan engeli olan bir kişi ÖTV siz araç alırken sol kol engelli kişi ÖTV den muaf olmuyor, yazık..

Arkadaşlar seçimden önce yani bu aralar baskı yapıp ne aldık aldık seçimden sonra kimse birşey beklemesin ben sürekli bimere başvuru yapıyorum sizde yazin zor birşey deyil 5 dakkanizi alıyor yüzlerce binlerce bir laf varya aglamayan çocuğa süt vermezler

Bende sana katılıyorum arkadaşım geçenlerde buraya yazmıştım gelir düzeyi düşük vatandaşlara elektrik indirimine gidilecekmiş bu yasadan neden bizler yararlanmayalım. Oksijen makinasına bağlı olarak yatağa mahkum olan kişiler var bimere yazalım arkadaşlar seçim davasına belki bizi de görür bu hükümet başka türlü sesimizi duyuramayız hep birlikte bimere yazalım varmısınız.

Biraz önce bimer'e başvurumu yaptım en azından ben üstüme düşeni yaptım elektrik indiriminden biz engellileri de göz ardı etmeyin dedim.

Üst Alt