Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Görme sorunları ile askerden muaf olma işlemleri

Sol göze %5 görme demiş benimde sag göz %5 di ocak ayında muafiyet aldım sistemde ilk basta 14 nisana kadar tecil girmişlerdi bugun baktım yoklama işlemlerindeki tüm süreç tamamlandıya donmus askerlikten muafdır dıye sisteme düşmüş o gorme dereceleriyle %100 muafiyet alırsın

Beni de bir üst hastaneye sehir hastanesine sevk etmişlerdi ordada doktor sag goz 0.05 gormeden askerlikten muaftır yazdı heyet doktoruda aynı kararı onayladı

Arkadaşlar bana da vep yapılır mı benim göz tembelliğim yok miyop astigmat ve karetekonus var sol göz %10 ila %5 görüyor oda net değil mercekle düzelmiyor bu vep testinden korkmaya başladım benim nörolojik bir sıkıntım yok

zamansız1

Görme keskinliğinizin tam ölçülmesi için vep testi tabiki yapılır. Ona göre muaf olursunuz

Tomografi çekmediler dış merkezden vardı kornea kalınlığı 411 yazıyordu ve karetekonusla uyumlu üniversitedeki doktora sordum tomografi çekilir dendi muafsın sen dedi hadi diyelim muaf olmadım ertelemeyi hangi şartlar altında veriyolar

Vep nedir vepe girenler bozuk gözüyle nasıl gördü bilgilendirebilirmisiniz

zamansız1 Tedaviyle geçen hastalıklarda erteleme verilir. Tomografi de belli olur zaten vep testi gerek duymaz doktor olursanda bı şey değişmez zaten senin gözler ilerlemiş gözlükle düzelmez.

Son düzenleme:
Başımdan geçenleri anlatıyorum...
Üst kurula sevkim olmuştu bursada olanlar için uludağ üni. kayıt yaptırdım önce göz ölçüm aldım yine toplamı 14 du geçmiyor du ama her seferinde gözümün dereceleri farklı çıkıyor neyse doktor muayeneden geçirdi sol gözün 0.05 sağ gözün 0.3 dedi tomografiye gönderildim sonuç olarak sol göz ileri derece karetekonus sağ göz başlangıç bu hastalık genetik birşey ama bizim ailede kimsede böyle birşey yok hocaların kafasını karıştıran nokta bu her neyse sonra vep istediler vepe gittim 5 dk anca sürdü sonuç sordum birşey demedi ama ekranda dalgalı gördüm iz düşümunu ısrar ettim kimseye söyleme ama bu veriler işine yarayabilir dedi sonra hocanın yanına çıktım orada bana birşey demediler 2 kişiydiler sadece vep UZANTILI diye birşey duydum beni rapora gönderdi sonra doktora ısrar ettim sonuç nedir diye ilk başta söylemedi sağlık bakanlığı bilir dedi sonra ben ısrar ettim sol 0.05 sağ 0.3 dedi bu hastalık ve bu dereceler muaf edermi bilmiyorum dedi ama olabilirsin dedi şimdi rapor sonucunu bekliycem sizin değerli görüşlerinizi duymak isterim.

Bana da gittiğim doktor 0,05 görüyorsun muafsın demişti gittim tecilimi bozdum ama şube beni ikametgahımın bulunduğu başka bir hastaneye sevk etti. Bugün gittim ve %20 görüyorsun elverişlisin dedi. Damla falanda damlatmadı. Vep de uzama var onuda gösterdim. Bende başka doktora muayene olmak istediğim için kaydımı sildirdim o doktordan. Bir kaç gün içinde başka doktora gidicem. Gerçekten saçma gözlük bile vermedikleri hastalık için muafiyet vermiyorlar. Kaç gün içinde muayene işlemi tamamlanması gerektiğini bilen var mı?

Hocam nasıl oluyor bana elverişlisin dedi doktor %20 görüyorsun diyip

johnashh

Dostum bende sınırdayım yani vep falan girmedim ama her muaynemde %20 gördüğüm yada o civarda olduğu söyleniyor sınırdakiler için sıkıntılı mı süreç?

Bence evet biri %5 diyor biri %20 hemde hiç bir ek test bile istemeden. Bende vep uzaması var ama %20 sin sen diyor adam. Siz bir şey yaptınız mı?

Bence evet biri %5 diyor biri %20 hemde hiç bir ek test bile istemeden. Bende vep uzaması var ama %20 sin sen diyor adam. Siz bir şey yaptınız mı?

Hayır mayıs ayını bekliyorum şuan bakayayım. Gittiğim tüm doktorlar gözlük dahi vermedi sol göz sapa sağlam sağ göz 7 derece hipermetrop 2 derece astigmat var damlasız ölçümde muayne olduğumdada bazı doktorlar en fazla %20 gördüğümü bazılarıda net bi şekilde %20 gördüğümü söylüyorlar hayır bu sınıra %20 neden dahil değil anlamış değilim geceleri neredeyse hiçbişey görmüyorum gözlerim inanılmaz yoruluyor derinlik algım yok neredeyse ve görme açım soldakine göre sağdaki daha kısıtlı.

Arkadaşlar görüşlerinizi veya tecrübelerinizi bekliyorum

Üst kuruldan aldığım raporu aynen yazıyorum

2 sene önce dış merkezde karetekonus tanısı konan hastanın refraksiyon kusurları sağda-2.50/-1.0*152; solda -5.0/-1.50*101 dir. Görme keskinliği tashihle sağ gözde 0.30; sol gözde 0.05 seviyesindedir. Biomikroskopik muayenesinde bilateral kornea saydam, santralde minimal ince saptanmıştır. Fundoskopik muayenesinde bilateral yatışık, optik diskler vital izlenmiştir. Korneal topografisinde sağ orta seviyesinde, sol ileri seviyede karetekonus ile uyumludur. Vep testinde bilateral P100 dalga lanstlarında uzama mevcuttur. Santral kornea kalınlığı sağda 446, solda 342; K1 değeri sağda 43.48, solda 46.53; K2 değeri sağda 45.08, solda 47.35'dir

BU SONUCALRA GÖRE MUAF OLABILIRMIYIM

Tokalac

Size nasıl erteleme verdiler hocam. Olmadı bende en kötü öyle alıp numaramın artmasını beklerim.

Ben nöroloji hastalık için çektirdim onu gözde istendiğini burda öğrendim. Ama göz doktorları hiç bir şey istemiyor damla bile damlatmıyorlar.

zamansız1

Arkadaşlar dananın kuyruğu koptu kurul doktorunun yazdığını yazıyorum heyetten aksi bir karar çıkmaz umarım

Tanı:Karetekonus madde 6-D-1

Barış ve savaşta askerliğe elverişli değildir

Yarın heyete girecem doktorun kararına aksi bir karar vermezler umarım sonucu yazarım buraya

zamansız1
Geçmiş olsun sen askerliği değilde hayatı düşün bu aşamadan sonra. Göz önemli.

zamansız1
Geçmiş olsun heyet doktorun verdi kararı uygular.

Son düzenleme:
Güzel bi oran gelir tahminimce hocam ben 32 aldım tek göz körlük tanısı ile sizinki kadar görme var.

Dostum Heyet nasıl geçti aldın mı raporunu?

Tokalac

Hocam bana ulaşın lütfen 05413478684

Heyete bugün girdim 30 sn felan durdum mezuniyetimi ve çalışıp çalışmadığımı sordular sonra kendi aralarında konuşurken barışta ve savaşta askerliğe elverişli değildir gibisinden birşey duydum yanlış duymuşta olabilirim sonra yarın saat 3 de gel raporunu al dediler bundan kurtulduk da bende bir sağlıkçı olarak söylüyorum milleti yoruyorlar çok fazla buna ne sinir dayanır ne sabır gerçekten sadece bu konu üzerinde söylemiyorum genellikle bir satatüye gelmiş insalar kendilerini birşey sanıyorlar her devlet kademesinde halka zorluk çektiriyorlar özel hastaneye gidince abi öyle güzel ağırlıyolar ki devlet memuru olsam bile özel sağlık sigortası yapıp özele giderim

Evet arkadalaslar an itibariyle barışta ve savaşta askerliğe elverişli değildir raporunu almış bulunmaktayım

Arkadaşlar bende heyete girdim bugün ama sonuç için e devletten bak dediler gelin şu tarihte felan raporunuzu alın demediler neden

Üst Alt