Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

İşitme sorunları olan kim var?

bana öyle bişey yapsa varya hiç gözünün yaşına bakmam gebertirim zaten burnumdan soluyorum çatmaya yer arıyorum bir bahane olmuş olur benim içinde.ondan sonra sizde haberlerde duyarsınız doktoru kesti diye.diğer doktorlar anlayışlı ama bu heyet raporu veren psikiatri doktorlarının çoğu şrfsiz özellikle şeçmişler birde suratlarına birazdikkatli bakarsan anlarsın insan sıfatı yok sanki böyle bir şeytanlık var suratlarında bunu anladım ben.

slm dostlar uzun bir zamanın ardından geldim:) Samsunda kucak dolusu sevgiler hepinize...

merhaba,
arkadaşlar bende işitme engelliyim.
cihaz kullanıyom.

Ben :)
9 yaşımda komaya girmem sonrasında oluşmuş.

Hoş geldiniz arkadaşlar boraun sizin rahatsızlık kucukken olmus uzucu bırsey rabbim kımselere vermesın ceken bılır ama sonradan olması yanı belırlı bır yasdan sonra olamsını ınsan kaldıramıyor

cannan;

Allah istediyse bana laf düşmez. Cihaz kullanmıyorum. Ama sosyal ve is hayatından soyutlamadim kendimi. Önemli olan kabullenmek

Bunu nasıl becerıyorsun pekı az duyyorsun anlamayınca ınsanlara boş boş bakmıyormusun kısık seslerı duymaynca bozulmuyormusun ya benmı cok hassasım acaba demıyorum hassasım bılıyorum bu sorun benı farklılarstırdı

Dediğim gibi sen kendini kabul edersen ve bir ortamda ben duymuyorum dersen kimse gülüp alay edecek değil. Mesela 20 yıldır gittiğim berberimi degistirdim geçenlerde. Adama ilk gittiğimde dedim ki abi ben duynuyorum. O yüzden dediğini anlamazsam salla. O da hic garipsemedi ve el kol hareketleri ile derdini anlattı.

Bu kadar hassas olmazsan daha mutlu hissedersin

Ben bır ortama gırınce ben duymuyorum demek ıstemıyorum aksıne o acıgı kapatmak ıcın caba sarfederim. senınde yazdıgın gıbı once ben kabul etmelıyım ama edemıyorum sorun da orda

bende de var o canan duymuyorum demiyorum cihaz kullanıyorum gerçi ama tabi tam etkili değil.gerçi biraz alıştırdım kendimi artk çünkü anlamadığımızda salak konumuna düşüyoruz aslında duymuyoruz desek olacak biraz sen de bnm gibi zorla kendini mesea geçen sene cafede çalışmak için başvuru yaptım tab bir cafe almadı beni yılmadım başka birine gittim dedim kulapımda problem vr sipariş alamam ben tamam dediler şef alıyormuş ztn siparişi daha sonra da mutfak bölümüne geçtim orda çalıştım ayıptır söylemesi çok güzel yemek yaparım :D gerektiğinde sesli konuştular ya da yeni gelen eleman olursaşef hemen benden önce onu uyarmış duymayabilir diye yene gele çocuk da öylebi bağırıyor ki anlatamam :D dedim tamam sakin ol normalden biraz yüksek sesli ve net konuş bnmle

ha ha ah aynen oyle sorununu soyleyıncede aşırı bagırıyorlar sorunlar sıkıntılar aynı aslında normal konussalar duyuyoz gurultulu yada cıft seslerde dumuyoz ama anlayamıyorlar kı cıhaz ıcın cok denedım takıyorum ozamanda anlamıyınca zaten takmayıncada anlamıyom bazen takıncada ne degişiyorkı dıyom bı cıkartıyom 2 ay gormuyruz bır bırımızı ılışkımız cok kopuk senın anlayacagın anlaşamıyoz cıhazla

Cihaza gerek yok. Koklear implant haric hicbirinin faydası yok. Yormayin mutlu olun :)

kim ne derse desin,işitme kaybı büyük sorun gerçekten,doguştan işitme kaybı yaşayanlar biraz daha adepte oluyo hayata,ama benim gibi sonradan olanlar için gerçekten çok zor bir durum,benim bütün hayatımı etkiledi bu sorun,sosyal hayatım nerdeyse sıfırlanma noktasına geldi,iyi bir işim,meslegim,gelecegim,yakışıklı sayılabilecek bir durumda olmama ragmen kız arkadaşlarımla olan iilişkilerimde sürekli eziklik ve kopukluk yaşıyorum.kendimi sokakta herkes bana bakıyor gibi hissediyorum,sonradan kabullenmek alışmak gerçekten zor,bizde toplum baskıda farklı tabiki,sırf bu yüzden burdaki düzenimi bozup başka ülkelerde yeniden hayata başlamayı bile düşünüyorum.tabiki bu halimizede şükrediyoruz,sonuçta allahtan gelen bir sıkıntı,yapacak fazla bişeyim yok diye düşünüyorum,yinede bu cihazları yapanlardan allah razı olsun,yoksa hayata tamamen küserdim ben şahsen.son olarak rabbim herkese saglık ve mutluluk versin,dilerim kendini çaresiz hisseden herkes mutlu olsun... saygılar

kucukten isitme engelli olmak daha zor cunku hayati ogrenmenin en iyi ve kolay cabuk isitmeyle oldugunu bilmeniz gerekiyor dusunurseniz
saklambac bile oynayamiyorsunuz ogretilenleri duyamiyorsunuz siz duymuyorsunuz diye sizinle ugrasmaktansa cabuk anlayanlarla ugrasiyorlar
ailenizin destegiyle okumayi ogrenip okuduklarinizin ne anlama geldigini ogrendikten sonradir hayat daha kolaylasiyor eksiklik cocuklar icin demeyin bi kere

shukufe evet haklı sayılabilirsin kısmen,tabiki çocuk yaşta işitme kaybıda zor ama işaret dili filan ögreniyorsun,en azından ona göre egitim alıyorlar,dudak okuma filan anlaşıyorlar,durumlarıını besimsiyorlar,ama bende öylemi,askerligini yap işe gir,gelecegini kurmaya çalış,pat al sana işitme kaybı,senin deyiminle sagılrlık yani:D,çok affedersin ama eşşekten düşmüş gibi hissediyrum ben kendimi:D

ben cihazsız duramam kesinlikle yani nerdeyse hiç duymuyorum cihaz olmadan bi tek sevglimi anlıyorum cihaz olmadan alıştım ya bir de atansam süper olcak aslında kafamı yormaktan üzülmekten yoruldum yani. eğer farklı karşılayan olursa bu durumu konuşmuyorum bir daha oluyor bitiyor

ohooo o esekten dusme bitek duymuyorum diyeyse en bastan kaybetmissinizdir/ yilmamak gerek:eek: sen kendini ezik hissetmek istersen aramak gerekmezki salla hayata bi kere gelecegiz baska mutlulukmu yok duymaktan dimiya
kendine acirsan yetersiz gorursen kaybetmissindir bi kere bak bakalim neler yapabiliyorsun duymasanda o senin begenmedigin iki kulak bende olaymis diyenlerde var
sana bi tiyo daha vereyim ama toplum duncesi diye takinca gene kabul etmeyeceksin
benim kucukken cook topal bi arkadasim vardi cocuklar ikimizide hic oyuna istemezdi biz ikimizde kollektif sirket kurduk hic ayrilmadik o olene kadar coook mutlu bir cocuklugum oldu dene istersen

shukufe çok dogru söylüyorsun,katılmamak elde degil sana,dediklerini uygulamak laızm tabikide:D teşekkürler...

Hakan bende senın gıbıyım aynı durumdayım bende sonardan oldu var olan bırşeyi kaybetmek zor dogusdan yada cocukken olsa buna alısarak buyurdun ama belirli bır yasa gel ve orda dur hayat seni nerelere getiriyor bı bak arkadaşlardan kaçma komsularla dıyoloj kopuk aman bırsey soylerler duymam dıye ıkılı ılışkılere gırme iş hayatında benle dalgamı gecerler dıye dusun ezıldıkce ezıl yanı sen sanslısın hayat arkadaşın var ve sana desdek oluyor oda onemlı hayata tutunmak için bunun kıymetını bıl zaten cıhazda kullanıyorsun cokda zorlanmazsın artık bunada alısacagız ben zor alısırımda ınsallah sen becerırsın gecmiş olsun ıyı aksamlar herkese ha bu arada sagır kelımesınden hıc hoşlanmam lutfen ışıtme yada duyma kaybı dıyelım (shukufe) kulaga hoş gelmıyor sagırlık

Arkadaşlar hepinizi çok iyi anlıyorum. Bir kısım argadaşlar benim yaşadığım sorunları yaşamış. Şunu söyleyim ki işitme cihazı candır canandır!!! memur olana kadar o kadar çok pasif kişiliğim vardı ki sizlere anlatamam! öyle ki işitme engelli fedarasyonlarına gitmiştim işaret dili öğrenirim diye inanmıyacaksınız ama ordakiler de sırf konuşuyorum diye beni dışladılar! yani normaller ile engelliler arasında sıkışmıştım. Ve O Meb sınavı ile kendime geldim daha doğrusu güzel insanlarla tanıştım ve onlar bana çok güzel şeyler öğrettiler.KENDİNİZ OLDUKTAN SONRA HERŞEY OLUYOR ARKADAŞLAR! Hiç Kız argadaşım olmamıştı ama bu geçen 4 senede 5-6 ilişkim oldu ama nasip değilmiş:)(Bu arada tekliflere açığım :))
Canan gibi çok alıngandım bir zamanlar şimdi çok affedersiniz ... ne demek istediğimi anlamışsınızdır çok ta takmıyorum...
Saygılar...

Lord_ yazdıklarından cıkardıgım sonuc ne biliyormusunmemur oldun para kazanmaya başladın bır konumun oldu o zaman takmadın çünkü kendını garantıye aldın. Fakat en rapor alamıyorum bu yasdan sonra memurda olamam guvanın bunlarla ne alakası var dıyeceksın belkı ama var gercekden keşke bunlar olmasada saglıgımız yerinde olsaydı neyse senın adına sevındım yolun acıkolsun hep boyle devam eder umarım hayatın.

kusura bakmayın ama,sonradan işitmesini kaybedipte ben etkilenmiyorum bu durumdan diyene asla inanmam:D kendimdem ve çevremdeki arkadaşlarımdan biliyorum çünkü,bende memurum,güzel bir işim var,evim var,aldıgım parrayı sadece kendime harcıyorum,şükürler olsun gelecek kaygım yok şuanda,ona ragmen ben etkileniyorum.sosyal hayatımı kısıtlıyorum,kalabalık ortamlara fazla girmiyorum,tabi bunları yazarken hayatada küsmüş degilim,bunada şükürler olsun ama olmasa dahada iyi olurdu diyorum:D

etkilenirsiniz tabiide. kucukken etkilenmiyormudur saniyorsunuz. sizin bii suru ogrendiginiz birikimleriniz varken sevinmelisiniz. cocuklugunuzda kimse sagir sagir sagir diye alay etmedi. hala bugun aklima geliyor. annem korumak icin hic salmaz bakkaldan ekmek almak icin bile kardesimi yollardi. bi heves ederdimki bende dukkana gitsem diye. uzulup durmak daha kotu gulelim eglenelim. firsatlari mutluluga cevirelim. tabiatin bu kadar guzellikleri varken onlari gorebiliyorken. kimseye muhtac olmadan kendi isimizi gorebiliyorken daha kendimizimi uzecekmisiz. uzulunce duyacakmiyiz.hadi hep beraber gulelim.

tamam shukufe,hep beraber gülüyoruz inşallahhh:D,olumsuz yorum yazmak yasak artık:D...

HAKANCAN dediğine katılıyorum... canan yorumumu yanlış anlamışsın:) memur olmazdan önce de işitme engelliydim şimdide öyle, ama memur olmazken kendim gibi davranıp kendimi salakça şeylere üzmeseydim şimdi daha farklı olurdu diye düşünüyorum... Bide çevrenin duyarlılığı ve iyi insanlarla dost olup onlardan güzel şeyler öğrenmek benim için de artı bir değer olmuştur. Hakancan argadaşımın da dediği gibi işim ve arabam var ama sosyal çevremiz bir yere kadar lakin çok ta kıstlamıyorum aksine girişken olmaya çalışıyorum:):) shufie kardeşim dediği gibi şu üç günlük dünyada beş kuruşluk insanlar için kendimizi üzmemek lazım diye düşünüyorum:)

Hakancan sen benı yanlıs anlamıssın ben çok hassaas oldugumu anlatıp lord rahatım dediği için onu baz alarak sen memur oldukdan kendını saglama aldıkdan sonra bırazda olsa umursamıyorsun dedim. Zaten lord 'un kendısıde dıyor memur oldukdan sonra kendıme guvenım geldi diyor.
çocukkende bu rahatsızlıgı yasayanlar illakı kendılerıne gore sıkıntı çekmişdir shukufe ama insan yaşadığını bılıyor ya biz kendımızce başımıza gelenı ve cekdıgımızı bılıyor ve anlatıyoruz.

Burada yazıyor paylaşımda bulunuyoruz ben mesala aa dıyorum ne guzel o takmıyor bu sorunu bende takmamalıyım dıyıp ornek alıyorum dıger bır arkadaş ben budurumda calışıyorum duymasamda onemsemıyorum dıyor ımenıyorum bunlar bana ıyı geliyor . Yeterince uzulduk zaten rabbim hepimizi güldürsün hadi gülümse :)))

Bende varım. 4 yaşında kızamık ve kabakulak hastalığından ötürü sol kulağımı kaybettim total işitme kaybı mevcut sağ kulağımda ise sensorinöral kayıp var.

işiterek mutlu

İşitme engelli olan arkadaşları tanımak isterim...

Slm arkadaslar benim kizim 2.5 yasinda sag kulagi hic duymuyor solda yuzde on duyuyor cikti konusamadigi icin heryere goturdum en son test yaptilar bu cikti cok uzgunum ama yinede sukurler olsun cigaz takip duyabilicek ve ozel egitime gidicek onun icin elimden geleni yapicsm sizden ricam bana bilgilerinizi paylasmaniz

Bide bu sonuclar kesin mi yani ben kizimin bir kac yere daha goturucem siz nasil yaptiniz gerci o cocuk derdini de anlatamiyor

Üst Alt