Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Kekeme olan kim var?

owen

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
ben kekemeyim son umut konuşma bozuklukları merkezinde tedavi olmak istiyorum ama maddi durumum iyi değil bana bu konuda bir fikir verebilecek var mı

merhaba benim de küçükken kekemelik sorunum vardı ama zamanla geçti

oğlum 3 yaşında kekeme oldu şuan 8 yaşında kekemeliğimiz düzeldi nasıl düzeldi dersen sürekli ayna karşısında konuşturduk tekerleme söylettik ağız egzersizleri yaptırdık maşallah şimdi çok güzel konuşuyor

Merhaba arkadaşlar bende küçüklükten ileri gelen kekemelik problemi var ve dahada kötüleşti korkularım dahada arttı kendimi eve kapattım :cry: 21 yaşındayım ismim Alper....benim gibi sorunu olanlar lütfen yazsın bekliyorum.

owen arkadaşım bendede kekemelik sorunu var ve son umuta gittim hiç iyi biyer değil yani tavsiye etmem.

alper merhaba saklanmakla veya kendini soyutlamakla bu durum geçmez biraz hayatın içine katıl ve sosyal olmaya çalış. göreceksin ki daha iyi konuşabileceksin

10 yaşındaki kızımı seneler süren araştırmalarım sonucunda sio konuşma bozuklukları merkezine 2 ay sürekli götürdüm. sonuçtan gayet memnunuz. bana göre hiç bir sorunu kalmadı. Sakın umutsuzluğa kapılmayın...

KONUŞMA PROBLEMİ OLAN BAŞKA KİM VAR? [Soru]

slm, ben hasret.. uzun zaman önce geçirdiğim rahatsızlıktan dolayı konusamama bende iz olarak kaldı,
konusamamaktan başka bi engelim yok. günlük hayatıma devam ediyorum. duyabiliyorum, öncedende konusuyordum.. şimdi de konusuorum snki ama bana anlamsız sesler gbi gelıo ve hiç konusmamayı tercih ediorum.. okuluma devam ediyorum dilsiz dili daha öğrenmedim.. inşallah özel eğitim öğretmeni olcam o zaman öğrencem..
ve merak ettim benim gibi konuşma problemleri olan başka kim var?'
"damdan düşenin halini ancak damdan düşen anlar''demiş Nasrettin hoca :p ben de onları bekliorum ve arkadaşta olmak isterim :wink:

Benimde konuşma bozukluluğum var bende de kelime tekrarı kekeme gibi yani.Bir sözcüğü söylerken ilk hecesini 2-3 defa ardı ardına söylüyorum bu da beni komik duruma sokuyor.Belki bir özür değil ama bu duruma çok üzülüyorum.
Bazı harfleri çıkarmakta zorlanıyorum b,d,p,t,y gibi harflerde takılıyorum. :cry:

BUNU YENMEYİ İSTİYORUM BİLGİSİ OLAN VARSA PAYLAŞSIN VEYA YÖNLENDİRSİN. :roll:

Ya ben de KEKEMEYİM ve bundan nefret ediyorum kendimi hiç sevmiyorum,kendimle barışık değilim.Bide 17 yaşında lise 3 teyim.Ulan sözlü notlarım bu durum yüzünden 30-40 puan az geliyor!!!

bendeki sorun kelime veya hece tekrarı,bide b,d,k,p,t,c, gibi harfleri söylemekte bazen zorlanıyorum ortamada bağlı kalabalık ortamlarda çoğalıyor özellikle sınıfta:(

kardeşim dert ettiğin şeye bak . keşke herkesin derdi bu kadar olsa .

Zeybek yemin ederim varya aynı dertler bende var yazıların hepsini okudum aynı acıyı ızdırabı çekiyorum artık bu kekemelik yüzünden herşey bıktım yaşamaktan bile

yaf bence okadar dert etmeyın dıyecegım ama gercekten cok zor bı durum..insanın hayatını etkılıyor bı yonden....sizlere tawsıyem tabı tawsıyeyı bu zamana kadar cok duymusunuzdur belkı onlardan bırını soyluyecegım ama bunu uyun..buna uymazsanız gecmez bence.....kelımelere weya sozcuklere okumaya yada konusmaya baslarken ılk hecesını bıraz uzatmaya calısın we agır tempoyla konusmaya calısın.....unutmayın bu zorunlu bu boyle olmalı we gun ıcersın 10 dakka ayırıp derın nefes alıp werın.....

merhaba arkadaslar maalesef bendede kekemelik sorunu var ptçk yani sert sessizleri söylerken takılıyorum aslında öyle zaman oluyorki 29 undada takıldığım anlar oluyor:))
30 yaşındayım ve bu sorunla bu yaşa kolay gelinmiyor kendimi tebrik ediyorum insanın yaşam enerjisini alan depresyondan depresyona sokup depresif ve agresif yapan bir illet bu ben öyle kekemeliği 15 günde 1 ayda tedavi ettiğini idda eden neyse ağzımı bozmayayım şahışlardan medet ummayın hepsi para tuzağından başka bir şey değil amerikda invedus diye bir ilaç firmasının üzerinde uzun süredir deneme çalışmaları yaptığı ve gayet olumlu sonuçlar hatta %90 şifa veren pagoclone adlı bir ilacın piyasaya çıkmasını bekliyorum inşallah olurda faydalanırız of offf yazacak anlatacak çok şey var bunun verdiği acı ızdırap kelimelerlede anlatılmıyor neyse ALLAH herkesin şifasını versin.

Allah kurtarsın bu illetten bizi. çok zor arkadaşlar. Yaşayan biri olarak ben de biliyorum.
İnsanın hayatını karartan bir olay. Bir çok hayalimden bu yüzden vazgeçmek zorunda kaldım. Şuan lise sondayım ve okulda da bir sürü sıkıntı çekiyorum.
Zeybekyb'nin dediği gibi sözlülerim düşük geliyor. Sözel derslerden hele bu yüzden düşük notlar alıyorum.
Hiç bir yerde konuşmak istemiyor insan. Sabrediyorum ama nereye kadar?
Şu an 17 yaşındayım ve kimbilir daha ne kadar yaşarım. Hayatım boyunca bunu çekmek ve ilerde de çekmeye devam edeceğimi düşünmek beni yerle bir ediyor.

Söylemek isteyip de söyleyememek kadar kötü bir şey var mı?
İnşallah bir tedavisi bulunur. O İlaç tedavisinden ben de ümitliyim inşallah yakın zaman Türkiye'de de görürüz.

Ne diyelim Allah kurtarsın.

Hepinize iyi günler...

kekemelik bendede var:) yani bende çok yok aslında amaa bazen bir takılırsam karşımdakine allah sabır versin:) işin şakası ben bayağı çektim ve halada çekiyorum:) telefonla konuşurken birde bazı kelimelerde harflerde takılmam oluyoo bende daha fazlaydı amaa kitapları hızlı olarak seslice bol bol okudum ve azalttım!! tedavisine gidim dedim günlük 30ytl para istemişlerdi 2 yıl evvel sanırım yuhhhh dedim başlarım tedavisine :):):)

Sağlık

Arkadaşlar,
Kayseride bu konu ile ilgili uzman bir kuruluş var. Fakat özel bir kuruluş. Tedavilerde başarı oranları çok çok yüksek. Ama özel olduğu için işin maddi boyutur var. Gerçi ödeme şekillerinde kolaylık sağlıyorlar ama ayrıntıyı bilemiyorum. Dileyen arkadaşlar olursa elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

Merhaba arkadaşlar
Bende 25 senelik profesyonel kekemeyim :) Arkadaş işitme engelinden bahsetmiş, size bilimsel bir gerçekten bahsetmek istiyorum. Kekemeler hiç duymadığı zaman %80 lere kadar takılmadan konuşur, uzun süre devam ederse hemen hemen hiç kekelemez.Konuşma sistemi için çıkan sesin beyne geri iletilmesi çok önemlidir. Kekemelerde işitme ve konuşma sistemi arasındaki uyumla(geri besleme) ilgili ciddi bir problem var.Bu düzenle oynayarak yine bu düzenle ilgili meynada gelen kekemeliği düzeltebiliriz. İşitme engellilerin tuhaf bir ses tonuyla konuşmasının nedenlerinden biride budur.(başka bir çok neden vardır)
Arkadaşa dönelim. Çok çarpıcı bir şey söyledi. İşitme engelinden sonra 5 sene içinde yavaş yavaş tamamen kekemelikten kurtulduğunu söylüyor. Bunun nasıl olduğunu bildiğim kadarıyla ifade ettim. Ben zor durumlarda kaldığımda çoğu zaman kulaklarıma mini kulaklıklar takar mp3 çaların sesini kendi sesimi duyamayacak kadar açarım. Çok büyük faydaları oluyor, bir kaç kelimede takılıyorum oda çok kısa tekrarlar şeklinde. Bunu aile ortamında deneyin faydasını göreceksiniz. Bir kısım bilimsel tedavi uygulayan kurumlar.(bilgisayarla melodik konuşturan şarlatanlardan bahsetmiyorum) Kulağınıza whitenoise(beyaz gürültü) sesi vererek konuşturur, tedavilerinin bir parçasıdır. İsterseniz whitenoise.mp3 olarak arattırarak müzik yerine kulağınıza bu gürültüyü verebilirsiniz. Pagoclone adlı ilaçta 2011 başlarında piyasaya sürülecek gibi görünüyor.
Ancak sizi yanlış yönlendirmek istemem. Bizim zamanla öğrendiğimiz bir çok yanlış var. Yanlış nefes almamız ve sesleri yanlış çıkarmamız. İlaç yada beyaz gürültü tedavi için büyük adımlardır ama yeterli değildir. Dişlerinizin arasına kalem alarak yada dilinizin altına sakız koyarak vurgulu bir şekilde ayna karşısında konuşmaya çalışın.Zor olur ama konuşabildiğiniz kadar konuşun.Bir şeyde okuyabilirsiniz. Ben bunları zaman zaman uygulamama rağmen kekemeliğim önemli ölçüde hafifledi. Arkadaş arasında kekeme olduğumu bende arkadaşlarda unutuyor. Bir şey daha sakın düzelmeye başladığında oldu galiba diye bırakmayın en az 6 ay çalışmalısınız.Aksi takdirde hızlı bir şeklide geri dönersiniz. Unutmayın 20 sene kekeliyorsunuz. 15 günde düzeltemezsiniz.

P.o.l.i.c.e;

merhaba bende 25 yaşındayım bende konuşma bozuklugu var istanbulda oturuyorum şuan konyadayım bur doktor yalçık kaya var dipnozla kekemelik tedavisi yapıyor 8 günde bitirecegini söylüyor benim 3 seansım oldu ciddi ilerleme kaydettim sizlerinde araşatırmanızı istiyorum ben çok çektim bu konudan ama şuan gerçekten iyi oldumu düşünüyorum onun için bu doktoru tavsiye ediyorum

hasret.18;

merhaba ben okan bende sizin gibi konuşma bozuklugu vardı çok çektim 15 sene bu problemle yaşadım ama konya dr. yalçın kaya isili birini buldum hipnozla tedavi ediyor 8 günde bu sörun ortadan kalkıyor ben teavi oldum çok ciddi ilerleme oldu araştırmanızı tavsiye ederim isterseniz yardımcı olurum okan_atabay@hotmail.com ekleyin gerekeni anlatırım başka eklemek istiyen varsa ekliye bilir ben bu sorunu çok yaşadım ama başkalarının bu sorunla yaşamasını istemiyorum

Arkadaşlar ben bir rdyo kanalında proğramcıyım. Rdyoda bülbül gibiyim. Ama normal hayatta konuşma bozukluğu yaşıyorum.

merhaba arkadaşlar ben recep 23 yaşındayım ve tam 5-6 yıldır kekemeliğimi tedavi ettirmek için uğraşıyorum ama bir türlü tedavi olamadım ya bunda ülkemizde kekemeliği tedavi eden merkezlerin çok az olması ve maddi sorunlar etkili oldu ben 2 yıl önce son umutta tedavi olacaktım parayıda yanıma almıştım ama son andan direkten döndüm
wink.gif
iyiki de vazgeçmişim çünkü son umut un tedavi ettiği insanlar 2-3 ay sonra tekrar bozuluyor arkadaşlar sadece son umut değil fonepsi logitta sim2000 trans- med bunların hepsi para amaçlı kurulmuş merkezler sadece izmir de özel kliniği olan buket sarı kekemeliği tedavi ediyor diye duydum ve o kadın hakkında kimseden olumsuz bi görüş olmadım ama iyice araştırmak lazım tedaviye gidenleri bulup konuşmak lazım arkadaşlar pagoclone diye bi ilaç mart 2009 da türkiye ye gelecek dediler 2010 bitecek nerdeyse ilaç ne hikmetse hala gelmedi arkadaşların bu ilacın gelmesi için BİMER e mail gönderelim onlarda gerekli yerlere bu mailimiz gönderirler ben tek başıma göndersem fazla etkili olmaz ama daha fazla kişi gönderirsek daha olumlu sonuçlar alabiliriz

ayrıca ben süper liseyi bitirmeme rağmen 13 sene dirsek (üniv. haz.) çürütmeme rağmen şu an bi kot fabrikasında sağlıksız koşullar altında çalışmaktayım ben polis meslek yüksek okuluna astsubaylığa ceza infaz kurumu memurluğuna kekemeliğimden dolayı başvuramadım başvurabilseydim ceza infaz kurumu memuru büyük ihtimal olacaktım ama işte kekekemelik siz daha iyi biliyorsunuz her yerde önümüze çıkıyor arkadaşlar devlet biz özürlü de saymıyor sağlam da saymıyor yani tam ortadayız bunun için ben BİMER e defalarca başvuru yaptım ama bi sonuç gelmedi eğer bu konuda da toplu oalrak hareket edersek belki bi sonuç alabiliriz

ayrıca devlet ve üniversite hastanelerinden kekemeliği tedavi eden dil ve konuşma bölümleri var ama bu bölümler hem yetersiz hemde pahalı ben BİMER e bu konu hakkında da mail attım bi sonuç gelmedi lütfen hep birlikte hareket edelim hepimizin sorunu aynı bana bozo8787@hotmail.com adresinden ulaşabilirsiniz

evet gerçekten çok zor bir durum kekemelik bende kekemeyim..
insanın birşeyler söyleyip isteyipde söyleyememesi,duygularını ifade edememesi,hep içine atması susması...
toplumda arada kalmak,dıştan sağlam gibi görünmek ama göründüğü gibi olmamak..en büyük alay konusu olmak,diğer engellilerle alay geçilmiyor ençok kekemelik üzerine alay ediliyor..
yinede buna şükür ne diyelim bir umut düzelir diye uğraşıyoruz :)

Arkadaşlar ben 21 yıl kekemelik yaşamış biriyim.izmirdeki kekemelodi merkezine gittim bundan 9ay önce ve o gunden beri kekemeliğimin %95 geçtiğini söyleyebilirim.
Oradaki eğitimleri veren Serdar Hocanında 17 yıl kekeme olduğunu ve bu sorunu çözdükten sonra bu şubeyi açtığını duyup bu eğitimi kendisinden aldım.Eğer imkanınız varsa aklınızda bulunsun.hepinize acil şifalar...

ben 34 yaşındayım 3 yaşından beri kekemeyim,şuan ayrıca kan hastalığı ve karaciğer hastalığı ile boğuşuyorum,sizi en ii anlayanlardan biride benim özellikle okulda buluğ çağlarında toplum önünde konuşurken kekeme olmak insana kendini 2.sınıf insan gibi hiissettiriyor hep bir eziklik içinde oluyorsunuz en basit örnek;gençlik çağlarında hoşlandığınız bir kıza bunları ifade etmekten sırf kekeme old.için kaçmak ölüm geliyor insana ama ben yaşım ilerledikçe tabi insan olgunlaştıkça daha doğrusu kendimle barışık olmayı öğrendiğim zaman kekemeliğide baya azalttım..size abi tavsiyesi; kendinizle barışık olun ve kekeme old.için konuşmaktan çekinmeyin konuşun bırakın kelimeler takılsın siz konuşmaya devam edin,ayna karşısında yüksek sesle kitap okumanın iyi geldiği söylense de açıkcası denemedim,kendimden örnek verirsem;liseden sonra iş hayatına atıldım,insanlarla çok sıkı ilşkiler kurdum kekeledikçe daha fazla konuştum,daha fazla üstüne gittim, eskiye göre daha az takılıyorum..bu arada evliyim 4 yaşındna bir kızım var ve kan hastalığına yakalanmadan önce işimde gücümde normal bir insan olarak hayatımı sürdürüyordum anlattıklarımın özeti şu;kendinizle barışık olmayı öğrenin...saygılar..

en azından yanlız olmadığını bilmek güzel :) tek ben değilim düzgün ve akıcı konuşamayan :)

Doktordan ögrendigime göre bu çok zeki insanların sorunu beyin hızlı çalışıyor , dil çene kasları buna yetişemeyince kekeleme oluyor ,kelimeler zincirleme kaza yapıyor yanikonuşmadan önce içinizden tekrar edin kelimeleri çok faydası var , birde telaş yapmayın zamanla geçer ,tabi bunun egitimide var ... çok geçmiş olsun ..

şem_i;

teşekkürler ilgin için.. içinden çok tekrar edince de o sözün önemi artıyor ve daha çok söylemeyecekmişim gibi geliyor aslında. kekelemek aklımda değilken çok güzel konuşuyorum. sanırım kekeme olduğumu unutmam gerekiyor.

benim oglumda heyecanlanınca kekeliyor , arkadaşlarının yanında bülbül gibi maşallah ama ben bişey sorunca heyecan yapıyor bazen 5 dakika bekliyorum anlatmasını içinden tekrar et diyorum işe yarıyor, doktoruna sordum beyin hızlı çalıştıgı için dil ve çene kasları buna yetişemiyor ve kekeleme o yüzden dedi :)

Kekemelik tedavi yöntemleri hakkında bilgisi olan var mı?

20 yaşındayım kekemeyim bu yüzden hayata küsmüş biriyim sosyal olamıyorum tedavi yöntemlerini uygulyıp faydasını gören arkadaşlar bilgilernizi paylaşın lütfen

Üst Alt