Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Koklear Implant ameliyatı olanlar, tecrübelerinizi paylaşır mısınız?

ekremm;

Zaten 3 senedir implant kullanıcısyım. Ve duyduğum her sesi kelimeyi cümleyi yüzde yüz anlamlandırabiliyorum. :)

sonradan işitmesini kaybedenlerde daha verimli oluyor.

merhabalar ben birkac ay once yine yazmistim.4 ay once oglum dunyaya gelmisti menenjit gecirdi ve bundan dolayi kulaklari duymuyor.mr scannen yapildi kulagin yapisinda bir bozukluk yok dediler belki de kendiliginden duyabilecek dediler ama gecen hafta kontrol edidi malesef duymuyor.hemen mr scannen ve ct yapildi sonuclar doktorda ve pazartesi gunu gidip anlayacaz.su an yapilacak tek sey bionik kulak ameliyati.6 aylik olmadan once yapilmali diyorlar yoksa gec kaliniyormus.sizlere sorum ameliyat nasil oluyor?ne kadar surede iyilesebiliyorsunuz?ne zaman duymaya baslaniliyor?herseyi tam ve net olarak anlayabilyor musunuz?acaba oglum da duyup konusabilecek mi?lutfen yanlis bisey yazdiysam ozur dilerim Allah hepimizin yardimcisi olsun.

merhaba yasemin
sen ameliyat olmussun benim oglumda 2 hafta sonra olacak her iki kulagindan birden hem de.
cok korkuyorum kulaklarini yapalim derken beyne yada baska bir seye zarar verecekler diye.nasilsin simdi koklear ameliyatindan sonra hayatinda ne gibi degisiklik oldu=
lutfen yanlis anlama oglum icin yanlis bir karar vermek istemedigimden iyice arastiriyorum.faydasi oldumu sana bu koklearin
insallah benim oglumda duyar ve konusur

ben bu cihazdan kullanıyorum bende daha önce hiçbirşey duymuyordum dudak okuyordum kookler implant cihazı takıldı şimdi çok rahat duyuyorum telefonu dahi çok güzel anlıyorum koklear implant cihazı hiç duymayanlar için bir fırsat

çocuk 3 yaşını geçmeden kooklear implant cihazı taktır ben bu cihazı kullanıyorum ve çok rahat duyuyorum

merhabalar sizin adiniza cok sevindim insallah benim oglum icin de ayni seyler olur.cihazi taktirdik 2 hafta oldu biraz huzursuz alisamadi daha.zaten su anda program 2 de.4 programda normal bizlerin duydugu seviyeye getirecekler hemen birden acmadilar yavas yavas aciyorlar.haftada iki gun dersi var daha 7 aylik oldugu icin pek bisey anlamiyor ama sesleri ogretmeye calisiyorlar,insallah kuzumda bizler gibi duyar konusur cok istiyorum bunu

merhaba feyz daha yeni gordum bak hemsehri ciktik bende afyonkarahisarliyim ama belcikada kaliyorum yanlis anlamazsan biraz biseyler soracam turkiyede bu cihazi taktirdiginda sigortane kadarini karsiliyor?mesela burada iki cihaz ameliyatile falan birlikte 65.000 euroya patladi ama biz neredeyse bisey odemiyoruz .her uc yilda bir dis cihazi her 20 yilda bir ic cihazi degisecek sigortalar hepsini karsiliyor bu arada ogluma iki kulagina birden ayni anda takildi.rahabilitasyon masraflari falan neredeyse tamamen karsilaniyor saat ucretine biz 5 euro falan veriyoruz simdiden egitimine basladik.esim turkiyeye kesin donus yapmak istiyor ama ben oglum icin neresien iyisi ise orada yasamak istiyorum,maddi acidan turkiyedeki sigortalar ne kadar yardimci oluyor?mesela ozel sigortalarla devlet arasindaki farklar nedir?lutfen detayli anlatabilirmisin oglum icin yanlis bisey yapmak istemiyorum .simdiden tesekkurler

kalabildiğiniz kadar kalın orada oğlunuuz iyi bir eğitim alsın hiç olmazsa bi 7yaşına gelsin konuşmayı anlayabilsin.....
bunlar benim fikrim...

bir de bir sorum var

110a 113dB kayıpla cihaz kullanıyorum dudaktan okumasam birşey anlamıyorum....
implant taktırsam dudaktan okumadan anlayabiir miyim?....

ogluma implant yapildi ve bu sadece tek basina yetrli degil,bunun yaninda haftada iki gun isaret dilini ogrenmek icin ve dudak okumayi da ogrenmesi icin dersleri var .cunku bize dediler ki yuzmeye gittiginde yada makinelerde bir ariza oldugunda isaret diliyle yada dudak okumayla diger insanlarla iletisimini koparmamali dediler bence her ikiside lazim implantta

işte bunlar bile orada kalmanız için yeterli neden...
türkiye de bulabilecek misiniz bu kadar iyi eğitim....
ama dikkat edin de işaret dilini normal hayatta kullanmasın...yoksa alışır konuşmak istemez sizden de hep işaret yapmanızı bekler...kolayına gelir yani...

nuranin aksine
isaret diliyle dudak okumaya onem verin ve ozellikle sizde ogrenin nicinmi
cunku 2 kulagini birden koklear implanta feda etmissiniz eger bir kaza ne biliyim aksi birsey olupta bu koklear implant ise yaramadikta butun duymasi kaybedilecektir
kendimden biliyorum 7 yil kullandim koklear implanti sonra turlu ameliyatlarla alindi o gunler aklima geldikce kii hic aklimdan cikaz coook uzulurum hala baya bi seneler olsada insanda moral namina bisey kalmadiktan baska akil bile kalmiyor uzuntuden ne yapacaginizi nasil yasayacaginizi bile dusunmek istemiyorsunuz sesleri kaybedince simdi hic olmassa bir kulakla isitme cihazile olsada sesleri duyduguma sukrediyor isitme cihazima minnet duyuyorum koklear implanti kaybetme durumu daha cok bu iki kulak meselesi
isaret dilini ogrensinki hepsi bizim icin
bir kulagina koklear implant takilan kucuk bir kiz annesi ikinci cocugunu dogurmustu o aralar ilgilenemeyince araba carpti koklear implantini aldilar obur kulaga taktalar
koklear implant olan cocugu ozellikle carpmalardan kafaya olan tramvalardan elinizden geldigi kadar koruyun ama hersey allahtan

Merhaba bende koklear implant adayiyim,bana bu konuda bilgi verebilir misiniz?!

8 sene önce sol kulakta ani isitme kaybi yasadim (total 120db) 27yasindayim ve bu zmna kdr bisekilde yasadim sorun etmeden.hatta dalga bile geciyordum kendimle her firsatta.yalnz tam kulaga 6gun once bu sefer daha talihsiz bir durum daha yasadim.is cikisi bianda ani bas donmesi kulak cinlamasi ve 3gun sonra bu kez sa ga isitme kaybi.. 45gundur hastanedeym 2tane hastane degstrdm.streoid+kortizon kulaga kortizon,serum seklde butun tedv uyguladlar..sonuc:80db isitme kaybi. Suan: sol:120db+ sag:80db isitme kaybi..1,5aydir sessizlige homulmus sekilde yasiyorum.ama gececek insallah inaniyorum. Koklear implant icin uygun oldugumu siraya girmem gerektigini soylediler.fakat 7-8 ayi bulabilirmis olmasi.bu sure icinde agiz okumayi ogrenmem gerektigini yoksa bir cok yetimi kaybedebilecegimi soylediler.insanin bansina gelmeden anlamiyor.o yuzden bu konuyla ilgili bilgisi olan arkdslar beni aydinlatabilirse cok sevinirim.ben ameliyat olana? kdr isitme cihazi takdam fayda gorurmuyum? Bu ameliyattan snra eskisi gb duyabilir miyim?denge kaybim ne zaman gecer? Simdiddn tsk.ler :)

merhaba
senle yaşıtız hemen hemen.ben dogutstan duymuodum, kaybım azıcık daha ilerediği icin ımplant ameliyatı oldum ve
3 senedir kullanıyorum. cok rahatım diebilirim. eskiden kalsa ımplanta karşıydım. şimdiyse daha once olmadıgıma yanıyorum.

hiperbarik oksijen tedavisi de görüyor musun? bana kalırsa ameliyat olana kadar işitme cihazı kullanmalısın, hem bu süreç içerisinde işitme cihazından fayda görüp görmediğini de öğrenmiş olursun. işitme cihazından fayda görürsen ameliyata da gerek kalmıyor zaten. kortizon bazen etkisini yavaş gösterebiliyor, kulağının biraz daha iyileşmesi için en az 6 ay beklemen gerekiyor.

gecmıs olsun allah sabırla versın yasemın
80 db olan kulagınızla ıyı bır ısıtme cıhazıyle dudak okuma yolu yardımıyla bayagı ıyı bır sekılde ınsanlarla ıletısım kurarsınız cok fazla zorlanmadan
tabı obur taraftakı kulak hemen hemen total gıbı olsada ısıtme cıhazını onada deneyın bılgım yok ama ses duyabılırsınız belkı
koklear ımplantı 80 db gıbı olan kayıpla dusunmesenız derım ama ılla sagırlık zoruna gıder pes ederde amelıyata karar verırsen sakın ola 80 db duyan kulagına yaptırma bılmıs ol koklear ımplant takılan kulak bırdaha ısıtme cıhazıyle bıle hıc ses duymaz yanı koklear ımplantın ıce takılanı dısa takılanı en ufak sorunda baypas olmustur ısıtme onun ıcın doktorlarınla ıyıce anlasırsın ıyı kulak gıtmesın obur kulagına yaptır
ısıtme cıhazınızı en yakın zamanda alarak ıletısımınızı sekteye ugratmadan kullanmaya baslayın
dudak okumak bır yere kadar ses olmayınca dudak okuma benzer kelımelerde uydurma oluyor yanılıyorsunuz yanı buda ısıten bırının yetısını kaybettıgı zaman cok moral bozucu

arkadaş bu cihaz ilk çıktığında çok pahalı olduğu için bakanlık sadece çocuklara takılması için getirtiyordu ben çok uğraştım çumhurbaşkanımıza bir dilekçe yazdım sağolsunlaryardımcı oldular ve ameliyatla takıldı bu cihaz bana takılalı 6 yıl oldu ozamanın parasıyla yaklaşık 68 binliraydı yani 68 milyardı sigorta herşeyi karşılıyor yani hiç üçret ödemedim şimdi yeşil kartlılara dahi veriyorlar bende ilk takıldığında hiç birşey anlamıyordum yani ses geliyor ama ne olduğu belirsizdi doktorum duysanda duymasanda anlasanda anlamasanda bu cihazı çıkarma dedi bu cihazlar takılı durduğu zaman içerdeki cihaz kendi kendine açılıyor sonra dış cihazı ayar yapıyorlar rahat duyuyor insan.ama sabırlı olacaksınız ben ilk 3 ay taktım ama birşey anlamıyordum zamanla düzeliyor sen türkiyeye dönüş yapacaksan izmiri tercih etmelisin çünkü senin çocuk ufak olduğu için eğitim alması şart izmir bozyaka eğitim ve araştırma hastanesinde eğitim veriyorlar artı cihazı getittiren satan kişilerde eğitim veriyor yani tercihim izmir ben afyonkarahisarlıyım bu tip cihazların pilleri 1.5 yılda bitiyor yenisini alıyorsun pilin tanesi şimdiki fiyat 530 tl ssk bu paranın yüzde yirmibeşini geri veriyor pillerde böyle dış cihazı her 7 yılda bir veriyorlar ama parasını ssk tamamını ödüyor içerdeki cihaz değişmez değişmesinede gerek yok türkiyede rahat olursun her parçasıda var eğitimi çok güzel tavsiye ederim durumun iyiyse izmir olmasada olur başka yerde olur

eskisi gibi çok rahat duyacaksın nerde ameliyat olacaksın benim doktorum allah razı olsun çok iyi izmir bozyaka eğitim ve araştırma hastanesinde oldum çok rahatım telefonu bile çok rahat konuşabiliyorsun ama benim doktor emekli oldu şimdi başka özel hastanede sen nerde oturuyorsun izmire gelme şansın varsa yardımcı olurdum

normal cihazlarla azda olsa ses geliyorsa koklear cihazı takamazlar total işitme kaybı varsa tkabilirler

ameliyat basit 2.5 üçsaat sürüyorduyacak ve konuşacak ama sabırlı olacaksın doktoru dinle ve uygula hemen duyar ama anlamaz zamanla anlayacak her konuşulanı duyup anlayacak endişen olmasın eğitim şart coçuklarda

yaşım 49 bende bu yaşımda implant taktırırsam rahat edermiyim acaba denemeyede korkuyorum..

ben cok aci cektim bu meretten doktorlar gene takalim deselerde bida hiiic istemiyom:(
odyo olcumlerine bi bak doktor bey var burda epey bilgi verdide artik pek cevap vermiyor nede olsa mesgul adam
odyoda baslarin yani ben gibi 125 500 1000 hertz yerine gelen seslerin kotuyse ben isitme cihazindan daha faydaLI OLAMADIGINI GORDUM kullandigim surelerde yani ses duyarsin anlama pek olmaz dudak okuyordum o kadar gayret etsemde
bu bas sesler doktor bey mehmet aksit anlamamizi sagladigini yazdi
ben seslerin yuksekliginden sikayet ettim hep
isitme cihaziniz uyarsa bu yuksek seslerden sikayet olmuyor

skuhufe nadia s v up kullananlardan memnun kalan varmı burası yeri degil ama konusu olan sayfayı bulamıyorum..

nadia s olanindan 20 gun kullandim yuksek seslerden cok sikayetci oldum ustelik olur olmaz yerlerde virt diye butun sesler kesiliyor aniden carpma degilde bardagi masaya koymak bile kafayi yediriyor
parayi kurtaramayinca s olmayanindan aldim 3 ay ugratim beter ayni s olan gibi simdi
siemens cielo sp kullaniyorum artik pahali oldu 2 cihaz ama degdi:eek:
koklear implant takilan kulak olu ise yaramiyor hic

merhabalar yasemin hanim benim sorunumda sizinki ile ayni sanirim . yanliz ben bi beyin ameliyatindan sonra sag kulagimi kaybettim ic kulagimi aldilar . sol kulagimda ise devamli sorun yasiyordum biraz üsütünce filan duyma zorlugu cekiyordum cok büyük para verdim isitme cihazi aldim ama su an hic bir sey duyamiyorum ayni sizin gibi . banada bu cortozon tedavisini uyguladilar ama hic bir ise yaramadi simdi bana dedikleri beklemem lazim sonra kulak ile beyin arasina bi kablo yerlestiriyorlarmis ve o zaman tlf ile insanlar ile cok rahat konusabiliyormusum bana denilen bu . bu implanta nasil o ameliyat o konuda bilgim yok acaba banadami aynisini yapicaklar diye düsünüyorum . ben yurt disinda yasiyorum isvicrede burdaki doktorlarin dedigi bendeki sorunu anlamiyorlar bi cok iyi duyuyorum bazen hic duymuyorum su an bende sizin gibi yaklasik 1 aydan fazladir hic bir sey duymuyorum . bu bende stres filan yapdi cok zor bi durum alismasi zor sizinde ayni seyleri yasadiginizi düsünüyorum öyle yada böyle bu ameliyati olmam lazim diye düsünüyorum eger sizden önce olursam size durumum hakkinda bilgi veririm burda cok bekletmezler sanirim . bakalim . size gecmis olsun dilerlerimi yolluyorum kendinize iyi bakin .. iyi geceler.

işitme cihazından verim

mrb benim kızım 14 aylık iki kulağındada 90 desibel işitme kaybı var 4 ay oldu phonak naida s kullanıyor takibini hacettepede yaptırıyoruz eğitimine başlayalı 2 ay oldu egitim uzmanı 6 ay takip edilecek cihazdan verim alınmaz ise implant takılacak dedi karmaşık duygular içindeyiz cihazdan verim alacakmı ımplant iyi olacakmı faydaları zararları lütfen bilgisi olan arkadaşlar bu konuda yardımcı olursa memnun olurum.

sanirim yagmur hanimla benim sorunum ayni ! su an doktorlar belki normale dönerim diye bekliyorlar ama dahada kötüye gittim su an kendi sesimi bile duyamiyorum . implant icin olabilir dediler ama bunun icin hic duymaman lazimmis ve su an hic duymuyorum kendi sesimi bile. belki bu ay icinde ameliyat olurum yurt disindayim izin filan olayi var ama doktor uygun görürse olucam ins. benim görüsüm bu ameliyat herkesde basari saglamiyor yukarda bi kac olumsuz yorum yapan arkadaslar var onlarada saygi duyuyorum ama bu bizlerin son sansi bana göre bunu degerlendirmemiz lazim sonuclarini düsünmeden . doktorum bana dedigi tlf ile insanlar ile cok rahat konusabilirmisim . önemli nokda bu implant ameliyati sonrada isitme kaybi olanlarda daha cok ise yariyormus bu net bir bilgi .. herkese acil sifalar diliyorum ve bu ameliyattan sonra olursam eger fikirlerimi düsüncelerimi sizinle tekrar paylasicam arkadaslar ..

sevgili samet arkadasim ! bu sene 10 ayda kismet olursa bende implant ameliyati olucam . senin güzel yorumlarindan sonra biraz daha moralim yerine geldi cok tsk ediyorum .. hic duymamakdan iyidir diye düsünüyorum. yurt disinda yasiyorum sanirim burdaki sistem biraz daha iyi türkiyeye göre. benim ameliyat cihaz da dahil tam 60 bin isvicre franki yani yaklasik 120 bin lira . neden bu kadar pahali diye düsünüyordum cihazi gördüm cok kullanisli bi seye benziyor . bu ameliyati olursam eger burdaki tüm arkadaslar ile paylasicam insallah eski sagligima ve duymama kavusurum . allah tüm engelli arkadaslarimin yardimcisi olsun iyi geceler..

shkufe sen eminmisin arkadasim implant ameliyati olduguna surda senden baska olumsuz negatif yorum yapan yok . yani sana kalsa kendimizi öldürelim . sacma sapan fikirlerini kendine saklamayi denemelisin insanlar cok büyük paralar verip umutla bu ameliyati bekliyor yada düsünüyor senin gibi sorumsuzda burda sacmalayip insanlarin aklini karistiriyor. implant herkesde ise yaramaz senin sorunun baska belli sana uymamis diye tüm arkadaslarida negatif yönde etkilemeye hakkin yok... bu ameliyati bu sene olucam ve insallah ise yaricak ve burdaki tüm arkadaslar ile paylasicam. lütfen kes artik sacmalamayi shukufe.. 

shukefe kendini oldurmusmu sen ona bak:eek: isvicrede 120 bin liraymis turk parasi:eek: alti ustu bi seramik parca icinde elektrik islemleri basaracak seyler bide salyangoza tikilacak naylon parcalari:) disari takilacak kablo ses alici mustahzarat bi de yazilimi:p ammada kiymetliymis isvicre gibi bilim dunyasinda:p turkiye sankim kenndi uretiyoda disari para vermiyo:)turkiyedeki koklear implant saticilari kazanclarindan vaz gecmis her halde:p
benim yasadiklarim koklear implant saticilarina samet gibi yandas arayanlara tabi sacmalik:eek: hele bi taktir koklearini bide insallah kaybedersin ben gibi koklear implantini o zaman konusalim seninle hi :(herkes yasadigini yazar ben bu acilari yasdamisim yazmisim iyi olanlarda iyi olduklarini yazmis ben onlara cacmaliyosun hic demedimdi:eek: insanlardan bilgi isterken sacmaladigina inaniyorsaniz okumazsiniz akliniza yatani uygularsiniz:eek:

senin psikolojin iyice bozulmus arkadasim bi psikologa görün bence ! herkesin durumu farkli demekki sende ise yaramamis neden bu kadar abartip insanlarin canini SIKIYORSUN . bide utanmadan beddua ediyorsun . senin bilgin senin olsun . eger gercekden kimlerde ise yaradigini görmek istiyen youtubeden implant aktivasyonlarini izleyebilir .sen belki en kötü olana denk geldin kaldiki bu implant dünyada sadece 3 yerde üretiliyor avusturya amerika ve avusturalya . millet uzaya cikarken tr de daha türban tartisiliyor bu kadar geri kalmis bi ülkede teknolojiden bahsetmek hata olur . seni kötü kaziklamislar arkadasim . sen bana beddua ettin ama ben senin seviyene düsmicem allah acil sifalar versin yardimcin olsun .

senin psikolojin iyice bozulmus arkadasim bi psikologa görün bence ! herkesin durumu farkli demekki sende ise yaramamis neden bu kadar abartip insanlarin canini SIKIYORSUN . bide utanmadan beddua ediyorsun . senin bilgin senin olsun . eger gercekden kimlerde ise yaradigini görmek istiyen youtubeden implant aktivasyonlarini izleyebilir .sen belki en kötü olana denk geldin kaldiki bu implant dünyada sadece 3 yerde üretiliyor avusturya amerika ve avusturalya . millet uzaya cikarken tr de daha türban tartisiliyor bu kadar geri kalmis bi ülkede teknolojiden bahsetmek hata olur .  seni kötü kaziklamislar arkadasim . sen bana beddua ettin ama ben senin seviyene düsmicem allah acil sifalar versin yardimcin olsun . <br> 

Sayın Erdem,

1,5 yıl olacak implant olalı. Aynen sizin gibi kendi sesimi duyamıyordum. Şimdi hayal bile edemediğim sesleri duyuyorum. 2 haftadır telefon konuşmaları denemesi yapıyorum. Bir haftalık asker olan oğlumla ilk telefon görüşmemi yaptığım için çok mutluyum... Olumsuz yorumlara bakıp moralınızı bozmayın lütfen...

Meyan, 6 ay sonra kızınız işitme cihazlarında verim almazsa Uzmanlar uygun görürse kızınıza implant ameliyatı yaptırabilirsiniz çünkü implant erken yaşta olanlara daha iyi sonuçlar vermekte.. Çocuğuna bu ameliyatı yaptırıp zarar gören hiç bir aileyle tanışmadık tam tersine fayda gören ailelerin sayısı çoğunlukta... Başlarda 1 yaşında çocuğuna implant ameliyatı yaptırmaktan korkan iki aile tanıyorum,verdiğimiz destek sayesinde kararlarını değiştirdiler ve şimdi çok mutlular...

Her şeyin gönlünüzce olması dileklerimle...

kendini oldurecek adam psikolojik delidir asil:eek: psikolog sana lazim hemde acilinden:( mesajimi okuyup bedduayi algilamissinda icinden gecen sonra ne anlatirsini dedigimi bile algilayamamissin bundan anlasiliyor senin normal dusunemedigin:( benim seviyeme inmesende olurda kendi seviyeni bi gozden gecir:eek:
koklear hakkinda bu kadar dokuman elde edebilmissin bu kafayla afferim:eek: haydi bi taktirda dunya alem gorsun erdemcigin nasi duydugunu heee:eek:
haydi ugurlar ola isine bak koklear implanttan sonra seni bide beyin sapi implanti bekliyo:confused:enerjin sana lazim bosa kafa yorma erdemcik:eek:

Arkadaşlar merhaba,
benim 8 aylık kızım var, koklear implant yapılacak çok çok büyük ihtimalle birşey sormak istiyorum.
Sağ taraf ile sol taraf arasında ki yapılacak kulak farkı varmı? Bilgilerinizi paylaşabilirmsiniz.

niye farki olsun fark olmazda
bana kalirsa hangi kulagin isitmesi daha iyiyse ona yapilmamali eger isitme cihazi kullanilirsa faydalanabilsin birde bir aksilik filan olursa saglamca olan kurtulsun
ama bunu tetkiklerde doktorlar odyologlar kara verebilir daha cok
iki kulaktaki isitme kirintisida ayniysa sag tarafa yatmak daha iyi oldugundan sola takilirsa implantin ustine yatmaz buda IYIDIR
allah sabir yardim ihsan etsin soerol ne olur kucukle cok iyi ilgilenin bu cocuklara icim yaniyor inan

Koklear implant ameliyatı olanlar deneyimlerinizi paylaşır mısınız?

merhabalar arkadaşlar birşey öğrenmek istiyorum kardeşimin koklear implant ameliyatı olması gerekiyor. ama bu konuda hiç bilgimiz yok. kullanan arkadaşlardan deneyimlerini paylaşmasını rica ediyorum. kardeşimde biraz zeka geriliği de var, kullanabilecek mi bilemiyoruz. ameliyat ve sonrasında işitme ile ilgili deneyimlerinizi paylaşmanızı bekliyorum.

Üst Alt