Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Koklear İmplant (biyonik kulak) hakkındaki görüşleriniz?..

gokce be sen pek kokleralilarla tanisiyomusun
ben bile cocuklara takilan cihazlarin 10 ay 1 yil gibi kullanicilarin bayasinin ic parcalari bozuldugunu biliyorum konustuklarimdan
ayrica ameliyatta ilk once kulak arkadinda kafatasi kemigini oyuyorlatr oraya seramik parcayi yerlestiriyorlar
koklea yani salyangoz en dipte kulak yapisinda buraya elektrodlar dolduruyorlar
ah o sac kesmeleri siz gene bir kere kokler taktirirken kesilmistir
ben her kokastotam ameliyatinda kel tavuklar gib i geziyorum:mad:artik kuafore gutmiyorum o ameliyatta gesilen saclari kapamak icin ustekilerle ortuyor ona gore kendim kesiyorum sacimi vallahi su koklear implant mucadelelerimde basimi yikamadan banyo yaptigim cok zoruma giderdi o sicak yaz gunlerinde yagli kafayla az dolasmamisimdir bu cenabet koklear implant yuzunden

shukufecim canım, varsın kel olsun da duymak en iyisi lakin anladığım kadarıyla implant sana olmamış ne sebepden dolayı neden olmadı ses gelmedimi bunu bir açıklarmısın ? ,kokastotam ameliyatı nedir ben bunu bilmiyorum.ögreneceğim çok şeyler var..

shukufe, sizin ameliyatınız yıllar öncesinde kaldı. Ben kemiğin oyulmasıyla ilgili hiçbir şey okumadım. Koklea boşluğuna yerleştiriliyor elektrotlar.

İşitme kaybı olupta bu cihazı kullanmak isteyenler kulak arkası denesin, çünkü; eğer biraz olsun da duyabiliyorsanız bu ameliyatlı risk taşıdığı için tamamiyle duyma yetinizi kayıp ederbilirsiniz.
Ankarada çalıştığı zamanlarda Dr.Armağan hnm böyle söylemişti bana ama halen normal cihaz kullanmıyorum.
Bu cihazı takan ömrünün sonuna kadar bunla yaşamayı öncelikle kabunlenmeli ve yaşamını bu cihaza göre belirlemeli. O yüzden öncelikli olarak normal cihazı deneyin daha sonra koklearı kullanmaya karar verin. Doğuştan engelliler bu cihazı takabilir ama faydası nasıl olur hiç bilmiyorum.
Dr. Teoman Dal yeni bir tedavi yöntemiyle dışarıdan görünmeyen işitme cihazını ameliyatla takıyor kulağa ama ne dereceye kadar faydalı olur kişinin test sonuçları gösterecek.
Görünmeyen İşitme Cihazları - Teoman Dal

merhaba asadas05 bu yeni çıkan ses algılaması kuvvetli oluyormu?az duyan içinmi yoksa hiç duymayanlar içinmi?

dünyam1;
az duyan sinir tipi erişkin hastalar için bahsettiğim yöntem. hiç duymayanlar için uygun değil malesef :(

merhaba
benim de oglum var 4 aylik.dogdugunda menenjit gecirdi ve iki kulagida malesef duymuyor.yapilan testler sonucunda bu biyonik kulak ameliyatini yapmaya karar verdiler.ben yurtdisindayim belcikada en iyi universite hastanesinde yapilacak.sol kulaginin ic kisminda kireclenme basladigi icin her iki kulagini da birden yapacaklarmis.22kasimda ameliyat olacak.ama diger arkadaslarin yazdiklari beni korkuttu.ben bu cihaz ile oglum duyacak konusacak olarak biliyordum ama yazilanlardan anladimki sadece sesleri duyacak ama anlamayacak mi bizimle iletisime gecemeyecek mi turkiyedeki en iyi doktorlar kimdir=bu ameliyati olanlar gercekten cokmu pisman anlamadimki ama baska caremiz yok duymasi icin bunu yaptirmak zorundayiz Allah hepimizin yardimcisi olsun

İsmail bey; öncelikle büyük geçmiş olsun Allah şifa versin oğlunuza. Oğlunuz doğduğunda hastalık geçirip hiç duyamadığı için cihaz takılacak, ama normal olarak duymaz sanırım. İşitme cihazlarını taktığı zaman sesleri duyar ama anlayamaz zamanla cihaz eğitmeninin verdiği yardımla yavaş yavaş konuşup duymaya ve daha net anlamaya başlar. Hepsi bir anda olmaz. Sabır gerekli...
O yüzden dua edin her şey daha güzel olsun..

tesekkurler ilginize bu arada ben annesiyim ismail mete oglumun adi onemli degil tabiki de.kendiliginden duyma sansi da var demislerdi ama simdi bu cihaz olmadan duyma sansi kesinlikle yok diyorlar insallah yasitlari gibi duyar konusur kendi ayaklari ustunde dursun yeter kimseye ihtiyaci olmadan

Merhaba, Kendiliğinden duyma şansı Sırlar dünya dizisinde ki gibidir aynen :) İnsan dan insana, hayvan dan hayvana her türlü organın nakli ve tedavisi neredeyse mümkün oluyor ama, kulak konusunda tıp ilerleyemedi malesef ki..
koklear implant kullanıcısı sizin oğlunuz yaşında bir çok kişi var ve şimdi cihazın sayesinde daha iyi durumdalar alıştıkça daha iyi duruma gelecekler emin olun bu sizin çocuğunuz içinde geçerlidir. Yaşıtları gibi olmaz hiç bir zaman bunu unutmayın ve bu gerçekle yaşayın, çocuğunuzuda bu gerçeğe alıştırın. Ama cihaz sayesinde daha iyi olacak yavaş yavaş konuşacak, duyacak.. Belli bir zaman sonra çok daha iyi olacak. Ameliyatı çok zor ve riskli ama hiç duymayan biri için risk taşımıyor. Anne olarak bu konuda en büyük görev size düşüyor sabır ve metanetli olmanız lazım çocuğunuza karşı. hiç bir zaman çocuğunuzun aklı yetmeye başladığı zamanlar onun için üzüldüğünüzü belli etmeyin. Çünkü çocuğunuza büyük moral lazım. Ameliyattan sonra en büyük size düşüyor.
Allah yardımcınız olsun...

tesekkurler biliyorum elimden ne gelirse fazlasiyla yapacagim isin kotu tarafi buradaki rehabilitasyon merkezinde egitim gorecek ve oncelikle hollandaca konusacak hem turkce hem hollandaca ogrenebilecekmi acaba ben kendi cocugumla yabanci dil mi konusacagim dusunmemek elde degil.cok fazla emek istenen bir durum ne yapariz bilmiyorum

merhaba arkadaşlar cihazlardan son durum nedir gelişme varmı?

Oglum 22 kasımda amelıyat oldu ıc cıhaz takıldı.Bugun de ınsallah dıs cıhaz takılacak.cok heyecanlıyım acaba ılk kez duyunca tepkısı ne olacak sımdı tam 7 aylık saatler kaldı

Çok geçmiş olsun inşallah rahat şekilde duyar,daha sonra gelişmeleri bize bildirirmisin.?

merhaba bugun oglum ilk kez duydu,aslinda ilk kez degil dogdugunda menenjitt gecirdi menenjitten sonra zaten sagir oldu ama ilk 2 ay hastanede yattigi icin ve devamli uyutuldugu icin bilemiyorduk.iki aylikken testler ve mr sonucunda dumadigi belli oldu.neyse simdi duyuyor onemli olan da bu zaten.ilk kez sesi duydugunda elindeki oyuncaklari atti dondu kaldi sanki,etrafina bakti nereden geldigini anlamaya calisti sonra tabii alisti unuttu.eve geldikten sonra ablalarinin sesini duydu ama ne yazikki gurultuleri pek hosuna gitmedi yada korktu bilmiyorum artik agladi .uyurken rahatsiz oldu sessiz dunyasina ses geldi uyuyamadi.cihazlari eliyle cikartip agzina aliyor aynaya baktiginda kafasina bakiyor oylece.alisacak ne yapalim en zorunu atlattik bundan sonra insallah hersey daha kolay olur ilginize tesekkurler yine yazarim degisiklikler

Canım ya inşallah düzene girer alışır hemencik.benimde implant takılması gerek gördü dr.lar ama ben kulak arkası cihazlada olsa az duyuyorum ama daha rahat duymam için neler yapmazdım konu ameliyat olunca korkuyorum..

sagol insallah dedigin gibi olur,oglumun kokleardan baska secenegi yoktu menenjit ic kulaktaki butun titresim tuylerini yok etmis ve bu tuylerin tekrar cikma sansi yokmus o yuzden mecbur kaldik ameliyata yoksa bende kulak arkasi bir cihaz tercih ederdim cinku bu ameliyatin geri donusu yok.ameliyat iyi gecti 5 saat surdu iki kulak birden yapildi.ben belcikadayim yaklasik 50.000 euro tuttu iki kulak birden ameliyat masraflari haric.ama buradaki sigortalar cok buyuk bir kismini oduyor biz sadece kulak basi 1000 euro falan odeyecez.turkiyede nasil oluyor maddi acidan?mesela siz ameliyat olsaniz ne kadar odeyeceksiniz?sigorta karsiliyormu orada da buyuk bir kismini?oglumun distaki cihazlari 8 yasina kadar her 3 yilda bir 8 yasindan sonra da her 5 yilda bir degisecek tabi hepsini karsiliyor sigorta yine biz cok az bir kismini odeyecez.esim turkiyeye kesin donus yapmak istiyor ama ben acikcasi korkuyorum,buradaki imkanlari birakip orada perisan olmak istemiyorum bir bilginiz varsa ucretler ve sigortaar hakkinda bilgilendirirseniz sevinirim simdiden tesekkurler

Türkiye'ye sakın gelmeyin. Belçika'da imkanları bulamazsınız.

nasil yani maddi acidan mi demek istiyorsun?orada nasil yurutuliyor bu isler biraz detayli aciklarmisin zahmet olmazsa lutfen

Türkiye'de sadece 1 kulak karşılanıyor. Pil başına alay eder gibi 45 kuruş ödeniyor. Geçmiş olsun.

Benim Almanya'lı bir tanıdığım var. Türkiye'ye kesin dönüş yaptığı için pişman. Anlayın artık.

ameliyattan sonra pil başına 45 kuruş, ara kabloya 38 türk lirası, pil yuvasına 180 türk lirası ödüyor. PROTEZLERİN TAMAMI ÖDENMİYOR. "ARA FARKLARI" CEBİNİZDEN SİZ KARŞILAMAYA ÇALIŞIYORSUNUZ. PARANIZ VARSA TABİİ

implant, kulak arkası cihazdan çok çok daha farklıdır. çünkü gelen sesler direkt salyangoz sinirlerini uyarır.
keşke imkan verseler de ikinci kulağa da olunabilse.

valla cok zormus ne diyeyim ki.biz haftada birgun revalidatie ye gidiyoruz turkcesi neydi simdi aklima gelmedi cocuga ozel 1 saat egitim veriyorlar sesleri ve isaret dilini ogretiyorlar hafada birgun de eve ogretmen geliyor yine sesleri ogretiyor ve biz bunlara saat basi 5 euro veriyoz yani haftalik 10 euroya patliyor bize.ameliyattan sonra koca bir bavul verdiler her parcasi var icinde 12 tane pil buyuk kurutma makinesi 2 ser tane sarj cihazi degisik renklerde kulakliklar kablolar aklina ne geliyorsa artik hepsinden fazlasiyla verdiler ve hic bir ucret odemedik.ben zaten istemiyorum kesin donusu ama esim cok istiyor oyuzden detayli arastirma yapmaliyim cocugumun gelecegini riske atamam esimin hayalleri icin

yanlis anlamayin ama ara fark dedigin ne kadar asagi yukari?cihazlari ne kadar zamanla degistiriyorlar?burasi gibi 3 5 yilda bir mi nedir yani?ya da bunlarin hepsini aciklayan bir site falan varmi hepsini detayli olarak nereden ogrenebilirim

slm bende işitme kaybı var küçüklüğümden beri zar oluşmammış diyorlar hangi doktora gittiysem yş geçtikçe işitme kaybım çogalıyor 2005 senesinde sonunda çihaz aldımaldıgım cihaz daha sonra yetersiz geldi sık sık sorunlar yaşadım dr gittim ama işitmemi gittikçe kaybediyorum bunun farkındaydım sr bana baha önerdi baha çihazı takılmalı dedi bu cihaz her her işitme sorunu olan kişilere takmıyorlar hava yoluyla işitme sağlanan kişilere takılıyor buda ben bunu denesim deneme amaçlı bandla yapıyorlar hoşuma gitti cok güzel ses verdi bana karar verdim taktırmaya ameliyatı oldum ama şuan daha cihaz takılması 1.5 ay sonra takılacak kafama takılan vida kemiye kaynaması gerekirmiş beklemedeyim ama merek ediyorum acaba duyum nasıl olacak ben size nasıl olacadını burdan daha sonra yazacagım arkadaşlar yüce rabbim herkese acil şifalar versin beterin bteri var unutmayın halimize şükür

:eek:

sanada gecmis olsun.bu dedigin yontemi ilk kez duydum kokleardan cok mu daha farkli

ismail bey mesela bir markanın kablosunun Türkiye'deki fiyatı 80 euro. devlet sigortasının (SGK) ödediği SADECE 38 türk lirası. 80 eurodan 38 lirayı düşün. işte o farkı siz ödüyorsunuz. belçikadaki sigorta türkiye'den daha iyiyse sakın eşinizi dinlemeyin. gerekirse kavga edin. maalesef önerim böyle. iyice araştırınca beni anlayacaksınız.

Pronet, kavga etmelerine gerek yok:) Konuşup uzlaşırlar çocukları için.
İsmail Metem, Türkiyeye dönmeyi düşünüyorsunuz ve CI İmplantlı bebeğiniz var. Avrupada çocuğunuza verilen destek ve imkanı burada bulamıyacaksınız.
Ben Almanyada yaşamıştım ve aradaki farkı çok iyi biliyorum.
Çocuğunuza bebeklik yaşında implant yapılması ve eğitimle desteklenmesi onun geleceği için çok iyi bir gelişme olacaktır.
CI implant sadece bu yaşta erken devrede yapılması en iyi sonuçları vermektedir. Yetişkinler için, işitme yetisini 15 yıldır kaybetmiş olanlar için özellikle bir faydası yoktur. Asla normal duyulmuyor.

Çocuğu için CI implantı düşünen aileler; Özellikle Prof. Dr. Yahya Güldiken önerilir.

gerek yok tabii. ama gerekirse dedim çocuğun geleceği açısından :)

ismail bey gerekirse eşinize bu mesajları gösterin okutun. öyle ikna olursa ne ala :)

gerekirse tabiki de kavga da ederim :).saka bir tarafa ama hersey zaten cocuklarimiz icin.esim sadece iyi bir sigortamiz oldugunda ayni burasi gibi,bir fark yok diye tuttturdu.ama ben emin olmak istiyorum.esim diyorki ameliyat zaten oldu onemli olan oydu disindaki cihazlar o kadar pahali degildir sigorta mesela 10 binden 9 binini oder.bu onun dusuncesi ama ben arastiriyorum esimin haksiz oldugunu biliyorum ve onu ikna etmek ve inandirmak icin sizlerin bilgisine ihtiyacim var ve bunlarin hepsini okutacagim lutfen yardimci olun ben ikna edemiyorum belki sizlere inanir da vazgecer.hepinize ayri ayri tesekkur ediyorum ilgi ve alakaniz icin

ismail metem;

10 yıl önce amaliyat oldum..tek kulağa takılıyor burada...hiç bir ücret ödemeden ssk karşıladı...6 ay önce dış aparatını yeniledir...onada hiç bir ücret ödemedim...ama kablo ve piller yenilendiğinde çok azı karşılanıyor....onları kendi imkanlarımızla karşılamak zorundayız....burada durum bu...ssk hastanelerinde bizler için özel bölümler var...ilgileride güzel...tabiki Avrupada ki durumu bilmiyorum herhalde daha iyidir....duyma konusundada ..tabikiii normal işitme gibi olmuyor ama sesleri gerçeğe yakın duyuyorsunuz..zaman içerisinde anlamanız daha iyi oluyor....yanlız toplulukta ve gürültülü ortamda konuşanları anlamanız nerdeyse imkanlaşıyor....bire bir sesiz ortamda karşınızdaki kişide güzel ve vurgulu konuşuyor ise norma sohbet edebiliyor her şeyi anlayabiliyorsunuz...

Ben sesiz ortamda ve benim işitme engelli olduğumu bilmeyen kişileri daha iyi anladığımı itiraf edeyim... işitme engelliyim dediğim anda karşımdaki kişiler bağırarak yada farklı konuştukları için anlamam zorlaşıyor...o yüzden pek kimseye işitme engelliyim demiyorum...aile olarak sizlerinde eğitim almanız gerekiyor...çocuğunuzla nasıl konuşmanız gerektiği konusnda uzmanlardan destek almanızı tahsiye ederim... çocuğunuz ve sizler için her şeyin güzel olması dileğiyimle....

ismail bey ara farklar markadan markaya değişiyor. mesela cochlear firması dış cihazı için 12. bin istiyor, medel 15 bin istiyor. sigortanın ödediği ise 11 bin lira. yani kullandığınız markaya göre fark artabilir de artmayabilir de. bence önce şöyle yapın. belçikadaki olanakların, devletin sunduğu ücretsiz hizmetlerin listesini çıkarın. eğer bir hizmete para ödüyorsanız yanına da parantez içinde miktarı yazın. örneğin rehabilitasyon ücreti (saati 5 euro) gibi. sonra bu listeyi burada paylaşın. bu listeye bakan arkadaşlar da bu var - bu yok desin. ne dersiniz? iyi günler.

cok iyi fikir cok tesekkur ederim aksam esime de okuttum mesajlarinizi seslenmedi.amacim gercekten bunlari yasayanlardan bire bir duymak.herkese ayri ayri tesekkur ederim.ben en iyisi bir liste hazirlamaya baslayayim

Üst Alt