Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Maymun çiçeği virüsü

Mustafa 1972

Aktif Üye
Konular
76
Reaksiyonlar
84
Arkadaşlar cowid19 derken şimdide dünyada maymun çiçeği virüsü baş goterdi . Nereden bulaşıyor derseniz havuzlarda yakın temastan ve cinsellikten.

Evet dunya sağlık örgütü de acil durum ilan etti çok tehlikeli bir virusmus

HOŞ GELDİN ABİ ARAMIZA.
İKİ GÖZÜMÜN ÇİÇEĞİ PARKA GİDECEMİŞ.
Çiçekli böcekli bir hastalığa daha başlıyoruz.

😁😁

Maymun çiçeği neredeysen gel bul beni. Kurtar beni bu dünya azabından 😪

Hastaliktan olmek pek ic acici degil. Olmek de ic acici degil. :D Allah herkese uzun omurler versin.

Dünyada insan nüfusu çok arttı.. kirli güçler laboratuvar ortamında maymun,tavuk, civciv, kuş ördek hindi vs. İsim koymak Zor değil..

Yakında karınca bebası diye bir şey çıkacak ..virüs üretip bulaştırıyorlar.

Adına Kovit dediler.. normal grip virüsünü daha ölümcül yapıp adına influenza dediler.

Sonrasında 7 ay içinde (aşı) diye ikinci bir ölümcül sıvı ürettiler,bunu türk asıllı güya bilim adamı sıfatı verdikleri insanlara yaptırdılar,burada çok farklı işler döndü..sorumlu türkleri tutmak için,zaman la bunları göreceğiz.

Adını kovit diye koydukları labaratuvar ortamında ürettikleri virüs ayrı bir sıkıntı.. ürettikleri aşı ayrı bir sıkıntı..her ikiside kısmen de olsa öldürüyor veya sekel bırakıyor.

Biri 49.biri 50 yaşında iki abim hiç bir hastalığı yokken biri yatakta,biri yolada 1 sene içinde fefaat etti..

Buna benzer 100lerce tanıdığım veya arkadaşım malesef vefaat etti.

Kendimi öyle bir izole ettim ki ne kovit oldum ne aşı oldum..bana herkes astronot gibi geziyorsun diyordu..oysa ben her şeyin farkındaydım.

Onca uyarılarıma rağmen malesef çok sevdiğim insanlara aşı olmamalarını bir türlü anlatamadım. aşı öyle 3.4 ayda üretilebilcek bir şey değil..kendilerini kandırırlar anca.

Aşı olanlar veya adına kovit dedikleri laboratuvar ortamında üretilen gribin ağır varyantı malesef daha çok genc insanları ya öldürüyor ya sekel bırakıyor.

Yatakta veya yolda daha çok genc kesim, pat pat ölüyor.

Malsef milyonlarca insan genc yaşta ölmeye veya sekel kalmaya devam edecek.

@furkander33,

Furken,neden bu kadar hayata negatifsin?

Öksürüklede bulaşıyor. Ayrıca hastalık geçirmiş birinin deri döküntüleri ve açık yaradanda bulaşıyor. Yani dışarıda elineze ayağınıza dikkat edin sağa sola pek ellemeyin. Tek iyi yanı ilacı olmasada kendi kendine iyileşen bir hastalık. Tabi hali hazırda başka büyük bir hastalığınız yoksa. Hamilelerde ölü doğuma neden oluyormuş onlar çok dikkat etmeli.

tehlikeli her virüsün bulaşmadığı yol yoktur ki. Bunu zevk veren şeylere indirgemek komik.
ayrıca covid uyduruğu sebebiyle ben de aşı olmak istemedim ama eski işyerim buna zorladı. İşini kaybetmek istemeyenler mecburen vuruldu.
Çam ve sakura acilinde çalışıyordum. Her gün 5-6 vaka geliyordu. Yakını kapıyı zorluyor üstümden geçecek nerdeyse. Sorsan tehlikeli ve temasla bulaşıyor. Yersen...
Atm den para çekeceğim. Sıra var ve önümdeki avel bana çok yaklaşma diyor. Onun önünde de yaşlı adam var sıra ona geldi ve teknoloji yoksunu olduğu için bana laf atan elemandan yardım istedi. Eleman da asıl riskli olan yaş aralığındaki adama yakınlaşarak aynı atm ye koyun koyuna yardımcı oldu. Dünya bir tiyatro sahnesi. Olup olmadık şeylere gülüyorsun diyorlar. Sıkıysa gülme.

Son düzenleme:
Değerli arkadaşlar,

Yarım yamalak bilgi hiç bilgi olmamasından daha kötüdür.

Maymun çiçeği virüsü yıllar önce insanlarda görülen çiçek virüsünün maymun varyantıdır. Maymundan insana veya insandan insana bulaşır.

Cinsel ilişkiyle, seksle, havuzla vs. ile bir alakası yoktur. Temasla bulaşır. Yani hasta kişilerin cilt lezyonları virüslüdür ve bunlara temas ederseniz size de bulaşabilir. Havadan veya ağızdan bulaşma ihtimali son derece düşüktür.

Bu nedenle izole edilmesi ve kontrol altına alınması kolaydır.

Hastalığın aşısı vardır. Ayrıca 1980 öncesi herkes aşılandığı için bu tarihten önce aşısı olanlarda kısmi bağışıklık mevcuttur. 45 den büyük aşılı kişiler ya hastalanmazlar, ya da çok hafif atlatırlar.

Covid19 gibi topyekün bir salgın yapma ihtimali çok düşüktür. Ayrıca çiçek salgınlarında genellikle sadece hastalık görülen yerlerde karantina ve aşılama uygulanır.

Korunmak için yapmanız gereken şey, insan temaslarında dikkatli olmaktan, ara sıra ellerinizi dezenfekte etmekten ibarettir. Dezenfektan olarak bir cep spreyine su doldurup içine 1 çay kaşığı kadar çamaşır suyu koyabilirsiniz. Çamaşır suyu çok az miktarda bile virüsü öldürür.

Dünya Sağlık Teşkilatı acil durum ilan etti ama bu halk panik olsun diye değil, devletler gerekli önlemleri alsın diye yapılan bir işlem. YAni şu an panik olmayı gerektirecek bir durum yok.

Ayrıca kimse kusura bakmasın ama aşı karşıtlığı cehalettir. Covid19 aşısı yapılmaya başlamadan önce her gün kaç kişinin öldüğünü çok çabuk unuttunuz herhalde! Eğer bu kadar hızlı ve seri aşolama olmasaydı o rakamları belkide bir kaç yıl daha görmeye devam edecektik.

Ben tıp doktoruyum, 5 kez aşı oldum. Doktor arkadaşlarımın hepsi 5-6 kez aşı oldu.

Bizler bu işin içindeyken herhalde gerizekalılık edip aşı olmadık. Ben hiç aşı olmadım, hasta da olmadım demek kuru avuntudur. Zaten herkes hasta olmaz, toplumun belli bir kesimi hastalanır. . Aşının amacı hasta olacakları korumaktır.

Son düzenleme:
@OğuzHan112, bizide mecbur bıraktılar o.ç. ları işten çıkartma ile tehdit ettiler bizlerde mecbur vurunduk :( o zamanlar hani aşı olmayanlar belediyeye, bankaya, hastaneye, diğer resmi dairelere sokulmayacakti hani toplu taşıma araçlarına bilet kesilmeyecekti halk otobüsü, şehirler arası otobüs firmaları, uçak firmaları vs. ne olduda şimdi aşının A sını bile ağızlarına almıyorlar sayın üst düzey yöneticiler 😠 ulan yeni sağlık bakanına soruyorlar bu yeni virüste korkulacak bir şey yok tek tük görünebilir inşallah ülkemize gelmez biz bu virüs için bir önlem almaya bile gerek duymuyoruz diyor kosakaca bakan be bu ulan ülkeler maşallah la inşallah la yönetilmez hani covit zamanındada çin neresi Türkiye neresi diyordunuz hacdan dönen kafileleri test yapmadan aldınız ve Türkiye'ye ilk covid virüsü hacdan dönen kafileler yüzünden girdi sonraki gelen kafileleri ülkeye almadınız ya bu işler işte böyle yürüyor Avrupa nın kıskandığı ülkemde biz inanin Türkiye'de bedavaya şans eseri yaşıyoruz!!!

Ayrıca kimse kusura bakmasın ama aşı karşıtlığı cehalettir. Covid19 aşısı yapılmaya başlamadan önce her gün kaç kişinin öldüğünü çok çabuk unuttunuz herhalde! Eğer bu kadar hızlı ve seri aşolama olmasaydı o rakamları belkide bir kaç yıl daha görmeye devam edecektik.

Hocam , bu nokta da birşey soracağım ,
Neden aşı öncesi insanlardan imza aldılar? Özellikle alman aşısı için.
Gelebilecek davaları önlemek için mi?

Çünkü bilimsel olarak bir aşının " tamam bu aşı yan etkisiz "diye değerlendirilmesi için -ki en sabit ağrı kesicinin bile yan etkileri halen ortadan kalkmış değil-, nereden baksan 50-60 belki 100 yıla ihtiyaç var. Ya virüse kesin çözüm olan bu aşıları yapıp ölmeden bu işten kurtulacaktık, yada aşı maşı üretmeyin halen bu virüsle boğuşuyor olacaktık. Aşı imzası sadece ülkemizde olan bir durum nedeni de çocuğuna Emanuel Dos Santos adını vermesine izin vermedi diye devleti mahkemeye veren avellerle dolu bir ülke olduğu için baştan önlemi alındı.
Birde hiçbirşey üretmeyen, dünyaya bilime zerre katkısı olmayan bir topluluk olarak neden kendimizi bu kadar önemsiyoruz ki. Sizce dış güçlerin bizi mahvetmet için aşıya mı ihtiyaçları var? Bir yaşam kalitenize dönüp bakar mısınız?

@Haroldsson, zerre katkısı olmayan bu topluluğun içinde yaşıyorsun unutma o zaman gereğini yap as kendini ok. kimseyi uğraştırma bari bu memleket sizin gibiler yüzünden bu halde unutmayınız...

@Haroldsson, yapılan aşılardan sonra patlak veren kap krizleri, pıhtı atma ve turbo kanserlere ne diyeceksin sayın milletvekilli sayın filozof...

@kaybedenler kulübü..,

Bi de böyle milliyetçi geçinenler var. Sırf şu satırları yazdığı sırada dahi ülke sınırlarından yüzlerce Paki,Afgan, Suriyeli içeri giriyor:))

Aşı sonrası kalp krizlerinin istatistiklerinde kaynak nereniz? Twitter yada instagramdaki düz dünyacı dayılar mı?

@Haroldsson, kaynak totoşum anladın
Sen hiç TV izlemiyorsun sanırım o sınırdan geçenler senin yaşadığın coğrafyadan geçiyor aklında bulunsun sayın Hatay milletvekili sayın Hataylı boş filizof

WUh9Mh.jpg

Hocam , bu nokta da birşey soracağım ,
Neden aşı öncesi insanlardan imza aldılar? Özellikle alman aşısı için.

Değerli arkadaşım,

Bir aşının ya da ilacın tam olarak onaylanması, gerekli klinik testleri tamamlaması yaklaşık 5 ile 10 yıl arasında sürer. Aşıyı üreten firmalardan bu aşı hemen talep edildiği için adamlar "kardeşim, ben aşıyı veririm ama sorumluluk almam" dediler.

Yani 2 seçenek vardı. Ya aşının gerekli süreçleri tamamlaması için yıllarca bekleyecek ve kaderimize razı olacaktık, ya da ölmektense aşı olmak yeğdir diyerek kabul edecektik. Olay bu!

Bu arada, YAN ETKİSİ OLMAYAN AŞI VEYA İLAÇ YOKTUR.
Önemli olan, bu yan etkilerle/asıl etkilerin oranıdır. Yani aşı olmayan 100.000 kişiden 300 kişi ölüyorsa, ama aşı olan 100.000 kişiden 1 tanesinde yan etki görülüyorsa 299 kişinin hayatı kurtulmuş demektir.

Ayrıca bu işer "enişteme pıhtı attı, komşum kalp krizi geçirdi" gibi subjektif sözlerle değerlendirilmez. Tüm bu veriler toplanır ve istatistiksel olarak yarar/zarar dengesine bakılır.

Covid19 salgınından bu yana çok çeşitli çalışmalar yürütülüyor ve şu ana kadar elde edilen veriler özellikle pıhtı atma sorununun 1 milyon aşı dozunda 1-2 vaka civarında olduğunu gösteriyor. Halen bu yan etkiler inceleniyor.

Aşı karşıtlığı ile "dünya düz" demek bire bir aynı şeydir. Aşı yöntemi geliştirilene kadar insanlık tarihi öyle salgınlar, yok oluşlar, sakatlanmalar yaşamıştır ki, okumayı sevmeyen insanlar okuduğunda dudakları uçuklar. Modern insanın 40 olan ortama yaşını 80'lerin üzerine çıkartabilmesinin en önemli dayanağıdır aşılar ve diğer ilaçlar. Çocuk ölüm sayılarının geldiği düşüklük bile kendi başına ders niteliğindedir.

Kara Veba: 1346 ile 1353 yılları arasında Avrupa, Asya ve Kuzey Afrika’da 75 ile 200 milyon arasında insanın hayatını kaybetmesine neden oldu. Kara vebayla küresel nüfusta %17-54 arası, Avrupa nüfusunda ise %30-60 arası azalma meydana geldi.

Çiçek Hastalığı: Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından 1967 yılından itibaren dünya genelinde uygulanmaya başlanan agresif aşılama programı sonucu 1980 yılın mayıs ayında hastalık yeryüzünden silindi. 1980’de sona erene kadar ise çiçek hastalığına bağlı olarak yaklaşık 56 milyon kişinin hayatını kaybettiği tahmin ediliyor.

İspanyol Gribi: Birinci Dünya Savaşı’nın sonrasında Domuz Gribi olarak bilinen H1N1 virüsünün alt türünün yol açtığı grip salgınında 40 ile 50 milyon arası insan hayatını kaybetti

Salgınlar listesi burada

Burada çocuk felci olan binlerce arkadaşımız var mesela. "Hastalığa yakalandıktan sonra özel bir tedavisi yoktur. Hastalık çocuk felci aşısı ile önlenebilir ve ömür boyu koruma için birden fazla doz yapılması gerekir. Çocuk felci aşısının iki geniş türü vardır; inaktive edilmiş poliovirüs kullanan enjekte edilen bir aşı ve zayıflatılmış canlı virüs içeren oral bir aşı. Her iki aşı türünün de kullanılmasıyla, vahşi çocuk felci vakaları 1988'deki tahmini 350.000 vakadan 2022'de sadece üç ülkeyle sınırlı 30 teyit edilmiş vakaya düşmüştür. Zayıflatılmış oral aşı ile ilişkili nadir hastalık bulaşma ve/veya paralitik çocuk felci vakaları vardır ve bu nedenle enjekte edilen aşı tercih edilmektedir. (Bkz)"

Genel anlamda aşılama tarihi ve son zamanlarda ortaya çıkan aşı karşıtlığına dair ansiklopedik bilgi de burada.

Covid aşısı çıkmadan önce ölüm sayıları ile aşı sonrası ölüm sayıları binde birlere düşmüştür. Bilimin en muhteşem buluşudur aşılar...

Bu arada, yarın Covid19 yeniden hortlarsa veya benzer bir salgın çıkarsa -ki son derece olasıdır- tekrar koşa koşa aşı olmaya giderim. Çünkü yaşamayı ve çevremdeki insanları seviyorum.
Aşılar sadece bireyin kendisini değil, çevresindeki insanları da korur. Çünkü hastalığın yayılma zincirini koparır.

Üst Alt