Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

ÖTV muafiyetli araçları kullanabilecekler değişiyor

@okatur

bir daha aldırma üzerinden .

araç benim üstüme .eşim babam abim kullanır diye yazı olmadan vergi dairesi onay vermedi bayii de zaten öyle imzalattı.ancak şimdiye kadar bu sitede şu kullandı da ceza aldı diye bir girdi görmedim. ben vergi diaresinde çalışan arkadaşıma sordum evet dedi eşin baban abin sistemde görünüyor . yani sisteme yazılmış. bu sisteme entegre ( artık hrşey entegre olduğundan ) büyük ihtimal polisler emniyet de görecektir.ya da izin verilmiş bir hat vardır ordan kontrol edilir istenirse.kısa bir örnek .aracımıza kırmızı ışıkta beklerken biri çarptı.sigorta işlemleri için video kaydı vs talep edildi.arcı eşim kullanıyordu videodaki kullanım hakkı olmayan biri varsa sigorta parasını vermez vs olacaktı.olayın bu boyutunu da düşünün . araç kaza yaparsa parasını alaamzsınız . vergi dairesi de ötv yi alır. biz yıllardır ENGELLİ ÜZERİNDEN ALIP aracı keyfine kullanan akrabalar yüzünden bu hale gelmedik mi? kim yasal izinli ise o kullansın.riske atmayın. akrabanıza da izin vermeyin.

@hanifeaydin

%90 altı tertibatsız ortopedik olarak aldım. Bayide kullanıcı kısıtlamasına dair herhangi bir imza alınmadı. Ruhsatta da kısıtlama ibaresi yok. Acaba sistemde onların görebileceği bir ifade olsa bu ruhsatta da yazmaz mıydı? Kasko sözleşmesi de Karayolları Trafik Yönetmeliğinin 53. Maddesine vurgu yapmış sadece. Başkada bir şey yok.

@zenes

bende hiçbirşey yazmıyor ona rağmen plaka vs vergi dairesi görüyor .ben bana olanı yazdım. özel kasko sigorta bile bu aracı kim kullanıyorona göre tazminat verelim hesabı yapıyorsa , ötvsiz alınan aracın da devlet takibini yapar kaza olursa.BU ARADA BANA GÖRE EN ADALETLİ OLAN HERKES ÖTV SİZ ARAÇ ALSIN LAKİN ŞU AN BU DURUMDAYIZ . sanki teknolojiyi biz üretmişiz gibi arabayı yapan 1 devletimiz ötv ile 3 kazanıyor .durum bu

Arkadaşlar, %90 ve üzeri engelli kişi aparatlı araç alınca sadece engelli kişi mi kullanacak? Bu konuda son güncel bilgide nedir? Bir değişiklik var mı?

Arkadaşlar yeni aldığım araç ruhsatında sadece kendisi kullanabilir diye yazıyor ,benim araç tertibatlı daha önceki araçta böyle yazı yoktu,çocuklarımın kullanabilmesi için hangi yolları izlemem lazım acaba?

Merhaba arkadaşlar henüz çıkmadı ama kronik rahatsızlıklarımdan kaynaklı hesaplarıma göre %91 civarı engelim olacak. Kullanmamda sorun olacağını sanmıyorum ama eşim harici bir kişi daha yazdırmam gerekirse nasıl bir yol izlemeliyim. Beynimde anevrizma var aciliyet gerektiren durumlar dolayı bir kişi daha olsa iyi olur ne zaman ne olacağı belli olmuyor.kardeşim farklı şehirde annem araç kullanmayı bilmiyor acil bir durumda kayınbiladerim olabilir vekalet vererek yazdırabilir miyim ?

Maalesef şu anda bende bu zedelerden biri oldum..
Bende bedensel engelliyim raporum %96 fakat tertibatlı aracımı kendim kullanıyorum. Önceki kullandığım aracı eşimde kullanabiliyordu. Eşim engelli değil bu arada ve eşimin ailesi farklı bir şehirde olduğu için biz şehirler arası uzun yolculuk yapıyoruz sürekli.
Aracımı değiştirmek istedim yeni araç aldım fakat şu an yeni aracı eşim kullanamıyor.. Evde tek bir araç var ikinci aracı alma şansımız yok.
Birincisi eşimin her gün işe gidip gelmesi gerekiyor.
ikincisi uzun yolculuklarda ben tek başıma nasıl yapacağım..
üçüncüsü diyelimki rahatsızlandım eşim evdeki araçla beni hastaneye götüremeyecek mi...

Tertibatı yapan firmanın aracın tertibatının diğer kişilerin kullanımına engel olmadığına dair TSE'den ek yazı alıp muamelecinin o yazıyı notere ruhsata işlettirmesi gerekirdi.

Merhabalar. 2020 yilinda %45 ortopedik engelim ile (sağ kol brakial pleksus) tertibatsiz olan aracimi aldim. Araci benim disimda kimler kullanabilir ? Tertibatsiz oldugu icin esim kullanabiliyor mu, ya da kanundan once aldigim icin esimin kullanmasi sorun olmaz mi? Bundan sonra yeni alacagim aractaki uygulama nasil olur? Bilgilendirecek arkasaslara simdiden tesekkurlerimi sunarim.

%90 üzeri raporla alınan engelli araci kullananların kısıtlanması,maliye tarafından engelli araç alırken imza edilerek 3 kişinin ismi istenmekte. Dolayısıyla engelli hakları kısıtlanmakta. Bu konu hakkında e-devlet'e yanlış bir uygulama olduğunu beyan etmek lazım. Arkadaşlar Çünkü engelinin 1 derece akrabası ve kardeşleri olmayabilir olsa da aracı süremeyebilir Dolayısıyla 3 derece akrabaya kadar aracı kullanması gerektiğini beyan etmemiz lazım bu konu hakkında e-devlet'e maliye Bakanlığına yazılar göndermenizi Bilgilerinizi arz ederim.

@aso38,

güzel demişsiniz de yazılar gönderince çözülüyor mu. Sadece yazıyı yazdığınla kalırsın. Mesela önden siz buyursanız engelli hakları kısıtlandığı için bir dava açsanız. Davanın sürecini sonucu bizimle buradan paylaşsanız nasıl olur.

Merhaba
Tertibatsız engelli aracını kimler kullanabilir?
Bu konuda ki yasa 2023 yılında değişmiş.
Bir çok resmi yere gittik bu konuda bilgi almak için fakat hiç bir yerden doğru bilgi edinemedik .
Her gittiğimiz resmi yerler başka bir şey söylüyor.
Anlaşılır gibi değil.
Lütfen tam olarak bilgi sahibi olanlar varsa ve acil cevap verirse çok memnun olurum.

@EBRUL, cevap vereyim size.

Şimdi aracınızın tertibatsız olduğudan yola çıkarak % 90 veya üzerinde bir raporla bu aracı aldığınız görülüyor. Yoksa diğer türlü tertibat olması lazım.

Yani bir yakınınızın raporu ile bu aracı almış olmalısınız. Eğer öyle ise aracın sahibinin 1. derece yakınlarının içinden 3 isim vergi dairesine bildirilerek bu 3 kişiden başkası aracı kullanamıyor.

Yok ben aracı % 90'nın altında bir raporla aldım kendi aracım bu benim kendim kullanıyorum diyorsanız, o zaman sadece siz kullanabilirsiniz başkası kullanamaz.

Tabi bu kararlar kanun ile alınmış kararlar değil. Gelir İdaresi Başkanlığının ben yaptım oldu hareketi ile oluşan bir durum bu. Bir tane yazı ile bu kargaşayı yaptı malesef Gelir İdaresi Başkanlığı kimse içinden çıkamıyor o yüzden.

Üst Alt