Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

ÖTV muafiyetli araçları kullanabilecekler değişiyor

tanerbudak

Aktif Üye
Konular
7
Reaksiyonlar
0
28 Eylül 2023 güncel:

Bakın hala yazılamıyor diyorsunuz, daha bugün ortopedik engelli bir kişi aldığı araca 3. dereceye kadar kullanır yazdırdı.

Yapılacak şey basit, proje çizen kişi yurtiçi ise 45/c yapacak / yurtdışı ise 43/c belge hazırlayacak. Sonra TSE buna göre işlem yapacak.
Noter de sistemde 3.derece gördüğü için ruhsata işleyecek.

Lütfen hakkınızı savunun biri uğraşmamak için olmuyor dese bile lütfen yapan birini bulun. Yazdıran onlarca insan tanıyorum.

Araştırın, sosyal medyalara gruplara bakın hakkınızdan vazgeçmeyin...

————
az önce bir arkadaşımdan bir dilekçe örneği geldi. %90 rapor ile araç alanlara sadece 1.derece sınırı ve aynı ilde ikamet şartı nihayet gelmiş. bununla ilgili vergi dairesine taahhüt verilip aksinin tespiti durumunda ödenmeyen ötv ve kdv nin yasal faizi ile tahsilini kabul eden bir taahhütname. 1 ocaktan itibaren %90 raporlu engelli adına araç alacaklar bu taahhütnameyi imzalayacaklarmış. bunu hep dedik igililere sorunun kaynağı bu diye nihayet dinlediler ve küçük te olsa bir adım attılar.

suistimaller engellenir ve limit de artar umarım.böylece engelliler ihtiyaçlarını karşılayacak büyük araçlara binebilirler.

Sadece otomatik vites tertibatlı aracımı eşim kullanamayacak mı acaba. Bu anlaşılıyor yazıdan

1) Yeni yönetmenlikte sadece 1.derece akrabalar kullanabilecek. Bunların için de 3 isim verilip onlar dışında kimse kullanamayacak.

2) Bir diğer konu ise; tertibatlı araç alımlarında rapor sahibinin ailesi kullanabiliyordu, yeni yönetmelikte onu da kaldırmışlar. Yani eskiye dönmüş, sadece rapor sahibi kullanabiliyor.Yine 3 isim verecek olanlar aynı şehirde ikamet etme şartı da bulunuyor.
3) Taahhütnamede 1. derece akrabalar dışında biri aracı kullanacaksa iş akdine göre sözleşme yapılmalıymış. Yani bir nevi şöför çalıştırıyormuş gibi olacak.

kaynak: https://twitter.com/eozpeynirci/status/1608051087877046272?cxt=HHwWgIC8mbr8-NAsAAAA

akın16

Güzel bir karar olmuş limitide yükseltseler araçlarımızı alıp ta binsek.

Tüm istenileni yapmışlar gibi duruyor. Mağdur olunacak bir durumda birakmamislar gibi.

İş akdi ile farklı şahıs tayin edebiliyorsun.

Bu kararın yanına limit iptali yakışır.

21121210G cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Güzel gelişme! Keşke ilk baştan getirselerdi bu kuralları. Limit saçmalığında kalkar inşallah

Yönetmelik yapmış olmak için çıkarılmış bir şey, saçma olmuş. 3. derecenin kaldırılması normal ancak 2. derecenin kullanabilmesi gerek. Torununun yardımı ile ulaşımı sağlayanlar mağdur oluyor bu durumda.

Engelli yakını için harika bir karar olmuş artık suistimal edilemez bundan sonra görev devlete düşüyor takip edilmeli ve sahte raporların önüne geçilmelidir.

Fakat kafamı karıştıran özel tertibatlı araç kullanan yakınları Ne yani şimdi 1. Derece akrabası kullanamaması çok saçma olmuş mesela eşi kullanmalı bence

Ayrıca böyle karar alındıysa limit kalkmalı motor limiti dahi koyulmamalı

Ortopedik engelliler için birşey değilmedi sanırım çünkü yazıda, %90 engelliler yazıyor

Limit iptali kanunla olur bu dönem meclis kapalı olsa olsa cumhurbaşkanı bu senelik arttırım yetkisini kullanabilir. o da çok ama çok güzel olur ihtiyacı olan arabaya kavuşur.

genelek29900

kendımızı avutuyoruz . ne limit iptali olur nede arttırım . Araba fiyatlarını bırak pazar market fiyatlarından haberı yok hukumetın. 1 mılyon lımıt yaptık neyınıze yetmıyor derler.

mchi iş akdi ile şoför tayin etmek yetmez. bunun yanında sgk prim ödemesinin yatırılıp yatırılmadığı, şoförü maaşının yatırılıp yatırılmadığı gibi konuların da denetlenmesi gerekiyor. adam aracı alır yine kendini noterden şoför olarak atar iş akdi yapar yine suistimal devam eder. ödesin sgk primini bakalım o zaman tenezzül eder mi engelli aracına.

Meclis haftaya salı, yani Ocak 3 de açılıyor.. Limiti kaldırma niyeti olsa Meclisin kapalı olması sorun değilki.

Benim yüzde 90 raporum şimdi araba alsam eşime vekalet verebilecek miyim veremicek miyim?? Bu arada bedensel değil engelim,

Losdy Sizin durumunuz için sorun yok. araç alırken taahhütname vereceksiniz. 1 .derece akrabalarınızdan 3 kişinin adını yazacaksınız ve sadece onlar kullanabilecek. olan yine tertibatlı araç kullanan bedensel engelliye oldu her zaman ki gibi. kendinden başkası kullanamayacak tertibatlı aracı artık.

Merhaba arkadaşlar benim raporum 58 otomatik vitesli araç kullanıyorum. Bu aracı eşim de kullanabilecek mi ruhsata işletirsek? Neden yüzde 90 da kullanıyorken biz de sorun var suistimal eden biz miyiz? En azından 1 kişinin kullanmasıns izin verseler

zeynep47 maalesef durum bu. eşiniz dahil sizden başka kimse kullanamayacakmış artık. sağolsun devletimiz hep yanlış düzenlemeler ve haksızlık yapıyor.

Yapılacak her kısıtlama engelli camiasına ters köşe goldür. Herhangi bir kararın engelliler lehine ya da suistimal denilen şeyi ortadan kaldırmaya yönelik olma ihtimali SIFIRDIR. Aksini ispat etsinler AKP'ye oy vereyim.

Sacmalik resmen otropedik engelliyim kendim kullaniyorum ayda bir iki babam kullaniyor.boyle işmi olur resmen saçmalamislar

Bizim evde de tek araba var eşim kullanıyor eve getir götür hep onda. 2. Bir araba zaten mümkün değil. Yazıklar olsun hakkımızı yiyenlere bu nasıl bir yönetmelik.? Suistimal edenlere hiçbir şey olmuyor

Bir de düzenleme adı altında “aynı ilde ikamet etme zorunluluğu…” vay be, baya sistematik bir düzenleme. İkametgah değiştirmek sanki dünyanın en kolay şeyi değilmiş gibi… nasıl gözümüzün içine içine dalga geçiyorlar

Merhaba arkadaşlar işlerimden dolayı uzunca bir zaman konuları okuyamadım. Ama okuduğum ver gördüğüm kadarı ile engelli araçlarını kullanan kişiler hakkında bir düzenleme filan mı oldu?

Yüzde doksan engelli raporu adına alınan araçların daha sıkı denetim yapılması gerek. Hasta ile engelli birbirinden ayrılması gerek önüne geçen yüzde doksan raporu alıyor sonra ben engelliyim. Hayır sen engelli değilsin sen hastasın. Sonra git ÖTV muaf araç al gez dolaş gerçek mana da engelli olan da sizin yüzünüzden bir sürü iş işe uğraşsın dursun.

Bomboş laflar! Zaten aracı 1. Derece yakınlar dışında kimse kullanmıyor. %5 bile değildir! Esas konuyu çözemek yerine engellilerin haklarını topyekün kısmak girişimi bunlarınki.

Şahsen ilk seçimde AKP den sandık başında hesap soracağım. Engelli olarak bir çok hakkımız AKP sayesinde duman oldu. Bu arada CHP olsun İyi Parti olsun bu iki partiden de engelli için bizde şunu yapacağız diye tek kelime çıkmadı. Eğer bu iki parti çıkıp engelli için var olan ÖTV muafiyeti yanı da KDV de almayacağız dese al sana icraat derim. Engelli vatandaşa seçme hakkı sunulması gerek. Misal biraz önce dedim gibi KDV ödemeyen engelli aracını misal örnek bunlar 7 yıl da bir değiştirir gibi seçenekler sunulması gerek. Maddi imkanları olmayan engelli arkadaşlar için güzel bir seçenek olur. Ben öyle düşünüyorum.

Yaraya derman olmayacak başka bir düzenleme.

Bahsi geçen evraklarda 2 tip var;

Birisi %90 üstü, 1. derece akrabam veya şöförüm kullanacak kısmı
Diğeri %90 altı, kendim kullanacağım kısmı.

%92 raporumla aracımı kendim kullanmaktayım. Bizler ne olacağız? Hangi formu doldurayım?

Kemal Sunal'ın dediği gibi, e bennn??

Birde şu var boşlukta;
2019 değişiklikde engelli raporu için
2002 tarihi sonrası ama e sisteme geçişde eski rapor “kazanılmış haklar adı altında geçerli sayılıyordu,
Şimdi tahhahütnamede “en son tarihili rapor”
Diyor o zaman rapor tekrarımı yapılacak

Hakikatten riyakatın bu kadar önemli bir olacağını düşünmemiştim.

Üst Alt