Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

ÖTV muafiyetli otomobil alma süresi 5 yıldan 10 yıla çıkartılıyor!!!

feromon

Üye
Konular
5
Reaksiyonlar
24
20 Haziran 2024 güncel:

2024-2026 ORTA VADELİ PROGRAM'dan ilgili bölümü aşağıya kopyalıyorum.. İki alternatif de birbirinden heyecan verici. Mis mis!

ÖTV ve KDV Kayıpları-Engelli Araçlar - 3
Mevcut Durum:

2024 yılı için hesaplanması gereken özel tüketim vergisi ve diğer her türlü vergiler dâhil satış bedeli 1.591.200 TL’nin (bu tutar, her yıl yeniden değerleme oranında artmaktadır) altında olan binek otomobilleri, 2800 cm³ altında motor silindir hacmine sahip eşya taşımaya mahsus taşıtlar ile motosikletlerin, engellilik derecesi %90 veya daha fazla olan ya da engelliliğine uygun hareket ettirici özel tertibat yaptıran malûl ve engelliler tarafından beş yılda bir defaya mahsus olmak üzere ilk iktisabı ÖTV’den müstesnadır.

Önerilen Düzenlemeler:

1. Alternatif:

ÖTV Kanunundaki istisnanın revize edilmesi
• İstisnadan yararlanma süresinin 5 yıldan 10 yıla çıkartılması
• Taşıtların veraset yoluyla intikalinde istisnaya konu vergilerin mirasçılar tarafından ödenmesi
• Her sene yeniden değerleme oranında artan tutarın (araç satış bedelinin), yeniden değerleme oranının yarısı kadar artırılması
• Cumhurbaşkanının, yeniden değerleme oranında artan tutarı, %50'sine kadar artırma yetkisinin
kaldırılması

2. Alternatif:
ÖTV Kanunundaki istisnanın kaldırılması teşvikin sosyal yardım şeklinde yapılması
Engellilerin gelir durumları ve alınacak taşıtların yerli olması vb. kriterler esas alınarak Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından nakit destek verilmesi.

Taslak aşamasındaki yeni vergi paketinde ÖTV muafiyetli otomobil alma istisnasından yararlanma süresinin 5 yıldan 10 yıla çıkartılması ve taşıtların veraset yoluyla intikalinde istisnaya konu vergilerin mirasçılar tarafından ödenmesi öngörülüyor.

"Engelli araçları istisnası
Türkiye’de 2024 yılı için hesaplanması gereken ÖTV ve diğer her türlü vergiler dahil satış bedeli 1 milyon 591 bin TL’nin altında olan binek otomobiller, engellilik derecesi yüzde 90 veya daha fazla olanlar için 5 yılda bir kez olmak üzere ÖTV’den muaf tutuluyor.

Hazine çalışmasına göre, bu satışlar nedeniyle vazgeçilen ÖTV tutarı 2024’te 54,8 milyar TL, KDV tutarı da 10,9 milyar TL. 2024 yılının ilk 5 ayında satılan araçların yaklaşık yüzde 30’u bu şekilde satıldı. Taslak çalışmada istisnadan yararlanma süresinin 5 yıldan 10 yıla çıkartılması ve taşıtların veraset yoluyla intikalinde istisnaya konu vergilerin mirasçılar tarafından ödenmesi öngörülüyor.
Kaynak"

Otv muafiyetine kisitlama mi geliyor? Memet sinsek bugun yeni vergi paketinde aciklamis . İcerigi nedir bilen var mi?

Haber şoyle geciyor:
Yeni vergi paketi.
Engelli arac hakkina kisitlama getiriliyor.

Bu yeni arac alanlari da kapsiyor mu yoksa yasa ciktiktan sonrasini mi?

Böyle birşey varsa bence çok yazık olur ama her zamanki gibi bizlerin temsilcileri STK kardan yine ses seda ve itiraz olmayacağı kesin bence hala limit konusunda bile bir iyileştirme getirilmeyip insanları aracıların eline yem ettiler....

10 yila cikartiliyorsa limit yukseltilsin o zaman. Ya da limit olmasin. Bu konuda neden kimse baski yapmiyor.neden sahipsiz bu engelliler. Yillardir yorulduk . Bgn bir yazi daha vardi engelli calistirmayan isyerlerine hic bir ceza kesilmiyormus.

@ikinci bahar,

öyle değil. engellilerin kendileri gayet de memnun ve oy veriyorlar. Derneklerin gücü zaten sıfır. Bakanlığa ve saray'a yapılan onca başvuru da duvara çarpıyor. kimsenin umurunda değil engelliler. Sadece araç değil, onlarca hak gasp edildi, adam hala 1. parti :) Bence daha da ittirmeliler...

44 adet Müteahhite ek 557 milyon vergi. Engellilere gelen ek vergi 65,7 MİLYAR !!!!!!

Yap işlet ve KÖİ’de yüzde 30 vergi
Taslakta, yap-işlet-devret ve kamu-özel işbirliği (KÖİ) ile yapılan projeler kapsamında elde edilen kazançların vergisinin de artırılması planlanıyor. Bu oranın yüzde 25 yerine yüzde 30 olarak uygulanmasının bugün itibarıyla 44 mükellefi ilgilendirdiği ve yeni uygulamanın 557 milyon TL kurumlar vergisi etkisi oluşturacağı belirtiliyor.

Engelli araçları istisnası
Türkiye’de 2024 yılı için hesaplanması gereken ÖTV ve diğer her türlü vergiler dahil satış bedeli 1 milyon 591 bin TL’nin altında olan binek otomobiller, engellilik derecesi yüzde 90 veya daha fazla olanlar için 5 yılda bir kez olmak üzere ÖTV’den muaf tutuluyor.

Hazine çalışmasına göre, bu satışlar nedeniyle vazgeçilen ÖTV tutarı 2024’te 54,8 milyar TL, KDV tutarı da 10,9 milyar TL. 2024 yılının ilk 5 ayında satılan araçların yaklaşık yüzde 30’u bu şekilde satıldı. Taslak çalışmada istisnadan yararlanma süresinin 5 yıldan 10 yıla çıkartılması ve taşıtların veraset yoluyla intikalinde istisnaya konu vergilerin mirasçılar tarafından ödenmesi öngörülüyor.

Cok haklisiniz. Engelli araci luks degil ihtiyac . sandalye minder bunlari cogu engelli alamiyor. Arabada cok suistimaller var bir cok bayide duydum. Rapor satan bile var diyorlar. Gercek kullanicilar magdur. Suistimali onleyemiyorsan ben neden magdur oluyorum. Yoruldum ben malum partililere laf anlatmaktan Sosyal devlet her engellinin standartlarini yukseltmeli. İnsanlar neden omurlerini sefaletle yaşasin ki. Bir minder bir sandalye en iyisinden verilmeli en iyi araca binmeli tum engelliler limit olmamali.

@feromon,

Sadece raporu yüzde 90 ve üzeri için mi satış süre 10 yıl olacak yoksa tüm ÖTV muafiyeti ile alınan araçlar için mi geçerli olacak acaba? Net bilgi yok bununla ilgili sanırım...

Şimdi bari bu yeni alınacak olanlar için mi geçerli olucak yoksa mesela 2 sene önce aldık diyelim 3 senemiz kaldı normalde ona +5 eklenip 10 seneye mi ertelicekler?

Allah belâlarini versin,engellilerin elinde ki hakları birer birer alıyorlar.
Medikal ürünler ateş pahalısı zaten
2019 engelli raporu oranları değişti
2021 de malulen emeklilik değişti
Şimdide ÖTV engelli aracı

YAHU ADAMLAR NE YAPSA OYLARI DEĞİŞMİYOR.AYRICA ZAMANINDA BERABER YÜRÜDÜKLERİ FETOCULARIN VERDİKLERİ SAHTE RAPORLARIN CEREMESİNİ GERÇEK ENGELLİYE ÇIKARTIYORLAR.BUNLARIN NE ALLAH I VAR NE DE KİTABI..MİLLETE DİN PAZARLAYANDAN FAYDA GELMEZ.

Ya paniklemeyin bu konular görüsülüyordur tartısılıp öyle kanun cıkarırlar bana göre doksan üstüne ölümden snra ailesine ötv ödetirler. Atıyorum eskiyi baglamaz bana göre atıyorum 2025 den snra ötvsiz alanlar icin gecerli diyebilirle tamamen tahminim 5 yık değilde 7 yıl derler ( bana göre 5 de bırakırlar) görecegz hep beraber

Benim için 10 yıl belki tamam da bana son cümle biraz olağan dışı gibi geldi. Adam aracı aldı 2 gün sonra vefat etti diyelim. Mirasçılar napcak paraları yoksa? Aracı nasıl satacaklar?

Muafiyetle bir yakini icin %90 uzeri olanlar icin arac alanlarin bir yuzdeligi var mi? Yani engelli cocugu icin mi almis engelli annesi babasi akrabasi icin mi almisyatalak birisi icin mi almis. Bu yuzdelik medir? Bilen var mi? Cok suistimal edildigini duyuyoruz cevremizde. Genelde hasta kisileri bulup para karsiligi raporla aldiklari vs dogru mu bilmiyorum. Yen az bu suistimaller onlenmezse 7 yil olmali biz 3 yila dusecek diye beklerken 10 yil olmadi tam sacmalik.

Mercedes gibi araclar 10 yil gotutur onu da limit disi alamiyoruz. Keske engellilerle bir konusup fikir slsalar. Arabasini kendisi kullanan ya da tek sandalye kullanicilari icin limit kalksa. Bidon gibi arabalara biniyor herkes. Ve tek sand kullanicilari icin süre 3 yila indirilse. Tabi bu bnm dahiyane fikrim. Yurt disindan getirir herkes mecburen. Satislarda yukaridaki yuzdeler belli olursa düşme olmaz. Belki yuzde 1 -2

YAHU ALTLARINDAKİ LÜKS MAKAM ARAÇLARI KAÇ YILLIK BİR BAKIN BAKALIM.AYIPTIR GĞNAHTIR..ALLAHSIZ KİTAPSIZLAR.İŞİ GÜCÜ BIRAKIP ENGELLİNİN HAKLARINI TIRPANLAMAKLA UĞRAŞIYORLAR.ALLAHTAN DİLERİM BUJI YAPANLAR BİZLERDEN BETER OLSUN

Bu az olmuş 10 yılın yanına 1.000cc sınırını da getirin.

NOW haberde bugün yeni vergi kanunu paketinde engellilere özel MTV ve ÖTV nin 10 yıla çıkarılacağını söyledi. Hadi ben 105 kiloyum benden epey yağ çıkar ama zayıf arkadaşlara üzülüyorum. Sineğin bile yağını çıkaran bu hükümet bizlere neler yapmaz ki :)

Hükümetin yeni açıkladığı pakete göre engelli araç alım hakkımız beş yıldan on yıla çıkartılmıştır.

ÖTV muafiyetli 10 yıla çıkacakmış bari üst limit fiyatı kaldırımlar da 10 yıl rahatça kullanabileceginız araç alabilelim

Bari istikaki kaldırsın da 10 yıl kullanacağımız araçları seçebilelim

Bunlar ahlaksız kitapsızlar!
Diri ölüyü bitirdiler şimdi sırada engelliler var.
Yahu bu engellinin en büyük hakkı araba biz engellilerin ayağı bacağı oluyor
Haksız yere alınan raporların peşine düşsünler , hakkımı helal etmiyorum!!!

Kendini dindar gösterip mazlumun sakatın çaresizin hakkını gasp edenlerin bu dünyada ve öteki tarafta iki yakaları bir araya gelmesin inşallah.

Boşverin çok da takmayın 5 sene sonra satmak istediğinizde ÖTV sini öder satarsınız zaten 5 yıl sonra şimdiki ÖTV kuş kadar kalır, amaç zaten herkesi alım konusunda pes ettirmek, yıllarca alman japon vs arabalara dünya kadar para oderttirdiler tam bunların tahtı çin arabalarıyla sarsilmaya başlandı yüzde 40 vergi getiriyorlar 10 yıl içinde zaten hurda araba pazarı haline gelecez arabaların kapılarının bile iple bağlanmış arabalar görürseniz şaşırmayın :))birde kardeşimlerimden ricam bayilerde kendinizi ezdirmeyin bayiye ,zaten bayiye araçlar ÖTV siz geliyor satış yaptıklarında ÖTV ödeyip teslim ediyorlar bizim odememizide raporla yapıyorlar, haliyle bayiler ÖTV siz araç satışında bize lütuf da bulunmuyorlar bunu bilin,ona göre davranın,

ÖTV siz kaç araç satabiliyorlar enazindan c d ve suv pazarı engelli satışlarıyla ayakta kaliyor,kim gider iki sene önce 400 bin olan araca şimdi masaya 2 milyon bırakıp alirki??benim 5 yılım doldu degistirmedim değiştirmeyide düşünmüyorum aç gözlülük yapıp arabaya yatırım gözüyle bakanlar yüzünden geçen sene neler oldu araba almak ne kadar çirkinlesti bunu tek tek anlatmayim zaten biliyorsunuz,bayilerinde galericilerinde gerçek yüzlerini gördük, boşverin alım satim olmasın gerekirse on yıl kullaniriz Allah ömür verirse ama bayilere umarım her türlü zorluk çıkarılır ve kapanıp giderler online satışa geçer markalar umarım, herkese iyi akşamlar

Yahu tezat iş sen mtvsini odeyemedigin aracı kime satacaksin? Birde durdun durdun gözünü engelli bireylere mi diktin. Zaten hayatları zor birde coluguna cocuguna külfet. Bu arada sosyal medyada inanılmaz bir dusmanlik var. Neredeyse karara davul zurna calidiracaklar. Bilmiyorlar ki aileler ne paralar harcıyorlar bireyler için.

@zekioz,

Yanlış anlamayın size söylemiyorum, genel konuşuyorum. Neden her bir gelen kısıtlamaya uyum sağlıyoruz. Ülkemizde artık insanımız, var olan bir hakkı kısıtlanıyor ve buna tepki göstermiyor. Yakında kapıdan dışarı çıkandan vergi alacaklar, buna da şey diyecekler, zaten dışarı çıkınca para harcıyordum iyi oldu. Ve bu hep büyük çoğunluğu gelir seviyesi belli bir seviyenin altındaki insanlara yapılıyor. Sanırım kimsenin ülke için inancı kalmadı. Yarını görmek için bahane uyduruyor.

Ayrıca hakkını kullanman aç gözlülük değildir. Paran vardır, o an her şey müsaittir ve alırsın. Niye eski arabayla dolaşırsın ki. He sonra gider, halen hakkın varsa 5.senenin sonunda aracını satarsın. Uygun ortam sağlandığında bu bir haktır kullanılmalıdır. Bizim ülkemizde cep telefonu bile yatırım araba niye olmasın ki?

@sencer55,

Biz empatisi olmayan başkasının zorluk çekmesinden, oh ben ondan daha iyi durumdayım, diyen bir milletiz.

Üst Alt