Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

ÖTV muafiyetli otomobil alma süresi 5 yıldan 10 yıla çıkartılıyor!!!

Halen daha "Bah dövledimiz ne gösel hag danıyor, ahbartiden önce el arabası alamıyorduğk" diye dolaşan mide bulandırıcı kör cahil tipler var. Malesef tüm bunlar "Biz neden araba alırken 2 tane araba alıp birini hediye olarak sarayın garajına çekip birine biniyoruz?" demekten aciz olanlar yüzünden başımıza geliyor. Dünyada arabadan en çok vergi alan 2. ülke %27 ile Macaristan... 1. sırada %220'ye çıkan rakamlarla tabiki biz varız. Evinize girip malınızı çalan hırsız, çaldıklarını ertesi gün geri getirdi diye hırsıza minnet edecek kadar karakterimizi kişiliğimizi yitirmedik çok şükür.

Bugün fiyatı 1 birim olan şey 5 sene sonra eskidiği için fiyatının düşmesi gerekirken tam tersi 10 birime çıkıyor ise bunun bir şekilde yatırım aracı olarak görülmemesi imkansız. Ülke ekonomisi düzgün olsa, paramız her geçen gün değer kaybetmese zaten kimse yatırım olsun diye yatalak dedesinin üzerine Sunroof'lu, Masajlı koltuklu, Direksiyon ısıtmalı SUV almayacak. Ülkeyi yönetenler kendi basiretsizliklerinin beceriksizlerinin faturasını yine halka ve engellilere kesiyor. İşin mide bulandıran kısmı dediğim gibi bu destek görüyor...

Doğru düzgün asfalt yolu dahi olmayan yüzlerce ilçenin belediye yetkilileri eskidi diye 2023 model en üst segment Mercedes'i satıp 2024 model en üst segment Audi alırken, devletin halktan zaten almaması gereken bir ücreti almamasını bir lütuf gibi gösterip bir de arabanıza 10 sene ipotek koyması insan haklarına aykırıdır.

Son düzenleme:
@hakan1987,

aynen öyle...sen engelliye beleş araba ver gaziye verme oda saçma nereden tutsan adaletsizlik var ülkede....baştan aşağı tüm kanunlar gözden geçirilmeli

Konuyu anlamiyorsunuz mu bilakis mi yapiliyor?
Gazilere tamam her sey verilsin .
Fakat bu ulkede her sonradan e gelli olan kisiler ayni haklara sahip olmali. Bir gaziye tek sand ve medikal malzme en iyisinden veriliyirsa gazi olmayan engelliye de verilmeli sandlye minder medikal mlzeme. Simdi gazinin otv limiti artarsa gazi olmayanin artmamasi adalet midir? Negatif ayrimcilik.zaten gaziye yuklu maas vetiyor yuklu tazminat veriyor cocuklarinin ozel okullarini karsiliyor. Tamam gucu devlet versin . Ama diger engelliyi de ayirt etmemeli. En buyukhata zaten yasliliktan dolayi hasta engelli olana arac verilmesiydi.

gaziler için yapılanlara helali hoş olsun da biz niye gözden çıkarıldık sorarlar....böyle saçmasapan bir olay.zaten engelli pozitif ayrımcılığı ötv muafiyeti Avrupa Birliğine girmek için yapılan bir ayrıcalık idi baktılar avrupa birliği hayal , eeeee ne yapsınlar ötv devam mi etsin onlar saf mı değil mi? göz boyamak için yapıldı.....ötv herkesten kalkmalı....ötv neden geldi deprem fonu için peki deprem oldu kim halktan para istedi? 20 yıldır o toplanan fonu da yemişler.

@bfb_91, benim aracım özel tertibatlı mesela onca yıldır çalana kelime etmeyip burda suistimal edildi demek çok komik oluyor toplum sosyal çöküşe geçmiş asla düzelmez bu beyinsizler yüzünden o yüzden boşver laf anlatma sende yorma kendini

@antimotivasyon
kaynak varmı bır net bılgı yazı herhangı bırsey kendı kendıne uydurma kulaktan duymamı kaynak yazı bır belge goster ozaman

@hakan1987,
ozaman gazı ve temmuzcuları mı kapsıyor yanı bıze yok devam ezılmeye

@antimotivasyon,

Ateş olmayan yerden duman çıkmaz derler..20 küsür yıldır Hafiften hafiften öyle bi esiyor ki bu duman gözümüzü gönlümüzü kör etti...bi esti limit geldi bi esti motor hacmi sınırı geldi ve halen esmeyede devam ediyor.... 10 yıla çıkarmadan veya komple muafiyeti kaldırmadan bu duman sönmez...

Ve gün sonunda Sarı Öküz hikayesini dinleyip yine bizler kendimize bir pay çıkartamayacağız..

Suriye Sağlık Bakanı Fahrettin Koca utanmadan anlattı;
➖Suriyelilere 97milyon poliklinik hizmeti verdik.
➖4 Bin Suriyeli sağlık çalışanı istihdam ettik.
➖3Milyon Suriyeliye yataklı tedavi yaptık.
➖2 Milyon 600 bin Suriyeliye ameliyat yaptık.
➖754 Bin Suriyeli bebeğimiz dünyaya geldi.

Suistimal ediliyor diyenler, siz suistimal görmemişsiniz. 50 milyar dolarımız Suriyelilere gitti, Türk halkının iyi niyeti, misafirperverliği işte böyle suistimal edildi.

@muhendis3232 Yukarıda cahilliğini yen diye bi mesajın var ki eyvah eyvah. "Bende engelliyim, ben alamıyorum, kimse alamasın, paşa paşa vergilerini versinler" şeklindeki mesajların cahillikten de beter!!! Bil istedim.

Kaldı ki 2021 Yönetmeliği ile hakkı yenenlerden biri de çok iyi hatırlıyorum sendin. Yönetmelikteki Balthazard formülü uygulanmaz ifadesi ile senin emeklilik hakkını elinden aldığında "Birlikten kuvvet doğar" yönetmeliğin iptali için birşeyler yapalım tarzı mesajların hala duruyordur. Bugünse engellilerin bir hakkının daha elinden alınmasına alkış tutuyorsun mesajlarınla.

Gerçekten ilginç!

Son düzenleme:
Suistimal ediliyor diyerek degisikliği haklı göstermeye çalışanları anlayamıyorum Arkadaşım banane suistimal ediliyorsa devlet suistimal edene ne yapacaksa yapsın benmiyim bu suistimali önleyecek olan yada bu değişiklik suistimali önleyebilirmi ona bi bakın bu değisiklik iyi niyetli değil NET olan bu

@nyaa,
10 Numara cevap.

@hakan1987,
Geçen Sinop'ta devletin resmi arabasında 3 yeni mezun doktor geçici görevli oldukları hastaneye giderken kazada öldüler.Mevzuata göre ne şehit oldular ne gazi ve yeni memur oldukları için hiç bir hakları da kalmamıştır geride diye tahmin ediyorum.Belki iş kazası sınıfına girerse bir tazminat söz konusu olabilir.Polis asker olsalar kaza ile de olsa şehit olurlardı.Şimdi ne ailelerine maaş ne de bir kardeşlerine kamuda iş imkanı olmayacak.Trafik kazasında ölen yaralan kolluk kuvveti kaç tanedir ki? Hepsine gazilik şehitlik ver amenna doğrusu budur.Askerde dal batması ile tek gözünü kaybeden biliyorum muazzam hakları maaşı yardımları var helali hoş olsun 20 yaşında tek gözünü kaybetmek ne demek.Ama devletin arabasında ölen kaç sivil memur olur ki? Onlara da ver şehitlik gazilik...Hastane içinde vurulan doktorlar oldu bu ülkede.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Aracımı süresi dolmadan satmak zorunda kaldım bi daha nezaman alabilirim

@muhendis3232,

En az 5 yaşında 2 milyona satılabilen son 6-7 yıl içinde engelli raporuyla edinilmiş bir araç var mı? bir örnek veriniz,Mercedes BMW kim nasıl alabiliyor?hak edenler B segment boş bir aracı zor alıyorlar, bunu bilerek mi yazıyorsunuz?inanılmaz!

Ben çin arabasi bile alamadım şuan ek zam geliyormus sansimiza

şans oyunlarından alınan bu yılki vergi %50 azaltıldı.

bizim tüm engelli arkadaşlarımıza bedava evet bedava araçlar verilse bile bu para etmiyor. bence olay devlete para kazandırmak değil

@ikinci bahar, gazilerin neyi sana batıyor anlayamadım. insan gazilerle ilgili böyle birşeyi düşünmeye bile utanır.

arkadaşlar bugün haberlerde izledim yarın vergi paketi tanıtılacakmış ve evet vaz geçmediler geçmiceklerde aynen kısıtlama getiriyorlar

% 90 ve üzeri diyor,%40-90 arası ortopedik engelliler için durum nedir?

10 yıla çıkacağı kesin değil,yaza yaza siz çıkartacaksınız zaten

@turan1977,

TRT Haberde söyledi sabah, yaza yaza biz cıkaramayız haklısın da olay ciddi konuda bizi ilgilendirince haliyle sorular akla geliyor.

Engellilerden ses yükselmediği için kanunda 5 yılda bir araç alabilir ibaresi 10 yılda bir alabilir şeklinde değiştirilecektir. Yani 9 yıl önce 2015 yılında ötv muafiyetinden yararlananlar, bir daha 2025 de yararlanabilecekler. Aynı şekilde bu sene araba almış olanlarda 2034 yılında tekrar bu haktan faydalanabilecek. Sadece hakkın tamamen elimizden alınıp yerine nakdi destek verilmesinden vazgeçildi. 10 sene kanunu son 10 yılda araba almış olanları da kapsayacak şekilde yasalaşacak. Çünkü engellilerin hiçbir itirazı olmuyor. Tüm engelliler 10 yıla razı gibi hareket ediyor.

@forumcux,

AİLE BAKANI DÜN KONUŞTU YA ESKİ ŞEKİLDE DEVAM EDECEK DEDİ ZORLA SİZ ÇIKARACAKSINIZ BURAYA DEĞİL CİMERE YAZ

@forumcux,
Yasalar çıktığı andan itibaren geçerlidir. Bana pek mantıklı gelmedi. Engelli ses çıkarmama konusunda hem fikirim. Çünkü engelli ses çıkarmaz elinden hakları gider emekli ses çıkarmaz 12 ay zam almadan devam eder akp de sanıyor ki işler böyle devam edecek ama hiç zaman bu işler böyle olmadı olmayacak vatandaş her zaman akp olan partileri siyasetin sayfalarına gömdü. ANAP var idi ne oldu? Binalarına kadar sattılar. AKP sonu da aynen böyle olacak bu millet her zaman tencere içine kadar sonra siyasilere hesap sorar.

Ben kendi hesabıma sıkıntımı Cimer'e ilettim. Ayrıca ulaşabildiğim her engelli platformunda da dillendirmeye çalışıyorum. Ama ne yazık ki engellilerin bir çoğu Cimer'e şikayet yazamayacak durumda. Kaldı ki toplumsal ses çıksın ki bu yasada bu madde de kaldırılsın. Bakanlığın açıklaması muafiyetin tamamen kaldırılmayacağı yönünde (normal taslakta Ötv muafiyetinin tamamen kaldırıp, yerine ihtiyaç sahibine Nakit destek vermek vardı. Yetkililerin vazgeçtik dedikleri sadece o madddeler). Ama üzülerek söylüyorum yeterli tepki olmayacağı için kanundaki 5 yılda bir satın alır ibaresi 10 yılda bir olarak kanunlaşacak ve 2014 ve sonrası alan herkesi kapsayacak. . Yeterince tepki gösteremiyoruz çünkü.

Merse ülkemizde ne çok engelli aracını kıskanan srfsizler varmış sosyal medya iyi olmuş diyen sağlam olupta karekteri bozuk olan kaynıyor hükümette bunları dinliyip bize zulm ediyor kökten kaldırsınlar rahatlasın şrfsizler insanlah tez zamanda kıskandıklara araçlara sakat yatalak kalıp allah onlara binmeyi nasip etsin

@ist01,
Hepimiz çok kızıyoruz suistimalcilere ve gerçek engellilerin haklarını elinden almaya çalışanlara. Ancak yine de beddua etmeyelim, başına gelmeyen anlamaz ne yazık ki. Şu an yapmamız gereken tek şey hem bireysel hem de birlikte elimizden gelen tüm yollarla bu 5yıl ibaresinin 10yıl olarak değiştirilmesini engellemek için sesimizi duyurmak. Bireysel olarak Cimere her engelli yazmalı. Ayrıca engellerilerin olduğu her platformda da şikayetimizi belirtmeliyiz. Zaman kısa ve yeterli ses çıkmadığı için 5 yıl ibaresi 10 yıl olarak değiştirilecek ve 2014 yılından beri araç almış olanları da etkileyecek. Bazılarının sandığı gibi sadece bundan sonrasını etkilemeyecek son 9 sene içinde satın alanlar 10 yılın dolmasını bekleyecek aracını yenilemek için. Kanun bu şekilde değiştirilecek eğer sesimizi duyurup durduramazsak.

Üst Alt