Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

ÖTV muafiyetli otomobil alma süresi 5 yıldan 10 yıla çıkartılıyor!!!

@kenfat10,

Süper bir cevap. Evet bu ülkede vergiyi 4a ssk lı çalışan ile 4c memurlar öder. esnaf , sanayici , ticaret adamı ödemez. bu vergi paketi onları hedef almıyor , olan yine sabit gelirli ücretliye olacak. mesela şehir içi m plaka minibüsler varya o minibüs sahibi devlete 40-50 yıldır her yıl asgari ücretli kadar vergi vermedi. olay bu. yok esnaf muafiyeti , yok basit usul vergi , yok devlerin vergilerinin silinmesi , yalan beyan , matrah göstermeme vb. vb. O derece vahşileştiki artık engellilere tanınan bu hakta yontuluyor. 2024 yılında satılan araçların % 31 i ötv muafiyetli imiş , bize ne bundan bunun sebebi 1 satılan araba sayısı çok düştü 2 halk bilinçlendi ve kendi yada anası babası bu hakkı elde edebilecek derecede engelli ise bu hakkını kullandı.

Meclise şu şekilde gelmesi ihtimali yükseliyor:
2. Alternatif:
ÖTV Kanunundaki istisnanın kaldırılması teşvikin sosyal yardım şeklinde yapılması
Engellilerin gelir durumları ve alınacak taşıtların yerli olması vb. kriterler esas alınarak Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından nakit destek verilmesi.

Eğer bu şekilde gelirse , özet olarak kaldırılması ile bir fark pek kalmayacak , engelliye tanınan bir kaç haktan en önemlisi bir nevi elinden alınmış olacaktır.

Şurada konu ile ilgili yorum eleştirinden çok sen bana bunu dedin, ben sana şunu dedim mesajları daha fazla arkadaşlar. Kendimize gelelim. Bırakın bu işleri özümüze dönelim elimizden alınmak istenen bir hakkımız var. Bak adamlar önce bak kaldırırız dedi olmadı destek veririz dedi aslında yapmak istedikleri 5 yıllık zamanı 10 yıla çıkarmak idi adamlar bildikleri yolda ilerlemeye devam ediyor... Ama nasip olur ise millet olarak emekli, asgari ücretli, engelli ve aileleri olarak AKP sandığa gömmek boynumuzun borcu olsun. Bu kadar yapılan vergi yasalarının tek amacı var oda boşalmış kasayı azda olsa doldurmak ve önümüzdeki genel seçim de milletin ağzına bir parmak bal sürmek başka bir şey değil. Eğer ki millet olarak AKP ve MHP yi sandığa gömmez isek bu ikisi daha milletin canını yakmaya devam eder. Benden söylemesi dedim gibi aramızda olan işleri bir kenara bırakalım.

Forumda yardım isteyenlere bilgi veren, yardımcı olmaya çalışan mesajlarından tanıyorum seni. Bilmediğim konularda benimde okuyarak faydalandığım olmuştur.
Kısaca iyi niyetinden zerre şüphem yok.

Bu konudaki ilk mesajında %100 haklı olsanda bence de haklı değilsin.
Bizim paralarımızla 40 milyonluk zırhlı mercedeslere binen adamların kamuda tasarruf edelim diye aylık 10 bin lira geliri olmayan adamlardan kesinti yapmasının kabul edilebilir biryanı yok.
40 ayrı şirkette yönetici olan adamı 41. şirkete yönetici yaparlarken tasarruf akıllarına gelmiyor. (inanmayan cumhurbaşkanının oğlunun arkadaşı, thy diye aratsın)

%100 haklı iken beni nasıl haksız çıkardın diyorsundur, anlatmaya çalışayım;

Hani ilkokulda seve seve harçlığımızdan vazgeçerek iyilik olsun diye, sevap kazanalım diye Kızılaya yardım yapardık ya işte o Kızılay depremde ihtiyacı olanlara çadır vermek yerine bizden topladığı yardımlar yetmezmiş gibi çadırları parayla satmıştı. Bu zihniyet yani AKP'nin yetiştirdiği bu kadrolar hayırlı bir iş yapamaz kardeşim.

AKP İktidarı hayırlı bir iş yapamaz çünkü ispatlayamam ama Suriyelilere nakdi yardımlar yapılıyor. Resmi rakamlara göre 50 milyar dolar harcanmış.
AKP İktidarı hayırlı bir iş yapamaz çünkü ispatlayamam ama Suriyeliler ve diğer yabancılar üniversitelere sınavsız giriyor. Detaylar YÖS sınavında gizli.
AKP İktidarı hayırlı bir iş yapamaz çünkü ispatlayamam ama Suriyeliler ve diğer bilimum yabancılar sağlıktan ücretsiz yararlanıyor. Sağlık bakanı ne diyordu hatırlayın ücretsiz tedavi olmuyorlar onların masrafını hazine karşılıyor diyordu.
AKP İktidarı hayırlı bir iş yapamaz çünkü ispatlayamam ama Suriyeliler ve diğer yabancılar işyerleri açıp para kazanıp vergi vermiyorlar.
AKP İktidarı hayırlı bir iş yapamaz çünkü ispatlayamam ama Ankara belediye başkanı adayının 900 dairesi olduğu ortaya çıkmıştıda bana ait değil şirkete kayıtlı onlar demişti.

AKP İktidarı hayırlı bir iş yapamaz çünkü 20-22 yılda bence yaptıkları en iyi iş olarak Türklerin ahlaklarını bozdular. Seninde haklı olduğun suistimalleri yapan ahlaksızları malaesef bu iktidar yetiştirdi.

Yani güzel kardeşim senin gördüğün üç beş ahlak yoksunu bataklıktaki sinek ise asıl sorun bataklıktır. Bataklık kurumazsa o sinekler hiç bitmez emin olabilirsin.

Oğuzhan seni tanımam, ama yazdıklarına bir engelli olarak sonuna kadar katılıyorum. Gayet makul ve seviyeli bir üslup ile ifade etmene rağmen yazılanlar karşısında bu kadar canını sıkmış görünce bir çok konuda senin gibi düşündüğümü belirtmek istedim.

Engellilere tanınmış hakları, kendine tanınmış birer hak gibi gören "Engelli Yakınları" yüzünden bir çok hak, uygulama açısından sürdürülemez bir hal almış ve tabir yerindeyse cılkı cıkmış durumda. Engellinin hareket özgürlüğü için yapılmış bir hak adeta ENGELLİ YAKINI na maddi avantaj sağlamaktan öteye gidemez bir hal almış durumda maalesef. En basiti, Engelli park yerleri, araçların içerisinde engelli olmayan sadece engelli yakınlarının, engelli park kartını kullanarak park ettiği alanlar haline gelmiş durumda. Heryer dolu, öncelikle avantajdan asıl hak sahibi olan ENGELLİ BİREY değil ENGELLİ YAKINLARI istifade eder bir hal almış durumda. Yurtdışında gelişmiş hiçbir ülkede durum böyle değil. Çünkü uygulamalar üzerinde düşünüp çalışılarak uygulanabilir ve istismara kapalı mevzuatlar oluşturulmuş. Sistem adaletle işliyor, istismar eden ceza alıyor. Bizde ise mevzuatta yazanlar adeta temenni gibi yazılmış ancak uygulamaya gelince hak sahibine tanınan haklar teminat altına alınamamış. Neden? Çünkü maalesef yeterince düşünemeyen, beceriksiz insanlar, engellinin derdiyle dertlenmeden, kolaya kaçmış. Kafa yormamış ya da kafası maalesef bu işi layıkıyla becerebilecek kadar çalışmıyor. Örneğin bir engellinin araçta vergi muafiyeti alması ile hareket ettirici özel tertibat kullanması doğrudan ilişkilendirilmiş bu ülkede. Tertibat kullanıyorsan hakkın var tertibat kullanmıyorsan kusura bakma. Yanlış anlama kişisel olarak benim örnek mevzuatla yaşadığım bir mağduriyet yok. Saçmalığı anlatmak için veriyorum örneği. Bu kadar amatörce ve düşünmeden hazırlanan problemi çözmek için adeta bir çocuk zekasıyla kolaya kaçarak hazırlanmış mevzuat maddelerinin sonuçları maalesef bunlar.

Bu arada haddim olmayarak sana küçük bir tavsiye vermek istiyorum. Burada herkesin her söylediğini kendine bu kadar dert etme, muhakeme ve empati yeteneği açısından çok farklı insanlar var bu platformda. İsim vermeye gerek yok ancak siyasi görüşü bütün düşüncelerin önüne geçmiş bir tabu haline gelen insanlar da fazlasıyla mevcut. Öyleki, yıllar önce burada saçma ve haksız hakaretler edilmesi ile adli vaka haline getirdiğim, neticede maddi zararlara uğrattığım hatta legal ve yasal yoldan çok daha fazla canını yakabilecek iken yapmamayı tercih ettiğim yaşanmışlıklarım oldu bu bu forumda. Empati yapamayan, muhatabına sadece "yanımda" yada "karşımda" yaftası yapıştırmaktan başka hiç bir pencereden bakamayan zihinlerle çok fazla uğraşmana da, canını sıkmana da gerek yok. Çünkü ne kadar uğraşırsan uğraş anlatamazsın. Kendi gibi düşünmeyen hemen herkese haksızlık ettiğini idrak bile edemeden, üstüne üstlük haktan hukuktan dem vurmaya kalkan birilerine boşuna uğraşma anlatamazsın. Canını sıktığınla kalırsın. Ben eskisi kadar kızamıyorum bazı aciz tavırlara, aksine üzülüyorum. Yanlış tavırların bir çoğunun altında kişinin maruz kaldığı bir çok psikolojik etken mevcut, bir çok kişi engeli sebebiyle yaşadığı zorluklardan ötürü, kendini zihnen geliştirmeye ve sağlıklı bir bakış açısı ile muhatabını anlamaya alan açamıyor belki de, bir de bu açıdan bak.

Sağlıcakla kal...

;)

Arkadaşlar merhaba;
burda bu konuya odaklanma adına bir şeyler yazılmış mı diye forumu takip etmeye çalışıyorum ancak gerçekten üzülerek birbirimizle tartışıyoruz. Burda net bir şekilde adaletsiz , haksız bir uygulama var ve bu konuda birlik olmak yerine hizipçilik, siyasete bulaşma gibi çaba sarf ediyoruz kanunlar, yönetmelikler uygulanmak için vardır bunun takipçiside devlettir ve yerine getirmelidir. Hiçbir şekilde ne ötv de limit konmalıdır nede sınırlayıcı 10 yıl gibi uzun bir süre kısıtlaması olmamamlıdır.
Engelli bireyler her yerde pozitif ayrım yapılması gereken bireylerdir tasarrufu bizler üzerinden yapılmamlıdır.
Bu olayın siyasi hiçbir tarafı olmamalıdır. Ancak şuan buna kim karar verdiyse eleştirilecek kişiler doğal olarak onalar olması çok normaldir.

@OğuzHan112,

Kardeşim, engellilerin en önemli hakkı gasp ediliyorken "aslında bu iyi oluyor çünkü suistimal var" dersen böylesi bir engelliler forumunda, ağır eleştiriyi de göze alman gerek. Senden hemen önce bir arkadaşımız da bana "götüne kına yak" dedi. Çünkü ben de kinayeli olarak "inşallah bu hak tümden kaldırılır" yazdım. Konuyu asla kişisel almadım. Sen de almamalısın.

Şimdi gelelim esas konuya. Defalarca yazdım ama sanırım -@SiyahPelerinliAdam'ın aksine- senin gözünden kaçtı.

1- ENGELLİLERİN YA DA ENGELLİLER ADINA KİMLERİN ARAÇ ALABİLECEĞİNİ KİM BELİRLİYOR?

Cevap: Maliye Bakanlığı eliyle Hükümet

2- HÜKÜMET DESE Kİ "GÜNDE 5 SAAT KOLTUKALTINDA İKİ KARPUZ TAŞIYANLAR ARAÇ ALIMINDA ÖTV İSTİSNASINDAN, BİR TANE DE KIÇINDA TAŞIYANLAR EK OLARAK KDV İSTİSNASINDAN YARARLANARAK ARAÇ ALABİLİR", NE OLUR?

Cevap: Ne olacak, ortalık karpuzla sek sek dolanan insanlarla dolar! Kimse de "bunların çoğu karpuz sevmiyor, suistimal var, karpuz yasaklansın" diye ortalıkta dolanmaz! Ne yapar? Bu salak düzenlemenin düzeltilmesi için iktidara çağrıda bulunur.

3- SUİSTİMAL OLARAK ELEŞTİRDİĞİNİZ ALIMLAR %95'İ YAŞLILAR ADINA ALINAN ARAÇLAR. KONUNUN ENGELLİLERLE NEREDEYSE İLGİSİ YOK! PEKİ BU SUİSTİMAL DÜZELTİLEBİLİR Mİ VE BUNU DÜZELTMEK KİMİN YETKİSİNDE?

Cevap: Elbette düzeltilebilir. 1 sayfa eklersin* mevzuata olur biter. Hükümet bunu yapmak yerine -ki kendilerine bin defa önerildi bu- engellilerin hakkını gasp ederse, doğal olarak en ağır eleştiriyi hak eder ve zerre zekası olan seçmen de bunu bedelini ödettirir(di).

Şu anda hükümet karpuz yasaklıyor ve bazı arkadaşlar da buna hak veriyor. Bunu en ağır eleştirmeyen engellilerin aklından şüphe ederim.

* Hükümete önerdiğimiz metnin "suistimal"i önleme ile ilgil kısmı söyle:

"2- Sürücü belgesine sahip olamayan kişiler:

Araç kullanamayacak durumda olan engelliler ancak ve ancak aşağıdaki sınırlayıcı koşullar uygunsa araç alabilmelidir:

a) Maksimum iki hastalık/sakatlık nedeniyle Balthazard Formülü ile toplandığında %85 ve üzeri oranda rapora sahip olan kişiler ÖTV istisnalı araç alabilir

b) Ancak, 65 yaş ve üzeri olan kişilerde bu oran tek bir hastalık/sakatlık nedeniyle %90 ve üzeri olarak uygulanır ve bu kişilerde yaş nedeniyle oran %10 arttırılmaz.
Ayrıca 65 yaşın üzerindeki kişiler adına bu hak on yılda bir defa kullanılır ve satın alınan taşıt 7 yıldan önce satılamaz (satılırsa başta ödenmeyen vergiler tahsil edilir)

c) 75 yaş ve üzeri kişiler adına alınan taşıtlarda ÖTV muafiyeti uygulanmaz.

d) İlk ÖTV muafiyetli araç alımı 65 yaşından önce gerçekleşmiş kişiler için bu maddedeki (b) ve (c) kısıtlamaları uygulanmaz. Bu kişilerin (a) fıkrasındaki şartı karşılamaları yeterlidir."

ne yani ailem ben 4.evreyim hastaneye taşısın etsin diye araç alıyor benim için sonra ben ölünce de aileme vergi mi gelecek bu nasıl bir mantık nasıl bir insanlık? yandaşların milyarlık vergi borcu siliniyor, yandaş müteaahitlere 1 birimlik iş 10 irime yaptırılıypr , köprülere havalimanlarına geçiş garantili borçlanılıyor farkı biz ödüyoruz 50 sene , 300 milletvekili yetecekken 500-600 milletvekiline çıkarılıyor bunların hepsine araba yüz bin maaş emekli olunca 120 bin emekli maaşı ödüyoruz.....ama engelli ölsün gebersin engelliye bakan da gebersin deniliyor borç içinde sürünsün...budur.sahte raporluları yakalayamadılar olan bizim gibilere oldu .....oyverenler hakkımı haram ediyorum umarım çektiğimi çekersiniz hastane köşelerinde

@ozmuşlu,

herkes tarafını belli ediyor ...ötv aynen tamamen kalkmalı zaten bu bir soygun zaten .arabayı bulan üreten yapan fabrikadan çıkartan 1 birim kazanıyor bizim devletimiz 2 birim vergi alıyor neden ???? çünkü araba aldık...

ne oldu rahatsız mı etti? sen alamamışsın anladığım kadarı ile ? gel engelli mi de al ...bu da kar sayılıyor mu senin hatsalıklı kafanda? pozitif ayrımcılık diye bir terim var bilir misin? bizler sağlıklı bireyler gibi yolculuk edebiliyor muyuz? kaç tane engelli görüyorsunuz otobüslerde minibüslerde? taksiler bile yolda almıyor?????? böyle densizler neden bu sitede olur ki?

Arkadaşlar ; Şimdide her şey bitti ve bizim ÖTV' siz araç alma hakkımız da elimizden alınıyor..

İşte yeni düzenleme...

YOKSULLUK TESTİ Mİ ENGELLİ HAKLARI MI?
Yeni düzenlemeyle birlikte, araç almak isteyen engelliler Gelir İdaresi Başkanlığı yerine Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na başvuracak ve gelir durumlarını belgelemek zorunda kalacak. Yoksulluk sınırının altında olan engellilere araç alım desteği sağlanacak, ancak bu kişilerin diğer sosyal yardımları kesilecek. Bu durum, engellileri adeta bir “yoksulluk testi”ne tabi tutuyor ve araç alımı ile diğer temel ihtiyaçlar arasında bir seçim yapmaya zorluyor.

Haddim olmayarak, önceki yorumlara bir şey söylemek istiyorum. Dezavantajlı bir birey veya bireyin yakını, her hangi bir dezavantajı durumda ve bu yüzden bu hakka sahipse, bunu kullanmak için belli uğraşlar yapıyorsa, veya uğraşmak zorunda kalıyorsa bu istismar değildir. Hakkını kullanmaktır. Yok sedye ile sürüklüyor vs. denmiş. Siz sistemin dezavantajlı bir bireye zorluk çıkarmasına değil. Dezavantajlı birine kızıyorsunuz ve istismar diyorsunuz. Çok kötü yav, umarım ailenizde bu durum oluşmaz veya oluşan kişi siz olmazsınız.

Teklif geçerse, bu arada hayırlı olsun tümden kaldırılıyormuş. Bir de engelli vergisi getirsinler süper olur, hastalık vergisi, neden doğdun vergisi, niye doğurdun vergisi tadından yenmez he 😄

Bunca zaman ülkemizde yaşamadığımız şey kalmadı. Bunların başında pandemi dönemi evet o dönem ekonomik olarak çok zor geçti ve sonrasında işte işler zıvanadan çıktı ve şimdi sözde ekonomik program adı altında dayatmaya çalıştıkları şey milletin olmayan parasından vergi almak ama bir konuya dikkat çekmek isterim bu ülke de yap işlet ile yapılan ödeler çatır çatır zamanında hem de dolar karşılığında ödenemeye devam etti ve ediyor AKP çıkıp da ya şimdi ekonomik durumlar ortada 12 ay sizlere bir kuruş ödeyeme yapılmayacak demesi yeter ve bu işte vergi olsun tasarruf olsun misli ile karşılar ve emekli aylıkları dahi iki katına çıkar. Evet bak emekliye zam verme ekonomi kötü, engelli araçlarına sınırlama getir ekonomi kötü, akaryakıt a ötv zamları yap ekonomi kötü, peki ekonomiyi bu duruma kim getirdi? Peki akp şu yap işlet bir yıllık ödeme yapma. Hadi bakalım... evet 85 milyon insan sadece bir kaç yüz kişiye çalışmaya devam ediyor. Sonra AKP çıkıyor aynı gemideyiz haklılar evet kürek çeken halk atta güneşlenen arkadaşlar üstte yatmaya devam ediyor.

Sanırsın reisten önce engellilere ücretsiz uçak dağıtılıyordu. Özellikle bu konuda reise laf eden çarpılır okadar söyleyeyim. Bu kadar mı balık hafızalısınız arkadaş
Bir laf var bilirmisin , Sen yüke gönüllü olduktan sonra semer vuran çoook olur diye . Kabılemıyız bız bırader neyın reisi ?? kasa o kadar bosaltılmıs ki artık engelllılerın haklarına kadar . düşmüşler .Dünyada 194 ulke arasında sefalet sıralamasında ilk 5 desin, neyin reisi ??

@OptimusPrime,

Kardeşim ağzına sağlık benim söylemek istediklerimi okumuş gibisin, teşekkürler, daha bu günleri arayacak hale geleceğiz floresan seven arkadaşlar sayesinde:mad::mad::mad:

Ama bu platformda tüm engelliler olarak birlik olmamız gerekir bence a partisi b partisi meselesi olmaktan çıktı bu iş bence tüm engelliler CİMER'e yazarak tepkimizi gösterelim, yazıklar olsun sosyal devlet engelli bireyine sahip çıkmalı, bakalım daha neler göreceğiz:unsure::unsure::unsure:

@turan1977,

Bence milleti gıdıklama işi eğer engelli araçlarının alınıma son verirler ise önlerinde seçim var ve bir tek oy dahi AKP ya MHP için altın kıvamında ama olacak olan şeyde çok belli şöyle de olabilir engelli kendi aracını kullanan kişiler de 5 yıl ama 90 san ve üzeri raporlar ile alınan araçlar da 10 yıllık uygulama olabilir. Ama artık ÖTV den muaf araç alma işine son verdik diyecek bir AKP göremiyorum. Buyursun desin... çok güzel bir söz vardır ölmüş eşek kurttan korkmaz ha işte aynen öyle bu saatten sonra vay efendim ÖTV iptal olacak imiş filan filan çok önemli değil bir çok hakkımız zaten elden gitti ama engelli ve aileleri seçim zamanında bu yaşanan durumu hatırlar ise AKP sandığa gömer ve bir daha bu parti bu ülke de başa asla ama asla gelemez. Bunun basit örneği ANAP ...

Arkadaşlar her ekonomik krizde ilk önce bizlerden sonra emekliden sonra işçiden memurdan kese kese gidiyorlar.
En son öğrencilerden sonuçta gençler önemli zenginlere dokunmuyorlar.
Ülkemizde 12 milyon engelli var maaş alabilen (bakım ve engelli maaşı dahil toplam) 1 milyon nedeni hane halkı geliri öyle bir yasamız var engelli açlıktan ölsün kolu kanadı kırık olsun yada anası babası red etsin maaş alabilsin.
Şimdi sıra mtv indiriminde ülkemizde 2023 yılında toplam 196.854 adet otomobil satılmış .
ARKADAŞLAR bunun hepsini engelliler almış olamaz bunun filosu şirketi ıvırı zıvırı var.
40 bin engelli indirimli araç alındı desek (hiç inanasım gelmiyor ama neyse) bunlardan 5 bini usulsüz olsa devlet neden engellemiyor bu kadar zor değil.

Engelli maaş kriterinde olduğu gibi zengin engelli maaşı alıyor diye yalan trenine binenler sayesinde maaş alamıyoruz.
Uyanın asgari ücrete zam gelmeyince bir çok ailesinde memur olan arkadaş bakın maaşı da alamayacak.

Şimdi son duruma göre , gelen tepkiler üzerine hükümetin sadece ücretli çalışanı ezecek vergi kanunu teklifinde , ötv siz araç alımı ile ilgili son gelinen nokta:
1- 5 yıl 10 yıla çıkıyor.
2-ölen engellinin mirasçısından tahsil edilecek ( ama kanun yürürlük tarihinden sonrası için geçerli olacak )

tüm muhalif medya ve basın günlerdir bu haksız rezil vergi reformu daha doğrusu deformunu ve engellilere yapılması planlanan iğrençliği haber yapa yapa ancak bu noktaya gelinebildi.

her yerde bunu kanun geçene kadar haykırmaya devam edin.

Ülke ekonomisini bu duruma engelli getirmedi. Ülke ekonomisini ben ekonomistim diyen kişiler getirdi. Gözlerinde ışıltı olan kişiler getirdi. Ama bir diğeri de olup biten şeylere karşı sandık da hesap sormayan kişiler. Şu duruma bak ya. İçler acısı. Engelli araç alımı konusunda düzenleme yapacaklar da ülke düzene girecek. Bir çok yerde o kadar dedik dilimizde tüy bitti. Hazıra dağ dayanmaz diye ülkenin ne kadar değeri var ise haraç mezat satıldı. Basit çok basit örnek şeker fabrikaları ne oldu? Yada tank palet fabrikası ne oldu? Binlerce şey sayarım. Binlerce şey saymak benim için mesele değil de bazı şeyleri anlamak istemeyen kişilere laf anlatmak mesele ya. Sadece bu ülke de sığınmacı kişilere harcanan milyarlarca dolar var ya.

Çevremdeki engellilerin bir çoğu Akp destekcisiydi dernekler vs. Neymiş engellilere çok fazla yardım yapılırmış vs....
Sistemi suistimal eden %90 üzeri raporu olan engelli yakınları hasta yatalak spor araç alıyor bir defa olsun hasta araca binmiyor binmek istesede binemeyecek aynı zamanda araçta engelli olmadığı halde engelli otoparklarını işgal ediyorlar bunlar yüzünden bizlere oluyor olan.

CİMER e ve bütün sosyal medyaya yazalım. twitter dahil heryere yazalım.. dernekler ve kuruluşlarda bakanlığa yazmalı.

bu ülkede yaşanmaz artık vatandaşı her anlamda düdüklüyor aklınız olsa görürsünüz çünkü siyasiler de organların uzantıları hep. gerçek devletçilik anlayışı zerre kalmamış. aklı olan göle hesabı aklı olan yurtdışına...

Üst Alt