Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

ÖTV muafiyetli otomobil alma süresi 5 yıldan 10 yıla çıkartılıyor!!!

Tv de 10 yil ve verasetin kaldigi yonunde. Henuz net bir bilgi yok sanirim. Limit yukseltilmeli. Gaziler 5 yilda bir butun medikal malzemelerini devletten aliyorlar ve yuklu maaslari da varken. Sevgili @OturanBoğa benim popom bir gazi poposundan kiymetsiz mi ki bana minderini kendin al deniliyor. Sandalyeni kendin al deniliyor. Ve konuya baglayayim gazilerin sadece kendileri icin limit yukselsin diye baskilari oldugu dogru mu bilgisi olan var mi? Tskkrler.

Engellilere yönelik ÖTV muafiyetli araçlara kısıtlama hazırlığı... Bayramdan sonra TBMM’nin gündeme gelecek yeni vergi paketinde engellilere sağlanan Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) indirimine de kısıtlama gelmesi bekleniyor. İşte yeni dönemde engellilere yönelik ÖTV muafiyetli araç alımında beklenen değişiklikler..

Bu konuyu Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'ndan "Erişilebilirlik Eğitimi" almış bir mühendis ve ayrıca bir engelli olarak yazıyorum.

Maalesef ki günümüz Türkiye'sinde birçok şey iyiye gitse de, maalesef biz engelliler hala hayata tam olarak sokulmak istenmeyip bizi ötekileşme mantığı ile sözde pozitif ayrımcılık yaparak toplumda uzaklaştırmaktalar.

Engelli bir birey olsun Ya da Gazi her şeyi geçtim normal yani sağlıklı ( ampute, S.P. vb.) bir birey eğer topluma yeteri kadar karışmaz ise, akli dengesi bozulması ile karşı karşıya kalacaktır. Çok değerli bilim insanı Stephin Hawking, engelli bir birey olmasına karşın o eşsiz beyni sayesinde dünyada birçok güzel çalışmaya imza atmış, dizilerde oynamış, konuşamamasına karşın Televizyon programlarına çıkmıştır.

Türkiye'nin yol ve iklim şartları maalesef biz engelleri topluma karışmasını önleyen bir başka sorun kaynağıdır. Bu sorunun farkında olan Devlet ise bize pozitif ayrımcılık yaparak ÖTV'siz araç vermektedir. Ama yaptığı pozitif ayrımcılık maalesef Türkiye şartları göz önünde çoğu alırsa işe yaramamaktadır.

Bizler insanız; hayatımızı daim ettirmek, konuşmak Devlete ve Millete yararlı bir birey olmak zorundayız. İlla her iş için kas gücüne bacaklara ya da kollara gerek yoktur.

Fakat ben Karadeniz'de, Doğu Anadolu'da ya da Kars'ın ayazında aracım karda kalırsa ben kopup bir bacak ya da alt tarafa komple felçli bir genç olarak aracımı kardan nasıl kurtaracağım. Onu geçtim, mevsim geçişleri sebebi ile sel alan şehirlerde aracın içinde ben canımı nasıl kurtaracağım.

Şimdi ise hiç araç alamıyacıyacağız . ya birlik oluruz ya da bir hiç oluruz

Engelli dernekleri, engelli federasyonları koltuk kaybetmemek için konuşmazsa

sosyal ağlardan paylaşım yapıp kamu oyu oluşturmazsa.

biz engelliye dokunma ama yakınlarına almayı kısıtla demezse

sen engelli olarak bir arada olmazsan.

taksiciye 3 sene sana 10 sene der.

hepimiz sadece kendimizi düşünüyoruz.

engelli derneklerini bir arayın bakalım bir planları varmıymış, hiçbirinin yok çünkü koltuk sevdası. hepsi kurulduğundan beri aynı başkan.

twitter engelliye dokunma hashtag ile yıkılmazsa aracı arabayı rüyanızda görürsünüz

Limit getirdiklerinde yukarıda arkadaş gibi çok iyi oldu suistimal edenler var falan diye zırvalayanlar vardı . Şimdi arkadaş demişki ben hastanedeyım neler görüyorum . Senın gordugunu devlet göremıyorsa o hukumetın acizliğidir . Ayrıca diyelim 90 yasında annesi var onun uzerınden alıyor dersınkı araba 5 yıl muafiyetlı ancak annenın bır ayagı cukurda 2 sene sonra ölürse kalan 3 yılın MTV sini ödersin . İstedkden sonra ınsanların önünü acacak kanun cıkarmak çok kolay . Ortopedık engellının sucu ne ? ama hukumet de para kalmamış ki . Engellının haklarına kadar gözlerini dikmişler . VE hala savunan zihniyetler var . Onlarda % 50 - 60 engelı olup alamayaanlar ben alamıyorum onlarda alamasın dıye dusunun kötü zihniyetler dıye düşünüyorum

çok yerinde karar zaten adaletsiz bir sistem %10 raporu olana sen beleş araba ver %50 raporu olana 3 in 1 ver..gerçek ihtiyacı olan alır artık...

@egemmm,

Burada asıl sorun şudur engelli olmak farklı şey hasta olmak farklı şey hastalık engelli değildir. Bu ikisi ayrılmadığı zaman işte adam gider ölecek adam adına araç alır. Bunun ayrımı yapılması gerek. Asıl engelli olan kişileri de kimse mağdur etmiş olmaz. Düşün ya adam sizin dediğiniz gibi 90 yaşında biri adına araç almış yetinmemiş gitmiş bir de engelli otopark kartı almış sonra da engelli için ayrılmış park yerlerini kullanıyor bizzat şahit oldum iki engelli aracı biri işte dedim şekilde araç almış 90 yaşında vs adına diğeri de cidden engelli arkadaş kendi aracını kullanıyor bu 90 yaşında engelli adına araç alan engelli park yerine park etti diğer arkadaş tepki gösterdi oda buyur benim aracım engelli aracı dedi ve araç dan kocaman biri indi. Bu da başka bir şerefsizlik değil mi?

merhaba arkadaşlar
7 sayfa yazı var toplasan 1 sayfa anlamlı mesaj yok . konu sizin saçma sapan tartışmalarınızın vukuu bulduğu bir arena olmayacak kadar önemli. gelelim asıl meseleye . herkes engelli araç alımlarının devlete ( mali açıdan ) bir zararı varmış gibi bir algıya sahip olmuş ve bu duruma göre yorum ve öneri sunmak için at gözlüğü takarak birşeyler yapmaya çalışıyor . olayın aslı böyle değil arkadaşlar .

1) engelli araç alımının 5 yıldan 10 yıla çıkarılması hükümetin uygulamaya çalıştığı tasarruf tedbirleri kapsamına aykırılık teşkil eder bu sebeple devlet zarar eder . olması gereken 5 yıldan 3 yıla düşürülmesidir .

2) sanki engelli araç sahipleri hiç vergi ödemiyormuş gibi bir algı var tam aksine sağlıklı insanlar araç alamadıklarından devletin araç alımından sağladığı kdv gelirini sadece engelliler karşılıyor . bu gelir tasarruf tedbirleri ile elde edilmesi beklenen tasarruftan daha fazla bu sebeple tasarruf giderleri kısarak değil gelirleri artırarak olur

3) eğer bir eylem yapacaksanız engelli hakları kısıtlanıyor diye bagırarak bu iş olmaz. yapmanız gereken devlet bu uygulama ile kdv (araçtan) ötv ( yakıt ve parça tedariki) gelir vergisi ( bu işleri yapan ve çalıştırdıkları insanlar ve sattıkları yedek parça ve aksesuarlardan) açısından zararı çok büyüktür diye her platformda bilgilendirme yapmaktır .

4) engelliler herkesin umrunda değildir ama hazinenin kasası herkesin umrundadır . unutmayın !!!!!
saygılar

Bunun sorumlusu bu hakkı suiistimal edenlerdir. Yurt dışından araba getirebiliyorduk işi ticarete döktüler yaş motor hacmi ve satış süresi 10 yıl sınırı geldi. Devlet %90 ve üzerin hak verdi yaşlı dedesine rapor alan istisnadan yararlandı Çok yakında tertibatlı araç alanlara da da bir kısıtlama gelirse şaşırmayın. Biz verilen hakkı dürüstçe kullanmayı öğrenemedikçe kaybeden taraf oluruz

@bensalih1131,

aynen öyle adam zengin milyonları var gidiyor ölüm döşeğindeki dedesi üzerinden araç alıyor..su istimal ediyorlar her 5 senede bir araba almak nedir satıyor 2 milyona 1 milyona yeni araba alıyor 1 milyon cebe adamı sebepsiz zenginleştiriyoruz kendi vergilerimiz ile...adam engelli maaşı alıyor mersedes bmw ye biniyor tamamen üçkağıtçılar yüzünden bu düzenleme

Devletin denetim mekanizmasi eksik işliyor ise 10 yaşında otizmli bebenin suçu ne arkadaşlar? Suistimal ediliyorsa denetleyeceksin. Bak ben devlet memuruyum ailemden farklı bir şehire atandım sözleşmeli olarak. Kadro alıp sağlık mazereti tayini yaptığım halde evraklarım yavaş işliyor. Benim valide 98 engelli süresiz ve çok yaşlı da değil henüz 58 yaşında. Farklı ikamette olduğumuz için araç alamadım. Bu nedenle muhtemeldir ki bu yasa bana da vuracak. Aracı alsam benden başka ehliyeti olan yok ailede. Ben kendi aracımı gönderdim ki kuzenler surebilsin diye. Burada suistimal ne var? Eğer suistimal eden varsa bunun sorumlusu ne benim ne çoluğu çocuğu annesi babası ciddi engelli olan bireylerdir. Bana sorarsanız da ÖTV devletin vatandaşa attığı büyük bir kazıktır tümüyle kalkmalı ama..

Ha birde söylemeden edemicem sakın yanlış anlaşılmasın helali hoş anneme fakat muhtemelen cevap alamayacağı fizik tedavinin 1 aylık maaliyeti otvnin yarısı kadar arkadaşlar bunları da düşünün derim. Özel ilaçlar özel konuşma terapistleri gibi gibi reçete uzuyor gidiyor. Bu nedenle demiştim ki başına gelmeyen bilmez. Sağlıcakla

@muhendis3232,
arkadaşım sen zengin düşmanımısın ? adamın parası var alıyor , bedava mı alıyor ? adam hiç vergi ödemiyor mu ? sen o zengin adamın aldığı arabaya ödediği kdv kadar vergi ödüyor musun ? o zengin adamın o lüks arabaya aldığı yakıtın içinde ne kadar ötv ve kdv var biliyor ve o kadar ödüyormusun ? o adammı senin sayende zengin oluyor yoksa sen mi o adam sayesinde bir takım hakları kazanıyorsun ? simdi bana söyle parası olan ve vergi ödeyen adammı gereksiz ? parası olmayan ve hiç vergi ödemeden boş boş konuşan adammı gereksiz ?
yukarıda yazdıklarımın şahsınız ve kişiliğiniz ile ilgisi yoktur sadece düşüncelerinizi merak ettim

@mcaglarr, hocam zaten iki madde vardı burada taslaktan çıkarıldı dediği ikinci madde. Birinci madde yani 10 yıl + varislerin ÖTV ödemesi haliyle girecegi söyleniyor

araştır biraz...
Neyini araştırayım ben zaten tertibatlı araç kullanıyorum. Senin o mesajı yazarken içindeki fesatlığı biliyorum ben. Nasıl bir art niyetle yazdığını da biliyorum. Saçma sapan yorumlarını da okudum. Yok bire alıyor ikiye satıyor gibi fesatlığını en ince ayrıntısına kadar belli etmişsin. 5 yılda enflasyon farkını niye hesaplamıyorsun? Biz burada bütün engellilerin sıkıntısını yazıyoruz sen engel oranı derdindesin.

Zonguldak sakatlar derneği başkanı cumhurbaşkanının engelli muafiyetleri kararlarını iptal ettiğini söylemiş ama neden sadece o başkan bilemiyorum.
ayrıca
sonunda TSD başkanı konuşmuş

Kanun teklifi meclise gelene kadar durmak yok yola devam. Önceden medyaya sızdırılır , en çok tepki alan ve alacağı zaten bilinen maddeler geri çekilir. Yıllardır değişmeyen kuraldır.

Arkadaşlar aranızda tanıdığı olanlar varsa medya olur dernekler olur konuya bastırsın . Hatta öyle bir durum ki yerli ve milii diye övündükleri Togg bıle alınmıyor verdıklerı lımıt ıle

hakkım haram zıkkım olsun ...doğu anadolu da 15 bine engelli raporu satanları bulsunlar önce. haram zıkkım olsun .zıkkım ve haram olsun....milyarca vergiyi yandaşlardan siliyorlar...tüm sanayi firmaları benim yıllık maaşımdan kesilen kadar vergi vermiyormuş.....allah belalarını versin. üstüne düzenimiz bozulacak torpille girdim zaten maaşım iyi diyip onlara oy vermeye devam edenlerin de allah belasını versin .çocuğumun ilerde doğacak torunlarımın da hakkı haram olsun. parsel parsel yurdu satanların ayağı hastaneden çıkmasın ama zaten onlara sülalesine yabancı ülkelerdeki tedaviler de bedava biz ödüyoruz. biliyor musunuz ? evet 2 yıl milletvekili olan ve olanın sülalesine 2 ömür biz bakıyoruz biz besliyoruz en iyi özellerde tedavi oluyorlar bedava. yurtdışına elçi atayıp yolluyorlar ingilizce bilmiyor.böyle liyakatli bürokratların maaşını da biz veriyoruz.paramız bol.tıbbi sekreter açıktan atanıyor torpilli ve 6 sene sonra bakıyoruz başka yerde daire başkanı olmuşşşşşş paramız bol gönlümüz geniş bu maaşlar hep bizden .....benim maaşımın yarısı vergiye gidiyor eşimin de ....ve trilyonluk şirketlerden daha fazla vergi veriyormuşuz bu vergide adalet nerde????? ama tedavisi olmayan bir hastalıkla savaşıyorum diye engelli raporuyla ötv siz araç alıyorum bu ÖTV herkese batıyor.....

engelli dernek ve federasyonları arayın lütfen bir işe yaramalarını isteyin. bizim adımızdan geçinip devletten milletten boş yere para almasınlar

BİR ENGELLİ MİLLETVEKİLİ VARDI. FİLM FELAN ÇEKİYORDU HAYATINI ANLATAN. ENGELLİLERE VE ENGELLİ HAKLARINA SIRA GELMİYOR GALİBA

@bensalih1131,

Engelli arkadaşlar kendilerini suçlamakla doğru bir şey yaptığınızı, etik davrandığınızı düşünüyorsunuz galiba. Hata yapıyorsunuz.%90 raporu olan yaşlının engellinin galiba sizin için hiç bir önemi yok, Varsa yoksa istismar ettiler böyle iken böyle oldu deyip duruyorsunuz.

Devletin istismar ettiği vergileri, bol keseden dağıttığı iş adamı kredilerini, atıl olan yatırımları diye devam edebileceğim yüzlerce cümle kurabilirim sizlere. Bu yasa bizim camiyada (engelli) bolca laf ürettirir arkadaşlarıma ama çözüme yönelik önerileri arkaşlarımızın yazmasını bekliyorum. Eylem yapma fikri güzel her ne kadar gazla müdahale edilecek ise de orasına katlanılır. Muhalif cenap tv kanalları işin suyunu çıkarmadan bir kaç günlük haber olarak gündemlerine alabileceklerini düşünüyorum lakin bizlerin işini bu tür küçük atraksiyonlar çözmez. İşin hukuki boyutu ile ilgili henüz yazan görmedim. Birkaç kez araç almıştım şimdi ne olacak boyutunda soru var ama cevaplanmış sorular değil... Yeni bir düşünce olmadan mevcut siyasi iradenin kararının değiştirmek imkansıza yakın. Engelliler için köklü çözümlere ihtiyaç var. Devletin politikalarına karşı elimizde ne sendika var ne de bakanlık. Sivil toplum kuruluşlarımız mevcut, dernek gibi kuruluşların çıkartabildiği işçilik ortada... Siyasi partilerin ise bize bakış açısını canlı tutmak zor gibi görünüyor. Siyasilerin bize veremeyeceği vaat yok gibi, ama seçimlere erken bile olsa daha çok zaman var. Bu günkü mücadele kaybetmeye mahkum. Gelecek ise henüz müzakere edilmedi. Engelliler tüm güçleri ile gelecek ile ilgili anlatımlarına ve pazarlıklarına başlasın derim...

Saygı ve selamlar.

Bizler burada ugrasirken medikal malzemesi her 5 yilda bir full verilen gaziler icin son duyumuma gore gazi dernekleri mecliste limit artisini sadece gaziler icin gecerli olmasini gerceklestirmeye ugrasiyorlardiye duydum eger gercekse.
Nasil ki medikal malzemelerini en iyisindan aliyorlar bunu da gecirebilirler. Bilginiz olsun. Ben roho alicam diye ugrasirken kac kisinin roho ihtiyaci oluyor ulkede sayica bilmiyorum ama bana verilmiyor. Gazilere en iyisi veriliyor. Verilmesinde sorun yok fakat dernekleri iyi calisiyor.

Adamlar ülkeyi korurken gazi oluyor sonuçta bence her şeyleri ücretsiz olsa hakları ödenmez.

Üst Alt