Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Psikoz hastası olarak yaşadıklarım [Pickle]

Pickle

Üye
Konular
21
Reaksiyonlar
44
Forumda beni bilen bilir, psikoz tedavisi görüyorum. Bu başlıkta size bütün deneyimlerimi anlatacağım. Psikozun nasıl bir hastalık olduğunu öğrenmek isteyenlere faydalı olabilir.
2021'de yanlış teşhis yüzünden gereksiz yere ilaç kullandım. Asıl hastalığım 2023'te başladı.
2023'ün temmuz ayı... Ölecekmişim gibi hissetmeye başladım. Uzandım ve bekledim. Kendime geldiğimde çoktan ertesi gün olmuştu ve her şey aynı ama... farklıydı. Burası ahiret olmalıydı. Telefonumu elime aldım ve birilerinin, arkadaşlarımın ismini gördüm. Tuhaf gelmişti. Mesaj yazmaya başladım: "Burası neresi? Hangi boyuttayım? Burası ölülerin beklediği yer mi?" Aldığım cevaplar hiç tatmin etmedi. Beni sınamaya çalışan ölüm meleği olmalıydı konuştuğum kişi.
Biraz sonra evdeki kişiler yanıma gelmeye başladı. Davranışları beni tedirgin ediyordu. Olsa olsa şeytan, cin olmalıydılar. Çünkü meleklerden korkmak mantıklı değildi. Bir şekilde onlarla iyi geçinmeye çalışıyorum. Bir yandan da kendimi cinlerin peygamberi olarak görüyorum.
Korktuğum şey oluyor, başka bir sebepten evde kavga çıkıyor. Cinlerin kötü varlıklar olduğunu bildiğimden sihirli sözcükler olan sayıları kullanmam gerektiğine karar veriyorum. Mesela kötü bir söze karşılık olarak 6 yani aynı tepkiyi geri püskürme sayısı. Ben tekniğimi uygularken eve başka cinler geliyor. Annem kılığındaki cin bunun üzerine beni evden çıkarıyor ve benimle konuşmaya başlıyor. Cehenneme gittiğimden iyice emin oluyorum artık. Uzun uzun konuşuyoruz ve ben bütün cinlerin topluca beni bıçaklayacaklarını düşünüp iyice tırsıyorum.
Evimiz gibi görünen ama azaptan kurtulma fırsatı sağlayan geçici yere geliyoruz. Burada günahlarımız affediliyor. "Yemeğini getir" diyor annem kılığındaki varlık. Beni en iyi temsil edecek şey olan multivitamin sütü getiriyorum. "Yemeğini getir diyorum." Şaşırıyorum ve bunun üzerine turşu kavanozunu getiriyorum. Benim gibi bekledikçe güzelleşmiş, günahlardan arınmış. "Hamburgeri getir." Tereddütle yiyorum.
Bu varlığa hiç güvenmiyorum. Televizyonu açıyor. Deccalin yenilmesi ile alakalı bir dizi ama haber niteliğinde. Sonuçta bugün yaşandı. Deccal kimdi? Lütfen ben olmayayım, yoksa deccal ölecek. Şu oyuncu böyle davrandı, beni temsil etmiyor. Deccal benden yaşça büyük biri sanırım. Bütün işaretler bunu gösteriyor.
Gün sona eriyor.
Çok uzun oldu, devamını sonra anlatırım.:)

@Pickle
Geçmişolsun pickle.Hepimiz zor şeyler yaşamışızdır.Şimdi iyisindir inş.
İyi misin,güvende hissediyor musun evdeyken.
Ben hastalandığımda ailem bana biraz anlayışsız davranmıştı.Senin böyle bir sorunun yoktur inş.Çünkü tepki gördüğün yerde iyileşmeye gayret etmek çok zor oluyor.Ancak aile evinden daha güvenilir daha rahat bir yer bulmakta imkansız gibi birşey.

@Pickle,
Psikotik depresyon, psikotik mani hatta sade psikoz yaşamış biri olarak, eğer kültürel anlamda bakmassak ben bu yaşadıklarımızın düşünce ve düşüncenin görüntü haline gelmiş durumu olarak görüyorum. Bu durumların gerçek olmadığı ayrımına varıldığında, akla gelse de psikozun artık bir önemi kalmadığı anlamını çıkarıyorum.

@ASUMAN0, iyiyim sorduğun için teşekkürler.
Benim ailem anlayışlıydı, dediğin gibi zor oluyordur. İyiysen sıkıntı yok.

@osmangazi, evet düşünceler değiştikçe hezeyanlar da değişir.

@Pickle
Benim iyiye doğru gidişim çok zaman aldı.Çok zamanımı çaldı bu hastalık ama 10 yılı aşkındır iyi saylırım.
Aslında doğrusunu yazayım herhangi bir konuda stres yaşarsam hafif depreşmeler oluyor hala ama takıntı haline gelmiyor.Stres geçince normale dönüyorum.
Ailen bakımından şanslı olmana sevindim.Aile desteği olmadan sadece engelli bir kişi değil,normal bir kişi bile çok zorlanır bu hayatta.
Dilerim ki herşey yolunda gider senin için.

@ASUMAN0,

Stress çok olunca ben atak geçiyorum. Onun dışında ilaçsız bile yapabilirim.

@xdedahii
Bizim ev biraz stresli oluyor bazen.O zamanlar bende bazı normal olmayan şüpheler oluyor.Ancak mantık dışı olduklarının farkına varıyorum kısa sürede.Saman alevi gibi gelip geçiyorlar kafamın içinden.
Geçmese zaten dışarı çıkmamam ve tv seyredemem.Oysa ben neredeyse hergün çarşıya gidiyorum.Alışveriş yapıyorum.Bir sürü insan görüyorum çarşıda ama aklıma hiç paranoid düşünceler gelmiyor.
Hastalığımın başladığı ilk yıllarda dışarı pek çıkamıyordum.Tv den bana laf atıyorlar gibi geliyordu.Tv seyredemiyordum o yüzden.
Yazdığım gibi son 10 yılı aşkındır ağır paranoid düşünceler hiç olmuyor ama stres altındayken bazı yanlış anlamalar ve yersiz şüpheler oluyor.O şüphelerde kısa sürede geçiyor.
Hepimiz iyi olalım inş.İlaç konusunda,bilimde yeni gelişmeler oluyor sürekli.Yan etkisi daha da az ve tüm belirtileri yatıştıran ilaçlar bulunur diye ümit ediyorum.En kısa sürede bulunur inş.

@xdedahii
Neyse ki sende zoru atlatmışsın.Bizim gibi tedaviye cevap veren hastalar için hayatta yeni bir sayfa açılmış oldu.Darısı bütün zor günler geçiren hastaların başına.

Atlattım sadece ilaç kullanıyorum. Onun yan etkileri var. Başkada birleyen yok.

Psikozdan sonra şöyle bir his gelişti bende. Sanki hayat psikotik ataktan sonra bitmeliydi ve şu anki hayatım fazlalık. Bu durumu yaşayan var mı?

Tam olarak anlayamadım dediğini biraz açıklayıcı anlatabilirmisin?

@AS3,
Hayatımda bi olmamışlık var. Sanki hayatımın o dediğim dönemde bitmesi gerekiyordu. Fazladan yaşıyorum, sanki tanrı bir hata yaptı. Bahsettiğim şey intihar isteği değil.

O olmamışlık hissi bende de vardı.Sanki saçmasapan bir hayat yaşamışım ve yaşıyorum gibi hissediyordum ama 10 yılı aşkın süredir yok.Artık bi şekilde bir hata yapıldığını düşünmüyorum.
Ben bu duygudan inancım ve tedavi sayesinde kurtuldum.

Bende dini maddi manevi dünyevi eşli aileli şeyleri odamda deneyimledim.bana bazen cenneti bazen ise cehennemi yaşattı ama genelde daha masum şeyler aklımda kaldı ve iyisiyle kötüsüyle guzellerdi elveda sahte düşünceler merhaba gerçek hayat. ilaçlar aklımı saçma düşüncelerden arindiriyor duygu durumun da ise daha sakin hayatı tercih edip onları dinlemeye çalışıyorum bu şekilde hayat kalitemin artacağını düşünüyorum. @Pickle, @ASUMAN0, @AS3, @xdedahii,

@ASUMAN0,
Bendeki durumun psikozun kalıntısı olduğunu düşünüyorum. Psikozdayken öldüğümü sanmıştım. Şimdi de daha önce ölmem gerekiyormuş gibi hissediyorum.

@Pickle
Psikozun kalıntısıdır muhtemelen.Aslında psikoz insanın içinde bir yerlerde,taa derinlerde olan bir tarafını öldürüyor bence.Yaşam sevincini öldürüyor,yaşam enerjini öldürüyor.Ruhun bedenini terk etmiş hissi veriyor.Kalbin atıyor ama içinde ölü birşeyler var hissi veriyor.
Ben bu düşünceleri ve duyguları çok zor atlattım.Bende birşeyler öldü gitti aslında ve asla da geri gelmeyecek gibi ama artık o ölüp giden yanımı çok az hatırlıyor ve düşünüyorum.Bende sağ kalmış olanları korumaya ya da kurtarmaya çabalıyorum.
Bu konu başlığına daha evvelde yazmıştım.Benim yaşadığım ortam stresli ve üzücü bir ortam.Değil iyi hissetmek,nefes almak bile çok zor oluyor bazen benim için ama herşeye rağmen direnmeyi ve yaşama tutunmayı seçtim.Son nefesime kadarda böyle devam etmek niyetindeyim.

@ASUMAN0, mucadelene sevindim maddi manevi hata yapmadan başarabilirsin. duygularıni canlı tutmayı geri kazanmayı vücut kendini yeniliyor nasıl olsa sen mucadelende kararli ol hepsini alt edebilirsin destek alarak umudunu kaybetme kanser hastaları bile sevgiler mücadele ile hayatını kazanıyor Asla pes etme.!

@Breh81
Pes etmek bana göre değil.Keçi gibi inatçıyımdır bazı konularda zaten :)Sevgi ve hoşgörünün,merhamet ve iyiliğin olduğu bir ortamda yaşama şansım olsaydı,şüphesiz bugün çok daha iyi durumda olurdum.Yine de halime şükrediyorum,pozitif düşünmeye çalışıyorum.
Yazılarından anladığım kadarıyla sen güzel düşünceli ve pozitif bir insansın.Moral vermeye çalıştığın ve iyi niyetli yaklaşımın için tşk. ederim.Bu forumda hepimiz elimizden geldiğince birbirimize destek olmaya çalışıyoruz.Hepimiz bu hayatta daima destek ve iyilik görürüz inş.

@ASUMAN0, normalde hayata pozitif bakan saf ama vicdanı rahat ama gözüktüğü gibi değil bazen o bile dillenip konuşabiliyor vicdan biliyormusun bir bedeni dinleyip anlayıp yorumlayip yoluna koymak benim için zor ama direnmeye çalışıyorum rutinime motivasyonu ve mücadeleyide eklemek istiyorum. Zor şartlar güclü insanlar yetiştirir derler, İnsanlığımızı kaybetmeme umuduyla yazıyorum yazılarımı, umarım bir faydam oluyordur,paylastikça artacagına kesin gözüyle baktığım duygu ve düşüncelerden biri.

Bir şeylerin tam da olması gerektiği gibi olduğunu düşünüyorum son zamanlarda. Normalde insanlar kötü bir durumla baş edebilmek için böyle düşünür ama ben biraz abarttım sanırım. iPhone reklamı gördüm, Turkcell'in reklamıydı dedim ki Turkcell tam da iPhone'a yakışıyor, çok yerinde bir reklam olmuş.
Psikozdayken de bu tür şeyler oluyordu ama daha sık. Dizi izliyordum mesela, karakterlerin duruş şekilleri, söyledikleri, neyi hangi karakterin söylediği tam da olması gerektiği gibiydi. Bunların hepsi hakkında ufak analizler yapıyordum neden cuk oturuyor diye.
Eğer yakın zamanda psikolojik travma yaşarsam hastalığım tetiklenebilir diye düşünüyorum, ufaktan sinyaller veriyor.

@Pickle, dostum ilaçlarını daha saatinde alıp sosyallesmeye fikir tartışmaya dinlemeye kendine oyalanacak birşeyler bulabilirsin daha kolay anlatiliyor o şekilde atlatacagini düşünüyorum

@Pickle, psikoz tamda böyle oluyor, tvden etkileniyordum. Konuşmalarından sanki bana hitap ediyor gibi geliyordu.

Gelişmeleri buraya yazmaya devam ediyorum.
Yıl olmuş 2024, hala insanlar var diye düşünüyorum. İnsanların çektiği videolara bakıp ben yıllarca insanlarla mı etkileşime girdim diye şaşırıyorum. Kendimi tek vasfı hareketsiz bir şekilde video izleyemek olan biri olarak görüyorum, sanki ben o amaç için yaratılmışım da başka hiçbir şey yapmıyormuşum gibi. Oysa ders çalışıyordum, şimdilerde yemek yapıyorum, temizlik yapıyorum, resim yapıyorum ama niye böyle bir düşünce var hayret.
Videoda güldüler, bana gülüyorlarmış gibi geldi. Yorum okurken de bana söylüyorlarmış gibi geldi.
Bu kadar çok şeyin çok kısa zamanda yaşanması bana tek bir ihtimali düşündürüyor. Umarım düzelirim.

@xdedahii, bugün muayene olmaya gittim doktorum 3 ay sonra 3 yada 6 aylık ignelere geçiş yapabiliriz dedi bende bu ilaçlar karaciğerde depolanıyor sonuçta kimyasal verdiği hasarda ona göre olur dedim bana olayı çok güzel anlattı bunlar yeni nesil ilaçlar daha güvenilir dedi hepsi deneylerle kobaylarda denenip etki mekanizması ölçülüp halka sunuluyor için rahat olsun dedi guvenebilirsin dedi bence sende bu konuda düşüncelerini tekrar geçir ve kullananların geri dönüşü nasıl dedim olumlu olarak cevap verdi çünkü en büyük güven onlardan gelir olumlu sonuclar alınıyorsa gecebilirim dedim eğer 6 aylığa geçerlerse ben hasta olduğumu bile unuturum kullanmadığım için bence kullananların yorumları dikkate alıp bakmak lazım sende bak fikirlerimizi yazisiriz.

@Breh81, 6 aylık yok bildiğim kadarıyla Türkiye’de 3 aylık trevicta verir

Ben aylık olandan memnunum

Bende memnunum ama bu yeni nesil olduğu için daha iyi gelebilir. çünkü ilaçlar genelde ilk çıkanlara bakınca insanlara zehir gibi şeyler veriyorlarmış yeni nesil ise bu konuda daha hassas ve güvenilir gibi geliyor. 3 ay sonra deniyecem. senin tanıdığın varmı kullanan yoksa şuanki iğneden bende memnunum şuanki doktorlarım birde yeni doktorlar bu konuda sanki cesaret veriyor dene daha iyi olursun yeni nesle uyum sagla Vibe ı aldim
@xdedahii,

Ağır Depresyon beni psikoza sokuyor .

Son düzenleme:
Gene dini hastalıklar. Arkadaşlar günümüzde peygamber gelse ve ben Allahla konuşuyorum, ben meleklerle görüşüyorum, onlardan bana mesaj geliyor dese, görünmeyen varlıklardan ses duyduğunu, görüntü gördüğünü, içine sesler geldiğini iddia ettiği için yeri akıl hastanesidir.

Yani diyeceğim evrimi araştırın. Şeytan, cin, melek, Allah bunlar yoktur. Boş şeylere inanıyorsunuz, kendinizi hasta ediyorsunuz.

Üst Alt