Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Resmi nikahlı eşi vefat eden kadınlara iki ayda bir 500 TL nakit yardımı yapılacak

Bacıbey

Aktif Üye
Konular
52
Reaksiyonlar
0
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, resmî nikâhlı eşi vefat eden kadınlara ayda 250 TL verecek.

Kadının tekrar evlenmesi, nikâhsız birlikte yaşaması gibi durumlarda yardım kesilecek. İlk ödeme nisan ayında yapılacak.

Eşi vefat etmiş kadınlar, ilk nakit yardımlarını nisan ayı itibarıyla Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'ndan almaya başlayacak. Hiçbir sosyal güvencesi olmayan ve eşi vefat etmiş kadınları içeren Düzenli Nakit Yardım Programı'na göre, ihtiyaç sahibi kadınlar, nakdi yardımlarını iki ayda bir 500 TL olarak alacak.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, kadınların yoksulluktan daha fazla etkilendiği gerçeğinden hareketle 'Eşi Vefat Etmiş Kadınlar İçin Bir Nakit Yardım Programı Geliştirilmesine Yönelik Araştırma Projesi'ni Boğaziçi Üniversitesi ile yürüttü. Proje sonucunda, eşi vefat etmiş kadınların yiyecek, yakacak, giyecek, ev eşyası ve çocukların eğitimi gibi temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorluk çektiği tespit edildi ve kadınlara yönelik düzenli nakit yardımı yapılması önerildi. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, söz konusu proje doğrultusunda, gerekli altyapı çalışmalarını tamamladı. Kadınların nakit yardımı alabilmesi için Düzenli Nakit Yardım Programı'nı başlattı. Programın içeriği de yayınlanan genelge ile kayıt altına alındı.

Genelgede, programın hedef kitlesinin, 'eşi vefat etmiş, muhtaç durumda bulunan, kanunla kurulu sosyal güvenlik kuruluşlarına tabi olmayan ve bu kuruluşlardan aylık ve gelir almayan kadınlar' olduğu ifadeleri yer aldı. Genelgeye göre, nakit yardımın yanı sıra ihtiyaç sahibi kadınlara ayrıca yiyecek, yakacak gibi desteklerde de bulunulacak. Çocuklarının eğitimlerine devam etmesi için de çalışmalar yapılacak. Bu yardım programından faydalanabilmek için kadının resmî nikâhlı eşinin vefat etmiş olması gerekiyor.

Başvurular, Sosyal Yardımlaşma Vakfı'na yapılacak

Kadınlar, nüfusa kayıtlı oldukları yerde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvuracak.

Oluşturulan mütevelli heyeti, başvuru sahiplerine hane ziyaretlerinde bulunacak.

Başvuru sahibi çalışabilecek durumda ise İşkur'a kaydı yapılacak.

Mütevelli heyetinin veriler doğrultusunda kadının muhtaçlık durumuna karar vermesi halinde nakit yardımı başlatılacak.

Yardımlar, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Genel Müdürlüğü'nce 2 ayda bir hesaplara yatırılacak.

Kadının tekrar evlenmesi, nikâhsız birlikte yaşaması, muhtaçlık durumunun değişmesi gibi durumlarda kişi, programdan çıkarılacak. Evlilik gibi durumların tespiti her ay, sosyal incelemeler ise her yıl yapılacak.

eşi vefat eden ve çalışmayan bayanlara maaş bağlanması

arkadaşlar bu konu hakında bilgisi olan varmı benim kız kardeşimin eşi vefat etti üç çocuğu var ve hiç bir geliri yok eşininde sigortası yoktu bu durumda olanlara maaş verilecek diye haberler almıştık acaba bir gelişme varmı bilgisi olan varsa paylaşırsa sevinirim Allah kimseyi zor durumda bırakmasın inşallah.

teşekkürler bacıbey bu yürürlüğe girdimi bu nisandamı alacaklar öyle olursa çok sevindim .

eşinden geliri olanlar da alabiliyor mu

Hiç bir geliri olmayan dul kalmış kadınlara bağlanıyor. Bu geliri almak için yaşadığınız yerdeki (Kaymakamlıktaki) Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvuru yapmanız gerek

Bülent bey , hiç bir geliri bulunmayan derken 2022 ve evde bakım maaşı alıyorsa bu kişi faydalanamaz mı demek.

Dayicim;
Genelgede, programın hedef kitlesinin, 'eşi vefat etmiş, muhtaç durumda bulunan, kanunla kurulu sosyal güvenlik kuruluşlarına tabi olmayan ve bu kuruluşlardan aylık ve gelir almayan
Evet hiç geliri olmamalı..

pekiiiii bu ödenek eşi vefat etmiş ve sadece 1 tane müstakil evi olanlara yapılıyomu

sinandeniz;
Üzerine evi bulunması halinde bu yardımı alabilir mi, alamaz mı bir bilgiye rastlamadım... Ev ya da evin eşyaları lüksmüş deyipde vermezlerse bilemicem.:)

Peki,eşinden boşanmış hiçbir sosyal güvencesi ve geliri olmayan,yıllardır tek başına çocuklarını okutan anneler?

devlet eften küften şeylerden başvuruları iptal ediyo bence bundada vardır böyle bişe halbuki sadece oturduğu ev varsa verse güzel olur böylece eşleri vefat etmiş kişilere birdaha mali sıkıntılarından dolayı evlenmek zorunda kalmaz ee zaten bunalımdanmıdır nedir eşlerini öldüren öldürene hiç olmazsa bayan azda olsa güvendiği bir geliri olur inş bu yardımda diğer yapılan yardımlar gibi topal olmaz

Sadece eşleri vefat eden kadınlara yapılacak bu yardım.. Aynı zamanda yiyecek, giyecek,yakacak ve çocukların eğitim masraflarına yardım edilecek, ve çalışabilecek durumda olan kadına iş imkanı sağlanacakmış.. Bakalım bekleyip görücez nasıl işleyecek.. Ama çıkarına kullanılamıcak tek yardım olacak bence.. Yani öyle bilmem ne maaşı alabilmek için aynı evde eşinden boşanıp nikahsız yaşamalara benzemicek..

Kadının bu yardımı alabilmesi için eşinin vefat etmiş olması lazım yani kocasınıda öldürmeye kalkmaz heralde kadınlar bu yardımı alabilmek için:)

Bu yasa yeni cıktı galiba sabah haberde söledi intibak zammı mayısta uygulanacak, dul bayanlarada da aylık 250 lira ödenecek diye kaldı aklımda.

peki bu durumdan eşi vefat etmiş fakat 65 yaş maaşı alanlar faydalanabilecek mi?

3 aydan 3 aya

bence bu ve bunun gibi soruların cevabı sosyal yardımlaşmadan öğrenebiliriz en güzeli yetkili ağızdan umarım diğer yardımlar gibi bu yapılacak yardımda cılkını çıkartmaz devletimizde gerçekten ihtiyacı olan bayanlar yararlanır umarım malum türkiyede ilk önce birşeyin sahtekarlığı önpilana çıkar :D

cdisci;
Benim anladığım kadarıyla bu yardımdan faylanabilmesi için hiçbir yerden tek kuruş geliri olmayacak..

dayıcım;
ben bugün annem için müracaat ettim. 2022 ve evde bakım alanlarda müracaat edebilir. sadece emekli olmayacak, maaş almayacak. ayrıca zaten sosyal yardımlaşma vakfı heyete girecek heyet kabul ederse maaş bağlanacak.

seyhansonay;

Daha iyiymiş.. İki ayda bir kuş kadar paranın gözüne bakana kadar.. Aslı varsa sevindim böyle olmasına.. Yani eşi vefat etmiş 2022 maaşı alan bir kadın başvurabilecek bu yardım için doğru mu anlıyoruz?

inş. hayırlısı olsun gerçekten ihtiyacı olanlara gitsin yardım sahteciler dolandırıcılar bundan çıkar sağlamasın inş. sağlarlarsada boğazlarında kalsın yetimin hakkı onlara haram zıkkım olsun inş.

sn. seyhnsonay ben de öyle düşünmüştüm biz 2022 ve evde bakım aylıqı almaktayız ama babam vefat ettiqi için annem dul bu maaş içinde başvuru yaptık bakalım ne olacak bekleyip qöreceqiz

evt bekleyip görecez. inşallah hayırlısı olur. umarım ihtiyacı olan herkes bu yardımdan yararlanabilir.

bacıbey net bılgılerı vermıs okadar basıretsız bır sorularkı hayret verıcı ysaya gore esı vefat etmıs olan olen esın ssk a guvencesı yoksa dul kalan ese 2 ayda bır 500 tl gelır baglanıcak yanı hıc gelırı olmayacak 2022 aylıgı olanın sosyal guvencesı var degılmı yaslılık aylıgı alanlarında oyle bunlar devletın koruması altında zaten oayı saptırmanın anlamı yok ıntıbak yasasıda 2000 yılından once emeklı olmus kısılerı kapsıyo

dayıcıgım babanın olmeden once sosyal guvencesı varmıydı varmı yokmu belırtırmısın askerlık yapmısmıydı

Dullara 250 Maaş hakkında bilgi

Sevgili dostlar,
kimimizin annesi kardeşi halası teyzesi komşusu dul olabilir ve bu maaştan haberleri olmayabilir.
Bilgisi olan varsa burda paaylaşırsa herkes faydalanmış olur.

maaş kimlere verilir?
yaşlılık maaşı alan dullar bu maaştan da yararlanabilir mi?
nereye başvurulması gerek ?

vs gibi aklınıza takılan sorular ve cevaplarınız varsa buyrun...lütfen....

eşi ölmüş dul kadınlara düzenli maaş bağlanacak. Ayda 250 TL’lik maaş 2 ayda bir eşi ölen ve sigortasız kadınların hesaplarına yatırılacak.

Yeni uygulama ile birlikte eşini kaybeden 150 bin kadına maaş bağlanması hedefleniyor. Kocası ölen dul kadınların maaş alması şartları ise netleşti. Buna göre hiçbir sosyal güvencesi olmayan, geçim sıkıntısı yaşayan kadınlara Nisan ayından itibaren 250 TL maaş ödenecek. Kocası ölen dul kadınlara maaş ödemesi 2 ayda bir yapılacak.

geçen hafta içerisinde medyada haber konusu yapılmış

fulya35;
babam askerlik yapmış tabi ölmeden önce sosyal güvencesi yoktu hiç bir geliri yoktu.

dayıcım babanız 400 gunluk bır ssk ası olsaydı askerlık borclanmasıyla annenıze olum aylıgı baglanırdı onun ıcın 900 gun prım yeterlı olucakdı

Bilgi verin lütfen!

Mrb.Annem babamın nikahsız (imam nikahlı ) ikinci eşi.Dilekçeyle belirtse faydası olur mu? Hiçbir geliri güvencesi yok acaba yararlanabilir mi ? Konu hakkında bilgisi olan cevaplarsa sevinirim. Acilllll !!!!!!!!

resmı nıkah olmadan hıcbır hakdan yararlanamaz mumkun degıl yasalara gore babanızın annenız uzerınde hakı hukuku yok annenızınde oyle ulkemızde hak sahıbı olmak ıcın resmı nıkahın olması gerekıyor orhan bey

Anladım annem resmiyet mağduru bu ülkede yapacak bişey yok. Tşkler verdiğiniz bilgi için.

Üst Alt