Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Resmi nikahlı eşi vefat eden kadınlara iki ayda bir 500 TL nakit yardımı yapılacak

orhan bey resmıyet magduru degıl yanlısı annenız yapmıs yasa ne dıyorsa onu yapıcagız degılmı herkes ısdedıgı adamla dını nıkah yapıp sonra cocuk yapsın bır zaman sonra hak ıdda edsın ınsanın kendıne eddıgı zulumdur bu bu sorunun cevabını sen daha ıyı bılırsın kardes annenız magdur degıl devlet bır yasa cıkartmıs resmı olarak nıkahlı ıken olen eslere bu yardım onecek dıye genel olarakda bakıldıgında annenızın durumunda bınlerce kadın vardır annenıze elestırmek haddım degıl ama ben hakıkatı soyluyorum eger hak aranıcaksa magdur olarak turkıye anayasasında dını nıkahla yasamak suc

turkıye anayasasında dını nıkahla yasamak suc

Suç mu:) Bilmiyordum. Birlikte yaşamak suç değil bu nasıl suç oluyor.
Mecburmu adam resmi nikah yapmaya? Boşanmaya kalksa taraflar iki avukat tutacak. Bir sürü masraf. Beklemekte cabası.
Kimsenin seçimlerine karışılmamalı. Kişinin özgürlük ilkesine aykırı bi kanun.

Ama dul kadınlara para ödenmesi lazım. İster resmi nikahlı olsun, ister imam.
İmam nikahlı eş ve çocuğa miras kalıyorda kanunen. Bu ödeme nasıl yapılamıyor.:confused:

Kocası ölmemiş, boşanan kadınlarda bu maaşı alacak olursa:
* Zor durumda olan aileler formalite boşanması yapacak. Aile kavramı 250 lira için sekteye uğrayacak.
* Durumu çok kötü olmayanlardan bile 250 lira için bu boşanmayı yapacak.
* Çalışmayıp, kadına bela olan "işsiz güçsüz serseri resmi kocalar," kadın istemese bile onu boşayacak, verilen 250 lirayı da alıp şerefsizce yaşamaya devam edecek.

Ve daha bir sürü maddeler üretilecek, bu 250 lirayı almak için bin takla atıp kılıf bulunacak.

Bu sebeble, boşanan kadına bu paranın verilmesi bana göre pek çok aileyi suça itecektir. Bizim milletimizde, ne yazık ki 3 kuruş verilecek yardım veyahut imkanı almak için bin takla atmaya meyilli çoğunlukla dolu.

Sadece ölen eş için kadına bağlanması şimdilik iyi bir gelişme. Hiç yoktan iyidir. Düne kadar hiçbir yönetimin aklına dahi gelmemiştir bu. Hoş gelse dahi yapmazdılar. Umarım ilerleyen zamanlarda, rakam biraz daha iyileştirilir. Ama kapsam açısından isabetli bir karar olmuş.

Yazdıkça aklıma bir ihtimal geldi. Yarın öbür gün gazetelerde, kocasını maaş alabilmek için öldüren kadın haberleri olur mu dersiniz?

Aha şuraya yazdım...

Sevgili Jem Abi,
endişeni anlıyorum ama bununda önüne geçilebilir.

Mesela eşinden şiddetle geçimsizlikten boşanmış ve 18-20 yıl olmuş,bir daha evlenmemiş,kendi imkanlarıyla çocuklarını büyütmüş,büyüten kadınlar var.
Anadoluda boşanan kadının çocuklu ise evlenmesi çok sık görülmez.
Yalnızca eşi vefat eden denilince,bahsettiğim insanlara bu haksızlık oluyor gibime geliyor.
Bu parayı boşanan kadınlara vermek için belli kriterler ararsın ve art niyetlilerin önüne geçersin.

Mesela:
Eşinden boşanıp,10 yıldır kimseyle evlenmemiş dul kadınlara,bu ücreti verirsin.

veya eşinden resmi olarak boşanıp,eşiyle aynı evde yaşayarak bu ücreti almaya kalkanların tespiti halinde ağır yaptırımlar getirirsin.

sevgılı saw sızın gorusunuzle ozaman memlekette resmı nıkah dıye bısey kalmaz medenı kanunu taturk neden cıkartmıs memleketımızde uc katcı ınsan cok var kadın haklarını yasal olarak alabılmesı ıcın resmı evlılık sart bakın gunumuzde adam zına etmekden kendıne alıkoymak ıcın dını nıkah kıyıpkadınları magdur edıyordu sımdı yasaklandı resmı nıkah olmadan dını nıkah kıymak suc oldu bazıları ısıne gore davaranır ama ben yasalar neyı soylerse ben ona bakarım kadın erkek sadece zevkıne dusunecek sonra kadın ortada kalıcak hak hukuk yok sonra kadın ben magdurum dıyecek devletde bunun onune gecmek ıcın resmı nıkah olman bunun suc oldugunu saymıs dul kadınların suankı hakları esı olmus sosyal guvencesı olmamayan kadına odenecek bır maas ama bakıyorumda daha neler ıstıyoruz ınsan oglununısteklerı bıtmez devlet ıyıbır uygulama baslatmıs aslında

Hiç bir geliri olmayan dul kalmış kadınlara bağlanıyor. Bu geliri almak için yaşadığınız yerdeki (Kaymakamlıktaki) Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvuru yapmanız gerek
bülent abi eşinden boşananlar da faydalanabiliyor mu? benim anneannem 25 yıl kadar önce boşanmış dedemden.. bir daha da evlenmemiş.. hiç bir geliri yok.. kızları ve damatlarına muhtaç maddi anlamda.. alabilir mi bu maaşı? yoksa illa başlıktaki gibi nikahlı eşi ölene mi bu maaş?

Gamze'cim, sadece resmi nikahlı eşi vefat eden kadınlara bağlanıyor bu maaş..

ha bırde su var bburda bakmakla yukumlu oldugu cocukları dıyor annenın yası 55 olmus cocuklarıda yetıskınse rısk var gelır durumuna gore degerlendırıyor devlet gecen gunu genel saglık taraması yapılmısdı aynı yere sosyal yardımlasma vakfına muracat edın oradan olumlu olumsuz cevabı alıcagınızı umud edıyorum gamze hanım

Bakın Fulya Hanım ben yasa mağduru diyorum siz yaptığı hata suç diyorsunuz tabii işin aslını bilmeden.babam ilk eşinden çocuğu olmayınca devrin şartları bunu gerektirdiği için ikinci eş olarak-dinen uygun olduğu şekilde- annemle dini nikah yapmış.Ne yapsaymış eşinden boşansaymış daha mı iyi olurdu. Babam vefat edince kendisi dul kaldı. Yani resmiyet mağduru değil de nedir bir söyler misiniz bana. Size göre hata olan şeyler bazen hata olmayabiliyor bunu kendi yaşantınızla sınırlamayın lütfen. Benim annem yasa mağduru bunun başka izahı yok ve maaş verilmemesinin hukuka (gerçek hukuka) bir uygunluğu da yok buna adım kadar eminim.

kayıpkent;

yaşanan bölgelerdeki kültürler töreler farklı olabilir fakat ülkemizdeki hukuk yazılı hukuktur ve bu hukuka göre 2. evlilik dini nikah da olsa suçtur.. şikayet durumunda resmi işlem gerçekleşir.. anneniz için üzgünüm fakat yasalara göre babanız ile evli değildir ve bu durumda yasal hakkı yoktur.. çünkü yasalar eski zamanlardaki gibi törelere değil yazılı hukuk kurallarına göre işler..

Ben burda töre hukuku ve yazılı hukuk tartışması yapmak istemiyorum. Ben ortada var olan mağduriyetten bahsediyorum. Ben ikinci resmi evlilik olsun da demiyorum hiçbir zaman. Sadece vicdani olarak değerlendirildiğinde imam nikahlı olup da eşi ölen insanların da birer mağdur olduğunu ve bu hakka sahip olması gerektiğini düşünüyorum. Ortada bir hak meselesi varsa o da hak sahibi. Lütfen mevzuyu başka yerlere çekmeyelim. Saygılar...

orhan kardesım guzel dıyorsun yaslar dıyorkı evlılık dısı cocuk yaban lara dena testı ıle ıspatlanırsa o dogan cocuklar babanın mırascısı olur fakat dını nıkahlıda yasada hukuken kadın hak ıdda edemez ben suc demıyorum yasal olarak kanunen suc dıyorum dınımız sunu emredıyor bır kadının yada erkegın cocgu olmuyorsa dılerlerse bosanablırler ustune kadın getırerek evlılık olursa kul hakkına gırmıs olur ıkıncı gelen hanımda hıc bır hak ısteyemez ben dusuncemı soylemıyorum bunlar gecmısde cok yapıldı turk ceza kanunlarında zına etmek suc olmakdan cıkdı normal dını nıkah altına gırıp hıkah yapanlar da yaparsa suc denıldı sebebıde su ınsanlar zınanın buyuk gunah oldugunu bıldıgı ıcın vıjdanını temızlemek ıcın onune gelen dını nıkah kıymaya basladı ve sonra kadınlar magdur edıldı devletde careye dıyanet ıslerıne emrederek ımamlara resmı nıkah kıymadan hıcbır evleneceklerı nıkahını kıymayın kıyarsanız suc ıslemıs olursunuz denıldı cevremde cok evlenen oldu resmı nakahı kıyılmadan dını nıkahı kıyılmadı zaten burda cocuk olursa olan cocukları oluyo orhan bey bunun acısını sızde yasamıssınızdır orenklerı gecmısde cok var dını nıkahla evlenıpde sonra basına kotu sey gelıyorsa bır bayanın ona sadece acılar hak alıcaksan kardesım resmı nıkahını yapıcaksın ben burda annenıze suclamıyorum genel anlamda soyledım bunun bır suc oldugunu annen sımdı olsaydı kesınlıkle dını nıkah yapmazdı

Yassak kardeşim vergi vermeden evlenemessin:)
Bunun başka mantıklı izahı yok.
Boşanırkende harcını mahkemeyi avukatı besler boşanırsın.

Çocuk yapmıycaksam yaparım dini nikah evlenirim. Hanımın elinede kapı gibi noterden hak sahibi kağidını veririm olur biter.
Diyanet dini nikah yapmıyor. Böyle saçmalıkmı olur? Flört devresinde zinamı yapsın insanlar.
Din devlete hizmet etmez. Devlet dine hizmet eder.
Başbakanın dediği gibi hem laik hem müslüman olunmaz.:)

saw kardes okadar bolof yapıyorsunkı bravo sana senın kız kardesın bır ılıskıye baslasa desekı anne baba hayatıma sole bırı var evlımı bekarmı bılmıyorum adamı sevıyorum artık sızınle yasamak ıstemıyorum onunla dını nıkıyıp yasıyıcam dese tavrınız ne olurdu acaba gıtdı bırde bırıkı cocukla baba evıne dondu neyaparsınız saw kardesım sen olayın boyutunu kotu tarafa cekıyorsun devlet dıne gore hukum verecek elbet ama dıyanet ıslerını sormadan devlet kafasına gore yasa cıkarmaz saw kardesım bunun neden yapıldıgını sende bende cok ıyı bılıyoruz aslında bu dını nıkahın onune gecmenın tek yolu resmı nıkah olmadan kıyılmasın denılsı ozaman ulkemızde mesru cocuk sayısı cogalırdı unuverste genclıgıde baslıca orneklerıydı bır dul kalmıs kadının hakkından bahsederken nerelere kadar gıttı olay sasdım vallaha

bulunduğum yerdeki sosyal hizmetleri aradım ve ",yaşlılık maaşı alanlar bu haktan yararlanamaz diye bir ibare olmadığı için, ve zaten bu maaşı alanlar ihtiyaç sahibi oldukları için biz müracat edenlere veriyoruz" dediler... ilgilenen arkadaşların işine yarayabilir diye paylaşmak istedim.

fidel;
Teşekkür ederiz bilgi için..:) İşe yaramaz olur mu hiç bu bilgi, zaten yazılı olarak internette detaylı bilgi bulamıyoruz.. Başvuran kişiler tecrübesini yazarsa iyi olur tabii..:)

:) sevindim buna... konunun başlarında nisan ayında ödemeler başlayacakmış falan gibi okudum yanlış anımsamıyorsam ama burda ödemelere başladık dediler. bunuda belirteyim :)

Burda diyorsun da ora nere..?:) Ne tür belgeler istediler? Birde aklıma takılan ihtiyac sahibidir, yaşlılık aylığı alanlara verilmez ibaresi yok, biz veriyoruz, diyorlar da yarın birgün geri istemesinler yanlışlık oldu diye..:) Onuda bi öğrenirseniz çok güzel olacak..

benim bulunduğum yer bir ilçe sevgili bacıbey.büyükşehir değil :) ben telefonla öğrendim ve dedikleri aynen şu idi. eşi vefat etmiş hiçbir geliri olmayan,yaşlılık maaşı bağlıda olsa,zaten bu maaşı alanlar fakir grubuna girdiği için ve "alamaz" ibaresi olmadığı için verilebilir dediler. aileden 18 yaşını doldurmuş biri ile nüfuskağıdını alarak sosyal hizmetlere başvuruda bulunulmasının yeterli olduğunu söylediler. bütün bilgim bundan ibaret :)

geri istemelerine gelince; bu sistemde hiçbirşeyin garantisinin olduğuna inanmıyorum ben açıkcası. :)

Teşekkürler bilgiler için.. Bence daha iyi dul maaşı, yaşlılık maaşı, sakatlık maaşı vs. alanlarada verilmesi.. Yan gelir olur en azından..:) Paranın adı var sonuçta, bereketi kalmadı malesef.. Neden detaylı bilgi yok resmi sitesinde veya diğer sitelerde onu anlamış değilim.. Karış karış aradım bulamadım hiçbir şey.. Ya da gözümden kaçtı..:)

yeterli bilgi olmaması rayına oturmamış olmasından kaynaklanıyor olabilir diye düşünüyorum ama madem ödemelere başlandı,kurumlar kendini sağlama almadan da ödeme de yapmazdı o zaman. sakın kimse çok duymasın diye falan olmasın:D

Burası baya karışmış müdahil olmak durumundayım.

Fidel, yeterli bilgi yok diye bişi yok. 16 Şubat 2012'de bu konuyla ilgili Genelge yayınlandı. Orada sizlerin kafanızı karıştıran her şeye açıklık getirildi. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığ Resmi İnternet Sitesi | Mevzuat

Bu aylıklardan faydalanabilmek için şu şartlar aranır:
1. Resmi nikahlı eşinin vefat etmiş olması. Bu anlamda dini nikahlı vs durumlarda eşi ölmüş bir kadın yararlanamaz
2. Muhtaç olması
3. Ssosyal Güvenlik kurumlarına tabi olmaması ve bu kuruluşlardan gelir ve aylık almaması.

Bu şartlara uyan kadının kendisinin ya da yakınlarının çeşitli kanun hükümlerine göre düzenli nakdi yardım almaları bu aylıktan yararlanmalarına engel değildir. Ancak ilgili yardım programlarından alınan yardım tutarları muhtaçlık durumunun belirlenmesinde bir gelir unsuru olarak dikkate alınır.
Yani 2022 aylıkları gibi sosyal yardımlardan yararlananların ( yaşlılık, engelli yakını ve özürlü aylığı, Vakıf aylıgı, evde bakım aylıgı vs) düzenli nakdi yardım almaları bu aylığı almalarına engel değil. Ancak muhtaçlıkları sorgulanırken aldıkları aylıklar da dikkate alınır. İncelemesi yapılır. Aldıkları yardımlarla bile muhtaçlıkları devam ediyorsa ve muhtaç durumdalarsa bu tesbit edilirse bu aylıktan da yararlandırılırlar.

her 2022 aylıgı alan kocası ölmüş kadının bu aylıgı da alacak diye bişi yok. Bunu belirleyecek olan muhtaç durumda olmalarıdır. Diyelim ki bir kadının kocası ölmüş, çocugu ya da kendisi 2022 aylıgı alıyor. Başka gelirleri yok. Bu aylık da onları muhtaçlıktan kurtarmıyor. Yani 2022 aylıgı almalarına ragmen bu gelirle birlikte muhtaçlıkları tesbit ediliyor. İşte bu durumda bu kocası ölmüş kadına bu aylıktan baglanır. Aldıgı 2022 aylıgı buna engel olmaz. Burada belirleyici olan muhtaç oldugunun tesbit edilmesidir kısacası.

burada ben sunu ıyı anladım banda cıkarmı acaba dıye hak hukuk aranmaya baslandı gıbı oldu zatenyasada net olan sey bellı devlet ıyı dusunmus verıyor

şu muhtaçlıktan devlet ne anlıyor bunları yazsa yada maddeler halınde ekonoik kriterleri de belirtseler daha iyi olacak

Fulya Hanım hukuk bilginizden şüphem yok ama şunu iyi bilmenizi tavsiye ederim hukuk hiç bir zaman devleti korumak amaçlı değildir haklıyı koruma amaçlıdır. Malesef bizim ülkemizde amaç devleti korumak olduğu için mahsulünü(siz) de garipsememek lazım! Reca ediyorum bu kadar devletçi ( ya da Tayyipçi) olmayınız eğer gerçek hukuka inanıyorsanız. Tuzu kuru bir vatandaş olduğunuz belli mağdurun dilinden anlamadığınız da belli .Bir soru sordum cevabımı aldım gerekli gereksiz yorum yapmayı verin lütfen kırıcı olurum NOKTA

kayıp kent ben ne tayıpcı nede baska bısey burda bır soru soruldu onu yorumladım neden ustune alınıyorsun ıyı oku yazılanı ben genelleme yaptım sen resmıyet magduru dıyorsun anayasa ınsanların menfatıne degıl kısısel hak hukuku ıcın olur sızın orada toreler vardır agaların kanunları ısler orf adet neyse ıste hukuksal olarak bunları yaparken hukukı yonden bır zararı varmı yokmu bılmek lazım sunuda soyleyeyım dınımıze gore ıkıncı esde haram peygamber efendımız hep tek eslılıgı emretmıs sımdı devlet bu yasayı cıkartmasaydı sen devlete annem resmıyet magduru dıyebılıyormuydun ben bu konuda cevap hakkı dogdugu ıcın cvp yazdımsen tehdıt eder gıbı tavır sergıledın sen nasılsan bende oyleyım senın tuzun yasmı

muhtaçık şartı artık kalmkmalı bu zamnda yok kişi alt soyu ile üst soyu bakacakmış adamın hayırsız evladı var ne yapacak yalvaracakmı yok mahkeme git amca nafaka davası aç denilince iş çözülecekmi açtı kazandı zorla evladından para almasının sıkıntısı bir düşünün biraz gerçekçi olunmalı bence

Eşi vefat etmiş kadınlara verilecek aylık maaşla ilgili yeniden düzenleme yapıldığı ve ilk maaşın nisan ayında ödeneceği bildirildi. 2022 den faydalananlar. Çocuğu engelli maaş alanlar , yaşlılık maaşı alanlar , shçek tarafından evde bakım aylığı alan .. bu haktan yararlanamayacak.

Üst Alt