Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Sinir ölçümü (EMG) yaptıran var mı?

sevimli kız

Yeni Üye
Konular
5
Reaksiyonlar
0
ben yakın zamanda sinir ölçümü yaptıracağım.bu konuda bilgim yok.bilgisi olan, özellikle yaptıran arkadaşlar paylaşabilir mi?

Ben defalarca yaptırdım,
Korkutmak gibi olmasın ama canın baya yanıyor,iğne ile sinirlerinin gücü ölçülüyor eğerki birde doktorun cins birisi ise incelerde inceler.
Son olduğumda fazla incelememişti can çekiştiğimi görünce eskisine göre yazmıştı.

gönülyarası,korkutmak gibi olmasın demiş ama,hiç bilmeyen okusa emg felan yaptırmaz:)

bende yaptırmıştım zamanında birkaç defa,tabi işin içinde iğne olunca biraz acı hissetmen doğal değil mi?abartmayada gerek yok.

Abartı değil de gönül yarası defalarca yaptırdığı için bu işlemi belli ki canı azalmış dayanamıyor en küçük acıya ki normaldir bence.. Allah yardımcınız olsun.. Sonuç alıp sıkıntılardan kurtulabilmek için dayanmak gerekiyor bu acılara başka çaresi var mı? Sinirlere uygulan iğneli bir işlem galiba bu acı duyulması normal inşallah Sevim bacım korktuğun gibi olmaz.. Allah dayanma gücü versin sana..

Korkutmayın bacımızı yaaa acıyacağı yoksa bile psikolojikman acıdı zannedecek yoksa..:)

Defalarca emg yaptırdım o kadarda korkulacak bişey yok arkadaşım takma kafana allah yardımcımız olsun acil şifalar...

Gerçekleri yazsam korkutuyor olacağım, hiç bir şey omuyor merak etme desem amma da yalan olur hani o zamanda ha!
Belkide bendeki durum farklıydı.
Sıraya girdik bekliyorum, benden önce giren kadın çığlıklar atıyor. Dedim ne oluyor yahu içerde, ufak ufak stres oldum.
Sıram geld, çıkardım cihazı uzanıyorum yatağa. Doktor Amerikalı aktristler gibi, yaşlı ve karizmatik bir amca...
- Hocam dedim elektriği vereceğiniz zaman söyleyin de öyle verin, haberli olsun dedim.
- Yok yahu korkacak ne var
- Önden giren bayan çok bağırdı da, ondan şeyettim
- Ya şimdi o bayan tabii, olacak o kadar sen delikanlı adamsın ne olcak
- Heeheh, tamam hocam

Önce bacağıma tuttukları zımbırtı ile elektrik verildi azar azar. Arı sokması gibi diyeceğim hiç arı sokmadı beni. Neyse ara ara minik zıplatmalar yapan elektriği yedim. Sonra bir iğne belirdi hemşirenin elinde, fazla heYecan yapmadım önce. Öyle ya, ben Kızılaya zırt pırt kan veren iğneden korkmaz bir neferdim.
Sonra baktım iğne baya baya giriyor.
Sedyeye kollarımı dolayıp kasıyorum kendimi. Kan ter içindeyim. Bacağımda diz üstüme, diz altıma ve ayak bileğime soktular.
Bağırmıyorum ama, biri videoya çekse ve buraya koymuş olsaydım emg falan hayatta gitmessin:)
Sonra o an geldi
Ayağımın altına, baş parmağımın hizasına doğru bir battı, camları kıracak bir nara attım.
Ülen bu nasıl bir emg, ne biçim bir iğne bu? Sedyeye kollarımı dolamış olmasam o acıyla sarılacaktım birine. Bütün acımı kollarımla sedyeye sarılarak hafifletmeye çalıştım.
Bittiiiiii dendiğinde bendeki mutluluğu tarif edemem:)
Sonradan abim anlattı, iğneyi yarısına kadar sokuyormuş içeriye, ben görmüyorum ne oluyor. Birde iğne içerideyken elektrik veriyor, hani şubeye düşüp işkence görsen daha fazlasını yapmıyorlar ha...
Ama sen genede içini hoş tut, belki bendeki durum bu kadar hassas, belki aynı şiddeti sende uygulamazlar.
Gerçek olanı yazdım, hatta az yazdım desem yeridir:)

Oooh ooh maşşallaaah size:D Aynen devam edin anlatmaya aferim....:D Bir kere erkek milletinin canı tatlıdır dayanıksızdır kızlar daha dayanıklıdır acıya...:cool:

Jem ben henüz yaptırmadım ama yazını okurken inan içimde tarifsiz bi acı oldu :confused:
ama şu doktorun ''o bayan ya sen delikanlısın bişey olmaz'' sözünü de hesaba katarsak ne kadar çok korktuğu mu anlamışsındır:eek:

Vallaha ne diyim arkadaşlar, inanın bunları yaşadım. Süreklidir olmasına rağmen zırt pırt rapor istenmesinden kaynaklanan bir zorunluluktu.
İçeride iki hemşire olmasaydı, ilk iğne battığında daha kopartacaktım kıyameti. Ama kendimi çok kastım bağırmamak için, insan utanıyor kazık kadarsın ve iğne için yaygara yapıyorsun ayıp. Ama ne zamanki ayağımın altına batırdı, orada bırak hemşireyi, dünya güzellik yarışması finalistleri olcak basardım yine narayı. iğne deyip geçme kemiğime değdi sanki meret:D
İyi haber; toplamda 20 dakika falan sürüyor, artık sıkın dişinizi.

Aman erkek milleti işte teyzoş.. En küçük bir şeyde basarlar yaygarayı...:D

EMG nedir?
EMG (elektromyografi) kasların, sinirlerin, ve sinir köklerinin elektriksel özelliklerinin ölçülmesi yoluyla bu yapıların sağlık durumlarının değerlendirildiği bir muayene yöntemidir.

EMG nasıl yapılır?
EMG tetkiki iki kısımda yapılır: 1) Sinirlerin iletimlerinin ölçümü, 2) Kasların incelenmesi. Sizde düşünülen tanıya göre bunların her ikisinin veya yalnızca birinin yapılması gerekebilir. Sinir iletimlerinin ölçümünü doktor veya doktorun belirlediği şekilde EMG teknisyeni, kasların incelenmesi işlemini ise doktor yapar. Tetkik süresi yapılması planlanan işlemin kapsamına göre 15 dakika ile 1.5 saat arasındadır.

Sinir iletim ölçümü: Kol, bacak, veya diğer vücut kısımlarında tetkiki yapacak doktor tarafından seçilen bazı sinirler, deri üzerine yerleştirilen bir elektrot aracılığı ile elektrik akımı verilerek uyartılır. Verilen elektrik akımı yüksek voltajlı olmakla birlikte (100 volt kadar) saniyenin binde birinden daha kısa sürelidir ve zararsızdır. Bu elektrik akımı verildiği yerde hoşa gitmeyen bir his oluşturur, ancak bu his genellikle ağrı şeklinde algılanmaz. Bu uyaran ile sinirde ortaya çıkan elektriksel aktivite sinir boyunca yayılır. Sinirde yayılan aktivite ulaştığı çeşitli bölgelerde bir diğer elektrot ile kaydedilir. Bu kayıttan yararlanılarak sinirin iletim hızı ve uyaranın oluşturduğu cevabın derecesi ölçülür. Bir EMG tetkiki sırasında genellikle böyle 5 - 10 sinirden ölçüm yapılır.

Kasların incelenmesi: İğne şeklinde bir elektrot kol, bacak, veya diğer vücut kısımlarında seçilen bir kas içine yerleştirilerek kastaki elektriksel aktivite incelenir. Kullanılan elektrot, enjeksiyon iğnelerine benzer boyut ve görüntüdedir. Bu elektrotlar tek kullanımlıktır, her hastada yeni bir iğne kullanılır, ve bu iğne inceleme bittikten sonra atılır (Tek-lif EMG’si gibi bazı tetkiklerde elektrotlar tek kullanımlık değildir, sterilize edilerek yeniden kullanılır). Elektrot iğnesinin kas içine yerleştirilmesi sırasında duyulan ağrı kas içine ilaç enjeksiyonu yapılışı sırasında duyulan ağrıya benzer; fakat EMG’de herhangi bir madde enjeksiyonu yapılmadığı için ağrı daha az şiddetlidir. Her bir kasın incelenmesi birkaç dakika sürer. Bu süre içinde iğne kas içinde tutulur. Kas içinde değişik yerlerden kayıt alma amacıyla iğnenin yönü ve yerinin birkaç kez değiştirilmesi gerekebilir. Bu işlemler genellikle ağrısızdır, veya katlanılabilir derecede hafif şiddette bir ağrı oluşturur. Bir EMG tetkikinde incelenmesi gereken kas sayısı düşünülen tanıya göre değişir; genellikle 1 - 10 arası sayıda kas incelenir.

Arkadaştan rica ediyorum, benim az öncesine kadar iğne zannnetiğim o elektrot kol denen zımbırtı ile geçirdiği dakikaları bizimle paylaşsın.:D

emg bende çektirmiştim. önemli olan acıyı hissettiğinizde sakin olup nefes almak. yani rahat olmak. sakin olmayıp kendini kasarsan yaşayacağın acı ozaman iki katına çıkıyor.

caglayanonur;
Hehehehe, acı var ama:D

bende 2-3 seefr yaptırmıs.fazla bi agrı yada acı hissetmiyosun ama korkutmak gibi olmasın çin işkencesine benziyor.bi taraftan igne batırıyolar bi taraftan elektrik veriyolar.:)

hahahahahaha:):):) Hey Allahım yaa "bir taraftan elektrik veriyorlar bir taraftan iğne batırıyorlar" demeyiiiiiiiin..:):) valla Sevim sen bu anlatılanlara aldırış etme bacım sakın... Sanki binlerce volt elektrik veriliyor abartmayın yaa...:D:mad:

evet acı var ama biz ne kadar anlatırsak anlatalım bu duyguyu yaşamadan anlayamazsın...

Korkmana gerek yok.emg normal ıgne olmaktan daha az can yakıyor .bende yaptırdım ve benım normalde canım pek tatlıdır :) abartıya kanıpta kendıne sıkıntı yapma:))

İğne değil, elektro kol! Aboooooww falan yani:)

Jem
Yeter ya korkutma hanfendiyi :(
(beni de korkutuyosun tabii;))

emg 'den korkmayın bence.sonuçda buyuk küçük igne batiiryorlar kaslarınıza.birde içerde çevirme yapiyorlar.ilgili siniri ve kasi buladık diyor dr.lar birde.
daha buyuk acı ne biliyormusunuz.kas biyopsi; inne ile kas alacakarını bolgeyi uyuşturuyor.tamam diyordun sorun yokmuş agrı yokya,ilgili kasa ulaşmak için bir çekmeye başliyo,aha ne oluyor! hani agrı kesici igne yemiştik,bu agrıda nerden çıkdı.alacagı kasi diger kaslardan ayırması gerekiyormuş.az kaldı az kaldı diyo ,hoca ama dinleyen kim.agrıyor hemde nasil agrı !!!
aldik tamam dedi ya ben rahat bir nefes aldım.dikiyorum işlem bitti dedi hiç agrı sızı yok tabi.
akdeniz tıp.sırf kas biyopsi yapmak için emeg den birşey anlamadık dedi.ama kas biyopsindende bir şey anlamadılar.
boşu boşuna iki hafta agrı yaşadım kas biyopsinden dolayı.
geçmişler olsun.

Ben de yaptırmıştım. Sanırım doktor da bir etken. İncindiğimi hatırlamıyorum. Hafif bir ısırık gibi geliyor

teşekkürler arkadaşlar.hepsini okudum ama sadece sinek ısırığı gibi vb. yorumlar aklımda kalmış.eğer ogüne kadar diğer yorumları hatırlamazsam yaptırırım yoksa asla götüremezler beni:):) one ya ölüm gibi. zaten benimkisi sadece sinir ölçümü kas için değil.

arkadaşlar gerçekten girenler yazsın lütfen abimi gözden emg çektir deiler sağ gözü görmuyor nasıl bişi o iğnemi bilgisi olan yazsın yoksa ışıkmı

Ptesi bende gircem ama bu yazılanlardan sonra iptal ettirmyi düsünüyorumcc:confused:

28 mart ta ben de gidicem ama bir arkadaşım cok fazla acı yok dedi sonra karar değiştirim ama burayı okuyan kesin vazgeçer :cool: ben vazgeçtim ama arkadaşım ikna etti :cool:
sanki çin işkencesi gibi geldi burayı okuduktan sonra

Arkadasım emg Zor degıl bende 2 ay önce cektirdim sınek kafatda acımiyor inanın benim hasas bülgedeydi bile

hocam iyneyi yariya kadar sokmasi neysede cereyani verip cevirmiyormu 360 derece hissi bulacam diye simdi bile gerildim 2 sene gecmesine ragmen

tabi birde cekecegin aci hissetme oranina gore artar

hocam iyneyi yariya kadar sokmasi neysede cereyani verip cevirmiyormu 360 derece hissi bulacam diye simdi bile gerildim 2 sene gecmesine ragmen

bende rapor için müracat ettiğimde belimde 8 tane platin olmasına rağmen emg çekimine gittim bi hastaneye adı güya ün versite hastanesi sıra bekliyorum benden önce bi abla içeri girdi ablayı aldılar içeri bayağı bi bağırttılar benden önce bekleyen başka bi ablayla bi bide amca vardı 2 side korkusundan emg çektirmediler sıra bana geldi önce elektrik vermeye başladı ama elektriği veren dr değil teknisyen diyorumki belimde platin var elektrik veriken haber ver. o işin bilgisizliğinden elektriği bile beceremedi sonra dr geldi aynı elektrik işkencesini baştan yaptı elektrik işkencesi bittikten sonra dr ablam sana iğneyle bakmamızlazım yatın şuraya değince dedim yok saol ben bunu yaptırmayacağım dr bana ozaman şuraya imza at kendi isteğiyle yaptırmadı diye bende imzalayıp yaptırmadım ama benden önceki sırada bekleyen insanlar o ablanın bağırmasını duyduktan sonra herkes bu işkenceden vaz geçip gitti benemg ye giderken netten bi araştırma yapmıştım bi yaptıran hasta aynen şöyle yazmıştı insan insanı dürterde bu işkenceyi yapmaz canı nekadar yanmışki o yorumu daha değşik yapmıştı onun yorumu +18 olduğu için aynen aktarmadım ufak değişiklik yaptım bu işkenceye girecek hastaya ALLAHtan acil şifa vermesini isterim ve hastanın sabırlı olmasını tavsiye ederim

birde başımdan geçen bi olayı daha aktarmak isterim istanbulda koşuyolu hastanesinde gastroloji polikıliniğnde kolonoskopi yaptıracam aldılar herkesi hazırladılar herkese damar yolu açıp içeri girecek olan hastaya uyutacak ilaç yapıyorlar içeri giren herkes uyuyor hiç bişey duymadan kolonoskopiden çıkıyor bende aşırı gaz sorunu var sıra bana geldi içeri aldılar zate gazdan karnım davul gibi banada iğne yaptılar uykuya dayanıklı olduğum için hiç uyumadım işleme başlayınca gaz vermeye başladılar zate caz olan karnım iyice şişti ben gazın bana verdiği sanki karnım patlıyacakmış gibi acı çekerken bağırıyordum uyuyamadığım için neyse o gazla beni bağırta bağırta işleme devam ediyor dr abla nın bana söylediğ şu sözleri hiç unutmam 1: hortum içerde bir turdaha atayım bitecek sanki ablam içime kamyon yanaştırıyor 2:bağırma dışarda bekleyen hastalar korkuyor neyse işimi bitirdiler dışarı çıktım sıra bekleyen hastalar abi çok bağırdın içerde ne yapıyorlar diye sordular dedim içeri girdiğinde görürsün ama benim bağırmamdan sonra sıra bekleyen hastaların hemen hemen hepsinin yüzü korkudan bem beyaz olmuştu ya ALLAH bu işleri yapan dr lara biraz hastalara acıma duygusu versin sen acı çekiyorsun dr bağırma diye sana fırça atıyor buda böyle bi anıydı

Pekte öyle dayanılmaz bir acı vermiyor. Yanlız bir şartla;iğnenin girdiği kası kasmazsan eğer iğnenin girdiği kası kasarsan inanılmaz acı veriyor. Ama sakin olur kasmazsan zaten iğne ince. Nasıl anlatayım ilk iğneyi sapladımı pek bir şey hissetmiyon ama içinde oynatmaya başladığı zaman asıl acı o zaman oluyor. Ben 2 defa yaptırdım. El başparmağından kasıklara kadar sapladılar. Çok acıdı diyenler kendilerini çok kasmışlardırda ondan acımıştır. Bana doktor başparmağa iğneyi sapladı acımadı. Kası kas dedi birde kasılıyken içinde oynattı ozaman acıdı işte. Ama kasmazsan acımaz. O kadarda korkacak Bir şey yok yani.

Kas biyopsisi de yaptırdım. Onda da o kadar acımadı. Hatta emgden daha az acıdı.yanlız çok değişik bir his. İğneyle uyuşturuyorlar. Bana iğneyi vurdu hafif neşteri batırdı acıdımı diye sordu acısıyla bir daha iğne vurdu.acı hissetmeyene kadar 2-3 kere iğne vurdu. Yanlız acayip bir his sanki kör bir makasla sağlam bir ipi keser gibi ayağının içinde titreşim oluyor ama acımıyor. Hatta merak ettim açıkken bakayım dedim hemşire üzerime abandı göstermedi.:)

Üst Alt