Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Sinir ölçümü (EMG) yaptıran var mı?

ben askerlik muanesi için yaptırmıştım.diyarı bekir de yoktu ankaraya sevk ettiler.iğne batırıp ölçüyorlar.

Bana da 2 defa yapıldı.ikisinde de ömrümden ömür gitti.yok böyle bir acı.çin işkencesi gibi

ben en son 4 ay önce yaptırdım biraz acıttı ama normal iğne enjeksiyonu gibi değil ağrısı daha hafif ama yaptırdığıma değdi nihayetinde 4 yıl sonra emekliyim :)

bende 2 sefer oturdum o tezgaha .yazılarınızı okudum anlatıgınız gibi olmadı bende.hem kol hem ayak.4 de ellerden sinir sıkışmasından ameliyat.ne bileyim elektirik akımı çokta hoş geldibana.hic korkmayın rahat rahat çarpılın elektirik e

sinir ileti çalısmasında sağ ulnar ve median sinir duyu yanıtları elde edilemedi.
sağ ulnar sinir motor yanıt elde edilemedi.sağ median sinir motor distal latansı normalden uzun elde edilmistir,sinir iletim hızı normalden düsük elde edilmistir.
iğne EMG çalısmasında sağ DIF te denervasyon potansiyelleri ve tekli MUP geçişi izlendi
sağ APB veext.indicis kaslarında kronik nörojenik MUP değişiklikleri ve MUP kaybı izlenmistir. bu bulgular sağ ulnar sinirin ağır,median sinirin orta-ağır,radial sinirin hafif-orta parsiyel aksonal dejenere lezyonu ile uyumludur.... NE DEMEK YARDIMCI OLURMUSUNUZ

kolunda hıs kaybı vardır oraya uygulamıslardır

Ben de bugün iğne EMG çektirdim. Sivrisinek ısırığından daha acı değildi. Verilen elektrik akımını sadece hissediyorsunuz, acısı sancısı yok.
Gidin korkmadan çekinin, aklınızda soru işaretleri kalmasın. Ben burada yazılanları okudum neredeyse vazgeçecektim. Yazılanlar sizi korkutmasın. 15-20 dk içinde bitiyor ve sonucu alıyorsunuz.

EMG den çıktıktan sonra çok şükür bitti dediğim günler çok olmuştur. Allah düşmanımın başına göstermesin. Birde doktorunuza bağlı benim doktor sanki öküze iğne saplarlar gibi saplıyordu üstüne birde elektrik.En yakınım ölse gözümden o kadar yaş çıkmazdı.

Son düzenleme:
Amma abartmış buraya yazanlar sağ el , sol el , ayak yapıldı ufak tefek çarpıldık işte büyütecek birşey yok . Bu arada bana iğne falan batırmadılar .

strazyevsk EMG ve EEG farklı
Sadece kablo takılıp sinirlere bakılan var bir de parmağım kadar iğneyi batırıp sinirlere bakılan var
Bu da sinirlerinizin güç kaybına göre değişiyor.
Ben sol elimden felç olduğumda koca bir iğneyle ölçüm yaptılar.
Hem de her sinire.

uzman bir el yapıyorsa acısızdır....kasları bulmada sıkıntısı olan biri yapıyorsa biraz,çok az acı verebilir....her iki örneği de çok kısa bir süre önce 4 er gün aralıkla yaşadım....genel olarak korkulacak hiçbişiy yok....

Non konjektif MUP değişiklikli polinöropati.

Arkadaşlar ben 15 yıllık bir tıp hekimi olarak;ürojenital organlarda polinöropatik şüpheli ,hekim bir arkadaşımın desteğiyle ;Bulbocavernöz Reflex ve İğne EMG yaptırdım..Cinsel organ ve bağlı kaslara;elektrot iğne batırıp,düşük amplidute elektrik akımı verildi..Ünlü bir cerrah ve uzmsn hekim olarak yıllardır ,hastalarımın ne çektiklerini öğrendim..Hani can acısının,doktor,bay,bayan ayırımı yok..Allah sağlığımızı korusun..

Sevim hanım korkulacak hiç bir şey yok bende yaptırdım kendinizi sıkıp kasmayın yeter

kardeşim ben yaptırdım sadece mini,k elektrik akımı ğibi hissediyorsun oda cok ama cok minicik sinek ısırıgı misali cekinecek bişey yok tens cıhazının yaptıgı manyetik akımlarla siniri ölcüyorlar

yıllar önce rapor almak için emg yaptırmıştım. iğneyle elektrik veriyorlar. yukarıda arkadaşların belirttiği gibi acı hissediyorsunuz. korkulacak bir durum yok. umarım emg'yi yapacak doktor da iyi çıkar. telkin çok önemli.

Bursa'da düzgün iğne EMG çekebilecek yer yada hoca önerisi olan varmı?

Ben de yaptırdım 2 defa. Çok canım yandı. Dişimi sıkmak tan sonra çürümüş :) aslında bu işlemde acıyi hissedebildigimize sevinmeliyiz. Kas ve sinirlerimizin sağlıklı olduğu anlamına geliyor hissetmek

Emeg çok berbat bişe arkadaşlar zaten bu şekilde yazan olursa bilsinki sinirler sağlam ama çok rahat bişey yok derse sinirler gitmiş allah şifalar versin çok yakında hiç bir sinir hastalığı kalmayacak genle ve kök hücre ile yok olacak herkes sağlam olacak

20 sene önce yaptırmıştım İstanbul şişli [FONT=Times New Roman]Prof.Dr[/FONT][FONT=Times New Roman]. Aynur Baslo beye , yaşıyorsa hala Allah c.c. uzun ömür versin.Hocaların hocası.sonuçta iğne batırıyor canı tatlı olanlar için biraz acı verir.Gerci benim ayaklarda o dönem his ve hareket yoktu.[/FONT]

EMG iki türlü yapılır önce ki sayfada açıklama yapılmış. EMG kas ve sinir ölçümü üzerine iğne denilen ucu bilgisayara bağlı bir elektrot çubuğu bu kas içine batırılır ve kasların içinden alınan sinyalleri belirli bir MHZ düzeyinde ölçüm olarak ekrana aktarıyor. Bu aşamada iğne ucu kas dokusu içinde ilerlerken hissedersiniz canınız yanmaz yanarsada çok hafif zaten kas kasıldığında cihazdanda cızırtılı bir ses yükselecektir. Sinire temas ederse biraz daha fazla acı hissedebilirsiniz. Sinir ölçüm EMG sinde ise kol bacak gibi uzvunuzun belirli noktalarına (ayak tabanı altı, bilek üstü vb ) belirli seviyede elektrik iletici bağlar ve düşük yoğunluklu elektrik sinyali yollanır bu sırada istemsiz sinir kasılması sinir sisteminiz sorunlu değilse hisseder ve buda bir miktar acı verir genellikle 30 -40 dakika arası sürer eğer EMG yapanlar teşhis koyamaz ise 1- 1.5 saatide bulabilir. KORKULACAK BİR DURUM YOK farzedin ki sivrisinek ısırıyor.

EMG nin ne olduğunu biliyoruz,teşekkürler de,,,bunu düzgün çekebilmek ciddi zenaat...herkes yapamıyor işte...düzgün doğru yorumlanması da gerekiyor,,,28 eylül de özel bir hastane de çekileceğim....umarım işinin ehlidir....bir prof.yönlendirdi. işinin ehli olmayanlar ilgili kası buluncaya kadar olur olmadık iğne batırarak kas liflerini de zedeliyorlar...acı ondan kaynaklı...yoksa işin ehli yaptığında öyle ciddi bir acı olmaz...bol şans dileyin bana n'olur..:(

Ben de 2 kez yaptırmıştım, dediğiniz gibi insafsız doktora denk gelince sizin acınız, onun zevki haline geliyor.
O anlar aklıma geldi yine :( İğnenin elime girmesi, iğne elimin içinde iken yumruk yapmaya çalışmak ve elektrik yemek...Offf ki ne off :(
Allah yardımcınız olsun.

slm,,,sanırım siz karpaltünel yada kubital tunel(ulnar sinirin dirsekte sıkışması) sonucu yaptırdınız bu tetkiki,,parmaklarınız eliniz yada kolunuzda güç kaybı veya uyuşma olduğu için...ben de sol bacağımdan yaptırıcam...alan büyük,kaslar çok çeşitli,,,uzun sürecek,,,sürdüğüne deyse bari...ben acısına da razıyım...yeterki yorumlanmasında eksiklik çıkmasın....aslında denerve olmuş kaslar,akut yada kranik denervasyon,akson kayıpları,demilizan nitelikler vs..vs..hepsi görülebiliyor emg de ama nerde hastaya bunu öğrenmeyi talep ettiği halde açıklaycak doktor....

Evet, sol omuz-dirsek-bilek eksenlerinde sinir sıkışması için testi yaptırmıştım(testte bir şey çıkmamıştı gerçi), testi yaptıracağınız doktor ile önceden görüşme imkanınız varsa, iletişime geçmenizde fayda var bence. Tekrardan geçmiş olsun, Allah acil şifalar versin.

Sky_Walker

çok teşekkür ederim....adınıza sevindim,,operasyon geçirmek durumunda kalmamışsınız...şanslısnız

Oğlum 9 yaşında düşük ayaktan dolayı 5 defa emg çektirdik ve çektiği acıyı bir ben birde o bilir. Gerçekten çok zor

emg de diyelim ki sinirlerde bi hareket yok veya normalinden az olursa bunun için ne yapılıyor daha sonra ????

Arkadaşlar igneli emg her zaman tanı için dogru sonuç verir mi ? orada cıkan sonuca inanmalımıyız yoksa içimizde şüphe varsa tekrar ettirmelimiyiz ?

merhaba arkadaslar pazartesi gunu emg yapilacak bana rapor icin basvurdum fizik nurolojiye yonlendirdi guc kaybi var sol ayagimda bu emg ne ise yariyacak rapor icin yuzde kac rapor verebilirler ignemi kulanacaklar ya ben korkarim igneden caizmi yaw bir sabah saat 11gibi cekilecekmis birde ogleden sonra saat 13gibi cekilecekmis cekim sonrasi yazarim

emg 3-4 kez yaptırdım 1 tanesi iğneli emg idi o daha fazla can yakıyor
diğer emg çeşidi deriye üstten temasla oluyor dayanılabilir acı bu
hastalığa oranı ise test sonuclarında sinirler aktif değilse fizik doktoru senin ayağının calışmasına bakacak cok etkiliyormu etkilemiyormu
yürüyüşüne oturup kalkmana koşmana denge kaybına göre puan veriliyor
geçmiş olsun herkese

Üst Alt