Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Sizce sakatların kullandığı otomobillerde özel plaka olmalı mı, neden? [Tartışma]

neoplis;

bu yazdığın bi defa yanlıştır. ben arabaya bindiğim zaman sağlam kişiden farkım kalmıyo ki... üstelik arabada kendimi daha gevenli hissederim.

PARAPLEJİ 27;

ne komiksiniz yaa
asıp kesmeye meraklı bir toplum olduğumuzu kanıtlamınıza hiç gerek yok
aracım eşim kullanacak, ayak üstü sahtekarda yaptınız
özürümle ilgili hiç bir sıkıntım yok
ayrıca merak edersiniz şimdi,
görüntü olarak da bir problem yok,
emekli olurken evraklarımı alan arkadaş başkası adına müracaat edemezsiniz demişti,
bilmem anlatabildim mi,

konuyu merak eden arkadaşlar olur belki,
ist. trafik müd. aradım,
aracı kendin değil başkası kullanacaksa,özel donanıma ve plakaya gerek yokmuş,

arkadaşlar engelli tabelası plakada olayabilir lakin dagıtılacak başka meteryaller kullanılabilir. isteyen kullanır istemeyen kullanmaz. şahsi fikrim plakada olmaması. nedeni ben çok zengin degilim ve eve tek bir araç alabiliyorum. bunuda hem oglum hem eşim hemde ben kullanıyorum. özellikle uzun yollarda değişerek kullanmak iyi oluyor. lakin plakada olursa bebden başkası kullanamayacak. tamam verilen bir hak ve bizler bu hakkı başka şekillerdede koruyabiliriz. yine bu sayfalarda almanya örneği vardı pekala oda kullanılabilir. saygılarımla

bende kalkmasını isteyenlerdenim çünkü avrupada engelli plakası gibi bir şey yok

bian önce kalkmalı bu damga. daha doğrusu isteğe bağlı olmalı. isteyen plakasını, hatta alnının ortasını bile damgalatabilmeli, isteyende normal plakala gezebilmeli.

PARAPLEJİ 27
"engelli ablemi olmasa yolda seyir halinde senin engelli olduğunu nerden bilecekler" demiş.

bilmelerine gerekmi var? bilmelerini gerektirecek kadar tehlikelimi kullanıyosun arabayı? seyir halinde istem dışı şeritmi değiştiriyosun? sağım solum belli olmaz, arkadan gelen plakandaki damgadan bunu anlasın ki fazla yaklaşmasınmı diyosun?

takmasını isteyen de istemeyenede saygı duymak gerek. gördüğüüm engelli araçların yüzde 90 nı amblemi kazmışlar yada boyamışlar. demeki istemeyenler çoğunlukta . bence isteye göre olmalı.isteyen alnının tam ortasına vursun.istemeyen de takmasın. arkadaş size bir soru sormuş biliyorsanız cevap verin bilmiyorsanız maydanoz olmayın.

duyduğum kadarıyla istanbul da takma zorunluluğu yok. trafikte soruyormuş takmak istemezsen normal plaka takıyorlar. saygılarımla

o amblemi plakaya değilde arka cam ve ön camın üzerine de yapıştırılabilir. amblem varken sana geçiş hakkı verilir. engelli yerlerine park etme sorunun kalkar. büyükşehir belediyesinin yoğun trafiğin olduğu yerlerde ücretsiz 2 saat boyunca park edilebilir. sadece dengesiz kişilerin hava atması karşısında biraz ezilirsin. ama tabii usta sürücüysen onunda üstesinden gelirsin.

herşeye muhalefet olmayın .iyi yanıda var kötü yanıda ,herkezin kullanım şeklini bilemeyız tabıkı kişiler fikirlerini beyan ediyor sadece.plaka tehlikeli kullanımı engellemek için değil tabikide bilmeleride gerekmez ama karşıdaki kişi belki biraz daha dikkatli olur.bunu kötü algılamamak gerekir.
maydonoz falan ne kadar saygısız bir konuşma tarzı

zübüş;sen herşeye muhalefsin. ben sana amblem kaldırılsın demiyorum. isteğe göre olsun isteyen takar isteyen takmaz. niye takmak istemeyene karşı muhalefet ediyorsun. amblemden rahatsız olan haklardan yararlanmasın diyorsun. işte o senin sorunun değil ve olamaz.

mıserik;

farkındamısınız bilmiyorum aynı şeyleri savunuyoruz aslında.ama yanlış olan tek şey benzetmeler ,tabirler.yani keşke isteğe bağlı kalsa.ama plaka öyle diye kimse sana başka gözle bakmaz kimse seni aşşalamaz.devlet umarım verdiği sözleri tutar isteyenler için.ama sizlerin tabiriyle damgalı yaşamanın getirileri olmuştur ve olacaktırda.

bence kalkmasin çünkü trafikte ehr türlü avantajlari yaşiyoruz özellikle polis kontrolerinde veya araç çekme yerlerinde yada hiz limiti veya kural ihlallerinde yani kirmizi işikta geçmek gibi bakiyor trafik polisi plaka engelli plakasi görmezden geliyor bana göre avantaj.

bende kalkmasından yana değilim. ama bazı araçlardaki engelli sembolu çok kibarken bazılarında çok kaba benimki kabartma mavili bazı araçlarda ise daha küçük hafif kabartma ve siyah boyalı. bu siyah olan çok daha kullanışlı gibi.

arkadaşlar hacama yapıştırmışınız hapilakada engeli diye ne degişiyor cama yapışınca damgalı olmuyomusun saçmalıga bak degişenneki

arkadaşlar bu kadar tartışmanın anlamı yoktur .Şöyle birşey olabilir isteyen plakasına engelli işaretini koydurur isteyen koydurmaz şeklinde olabilir .

Ben 5 yıldır araç kullanıyorum.t-5 seviyesinde omurilik felciyim.hiç bir zaman plakamdaki amlemden rahatsız olmadım.aksine onun orda olmasından hoşnutum.arabam 88 model golf temiz bir araç.trafikteyken bakıyorumda bunca yeni model engelli arabası varken benim arabam ve plakam daha çok dikkat çekiyor buda benim hoşuma gidiyor.benim plakamdaki işaratte gördüğüm plakalrdakiler içinde en düzgün olanı tabiki.siyah kabrtma ve düzgün bir çizim. işaretin sağlamış olduğu her türlü kolaylıktan faydalanıyorum.
Benim anlamadığım konu bazı arkadaşların bunu bir damga olarak görüp neden benimsemedikleri..... Maden sizler bu işaretten bu kadar rahatsızlık duyup hazmedemiyorsunuz ne işiniz var vergi indirimiyle ÖTV ile gidip bastırın parayı istediğiniz arabayı alın kullanın.. konu engelli işareti olunca kişi sağlam ama iş ÖTV muafiyetine gelince kişi engelli...
AYıp oluyor arkadaşlar ayıppp.....

Valla engelli plakası çok rahat hiç bir sıkıntısı yok avantajları çok resmi yerlere bile arabamı park edebiliyorum hiçte sorun yapmıyorum işaretlere falan takılmayalım arkadaşlar lütfen

Arkadaşın sorduğu soru farklıydı .biraz dağıldı ama
arada bu konuyada yer vermişti.o yüzden bizlerde fikirlerimizi beyan ettik.

Yorumlara bakıyorum arkadaşın biri soru sormuş bilgisi olan varsa yorumlasın konu nerden nereye gitti.

Aek . Arkadaşım ben oğlum adına araç aldı kendisi % 90 engelli sıfır araç aldım araç bana geldiğinde plakasında engelli amblemi yoktu haliyle olması gerektiğini düşündüm Emniyette çalışan arkadaşa sordum neden amblem yok onların bana cevabı tertibatı yok siz sadece taşımada kullandığınız için buna gerek yok dendi ve yaklaşık 2,5 yıldır kullanıyorum park konusuna gelince ibb Ulaşım daire başkanlığından park kart çıkardım sorun olmuyor.

engelli aracı almak için engelli kimlik kartı yetrli mi?

Engellilerin bütün sorunları bitti, plakadaki amblemi kaldı. Şu an o amblemin zarardan çok yararı var. En basitinden otoparklara, belediye parklarına araçla girebiliyosunuz. Plakada amblem yoksa siz o aracı para vermeden sittin sene isparka parkedemsiniz mesela. Engelli plakasız aracın ötv indirimi dışında hiçbir faydası yoktur.

engelli plakasnı damga kabul edip kompleks yaşmak engelinize daha bir engel katmaktır. engelsiz insanları sizden farklı düşünmeyin , onların size bakışlarından acındığınızı hafife alındığınızı ve üzüntülü gözlerin sizi ezip geçtiğini düşüne düşüne kendinizi boşuna yer bitirirsiniz. siz bile sizden daha ağır engelli birine baktığınızda ne hissediyorsanız onlarda size karşı aynı şeyi hissediyor buna emin olun. ben tam yirmi aşımda engelli olduğum için sağlam ve engelli iki hayatı da yaşadım.engellilik her insanın başına gelecek bir erken yaşlılık hali gibi . bir çok yaşlı insan bedenlerinde ağırlaşmalar hissizlikler ve işitme görme problemleri yaşamaya başlıyor. toplumumuz yaşlı genç inanınki anlayışlı bir toplum. içinden deli birkaç kendini bilmezden lütfen sağlam insanlardan kendinizi soyutlamayın. engelli plakanızı göğsünüzü gere gere aracınıza takarak trafikte dikkatli kullanın. kompleks yapıp bu plakadan olursak asıl tehlike zarar engelli halimizle bize olur.plaka avantajdır. birşekilde sürücü üstünlüğü geçiş kolaylığı ,park ve daha birçok oturmaya başlamış toplum özelliğidir. sakatlığımız utan kaynağımız değilki asıl bununla yaşamayı becerebilen üstün kabiliyetimizdir. Allah taşıyamayacağı kuluna yük yüklemez. demekki taşıyabilecek gücü kuvveti olan seçilmiş kahramanlarız. bu dünyada ödül olmasada olsun. ötemizi dahada güzelleştireceğine inanıyorum. selam tüm engelli dostlara

Evet Bencede Ayrımcılıktır Ayrıca Düşüniyordum Arabam Olursa Eklemem Diye Onu Kaldırılsa Güzel Olur Cam Köşeye Ufak Bir Bandrol Gibi Bir İşaret Yeterli Olacaktır Bence

Son derece gereksiz bir tartışma olduğunu düşünüyorum. 19 yaşındayım, sol ayağımda tendon değişikliği yapıldı. %90 engelli raporuna sahibim. Daha önce 4-5 tane manuel aracımız oldu. Fakat babam sırf benim kullanabilmem için engelli raporumdan faydalanarak bana araç aldı. Aracı alalı 3 hafta oldu. Plakasında engelli işareti var. Ve o işaret umrumda olmuyor. İstediğim yere gidiyorum, geziyorum, dolaşıyorum. Çevremdekilerden de oldukça olumlu tepkiler alıyorum.

Burada engelli işaretinin kalkmasından yana olanlara bi soru sormak istiyorum. Engelli işareti kalkınca engelinizden kurtulmuş mu oluyorsunuz? İsteyen ÖTV'yi ödeyerek normal plakalı araç satın alabilir. Madem bu nimetten faydalanıyorsunuz ( ÖTV indirimi) o işaretide kullanacaksınız. O işareti sorun olarak gören kişiler eminim kendini aşamamış, kompleksli kişilerdir. Yaşadığım yerde engelli otoparkı bulunmuyor. Bu yüzden aracımı istediğim yere park edebilme özgürlüğüm var. Zaten o işareti görenlerde yardımcı oluyorlar sağolsunlar. Böyle basit şeylere takılmayın. Hayatın tadını çıkarmaya bakın. : )

T.C. D ANIŞTAY Sekizinci Daire Esas No: 2008/130 Karar No: 2009/1905​

Özeti : Özel tertibatlı araç plakasında "sakatlara mahsus" işaretinin kaldırılması istemiyle yapılan başvurunun reddine ilişkin işlem ile işleminin dayanağı olan Karayolları Trafik Yönetmeliği'nin 53/b-4 maddesinde hukuka aykırılık bulunmadığı hakkında.

Davacı
Davalı : İçişleri Bakanlığı
Davanın Özeti : Davacının özel tertibatlı ... plakalı aracının plakasındaki "sakatlara mahsus" işaretinin kaldırılması istemiyle İçişleri Bakanlığı'na yaptığı başvurunun reddine ilişkin İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü'nün 26.10.2007 gün ve 11432-176860 sayılı işlemi ile bu işlemin dayanağı olan Karayolları Trafik Yönetmeliğinin 53/b-4 maddesinin; özel hayatın gizliliğine ve ayrımcılığın yasaklanmasına ilişkin Anayasanın 10. ve 20. maddelerine, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin 8. ve 14. maddelerine, Birleşmiş Milletler Medeni ve Siyasi Haklara İlişkin Uluslararası Sözleşmenin 2. ve 17. maddelerine, Hasta Hakları Yönetmeliğinin " mahremiyete saygı" başlıklı 21. maddesine, taraf olunan sözleşmelere aykırı olması nedeniyle Anayasanın 90. maddesine aykırı oluğu ve "sakatlara mahsus" işaretinin plakada belirtilmesinin özürlü vatandaşların kişilik hak ve hürriyetini zedelediği, rencide oldukları öne sürülerek iptali istemidir.
Savunmanın Özeti : Sakat ve malul engelli kişilerin araçlarına konulan özel işaretlerin yönetmelik gereği olduğu, engelli kişilerin kullandığı araçların özel işaretlere sahip olmasının, trafikte diğer sürücüler tarafından farkedilerek kolaylık ve yardım sağlanmasına yönelik bulunduğu; davanın reddi gerektiği savunulmaktadır.
Danıştay Tetkik Hakimi Serpil KOÇYİĞİT ERDOĞAN'm Düşüncesi : Özel ihtimam gösterilmesi gereken sakat, malul ve engellilerin bazı ayrıcalıklardan yararlanmaları, hayatlarının kolaylaştırılması amacıyla düzenlenen davaya konu Yönetmelik maddesinin ve buna dayalı olarak tesis edilen dava konusu işlemin hukuka uygun olduğu gerekçesiyle davanın reddi gerektiği düşünülmektedir.

Danıştay Savası Hüseyin YILDIZ'ın Düşüncesi: Uyuşmazlık, davacının sahibi olduğu ... plaka no'lu aracının plakasından sakatlara mahsus işaretinin kaldırılması talebinin reddine dair işlem ile, dayanağı olan Karayolları Trafik Yönetmeliğinin 53.maddesinin (b) bendinin 4 numaralı alt bendinin iptali isteminden doğmuştur.
Anayasanın 124 maddesinde; Başbakanlık, bakanlıklar ve kamu tüzel kişilerinin, kendi görev alanlarını ilgilendiren kanunların ve tüzüklerin uygulanmasını sağlamak üzere ve bunlara aykırı olmamak şartıyla Yönetmelikler çıkarabilecekleri öngörülmüştür.

Karayolları Trafik Kanununun 135.maddesi uyarınca hazırlanıp, 18.7.1997 tarihli ve 23053 sayılı Mükerrer sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Karayolları Trafik Yönetmeliğinin 53.maddesinin (b) bendinin (31.12.2004 tarih ve 25687 Mükerrer sayılı Resmi Gazetede yayımlanan) değişik 4.numaralı alt bendinde; "İthaline izin verilen veya ülkemizde imal edilen malul, sakat ve engellilere ait özel tertibatlı araçlar ile sakatlık derecesi %90 ve üzerinde olan malul ve engelliler adına Özel Tüketim Vergisinden muaf olarak tescil edilmiş özel tertibatı olmayan araçlara, örneği EK: 12/z'de gösterilen üzerinde sakatlara mahsus işaret bulunan plakalardan verilir" kuralı getirilmiştir.

Madde hükmüyle; malûl ve engellilerin bu Yönetmelik uyarınca, edinebildikleri araçların Vergi Mevzuatı yönünden Özel Tüketim Vergisinden muaf tutulduğundan takiplerinin yapılması, hemde; trafikte seyir halinde iken, diğer sürücüler tarafından fark edilerek güvenli bir şekilde seyretmelerine imkan tanınması, ayrıca, park etme durumlarında kendilerine kolaylıkların sağlanması amaçlandığından getirilen düzenlemede, hizmet gereklerine, kanun yararına ve hukuka aykırılık bulunmamaktadır.
Hukuka uygunluğu saptanan Yönetmelik madde hükmüne dayalı dava konusu işlemde yerinde olup, hukuka aykırılık taşımamaktadır.
Açıklanan nedenlerle davanın reddi gerekeceği düşünülmektedir.

TÜRK MİLLETİ ADINA
Hüküm veren Danıştay Sekizinci Dairesince işin gereği görüşüldü: Dava, davacının özel tertibatlı ... plakalı aracının plakasındaki "sakatlara mahsus" işaretinin kaldırılması istemiyle İçişleri Bakanlığı'na karşı yaptığı başvurunun reddine ilişkin İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü'nün 26.10.2007 gün ve 11432-176860 sayılı işlemi ile bu işlemin dayanağı Karayolları Trafik Yönetmeliğinin 53/b-4 maddesinin; iptali istemiyle açılmıştır.

Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının, "Yönetmelikler", başlıklı 124. maddesinde; "Başbakanlık, bakanlıklar ve kamu tüzelkişileri, kendi görev alanlarını ilgilendiren kanunların ve tüzüklerin uygulanmasını sağlamak üzere ve bunlara aykırı olmamak şartıyla, yönetmelikler çıkarabilirler." hükmü yer almıştır.

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun "sürücü adaylarında aranacak şartlar" başlıklı 41. maddesinin sağlık şartlarını düzenleyen (c) bendinde; sağlık şartlan bakımından kimlere hangi tür sürücü belgesi verilebileceği hususunun yönetmelikle düzenleneceği; sürücü belgesi alacakların ilgili yönetmelikte belirtilen hekimden sürücü olur raporu almalarının zorunlu olduğu ve bu yönetmeliğin İçişleri ve Sağlık Bakanlıklarınca müştereken hazırlanarak yürürlüğe konulacağı, düzenlenmiştir.

Karayolları Trafik Kanununun 135.maddesi uyarınca hazırlanıp, 18.7.1997 tarihli ve 23053 sayılı Mükerrer sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Karayolları Trafik Yönetmeliğinin 31.12.2004 tarih ve 25687 Mükerrer sayılı Resmi Gazetede yayımlanan değişik 53.maddesinin (b) bendinde; "İthaline izin verilen veya ülkemizde imal edilen malul, sakat ve engellilere ait özel tertibatlı araçlar ile sakatlık derecesi %90 ve üzerinde olan malul ve engelliler adına Özel Tüketim Vergisinden muaf olarak tescil edilmiş özel tertibatı olmayan araçlara, örneği EK:12/z'de gösterilen üzerinde sakatlara mahsus işaret bulunan plakalardan verilir" kuralı getirilmiştir.

Davaya konu Yönetmelik maddesi hükmüyle; özel ihtimam gösterilmesi gereken sakat, malul ve engellilerin bu Yönetmelik uyarınca, edinebildikleri araçların Vergi Mevzuatı yönünden Özel Tüketim Vergisinden muaf tutulduğundan takiplerinin yapılması, trafikte seyir halinde iken, diğer sürücüler tarafından fark edilerek güvenli bir şekilde seyretmelerine imkan tanınması, park etme durumlarında kendilerine kolaylıkların sağlanması gibi bazı ayrıcalıklardan yararlanmaları ve hayatlarının kolaylaştırılması amacıyla getirilen düzenlemede, hizmet gereklerine, kamu yararına ve hukuka aykırılık bulunmamaktadır.

Bu durumda, davaya konu Yönetmeliğin 53/b-4. madddesinde ve söz konusu madde uyarınca tesis edilen dava konusu işlemde hukuka aykırılık görülmemiştir.
Açıklanan nedenlerle, davanın reddine, aşağıda dökümü yapılan 86,55 TL yargılama giderlerinin davacı üzerinde bırakılmasına, 17.03.2009 gününde oybirliği ile karar verildi.

Aynı karar için farklı bir kayıt numarası: Danıştay 8. Daire 2007/4208 E.N , 2009/795 K.N.

bence fazla ince düşünce bu plaka meselesi

neyi gizliyorsunuz ki at gibi yürüyen adamlar vergi indirimini almak için o plakayı takıyor trafikte görüyorum. geçin bunları .

ah keşke ehli yet verse lerde arabam olsa ankilozan sın diye ehliyet dahi vermi yorlar sizde gurur yapıp işaret olsunmu olmasınmının tartışmasını yapıyorsunuz keşke ehliyet verselerde araba kadar işareti olsa gocunmam

arkadaşlar özel pilaka yı kaldırtmak için ne yapmak gerekiyor yargıya götürsek sonuç alabilirmiyiz..

Dün araçla amasra da park alanına iki araç girdik. beni durduran olmadı ama benden sonra gelen teyze oğlundan park ucretini almışlar.
Zonguldak şehir merkezinde bir işim olsa Valiinin makan otosunun park yeri biraz geniş oraya bırakıyorum aracı Henüz kaldıran yada çeken olmadı çok şükür. ( zonguldakllar lütfen yerimi işgal etmesin ) kenara çekip şehir içinde dükkanlardan bakkalardan alışveriş yapıyo olsam kimse kaldır aracını demez.

Bunun gibi bir çok ayrıcalıktan bilerek yada farkında olmadan faydalanıyoruz. Sadece Plakadaki işaret çok aşırı büyük onu daha nazik bir seviyeye çekerlerse çok daha güzel ve hoş olur

Arkadaşlar bencede üzerinde çok fazla durulması gereken bir olay değil, olsunmu olmasın diye sorduğunuzda olmasın derim. Bizce asıl mesele bizim araçlarımızı eşimizin çocuğumuzun da kullanımına izin veren yasa olmalı.

uzaklarında dediği gibi plakadan daha cok birinci derecede yakınların aracı kullana bilmeleri gerekir. Sıradan birisinin aracına ehliyeti olan her insan kullanabilirken bizde tamamen kısıtlanmış. en azından birinci derecede yakınların kullanmaları suistimalinde önlenmesi gerekir.

Üst Alt