Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Spino Cerebellar Ataksi (SCA) olan kim var?

pirana33

Yeni Üye
Konular
2
Reaksiyonlar
0
serebral ataksili olan başka arkadaş yada bilgisi olan varmı?

ben 8 senedir hissteriyor baya kendini

ben varım 6 senedir çekiyorum bu hastalığı şuan 20 yaşınddayım

arkadaşlar merhaba

konu başlığı serebral ataksi

bu "spinoserebellar ataksi" mi demek oluyo (yani SCA)

eğer öyleyse bu hastalık bu kadar azmı

neden kimse bişey yazmamış

Ataksia-Telangiestasia

Herkese merhaba. 14 yaşında bedensel engelli bir oğul annesiyim. Hastalığı Ataksia-Telangiectasia (Ataksi-Telanjiektazi). Aynı hastalıkla mücadele edenlerle/onların ebeveynleriyle iletişim kurmak, yaşadıklarımızı paylaşmak istiyorum. Ayrıca, oğlumun benzer koşullarda yaşayan yaşıtlarıyla tanışmasını, yalnızlığının bir nebze de olsa azalmasını istiyorum.

evet kanatsız kuş spino serabral ataksi SCA ama Fa nın bir çeşitiymiş SCA ondan bu kadar az genelde vfa formunda yazılıo

valla ben tam olarak ne oldugumu bilmiyorum:) çıktıgım profesörlerin yarısı serebellar ataksi diyor,yarısı fa:)

Serebrek Ataksi

Herkese merhaba... Bende Serebral Ataksi hastasıyım ama hastalıkla ilgili çok fazla bilgiye ulaşamıyorum. bilgisi olan varsa yazabilir mi? Ne kadar sürede ilerliyor ( yani 5 yılda yürüyemez hale geliniyor mu?) Bu konuda bilgisi olan varsa lütfen yazar mı? Ve bu durumda olan hiç bir arkadaşım var mı? Herkese iyi günler...

mrb arkadaşım öncelikle çok geçmişler olsun baban için. baban kaç yaşında ve kaç yıldır yatakta. çocuklarında (sizlerde) inşallah herhangi bi sorun yoktur. bu hastalık hakkında bir bilgim (tedavi anlamında) sizinle paylaşırım. tekrar geçmiş olsun.

sevgili sevgül yıldız arkadaşım. 6 yıl akapunktur egzersizler felan yapmışsın çok güzel bunlar. şu anda kaç yaşındasın ve son durumun nasıl.
birde illa tekerlekli sandalyeye oturacaksın diye bişey yok. ben 28 yaşındayım ve koşamasamda her işimi kendim yapıyorum. moralini yüksek tut. kendine iyi bak. geçmiş olsun.

eşimde serebral ataxi

iyi günler arkadaşlar.benim eşime de serebral ataxi teşhisi kondu.2 yıldır belli ediyodu.bende bu sebeple sizlerle tanışmak ve deneyimlerinizden faydalanmak istiyorum.sevgili baben ve diğer arkadaşlar tanışabilirmiyiz.iletişim için adresim iler7150@hotmail.com.şimdiden teşekkürler

merhaba benım babamda spino serebellar ataksısı ve inanın sız anladıgım kadarıyla ıyısınız babam 10 senedır yatalak ve konusamıyor yemek yıyemıyor sureklı hastanede yatıyor ama maalesef yapılacak bırsey yok allah hepınıze yardımcı olsun ınsallah tedavısı bulunur sız kurtulursunuz ama babamın dayanabılecegını zannetmıyorum yasaıda ılerledı hastalıgıda agırlastı eger bu konuda onemlı bırseyler ogrenırsenız banada yazın ne olur

ya arkadaşlar biz hasta falan degiliz silin kafanızdan bunu sadece rahatsızlık var ve yenebiliriz tek sorun bu rahatsızlığın bizden büyük olduğunu düşünmek. biz daha büyüğüz tamam hepiniz çok değerlisiniz unutmayın hoşçakalın

Bende 2005 yılından buhastalığa yakalandım bu hasatalık muzdarip olanlarla konuşmak isreim

merhaba bende sca hastasıyım ve çoğu kişi gibi bu hastalık hakkında pek bilgim yok.

bende doğuştan böyleymişim şu an 25 e dayadı yaş ama ben hala umutluyum önemli olan bunla yaşamayı öğrenmek köşeye çekilmek değil eğer hala köşesine çekilmeyen biri varsa onurguney@msn.com ekleyebilirsiniz

Ben Spinoserebellar Ataksi tip 1 ( SCA 1) hastasıyım.36 yaşındayım. Hastalık iki yıldır belirtilerini göstweriyor. Konuşmada bozulma, yürüme güçlüğü, denge kaybı ve kavrama sorunu var. Hastalık ancak DNA testiye ortaya çıkıyor benim bildiğim. Başladıktan sonra da çok hızlı ilerliyor. Ben babamı ve halalarımı bu süreci yaşayarak kaybettim. Hastalık 4 yılda yürümede iyice zorluğa yol açıyor, konuşma anlaşılmaz hale geliyor ve denge kaybından dolayı düşme çok oluyor. Bütün arkadaşlara geçmiş olsun. Acil şifa dileklerimle.

ben sca tıp 2 hastasıyım hastalık 21 de kendını gosterdı 22 de çine gıttım kok hucre tedavısı aldım 1 yıl oldu 23 yasımdayım gün geçtikçe faydasını goruyorum

arkadaslar bende serebeller atksi hastasıyım ve çok yalnızım arkadasa ihtiyacm var lütfen beni anlayacak bi dost istiyorum bana yardımcı olrsanız sevinirim

Benim annem 55 yaşında ve 2 yıldır SCA hastası. Gün geçtikçe yürüyemez ve konuşamaz hale geliyor. Allah tüm hastalara şifa versin.

Ben de SCA 1 hastasıyıım. Bu hastalık benim bildiğim kalıtsal ve DNA testiyle ortaya çıkıyor. Umarım sende yoktur. Anneye çok geçmiş olsun dileklerimle. Acil şifalar.

Sağol Ayşe sanada geçmiş olsun. Şu ana kadar bir belirti hisstemedim ama doktor sende veya kardeşlerinde olabilir dedi. Belkide taşıyıcıyımdır. İmkan bulduğum zaman test ettirmeyi düşünüyorum. Sağlıcakla kal.

Karagolge;

Benim iki kız kardeşim var, onlarda yok diye umut ediyoruz. Çünkü bende hastalık ortaya çıkmadan önce belirtileri vardı. Onlarda bu belirtiler yok, umarım hasta olmayacaklar. Her çocuk için hastalığa yakalanma ihtimali % 50. Yani yarı yarıya hasta olma ihtimali var ne yazık ki. İnşallah sende ve kardeşlerinde bu belirtiler yoktur. Seste yankılanma ve yürümede güçlük vardı eskiden. Hastalık şu an bende var, tepkiler de daha çok. Konuşmam epey bozuldu, yürüme güçlüğü de çok. Şimdilik bir tedavisi de yok. Umarım kök hücre nakli çözüm olacak. Ben bu kök hücre naklinden umutluyum. Tekrar geçmiş olsun. Hoşçakalın.

selam

Aynı hastalıkla bende uğraşıyorum,ama üzüntümün çoğu çok geç öğrenmem.
yani belki yıllardır var,veya doğuştan,ama ben resmi olarak 2007-nisan'da tanıştım,ve de hiççç memnun olmadım.
(eğer daha erken yaşlarda öğrenmiş olsam,en azından sağlığıma daha çok dikkat ederdim)

bu rahatsızlık kişide çok mu olumsuzluk yaratıyor

bu rahatsızlık kişide çokmu olumsuzluklara yol açıyor başlangıcını belirtileri nasıl oluyor. aydınlatırsanız sevinirim.

Bendeki belirtiler yaşım 32 olduğunda ortaya çıktı. Ama asıl şimdi 36 yaşındayım ve hastalık var. Belirtileri SCA nın türlerine göre ( SCA 1,2... ) kişiden kişiye değişiyor ama bizim sülaledekiler SCA 1. Bizdeki belirtiler: Konuşurken seste yankılanmna, yürümede denge kaybı ve sendeleme, katı gıdaları yutarken zaman zaman zorluk ve tıkanma, ellerde uyuşukluk, cımbuz veya tırnak makası tutmada zorluk, bardak vb. taşımada çalkalama ya da bardağı kavrayamama. Bu hastalık kalıtsal, yani anne ya da babanızda ya da yakın akrabalarınızda mutlaka bu hastalık vardır. Ben babamı ve halalarımı bu hastalık dolayısıyla kaybettim. DNA terstiyle ortaya çıkıyır. Ayrıca hastalığın var olduğunu erken öğrenmenin hiç bir faydası yok bana söylenen. Mutlaka spor ve fizik tedavinin faydası vardır ama bu hastalığa yakalanmanızı engellemiyor. Sadece süreci biraz daha yavaşlatıyor. Bu hastalığa yakalandıysak bbu süreci yaşayacağız. Hastalık bugün çıktı, yarın ölmüyoruz tabi. Şimdilik bir tedavisi yok dense de ben kök hücre naklinden çok umutluyum. Hepimize geçmiş olsun. Acil şifa dileklerimle.

mrb be fa nin bir kolu olan sca hastasıyım 15 yaşında teşhis kondu ve şu an 23 yaşındayım allah herkese acil şifalar versin

ta3cb;
Bu hastalığa verilen bir ilaç yok benim bildiğim.Sadece spor ve fizik tedavi öneriliyor. Ancak ben doktorlara danışarak bazı ilaçları kullanıyorum: Folbiol ve Apikopal adında. Bunların ikisi de vitamin içeriyor. Sanırım uzman doktor yazabilir. Bir de Ebixa diye bir ilaç var ama onu ancak psikiyatri ya da nöroloji doktoru yazabiliyor. Asıl demans hastalığının ilacı. Ancak Scalı bazı hastalarda demansa benzer şikayetler olduğu için yazılabilir. Ben yazdırabildim. Kullanımı demanstaki gibi değil ama sabah 5 mg, akşam 5 mg. Geçmiş olsun. Acil şifa dileklerimle...

Üst Alt