Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Tek gözüm görmediği için öğretmen olarak atanmadım. Hukuki süreç burada... [Tartışma]

::(umut)::

Üye
Konular
16
Reaksiyonlar
0
2011 Güncel: KPSS'ye girmeye devam ettim... 2010'da engelli statüsünden atandım yine "sen sınıf öğretmenliği yapamazsın" deyip alt sınıf verdiler. Yıl 2011 oldu Sınıf aldım; 12 öğrencili bir sınıfıa öğretmen oldum.
Konuya dair güncel başlık: http://www.engelliler.biz/forum/yas...gretmeni-olamazsin-diyenlere-kapak-olsun.html

13 Mart 2009 GÜNCEL: Bugünlerde "öğretmen olur" sağlık raporunu alarak 19 Marttaki atamaya tekrar başvuracağım.
Konuyla ilgili güncel bilgileri bu başlığın 2. sayfasıdan itibaren paylaşmaya devam edeceğim (Güncel mesaj başlangıcı için buraya tıklayabilirsiniz). Hukuki açıdan olmak üzere her konuda yardımlarınızı bekliyorum...

Merhaba arkadaşlar. ben 2007nin Nisan ayında Sınıf Öğretmeni olarak Malatya'ya atamamın çıktığını ve bir gözüm görmediği için atamamın komisyon tarafından iptal edildiğini konu açarak sizinle paylaştım (bkz).

Burda sizlerin de yardım ve tavsiyesiyle avukata gittim ve kararın iptali için dava açtım. 1 buçuk sene sonra yani geçen hafta "açtığım davayı kaybettiğim ve adaletin komisyonu haklı gördüğünü, davamın reddini" avukatım aracılığıyla öğrendim.
Burda davanın gerekçesinin tamamını yazamayacağım ama gerekçeyi kısaca özetleyeyim:
"yönetmelik gereği atamanızın sonucu bedensel engeli değerlendirme komisyonu tarafından belirleneceği bildirildiği için, komisyonun verdiği "sınıf öğretmenliği yapamaz" kararının hukuken bir sakıncası ve kanunlara aykırılığı bulunmamaktadır yani komisyonun verdiği karar doğru ve haklı bir karardır"​

İşte Yüce Türk adaletinin engellilere gösterdiği adalet bu!!! Söylenecek birşey yok. Sizin ve benim güvendiğim adalet bile bana sırtını döndüyse siz söyleyin adaletin ve insan haklarının olduğu bir ülkede mi yaşıyoruz yoksa "güçlüysen ve bedenen sağlamsan kazanırsın, sakatsan bizim umurumuzda değil" diyen bir adalet sistemine sahip bir ülkede mi yaşıyoruz!!!

Yorumu siz yapın..

Engelli olup da öğretmenlik yapan insanlar var,misal gösteremiyor musunuz?
Geçmiş olsun,bu ülkede engelli olmak gerçekten çok zor...

insan hayretler içinde kalıyor gerçekten bu tür yazıları okudukça benim de sol gözüm görmüyor ve doğuştan kalça çıkığıyım hadi ben 21 yıl önce öğretmen oldum o zamanlar bu kadar incelenmiyordu ama şunu söylemek istiyorum benim tanıdığım müfettişlik yapan iki engelli kişi var birinin bir gözü görmüyordu diğerinin de bir ayağı engelli üstelik müfettiş olmak için gereken şartlar öğretmen olmaktan daha ağır belki o müfettişler sonradan engelli de olmuş olabilirler ama yine de size yapılan bu uygulamayı anlamak çok zor mücadeleyi bırakmayın ve emsal olabilecek arkadaşlar size yardımcı olabilecek hukuki süreçlerini yazarlarsa daha faydalı olur

Eğer karar kesinleşmediyse temyiz hakkınızı kullanın. Temyiz dilekçenize arkadaşların da dile getirdiği gibi öğretmenlik yapan engelli meslektaşlarınızı emsal gösterebilirsiniz. Bu konuda gazetelerde sık sık haberler yer alıyor. Böyle bir araştırma yaparak ; hukuki açıdan sağlam bir temyiz dilekçesi ile kararı bozdurabileceğinize inanıyorum. Bence çok adaletsiz bir karar !!!!

slm

Her şey den evvel kararı temyiz etme hakkını kullan.
Benim burada anlamadığım sizi üniversitenin sınıf öğretmenliği bölümüne alırken hiç bir şey sormuyorlar. Okul bitiyor fakat okul bittikten sonra bu kişi öğretmenlik yapamaz diyorlar.

Ben buradan soruyorum acaba yenimi akıllarına gelmiş. Sizin öğretmenlik yapamayacağınız. O zaman Görme engelli bir kişi öğretmenlik yapmasın veya en güzeli bütün engelliler evlerinde otursun. daha da güzeli engelli insanlar yaşamasın.

İş olmadan aş olmadan ne kadar yaşanabilir.
Allah yardımcın olsun kardeşim inşallah davanda haklı çıkarsın. Sen yinede umutlarını kaybetme. Adalet bir gün mutlaka yerini bulacaktır.

Bu gün engelSİZ olabilirsiniz. Fakat yarın engelli Sizde olabilirsiniz.

Hocam sitemizdeki engelli öğretmenler olarak bizim yapabileceğimiz bişey var mı?Ben üzerime düşeni seve seve yaparım.Tekrar dava açın...Ben içinde bulunduğum şartları size gönderebilirim.Emsalse emsal...Engeliniz anladığım kadarıyla öğretmenliğe engel değil... Bu kararı verenler bir göz muayenesi olsun bence... Ne yalan söyliyim -içimden geçenler -bu sonuç biraz da avukatınızın beceriksizliğiyle de doğru orantılı gibi geliyor bana...

Tek gözün görmemesi öğretmen olmaya nasıl engel olarak algılanır aklım almıyor! Ben de avukatınızın yanlış argümanlar öne sürdüğünü düşünüyorum.
Yerinizde olsam tüm hukuki süreci sonlandırır, sonra da Avrupa İnsan Hakları mahkemesine başvururum. Yüzde yüz kazanırsın diye düşünüyorum...
İki gözü görmeyen, tekerlekli sandalye kullanan veya başka başka sakatlığı olan ama öğretmenlik yapan onlarca insan var...

Lütfen Türkiye'deki hukuki süreci sonuna kadar götürün, sonra AHİM! AHİM sürecinde gerekirse ben avukat bakabilirim...

Not: Tüm mahkeme kararlarını ve evraklarını bizimle paylaşabilirsen çok yararlı olur...

Ya ne kadar inanılmaz şeyler yaşıyoruz bazen yaşadıklarımıza inanamıyorum.
madem öğretmen olmasına izin vermeyecektiniz neden okumasına izin verdiniz bu bölümü.

Bu biraz bedensel engelli birine spor öğretmenliği okutmaya benzemiş gibi. Kıstaslar koyun deyinki sağlık raporu istiyoruz şu şu şartlara uymayan bu bölümü boşuna okumasın değilmi ama.

Yazık değilmi bu insan buca sene okumuş mesleğini icra edecek şimdi diyorsunuz ki tamam sen 4 sene bu okulu okudun ama yinede öğretmen olamazsın çünkü tek gözün görmüyor.
İyide kardeşim bu çocuk bu fakülteyi okurken aklınız nerdeydi.

Kahretsin ya.. İnsan ne diyeceğini şaşırıyor.Çok üzüldüm ama bence herşey bitmiş değil.Bülent ve mezopotamyalı kederi hocam'a katılıyorum.Bence mahkemeye somut gerekçeler sunamadınız.Kararı geciktirmeden temyiz edin.İnşallah temyiz yolu açıktır.

Arkadaşlar birşeyi tekrar vurgulamak istiyorum; sorun avukatta ya da hukuki süreçte değil, asıl sorun bizleri koruması gereken kanunların bizzat bizleri açıkta bırakması hatta bir mağdur değil bir suçlu olarak görmesi Yönetmelikte TEK GÖZÜ GÖRMEYEN SINIF ÖĞRETMENİ OLAMAZ diye yazılmış. Yani huukuk benim öğretmenlik yapmamı engellemek için önüme kanun koymuş. Mahkemeler de bu kanuna göre karar veriyorlar. Temyize de gitsem kararın dayanağı yönetmeliik olduğu için yine karar haklı görülecek. Olan yine bana olacak birkaç yıl daha temyiz sürecini bekleyeceğim. Benim ve benim durumumda olanlar için tek çare o lanet yönetmeliğin değişmesi ki benimbuna gücüm yetmez.

Ben durumumu vali yardımcısına ve il milli eğitim müdür yardımcısına anlattığımda ikisindende ortak bir cevap geldi:Milyonllarca işsizin yaşadığı bir ülkede senin derdin neki!!!

Benim yapabileceğim tek birşey kaldı o da olayı medyaya taşıyıp birilerinni gözüne sokmak, ama ben şu aşamadan sonra ondan da umutlu değilim. Malesef artık herşey bitii.

TEK GÖZÜ GÖRMEYEN SINIF ÖĞRETMENİ OLAMAZ
Böyle bir madde var mı gerçekten merak ediyorum.Şimdi araştırıcam...
Uğur hocam sizin mesleğinize olan aşkınızı köreltmişler haklısınızda çok can sıkıcı bir şey.Ama nolur sakın pesetmeyin.Yapılacak mutlaka birşeyler vardır.Olmalı...........

"TEK GÖZÜ GÖRMEYEN SINIF ÖĞRETMENİ OLAMAZ" diyen yönetmelik hangisi? Oradaki tam ifadeyi merak ettim.

Ve evet, bu tür saçma sapan yönetmelikler olabilir. İşimiz o yönetmelikleri değiştirtmek! Yeter ki sen mağdur kişi olarak hukuki sürecin peşini bırakma...

MEB'nın klavuzundaki madde bu.Eğer başka ayrıntılı maddesi varsa bilmiyorum.

ç ) Sağlık durumunun Türkiye'nin her bölge ve iklim şartlarında öğretmenlik görevini yapmasına engel olmadığını tam teşekküllü hastanelerden son altı aylık süre içinde alacağı Sağlık Kurulu Raporu ile belgelendirilmek, bedensel engelli adaylar bakımından; bedensel engelinin öğretmenlik görevini yürütmesine engel olmadığına Bedensel Engeli Değerlendirme Komisyonunca karar verilmiş olmak,

Kaynak

İşin peşini bırakmayalım ya...

Aslında çok az da olsa bir ihtimal var, benim atamamı iptall eden komisyon kaldırıldı, raporda öğretmen olur yazması göreve başlamam için yeterli( tabi il milli eğitim müdürlüğündeki görevlilerden biri bu işte bir engel çıkarmazsa. Ama bundan sonra nasıl bir süreç işler onu ben bilmiyorum. Eğer görevim esnasında şikayet üzerine soruşturma açılırsa ve yönetmelik gereği "görev yapamaz" diye görevden alınırsam çok daha vahim sonuçlar beni bekliyor. Eğer görevden alınırsam devletten aldığım maaşın tamamını yasal faiziyle birlikte aide etmem gerekiyormuş. Bu bana çok daha fazla koyar..

Evet ben de yaptığım araştırmada sadece bu maddeyi bulabildim :roll: Ama yine de genel hukuk mantığı ile baktığımızda sizin kazanılmış bir hakkınız. Üniversiteyi kazanmışsınız ; o bölümü bitirip diplomanızı almışsınız. Madem öğretmen olma hakkınız yoktu o zaman devlet en başta sizin bu bölümde üniversite eğitimi görmenize izin vermeyecekti. İkinci olarak engelli olup da öğretmenlik mesleğini başarıyla sürdüren bir sürü arkadaşımız var. Bu durumda da "İDARENİN EYLEM VE İŞLEMLERİNDE İSTİKRAR İLKESİ" dediğimiz ilke çiğnenmiş oluyor. Bazılarına bu hak tanınırken ; bir kısmının ise atamasının yapılmaması bence bu ilkeye aykırı.

Bence de Türkiyede'ki hukuki süreç kesinleşince mutlaka olayı AİHM'ye taşıyın. Oradan olumlu bir sonuç alacağınıza eminim.

memurlar.net de de bu konu tartışılmış. isterseniz oradaki tartışmaya da bi bakınız:

http://forum.memurlar.net/topic.aspx?id=547076

oradaki tartışmada bişi dikkatimi çekti: OSYS tercih klavuzunda bazı yerlerde sınıf ögretmenliği ile ilgili olarak her iki gözde 10/10 görme şartı arandığı yazıyormuş. bunun doğruluğunu araştıramadım.
bir de hasan hocamın belirttiği yönetmelikteki o maddeden ziyade alanla ilgili özel bir madde söz konusu demek ki... öğretmen atamaları yönetmeliğine baktım ama öyle sınıf öğrt ile ilgili özel bir maddeyi bulamadım.
daha sonra tekrar bunlara bakmaya çalışacağım.
...

ogretmen-20, atamanızın hangi yasal dayanağa göre iptal edildiğinin size bildirilmiş olması lazım...
hukuki açıdan "tek gözü görmeyenler sınıf öğretmeni olamaz" gibi bir cümle ilgili yasal dayanak olmadan belirtilemez ki... yani boyle olmaması lazım.

elimde 2 sayfalık bir dava özeti ve gerekçesi var fırsatım olursa tarama yapıp burda yayınlamaya çalışacağım ama benin anladığım bu.

Eğer yönetmelikte "tek gözle öğretmen olunmaz1 diyorsa, yönetmeliğin ilgili maddesinin insan haklarına ykırı ve ayrımcı olduğu iddiasıyla dava açılmalı Gerekirse bu süreç AHİM'e kadar da götürülmeli.

Ve evet, MEB değerledirme kurulu artık yok. Doğrudan sağlık raporuyla atamalar oluyor. Gerekli raporu alıp yeniden başvurmanı öneririrm.
Atamadandan sonra ödenen maaşların geri alınması da ne demekmiş? O iddia neye dayanıyor?

Öğretmenim,konuyu avukat olan kuzenimle görüştüm.Durumu anlattım.Verdiği ilk tepki "olamaz öyle birşey" oldu... Mevzuatta böyle bir ibare olsa bile iptal edilebilir" dedi.Tekrar dava açmanı tavsiye ediyor..."bunla ilgili olarak idare mahkemesinde ve ya danıştayda dava açmak gerekiyor" dedi... bu arada özelinize kuzenimle ilgili telefon numaraları bırakıcam.Arzu ederseniz bir de onunla görüşün.Bu arada tuttuğunu koparırı.İnatçıdır... :wink:
Reklamları izlediniz:))) İşin şakası konuya müdahalesi sadece sizi aydınlatmak adına olacaktır.Emr-i vaki bir durum söz konusu olamaz.Rahat olun... Bu arada,"öğretmenler gününüz kutlu olsun öğretmenim..." :)

ÖNCELİKLE ÖĞRETMENLER GÜNÜNÜ KUTLARIM SEVGİLİ UĞUR, BU ARADA HEMŞERİYMİŞİZ ŞİMDİ FARKETTİM.EGE EFESİ :wink: SAKIN BIRAKMA BU İŞİN PEŞİNİ SONUNA KADAR GİT, GÖSTER EFELİĞİNİ :)

ve ve ve asla pes etme, temyiz için de acele et ki yasal süreç geçmesin, olmadı AİHM ye başvur.

senin durumunu bir avukat arkadaşa danıştım,onun benim verdiğim bilgilere göre yorumu:

"Ataması yapıldığına göre demek ki göreve başlaması için mevzuattan kaynaklanan bir engel yok. Göreve başlatılmaması keyfi bir uygulamaymış gibi görünüyo. Bu nedenle dava yoluna başvurabilir idari yargıda ama onun için elinde dava edilecek bi işlem olması gerekiyo. Bunun için de göreve başlatmaya yetkili olan idareye dilekçe ile göreve başlatılması talebiyle başvurmalı. Başvurusu reddedilirse bu red işlemine karşı redde ilişkin yazıyı tebellüğ ettiği tarihten itibaren 30 gün içinde idare mahkemesinde dava açmalı. Eğer dilekçesine 60 gün içinde cevap alamazsa bu talebin reddedildiği anlamına gelir ve bunun için de yukarıda olduğu gibi 30 gün içinde idari yargıda dava açabilir."

aslında sen bu süreci çoktan geçmişsin, ben konuya çok vakıf olamayınca, dava sürecinin başladığını atlamışım ona anlatırken.

DAVA SONUCUNU BURADA YAZARSAN ARKADAŞIMA TEKRAR SORACAM,ŞU EMSAL KONUSUNA O DA DİKKAT ÇEKTİ, MAHKEME İÇİN ÇOK ETKİLİYMİŞ.

NOT: BU YAZIYA VERİLEN CEVAPLAR VE YAPILAN YORUMLAR BENİ ÇOK DUYGULANDIRDI, BURADA BİR AİLE GİBİ OLDUĞUMUZU BİR KEZ DAHA HİSSETTİM.UMARIM KÜÇÜK DE OLSA SANA BİR FAYDAMIZ DOKUNUR.

Bakanlıkların yönetmelikleri ile kamu kuruluşlarının ve kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarının ülke çapında uygulanacak yönetmeliklerinin yargısal denetimi, ilk derece mahkemesi olarak Danıştayda yapılır (Danıştay Kanunu, m.24/1-d)

Dolayısıyla bu yönetmelik hükmünün hukuka aykırılığı konusundaki denetimi gerçekleştirecek mercii Danıştay'dır. Eğer ki ; kararı temyiz ederseniz bu iddianızı da ileri sürün. Sonuçta mahkeme kararının temyiz mercii Danıştay olduğundan aynı zamanda yönetmelik hükmünün yargısal denetimini de gerçekleştirebilir. Ve yönetmelik hükmünü iptal edebilir. Bu durumda sizin aleyhinize verilen karar da otomatikman bozulmuş olur.

Ayrıca en büyük dayanağınız da şudur ki ; Kanunlar Anayasa'ya aykırı olamayacağından , yönetmelikler hayli hayli anayasaya aykırı olamaz. Türkiye'nin taraf olduğu uluslararası sözleşmelerin Anayasa ile eşit ve bazen Anayasa'dan üstün görüldüğü düşünüldüğünde yönetmeliğin iptali için uluslararası sözleşme hükümlerini dahi dayanak gösterebilirsiniz...

Arkadaşlar verdiğiniz destek için hepinize çok çok teşekkür ederim, benim şimdi bana hukuki olarak bu işleri iyi bilen ve engellileri savunma adına paradan ziyade hak adalet ve eşitliğe önem veren hırslı bir avukata ihtiyacım var. Lütfen bu konuda bildiğiniz avukatların isimlerini ve varsa tellerini özel mesajla bana gönderebilir misiniz? Ben araştırmaya yarından itibaren başlayacağım. Her ne kadar bu atamam iptal edildiyse de önümüzdeki atama için hala şansım var ama atanıp göreve başlama durumunda da hukuki sürecin nasıl işleyeceği konusunda bilgiye ihtiyacım olacak. Her türlü hukuki görüş ve yardımlarınızı bekliyorum.

Ayrıca tüm öğretmen arkadaşlarımın da öğretmenler gününü kutluyorum her ne kadar atamam iptal edildiyse de ben şu an Özel Eğitim Merkezinde öğretmen olarak görevime devam ediyorum. İyi ki öğretmen olmuşum iyi ki çocuklarımın yanındayım. İyii ki bana destek olan sizler varsınız..

Elinizde (Çalışabilir) Sağlık kurulu raporu olduktan sonra hiç kimse öğretmen olmanıza engel olamaz. Bu konu ile ilgili Danıştayın aldığı önemli kararı aşağıda yazıyorum. Mahkeme sonucunu temyiz ettirir, ve aşağıdaki kararı emsal olarak gösterebilirsiniz.

• Dairesi: BEŞİNCİ DAİRE
    Karar Yılı: 1984
    Karar No: 1527
    Esas Yılı: 1983
    Esas No: 1067
    Karar Tarihi: 28/03/1984

GÖREVİN DEVAMLI OLARAK YAPILMASINI ENGELLEMİYECEK DERECEDEKİ BAZI SAKATLIKLARIN MEMURİYETE ALINMAYA ENGEL TEŞKİL ETMİYECEĞİ HK.

Davacı, sakatlığı nedeniyle öğretmenlik yapamayacağına dair kararın ve öğretmenliğe atanmasının iptaline ilişkin 4.4.1982 tarihli işlemin iptalini istemektedir.
    657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48.maddesinin 7. bendinde "Görevini devamlı yapmasına engel olabilecek vucut veya akıl hastalığı veya vucut sakatlığı ile özürlü bulunanların memurluğa alınmayacakları hükme bağlanmıştır. Bu madde hükmüne göre görevin devamlı olarak yapılmasını engellemiyecek derecedeki bazı sakatlıkların memuriyete alınmaya bir mani teşkil etmiyeceği ihtilafsızdır.

Dava dosyasının incelenmesinden davacının Antalya Devlet Hastanesinin 11.9.1981 tarihli raporu üzerine 4.11.1981 tarihinde Bursa Kız Lisesi Din Bilgisi ve Ahlak dersleri stajyer öğretmenliğine atandığı, tayin emrini 2.1.1982 tarihinde tebellüğ ederek göreve başladığı, Bursa Devlet Hastanesince 4.2.1982 tarihinde "öğretmen olamaz" şeklinde rapor verildiği, bilahare davalı idarece davacıya öğretmenlik yapıp yapamaya cağı konusunda herhangi bir Tıp Fakültesi Ortopedi Kliniğinden alacağı rapor üzerine işlem yapılacağının bildirilmesi üzerine davacının Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi Kliniğinden 1.3.1982 tarihli rapor aldığı, mezkur raporda "öğretmenlik yapmasında sakınca yoktur" dendiği ve 5.1.1982 tarihli davalı idare Sağlık İşleri Genel Müdürlüğü kararında ise bu rapora uyulmasına karar verilmesine rağmen daha sonra bu karardan rücu edilerek ilgilinin sakatlığı sebebiyle öğretmenlik yapamayacağına dair karar verilerek öğretmenliğe atanmasının iptal edildiği anlaşılmaktadır.

Davacının Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Ortepedi Kliniğinden aldığı 1.3.1982 tarihli raporda "öğretmenlik yapmasında sakın ca yoktur" denmesi ve okuttuğu dersin mahiyeti itibariyle de öğretmenlik yapmasında sakınca bulunmadığından, davalı idare ilgili hakkında öğretmenlik yapamayacağı yolunda karar alınmasında ve öğretmenliğe yapılan atamanın iptaline yukarıda anılan 657 sayılı kanunun 48.maddesinin 7. fıkrasına uyarlık görülmemiştir.

Açıklanan nedenlerle dava konusu işlemlerin iptaline karar verildi.
Danıştayın kararını bu!

Bu arada tüm Öğretmenlerin 24 kasım Öğretmenler günü kutlu olsun.

araştırmanız için teşekkür ederim yalnız bu karar 1984 yılına ait o zamandan beri acaba değişime uğramadan devam ediyor mudur onu bilmek gerekiyor bir de benim atamamın iptal olmasına neden olan yönetmelik 2002 yılında çıktı yani yeni bir yönetmelik.

Geçmiş öğretmenler gününüzü kutluyorum. İdare hukuku alanında özel olarak çalışan ve bu konuda uzmanlaşmış bir avukat arkadaş olursa bence çok daha iyi olur. Çünkü : Yönetmeliğin iptali için Danıştay'da dava açılması gerektiği kanaatindeyim.. Eğer uluslararası sözleşmeler , anayasa ve diğer kanunlarla bağdaştırılarak sağlam argümanlar bulunursa bu yönetmeliğin kesinlikle iptal olacağını düşünüyorum.

ogretmen_20' Alıntı:
araştırmanız için teşekkür ederim yalnız bu karar 1984 yılına ait o zamandan beri acaba değişime uğramadan devam ediyor mudur onu bilmek gerekiyor bir de benim atamamın iptal olmasına neden olan yönetmelik 2002 yılında çıktı yani yeni bir yönetmelik.
danıştayın kararı sizi şu açıdan bağlar.Hangi resmi iş olursa olsun,İşin ehli olup,olmadığınız ve o işi yapıp yapamayacağınız alacağınız sağlık kurulu raporu ile belirlenir.
Siz öğretmenlik için Milli Eğitime başvurdunuz.Milli eğitimde Öğretmenlik yapmaya elverişli olup,olmadığınız öğrenmek için sizi Hastahanaye gönderdi.Hastahane heyeti,hastalığınızı kontrol edip(Göz doktoru)nunda kararı ile Sağlık raporunuzda Öğretmenliğe elverişlidir,Raporu verdi.
Hastalığınıza göre Sağlık kurulu raporunun verdiği bir kararı Milli Eğitimin heyeti iptal edemez.Ancak sağlık Kurulu raporuna itiraz edip,yeni bir rapor talep edebilirlerdi.İşte bu noktada danıştay kararı sizin için önemli.Sizin için verilen kararı temyiz edin.Davayı kazanırsınız.

danıştayın kararı sizi şu açıdan bağlar.Hangi resmi iş olursa olsun,İşin ehli olup,olmadığınız ve o işi yapıp yapamayacağınız alacağınız sağlık kurulu raporu ile belirlenir.

Sevgili raman Milli eğitim bakanlığının ENGELLİ öğretmen atamalarında izlediği yol.Gerekli şartları yerine getirdikten sonra(KPSS, sağlık kurulu raporuda dahil) Ankaradaki sağlık inceleme komisyon kararı ile atamalar gerçekleştiryordu.(Bu komisyon kısa zaman önce kaldırılmış)Uğur hocamın atamasını iptal eden yer bu komisyon.Atama klavuzunda da hatırladığım kadarı ile böyle bir madde var.''Özürlü öğretmenlerin atama kararını Sağlık inceleme komisyonunu kararı belirler'' gibi birşeydi.

Şimdi bu komisyon olmadığına göre uğur hocam hiçbirşey olmamış gibi tekrar başvursa öğretmenliğe sorun olur mu acaba.Hiçbir sorun olmasa bile kpss de yeterli puanı almak çok zorlaştı.KPSS sınavı üniversiteye giriş sınavından daha zor bir halde şuan.Bana göre uğur hocam mahkeme kararını temyiz etmeli.İşini iyi bilen bir avukat sorunu çözer gibi geliyor bana.....

Öğretmenler günü münasebetiyle gecenlerde iki gözü görmeyen bir öğretmen TV kanalların da 15 yıldır öğretmenlik yaptığını söylüyordu kanunlar herkes için gecerlidir iki gözü görmeyen biri öğretmenlik yapabiliyorsa tek gözü görmeyen birinin yapmaması saçmalık ordaki öğretmen emsal gösterilip bir karar alınabilir.

Yalnız bazı durumlarda makabiline şamil olmama ilkesi vardır Halilcim. Burada da öyle bir durum söz konusu olması mümkün.. Yoksa yasaları değiştirmenin bir anlamı olmazdı di mi? ;)

"makabiline şamil olmama" ilkesi geçmişe yönelik geçmişi kapsayan anlamın da örnek verdiğim öğretmen şu an görev yapıyor..

Üst Alt