Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Tek gözüm görmediği için öğretmen olarak atanmadım. Hukuki süreç burada... [Tartışma]

İyi de Halilcim,

Verdiğin örnekteki öğretmen yeni başlamamış ki.. 15 yıl önce böye bir yasa/yönetmelik/madde yokmuş demek ki.. O da göreve başlamış.. Yönetmeliğin değişmesi durumunda onu da görevden alacak halin yok ya.. ;)

Hem sonra o örnek verdiğin öğretmen de "sınıf öğretmenliği" mi yapıyor. İkisi bir birinden çok farklı şeyler..

Aslında buradaki ince ayrıntı da o. Öğretmen arkadaşımızın ifade ettiği üzere bu yönetmelik hükmü yani "tek gözü görmeyenler öğretmen olamaz" maddesi sadece "SINIF ÖĞRETMENLERİ " için geçerli olan ve uygulanan bir hükümmüş. Dolayısıyla "BABEN" in de dikkat çektiği gibi her emsal maalesef ki emsal sayılmaz !! :roll:

hasankrmn' Alıntı:
Sevgili raman Milli eğitim bakanlığının ENGELLİ öğretmen atamalarında izlediği yol.Gerekli şartları yerine getirdikten sonra(KPSS, sağlık kurulu raporuda dahil) Ankaradaki sağlık inceleme komisyon kararı ile atamalar gerçekleştiryordu.(Bu komisyon kısa zaman önce kaldırılmış)Uğur hocamın atamasını iptal eden yer bu komisyon.Atama klavuzunda da hatırladığım kadarı ile böyle bir madde var.''Özürlü öğretmenlerin atama kararını Sağlık inceleme komisyonunu kararı belirler'' gibi birşeydi.
2002 YILI ÖĞRETMEN ATAMA KILAVUZUNDA BEDENSEL ÖZÜRÜ OLANLAR ÖĞRETMENLİK İÇİN BAŞVURABİLİR Mİ?Bölümünün

c) Görme Özürlüler: Türkçe, Türk Dili ve Edebiyatı, İngilizce, sosyal bilgiler, müzik ve rehber öğretmenlik, Her iki gözde toplam görme oranı en az 10/10 olanlar ve renk algılama bozukluğu bulunmayanlar sınıf öğretmenliği için başvuruda bulanabilirler.
KILAVUZUN DEVAMINDA;

Sağlık durumunun; Türkiyenin her bölgesinde ve iklim koşullarında öğretmen olarak
görev yapmasına engeli olmadığını son 6 ay içinde alınmış Sağlık Kurulu Raporu ile belgelendirmek
2007 ATAMA KILAVUZU;
Bedensel engeli bulunan öğretmen adayları da öğretmenlik görevine atanmak üzere başvuruda
bulunabileceklerdir. Bu adaylar, aynı alandaki diğer adaylar ile birlikte KPSS puanı üstünlüğüne göre
değerlendirilecekler, atanmaları durumunda bedensel engellerinin öğretmenlik görevini yürütmesine engel
teşkil edip etmeyeceğinin tespiti bakımından Bakanlığımızda oluşturulacak Bedensel Engeli
Değerlendirme Komisyonunca değerlendirmeye alınacaklar, uygun görülenler göreve başlatılacaklardır.
Sağlık durumunun Türkiye’nin her bölge ve iklim şartlarında öğretmenlik görevini yapmasına engel
olmadığını tam teşekküllü hastanelerden son altı aylık süre içinde alacağı Sağlık Kurulu Raporu ile
belgelendirilmek, bedensel engelli adaylar bakımından ise; bedensel engelinin öğretmenlik görevini
yürütmesine engel olmadığına Bedensel Engeli Değerlendirme Komisyonunca karar verilmiş olmak,

Yukarda bedensel engelliler için iki kılavuzda yer alan farkları yazdım.Eğer Öğretmen20 Tam teşekküllü Hastaneden Öğretmen olabilir,ve Öğretmen olmasında sakınca yoktur.İbareli rapor almışsa ve komisyon tarafından bu red edilmişse burda çelişki var.Çünkü kurulun Sağlık kurulu raporuna göre hareket etmesi gerekmekte.Kurul sağlık kurulu raporuna itibar etmemişse,rapora itiraz eder ve Devlet Hastahanesinden alınmışsa,Fakülteden isteyebilirdi.
Şimdi bu komisyon olmadığına göre uğur hocam hiçbirşey olmamış gibi tekrar başvursa öğretmenliğe sorun olur mu acaba.Hiçbir sorun olmasa bile kpss de yeterli puanı almak çok zorlaştı.KPSS sınavı üniversiteye giriş sınavından daha zor bir halde şuan.Bana göre uğur hocam mahkeme kararını temyiz etmeli.İşini iyi bilen bir avukat sorunu çözer gibi geliyor bana.....
mahkeme sonuçlanıncaya kadar tüm hakları saklı kalır.

Sayın Raman72

Sayın Raman72:

Anlatmak istediğim şeylere bire bir tercüman olduğunuz için teşekkür ederim. Benim de anlatmaya çalıştığım şey görme engelli olmaklan kaynaklanan sıkıntının sadece sınıf öğretmenliğinde olması. Raporumda öğretmen olur yazmıyordu kararı komisyon alır yazıyordu. Ama raporundaöğretmen olur yazan engelli arkadaşlar bile benim geldiğim komisyona yönlendirilmişler çünkü İl Milli Eğitim Müdürlüğünün bu yönde bir yetkisi varmış. Şimdi emsal olayı tamamen ortadan kalktığına göre tek yol "öğretmen olur" raporu alıp göreve başlamak ama yine bir itiraz durumda söz konusu yönetmeliğe dayalı olarak öğretmenliğimin elimden alınması ihtimal dahilinde. Hepiniz yardımxı olmak istiyorsunuz teşekkür ederim ama olay Raman72 arkadaşın dediği gibi yani yüksek risk hala var. Durumum tahmin ettiğinizden çok daha vahim resmen bir çıkmazın içindeyim.

Pes etmek yok.Moralinizide bozmayın.Mücadaleye devam edeceksiniz. :wink:

Nedir bu memleketimizde özürlü kardeşlerimizin çektiği çile. anlamadım arkadaşlar özürlü olmak suçmu bizmi tercih ediyoruz özürlü olmayı. Her işte zorluk her işte problem. Hiç özürlüye kolaylık yokmu bu memlkette anlamadım arkadaşlar. Kahroluyorum bazen üzüntümden.

Arkadaşa destek olmak için ne yapmamız gerekiyorsa hep beraber yapalım. Fikri olan varsa açıklasın. Ne yapabiliriz.

Mücadeleye yeniden başlıyorum, lütfen destek verin..

Daha önce sınıf öğretmeni olduğum için atamamın iptal edildiğini ve açtığım davayı kaybettiğimi sizinle paylaşmıştım. Bu sefer "öğretmen olur" sağlık raporunu alarak 19 Marttaki atamaya tekrar başvuracağım.

Maalesef öğretmen olur raporunu alsam bile daha sonra ne tür problemlerle karşılaşacağım muğlak bir durum. Şimdi doktorları ikna edip "öğretmen olur" raporunu almaya çalışıyorum, şayet becerebilirsem o raporla göreve başlamaya çalışacağım, tabi ilçe imlli eğitimdeki görevlilerin keyfi uygulaması olmazsa.
Özellikle de hukuki bir durumla karşılaşırsam avukat arkadaşlara tabi hepinizin maddi-manevi desteğine ihtiyacım var.
Bu desteği vereceğinize inanıyorum.

Saygılarımla..

Sen bir başla.Her türlü desteği elimizden geldiğince vermeye çalışacağız.bundan kuşkun olmasın.

senin arkanda koskoca site üyeleri var...elimizden geleni yapmaya çalışırız...

Arkadaşım sonuna kadar elimzden gelen desteği vermeye hazırız...

Tüm kalbimizle ve dularımızla yanındayız.İnşallah sonuç olumlu olur.

teşekkürler arkadaşlar bu sefer de sonuç olumsuz olursa konuyu medyaya taşıyacağım zaten

insan ayrimciligina karsi elimizen geleni yapmaliyiz yanliz olmadiginiz yaninizda
oldugumuzu belirtiyoruz...

elimizden gelen desteği vermeye hazırız ve allah yanında olsun arkadaş...

Uğur Hocam,
Sizinle aynı kaderi yaşayan bir meslektaşınız da benim..
Bülent Beyin yukardaki alıntı yaptığı Emine Öğretmen ile hemen hemen çok benzer benim durumum da..Ben Eğitim fakültesi mezunuyum,İngilizce öğretmeniyim,kaza sonucu omurilik felci olunca tekerlekli sandalyeye bağlı kalınca 3 yıl önce Milli Eğitim Bakanlığı beni de maalesef idari hizmetlere yani memur kadrosuna aldı,ve 3 yıldır başvurmadığım hastane kalmadı hocam, durum bildirir raporu verdiler ama öğretmen olur ibareli raporu vermediler,hatta açık açık sen öğretmen olmazsın dediler,Meb ile ve sağlık bakanlığı ile de çok yazışmalar yaptım ama moralmen çok çok üzülüyodum nereye başvurduysam kime anlattıysam derdimi sonuç hep olumsuz çıktı,çok ümidim kırıldı öylesine üzüldüm yıldım ki sonunda vazgeçtim..şu an ben de mesleğimi icra edemiyorum,memur olarak masa başı çalışıyorum,ben de Anadolu Lisesi mezunuydum,ben de liseyi ve üniversiteyi dereceyle bitirmiştim çok başarılıydım mesleğimde de ama maalesef kazadan sonra hayatım altüst oldu,sadece yürüyemediğim için mesleğim elimden alındı,kazadan sonra öğretmenlikten memuriyete alındım,şu an branşı ingilizce olmayanlar eğitim fakültesi mezunu olmayanlar bile ingilizce öğretmenliği yapabiliyorken ve Türkiyede en çok açık olan bölüm İngilizce öğretmenliği iken aldılar mesleğimi elimden,ama yılmayın hocam,sonuna kadar mücadele edin hakkınız olanı aln,sizin öğretmenlik yapabileceğinize hem de en güzel şekilde bunu başarabileceğinize canı gönülden inanıyorum,mailler olsun telefonlar olsun,emsal gösterebileceğimiz meslektaşlar olsun elimizden ne geliyorsa yapmak isterim,öğretmen olur raporunu alırsanız sizin atamanızı yapmak zorundalar hocam sakın pes etmeyin,burdaki tüm engelli kardeşleriniz gibi ben de haklı mücadelenizde destekçinizim,Allah yar ve yardımcınız olsun...
progress.gif

Sevgili ipekezgi Emine öğretmenle tanışıyorum kendisi antalyada.Türkçe öğrt. olarak görevini icra ederken bir tatil günü trafik kazası sonucu % 90 oranında OF li oluyor.Emine öğretmeni kazadan sonra geri hizmete alıyorlar.O memuriyeti kabul etmiyor ve inatla savaşarak öğretmenlik görevine geri dönüyor.
Sizde benzer olayları yaşamışsınız sanırım.Bende benzer bir durumla hatta daha ağırıyla karşılaştım.Benim ilk atamam olduğu için görevim tamamen elimden alındı.Ama sonuçta Allah'a şükür görevime geri döndüm.Sizde emsal gösterin emine hocayı bende emine hocanın mahkeme karının kopyası var.Beni emsal gösterin forumda mahkeme kararımın tüm fotokopileri var.Neden özlük haklarınızdan mahrum kalasınız, özlük haklarını boşverin siz öğretmensiniz haketmişsiniz neden hakkınız elinden alınsın.Bu konu benim için çok hassas.Sanırım bizzat yaşadığım için hemen celalleniyorum.Ama doğrusu da bu bence eğer hakkınızsa kimsenin bu hakkı elinizden almaya hakkı yok....

Bülent bey birçok yere dilekçe yazdı ,bizde birçoğuna destek olduk aynı dilekçeleri gerekli yerlere gönderdik.Bir dilekçede MEB'na göndersek belki duyarlar.Çünkü engelli öğretmenler için hiçbir düzenleme yok.Zorunlu hizmet, nöbet görevi atamalarda öncelik gibi bazı hakların verilmesi gerekir bence.Fiziki yapısı uygun okullarda engelli öğretmenlere öncelik verilmesi gerekir.Ben okulumda bütün sınıfları özgürce dolaşmak istiyorum, bu benim en doğal hakkım....

iyi dilekleriniz için teşekkürlerama doktorlar o kadar sert konuşuyorlar ki günlerdir düşünmekten uyuyamıyorum. Tek payacakları şey durum belirtip yanına da öğretmen olur yazmak. Şu bir cümle için gezmediğim doktor başvurmadığım merci kalmadı yarın Allah'ın izniyle heyete giriyorum lütfen benim için dua edin. Gün gelecek bu haksızlığa uğradığımız günler de geçecek ve sonra İpek hanım gibi benim gibi ve hakkı yenen birçok öğretmen arkadaşımızın hesabını soracağız inşallah.Allah büyüktür.. Tekrar söylüyorum benim içn dua edin.

Değerli hocam,

Haksızlık varsa mücadele etmek gerekir. Ben inanıyorum ki; bu mücadelenizin sonunda gülen taraf olacaksınız. Zaten bir mücadelede öncelikle yaptığımız mücadeleye kendimiz inanmalıyız. Bazı uygulamalardaki anlaşılmayan tutumlar insanı o kadar zor durumda bırakıyor ki, işte sizin için de böyle bir uygulamanın olması gerçekten olacak gibi bir durum değil. Ama sabrederek ve gerekli mücadeleyi hakkıyla vererek aşılır diye düşünüyorum.

Bu konuda her anlamda desteklerimizi esirgemeyeceğiz. Umuyorum ki ileride bu hakkınızı aldığınız zaman yine burada bu sefer bunun sevincini paylaşırsınız.

Hasan hocam ben artık öğretmenliğe geçme mücadelesinden inanın yoruldum,pes ettim açıkçası...moralmen kendimi daha fazla yıpratamam,engelli öğretmenler için hiçbir kolaylık,düzenleme,yasa,atama yönetmeliği vb net bişey uygulamadıkları için ve sadece bizi öğretmen olur ibareli bir heyet raporuna yönlendirip,sağlık heyetlerinin de bu konuda göreceli karar vermelerinden dolayı konuyla ilgili tüm yetkilileri kınıyorum...

mrhlar sonucu çok merak ettim atanmanız yapıldımı ,benim bir akrabam var 2006 atandı

Uzun süredir siteye giremediğim için bilgileri paylaşamadım kusura bakmayın. Maalesef atamayı 0,3 puandan yani 1 puanın 3'te 1'inden kaybettim. Daha önce çalıştığım işten de ayrılmıştım şu an KPSS çalışmaya başladım, öğretmen olur raporunu da aldım ama maalesef atansam bile göreve başlatılıp başlatılmayacağım belirsiz. Bu kadar mücadele edip yine haksızlığa uğramaktan korkuyorum ve bu tedirginliğim ders çalışmamı da engelliyor.

ınanmıyorum ya.bu nasıl bir şeydir ya.bu öğretmenliğe engel bir durum da ben mi bilmiyorum.düpedüz saçmalık bu başka bir şey değil.bak canı bırakma peşini sakın.en son nereye gidiliyosa git neeye başvuruluyrsa başvur.bu öğretmenliğe engel bi durum deil.bırakma peşini...

merhaba öğretmen_20 hocam.
ben de aydınlıyım.
benim de yuzde 55 oranında bedensel engelim vardı. 2009 martta kadrolu olarak d.bakıra atandım. göreve başlama sırasında devlet hastanesınden aldığım öğretmen olur raporu teslim ettim. Direkt görve başatıldım bir problem çıkmadı. sınıf öğretmeniyim. aslında yönetmelik gereği komisyona alınmam gerekiyordu. ben de komisyona alınmayı talep ederek özel yaşamımda desteğe ihtiyacım olduğu için ailemin yanında atamamın yapılmasını isteyeceğim.. darısı senin de başına..

sen öğrencilerine gözlerinin güzelliğinden mi bahsedeceksin yoksa bugune kadar kendini eğittigin mesleğinimi icra edeceksin böyle bi sacmalık olmas cok gecmiş olsun ve allah yardımcımız olsun
'Not: benimde bir gözüm görmüyor ama ben her şeyi görüyorum'

hocam ben de bedensel engelliyim.4 . sınıfa geçtim ve fen bilgisi öğretmenliğini okuyorum.sizin tayininizin çıktığına çok sevindim. ben tekerlekli sandalyedeyim. yani sadece belden aşağısı felçli. Önümde KPSS sınavı var. acaba özürüm önümde engel olur mu? komisyon bana öğretmenlik raporu verir mi? bilgilendirirseniz sevinirim.

Hocam aklım almıyor... Çifte standarda kurban gidiyorsunuz bu aşikar... Arkadaşımın kardeşi,iki gözü görmediği halde şuan ingilizce öğretmenliği yapıyor... Onun "öğretmen olabiliiliği" onaylanmışsa ve şuan öğretmense siz neden hala beklemedesiniz aklım almıyor...

iyi günler umut bey,,
geçirdiğim kaza sonucu tek gözümü kaybettim.. şu an üniversite son sınıfım.. kpss ile atanmak istiyorum.. rapor alırsam herhangi bir avantajı olur mu atanmam daa.. yada herhangi bir engeli olur muu? araştırıyorum ama tam net bi bilgi elde edemedim.. teşekkürler.. :)

Ülkemizde son 5 yıl içinde çok şey değişti. Artık kimse engelinden dolayı öğretmenlikten mahrum edilmiyor. Belki benim atamamın iptal edilmesi ve hakkımı arama girişimlerim bana birkaç yıl kaybettirdi ama benden sonra gelen tüm engelli öğretmen arkadaşlarımın yolunu açtı.

Üst Alt