Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Total kalça protezi ameliyatı sonrası iyileşme süresi ve ağrılar..?

Arkadaşlar bir sorum olacak.Normal bir boğaz veya üst solunum yolu enfeksiyonunun kalça protezinde enfeksiyona sebep olma durumu var mıdır? Bu durumda ne gibi tedbirler alınabilir? Bilgisi olan varsa yazabilir mi?

Mustafa Seyfi bey hafif geçirilen enfeksiyonlarda bir sıkıntı olmaz ama ağır geciriyorsaniz Dr gidip antibiyotik başlamanız gerekiyor. Dr derken sizi ameliyat eden değil boğaz enfeksiyonun için KBB veya aile hekiminiz gidebilirsiniz. Protez ameliyatı olduğunuzu da belirtiniz
.. geçmiş olsun. ..

Hepinize çok geçmiş olsun arkadaşlar. 10 mayıs tarihinde kalça protezi ameliyatimi oldum ve gayet başarılı bir ameliyat olduğunu söyledi doktorum. Ameliyat için cok uzun süre beklemem sebebiyle (6 yıl kadar) oluşan cokmeyi telafi edebilmek için 1 cm kadar uzattiklarını söylediler ve buna bağlı olduğunu düşündüğüm ciddi kas ağrıları çektim bir süre. Suan evde istirahat halindeyim ama kendimi iyi hissediyorum. Bir haftadir falan tek koltuk degnegi kullaniyorum ama kullanmasam daha rahat hareket edecek gibiyim suan bana yük olduğunu düşünüyorum. Doktorum bir müddet kullanmami söyledi. Umarım bir aksilik olmaz ve bu hızla iyilesme devam eder. Herkese acil şifalar..

Bende yillardir ameliyat olmayi dusunuyorum ama hep erteliyorum yas 38 olcak. Burda sizin yorumlari gorunce ameliyat olcam diyorum doktora gidiyorum sonra yine erteliyorum sanirim bir kac yil daha beklicem kararsizim

Sağlık durumunuzu bilmiyorum tabiki doktorlarin hep soyledigi sey idare edebildigin kadar et şeklinde. Bu yuzden ufak tefek ağrıları göze alıp erteleyebilirsiniz sonucta ömrü olan bir malzeme. Ilk ameliyatimi sol kalcadan 28 yasinda 2012 yılında oldum. Avaskuler nekroz sebebiyle bacaklarim birbirinden hic ayrilmaz duruma gelmisti. Doktorum üç ay sonra diger kalcayi yapariz demisti, tek kalcadan dahi o kadar rahatladim ki sag kalcami bu mayisa kadar yani 34 yasima kadar beklettim ve bir doktorun rastgele bir muayenede bacagin kisalmaya basliyor iyilesme surecinde sıkıntı yaşarsın demesi üzerine sag kalcamdanda ameliyat oldum ve kesilen parcayi gördüğümde gercekten artik baş kısmı kalmamış durumdaydı. Zor ve ağır bir ameliyat ama bu ameliyata ragmen iyilesme sureci heriki ameliyatimda da hızlıydı. Umarim bir aksilik yasamam ve daha da iyi duruma gelirim.

Dogustan sag kalca cikigi var 4.5 cm kisalik var aksayarak yuruyorum cok yuruyunce agri oluyo onun disinda kendimi idare ediyorum genelde heryere arabayla gidiyorum pek yurumuyorum. Isyerinde MS hastasi arkadasim var Ms yuzunden iki kalcasindada protez var ve o bana dayanabildigin kadar dayan ameliyat olma dedi. Birde soylediniginz gibi protezin bir omru var bu sebeple hep erteliyorum ama doktor kirecleme var ilerde belkemigindede sorun olusur saglam ayagina cok yuk bindigi icin dizinde felanda sorun cikacaktir ameliyat olman senin yararina diyor bilemiyorum

Mrhba arkadaslar oncelikle hepinze cok gecmis olsun okudummesjlrinizi bende ayni acilari cektim ama benim amlytim hepinizin amlytdn farkli olmus.soyle ki 26 yasindayim kendimde saglikciyim ve hemen hemen turkiyenin dort bi yaninda bulunan doktorlra gittim yeterki dedim iyilseyim kurtulyim agrilrmdn ama nereye gittiysem bana 30 yasina gelmemi sonra amlytin daha uygun oldgunu ve kalcama protez taklcgni soylediler ama ben hicbi sekilde protezden yana degildim.

cok sukur Rabbim yuzume guldu cektgm acilari gordu de bi gun anatomi hocam beni yanina cagirdi ve bana bi doktorun adini verdi hemen o gun okulu dersleri birakip gittim o doktorun yanina ve mezun oldgm gibi de amlyta alindim bacagima protez takilmadi sukurler olsun sadece destek amacli platinler takildi oda alti ay sonra cikarildi.ha ama uzun bi sure alcida kaldim alci donemim acayip aci gecti.

sukurler olsun ki acim onla kaldi suan hamd olsun o kadar iyym ki agrolrmdan sekmemden kurtuldum ve cok iyym Rabbim bu sekil herkesin yuzune gulsun inlsh.sizlere sunu soyleyblrm guclu olun umudnzu yitirmeyin psikljinizi daima yuksek tutun kendzi neye sartlrsnz o sekil ilerlersnz bende oyle yaptim cok aci cektim ki bi Rabbim bilir ama degdi hamd olsun

Ha ama sunuda belirtmek istyrm kimyese amlyt olun diyemiyrm cunku gercktn cok korkuyrm yasadiklrm aklima geldikce aman diyrm kimse cekmesin uc aya yakin alci donemi sonra yine aylrca yatalak halde kaliysnz ve bacagim aman yerinde cikti aman soyle oldu boyle oldu ben amlyt oldm yerde kaldim ayrlaca ve hemen hemen hergun rontgn cektrydum en ufak bsyde aman bacagim yerinden mi cikti korkusu sonra bide sizinle beraber size bakanlar yani onlarda cok aci cekiyolr ve bunun bide maddiyat kismi var tabi.benim yasadiklrm bunlardi ve iyilsme surecim cok zamn aldi dedgm gibi degdi ama omrumdende omur gitti anlayacgnz her babayigdn harci degil bu acilara katlnmak Rabbim yeni amlyt olanlra sabir versin guc versin tez zamnda iyislmeyi nasip etsin

Ahmet Bey çok geçmiş olsun. Sakın degneklerinizi bırakmayın 3 ay iyileşme süreci var yani protez yerindeki vücudun onarımı bu sürede tamamlanıyor. Şimdi bırakırsanız ileride sorun yasarsiniz

İnterka Merhaba öncelikle geçmiş olsun ...benim yazılarımı okumanızı tavsiye ederim bir sağlıkcı olarak zamanı geldiyse ameliyat olmanızı öneririm. Asla o ağrılara yaşamaya değmez ne kadar ömrümüz olduğunu biliyormuyuz ki bekleyip acı cekelim....iyi düşünüp karar verin....

gokcesydn
Arkadaşım 6 önce oldum total kalça protezi sigortam yoktu genel sağlık sigortasindan yararlanıp oldum bi kuruş para vermedim ..amasya devlet hastanesinde op dr mustafa usta ..on numara doktor ne agrım ne sizim oldu herkezin bünyesi doktoru bir değil..sadece bu ameliyatı olacak arkadaşlara tavsiyem kimi profesör dr bulup parasını verip oluyor ama bundan bile mennun olmayanlar var halen ..dicegim şu ki doktor bile şanş kimisi çok iyi der kimisi kötü bunları yaşadık gördük..allah'ım a şükürler olsun ki benim karşıma mustafa usta gibi doktoru çıkardı..herkeze geçmiş olsun tekrardan

Adige5500
Samsun medicana hastenesinde soy adı tokmak ismi aklıma gelmiyor çok iyi doktor olduğunu söylüyorlardı bi araştırın isterseniz ..ben amasyalıyım burda devlet hastanesinde ameliyat oldum op dr mustafa usta alaninda bir numara ağrı sızı sadece birgün oldu 1 ay sonra yardimsiz yürümeye başladım şuan 6 ay oldu çok şükür çok iyiyim ..bi araştırın bakın geçmiş olsun

Merhaba arkadaşlar.Yeni ameliyat olanlara geçmiş olsun,kararsizlara Allah ilham cesaret versin.Benim de bu 5. Haftam.Suan için herşey yolunda çok şükür.Degneksiz yuruyebilecegim hissine sahip olsam da ,tek değneği bir süre daha bırakmayacağım mine hanımın tavsiyesi üzerine.Ben Fmf hastasıyım,bunla alakalı ilaç, doz,ağrı düzensizliği yaşıyorum şuan.Onun dışında eklemle protezle alakalı bir şikayetim yok çok şükür.Hele hele eski ağrılarımdan eser yok.

Ben bu ameliyat olayına şöyle bakıyorum.Tamam belli bir ömrü var, bazı şeylere ömür boyu dikkat etmeniz yapmamaniz gerekiyor.Genc hastalar bundan dolayı doktorlar tarafından sogutuluyor ancak ne kadar ömrümüz olduğunu bilmiyoruz.Bu bir.İkincisi ise revizyon ameliyatı okadar da zor değil ve dikkatli yaşam hakinde bu ameliyat zaten belki de kaç yıl sonra gerekecektir.O kadar omrumuz var mi yokmu bilmiyoruz.

Agrisiz düzgün yürümek varken hiç gerek yokmuş bu tür kaygılarla otelemeye.İyilesme süreci ise, uyarılara yonlendirmelere harfiyyen uydugunuzda,vücudunuzu hafif tuttugunuzda ,beslenme ise dikkat ettiginizde kesinlikle çok kolay ve basedilebilir şekilde geçiyor. Egzersiz planına ve diğer dikkat edilecek şeylere uyabilecek bir iradeniz varsa ki bu zor birşey değil, iyileşme sürecini de hiç dert etmeyin derim.

Amasya'daki hekimi ben de duymuştum, yakın olan tereddüt etmeden gidebilir ,memnun çok hastası var.
Sağlıklı günler herkese

Şu an ben de 3. Haftamdayim. Yazdıklarıniza göre gidişattim aynı. Bana hiç hareket vermediler. Ayak bileğimi kendime doğru çekip bırakmaktan başka. Onu da ameliyat olduğumda söylemişti. Ben aklıma geldikçe yapıyorum. Fizik tedaviye gidecek miyim hiç bilmiyorum.

Arkadaşlar kimi seramik protez kimi metal protez çimentolu cimentosuzu var genelde 20 40 yaş arası seramik protez takılıyor ömrü uzun 25 yıl kdar tabiki kendinize dikkat etmek suretinte..büyük bir düşme olayı yada kaza yapmak darbe almak gibi durumlarda kırılma riski var ..tam protez oturana kadar kendinizi yormayın dikkat edin.

ben olalı 6 ay oldu tam doktorum egzersiz felan hiçbirşey vermedi agrım sizim birgün oldu sadece doktorum çok iyi alanında bir numara diyebilirim ..şuan eski halime tam anlamıyla döndüm diyebilirim herseyini yapıyorum tek yasak olan şey alçak yere ve alafranga tuvalete oturmamak..sabir işi ama sonu güzel oluyor takmayın kafaniza herşey zamanla dahada güzel oluyor inanın herkeze geçmiş olsun ..sorunuz olursa cvplarim

@AyEm67, egzersiz ve hareketler protez ameliyatı sonrası olmazsa olmaz bir şeydir diyebiliriz. Düzenli olarak verilen hareket ve egzersizleri yapmazsanız, kaslarınız yeterince gelişemez veya geç gelişir. Bu durumda walker ve bastonu bırakıp desteksiz yürüyüşe geçişiniz ve ayrıca eğer kısalığınız var idiyse aksamanızın geçmesi çok uzun zaman alır. Ancak her hareket herkese tavsiye edilmeyebilir. Bu konuda doktorunuzdan bilgi ve teyit alırsanız iyi olur derim.

@Crooz, sanırım hataen yanlış yazdınız. Alafranga değil alaturka tuvalet yasaktır.

Geçmiş olsun, sağlıcakla kalın...

mytuncer

Sevgili mustafa Seyfi benim soylediklerimi dikkate aldığın için teşekkür ederim. İyi olmana ve böyle düşünmene çok sevindim. İnşallah kararsız kalan arkadaşlarda bizden cesaret alıp kendilerine bir yol çizerler. SAĞLIKLA KALIN MUTLU OLUN

Merhabalar. 5 nisanda tek tarafli kalça protezi ameliyati oldum. Doktorum hiçbir hareket vermedi. Volkirla evde geziyorum sadece. Dizimi bukemiyorum cok üzülüyorum bu duruma. Dizim böyle kalirmi egzersizle duzelirmi yoksa. Tecrubesi olan paylasirsa çok sevinirim

Sanem başkan

Sevgili Sanem başkan öncelikle geçmiş olsun. Nerede ameliyat oldunuz bilmiyorum ama protez ameliyatının olmazsa olmazı egzersizler. Ben bir hemşireyim kendimde protez ameliyatı oldum .. Sizin kaslarınızı güclendirecek en önemli unsur egzersiz. Hatta siz 1. egzersizleri tamamlayıp 2. Egzersizlere gecme vaktiniz gelmiş .. dizinizi bukememeniz bundan sanırım.

Benim ve arkadaşların önceki paylasimlarini okursanız orada egzersizleri anlatmistik.ilk önce o egzersizlerle başlayın 15-20 gün sonra size iki ayliktan sonra olan egzersizleri veririm. Bu arada yaş kaç ve hangi çeşit protez takıldı ona göre size önerilerde bulunalim. .Sağlıkla kalin

@İzmirmine teşekkür ederim. 33 yaşindayim, seramik protez takildi.internette egzersizleri araştirdim fakat doktorum onermediği için yapmam yanlis olur diye düşündüm

İhmal edilmiş kalça çikiğina yapilan protez ameliyati diğer kalça protezi ameliyatlarina göre çok daha zor ve iyileşme süresi çok daha uzun oluyor. Bunu kendimde tecrübe ettim. Bazilari bir buçuk ayda kalktim iki ayda kalktim iyilestim ağrım olmadi vs gibi durumlarini anlatmişlar fakat her kalca ameliyati ayni değil. Yazilanlari okurken bunu göz önünde bulundurmayi unutmayin

Sanem başkan

Öncelikle geçmiş olsun.Elbette hemen her vakanın kendine özgü durumu ve iyileşme süreci oluyor.Hastanin yaşı,cinsiyeti,başka hastalıkları olup olmadığı,yapılan operasyonun niteliği ağrı ve iyileşme surecini belirleyenbazi önemli etmenlerdir.

Siz netten bulduğunuz ameliyat sonrası erken dönem egzersizlerini yapmaktan çekinmeyin hatta mutlaka düzenli olarak yapin.Nedir bunlar

-ayak pompası
-sirtustu yatar vaziyette bacak kaslarınızı sıkıp dizinizden yatağa baski yapın,ayni pozisyonlarda kalça kaslarınızı sıkıp 10sn tutup bırakın.
-yine aynı pozisyonda protezli bacağınızı yerden 30-40cm kaldirin 10 sn havada tutup bırakın.
-yine sırtüstü yatarken protezli bacağınızı yataktan kaldırmadan dizden kırıp kendinize çekin bırakın.
-ayakta bir sandalyeden tutunarak dizinizden yerden kaldırıp karnınıza çekin bırakın.

Bunları en az 20 tekrar şeklinde günde 3 periyotta yapın.Sonraki egzersizlerle ilgili Mine hanım size bilgi verebilir kendisiyle irtibata geçebilirsiniz.

Dizi bukemeyecegim diye birşey yok,yavaş yavaş ve her seferinde bir öncekinden daha ilerisini deneyerek dizinizi normal hareketine kavusturabileceksinizdir.İmkaniniz varsa bir sağlık kuruluşunda fizik tedaviye başlayabilirsiniz.Cok geçmiş olsun.herkese iyi bayramlar

Arkadaşlar iyi haftalar herkese.Bir sorum olacak klozet yukselticiyi ne kadar süre ile kullandınız? Doğru bırakma zamanı ne zamandır? Teşekkürler

MustafaSeyfi

ben 3 ay sonra bırakmıştım doktorum öyle söylemişti, aslında 2 ay sonra oturabiliyorsunuz ancak yerinden çıkma riski olduğu için 3 ay demişti.

Ben hiç kullanmadim. Boya göre kullanmak lazim sanirim diz kalçadan yukarida olmayacak şekilde

90 derece kuralı var demişti rahmetli doktorum nurlar içinde yatsın whatsapp konuşmalarımız hala durur silemedim

Merhaba mustafaseyfi bey klozet yükselticiği 2 ay kullanmanız yeterli. Bu arada Nasılsıniz daha iyisinizdir inşallah. .....

@İzmirmine

Teşekkür ederim hepinize arkadaşlar.

Sağolun Mine hanım.Protezden yana iyiyim çok şükür.Eskiye nazaran eklemimi kullanma kabiliyetim ve şikayetlerim arasında büyük fark var.

Fakat; daha önce belirtmiştim, ben aynı zamanda Fmf hastasıyım. Ameliyat öncesi yüksek olan crp sedim degerlerim, ameliyatta kortizon sayesinde düşmüştü.3-4 haftanın ardından tekrar yükseldi ve önceki şikayetlerim olan yoğun kas agrilarim ve ateş yeniden başladı.Bununla ilgili romotolog incelemesi sonucunda fmf tedavisi için kineret iğneye gecmeme karar verdiler.Bilenler bilir TNF grubu bir biyolojik ajandır ve sıkıntılıdır bu iğneler.ama başka carem yok malesef.Simdi bakanlık prosedürlerinin tamamlanmasını bekliyoruz.Herkese sağlıklı günler dilerim

Geçmiş olsun inşallah iyi olursunuz. Daima moralinizi yüksek tutun...Sağlıkla kalin

Özelden isim ve irtibat bilgisini gönderdim. Tekrar geçmiş olsun...

Fahri erdogana gittim.umut verici konustu.fakat fiyat oldukca yuksek malesef suan karsilamam mumkun degil.bir de ailem amaliyat olmami istemiyorlar.daha kotu duruma dusmemden korkuyorlar.yani hersey suan cok ters durumda.ama hoca guven verdi.temkinli akli basinda biri.bana yardim etmek istedigi belliydi.olmam gerektigini skalyoz olustugunu ve ilerlemesinden dolayi daha cok sorun yasayabilecegimi belirtti.iki kalcanin da olmasi gerekiyormus.yaklasik 50 bin gibi bi rakamdan soz ediliyor.hadi verdik olduk diyelim.ya ilerde bisi olurda tekrar amaliyata girmem gerekirse yine bu kadar para vs... olmak cok istiyorum ama.sanki hersey bana engel...

Arkadaşlar merhaba. 11. Haftadayim. Yüksek sesle konuşunca, karın kaslarimi sıkınca ameliyatlı bacagin kalça lobundan,bacak arka adelelerine doğru adele ağrısı yaşıyorum.Benzerini yaşayan oldu mu?Fikriniz nedir vücudu kastigim zaman diyaframı büyük nefeslerle kullandigimda rahatsız edici can yakıcı boyuta ulaşıyor

Selamün aleyküm arkadaşlar Ankara Bülent erdemli ye hiç protez amaliyatı olanlar var mı ?

Üst Alt