Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Vergi indirimi ile emeklilik başvurusu kaç ayda sonuçlanır?

@deasn12, hmmm mayıs'ın 29'da müracaat ettğim için Mayıs aynıda hak ediyorum öylemi? Bende diyorum kendi kendime 12 güne bu nasıl oluyor diye hatta bayram ikramiyesinidemi yatırdılarki diyordum kendi kendime bunu bilmiyordum valla :) ya ben bu siteden sizin gibi tecrübeli arkadaşlar sayesinde çok şey öğreniyorum allah hepinizden razı olsun.

@deasn12, peki kafama bir şey takıldı madem Mayıs ayını hakediyorum da neden 25 günlük yatmış onuda izah edermisiniz rica etsem

Çalışmıyorsanız yazdığımı dikkate almayın. Sizin için değişen birşey olmaz.

@Hkmp_ICD yani 2 Mayıs'ta başvuru yapsam Mayıs ayı maaşım yaniyor mu ? Burasını anlamadım

@kaybedenler kulübü..,@deasn12, size bir soru daha sormak istiyorum az önce iş bankasının müşteri hizmetlerini aradım tahsis numarası hakkında net birşey diyemedi SGK arayın diyor ama bizim Bilecik SGK tel ile ulaşmak imkansıza yakın gibi bir şey ben müşteri temsilcisine ayın 10 da emekli maaşımın benim hesabıma aktarılması için onay verdim o sistemde görünüyormu dedim daha SGK onay vermemiş dedi o zaman bu bayram ikramiyesi yine benim ilk yatan mebla gibi TC mi yatar durum onu gösteriyor sanki

Mayıs ayı 31 gündür. Pazar günü dahil edilmeden 26 gündür. Sizler 28 mayıs başvuru yaptığınız için pazar günü dahil olmadan 22 günlük odeme yapılmıştır. En düşük emekli maaşınız 10.000 olduğu için;
Günlük ödeme 384.62 x 22 gün = 8449 TL ödeme haketmiş oluyorsunuz.
Şunu lütfen unutmayın 4A emeklilikte her zaman 26 gün dikkate alınarak hesaplama yapılır. Pazar günü dahil edilmez.

Son düzenleme:
Rica ederim. Allah sizden de razı olsun.

@deasn12, az önce bir soru sormuştum ama farketmediniz sanırım:) ben maaşın kendi hesabıma geçmesi için onay vermiştim ama daha SGK o onayı okeylememiş iş bankası müşteri hizmetlerine sordum az önce o zaman bu ikramiye yine TC me yatacak değilmi ilk yatan para gibi

@kaybedenler kulübü..,

Sizlerin tahsis no çıkmaması imkansız baktınız mı ayrıntıya. Banka onayı verilmediği için evet TC numaranız ile çekebilirsiniz. Ama hangi gün bu önemli.

@deasn12, ah hocam benim için imkansız diye bir şey yok olmayacak herşey bu 11 aydan beri oluyor bir uğursuzluk var yakamı bırakmıyor inanirmisiniz 11 aya yakın bir süredir emekli olmak için uğraştım e-devlet ten emeklilik detaylarıma bakıyorum ama ora ne yatan para, ne yatan banka ve nede şubesi görünüyor hepsinin önünde tre koymuşlar tahsis numarası diye de birşey yok tabi:)

Mayıs ayı maaşım yanıyor mu demişsiniz. Mayıs ayı için maaş hak etmiyorsunuz yasaya göre.

Emekli aylığı başvuruyu takip eden ayın başından başlıyor. Kural bu şekilde.
Siz emeklilik şartlarını 2 Mayıs ta dolduruyorsunuz. Aynı Mayıs ayında başvuru yaparsanız 1 Haziran dan itibaren maaş hesaplanır.
Emeklilik şartlarını 2 mayıs da doldurdunuz ama diyelim ki başvuruyu haziran ayında yaptınız. Bu durumda 1 temmuzdan itibaren maaşınız hesaplanır. Geriye dönük olarak Haziran maaşını isteme durumunuz yok bildiğim kadarıyla.

@Hkmp_ICD Sanırım yanlis biliyorsunuz ,ben toplu olarak yatıyor diye biliyorum,sizin dediğiniz gibi olursa eğer çoğu kişi hak kaybına uğrar

@kaybedenler kulübü.. kardeşim @deasn12 arkadaşım yukarıda açıklamış bilgin olsun tahsis numarasına edevlet'den ulaşabilirsin.

@samedo99 kardeşim 1 mayıs tatil olduğundan 1 mayıs sonrası istediğin tarihde başvursan kaybın olmaz mayıs ayı birikmiş maaşını alırsın ilk etabda sonrası haziran da normal maaş almaya başlarsın bu zaman zarfında sanırım primin eksık onu tamamlarsın enflasyon zamından yararlanırsın temmuz ayında da bilgin olsun.

Son düzenleme:
@samedo99,

Bir kişi emeklilik şartlarını sağladığında o kişiye otomatik olarak maaş bağlanmıyor. Ya da maaş talebinde bulunduğunda, siz 1 sene önce şartları sağlamışsınız, biz size geriye dönük 1 yıllık maaş veriyoruz denmiyor. Başvuru tarihinden sonraki ayın başından itibaren maaş hak edilmeye başlanıyor.
Benim bilgilerim bu şekilde, yanlış olduğunu sanmıyorum ama olabilir tabi, herkes herşeyi bilemez. Okuduklarımdan bunları çıkarttım.

@yoksul teşekkürler üstad,primim eksik değil 4024 günüm var sigorta süresini bekliyorum.Primi bu sekilde bırakacağım

Merhaba herkeze bende böbrek nakli oldum sigorta girişim 2010 pirim 3850 vergi inidirimide alıyorum.Şimdi nakilli bir arkadaş vergi ile olsan bile 2008 sonrası emekli olunca çalışamassın dedi.? Özelde çalışıyorum

@kaybedenler kulübü..,
E devletten arama motoruna
sosyal güvenlik kayıt belgesi sorgulama diye yazarsanız oradaki linki tıklayın emekliliğinizle ilgili bütün bilgiler çıkıyor bir deneyin

@kaybedenler kulübü..
sgk sicil numarasıyla aynı değil yukarıdaki detayları girdiğinizde orada tahsis numarası çıkıyor çıkan tahsis numarasının son rakamına göre maaş gününüz belli olur 👍

4A SSK EMEKLİ MAAŞI ÖDEME GÜNLERİ

Tahsis numarası son rakamı 9 olanlar ayın 17'sinde,
Tahsis numarası son rakamı 7 olanlar ayın 18'inde,
Tahsis numarası son rakamı 5 olanlar ayın 19'unda,
Tahsis numarası son rakamı 3 olanlar ayın 20'sinde,
Tahsis numarası son rakamı 1 olanlar ayın 21'sinde,
Tahsis numarası son rakamı 8 olanlar ayın 22'sinde,
Tahsis numarası son rakamı 6 olanlar ayın 23'ünde,
Tahsis numarası son rakamı 4 olanlar ayın 24'ünde,
Tahsis numarası son rakamı 2 olanlar ayın 25'inde,
Tahsis numarası son rakamı 0 olanlar ayın 26'sında yapılıyor.

Son düzenleme:
@Brs55, dün tahsis numaramı öğrendim:)

Tahsis numara'mın sonu 8 ile bitiyor maaş günüm ayın 22 si oluyor ve ikramiye ise ayın 13 de yatması gerekiyor fakat ikramiye yatmadı 170 aradım iki sefer bakalım aynı şeyimi diyecekler diye ikisindede aynı şeyi söylediler hesaplanma aşamasındaymış peki ayın 10 da iş bankasına bir miktar para yattı o neyin nesi dediğimde o içerde biriken maaşımmış siz SGK arayın daha iyi olur dediler bu BİLECİK in SGK sına telefon ile ulaşmak imkansız ya açmıyorlar yada açıp avizeyi kenara koyuyorlar kaç defa cimere şikayet ettim ama nafile devlet ile uğraşması hakikatten çok zor hem iş bankasına ilk ödemeyi yapıyorlar sonra ikramiyeyi yatirmiyorlar nekadar saçma bir durum bakalım bu ayın 22 de ne olacak çok merak ediyorum maaşım yatacakmı + ikramiyem çok merak ediyorum...

Son düzenleme:
@kaybedenler kulübü.. @deasn12 @yoksul @samedo99

Arkadaşlar selamlar. Son mesajdan sonra konuyu tekrar Microsoft un yapay zekasına sordum. Aşağıda sorumu ve cevabı görebilirsiniz. Konu sizin bildiğinizden farklı. Emekli maaşı peşin yattığı için (yani önümüzdeki 1 ayın maaşını SGK peşin yatırdığı için) siz sanki emekliliğe başvurduğunuz ay için maaş aldığınızı düşünüyorsunuz. Halbuki sonraki ayın maaşı veriliyor size, peşin olarak.

Sonuç itibariyle cebinize giren parada değişen bişey olmuyor, ancak doğrusunu yazmak istedim. Allah gecinden versin, maaşınız yattı ve ertesi gün vefat ettiniz diyelim. Maaş peşin yattığı için ölüm tarihinden itibarenki dönemi kapsayan 29 günlük maaş mirasçılardan talep ediliyormuş, öyle okudum.

Soru: türkiyede emeklilik maaşı ne zamandan itibaren hak edilmeye başlanır

Copilot cevabı:

Türkiye’de emeklilik maaşı, çalışanların belirli koşulları yerine getirdikten sonra hak kazandığı bir ödemedir. İşte bazı önemli noktalar:
  1. Emeklilik Başlangıç Tarihi: Emekli olmak için başvuruda bulunduktan sonra emekli maaşı bağlanma süresi ortalama olarak 1.5 ile 2.5 ay arasında değişebilir. Ancak emekli maaşının hangi tarihte başlayacağı kesin olarak belirtilir. Başvuru yapılan ayın ertesindeki ilk günden itibaren emekli maaşı birikmeye başlar.
  2. Emekli Maaşı Ödeme Takvimi: Emekli maaşları tahsis numarasının son hanesine göre yatırılır. SSK’lı emekliler her ayın 17-26’sı arasında, Bağ-Kur’lular ise her ayın 25-28 arasında emekli maaşı ödemesini alır.
  3. İlk Emekli Maaşı: Emekli olmak için başvuruda bulunanların ilk maaşı, başvurulan ayın bitiminden sonra gelen ilk ayın başında ya da son haftasından itibaren yatırılır.
Bu bilgiler ışığında, emeklilik maaşınızın ne zaman başlayacağına dair daha kesin bilgi almak için Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile iletişime geçebilirsiniz. 🌟

@Hkmp_ICD Kıssa özet açıkladık arkadaşlar olarak detaya girersen işin içinden çıkamazsın sonuçta. Şöyle açıklayayım bilgi paylaşımı doğrultusunda bizim dediğimizde bu şekilde kardeşim daha dikkatli okursan anlıyabilirsini yanlış birşey yazmadık ayın son gününde başvuruldugundan işlemler daha çabuk sonuçlanır ve 1 sonraki ayın 1 itibaren aylık başlar ve tahsıs numarana göre maaşını alırsın ayın sonu başvurdugun zaman başvuru tarıhınde ay sonu oldugundan günlük ödeme yapılır bunun neresı açık deil kardeşim umarım yeterınce açıklayıcı olmuştur. ve ssk uzmanları şu şekılde der ayın sonunda başvurmak daha iyi diye emeklilik gününüze göre işlemler çok uzamaz ay sonu başvurulunca kıssa sürede gerçekleşirir gibi vs.

Son düzenleme:
@yoksul ama şöyle birseyde var şimdi ben 1 Mayıs'ta süremi dolduruyorum,neden Mayıs sonunu bekleyeyim bklersem Mayıs ayı yanmış olmuyor mu anlamadım vallah 🙃

@samedo99, valla bende hiç bir şey anlamadım 😀😀😀

@samedo99, sen hiç bekleme hemen müracaat et bence 😇

Dün 170 aradığımda hesaplama aşamasındaymış neyi hesaplıyorlar acaba çok merak ediyorum :) emeklilik maaşı 10 bin bayram ikramiyesi ise 3 bin aha alın size hesaplama 5 saniyede hem hesapladım hemde yazdım :) ulan zaten ayın 10 da para yatmış yatırın işte ikramiyeyede bayram günü cebimde harçlık olsun ama yokkkkk

@samedo99 kardeşim bak dikkatli anlayarak okumuyorsun sana mayıs 1 itibariyle başvurabilirsin yazdım sana orda arkadaş sordu detaylı açıkladım ayrıca yazdıklarımızı daha dikkatli okursanız bilgi kirliliği olmaz enazında ayrıca @kaybedenler kulübü.. kardeşim ne guzel dedin @samedo99 sen hemen başvur kardeşimin dediği gibi :D yarın git şaka bi yanada kardeşim senin sorunun cevabını yukarıda verdim detaylı yazdım tekrar okursan sevınırım cevap orada kıssaca 2 mayısda başvurabılırsın bırıkmış tutar sonra kı ay ıcınde maaşı alırsın .

Son düzenleme:
@Hkmp_ICD,
Tamam kardeşim sorun değil hayırlı günler .@deasn12 kardeşimin dediği doğru orada demek ıstediği ay sonu başvurdugumuzdan günlük ödeme yatar örnek eylul 28 dıyelım 3 vs 5 gun dıyelım ekım ayı ıtıbarı ıle 1 ınde maaş başlar tahsıs numarasına göre tam maaş alırsın ayın 22 26 vs tarıh aralığında.

@aksoye, bende 29.05.2024 te baş vurdum 10.062024 te iş bankasına ödeme yapıldı. Ama ikramiye yatmadı 😀

demekki her şehrin SGK sı farklı bir yol takip ediyorlar. Benimle tahsis no filan paylaşan olmadı:)

Üst Alt