Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

XXX TL'lik aracı ÖTV'siz kaç TL'ye alabilirim?

şu an Kasım ayındayız, 2010 bitmek üzere
Yine de MTV tüm yıl için mi alınıyor, sıfır araç alımlarında

sayın adsabey örnekli olarak açıklarsanız daha iyi öğrenmiş oluruz örnek 54000 tl lik bir aracın hesabını yaparmısınız. benim bildiğim yöntem ortalama oalarak 54000/1.37=39416 sizden ricam 54000 liralık bir aracı hesaplarmısınız hem böylece daha çok bilgi edinmiş oluruz

54 milyar ne arabası öyle... maşallah.

Biz elimizdeki aracı satıp b segmenti birşey istiyoruz
fakat kara kara da düşünüyoruz, özürlü aylığını keserler mi diye

Hayırlı olsun

adsabey;
Teşekkürler
bilmiyorum bilginiz vardır
Araç muayeneye gidecekmiş araç, engellinin kendisi de bulunmak zorunda mı
Genel uygulama nasıl ?

Neslihan2005;

Merhaba sultan focus titanium mu bende alacaktım ama vaz geçtim bana verilen fiyat ise 30.000 tl idi 2010 model için yani full olan için,ben hyundai i 30 cw aldım .

araç alırken çıplak fiyatı bulma yöntemini sorarsanız ,benim siteden yani engelliler bizden vede bayi ile görüşmelerimlede anladık ki bir aracın cıplak fiyatını bulmak için şu soruları sorun bayiye.

aracın normal fiyatı ama özelliksiz olanı sorun yani çelik cant açılır tavan,örnek vereyim şimdi aynı modelde birisinde çelik cant var diğerkisinde yok birisinde kilima var diğerinde yok yani anlayacağın alacağın modelin hiçbir özelliği olmayanın normal fiyatını öğren .

bu fiyattan örnek vereyim özelliksiz olan fiyattan ilk önce 500 tl çıkar bu fiyat 6 aylık bandrol fiyatı,daha sonra 1.18 böl,daha sonra da 1.37 böl ,daha sonra çıkan fiyata 1.18 ile çarp çıkan fiyat aracın çıplak fiyatı dır.bence böyle çünkü aracın full paketli olanın çıplak fiyatını bulamasıınız , kendi aldığım araçdan biliyorum normal fiyatı 44.800 olan aracın çıplak fiyatı 25.000 tl bende faturası var ordan biliyorum.

54000 araç ötv indirimi ile kaça gelir.
54000-500=53500 mtv çıktı. 53500/1,18=45338 kdv siz fiyatı.
45338/1,37=33093 aracın vergisiz fiyatı.
kdv yi eklersek satış fiyatını buluruz. 33093*1,18=39050 engelliye olacak fiyat budur

ama anlaşmanıza göre tertibat fiyatı eklenebilir. mutlaka proforma fatura alın ve aracın vergisiz fiyatını kıyaslayın. bayiler karını yükseltmek isteyebilir.

İşime yarayacaktır mesajım bulunsun teşekkürler.

çok karmaşık hesaplayama gerek yok satış fiyatı*0,73 ile aracın indirimli fiyatı ortaya çıkıyor

Vergi indirimi

Vw bir araba almayı düşünüyoruz 72 milyarlık araba ötv indiriminden sonra kaça düşer araba modeli tiguan 1.4 motor seçeneği

Vw tiguan 1.4 fiyatı

Vw tiguan 1.4 motoru almayı düşünüyoruz 72 binlik araç ötv indiriminden sonra ne kadar olacak

Öncelikle teşekkürler bu hesabı nasıl yaptınız bunu paylaşırmisinız ve yeni passatmi tiguanmi arasında kaldım herkes fikrini yazarsa sevinirim

%35 ötv yi cıkarıyosun. ikisi apayrı araba bri suv digeri bildigin binek. millete yukardan bakıp kafa tutmak istiyorsan tiguan al derim..

ben araba alacakken çok gezdim. şunu unutmayın yada iyi dikkat edin. çogu bilmiyor. bilense bazıları optionel olan şeyleri çıakrtıp yalın halde %37 sini çıkartıp hesaplayıp üstüne optionel oalnları ekleyip öyle fiyat çıkartıyorlar sonra neden bu hesap böyle çıktı dememeniz için iyi araştırın eger optionellerin içinde oldugu ve %37 si çıakrtılarak hesap yapılyıorsa bence çok uygundur. ama dikkat edin ya bilgisizlikyanda yada işin uyanıklıgına kaçıp istemediginiz fiyatları size çıakrtabilirler

Kafa karıştırmadan söylemek gerekirse size sunulan fiyatı 0,73 ile çarparsanız inidirmli fiyatını rahatlıkla bulabilrsiniz. İndirim oranı yaklaşık %27 olarak çıkmaktadır.

Örnek hesaplama:
Satış fiaytı 100 olsun, bu fiyat üzerinden önce %18 KDV sonra kalan üzerinden %37 ÖTV'yi düşüyoruz. Daha sonra çıkan tutara tekrar %18 ekliyoruz. 100 /1.18=84.75
84.75/1.37=61.85
61.85x1.18=73
100 Tl lik aracın ÖTV indirim ile size gelişi 73 TL olmaktadır.

arabanın fiyatı bölü,bir virgül otuzyedi,eşittir arabanın ötv siz fiyatı.

72000/1,37=52554

Merhaba

yukarıda bahsedilen konu tarihi biraz eski. şuan itibarıyle %90 özürlü olan bir kişi nekadar indirim olur.

örneğin. 34 000 tl 0 fiyatıo olan bir araç 12 580 tl indirim olurmu ?

hayırlı geceler öncelikle
bende %70 engelliyim araba almayı düşünüyorum
45 bin lira normal satış fiyatı olan araçta % kaç indirim oluyor
ne kadara kadar fiyatı düşüyor
eğer yardımcı olursanız sevinirim

Selahattin bey önce 45000/1.18=38135
38135/1.37=27836
27836*1.18=32846-bandrol yaklaşık 32000 tabii ki bayiden birde indirim alacaksınız alabilirseniz birkaç bayiye fiyat sorun ama hesaplama böyle

örneğin alacağın araç 20.000 lira 20.000 i 1,18 e bölüyosun. çıkan sonucu1,37 ye bölüyosun. çıkan sonucu 1.18 le çarpıyosun. aracın indirimli fiyatı çıkıyor. sonuç olarak 14.600 liraya gelir araç sana

Evet alperen bey aynen hesaplama bu şekilde yanlız bandrolü düşeceksin pazarlıkla 14bine alınır

selam arkadaşlar annem %74 ağır özürlü araba alsak ötv den yaraalanma imkanımız nedir((aslında sunu söylim annem %90 fazla alması lazımdı çünkü hem alzhemir hemde tek gözü yok bide malum yaşlılık)) Not: arkadaşım agır özülrü olduktan sonra alabilirsiniz demişti yani ötv den yararlanilbiarsiniz demişti şimdiiden teşekkürler...

By-34 hayır alamazsınız çünkü ya %90 ve üzeri ya da ortopedik özürlü olması lazım

cdisci;

çok sağolun cemil bey epey faydalı bilgilendirme oldu. Güzel indirim oluyormuş bu hesabı alacağımı düşündüğüm araçlarda uygularım.

illa %90 olcak neyse artrık yapıcak bir şey yok teşkkeürler..

çok sağolun bilgilendirmeler için
ancak şunuda merak ediyorum benim engelim ortopedik değil yani tertipatlı araç almayacağım bu şekilde alabiliyoruz değil mi
yani bu indirimde sadece tertipatlı araç alacaklar mı yararlanıyor ya da % 90 üzeri engelliler mi?

Evet selahattin bey sadece %90 ve özrü olan ve ortopedik özürlüler faydalanabilir

selçuk

slm alüylüm kursun bakmayın ben özürlü işitme cihaz kullayorum az yüzle kac veriliyorum abim araba için söyiyorum

slkbsm;

Hiç birşey anlamadım fakat ötv den muaf olmak için en az yüzde kaç raporum olması gerekiyor diye soruyorsunuz sanırım.
Yüzdenin hiç bir değeri yok ötv den muaf olmak için.. Eğer özürünüz tertibatlı araç kullanmayı gerektiriyorsa, ötv den muaf olabilirsiniz
Ayrıca %90 ve üzeri özür oranınız varsa hiç bir şarta bağlı kalmadan ötv indiriminden yararlanabilirsiniz.

ötv indirimi

33.500 liralık araç ötv indirimiyle kaça malolur arkadaşlar?

Üst Alt