Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

18 yaşı dolduğu için 2022 maaşının kesilmesi ve yeniden bağlanması..?

samsunlu34

Üye
Konular
26
Reaksiyonlar
0
13 Ocak 2011 Güncel:

ben az önce aldım sonunda

ben 2007 yılında 2022den yararlanmak için evrak hazırladım evraklarım tamamlandı kısa bir süre maaş alabildim.
kısa süreli almamın sebebi 18 yaşına girmiş olmamdı.
18 yaşına girdiğimde maaş kesildi evrakların yenilenmesi istenildi kaymakamlıktan. bir kaç yeni evrak ile ankarada onaylanan raporumun devamı istenildi sanırım. hala bir sonuç gelmedi 4 ayı geçti gönderme süresi.
Durum Geçici durum da diyor hala. acaba ne kadar sürede cevap alabilirim ve maaşım tekrar bağlanır mı

bu sorularıma cevap arıyorum şimdiden teşekkür ederim ilgilenenlere.

Emekli Nevi : 18 YAŞ ALTI
Durumu : GEÇİÇİ, DURUMDA
Aylık Durdurulma Tarihi : 01/12/2009
Aylık Durdurulma Nedeni : 18 YAŞ TARİHİNİN DOLMASI

Samsunlu, 18 yaşından küçükken senin adına baglanan 2022 engelli yakını aylığı senin yakınına verilen bir aylıktı. Dolayısıyla o aylığı tekrar baglatman imkansız. Senin adına başvurduysan ve raporun hariç diğer evrakları gönderdiysen aylık senin adına baglanır. Bunun için gönderdiğin evrakları tam olarak tslim edip tmediğini şuradan teyit et:http://www.engelliler.biz/forum/202...basvurusu-icin-gerekli-belgeler-ve-surec.html

18 yaşını doldurdugun için artık başvuracagın aylık, özür oranına gore ya özürlü aylıgı ya da bakıma muhtaç özürlü aylığıdır. Bu aylıklar senin adına duzenlenecek ve muhtaçlık sorgulaması senin üzerinden yapılacak artık. Hiçbir yerde çalışmıyorsan aylık gelirin 98 TL'yi geçmiyorsa ve aktif sigortalı değilsen aylıın baglanır.
Evrak takipten alıntıladıgın o maaş tekrar baglanmaz. Tekrar ediorum o maaş yakının adına düzenlendi. Ve sen artık 18 yaşını doldurdugun için kndi adına başvurdugunda ancak aylık baglanır.

anladım ama şu var yaşım o zaman küçük olmasına rağmen o evraklar benim adımaydı ve maaş bağlanmıştı. bakım parası veya ailemden biri adına herhangi bi evrak değildi hepsi kendi adıma olan evraklardı. %70 raporum kaymakamlıktan bize birkaç evrak verdiler memlekette ve ikamet ettiğim yerde malım vs varmı diye imzalanması için vs. gelirim olmadığını gösteren kağıtlardı sanırım bu evraklarla o raporun tekrar işleme gireceğini söylediler bu yüzden sordum.

Bakıma muhtaç özürlü aylığı derken sosyal hizmetlerden ödenen bakım aylığını kasdetmedim. Özür oranı %70 ve üstü olan 18 yaşını geçmiş özürlülülere ödenen 2022 bakıma muhtaç özürlü aylığını kasdettim. Bu maaş 18 yaş altı maaşından yuksektir. 18 yaş altı maaşı rapor oranı kaç olursa olsun hep standart ödenir çünkü.
18 yaşından önce sana aylık baglanması imkansız. Çünkü 18 yaşından küçükler kndi adına aylık için başvuramazlar. Fiilen bakmakla yükümlü yakınları başvurur engelli çocugu adına. Özürlü raporu çocuk adınadır ama diğer evraklar yakını adına düzenlenir. Başvuran yakınının sosyal güvenlik araştırması yapılır, başvuran yakınının sigortası olup olmadıgı kontrol eidlir. Gelir sorgulamasında başvuran yakınının direkt geliri araştırırlı ama bunun yanında engelli çocugun ve başvuran kişinin eşinin de gelir sorgulaması yapılır. Bu araştırmalara gore sen küçük oldugun için senin adına kullanılmak üzere başvuran yakınına aylık baglanır. Ve aylıgını başvuran yakının çeker. Neyse bu hatırlatmayı yaptıktan sonra asıl konuya geçelim.
18 yaş altı aylıgı için kullandıgın raporun sürekli ise 18 yaşını doldurduktan sonra özürlü ya da bakıma muhtaç özürlü aylıgına başvurdugunda tekrar rapor istenmez senden.
Onun haricinde diğer evrakları hazırlayıp gondereceksin ve senin adına bakıma muhtaç özürlü aylığı talep edceksin. Yeni bir başvuru anlamına gelior bu.
Eğer sn kaymakamlıga gidip rapor hariç diğer evrakları hazırlamış ve teslim etmişsen, kendin için kendi adına 2022 aylıgı baglanmasını talep etmişsen ve 2022 almaya hak sahibiysen yani şartlara uygunsan aylıın baglanır.
18 yaş altı aylıgını devam ettirmez imkansız. Eğer memurlar 18 yaş altı aylgını yanlışlıkla yakının adına senin adına düzenlemişseler bile o aylıgı tekrar baglatamazsın. Çünkü 18 yaşını doldurmuş gorunuyorsun. Bunları hatırlatıyorum çünkü bu konuda yanlışlık çok yapılıyor.
Özetlemek gerekirse rapor hariç diğer evraklarla birlikte kendi adına özürlü aylığı talep ettiysen şartların da uygunsa aylık baglanır sana. Bu yepyeni br aylık yani. Önceki 18 yaş altı aylıgıyla alakası yok artık.
Evrak takipteki sorgulamanda emekli nevi karşısında 18 yaş altı aylıgı gorunmemesi lazım. Sen hiçbir şekilde 18 yaş altı aylıgını dvam ettiremezsin.

Hakan, 18 yaş dolduğunda yukarıda Kalem'in yazdığı gibi -eğer 2022 maaşı alırken beyan ettiğin rapor Sürekli ibareli idiyse- sağlık raporu hariç diğer tüm evraklarla yeniden başvuru yapacaksın. Yamışsın da zaten... Bence 150 numaralı BİMER'i ara ve başvurunun ne aşamada olduğunu öğrenmeye çalış...

evrak tahsis servisine gönderildi.

adszjaw.png

Yukarıdaki grafiğe göre iki gün önce evrak tahsis servisine gönderdilmiştir diyor. bunun manası nedir?(tahsis dediği maaşımımı verecekler?) bu grafiğe göre maaşım tekrar bağlanırmı?

tahsis servisine gönderilmiş olması olumlu bir durum ve bağlanma olasılığı yüksek görünüyor

aylığım bugün itibari ile bağlandı. kimliğim ile alabilirmiyim yoksa kartmı gelecek. birde 3aylık değil her ay verılecek dıye bısey duymustum acaba doğrumu yoksa eskısı gıbı 3ayda 850tl civarımı yine?

tanıtım kartı uygulaması kalktı..
ilk ödeme emrinin gelmesini bekliceksiniz..
evrak takibi sayfasından takipte kalın..
ilk ödeme emri geldiğinde kimliğinizle PTT şubesinden alabilirsiniz..
gözünüz aydın..
ayrıca her ay uygulaması diye birşey yok..
3 ayda bir alınıyor 2022 maaşları..

2022

kalem .arkadaşım yazdığın çok bilgilendirici şeyler.ama bazı uygulamaları dile getirmek istiyorum.bu uyulamalar yer yer değişiyormu.yoksa standartmı yoksa kanun böylemi.tanıdığım birçok insan 2022 yede yeşil kartada bekar iseler babasının adına kayıt yapılıyor.halbuki 18 yaşından büyük insanlar medeni kanuna göre reşit sayılırlar.hal böyle olunca babnın malı sanki onunmuş gibi
muamele yapılıyor.halbuki onun o mal üzerinde hiç bir hakkı yok peki bunun çaresi ne kanun önce veriyo sonra tekrar alıyo.yeşil kart uygulamasındada öle .bekar ve 18 den büyük isen baba adına kayıt yaptırıyosun sonra incelemede malı var gözüküyo halbuki o malı sahiplenme gibi bir hakkı yok çünkü baba sağ helede huysuz biriyse zaten öle bir şansıda yok.şimdi özürlü bekar olan biri nasıl sağlıktan faydalanacak.babadanda yardım görmüyorsa nasıl olacak.babasının ölmesinimi bekleyecek.bu uygulamaları dile getiriyorum çünkü etrafımızda bu yüzden mağdur olan insanlar var.çaresizlik içinde bürokrasiyle uğraşıyorlar.

Samsunlu, evrak takipte ilk ödeme tarihi göründükten sonra en geç on gün içinde toplu paranız Zıraat bankasına yatırılır. Paranız bankaya yattıktan sonra zaten evrak takipte online ödeme miktarı ve tarihi görünür. Bu şekilde online ödeme tarihi göründükten sonra bankaya gidip paranızı çekebilirsiniz.
Banka çalışanları, paranın hesabınıza yatmadığını söylese bile ısrarcı olun. Çünkü parayı bekletebiliolar. Yani kağıt gelmesini beklemenize gerek yok.
İlk dönem maaşını da Mart ayında pTT'den alırsınız.

ceyrantirikci;
İlgili Yönetmelik'te 4. madde der ki:
"...
[FONT=Times New Roman]ç) Kanunen bakmakla yükümlü kimsesi bulunmayan: 22/11/2001 tarihli ve 4721[/FONT]
[FONT=Times New Roman]sayılı Türk Medeni Kanununun 364 üncü maddesine göre tespit edilecek hiçbir yakını[/FONT]
[FONT=Times New Roman]bulunmayan veya bu kapsamdaki bir veya birden fazla yakınından toplam olarak, 2022[/FONT]
[FONT=Times New Roman]sayılı Kanunun 1 inci maddesinde belirtilen tutara eşit veya daha fazla tutarda nafaka[/FONT]​
[FONT=Times New Roman]almayan veya alması mümkün olmayanları,[/FONT]
[FONT=Times New Roman]...[/FONT]
[FONT=Times New Roman]f) Nafaka yükümlüsü: 4721 sayılı Türk Medeni Kanununun 364 üncü maddesine[/FONT]​
[FONT=Times New Roman]göre tespit edilen yakınları,[/FONT]
[FONT=Times New Roman][/FONT]
[FONT=Times New Roman]Bu yönetmelik TMK 364. maddeyi dayanak alıyor. Bu maddeye göre tesbit edilen nafaka yükümlüsü yakınların gelirleri de muhtaçlık tesbitinde dikkate alınıyor.[/FONT]
[FONT=Times New Roman]Eğer engelli birey aylık nafaka yükümlüsü yakınlarından sınırı geçen miktarda bir yardım almıyorsa ve bu yardımla birlikte toplam aylık geliri sınırı geçmyorsa 2022 aylığından faydalanır. [/FONT]
[FONT=Times New Roman]Eğer gelir sorgulamasında nafaka ykumlusu yakınlarından alabileceği yardım miktarı fazla tesbit edilmişse ve aslında yardım almıyorsa itiraz edebilir ve mahkemeye başvurabilir.[/FONT]

Kalem:
Ödeme Tarihi : 27/12/2010 Ödeme Durumu : TARİHİNDE İLK AYLIK ÖDEME. Online Ödeme Tarihi : 08/09/2008 Online Ödeme Tutarı : ...............
Online Ödeme Açıklama : TARİHİNDE ÖDEMENİZ ZİRAAT BANKASINA GÖNDERİLMİŞTİR.

bu şekil yazmasına rağmen dün gittim ödeme yok dediler. demekki bi dahakine bayağı ısrarcı olacağız : )

Orada yazan online ödeme tarihi 18 yaş altı aldıgınız maaşa, 2008 tarihine ait. Yakında online ödeme tarihi güncellenir. Online ödeme tarihini gördükten sonra bankaya gidip paranızı çekebilirsiniz. Dediğim gibi biraz sorun çıkrıyorlsr ama ısrarcı olursanız toplu paranızı alırsınız.

Ödeme Tarihi : 27/12/2010
bu tarih işimizi görmüyomu yanii gitsem alamıyomuyum

Hayır, henüz paranız zıraat bankasına yatmamış. Paranız zıraat bankasına yatırılınca online ödeme tarihi ve online ödeme tutarı gorunur. Ondan sonra gidin bankaya.

ablacım özür dileyerek soruyorum artık lütfen kızma
Online Ödeme Tutarı: eski ödeme değil değişti yeni ödeme çıktı burda ondan diyorum
(resimdeki o kısımları kendim silmiştim ben:)
İşlem Tarihi : 01/10/2007 İşlem Açıklama : 94922KARAR NO'SU İLE
Ödeme Tarihi : 27/12/2010 Ödeme Durumu : TARİHİNDE İLK AYLIK ÖDEME.
Online Ödeme Tarihi : 08/09/2008 Online Ödeme Tutarı : 1814.4
Online Ödeme Açıklama : TARİHİNDE ÖDEMENİZ ZİRAAT BANKASINA GÖNDERİLMİŞTİR.

Hayırlı olsun. En yakın Ziraat Bankası Özel İşlem Şubesine gidin. Hesabınız aktif hale gelsin. Sonraki dönemlerde istediğiniz PTT Şubesinden alabilirsiniz.

Ablacım, ne kızacagım:) Bu arada hayırlı olsun:)
Kafam gitmiş "hayırlı olsun" demeyi unutmuşum özür. Saolsun aklımı başıma ernesto getirdi.
ilk ödme tarihin 27.12.2010. Bundan sonra 2010 taihine ait online ödeme tarihinin gorunmesi lazım. Ama geçen bir uyemizin ekranında da online ödeme tutarı değiştirilmiş ama online ödeme tarihi değişmemişti ekranda. Eğer sende de boyle olmuşsa eski bilgiler değişmiş ve online ödeme tutarı guncellenmişse git tabi ki bankaya. Bu durumda alabilirsin paranı. sadece banka hemen vermek istemez, dogru ekrana bakmasını söyler durursun ya da başka şubeye bakarsın.
Yalnız şunu da hatırlatayım genelde ilk ödeme tarihinden en geç on gün içinde zıraat bankasına para yatırılıyor. Şu an aradan iki gun geçmiş. Bu kadar kısa sürede parayı bankaya yatırmışlarsa çok iyi.

Durumu : AKTİF
diyor zaten

cuma gün tekrar baakcağım bankaya

hayırlı olsun..
bende başvurdum bakalım :(
bekliyorum cevabı..

son olarak şu resmi göstereyim Kalem:
o aynı sorunu yaşayan arkadaşla aynı heralde sanırım :)

aaaox.png

Ziraat Bankası Özel İşlem Şubesi'ne gidin. Ve yeni diye belirttiğiniz yerdeki miktarı alın. hesabınız aktif hale gelecektir. Daha sonraki dönemlerde istediğiniz PTT Şubesi'nden alabilirsiniz. Tekrar hayırlı olsun..

Evet, bu durum ilginç. Aynı durum bahsettiğim arkadaşta da mevcuttu. Neyse sen cuma gunu git bak, iyice ısrarcı ol buradaki bilgileri online para tutarının gorundugunu soyle almaya çalış, olmadı başka şubeye bak. En kötü ihtimal pazartesi alırsın inşallah.

tamamdır hepinize çok teşekkür ederim.
Allah tüm bekleyenlere sabrını versin nasip etsin inşallah.

özel işlem şubesi nedir yahu :) normal bildiğimiz ziraat bankası şubelerinden alamıyormuyuz?

Paranız yatmışsa zıraat bankasının her şubesinden çekebilirsiniz tabi ki. Özel işlem şubesi şart değil. Fakat bu şubenin işleyişi hakkında bilgim yok. Sizi oraya mı yönlendirdiler yoksa? Hayırdır, niçin sordunuz?

@Ernosto arkadaşım buradan al demiş benimde kafam karıştı zaten bugünde gittim ödeme yok dediler yine :)

Üst Alt