Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Aklımdan düşünceler geçiyor. Vesvese mi değil mi?

Ahmet T

Aktif Üye
Konular
61
Reaksiyonlar
77
büyük yerlere gelecem düşüncesi hayalini kurma sen büyük yerlere geliceksin öyle küçük işlerde çalıştırmayız seni sesleri insanları cennete alacam düşüncesi ve hayalini kurma aliemi büyük yerlere getirecem düşüncesi ve hayalini kurma
çok mu vesvese alıyorum nedir bu sizce ne <*

O değilde olayları kafanda çok fazla büyütmek nedir acaba ? Küçücük bir meseleyi kafanda büyütmek ve içinden çıkılmaz bir hale dönüştürmek başıma çok geldi kafaya taktığım için pireyi deve yaptığım çok oldu .

Boş durmaktan canın sıkılmış. Zihnin oyalanacak şeyler üretiyor.

İş bulup çalış. Yapamıyorsan hobi ve meşgale edin. İlgi alanlarına göre bir şeyler yap.

Bende paronoya olmaya başladım galiba garip takıntılar çıkmaya başladı. Doktorumdan randevu alıp konuşacağım.

Senin kafanın içinde birileri konuşuyo anladığım kadarıyla. Birde sen üstüne hayal kuruyosun. 2side vesvese değil bunların. Vesvese ağız gibi değildir ağzını istediğinde kullanırsın ve cümle kurarsın ama beyin öyle değil bazen istemediğin şeyler aklına gelebiliyor. Yani korktuğun bir hakaret küfür vs olabilir bunları aklına getirmemeye çalışırsın ama bazende bişey hatırlatır veya korkutur ve aklına gelir buna vesvese denir.
Kafanın içinde birisinin konuşması net psikozdur ( gerçek mi veya hastalık mı onu ben bilemem) Güzel hayal kurman ise senin bilinçli yaptığın birşeydir oda vesvese değil.
Vesvese de 2ye ayrılır birisi nefsi vesvese biriside imanın kuvvetinden gelen vesvese. Ben cinleri gördüğüm için yaratıcı olgusu bende çok güçlü olduğu için ben imanın kuvvetinden vesveseye giriyorum. ALimlerde hep böyle diyo peygamberler zamanında da hep vesvese varmış ve vesveseye girene peygamber hiç korkma sen doğru yoldasın diyolarmış biçok yerde var. Ama böyle bi sıkıntı var bende maalesef ben sonsuz cennete giderim diye amel işleyemiyorum he yaratıcı bunu yapabilir mi ? tabikide yapabilir sonsuz cennette sonsuz cehennemde yapabilir. Ama bence kuranın birçok okunma şekli var ve insanlar sonsuz zevkte veya sonsuz acıda kalmıycaklar gibi bi düşüncem var. Bu benim düşüncem belki bende değişirim zaten pervane gibi oldum ne olcak bilmiyorum ama görücez...

çalışabilir miyim sizce ? ama okul okumadım
evde kafayı yiicem

Olmaz.... bu kafadaki düşünceler bir dönem benide çok rahatsız etti. bunun adı psikozdur. psikiyatriye gittim bana bir ilaç başladı sadece birkaç hafta sonra karanlık bir odada ışıgın açılması gibi düşünceler kayboldu. karakterimiz ,düşünce yapımız hatta talihsizliğimiz sandığımıız çogu şey beynimizdeki biyokimyasal reaksiyonlardan ibaret ve uygun tedaviyle uçurumun kenarından yeşil ovalara doğru yol alıyor insan. hepsi bu.

Benimde aklıma geçmişte tanıdığım hiç sevmediğim iki kişi geliyor sürekli ağzının payını verdim hatta ikisinden birine tekme tokat daldım bile ama 2014 yılından beri görmediğim bu tipler sanki hala benim hakkımda konuşuyor hakaret ediyor gibi geliyor sinir oluyorum aklıma geldikçe nedir bu nasıl kurtulurum bu düşünceden .

Arkadaşlar bu durum ruminasyon yani düşünce geviş getirme olarak geçiyor.İlaç ismi vermek doğru değil ama DOKTORUNUZA solian adlı ilaçı sorun

beyni doqru seylerle beslememekten kaynakli sanırım...sonra beyin kontrolden çıkıp üretmeye baslar bisileri...o nedenle kontrol hep bizde olmalı...yani kontrolü kaybetmemizi saqlamaya çalışan yanlış dış etkenleri qörme duyma alanimizdan ciddi bi şekilde cikarmaliyiz...yoksa seni yanlış dış etkenler oyuna qetirip beyninde paranoya oluşmasına bile sebep olabilirler...sloqanimiz şu olmalı...kontrol bizde ...🔥

Birşeylere karşı mücadele ederek ölmek kısa yolu seçerek ölmekten çok daha onurludur. Yani dünya hayatı milyon sene değil ki ölelim. 1 asır bir insan için bişeyleri çözmek umut etmek için çok güzel bi zaman bunu değerlendirmeliyiz.
Ben mesela kendime bi görev yükledim bana bakıp şükretsinler ben bunu istiyorum. Ne iş ne evlilik ne sosyallik hiçbişey yok.
Belki ilah-i bakımdan da gelişebilirim bilmiyorum.
O yüzden tek başıma yaşlanıp ölmek istiyorum gittiği yere vücudumda beni bırakırsa artık açlıktan öliyim skıntı yok. Ama bekleyelim ve görelim eğer adaletli bir yaratıcı varsa güzel şeyler olabilir.
Yani bize çok kötü şeyler yapabilcekken dünyaya koymuş mükemmel bir sanat var . Devamı neden olmasın ? daha güzel şeyler neden olmasın ?

Bu hayatta o kadar çok ihtimal var ki bak örnek veriyorum birtanesini. '' mesela aslında biz cennetteyiz ama yüzlerce sene yaşadık yapmadığımız espri kalmadı izlemediğmiz film dinlemediğimiz müzik kalmadı ve hafıza sıfırlama aleti var diyelim ona girdik. Ve bu dünyada acı çekerek cennetteki hayatın değerini yüzlerce sene sürebiliriz. Belkide bir ekt rüyasındayız. ''
Olabilir mi ? olabilir . Kimse bana milyonlarca sene cennette aynı şeyleri tekrarlayıp mutlu olurum demesin. Azcık acı yaşayıp tekrar dönmek herkes ister. Bu sadece bir ütopya benim için.

az önce cinleri araştırdım resimlerine baktım şok oldum ben onlara benzemiyorum ben cin olamam inancım azaldı resmen resimlere baktım korktum

Seninle arkadaş olmak isterdim Ahmet T forumda uzun zamandır geziyorum ve senin kadar fantastik dünyada takılanı görmedim . Hap yutmadan halisinasyon görüyosun :) İnsanın böyle bi arkadaşı olması lazım çok eğlencelidir senin muhabbetlerin :)

Arkadaşlar çok iyi bir gözlemci olmaya çalışın.Normal insanlar ne giyer,ne yer,ne dinler,ne okur,özbakımını nasıl yapar,nasıl para kazanır,ideolojisi nedir hepsini inceleyin ve hayatınıza uyarlayın.Bundan 3 sene önce sorsalar Kuran’dan uzak durun derdim ama bu yolu denemiş ve tövbe haşa onaylamış biri olarak Kuran okuyun derim.Ama bir Arap gibi yaşamayın.İnanılmaz faydasını göreceksiniz.İnanç olmayınca insan hakkaten sapıtıyor.Ama islam insanı en kusursuz versiyonuna güncelliyor.Nefs çok önemli insan nefsinin kurbanı olunca yanlış yollara sevk oluyor.Ve devinimsizleşiyor.Mesela oruç o kadar manidar ki kendimden biliyorum önceden hemen acıkırdım ve işi gücü yarıda bırakıp yemek yerdim bunu insülin direnci yapıyor.Şimdilerde sürünecek kadar acıkmadıysam işimi bitirmeden yemeğe geçmiyorum.Mesela’’boş duranı Allah sevmez’’ diye bir söz var boş bir kafa şeytanın çalışma masasıdır hakkaten öyle vesvese dedikleriniz de bu yüzden kendimize meşgale bulmalıyız ve hayal kurmalıyız.Hayal olmayınca insan motive olamıyor.

Vtecll çok haklısın aga ama işte her insanın ufku açılmıyor göremiyor bende %0 dım ihtimal bile vermediğim şeyler gerçek oldu. Bende bişeyler değiştiyse değişmiycek kimse yok o kadar 0dım. Allah de gerisini bırak demişler. İnşallah böyle yapıcaz bizde.

Normal insanlar mı ??? tabire bak sanki arkadaşlar uzaylı .

Bu bir hayal ve seninde yapman gereken hayalini gerçekleştirmen. ilaç tavsiyesinde bulunanlar ve hastalık yakıştırması yapanlar da kafanı karıştırabilir. Cinleri değilde senin için somut bilgiler veren, seni geliştiren konuları araştırabilirsin.
yoksa bu düşüncelerle sadece merdivenle üst kata çıkarsın.:)

vesvese kısaca aklından gecen ama senden olmadıgını bıldıgın kotu dusuncelerdır. kasıtlı maksatlı kotulukler ıse sendendır. Mantıksız dusuncelerde hastalık belırtısıdır. Sende hangsı var Bunları artık sen ayırt et :)

elindeki imkanlar dahilinde biraz uğraş ve hobi edinerek bunun üstesinden gelebilirsin örneğin yapboz yap mesela yada sesli kitaplar var artık onları dinleyebilirsin video izleyebilirsin uzay çağında yaşıyoruz internet denen dünya var elinin altında basit oyunlar oynayabilirsin yeter ki iste dilersen sana 1000 parçalık puzzle hediye edebilirim

Ahmet T konuşma konusunda özür değilsin gayette güzel konuşuyosun. Sadece algılama mekanizmanda problem var gibi. Aynı devrelerden ben geçtim seni çok iyi anlıyorum. Ama sen benim kadar net görüyo musun bilmiyorum ben %99 görüyorum. Geleceğimi görme oranım ise %50 yani ben ne olurum bilmiyorum güzel hayallerim var tabi bekliycez görcez.
Bak sana bişey diyim mi. Hayat kafayı yemeye çok müsait aslında. İnanılmaz müsait çünkü insanın varlık sahnesinde olması. Bir yaratıcı veya kendiliğinden olsun nasıl olursa olsun var olması çok saçma zaten :) Benim bi lafım var. Dünya kaygandır yani hadi işe gideyim kafe tv pc aile kurayım gezeyim falan derken hiçbişey anlamazsın. Kimse hiçbişey düşünmüyo. Biz çok düşünüyoruz :)

sokrates Normal kelimesi normdan türer.Norm ise değer demektir yani toplum değerleri buna uyduğun zaman normal uyamadığında anormal olursun

Arkadaşlar kendimi bazen bu dünyadadan olmadığımı makina olduğumu yasa melek olduğumu düşünüyorum yada insanların benim hakkımda düşündüğünü düşünüyorum ben BİPOLARım bu arada bu hep var aklımda bu neden oluyor sizce

Ve zamanla insanlardan kaçma nefret eme sese tahammül edemiyorum artık en basit günlük işlere bile katlanamıyorum genedlde böyle hastalar için şizofren diyorlar sen BİPOLAR değilsin diyorlar ama tam bir BİPOLAR gibi yaşıyorum. Bilgisi olan var mı acaba arkadaşlar
sokrates aklımda o sorduğun soru ama doktorum izinde o yüzden gidemedim ama bu hafta gidicm Allah nasip ederse bilgi vercem size

Aklından geçen düşüncelerin gerçekleştirmek istediğin hayallerinin olma ihtimali var. Eğer birşeyi istiyorsan gerçekleştirmek için de çaba göstermen gerektiğini bilmek zorundasın.. kafanda bu düşüncelerin çok olmasının nedenine gelirsek boş durmak ve birşeylerle ilgilenmemek tek neden bu. Atalarımız işleyen demir pas tutmaz demiş.
Eğer bedenin birseylerle meşgul olup yorulursa beyninin çok düşünmesine ve beyin yorgunluğunun meydana gelmesine engel olur ve aklen bu düşüncelere çok dalmazsın..
Mesela kitap okuya bilirsin emin ol çok faydası oluyor
Düşüncelerine gelirsek psikolojik mi vesvese mi bunu sen ayırt etmelisin.
1. Psikolojik ise doktora gidip ciddi bir destek ve tedavi almalısın.
2. Vesvese ise vesvesenin ne olduğunu araştırıp vesvesenin mahiyetini öğrenmelisin ki bediüzzaman said nursi. Hz'leri vesveseyi çok iyi tanımlamış.
EY MARAZ-I VESVESE İLE MÜPTELÂ! Biliyor musun, vesvesen neye benzer? Musibete benzer. Ehemmiyet verdikçe şişer; ehemmiyet vermezsen söner. Ona büyük nazarıyla baksan büyür; küçük görsen küçülür. Korksan ağırlaşır, hasta eder.

Şeytan insanları taciz edip aldatmak için, önce vesveseyi kalbe atar, eğer kalp o akla ve hayale gelen şeyi kabul etmez ise, şüpheden şetme dönüşür, yani çirkin bir hayale döner. O hayalde edep dışı bazı pis ve çirkin hatırlatmaları yapar, amaç kalbi ümitsizliğe düşürmektir. Vesveseli adam telaşa kapılıp der ki; "Eyvah kalbim Allah'a karşı edepsizlikte bulunuyor.", bu halden müthiş bir heyecan ve endişe hissetmeye başlar. Bu halden kurtulmak için, Allah ve din hakkında düşünmemeyi ve gaflete dalmayı çare zanneder ve şeytanın istediği tuzağa düşmüş olur.

Bu halden kurtulmak çaresi ise şudur; senin aklına ve hayaline gelen şetim değil belki hayaldir, oysa tahayyülü küfür küfür olmadığı gibi, tahayyülü şetim dahi şetim değildir. Yani küfrü hayal etmek hayalde incelemek küfür olmadığı gibi, pis ve çirkin şeyleri hayal etmek de pis ve çirkinlik sayılmaz. Zira mantıkta; hayal etmek hüküm değildir, çirkinlik bizzat işlenir ve kabul edilirse hüküm olur. Nasıl sen hayalinde birini öldürmeyi planlarsın; ama tatbik etmezsin, sana hayalinde planladın diye kimse ceza vermez. O aklına ve hayaline gelen pis ve çirkin haller senin kalbinin ürünü olmadığının en büyük delili, senin o pis hayallerden rahatsız ve üzgün olmandır, o pis ve çirkin hayaller senden değil, belki kalbe yakın olan şeytanın makamından sana üfleniyor. Şeytanın asıl hedefi kendi yaptığı pis ve çirkin hayalleri senin kalbinden çıkmış gibi sana yutturup seni gaflete atmak ve huzurdan kaçırmaktır.

Kusura bakma biraz uzun oldu rabbim sana güç kuvvet ve işlerinde kolaylık versin maddi manevi ve psikolojik şifalar versin amin

Selam ve dua ile
Vesselâm...

Üst Alt