Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Akülü Tekerlekli Sandalye için önereceğiniz akü markası var mı?

@Lanigrenoir Firmayı tanımıyorum daha önce alışveriş de yapmadım, çok beklemiş yada yenilenmiş aküleri yeni diye satmış olabilirler, imkanın varsa istediğin ölçülerde bulabilirsen yurtdışondan MK ya da [FONT=sans-serif]sonnenschein jel akü al.

[/FONT]
@Kacar91 Aldığın ürünle ilgili deneyimlerini paylaşırsan seviniriz.

Dün enerjimar firmasından sipariş verdiğim aküler şu saat oldu hala bana ulaşmadı üstelik serkan isimli şahıs sırf bilgi almak için aradığımda bana beni sürekli aramana gerek yok diyor kesinlikle bu firmayı tavsiye etmiyorum arkadaşlar

Konuya yazdığım mesaj neden silindi?

Kacar91
Mesaj içeriği sebebiyle buraya taşındı.

Bu arada aküler, belirli bir ağırlıktan sonra kargo şirketlerince taşınamıyor. Lojistik firmaları bu işi yapabiliyor. Onlar kargo kadar hızlı olamıyorlar.

Merhaba arkadaşlar, Sonnenschein Akülerin 7-8 sene dayandığı yazılıyor ancak son kullanıcı olarak yaşadığım tecrübeyi sizinle paylaşmak istiyorum.

Kullandığım Akülü Sandalyem Meyra Smart, arabam fabrika çıkışı Sonnenschein 50 amper akü ile geldi. Bu aküler ile toplamda 25 - 30 km yol yapıyordum. Aküleri 2-3 günde bir şarj ederek kullandım, ömrü yaklaşık 5 yılda bitti.

Yıl 2021, Yaklaşık 5 ay önce yine, çift Sonnenschein 50 amper akü aldım, aküler beni 20 km zor götürüyordu, şimdi ise 13-15 km ye kadar düştü!!

Büyük ihtimalle, Akülerin raf ömrü fazla olduğu için şu an bu sorunu yaşıyorum! Tahmin ediyorum ki şimdi yaptığım 13-15 km günden güne daha da düşecek!!

Yanılmıyorsam akülerin garanti süresi 6 ay, (yanılıyorsam beni uyarın lütfen) bu süre dolmadan iade için işlemleri başlatacağım!

Sonuç ne olur bilmiyorum ama rafta bekletip bekletip, zaten alma gücü zayıf olan insanlara faiş fiyatla Akü satarak böyle bir hilebazlık yapmamaları lazım diye düşünüyorum!

Tekrar Merhaba arkadaşlar, Sonnenschein Aküleri ilk defa kullanmadım ama yukarıda bahsettiğim gibi en son 5 ay önce Bas Akü'den aldığım Sonnenschein 50 amper GF 12 51 Y 1 Aküleri max 5 ay kullanabildim!

Aküler için servis talebinde bulundum, servis geldi ve aküleri ölçtü, ölçüm cihazında 2 Akü içinde değiştir uyarısı verdi!

Zor zahmet Aküleri satıcıya iade ettim. Bu saatten sonra zaten Sonnenschein Akü ve Bas Akü ile işim olmaz! Muhtemelen Aküler pahalı olduğu için alıcı kısıtlı ve bu yüzden beklemiş Akü satıyorlar diye düşünüyorum!! Aynı sorunu, aynı yerden, aynı marka, Sonnenschein Akü alan yakın bir arkadaşım daha yaşadığı için bu kadar net yazıyorum!

Daha az maliyetli olduğu için, Şimdi Recep Koçer Bey'in bahsettiği 6-DZM-22 amper akülerden 4 adet aldım ve kısmet olursa yarın kullanmaya başlayacağım. Desteği için buradan kendisine çok teşekkür ediyorum. Performans hakkında size buradan bilgi vereceğim..

Safir,Ortec yada arora marka üçünden birini alabilirsin ben arora kullanıyorum 2 yıl oldu tik yok

33 Ah alabileceğim bir akü önerebilir misiniz?

Arkadaşlar 33Amper akü alacam Bana önereceniz kaliteli bi marka varmı ve alabilecegim yer

Kaliteli marka yok kardeş. Orbus jel akü al. Fiyatı uygun. 2021 yılında gelen ürünler. En azından depoda bekleyip ölmüş aküler değil. Bir yıl rahat kullanırsın. En pahalı aküyü de alsan ancak bir yıl tam performans çalışır. Parana yazık.

Alü seçimi

Arkadaşlar merabaBemim wolex p100 arabam var. Orjinal aküleri 2 adet12v 26 ah, yani 26 amper». Bunun yerine 12 v 60 amper normalbakımsız oto aküsü taksam uyarmı acaba. Kendi hem pahalı hemde ömrü uzun olmuyo. oto aküsü aklıma geliyor. Takan varmı hiçzararı olurmu. Akü haznesi uygun geliyor. Amperajda uygun ama zarar verir diye korkuyorum.bilgisi olan varsa ve yazarsa sevinirim. Sevgiler.

volki_80
Hızlı şarj özelliği var. Uzun yıllar döngüye sahip ama Türkiye'ye girebilir mi bilemedim. Uygunluğu konusunda bilgim yok maalesef.

bilgisi olan arkadaş bulsak çok güzel olur.fiyat olarak mükemmel bence.elektrikli araçlarda kullanılan pil teknolojisi galiba

2022 yılı itibariyle OR-TEC marka aküler 2022 yılı Ocak ayı üretimi olarak geliyor. Piyasada takip ettiğim kadarıyla, OR-TEC markasından başka 2022 üretimi uygun fiyatlı jel akü sanırım satışta yok. Varsa da ben denk gelmedim. En azından rafta bekleme yapmamış akü olması nedeniyle iki akü aynı fün ay ve yıl üretim tarihli satın alınırsa sekiz ay ile bir yıl aralığında tam performans verecektir. Fiyat ta aynı verimi sağlayan pahalı akülere göre oldukça uygun. Düşünürseniz, internet satışları var.İnternet satışı yapan tedarikçi arkadaşın cep numarası: 05068347139
Sipariş verirken engelli akülü sandalyesi için aldığınızı ve iki akünün dijital ölçü aletiyle ölçülerek 13,1 volt değeri okunan iki akünün gönderilmesi gerektiği özellikle rica edilirse en az bir yıl balans sorunundan dolayı şarjınız çabuk bitmez.
Bir yıl sonra akülerinizi mutlaka bir akü satıcısına götürüp ayrı ayrı tam şarj yaptırarak iki akünün dolu voltajını birbirine yakın değerlere getirirseniz bir yıl daha akü sorunu yaşamazsınız. Medikalcilerin söylediği iki akünün yerini değiştirme masallarını duymazdan gelip her yıl bir kez aküleri ayrı ayrı tam şarj ettirin. Verim alamazsanız altı ayda bir tek tek şarj ettirin. Garantiye gönderdiğiniz aküleriniz her zaman yenisiyle değiştirilmez. Çoğunlukla şarj edilip size geri gönderilir

Recep Koçer

recep abi benim akülerde kapasite azaldı.depcyle jel akü 40amper.nasıl sarj ettirmeliyim akücüye göndersem kaç voltta sarj etmesi gerek.daha önceki akülerimi şarja gönderdim aküleri yaktılar şişti çöp oldu.dogru yöntemi nedir akücüye ne söylemeliyim?

Sonnenschein markasında üç tipte deep cycle jel akü var. Bunlar standart jel akü, GF Y seriii ve GF V serisi Benim 10 yıl ömürlü dediğim aküler avrupada akülü sandalyelere takılan sonnenschein marka GF V serisi jel aküler. Piyasadaki standart tüm jel aküler ve sonnenschein GF Y serisi jel aküler 500 cycle yani en çok 3 yıl ömürlü olur. Ancak GF V serisi dediğimiz sonnenschein jel aküler 1000 cycle DOD sayısını aşabiliyor. Yani ürün kodu 12 GF 63 Y olan sonnenschein markalı jel akü doğru şarj yapılarak akıllı kullanılırsa en çok 3 sene faal olarak kullanılabilir.
Ancak 12 GF 63 V kodlu sonnenschein marka jel bir akü alırsanız 1000 cycle, yani her gün tam şarj yapıp her gün yüzde seksen boşaltırsanız en az 3 yıl, doğru şarj yaparak akıllı kullanırsanız da e 10 ila 15 yıl arasında kullanabilirsiniz.
Tabi ki yurt dışı fiyatlarına bakarak Türkiyedeki distrübütörün V serisini neden satmadığını anlayabilirsiniz.
http://www.solar-bazaar.com/menuis/Sonnenschein-Gel-vs-Gel.pdf
https://www.acdc.com.tr/tr/aku_satis.htm?id=123455595
ACDC akünün resmi sitesinde 12-GF-50V sonnenschein akünün adet fiyatı 300 Euro + %18 KDV = 354 Euro ve TL olarakta 1 TL 5 Mart 2022 itibarıyla 16,14 TL olduğuna göre 2 adet V serisi sonnenschein jel akü 354 *16,14 *2 = 11427 TL olarak satılmaktadır.
Yani Türk lirasının kaybettiği değer göz önüne alındığında avrupada bir insan 3000 euro asgari ücret maaş alırken iki akü için aylık gelirinin yüzde yirmisi ile iki adet en kaliteli jel aküyü rahatça alabilirken, Türkiye'de asgari ücretin 4253 TL olduğu düşünülürse bir asgari ücretlinin 3 aylık maaşıyla ancak iki adet jel akü alabileceği görülüyor.

[FONT=sans-serif]arkadaşlar benim akülerde kapasite azaldı.depcyle jel akü 40amper.nasıl sarj ettirmeliyim akücüye göndersem kaç voltta sarj etmesi gerek.daha önceki akülerimi şarja gönderdim aküleri yaktılar şişti çöp oldu.dogru yöntemi nedir akücüye ne söylemeliyim?

birde böyle bir akü buldum bizim araçlara uygun mu?bilgisi olan varmı?
[/FONT]

https://tr.aliexpress.com/item/1005004100271004.html

volki_80

Lifepo4 yani yeni nesil lityum akülerdir, normal akülere göre %70'e kadar ağırlık ve yer tasarrufu sağlar. Daha kısa sürede şarj, daha uzun mesafe ve daha uzun ömür vadediyor.

Linkleri inceleyebilirsin.

https://solartekenerji.com/lityum-demir-fosfat-akuler-lifepo4/

https://moduled.com.tr/lityum-demir-fosfat-pil/

Aşağıdaki linkte bahsettiğiniz pillerden engelli araçlarına akü yapan kişinin sitesi mevcut oradan ulaşabilirsiniz kendisine, altında da videosu var.

Bursa batarya yenileme-Tamiri.değişimi.pil.lion.lityum.Lipo.lifepo4.şarjlı.kompex. matkap.budama makası.hilti.akülü scooter - -Bursa pil-batarya değişimi-matkap-batarya-tamiri-lion batarya-lifepo4-batarya-lityum-pil-şarjlı-vidalama-akülü-vidalama-avu

Aşağıdaki linklerde de normal akü boyutunda lifepo4 aküler ve diğer tür lifepo4 aküler mevcut.

https://www.n11.com/arama?q=Lifepo4+Lityum+Akü&vt=catalogView

https://www.hepsiburada.com/ara?q=Lifepo4 Lityum Akü#i8

https://www.gittigidiyor.com/arama?k=lifepo4 akü

Aşağıdaki linkteki mesajda forumdan bir arkadaşımız da bu aküyü önermiş.

https://www.engelliler.biz/forum/te...ceginiz-aku-markasi-var-mi-4.html#post1567322

Arkadaşlar yarın kapasitesi düşen deepcyle jel 40 amper akulerimi redresör sarjina taktıracağım.ogrendigim kadarıyla 14.4 volt 2 amper güçle 8 saat şarj ettirmeyi düşünüyorum.sizce yanlışlık varmı?

Arkadaşlar akülü arabam için tam bir sene önce nova marka akü almıştım ama gücü yok artık değiştirmem lazım şu an araştırıyorum fulmaks firmasına sordum çifti 3350 TL dediler az fiyatta değil bu marka akü kullanan memnun kalan var mı fikir verirseniz sevinirim.

Son günlerde lityum piller gibi jel akülere de balans devreleri takılıyor. Henüz Türkiye'de satışı yok. Ancak Aliexpress te akü balans devresi olarak satılıyor. Üç kablosu var ve akü kutuplarına bağlanıyor. Şarj esnasında seri devrenin dezavantajı olan iki akünün kaçar volta ulaştığını ayrı ayrı görememe nedeniyle iki akünün birbirine eşit şarj olamaması sonucu bir akünün bozulmasını önleyen bir sistem. İki aküden biri önce dolarsa dolan aküyü direnç üstünden boşaltarak diğer akünün de dolmasını sağlayarak akülerin ömrünü uzatıyor. Üstelik her bir akü için ayrı volt göstergesi var. Bu sayede akülerin durumunu takip edip erken müdahzle şansınız oluyor. En azından bir akünüz düşük voltta kalıyorsa onu bir akücüye götürerek yüksek akımla şarj ettirip aküyü belki de kurtarabilirsiniz. Tavsiye ederim.
https://a.aliexpress.com/_vXP6oV
Bu linkten inceleyip satın alabilirsiniz.

Sevgili isimli kullanıcının sorusuna cevabım

[FONT=sans-serif]
Sevgili isimli kullanıcının sorusuna cevabım
Sorunuza cevabım
Ben akü veya ürün satmıyorum. Sadece bilgi olarak arızalarla ilgili telefonda ve forumda elimden geldiğince teknik bilgi olarak arızanın giderilmesi için çözüm üretiyorum.
55 Amper akü için Türkiye de satılan çok kaliteli bir akü markası yok.
Size önerim 2022 yılı mart , nisan, mayıs veya haziran aylarında üretilmiş herhangi bir marka jel veya kuru aküden iki adet alıp sandalyenize taktırmanız. Akü satanların laflarına pek itibar etmeyin. En iyi avrupa denilen akü bile ya Çin ya da Tayvanda üretiliyor. En iyisini alsanız bile en çok 1, 5 yıl dayanır. Paranıza yazık.
Akünün her ikisi aynı gün ay ve yıl üretilmiş olmalı. Üretim tarihi 4 aydan daha eski olmamalı.
En önemlisi aküleri alırken mutlaka dijital multimetre ölçü aletiyle DC volt kademesinde aküleri tek tek ölçtürün. Her iki akü de ayrı ayrı ölçüldüğünde 13,1 volt değer göstermeli. Gerekirse bütün aküleri ölçtürüp 13, 1 volt olan iki aküyü alın.
Akü satanlar da engelli araçlarında taze ve eşit akü kullanmanın ne kadar hayati öneme sahip olduğunu anlasınlar. Eğer 12, 9 veya 13 volt ya da 12, 8 volt gibi düşük değerler gösteriyorsa bu aküler sorunludur. Sakın almayın. Alırsanız iki üç ay kullanırsınız akülerde performans düşmeye başlar. Çünkü aki akü aynı voltta olursa yani eşit balansta olursa iki akü aynı oranda kullanılır ve eşit boşalır. Böylece akülü sandalyeniz aküleri dibine kadar kullanır ve daha uzun yol yaparsınız.
Ama iki akü eşit voltta değilse; mesela aldığınız akülerden bir tanesi 13,1 volt ölçülürken diğeri 12,8 volt ölçülüyorsa aracı sürerken zayıf olan aküyü kullanır. Aracı şarj ederken dolu aküyü daha fazla doldurup zayıf aküyü daha az doldurur . Böylece her şarj ve her sürüşte zayıf akü daha da zayıflar ve bir kaç ay içinde zayıf olan akü bozulur. Artık şarjınız beş on dakikada bitmeye başlar.

Bir de eğer akülü sandalyeyi ev içinde şarj etmiyorsanız yani ev dışında duruyorsa sulu asitli otomobil marş aküsü de alabilirsiniz. Sulu akü de en az bir yıl işinizi görür. hem çok daha ucuzdur. Ve sulu akülerde iki yıl garanti varken jel ve kuru akülerde engelli aracında kullanılıyor diye en çok 6 ay garanti veriyorlar. Bu tip aküler şarj olurken asit buharı saldığı için ev içinde insan sağlığına zararalıdır. Zaten bu yüzden akülü sandalyelerde jel veya kuru akü kullanıyoruz ve bu mecburiyetten satıcılar böyle fahiş fiyatlar istiyorlar.​

[/FONT]

benimde nova akü 13 ayda bozuldu şarj almıyor bir daha almam.

böyle bir msj yazmıştım daha önce akü bağlantı kablolarımdan biri enerjiyi tam iletmiyormuş.aküler tam dolmadığı için bozuldu galiba.garanti bir yıl olduğu için yinede nova akü almayı düşünmüyorum bu arada

Merhaba long 50 amper jel aküm artık %25 performansta ve değiştireceğim akücü SSB OV AGM 45 amper akü uygundur dedi hem fiyat biraz daha uygun hem 2 yıl garanti veriyorum dedi belediyeye akü tedarik ediyormuş SSB OV AGM akülerden veriyormuş olumsuz geri dönüş olmamış kullanan var mı nasıldır

Tekerlekli Sandalye Aküsü

Arkadaşlar merhaba.Belmo akülü sandalyem var dokuz yıldır iş yerinde kullanıyorum. Son altı yedi aydır aküleri şarj ettikten bir saat sonra tekrar sıfırlıyor.tekrar sarja taktıktan yarım saat sonra sarj olmuş gibi tüm ışıklar yanıyor ama on dakika sonra tekrar kırmızı ışığa düşüyor. Galiba ömürlerini tamamladılar. Normalde dokuz yıl gitmezdi ama iş yeri kullanım alanım küçük olduğundan sorunsuz kullandım. Üzerindeki akü enduring diye bir marka 12 volt 35 amper. Bildiğim kadarıyla bunların tamiri falan yok, yenisini almak gerekir. Sormak istediğim sandalyede aynı volt ve amperde otomobil aküsü kullanabilirmiyim. Sorduğum bir oto elektrikçi kullanabilirsin dedi, bir diğeri kullanamazsın sandalyenin sarj aleti normal aküyü sarj etmez jel akü almalısın dedi bu bana daha mantıklı geldi. Bu konuda inanın hiç bir bilgim yok normal akü kullanabilirmiyim? Birde jel akü alırsam biraz ucuz fiyatlı ne tavsiye edersiniz ve volt ve amperi aynımı olmalı özellikle amperi yüksek olursa sıkıntı olurmu? Bilen uğraşan arkadaşlar yardımcı olursanız inanın çok sevinirim.

Akülü sandalyelerde ve scooterlerde otomobil aküsü kullsnabilirsin, ancak ve sulu akünün sülfirik asit gaz salınımı olacağından, kapalı alanda sana ve arkadaşlarına solunum kaynaklı zarar verme riski var

Üst Alt