Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

AVM'ler başta olmak üzere engelli otopark alanı işgallerine karşı...

Levent54

Üye
Konular
34
Reaksiyonlar
1
Sayın arkadaşlar günlük yaşamımızda önemli bir konu olarak gördüğüm engelli otopark alanlarının normal araçlar tarafından işgalleri hakkında form üzerinden haberleşme sağlamak için bu konuyu açmak istemekteyim. Bu konuda neler yapmamız gerektiği ne gibi girişimlerde bulunmamız gerektiğini tartışmak istemekteyim.

Bize ait bize ayrılan yerleri nasıl korumamız gerekiyor bunları yazalım.Elimizdeki dokümanları ortaya koyalım ve bir güç birliği ile bu araçlara ceza uygulanmasını sağlamak için topluca girişimlerde bulunalım istiyorum. Yani somut bir sonuca ulaşılabilecek bir mücadeleye başlayalım diyorum.

Bu güne kadar yaptığım girişimleri paylaşmak istiyorum. sonuçlanan girişimlerimden bahsetmek istiyorum. Hep beraber daha güçlü olacağımız kesindir. Hepimizin yakınında çokça gittiğimiz bir AVM var ve bu sorunla karşılaşıyorsunuz. Ben ve eşim bir kaç kere fiili saldırı ile karşılaştık. Bunları paylaşalım, neler yapabiliriz daha doğrusu neler yaptırabiliriz araştıralım. benim bu konudaki görüşüm bu araçlara can yakacak cezalar uygulanmadıkça bu işgallerin önüne geçemeyiz. İnsanlarımızın kültür ve eğitim düzeyi halen bu seviyede değil. Yani insanların kendilerinden bu anlayışı geliştirmelerini hiç beklemeyelim. Zaten diğer ülkelerde de bu uygulanan cezalandırmaların da rolünü inkar edemeyiz.

Bu konuyu sadece AVM lerlede sınırlamayalım Örneğin Hastahaneler, göster merkezleri gibi tüm otoparkların olduğu yerler içinde ayni çabayı gösterelim. Haydi hayırlısı.

Özellikle otopark işgalini önlemenin bence tek yolu AVM de olsa tüm işgallerde yüklü para cezası kesilmesidir. Yazacaksın 500 TL cezayı, bak bakalım tek bir araç oraya park eder mi!

Biliyorum konu daha önçeleride gündeme geldi. Ancak görüldüğü gibi sonuç alınamadı. Bu nedenle girişimlere devam edelim. Şahsen otoparktaki yerime park edenler beni çok kızdırıyor.Mutlaka bunlara ceza yazdırmalıyız. Sizlerle bir işgal fotosu paylaşmak istiyorum. Kimi kime şikayet edelim,
u4wk0.jpg
bilemiyorum ama bulacağız.

aynı manzara ankara dışkapı yıldırım hastanesindede mevcut

bu problemle en çok mücadele edenlerden biriyim çünkü her seferinde avm lerdeki güvenlik sorumlularıyla tartışıyorum, adamlar elimizden bişey gelmez biz ne yapabilirzki diyor polis çağııyorum burası özel alan biz ne yapabilirzki diyor. Güvenlik görevlileri ben içeri girerken hemen bana yer açıyor park edilmemesi gerekn bir yere bırkıyoum aracımı ama benm amacım bana yer açılması değil bize ayrılan yerlerin gasbedilmemesi bunu anlatamıyorum. aslında güvennlik görevlileri oraya araç çeken kişilerden engelli park kartlarını östermelerni isteseler ve omayanları çektirmeseler hiç bir problem kalmıyor ancak onlarda bu konuyla hiç uğraşmak istemiyor. bence oradaki güvenlik görevlileri azcık bu konuya önem verseler yada anons edilse aracınızı bulnduğu yerden çekin diye problem kalmıycak tabi en büük problem aslında insanların bu kadar zobaca davranmaları. engelli değilsen oraya parketme dediğimde benimle kavga etmeye başlıyorlar, sadece avm değilyol kenarlarında engelli yerlerine park eden araçlar içn polisi aradığımda o bile park görevlisi değilm diyor . engelli yerleriyle alakalı bir cezai işlem kanunu çıkmadığı sürece biz bu probemden kutulamıycaz çünkü insanlar öküz olmakta çok diretiyorlar...

Sevgili kardeşim bu konuyla ilgili şu garibin yaptığı bazı girişimleri bu forum konusu kanalı ile size ve diğer okuyucu arkadaşlara aktarayım ki bilgi sahibi olunsun:

1-Bursa şehirlerarası otobüs terminalinde sakatlara mahsus park alanının sağlam öküzler tarafından kullanılıyor olması üzerine Burulaş ve Bursa Büyükşehir belediyesine işgali belgeleyen resimlerle sıkıntıyı iletip gerekli tedbirlerin alınması talebinde bulundum. Aldığım cevapta gerekli düzenlemenin yapıldığı bildirildi ve nitekim daha sonra Bursa’ya tekrar gittiğimde sakatlara mahsus park alanına zincir çekildiğini ve sağlam öküzlerin araçlarını park etmelerine izin verilmediğini bizzat gördüm.

2-Bursa Bauhause park alanının da sağlam öküzler tarafından işgal edildiğini görünce işgali resimlerle belgeleyip hem Bursa Bauhause’a hem de Bauhause Almanya genel merkezine durumu bildiren bir e-posta yolladım. Bursa Bauhause’dan aldığım özür cevabında konuya daha hassas davranılacağı bildirildi. Hakikaten duruma dikkat ediliyor mu bilemiyorum.

3-KoçtaşKartal’da da aynı durum söz konusu olunca onlara da durumu belgeleyen resimleri eklediğim bir e-posta yolladım ve onlardan da 2’nci maddede yazılı özür cevabının benzeri bir cevap aldım. Hakikaten duruma dikkat ediliyor mu bilemiyorum.

4-Bakırköy Carusel’de ise aracımı bana ayrılan yere park etmeye çalıştığımda görevli yanıma gelerek park yasağı olduğunu bildirdi ancak park kartımı gösterdikten sonra müsaade etti. Kendilerini tebrik ediyorum bu vesileyle.

5-ANCAAAKKKKK.Her fırsatta sakatlar için büyük hizmetler yaptığını iddia eden İBB’nin bir kuruluşu olan İSPARK ise bazı park alanları hariç olmak üzere maalesef bu hususa hemen hemen hiç bir park alanında uymamakta ve para uğruna bizim alanlarımıza öküzlerin araçlarını park etmesine müsaade etmektedir. Kısaca ISPARK üç kuruş daha fazla gelir elde edebilmek içinbizlerin bedduasını almayı tercih etmektedir.

Öküzlerin akıllanması temennisiyle.

Teşekkürler alifatih ve nasibigül. Bu girişimleri mutlaka yapalım. Bu arada ben engelli plakaların kaldırılmasının bu konuda menfi tesie yaptığına inanıyorum. Ben bunun damga vs gibi nitelendirilmesi nede karşıyım. Ben engelliyim ve bunun plakam da görünmesinden hiç rahatsızlık duymadım. Zira o verilen kartın örneğini bilen güvenlik görevlileri görmedim. Uyduruk bir belge gösterildiğini düşünüyorum. Bana bile uyduruk belge gösteren sözde engelliler oldu.Keşke bu uygulama olmasaydı.

bu konuda uzun uzun anlatacağım çok şey var ama neyse gelelim polis aracı resmine oraya park etmesi kesinlikle yanlış örnek davranış açısından ben aracımla engelli yerine gittiğimde park etmiş polis aracı olursa hemen 155 i ararım aracın sürücüsü hemen gelir ama sivil plakalı otoda kimi arayacanda kaldıracan araç sahibine hangi tlf ulaşacan 155 arayacan o da trf ekibine bilgi verecek ekip elinde o an iş varsa sıraya alıp gelecek 154 tl ceza yazacak sivil çekici çağıracak gelecek bu sürede toplam en az 1 saat geçer istemem ama illaki park yapıldığına göre polis otosunu tercih ederim 155 aradımmı 3 dakikada sürücü memur hemen gelir benim başıma geldi denedim doğrusu haketmeyenin park yapmaması. yıllarca tartışmaktan resmen yıldım bir hafta önce evin önündeki kaldırmları yenilediler eee tabiki yaniden asfalt yapmışlar ben görmediğim zamanda asfaltla engelli geçidinin arasındaki yükseklik abartmıyorum 4-5 parmak akülü burdan çıkmaz dedim yakaladım ekibin birini 2 el arabası döktürdüm ne yapayım belediye yapıyor elemanlar eline sağlık birde sorsan yapanlara asgari ücretle taşeron elamınıyız diyorlar emekçiyiz diyorlar illaki müdürünmü orayı denetlemesi gerekir sen döktüğün asfaltın engin olduğunu görmüyormusun aman yaptım mantığı. park sorunu çözülmez iddia ediyorum hem engellide hem otobüs durakları yaya geçitleri şımarıkız kimse kusura bakmasın eğitim deniyor ama ne eğitimi resmen şımarıklık 2000 yıllarda geçitlerde duraklarda r9-toros -şahin-r19 vb vardı şimdi çok şey değişti onların yerini passat -Mercedes-audi -skoda vb araçlar aldı yani kısaca araç değişti içi yine aynı ayrıca eylül ayıda (Adana'da bir ayda 29 bin 907 sürücüye yaklaşık 8 milyon lira trafik cezası yazıldı. ... googleden alıntı) aksini düşünen varsa 0 505 316 41 32 selamlar

sayın Maki bence oralara ne polis ne de başka bir araç park etmesin. Polis aracının hemen kalkacağı şüpheli ama daha önemlisi POLİS aracının oraya park etmesi. Onu göre diğer araçlar haydi haydi park yapar. Ayrıca yoldaki engelli park yerindeki aracı çektirmesini söylediğim trafik polisi bana"sakatsan evinde otur be adam" demesini hala unutmadım.Bunun yanında diğer araçlara ceza yazılmasını nereden biliyorsun. Zira bu araçlara (AVM lerdeki park ihlali yapan) ceza uygulanmıyor. Zaten amacımız onlara ceza yazılması. Bunun örneğini biliyorsan bizimle paylaş.

sana o şekilde hitap eden memuru şikayet etmen gerekirdi ayrıca polis araçları oraya park etmesinin hatalı olduğunu baştan yazdım dikkatlice okursan ama amaç üzüm yemekse yani aracımızı engelli park yerine park yapmaksa lütfen bir deneyin bir zararınız olmaz polis aracı görürseniz 155 arayın aracı kaldırıyormu kaldırmıyormu görelim birde normal bir aracı kaldırmak için yasal olarak uğraşın sonucu ve zaman farkını göreceksin aksini düşünüyorsan numaram yukarıda yazıyor birde ceza yazılmasını nereden biliyon demişsin googleden eylül ayı trafik ceza miktarı yazarsan resmi açıklamayı bulursun selamlar

Sayın maki sadece bir konuya yanıt vereceğim. pek tabi o polisi şikayet ettim. Valilik düzeyinde ilgili komisyonda şikayetim değerlendirildi.Sonucunda bana bir yazı geldi.Diğer konularla ilgili yazışmalarımı yakında tek tek burada açıklayacağım. o zaman neden ceza yazılmadığını anlayacaksın.

Aquaflorya benim oturduğum bölgede yer alan AVM dir. Açıldığı günden itibaren otoparkı ile ilgili sorunlar yaşadığım bu AVM ile bu konuya çözüm bulma konusunda zaman zaman münakaşalarım da oldu. Ancak bu konuda ısrarlı olmam ve ilgili makamlara fotoğraflarla birlikte yaptığım şikayetler sonucunda AVM soruna bir çözüm buldu. Tabi bunda AVM yöneticisi Ece Hanımın gayretleri etkili oldu. Kendisinin yurt dışı görgü ve bilgisi konuya yaklaşımında çok etkili oldu.Sizlerinde de bu yönde girişimlerde bulunmanızı, yakınınızda bulunan AVM lere sürekli baskı yaparak bu işgaller konusunda çözüm üretmelerini sağlamız lazım. Bu bizlerin sorunudur ve ancak bizlerin girişimlerimizle sonuçlanacaktır. Bu arada bu çözüme olaşan Aqua florya AVM.sine de mail çekerek bir teşekkür etmemizde yerinde olur düşüncesindeyim. (iletişim@aquaflorya.com) Böylece çözüm üreten yerleri teşvik etmiş oluruz.
upload.php
uvvkq.jpg

ben de bu konu ile çok uğraş verenlerden biriyim..ben şöyle bir çözüm buldum AVM lere gittiğim de engelli otoparkı normal araçlar tarafından işgal edilmişse onların çıkamayacağı şekilde arkalarına park ediyor ve gidiyorum anons etmelerine rağmen duymuyorum :)..
2 yıl önce de aynısını yaptım ve sinemaya girdim görevli geldi beni sinemada buldu araç çıkamıyor çekermisiniz dediğinde film bitmeden çıkmam oraya park ederken düşünecekti dedim görevli gitmek zorunda kaldı sonra trafik polisini çağırıyorlar bu aracı buradan çektirin çıkamıyorum diye poliste park edilmemesi gereken yere park etmişsin sana ceza keseceğim ve bu aracın sahibi gelene kadarda bekleyeceksin diyor...
polisten para cezasını benden de bekletme cezasını almıştı:)))
Bu olay sonrasında güvenlikler asla oraya normal araç park ettirmediler...

Engelli otoparka park eden polis araçı ile ilgili olarak yaptığım şikayetle ilgili yanıt geldi. Merak edenler için yanıt aşağıdadır.

Kimden:Bakırköy <bakirkoy@iem.gov.tr>
Kime:lk0654@mynet.com
Tarih:28 Kasım 2013 Perşembe 11:45
Konu:Engelli Otopark İhlali
Sayın Levent KARAGÖZ,

Bahse konu şikayetinizle ilgili olarak Polis Merkezimizde görevli personelin daha dikkatli ve duyarlı olması gerektiği konusunda uyarılmıştır.iyi günler dileriz

Bölgemdeki Galeria AVM si ile ilgili olarak Bakırköy Belediyesine gönderdiğim yazı aşağıdadır. Yanıtı ise ikinci mesajda

Bakırköy Belediye Başkanlığına 12.12.2012

Bakırköy - İstanbul

Bilindiği üzere Mevcut Otopark Yönetmeliği geregince Otopark olarak kullanılan yerlerde belli oranda Engelli araçlar için yer ayırılması ve bu yerlerin amaçının dışında kullanılmaması hükme bağlanmıştır Ayrıca engelli otoparkının nerede olacağı konusunda otopark Yönetmeliğinin Genel Esasları düzenleyen .Maddesinin ı fıkrası(Ek:RG-02/09/1999-23804) Umumi bina ve bölge otoparkları ile genel otoparkların giriş-çıkış ve asansörlerine en yakın yerlerinde birden az olmamakşartıyla, her 20 park yerinden birinin özürlü işareti konularak özürlüler için ayrılması zorunludur.” Demektedir.

İlçeniz sınırları içinde bulunan Galeria AVM da Otopark Yönetmeliği’nin hükümlerine uyulmadığı, defalarca e-potsa ve şikayet dilekçesi yolları ile ikaz etmemize karşın engelli araç park yerlerinin yerinin değiştirilmediği, mevcut yerin kapıya çok uzak olduğunu bu nedenle bilhassa yağmurlu ve soğuk havalarda zorluklar yaşadığımı, belirtmek istiyorum.
Otopark Yönetmeliğinin (Değişik:RG-02/09/1999-23804)maddesi “Otoparkların giriş ve çıkışlarının yeterli olması, iç ve dış trafiği aksatmayacak şekilde düzenlenmesi mecburidir. Otoparklarda, İmar Yönetmeliğinin ilgili hükümlerine uyularak yangına karşı gereken önlemlerin alınması,özürlülerin kullanımına dönük düzenlemelerin yapılması zorunludur. Ayrıca, özürlülere ilişkin standartlarda dahil olmak üzere Türk StandartlarıEnstitüsünce hazırlanan ilgili tüm standartlara uyulur. Standartların bu Yönetmelikte belirlenen ölçü ve miktarlardan daha az olması halinde Yönetmelik hükümleri geçerlidir. Bu düzenin sağlanmasından ve yürütülmesinden belediyeler ve valilikler sorumludur” demektedir.
Yönetmeliğin belediyenize verdiği sorumluluk gereği,belediye olarak adı geçen kurum hakkında sözü geçen Yönetmeliğin sizlere tanıdığı yetkileriniz dahilinde gerekenleri yapmanızı, biz engelli insanların haklarının korunması yönünde girişimde bulunmanızı talep etmekteyim.
Saygılarımla,
Levent Karagöz

Bakırköy Belediye Başkanlığının yanıtı. Gene çözüm yok gene konuyu başka yere havale eden zihniyet. Bari benim adıma konuyu takip etse ama o bile yok. Belediyelerin ilgisizliğine önemli bir örnek. Konu ile ilgilenen ise sadece bir zabıta memuru....

T.C.
BAKIRKÖY BELEDİYE BAŞKANLIĞI Zabıta Müdürlüğü

Sayı : 23050547-622.01/3

72013

Konu: Talep

İLÂ

Sayın,
Levent KARAGÖZ Basınköy-Sözer Sok. Hancı Villa Apt. No:l/A D.l Bakırköy-İSTANBUL

İlgi: Belediyemiz Yazı İşleri Müdürlüğünden 06/11/2013 tarih ve 2013-16410 sayı havaleli, 31/10/2013 tarihli dilekçeniz.

İlgi dilekçeniz ile; İlçe sınırları dahilinde otopark olarak kullanılan yerlerde engelli vatandaşların araçları için yer ayrılması gerektiği yönünde bildirimde bulunularak Galleria AVM'nin Otopark Yönetmeliği hükümlerine uymayarak engelli araç park yerinin değiştirilmediği ve mevcut yerin kapıya çok uzak olduğundan özellikle hava muhalefeti nedeniyle zorluklar yaşandığından gereğinin yapılması istenmektedir.
Şikayete konu AVM nin Otopark Yönetmeliğine uyup uymadığı konusunda denetleme yetkisi 5216 sayılı Büyükşehu%Belediyesi Kanununun 7.maddesinin-(I) fıkrası "Yolca vc yat terminalleri, kapalı ve açık otoparklar yapmak, yaptırmak, işletmek, işlettirmek veya ruhsat vermek" hükmüne göre İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na ait olduğundan dilekçenin Ulaşım Koordinasyon Müdürlüğünce değerlendirilmesinin uygun olacağı düzenlenen memur raporundan anlaşılmıştır.
Bu bağlamda talebinizle ilgili olarak tarafınızca Büyükşehir Belediye Başkanlığına müracaatta bulunmanız gerektiği hususunda bilgilerinizi rica ederim.
ADRES: Ataköy 5.Kısım-Bakırköy/İSTANBUL Telefon: (0212)414 96 00/8308 Fax : 0212)414 96 90 e-posta: zabita@bakirkoy.bel.tr

Ayrıntılı Bilgi İçin: F.ÖZTÜRK Zbt.Me.

[h=3][SIZE=3]Öncelikle change.org hakkında sizlere aşağıdaki bilgileri iletiyorum
[/SIZE]
Change.org, nerede olursa olsun herkese görmek istediği değişimi gerçekleştirebilmesi için olanak sağlayan, dünyanın en büyük imza kampanyası platformudur.[/h][FONT=inherit]196 ülkede 40 milyondan fazla Change.org kullanıcısı bulunuyor ve her gün insanlar bizim araçlarımızı kullanarak--yerel, ulusal ve küresel bağlamda-- kendi toplumlarını dönüştürüyorlar. Bu ister, kızının okulundaki kabadayılıkla mücadele eden bir anne olsun; ister bankaların adil olmayan aidatları iptal etmesini isteyen müşteriler; ya da yolsuzluğa bulaşmış görevlilerden hesap sorulmasını isteyen vatandaşlar olsun; senin gibi bireylerin başlattığı binlerce kampanya, Change.org'da başarıya ulaştı ve binlercesi daha her hafta başarıya ulaşıyor.[/FONT]
[FONT=inherit]Öyle bir zamanda yaşıyoruz ki, bir fark yaratabilmek için sahip olduğumuz imkanlar eskiden olduğundan çok daha fazla. Önceleri, insanları bir dava etrafında toplamak fazlasıyla zaman, para ve karmaşık altyapılar gerektiren zorlu bir uğraştı. Ama teknoloji, her zamankinden daha fazla bizi birbirimize yaklaştırdı.[/FONT]
[FONT=inherit]Artık, herhangi birinin bir kampanya başlatabilmesi ve kendi bölgesindeki yüzlerce insanı ya da dünya çapında yüzbinlerce insanı harekete geçirerek şirketleri ve devletleri daha hesap sorulabilir ve duyarlı hale getirmesi mümkün.[/FONT]
[FONT=inherit]Biz, fark yaratmayı kolaylaştırarak ve aslında dik durup fikrini açıkça söylediğinde neleri başarmanın mümkün olduğunun farkına varmaları için insanlara ilham vererek bu çarpıcı dönüşüme ivme kazandırmak istiyoruz.[/FONT]
[FONT=inherit]Hiçkimsenin çaresiz olmadığı ve değişim gerçekleştirmenin günlük yaşamının parçası olduğu bir dünya için çalışıyoruz. Bu daha başlangıç, ve senin de bize katılacağını umuyoruz.

Arkadaşlar bende bizimle ilgili olarak bu sitede "[/FONT]

[h=1][SIZE=3][FONT=Change Din]Otoparklarda engelli araçlara ayrılan yerlere diğer araçların park etmemesi" [/FONT][/SIZE][SIZE=2]adı altında kampanya başlatmış bulunmaktayım. Lütfen aşağıdaki link aracılığı ile bu kampanyaya destek verin Sorun hepimizin sorunudur. Teşekkür ederim.[/SIZE][/h]link ."http://www.change.org/tr/kampanyalar/engelli-kişiler-otoparklarda-engelli-araçlara-ayrılan-yerlere-diğer-araçların-park-etmemesi?"

Levent Karagöz

[h=1][/h]

Kampanyaya destek verelim.

http://www.change.org/tr/kampanyala...yrılan-yerlere-diğer-araçların-park-etmemesi?

kes-yapıştır ile siteyi açıp destek verelim.

Kampanyaya destek verelim.<br><br>http://www.change.org/tr/kampanyalar/engelli-kişiler-otoparklarda-engelli-araçlara-ayrılan-yerlere-diğer-araçların-park-etmemesi?<br><br>kes-yapıştır ile siteyi açıp destek verelim.

Bülent bey başta siz olmak üzere kampanyaya destek verilmesini bekliyorum. 40-50 bin üyemizden gelen destek yok seviyede. Bu sorun bizlerin sorunun ve bu sorun bizlerin kamuoyu yaratması ile çözülebilir.

http://www.change.org/tr/kampanyalar...park-etmemesi?

kes-yapıştır ile siteyi açıp destek verelim.

Benim de eşim engelli, 1 aracımız var, eşim kullanıyor. Engelli park yerlerini sürekli işgal edilmiş buluyoruz :( İnsanlarımızın cehaleti ve pişkinliği sinir bozuyor... Ben de en büyük yaptırımın yüksek meblağda para cezası olması gerektiğini düşünüyorum...
Change.org'u çok iyi biliyorum. Hemen imzalayıp, yayacağım :)

Engelliler için ayrılan otopark yerlerine, sağlam kişiler otomobillerini koyuyorlar ve kimse bir şey demiyor. Engelli araçlarında, engelli işareti zorunlu olmaktan çıktığı içi, gerçekten kimin engelli, kimin engelsiz olduğu anlaşılamıyor. Herkese de ruhsatını göster bakayım, engelli misin, değil misin diye sorulmaz ki, başını iş alırsın yoksa.
Otomobillerde engelli işaretinin zorunlu olmaktan çıkarılmasının, engellilere nasıl bir faydası var, bilen varsa bana da söylesin, merak ediyorum doğrusu. Bu uygulama, engellileri aleyhine işliyor gibi geliyor bana.
Engeli işareti, otomobillerden neden kaldırıldı?

Sayın uçurtmacı bu konuda sizinle ayni fikirdeyim, bende anlamış değilim bu plaka işini. kendi kendimize zarar verdik. Ancak o araçların camlarına trafikçe onaylı kart koymaları lazım. Yoksa o yerlere park edemezler.

Sayın Ayla hanım, bu araçlara ceza yazılması için baş vurmadığın makam kalmadı. AVM lerin park yeri özel mülk kabul edildiği için trafik ceza yazmıyor. Ancak ilgili belediyelere AVM leri şikayet edebilirsiniz. Bu başlıkta yazışmalarımı paylaşıyorum.

Engelli araçlarında, engelli işareti zorunlu olmaktan çıktığı için, Engellilere ayrılan otoparka, normal kişilerin park etmesi halinde, Trafik Polisi; nasıl olsa engellidir diyerek, kontrol bile etmiyor, eskiden hiç olmazsa ikaz ediyordu.

Önemli bir sorun ve herkesin katılımını bekliyoruz...

Not: Abi ben ilk gün bu kampanyaya katılmıştım.

Çok önemli bir konu. Lütfen yayalım imza kampanyasını!. Avrupa ve Amerika da sıkıysa park et engelli park yerine...ehliyetini bile elinden alıyorlar yüklü bir para cezası yanında

İşlem tamam. Listemdeki arkadaşlara da yaydım, destek için.

Destek mesajları için teşekkürler, ancak hala topu topu 38 imza geldi, en azından 100 imza lazım. kampanyayı yayalım

Bende AVM'lerde asansör sorununu çok sık yaşamaktayım maalesef.. Ne zaman gitsem saatlerce asansör başında bekliyorum gelen sağıklı genç insanlarla tıklım tıklım dolu geliyor konuşuyorum lütfen müsaade eder misiniz siz az ilerideki yürüyen merdivenden gidebilirsiniz diyorum yüzüme bakıp gülüp kılını kımıldatmıyolar.. Hatta birkeresinde 1.katta iken telefonla taksi çağırmıştım yolu var anca gelir diye bikaç dakika sonra asansöre yöneldim çıkışa inmek için yine aynı sorun saatlerce bekledim ve taksici beni geri aradı nerdesiniz yoksunuz ben de bekledim bekledim gittim diye.. :( Asansörlere bir çözüm bulunması için AVM'nin müdürüne söyledim yapacak bişeyimiz yok zaten çalışmalarımız var yakında tadilat olacak ayrıyetten engelli asansörü yapacağız dediler ve üzerinden yaklaşık 2 sene geçti hala yapılacak hala çözüm bulunacak...

Babamin aracinda engelli logosu yok o yüzden hiç yeltenmez bile oraya park etmeye ama şahsi aracim olsa o aracin arkasina park eder 2-3 saatte çikmam. :)

Bilgi: Katılım sayısı 109 oldu. Paylaşmaya devam edelim. Bu arada Mall of İstanbul adında muazzam bir AVM açıldı. Engelli park yerleri tamamen işgal altında. Bir tane yetkili bile yok. Bu AVM nin iletişimine Mall of İstanbul mail atıp uygulamayı protesto edelim.

Üst Alt