Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

AVM'ler başta olmak üzere engelli otopark alanı işgallerine karşı...

Sayın Arkadaşlar yukarıdaki yazımı izlediyseniz Bakırköy Galeria AVM sindeki engelli oto park yeri sorunlarını ve yazışmalarımı anlatmıştım.Mücadele devam etti ve sonunda park yerini kapının hemen yanına taşıdılar. Hepimize hayırlı olsun. Her zaman diyorum mutlaka mücadele edelim. Bıkmadan takip edelim, yazışma yapalım. Sonunda mevzuat bizden yana. İşte Galeria da ki yeni kapının hemen yanındaki engelli otoparkı

FpUuEi.jpg

bGawzO.jpg

Şimdi hedef mall of İstanbul. Yazışmalarım devam ediyor.İyi haber inşallah yakında

Selahattin Duman 16.12.2014 tarihli yazısında Zorlu AVM de yollara park eden araçlardan bahsedip, yazısını şu cümlelerle bağlamış."Önemli insanlar içeride alış veriş yapıp yemek yerken araçlarını niye caddede beklettiklerine ait fikrimiz yok. Çünkü bu konuda bir araştırma yapılmadı.Benim kişisel gözlemim Zorluda ki otopark düzeneği üzerine. Her katta toplam yer sayısının üçte birini engelliler için ayırmışlar.
Zorlu yönetimine göre İstanbul'un semtleri arasında mayın döşeli ve ahalimizin her üç kişiden birinin bacağı eksik. Otopark bu mantıkla düzenlendiği için de yer sıkıntısı çıkıyor."
AVM.lerdeki park sorunu önemli bir uğraş konumuz olduğundan ve engellileri tarif edişi bana pek hoş gelmediğinden kendisine aşağıdaki maili gönderdim.
"Sayın Selahattin Duman
Sizi mizah yönü ağır bir yazar olarak tanıyordum ama bu günkü yazınızdaki mizah anlayışınız epey yadırgadım. Mizah yapayım derken bazı insanları inciltme hakkınız yok. Gerçekten siz Zorlu AVM deki yola park sorununu dolaylıda olsa binanın otoparkındaki Engelli park yerinin fazla olduğuna mı bağlıyorsunuz. Gerçekten bu kara mizah ama beni hiç gülümsetmedi bile. Siz zorlu dahil tüm AVM.lerdeki engelli otolara ayrılan yerlerin gerçekten engelliler tarafından kullanıldığını zannediyorsunuz. Bu kadar bilgisiz misiniz, hiç sanmıyorum ama yazınızdan böyle bir intiba yaratıyorsunuz. Sayın Duman biz engellilerin en büyük sorunlarından birisinin engelli otopark yerlerinin diğer araçlar tarafından işgal edilmesi olduğunu hiç duymadınız mı? Bu işgalleri hiç görmediniz mi? Hayret halbuki gözlem yönü yüksek bir kişisiniz !. Gelin bir Pazar günü örneğin Zorlu AVM.ye gidelim ve engelli otoparklara kimler park ediyor görelim. Belki bu şekilde bu tespitinizin nasıl havada kaldığını göreceksiniz. Bu konu ile biz engelliler yıllardır uğraşıyoruz. Bir çok sitede bu işgallerin resimlerini görebilirsiniz. (Bknz. AVM’lerde Araç Park Etme Sorunu | Engelsiz Seyyah)
Bir baksa yanlış tespitinizde toplam park yerinin üçte birinin “engelliler” için ayrılmasıdır. Bu yanlış bir bilgilendirmedir. Zira Böyle bir zorunluluk yoktur. Bunun sayısı “otopark yönetmeliği ile saptanmıştır Bu hiçbir zaman üçte bir değildir. Bir zahmet bu yönetmeliği okuyun, doğru bilgi sahibi olun, okurlarınızı yanlış bilgilendirmeyin. Hatta bazı kişilerin otopark alanlarımız işgal etmelerine sebep olmayın, haksız bir kanaat doğurmayın.
Yazında bizleri üzen en önemli kısmı ise engellileri “tek bacağı eksik” olarak nitelendirmenizdir. Kusura bakmayın ama çok basit bir espri yapmışsınız. Bu konuda daha fazla yazmak istemiyorum. Çünkü bu konuda bayağı bilgisizsiniz. Bu nedenle bu konu ile sizle tartışmaya girmeyi gereksiz bulurum.
Levent Karagöz"

Şimdide size Duman'ın bana gönderdiği yanıtı yazıyorum. Kimin incinmesi gerekir acaba ?Taktir sizin.

"[FONT=Tahoma]Sevgili Levent Kardeşim,[/FONT]
[FONT=Tahoma] [/FONT]
[FONT=Tahoma]Siteminiz haklı görünse de bence aşırı hassasiyet durumu var. Sosyal medya denen düzeneğin yarattığı yeni bir sendrom bu. Biri bir şey yaptığında, bir şey yazdığında, farklı bir çizgi izlediğinde hemen internete sarılıp "lafı ağzına tıkamak" hali.[/FONT]
[FONT=Tahoma] [/FONT]
[FONT=Tahoma]"Engelli"sözcüğü herkesin gözle gördüğü gerçekleri karartıyor.[/FONT]
[FONT=Tahoma]Biri tekerlekli sandalyede ise herkes görüyor. Kolu olmayanı, tek bacaklıyı, gözü görmeyeni herkes görüyor. Bunları, güzel Türkçenin tarif ettiği sözcüklerle değil de "engelli" ortak paydasında dillendirince daha mı güzel oluyor?[/FONT]
[FONT=Tahoma] [/FONT]
[FONT=Tahoma]Körler Derneği Başkanı arkadaşım.[/FONT]
[FONT=Tahoma]Adamın en kızdığı şey "Görme engelli" denmesi. "Körüm ben kör" diyor. "Bana kör deyin"[/FONT]
[FONT=Tahoma]Osmanlı'dan kalma "zenci" sözcüğümüz var. Bası amerikanofiller bunu "Nigır" sözcüğü ile eşleştirdiler. Kim zenci diye yazarsa, onu internet bombardımanına tutuyorlar. Cehalet kırıcı olmuyor mu?[/FONT]
[FONT=Tahoma] [/FONT]
[FONT=Tahoma]Zorlu Alışveriş Merkezi'ndeki duruma gelince.[/FONT]
[FONT=Tahoma]Ben burada AVM yönetiminin aptallığının altını çizmek istedim. Hukukta temel kuraldır.Yaptığınız yasa, uygulamada pratik değilse, herkes el birliği ile o yasayı çiğner. Pratikte kadük eder.[/FONT]
[FONT=Tahoma] [/FONT]
[FONT=Tahoma]Bütün otoparkın üçte birini "engelliler" için ilân ederseniz, bir o kadar yeri de yönetime ayırırsanız; yer bulamayan vatandaş gelip yüzsüzlük yapar. Engelliye ayrılı yere dalar.[/FONT]
[FONT=Tahoma] [/FONT]
[FONT=Tahoma]Kişisel olarak engelilere ayrılan yerler ne kadar oransız da olsa buralara park edenlerle mücadele ediyorum. Cebimde buralara park edenleri ayıplayan yazılar yazılı kâğıt taşıyorum. Usulsüz park edeni görürsem camına yapıştırıyorum. Hatta hiçbir mecburiyetim olmadığı halde, adam arabasını park ederken başına dikilip ters ters bakıyorum.[/FONT]
[FONT=Tahoma]İstanbul gibi sapık dolu bir şehirde böyle ters işlerin karşılığı bir kurşun dahi olabilir.[/FONT]
[FONT=Tahoma] [/FONT]
[FONT=Tahoma]O yüzden kendi hesabıma içim rahat. Ben en azından tepki veriyorum, bireysel olarak görevimi yapıyorum. O yüzden de gereksiz hassasiyet gösterilerine içerliyorum. "Engelliler" meselesinde ilgisiz ve bilgisiz değilim. Ayrıca Türkiye'deki derneklerinizin federasyon başkanı da öz be öz kuzenim.[/FONT]
[FONT=Tahoma]Sizlere dair yasalar için yaptığım kulisleri en iyi o bilir.[/FONT]
[FONT=Tahoma] [/FONT]
[FONT=Tahoma]Benim yazı sizi ne kadar incittiyse, sizin nameniz de beni o kadar incitti. Sağlık olsun, Türkiye herkesin birbirini tersinden anladığı bir yer. Biraz geniş olmak, olaylara biraz rahat bakmak lazım.[/FONT]
[FONT=Tahoma]Sevgiyle kalın kardeşim.[/FONT]
[FONT=Tahoma] [/FONT]
[FONT=Tahoma]Selahattin Duman"

[/FONT]

Oturduğum sitede 1500 araçlık otopark var ama bir tane engelli otoparkı yok.Nasıl yaptırım uygulayabilirim? Dava konusu olabilirmi?

Bağlı bulunduğunuz belediyeye yazılı olarak şikayette bulunun.

Yalnız şu noktaya da dikkat çekmek lazım. Her ne hikmetse bazı arkadaşlarımız bu durumdan neden rahatsız oluyorlar ise bilemem ama engelli araçlarda plakada işaret olmaması ciddi sıkıntılar çıkarmakta. Ben Aydın da yaşıyorum 6 yıl önce buraya geldim ve ilk 4 yıl sürekli bu durumla uğraştım. AVM si Emniyeti Belediyesi vs. lakin bu plaka zorunluluğunun kalkmış olması bizi bile zorluyor. Engelli için ayrılmış yere geliyorsun araç var eskiden olsa hemen plakasını alıp trafikten bir kenara çekip Emniyeti arardım. Polisler gelirdi. İşlem yapar aracı kaldırtırlardı. Ancak şu anda bunu yaptığımda polisler gelip sorgulamada aracın engelli aracı olduğu çıkınca bu sefer ben mahçup oluyorum. Üzerinde kart yok kart olsa dahi sıkışık trafikte kart var mı yok mu diye bakacak durumun yok. Bu durumda normal sürücülerin ekmeğine yağ sürdü. Şimdi bakıyorum engelli yerinde bir araç mı var gidip kendime başka çözüm üretiyorum. Yüzde 70 ihtimalle de o aracın sağlam aracı olduğunu da biliyorum. Ama daha önceleri bir kaç sefer polislere mahçup oldum ya artık hayatta uğraşmam.

Gerçekten insanlarımızı anlamakta zorluk çekiyorum. Ben bile sırf aracımı engelli parklarına sokmuyorum. Benden daha kötü durumda olan engelli arkadşlarıma haksızlık ettiğimi düşünüyorum. Ancak birgün Akasya AVM ye gittim aşırı kalabalıktı aynı katta 2 tur attıktan sonra boş bir engelli yerine park ettim. Plakamda işaret olmadığı için hemen görevli yanıma gelip çekmemi söyle daha sonra kimlik kartım ve ruhsatımı gösterince ikna oldu. Akasya avm bu konuda çok ilgili. Hklarımızı koruyan birilerinin olması beni sevindirdi. Umarım artık bir çok avm vs. bu konuda hassas davranır. Özellikle engelli park alanlarının üzerine kamera yerleştirilip haksız yere park edenler anons edilerek yada anonsa bile gerek kalmadan yerinde müdahale edilerek çözülebilinir. Yeter ki canları istesin...

Benim kafama takılan bir soru var aydınlatabilirseniz sevinirim.
şimdi %58 engelli raporumuz var fakat kullandığımız araç engelli aracı değil,
biz bu araçla engelli otoparkını kullabilirmiyiz

Api41- Hayır kullanamasınız, neden engelli plakası taktırmıyorsunuz? Araç başkasına aitse sizi indirip uygun bir yere park edebilir.
Kayıpkıta - haklısınız. Bende bu durumdan şikayetciyim. Neden bu uygulama desdeklendi anlıyamıyorum. Engelli insanın arabasında işaret olmasının ne sakıncası var? Bizim uyanık millet durumu hemen kavradı. Uyduruk bir bir belge yeya işaretin fotokopisini aracına koyup engelli parkları kullanıyor. Görevliler ise belgenini niteliği konusunda bilgi sahibi olmadığından müdahale edemiyor. Plaka uygulamasının geri getirilmesi gerekiyor. Bizde uyanıklar ve istismarcılar oldukça bu yeni uygulama yürümez.

Engellilere ait yerlere park edilmesinin para cezası var mıdır ? Varsa bunu nasıl uygulatırız.
Mesela ben kazlıçeşme isparkta çok sorun yaşıyorum. Kendim engelliyim. 2 tane 6 yaşında oğlum da
otizmli. Trene yakın yerdeki engelli yerleri sürekli dolu. Bu sebeple çok gerilerdeki yerlere
park etmek zorunda kalıyorum ve trene gidene kadar iki çocukla çok zor durumda kalıyorum. Ben bu
konuda ne yapabilirim. Aracın engelli olmadığını biliyorum diyelim o andan itibaren ne yapmalıyım.

Özürlülerin araçları için ayrılan yerlere park etme İlgili Kanun: Madde - 61/1-o
İlgili Mevzuat: Trafik Kanunu
Ceza Fiili Adı: Madde - 61/1-o | Özürlülerin araçları için ayrılan yerlere park etme | Trafik Kanunu
Cezası: 154 TL / Ceza puanı: 10
Ceza Kime Verilir: Sürücü
Yasaklara aykırı park edilen araçlar, trafik zabıtasınca kaldırılabilir, masraflar ödenmeden araç teslim edilmez.

Bunu buldum ama halen bu haliyle geçerli midir bilemiyorum.

Az önce ispark iletişim bölümüne şikayette bulundum. Yazdıklarım aşağıdaki gibi.

Merhabalar,
Engelli yerlerine sadece engellilerin park etmesini sağlayacak önlemler alınamaz mı ? Mesela oralarda kilit sistemli zincirler olur. Girişte görevliye engelli olarak kayıtlı olduğunu ibraz eden araç sahibine kilit sistemini açacak bir aparat verilir ve araç sahibi de rahatlıkla aracını park eder.

Yazdığın hüküm geçerli. Yol üzerindeki ayrılan yerlere park edenlere ceza yazılır. Hatta araç çektirilir.Ama bunu yapacak polis bulabilirsen. Bunun dışındaki yerlere park edenlere ceza uygulanmaz (AVM ler deki yerler için) İspark bu konuda duyarsız.

Evet arkadaşlar, bakıyorum da benim gibi sizlerde bu konudan şikayetçisiniz. Biz engellilerin araçlarında engelli işaret olmasının ne sakıncası var? Bu millet durumu hemen kendi lehine çevirmesini öğrendi, renkli bir fotokopi düzenle ve bu belgeyi arabanın camının önüne bırak git. Tabi ki de görevli kişiler bu belgeyi görünce haliyle her hangi bir müdahalede bulunamazlar. Evet bir çok arkadaşımız amblemsiz plakadan memnun ve ayrıca önerdikleri çözüm ise saçma yok efendim isteyen sticker alsın arabanın her tarafına yapıştırsın diyor.

Sayın Çapa63
Çok doğru bir konuya değindiniz. Son yıllardaki en büyük hatamız plakalardaki işareti kaldırmamız oldu. Bu medeni ülkelerde olabilecek bir uygulama. Yeni bir kampanya yapıp tekrar bu işareti koydurmalıyız.

Ben hastaneye bile park edemiyorumki :))
Koskoca ankara numune Hastanesinin 2 tane engelli park yeri var.sıra gelmiyor. Kazara bir kere denk geldi ve güvenlik müsait yer yok diye kabul etmedi.bende direttim.boş yer var,nasıl engelli park edemez! !! Üste çıkmak için plakanda engelli amblemi yok dedi.o kalktı engelli park kartı var artık diyorum. Var öyle birşey yok öyle bir şey diye tartışırken hastane güvenliği pes edip hakkım olan yeri verdi.hastanenin engelliye muamelesi çok kötü ve 2 tane park yeri ayırmış koca hastane.beypazarı devlet hastanesi numunenin çeyreği etmez.ona rağmen 5-6 tane yer ayırmış bizlere

Malesef kendi bedeniyle barışık olamayan kardeşlerimiz,damgalanmış muamelesi istemiyoruz,rencide oluyoruz diye plakalardan amblemi kaldırttı.şimdide ceremesini biz çekiyoruz. O amblem bize bir ayrıcalıktı.kimse kimseye plakasını ödünç veremez ama engelli parkkartını herkese ödünç verir.istismara çok açık bir uygulama. Hiçbir park görevlisi parkkartını alıp incelemez

Engelli plakası uygulamasını kaldırılması yönünde iyi niyetli girişimlerin yanında sırf ötv indiriminden yararlanmak için yasa dışı yollarla araç alan sağlam insanlarında rolü olduğu inancındayım.

Haklısınız Levent Bey, sırf Ö[FONT=sans-serif]tv indiriminden yararlanmak için yasa dışı yollarla araç alan sağlam insanların rolü çok zaten, ayrıca bizim kendi içimizdeki engelli arkadaşlarda buna zemin hazırladılar. Engelli plakasını eleştiren çok engelli arkadaşımız var.[/FONT]

İçişleri Bakanlığının 03.01.2011 tarih ve B.05.1.EGM.0.11.45209 sayılı 2011/1 no’lu genelgesi;

5.TRAFİK HİZMETLERİNDE ENGELLİLERE YÖNELİK HUSUSLAR

Engellilere duyarlı bir trafik hizmeti verilmesi, engelli vatandaşlarımızın yaşamını da kolaylaştırmaktadır. Engellilere ayrılmış park alanlarına diğer kişilerin park etmesine izin verilmeyecektir. Engelli vasıtalarının geçmesine engel unsurların kaldırımlarda bulundurulmaması için gereken tedbirlerin alınmasına önem verilecektir.

Kentlerimizde yaya trafiğine ayrılmış bulunan kaldırımların ve yaya geçitlerinin engelli vatandaşlarımız tarafından güvenli bir şekilde kullanılmalarını sağlamak üzere, buralara trafik kurallarına aykırı şekilde motorlu araçların park etmesi ve diğer engellerin konulması önlenecektir. Kaldırımların işgal edilmesine hiçbir şekilde müsamaha gösterilmeyecektir.

Sadece engelli kişilerin kullanımına tahsis edilmiş park alanlarının (özel güvenlik görevlisi bulunan gerçek kişilere ait yerler dâhil) başka kişiler tarafından kullanılması halinde, bu kişilere 2911 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 61’inci maddesinde öngörülen idari yaptırımlar uygulanacaktır.
Trafik kurallarının uygulanmasında, kendisi veya yakını engelli olan bireylerin durumuna özen gösterilecek, yapılacak işlemlerde bu hususlara dikkat edilecektir. Zihinsel veya psikolojik açıdan engelli bireyleri, özellikle çocukları rahatsız etmeyecek şekilde uygulama yapılmasına çalışılacaktır.

Görevli personelimizce, engelli bireylere yönelik gereken duyarlılık gösterilecek, gerektiğinde yapılan işlemlerde bu kişilere öncelik tanınacaktır.
Trafik kontrollerinde, engelli kişilere yönelik yakınları veya ailesi tarafından alınan tedbirler, kişinin içinde bulunduğu koşullar ve zorluklar dikkate alınarak değerlendirilecektir.

Bugün Murat Kölük Hastanesine gittim. Otoparkta engellilere ayrılmış yerler komple doluydu. Birisi geldi aracın içinde oturuyor yer istedik vermedi.
Bende aracının önüne park etmeye kalkıştım bu sefer çıktı ama bir sürü tartışma. Annemle en az 15 dakika tartıştılar sonrada gelip yardım etmeye çalıştı.
Bu ülkede savaş yok kriz yok insanlar neden bu kadar saygısız neden bu kadar anlayışsızlar anlayamıyorum.

Herkes birbirinin düşmanımı olmuş memlekette.
Koca koca tabelalar "aracınız çekilir" yazılarına rağmen hatta engellinin kendisi gelmişken bile sanki cephede savunma yapıyor bu insanlar.İnanın vatanı bu kadar savunmaz bazıları.

Hastane otoparklarında neden güvenlik olmaz yada neden engelli park yerlerine elektronik bir mekanizma koymazlar anlamıyorum.
Bu otopark işgali olayını nasıl gündeme getirebiliriz nasıl yasaları uygulatabiliriz. ?
Aracı olan yada olmayan hiç farketmez bütün engelliler ve yakınları bir olmalı gerekli yerlere durumun basit bir şey olmadığını kabul ettirmeliyiz artık.

Bazı asansörlerde kart okutma sistmei var acaba engelli park yerlerinde bu sistemden kullanılamaz mı ?

@Levent54 yukarıya yazı eklemişsiniz idari yaptırımla ruygulanacaktır diyor.
Peki o an nasıl becerecez bunu her seferinde trafik polisinimi arayacağız.

İstanbul'da oturan tekerlekli sandalyesi ile gelebilecek en az 10 kişi arıyoruz. (Engelsiz olması da şart değil).Tanınmış bir AVM de (Mall of İstanbul, Zorlu gibi) sabah açılışta girip engelli park yerlerine sandalyemiz ile oturup tamamen yasal bir eylem yapalım. Bunu olabildiğince basın organlarına duyuralım. Eylem bir saat sürebilir. Ellerimizde ortak saptayacağımız bir slogan olan kartonlar bulunsun.
Burada yazmakla, dertlerimizi birbirimizle paylaşmakla bir milim ileriye gidemeyiz. Haydi arkadaşlar. Katkılarınızı bekliyoruz. Katılacak arkadaşların mesajlarını bekliyorum.

Başta AVM ler olmak üzere engelli araçlar için ayrılmış yerlere ne gibi işlem yapıldığını Bimer'e sordum. Soru ve gelen yanıt aşağıdadır. Sonuç bence hikaye.

Soru:Engelli plakalı taşıt sahibi, tekerlekli sandalyede yaşayan engelli bir insanım. Bilhassa AVM otoparkları olmak üzere engelli arabalara ayrılan yerlerin engelli olmayan kişilerce işgal edildiği malumunuzdur.Öğrenmek istediğim AVM de engelli yerlerine park eden bu araçlara herhangi bir yaptırım, ceza uygulaması varmıdır. Bunun için nereyi aramamız gerekmektedir.

Bimer'in yanıtı :Başbakanlık İletişim Merkezi (BİMER) tarafından Genel Müdürlüğümüze gönderilen ilgi başvurunuz incelenmiştir. Genel Müdürlüğümüzce başvuru konunuz ile ilgili alış-veriş merkezlerinin yönetimlerine gerekli uyarı yazılarının yazılması amacıyla tüm belediyelere dağıtım yapılması için İçişleri Bakanlığına 14/127/015 tarihli ve 183337 sayılı yazı gönderilmiş olup İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü 4/1/2016 tarihli 4 sayılı yazı ile konuyu tüm belediyelere intikal ettirmiştir. Ayrıca konu ile ilgili AVM yönetimine başvurabilirsiniz

Gerekli uyarı ile bu iş olmuyor. Ama gene uyarı ile geçiştiriliyor. Kısaca Ceza uygulaması yok gibi görünüyor.

Takip edenler hatırlayacaktır İstanbul'un en büyük AVM si olan Mall Of İstanbul AVM.sinde (MOİ) engelli otoparkların korunması yolunda "engelsizseyyah.com" olarak yaptığımız girişimlerimiz sonuç vermiştir. Bu konudaki MOİ yetkilileri ile öncelikle şifahi olarak görüşülmüş ardından yetkililer (Sözer Kayı) bizden konuyu yazılı olarak bildirmemizi istemişlerdir. Konu ile ilgili olarak aşağıdaki yazı yazılmıştır.

From: lk0654 [mailto:lk0654@mynet.com]
Sent: Thursday, February 2, 2017 12:49 PM
To: skayi@mallofistanbul.com.tr
Subject: engelli otopark

Sözer Hanım iyi günler,

Engelli otopark sorunu ile ilgili olarak dün sizinle görüşmüştük. Sizlerin de gözlemlediği gibi MOİ’un otoparkında bulunan engellilere ait otopark engelli olamayan araçlar tarafından işgal edilmekte bu yüzden biz engelliler araçlarını bu yerlere park edememekteyiz. Bu konuda maalesef AVM.nin de bir önlem almadığı görülmektedir. Ancak genelde ( bazı AVM.ler hariç) diğer AVM.lerde bu konuda yeterli tedbirler alınmamaktadır. Bu konuda insanlarımız duyarsızlığı ayrı ve önemli bir konu. Bu konuda yetkili kurumlarda (Trafik ve Belediyeler gibi) maalesef yaptırım konusunda yetersiz kalmaktadırlar. Bunun sonucunda bizler bu kişilerle mücadele etmek zorunda kalmaktayız.

Bu konuda bölgemizde yaptığımız çalışmalarsonuçunda bazı AVM.ler bu konuda tedbirler almaktadırlar. Örneğin bazı AVM.ler (Aquaflorya-A plus gibi) bir çözüm olarak, engelli araçlara (tekerlekli sandalye kullananlara) ücretsiz Vale hizmeti vermektedirler. Bu kesinlikle bedava hizmet talebi olarak değerlendirilmemelidir. Bu bizlerin park yeri bulamadığımız için zaman zaman AVM.lere giremediğimizi yada kapıya yakın yer bulamadığımız için çektiğimiz eziyetlerin önlenmesi yönünden değerlendirilmelidir. Bunun yanında hiç olmazsa 4-5 araçlık park yerinin eleman denetiminde kollanması önlemi de alınabilir.
Bu konuda daha kesin çözüm bulunana kadar (Elektronik bariyer, yaptırım uygulanması gibi) geçici çözüm olarak ücretsiz Vale hizmeti verilmesi ya da vale bölgesinde vale denetiminde 3-4 araçlık yer ayrılması gibi (ya da sizlerin bulacağı) tedbirler alınmasını sizlerden talep ediyoruz.

İlgi göstereceğinizi ve yardımcı olacağınızı umar, yanıtınızı (takipçileriz ve üyelerimizle paylaşmak için) bekler, şimdiden teşekkür eder, işlerinizde başarılar dileriz.

Levent Karagöz

“egelsizseyyah.com”

Bu yazımız üzerine hemen ayni gün aşağıdaki yanıt alınmıştır.

Kimden : skayi@mallofistanbul.com.tr
Kime : lk0654@mynet.com
Cc : ''pazarlama'' <pazarlama@mallofistanbul.com.tr>
Gönderme tarihi : 04 Şubat 2017 Cumartesi 13:20
Konu : engelli otopark

Levent Bey Merhaba,

Otopark alanlarımızda;

Her SAS girişinde 2 adet ENGELLİ ARAÇ PARK yerini Zincirle kapatarak ayırma yapacağız. Güvenlikten yardım istendiğinde Güvenlik zinciri açacak – kolondan kolona kapatacağız.

Konuyla ilgili daha iyi hizmet vermek adına hem araştırma yapıp, hem de sizin de bu konuda görüşlerinizi her daim bekleriz.

Teşekkürler,

İyi günler, iyi çalışmalar dileriz.

From: lk0654 [mailto:lk0654@mynet.com]
Sent: Saturday, February 4, 2017 4:18 PM
To: skayi@mallofistanbul.com.tr
Subject: Ynt: engelli otopark

Sözer hanım merhaba,

Çok kısa sürede bir çözüm ile döndüğünüz için teşekkür ederim.
Sanırım zincirlerde kilit olacak yoksa bizim insanlarımız inip onuda açar.
Her zaman görüşlerimizi sizlere iletmeye devam edeceğiz.

İyi çalışmalar.

Kimden : Sözer KAYI <skayi@mallofistanbul.com.tr> [Adres Defterine Ekle] Kime : 'lk0654' <lk0654@mynet.com> CC : pazarlama@mallofistanbul.com.tr
Merhaba Levent Bey,

Biz teşekkür ederiz.
Alanda açılması konusunda ancak güvenlik yardımcı olabilecek.

İyi günler, İyi çalışmalar dileriz.

Bu olumlu yaklaşımları nedeniyle başta Sözer Kayı olmak üzere Mall Of İstanbul yöneticilerine teşekkür ederiz.

Arkadaşlar bu yazışmaları özellikle detaylı gönderiyorum. Lütfen sizlerde yakınlarınızda bulunan AVM.lerde bu yönde girişimlerde bulununuz. Sonuç olumlu olabiliyor. Lütfen üşenmeyelim.

Levent bey merhabalar
geçen hafta Esenyurt Akbatı AVM gitmiştim ve otopark alt katında çok hoş bir uygulama ile karşılaştım,
engelli otoparkına pistonlu uzaktan kumandalı bariyerler vardı daha önceden engellilerin yerine haksız
parkedenlerden dolayı bu sisteme geçilmiş ve şimdi o yerlere sadece engellilerin park edilmesine müsaade ediliyordu.
Sistem nasıl çalışıyor diye güvenliğe sordum ve beni danışmaya kayıt olmam için yönlerdiler, oraya gittiğimde benden engelli
kartımı (veya raporu), ruhsat ve formu doldurarak kayıt oldum (tel. numaranız, e-mail, adres ve plaka yazıldı), sistem çok basit çalışıyor
giriyorsunuz engelli otoparka verilen bir telefonu (ücretsiz) arıyorsunuz ve uzaktan kumandalı bariyer aşaya iniyor ve sizde sorunsuz
park ediyorsunuz ( sanırım kamera ile hangi bariyerin önünde olduğunuzu ve plakanızı tespit ediyorlar ). Ben uygulamayı çok beğendim, sizde nasıl çalıştığını veya belgelemek isterseniz Akbatı Avm ziyaret edebilir ve hatta başka Avm'lere tavsiyedede bulunabilirsiniz.
Saygılarımla

Gaziantep te AVM lerde birebir güvenlik ilgileniyor. Zinciri kendisi açıyor ve gerekli kimlik kontrolünü de kendisi yapıyor. Ayrıca AVM otoparkında yer olmadığında diğer araç girişlerine otoparkı kapatıyorlar ancak engelli kartını gösterdiğimde kapıyı bize özel açıyorlar. Ben Gaziantep ilinden bu konuda çok memnunum. Gerek AVM gerek belediye otoparkları ikisinde de aynı.

Kridvan merhaba,
Gönderdiğin bilgi çok değerli. Aslında "engelsizseyyah.com" sitesi olarak bizde bu konuda Ankara'da bulunan Elektrik Mühendisi olan bir arkadaşla çalışmalar yapıyorduk. Bu haberi aldığımız çok iyi oldu. Kısa zamanda sistemi öğrenmek üzere Akbatı AVM.ye gideceğiz. Bu sistemin tüm AVM.ler için mecburi kılınması için çalışmalar yapmalıyız. Tekrar bilgin için teşekkür ederim. Sevgiler.

Vetbat merhaba,
Bu hassasiyetlerinden dolayı ilgili AVM lere ve Belediyeye teşekkürler. İnşallah diğer AVM.lere ve konuya duyarsız tüm belediyelere örnek olurlar. Bu bilgiyi bizlerle paylaştığın için teşekkürler. Demek istenildiği zaman oluyormuş.

Mutlaka haberiniz vardır ama bu konu başlığı altında bildirmeyi uygun buldum.

Bakanlıktan AVM otoparklarıyla ilgili flaş talimat

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya'nın talimatıyla, AVM'lerde engelli vatandaşların kullandığı otoparkların diğer araç sahiplerince işgal edilmesinin önüne geçilmesi amacıyla Emniyet Genel Müdürlüğüne yapılan başvuru olumlu sonuç verdi.
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının başvurusunu dikkate alan Emniyet Genel Müdürlüğü, 81 valiliğe yolladığı yazıda, AVM'lerde engellilere ayrılmış otoparkları işgal eden araçlara gereken cezai işlemlerin uygulanması talimatını verdi. Bakan Kaya'nın talimatıyla Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğünce, Emniyet Genel Müdürlüğüne geçen ay yollanan yazıda, AVM'lerde engelliler için ayrılan park yerlerine diğer araç sahiplerinin park ettiğine yönelik Bakanlığa çok sayıda şikayet ulaştığı bildirildi.

Engelli park yerlerinin işgal edilmesine yönelik şikayetlerin muhatabı olan kurumun belli olmadığını da aktaran Bakanlık, Emniyet Genel Müdürlüğünden daha önce engellilerin park sorununu çözmeye yönelik yayımlanan 2011/01 Sayılı Engellilere Yönelik Güvenlik Hizmetlerine ilişkin İçişleri Bakanlığı Genelgesi'nin uygulanması konusunda valiliklere talimat verilmesini talep etti. Yazıda, yapılan işlemlere ilişkin Bakanlığa da ivedilikle bilgi aktarımında bulunulması istendi.

'TÜM ENGELLERİ AŞMAYA DEVAM EDECEĞİZ'

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Kaya, yaptığı değerlendirmede, engelli vatandaşların günlük hayatlarına kolayca devam edebilmeleri için erişebilirlik çalışmaları yürüttüklerini anımsattı. Erişebilirlik çalışmaları ile konutlarda, iş yerlerinde, kamu binalarında, yollarda, kaldırımlarda, yeşil alanlarda, sosyal ve kültürel faaliyetlerin icra edildiği tüm ortamlarda her türlü engeli aştıklarını vurgulayan Fatma Betül Sayan Kaya, şunları kaydetti:

"Bugüne kadar epey bir yol almamıza rağmen erişebilirlik konusunda hala aşılması gereken engellerin olduğunun farkındayız. AVM'lerdeki otoparklarda yaşanan problem de bunlardan biriydi. Vatandaşlarımızdan aldığımız şikayetler üzerine harekete geçtik, gerekli özen ve dikkatin gösterilmesi için Emniyet Genel Müdürlüğümüze başvurumuzu yaptık. 81 il valiliğimize giden bu talimatla, bu problemin giderek azalacağını ve insanlarımızın da bilinçlenmesiyle tamamen ortadan kalkacağını düşünüyorum. Kamu, özel sektör, yerel yönetimler ve STK'larımızla birlikte tüm engelleri bir bir aşmaya devam edeceğiz."

AVM'LERE OTOMATİK KİLİT VE BARİYER UYGULAMASI

Emniyet Genel Müdürlüğü, başvuruyu takiben 81 valiliğe gönderdiği talimat ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına yazdığı cevap yazısıyla, AVM'lerde engelli otoparklarını işgal edenlere ceza kesilmesi noktasında daha sıkı denetim sürecini başlattı. Talimat yazısında, engellilere ayrılan araç park yerlerinin işgal edilmemesi için 2011/01 sayılı genelgenin yollandığı, fakat konunun farklı yönlerinin de bulunması sebebiyle denetimlerin etkinliğinin azaldığı vurgulandı.

Yazıda, engellilerin AVM'lere ulaşımının çevresiyle birlikte düşünülmesi ve AVM yönetimlerince bu konuda kalıcı ve sürdürülebilir mekansal tasarım ve planlama yapılması gerektiği ifade edildi. Engelliler için belirlenen alanların sadece engelli vatandaşlarca kullanılması için idari tedbirlerin uygulanması istenen yazıda, "AVM kapalı ve açık otoparklarında engelliler için ayrılmış özel park yerlerine erişim ve yararlanmanın otomatik kilit, bariyer gibi kontrollü şekilde ve sadece hak sahipleri tarafından kullanılması, AVM özel güvenlik ve yönetimlerinin sürece dahil edilmesi ve iç denetimlerinin sağlanması gerekmektedir." denildi.

'CEZA KESİN' TALİMATI

Engelli park yerlerinin erişim ve kullanımının önlenmesi için gerekli yönetsel tedbirlerin öncelikle AVM yönetimlerinin sorumluluğu olduğunun belirtildiği talimat yazısında, belirlenen tedbirlerin de öncelikle ilgili yönetimlerce alınması gerektiği kaydedildi. Yazıda ayrıca, AVM giriş kapılarına yakın açık veya kapalı otoparklara engellilerin kolay erişimlerinin sağlanması, yaşam kaliteleri ve sosyalleşmelerinin arttırılması amacıyla belediye, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri, İl Emniyet Müdürlüğü, AVM yönetimi ile ilgili oda ve sivil toplum kuruluşları yetkililerinden oluşacak heyetlerce çözüme yönelik tedbirlerin alınması gerektiği de belirtildi.

Söz konusu tedbirlerin planlanması ve uygulanması noktasında trafik birimlerinin gerekli desteği sağlaması, trafik zabıtasının görev ve yetki sınırları dahilinde engelli park yerlerinin diğer araç sürücüleri tarafından alınan tedbirlere rağmen uygunsuz olarak kullanılması durumunda Karayolları Trafik Kanunu'nun 61'inci maddesinde öngörülen yaptırımların uygulanması talimatı verildi.

Hürriyet

AVM otoparklarında pek sorun olmadı şimdiye kadar.
Engelliler için ayrılan araç park yerlerine sağlam kişiler araçlarını koyuyor ve kimse ses çıkarmıyor, polis denetlemiyor, (Polis denetlese de, başa çıkamıyor) hatta, MOBESE kamerasının çok yakınında olmasına rağmen kimse dikkate almayıp, engelli otoparkına sağlam kişiler araçlarını koyuyorlar.
Bize yer kalmayınca, yanlış bir yere koyduysan, yandın, ceza hemen gelir.

Bu konuda bu gün Ankaradaki yakınımdan bir mesaj aldım. Bir AVM de park eden aracı görevliye şikayet etmiş. Yetkili hiç merak etmeyin Trafik Polisleri süerekli denetim yapıyor ve bu araçlaraceza yazıyor demiş.

Bu uygulamaya başlamaları sevindirici bir gelişme. Zira daha öncede belirttiğim gibi "Sorun Cezasızlık". Bu gün bende bir AVM.ye gittim.(Fly-inn) Park ettiğim zaman engelli otoparkı boştu. Çıkşta ise hemen yanıma bir araç park etmişti. Kapıyı açıp otoma girmek bile imkansızdı. Hemen anons yaptılar.Tabi gelen giden olmadı. Bu arada AVM.nin üst düzey yetkilileri geldiler. Onlarda durumdan şikayetciydi. İsterseniz biz aracınızı çıkartalım dediler. Ben bu arada 155'i aramıştım. Bakalım ne olacak diye. Hemen ilgilendiler. Aracın plakasını alıp, oraya en yakın ekibi göndereceklerini söylediler. Bende bu nedenle görevlilerin önerisini reddedip, beklemeye başladım. Bu arada arcın resimlerini çektim.

10-15 dakika sonra son model mercedes in sahibi olan hanfendi geldi. Epey söylendim,özür dileyip aracına bindi. Bende aracıma bindim. Telefonum çaldı. Arayan emniyet yetkilisiydi. Durumu sordu bende aracın gittiğni söyledim. "Görüntü var mı" dedi ."evet var" dedim. Bana "görüntüyü göndereceği numaraya whatsap'den gönderin" dedi. Gerekli cezai işlemi yapılacağını söyledi. Bu ilgi ve takip beni sevindirdi. Bundan sonra sizlerde bu yolu takip edin. Bu utanmaz yaratıkları şikayet edin. Sakın ihmal etmeyin. Umuyorumki emniyet artık bu konuda girişime başladı.Ama bizde gereken ihbarları mutlaka yapalım.

Mehmet kardeşim, umarım bu uygulama gelişir ve her AVM.de uygulanır. Yukarıdaki yazılarımı takip ettiysem MOİ ile ilgili girişimimi ve yazışmalarımı görmüşsündür. Bana bonudaki girişimlerini anlatmışlardı. Bu konularda israrcı olunursa sonuç alabiliyoruz. Benim üzüldüğüm bunlarla kişisel olarak uğraşıyor olmamız. Dernekler maalesef bu konuda gerekeni yapmıyorlar. Bir çok kere yaptığım girişimlere rağmen bu yoldan sonuç alamadım. Onların amaçları.... neyse ..biz işimize bakalım.Bu uygulamayı duyuralım.

Üst Alt