Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Biraz Türkçe Soralım?

Nokta, nokta, virgül, nokta ve ünlem diyorum.

Cevabımız tabii ki D ŞIKKI. son cümle zaten Ah sözcüğü ile başlamış o yüzden ÜNLEM. Cümle içindeki alıntı sözlerden sonra virgül kullanıldığını da biliyoruz.. Tebrikler abi'm. Dikkat et bre '')

Da-Ayri-Karikaturu.jpg

Burdaki ''Da'' adamın dediği gibi ayrı mı yazılmalı yoksa bitişik mi yazılmalı ? Neden ? :)

Bitişik yazılır. Sebebi şu; ad durum eki olarak kullanılmış bağlaç olarak değil. Ad durum eki hallerinde -de,-da bitişik yazılır. Yani yanlış bilmiyorsam tabi :)

Bitişik yazılır. Bitişik ve ayrı kelimeleri anlamak için sonuna "kiler" eki getiriniz. Anlamlı bir kelime oluyorsa bitişik, anlamsız oluyorsa ayrı yazılır. Örneğin: aşağıdakiler, sendekiler, onlardakiler, onda, bunda, şunda gibi kelimelerde var olan bir grubu ya da grupları çağrıştırıyor.

Yani "de, da" olan kelimelerden "de" ya da "da" çıkarıldığında anlam bozuluyorsa bitişik yazılır.

Karikatürde ise ağızda ifadesi doğrudur. Ağızdakiler anlamlı, ağız dakiler anlamsız farklı birer kelimelerdir.

Her ikisi de.
*Hangi anlamda söylediğine göre değişir.

"Lokum gibi ağızda dağılıyor." anlamında kullanmışsa bitişik.

"Burun da, ağız da dağılıyor." gibi bir anlamda kullanmışsa ayrı. :)

Son düzenleme:
Cahillik parayla değil ya. Da ve de'nin ayrımı bitişik mi durumunu tartışıyorlar. Yazdık onu da anlamadılar. En azından aç Googleyi bak.

Da de hal ekleri bitişik yazılır ( cümleden çıkar temel anlam bozulur )
De da bağlacı ise ayrı yazılır (cümleden çıkar temel anlam bozulmaz )
Örnekteki soru bitişik yazılır. ( bağlaç değil. ) atom_bombası kardeşimizin yöntemi de gayet mantıklı. bir , cümlede tek anlam vardır ya bağlaçtır ya da durum hallerinden. Cümle iyi okunur ise durum ( hal ) eki olduğu anlaşılır.

BİTİŞİK YAZILIR ( Bilen arkadaşlar tebrikler, bilemeyenler dikkat )

01.gif

Gökmen Cümleyi iyi okudum. Bu bir karikatür olduğu için cümlede pek çok anlam olabilir. Mizah çünkü bu. Ayrıca karikatür olmasa bile cümlede pek çok anlam olabilir.

Kpss'de 30 soruda 27 doğru 3 boş (o boşlar da zaman yetersizliğinden) yapmış biri olarak Türkçe konusunda kimseden ders almak istemiyorum :) :)
(En azından bu kadar basit bir konuda)

Gökmen Cümleyi iyi okudum. Bu bir karikatür olduğu için cümlede pek çok anlam olabilir. Mizah çünkü bu. Ayrıca karikatür olmasa bile cümlede pek çok anlam olabilir.

Kpss'de 30 soruda 27 doğru 3 boş (o boşlar da zaman yetersizliğinden) yapmış biri olarak Türkçe konusunda kimseden ders almak istemiyorum :) :)
(En azından bu kadar basit bir konuda)

Güzel başarı
zaman yetmediyse eksik çalışma var demektir.
tebrikler.

HEART
Evet eksik çalışma vardı, 2014 yılında pek sıkı tutmadan girmiştim.

bir
ve sadece Türkçe de yetmiyor biliyorsunuz.
Gerçi size ders vermek haddimize düşmez :)

HEART

Estağfurullah, herkes herkesi bilmediği, yanlış bildiği konularda aydınlatabilir. Sadece, -de -da eklerinin kullanımı gibi basit bir konuda ders almaya ihtiyacım olmadığını belirtmek istedim. :)

Kpss'de/Ekpss'de sadece Türkçe yetmiyor mu? Büyük bir sürpriz oldu bu şimdi, hayallerim suya düştü. :p

bir
çok mu büyük bir sürpriz oldu
bilsem demezdim :) :)

Anlatım 4. tümceyle birlikte okunan günlüklere kaymış gibi geldi bana.
Doğru seçenek: C

Cevabımız tabii ki D ŞIKKI. son cümle zaten Ah sözcüğü ile başlamış o yüzden ÜNLEM. Cümle içindeki alıntı sözlerden sonra virgül kullanıldığını da biliyoruz.. Tebrikler abi'm. Dikkat et bre '')

Da-Ayri-Karikaturu.jpg

Burdaki ''Da'' adamın dediği gibi ayrı mı yazılmalı yoksa bitişik mi yazılmalı ? Neden ? :)
Cevap veren kişinin kullandığı anlama göre bitisik yazilir.yumruğu atan kişinin kastettiği anlama göre de ayrı yazılır.ikisinin bahsettiği anlam farklı.yine de biz ayrı yazılır diyelim de kaslı abimiz bizi de yumruklamasın.:D

Cevabımız C ŞIKKI tabi :) Tbt abim ve brom
___

cumlede-anlam-testi-coz-15.png

D şıkkı diyorum.
Özel tercih gibi olmayacaksa denk gelirse anlatım bozukluklarından sorar mısın Gökmen :) en çok yanlış yaptığım konu o da :)

Denizkızı Tebrikler :)

A) Dünyada en çok yağış alan bölge burası.
B) Ürettiklerinin çoğunu komşu ülkelere satıyorlar.
C) Bu toprakların büyük bir bölümü ormanlarla kaplı.
D) Ülkenin kuzeyinde elde edilen ürünlerin yarısından fazlasını elma oluşturuyor.
E) Ekonomileri daha çok, yetiştirdikleri hayvancılığa dayalı.

(2003 ÖSS)

Her ne kadar ülkemizde hayvan yetiştiriciliği diye bir kullanım olsa da yetiştirmek sözcüğü daha çok bitkiyi anımsatıyor.Bu sebeple ben de E şıkkı diyorum.

Ekonomileri daha çok hayvancılığa dayalı.

Tebrikler arkadaşlarım ve abilerim.

116.gif

Üst Alt