Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Brakial pleksus lezyonu olan kim var?

Kederli

Üye
Konular
13
Reaksiyonlar
0
İnanır mısınız 34 yaşındayım ve bunu öğreneli daha 2-3 yıl olmadı. İnternetten araştırdım ve buldum. Sağ kolum doğum sırasında Ebenin yanlış uygulamasıyla sinir şebekesinin zarar görmesiyle işlevsiz kaldı. Hem tam düze değil hem de ince kaldı. Elimi kullanamıyorum.

Acaba forumda bu durumda başkası var mı?

çok geçmiş olsun,böyle olaylar maaalesef halen oluyor.yetkisiz ve bilgisiz kişilerin yüzünden insanların hayatı kararıyor. :(

kendim gibi olan birini bugüne kadar hiç görmedim :=(

halada bulamadım sanırım herzamanki gibi yalnız kaldım:=(( :cry: :cry: kaderimiz :cry:

Benimki obstetrical brachial plexus injury, sağ kolda (Sanırım Erb's palsy de deniyor). Doğum işleminden kaynaklanan sinir hasarı. Dirsekten aşağısını kontrol edemiyorum. Sağ kolum ötekinden ince, aşağı doğru kolumu saldığımda tam düz durmuyor.

aynı benimde oyle düz durmuyor :=((ama biraz geliştirdim fizik tedavi sayesinde dahada geliştirmeye çalısyırm sen nerde ikamet ediyosun?

merhaba arkadaşlar benimde sol kolumda brakial pleksus zedelenmesi var sürekli olarak fizik tedawi gördüm lakin halen ii durumda olduğu söylenemez ...Sağ koluma göre çok kısa ,kaldıramıyorum ve düzelmior :(bu durumdan nefret ediyorum! Çewremde yolda yürürken ws herkesin koluna bakıorum benim gibi olan insanlar war mı düşüncesiyle ...

sağ brakiel plekxus total lezyon var sağlık heyeti bana %39 vrdi ama cetvelde %50 yazıyor omuzdan aşşağı kullanamıyorum sağ kolumu itiraz etcem

bu cetvelde %39 diye bir oran koymuşlar ya hayret!!! ya arkadaş niye %40 etmemişler ben bunda art niyet ararım

...

arkadaşlar bende de sol brakial pleksus lezyonu var. ne sağlık raporunda %40 alabilyorum ne de başka birşey. sadece askerlikten muaf oldum.
Ama buna da şükür demeliyiz arkadaşlar evet sağlıkta bir adaletsizlik var yok değil ama bunlara isyan etmemiz gerek. Bir arkadaşımız demiş etrafta insanları gördükçe ben kötü oluyorum diye peki kendimizden daha kötüleri görmedik mi arkadaşlar gördük buna şükür.
Ben her zaman eli cebimde gezerim sol elim sağ elime göre bembeyaz bunun nedenide hep cepte olması :)
24 yaşındayım 14-15 yaşında iken doktora gitmiştim doktor 3 ameliyat önermişti ama bu ameliyatlar sonunda kolun kaynamama olasılığı %95 deniyordu sadece fizik tedavi ilede olmuyor yetmiyor daha dogrusu yaş ilerledikçe fizik tedavinin faydası olmuyor. Yakın zamanda tekrar gitcem hastaneye umarım herşeyden hızlı ilerleyen tıp bizdede bir çare bulmuştur tek ümidim o

Merhaba arkadaşlar ben bu mesaj panosunu yaklaşık 2,5 yıl kadar önce açmıştım buranısın eskilerindenim müdaviniyim son 1 yıldan beri pek giremiyordum ve SANIRIM BENİM GİBİ OLAN 3-4 KİŞİYİDE SONUNDA GÖREBİLDİM sanırım bazı arkadaşlar rapor alamıyor çünkü mevcut yönetmelikte kol a %39 kalıyor yani bizim yüzde %40 alamıyorz:( ben mevcut yılındaki yönetmeliğe göre 2006 yılında %50 aldım sakat işci statüsünde askerden de muaf oldum 2007 de mevcut yönetmelik tamamen değişti bize %39 u bırakın %20 bile vermediler ben vergi indirimi için başvurdum heyete girdim %14 verdiler:( şuan bekliyorum mevcut yönetmelikler değişirse tekrar şansımı denemek istiyorum en kötü ihtimal yargıya gideceğim yine her zaman şükredelim arkadaşlar bende elim cebimde geziyorum T-SHİRT GİYMEZDİM KISA KOLLU GİYİNMEKTEN HOŞLANMAZDIM şuan çok iyi durumdayım ama insanın da kendisini geliştirmesi gerek hem beyin olarak hemde vucüt olarak VE ŞANS faktörü konuyla ilgili düşüncesi olan arkadaşlar lütfen yazın

Bende

Merhaba arkadaslar,

İlk okudugumda bunu agladım cunku bende aynı duyguları ve hısslerı hıssedıyorum. Henuz askerlıgımı yapmadım. Sanırım hıc bırımızde gıtmeyecegız. Ben evlıyım aslında cok korkuyordum kucukken hıc evlenemeyecegım dıye ama hamdolsun sımdı bır baba olucagım seneye hazıranda. Sızlerle gorusmek daha da cok ısterım ben bu konustugunuz cetvel olayını bıle bılmıyorum kolum ıcın daha once tek fızık tedavı yaptım . Bana bu yuzde oranlarla verdıgınız yada konustugunuz seyın ne oldugunu da acıklarsanı sevınırım. Umarım olsa bır gun bulusur gorusur ve bırbırlerımıe destek oluruz sevgıler

----------

Bir sorum daha var ehliyet alabildiniz mi ? Yoksa bizlere özürlü ehliyeti mi veriyorlar?

mrb arkadaşlar bende sizin gbi aynı sorunu paylaşıyorum sağ kol brakiyal pleksus kolumu tam açamıyor tam yukarı kaldıramıyorum ve size bşy danışmak istiyorum bu hastalığın ameliyatı varmı?bu hastalığı yaşayıpta ameliyatla düzelen varmı?bi arkadaşımız ehliyeti sormuştu bnm normal ehliyetm var

merhaba arkadaşlar galiba bende sizinle aynı sorunu yaşıyorum sol kolum, doğumda olmuş 17 yaşındayım..

Benimde sağ kol. 21 yıl oldu hala bazen canım yanmakta.Omzum hala zayıf, ince ve güçsüz. Ama fazla önemsemiyorum zira alıştım. Güçlendirmek için elimden geleni yapıyorum. Özellikle fırsat buldukça yüzmneye çalışıyorum. Başka insanların ne düşündüğü çok önemli degil, yeterki canım yanmasın.Tüm arkadaşlara geşmiş olsun.

spor yaparak kasmadan kendinizi geliştirebilirsiniz arkadaşlar böyle devam edin

kesin bir çzöüm yok..tedavisi tam olarak bulunamıyor.lakin,yüzme spor gibi aktivitelere katılarak kolu ğüçlendirme imkanımız var..bundan başka somut çözüm yok

Merhaba arkadaşlar benim kolumdada sağ brakiyal pleksus lezyonu var ben sağ kolumu rahat indirip kaldırabiliyorum eşya taşiyabiliyorum kısa kol giyemiyip gezen arkadaşlarıma allah yardım etsin gerçektende şu an yorumlarınızı okurken ne duygu içerisinde olduğumu anlatamam numaram 0542 471 24 73 arkadaşlar telefon numaram ve e- postam hamza-goktas-63570@hotmail.com öle kolunda sorunlu olan arkadaşlar lütfen ya arayın yada ekleyin sormam gereken çok önemli sorularım var

Arkadaşlar benim durumumda sizler gibi malum, ama doğuştan değil sonradan.27.04.2009 tarihinde ağır bir TRAFİK KAZASI geçirdim 27 gün komada kaldım uyandığımda sağ kolumu omzumdan itibaren hiç kullanamıyordum.Brakial plaksus lezyonu teşhisi koydular.Omurililten sağ kola ayrlan sinirlerde kök kopması olduğunu söylediler. Uzmanı olan birçok doktor gezdim çoğu ameliyat diyor ama çok yüksek fiyatlar istiyorlar garantide vermiyorlar bazı yerler bu işin ticaretini yapıyor gibi geldi. Aranızda ameliyat olan varmı

selam bende i 30.01.2010 tarihinde motor kazası geçirdim boyun c7 kemiğim klavucula(köprücük) kemiğim kırıldı.ilk olarak omuzda sinir zedelenmesi var dediler ama daha sonra çekilen mr lar sonucu sinir kökünde kopma olduğunu söylediler ben daha yeniyeni doktorlara göstermeye başladım sonuçlarımı tavsiye edile bilecek doktor varmı veya sinirler kökden koptuğu zaman tamir olma gibi bi durum varmı sizlerin görüşlerinizi alıcaktım.

slm bende de doğuştan brakial pleksusu zedelenmesi var sağ kolum daha ince ve kısa.sağ omuz ve göğüs kısmında kas oranı zayıf ve kemikli.amatör olarak vücut geliştrme yaptığmdan sağ tarafa göre sol kolum ve göğsüm daha gelişmiş durumda ama bi türlü sağ tarafı geliştiremedm.sadece omuz ve kolum da etkilenmiyor bu rahatszlıktan yüzümün sağ tarafı daha kemikli ayrıca sırt ve bel bölgesi de daha zayıf.

şu an 22 yaşındayım internette tedavi alternatiflerni arştırdm ama bu yaştan sonra pek bi çözüm yok gibi.mikrocerrahi yöntemlerini arştırdım sinir onarımı olabilir mi diye hacettepeye gttim bişe yapamayız dediler ama bilek kısmından bi operasyonla elini daha iyi kullanabilirsn dediler ameliyat tarihi verdiler ama doktorum özel polkliniğe geçtiği içn yalan oldu bir daha da gitmedim.

zaten bu duruma alıştığım içn pek bişrşey farketmiyor artk.ama psikolojik olarak gerçekten beni etkiliyor çünkü sosyal hyatta mutlaka bi engel çıkartıyor önüne ben de yazın tshirt giymekten çeknrdm çünkü sağ omuzum daha yukarda ve daha kemikli ve sağ göğsüm sola göre düz .kolumu verimli şekilde kullanamayacağmı kabullendikten sonra hiç olmazsa şekil bozukluklarndan kurtulmayı istedim pektoral kas implant yani göğüs kası implantlarnı araştırdm sağ göğsüm içn ama acaba brakial pleksus zedelenmes içn böle bi operasyon gerçekleştirileblr mi bilgsi olan varsa çok memnun olurm paylaşırsa

arkadaşlar spor yaparak kolunuzu geliştirebilir hacim olarak aynı boyutlara getirebilirisniz umudunuz kaybetmeyin çok çalısın sağ kolunuz la iö yapmak yerine sol kolunuzla yapmaya çalısın zorlayın kendinizi şartlandırın kolunuza günde 3 defa masaj yapın damarlrınızn ve sinir uçlarını hissedeceksiniz ve en önemli şey bunu kabullenmek zorundasınız umudunuz kaybetmeyin arkadaşlar hepinizi anlıyorum kaza yüzünden bu tip rahatlsızlığı olan arkadaşlar kendilerini zorlamasınlar ama doğuştan bu vaka olan arkadaslar ŞİDDETLE SPOR TAVSİYE EDİYORUM en azından hafif ağırlık yapın kademe kademe ağırlığı arttırın bakın zamanla farkı anlıcaksınız asla tembellik yapmayın deneyin boşver demeyin arkadaşlar devlete güvenmeyin rapor alırım özürlü kadrosunda çalışırım demeyin arkadşlar ben aldım %50 li bol kepçe den ama sonra erken emekliğe gelince %19 da kaldı iş durumuna gelince işverenler sizi kullanır arkadaşlar sana az ücret verir başkasına bol kepçeli ücret verir sana vermez neden çünkü sen özürlüsün asgari ücret yeter sana sana gelişme hakkı terfi vermezler arkadaşlar bunları neden mi yazıyorum arkadaşlar çünkü ben yaşadım ve yaşıyorum ama az bir zaman sonra bende bu durumdan kurtulcam sabır ediyorum Allah büyüktür eğer istiyorsan inanarak herşey oluyor sadece istek azim sabır arkadaşlar ve son olarak şunu söylemek istiyorum büyük harflerle LÜTFEN OKUYUN AÇIKÖĞRETİM FAKÜLTESİ BİZLER İÇİN BÜYÜK ŞANSTIR değerlendirin ve şimdi yurt dışı eğitim olanakları var VE(biraz birikimi olanlar için) İNGİLİZCE MUTLAKA BİLMELİSİNİZ sormak istediğiniz sorular varsa mesaj gönderebilirisniz murcaglar@hotmail.com

sol brakiyal pleksus lezyonu sorunu bendede mevcut. Sol kolum 2 daire parası yedikten sonra şuan normal görünümde. Etrafımdaki insanların çoğu anlamıyor bile ancak ben söylediğimde dikkat ettiklerinde anlayabiliyorlar. Benim doğumdan itibaren sürekli gittiğim doktor sadece spor önerdi asla ameliyat olmamı önermedi. Ben yıllar boyunca yüzme sporu yaptım. Kışın bile havuza gidiyordum. Ancak şuan imkanım olmadığı için yüzme yapamıyorum. İmkanınız varsa yapabileceğiniz en güzel spor yüzme.

Acaba kolunuzun eski ile şimdiki durumunu karşılaştırırmısınız bide 2 daire parası nereye gitti ameliyatlaramı

slm arkadaşlar benim sağ kolda Brakial pleksus lezyonu mevcut(doğum sırasında)
sol koldan 6 cm ince %60 güç kaybı , omuzdan yukarı kalkmıyor ve sağ kolu tam 180 derece açamıyorum 25 derece açı ile (en fazla) açabiliyorum.
sormak istedikleriniz varsa raporlar hakkında bildiğim şeyleri anlatırım.(%40 özürlü raporum, özürlü kimlik kartı, indirimli araç kartı ve h sınıfı ehliyet alabilir die raporum var.)

arkadaşlar tekrar merhaba rapor hakkında size bilgi vermek istiyorum mevcut ölçütte %40 rapor almak çok zor zira şuanki ölçütte %14 ile %25 te kalırsınız ama bazı hastaneler esnek olabiliyor ki %40 verebiliyor ama (sakat işçi hakkı) zira vergi indiriminde KESİNLİKLE vermezler alan da varsa mesaj atsın:)
haydarpasa eğitim araştırma hastanesinden %50 aldım 2 ci almamda vergi indirim hakkı %19 dolayısıyla mevcut cetvel değiştiği sürede %19 da kaldım ama sakat iş hakkım hak edilmiş bir hak oldugu için yanma söz konusu değil buda ek bilgi vaktim oldugunda da numuneden almayı planlıyorm böyle girişimleri olan arkadaslar lütfen paylaşsın teşekkürler :)

henüz 15 yaşındayım .. sağ kolumu en fazla 25 derece kaldırabiliyorum .. bu durum git gide ilerler mi ? doktora gittigimde egzersiz yapmak icin fizik tedaviye yönlendirildim ve 2 ay boyunca egzersiz yaparak kolumu açtılar yalnız kendim kaldıramadm . güclendirmem gerektigini söylediklerinde de dikkate almadım.. sag tarafım git gide zayıflarmı?.
lütfen gerekli bilgiyi verir misiniz??

kübra yaşın genç 15 yaşındasın ve gelişme evresindesin şuan egzersiz yaparsan kolun gelişir zira geliştirmezsen yaşın ilerlediğinde sağ kolun sol koluna nazaran daha zayıf ve kısa gözükür o yüzden kendni geliştir bazı işlerini sol kolunla yapmak yerine sağ kolunla yap bence doktorların dediklerini yap ve dikkate al bende senin gibi senin yaşında o yollardan geçtim ve baya uğrastım ama hayat öle bi anda başıma kötü şeyler çıkarttıki geliştiremedim son 2 ılldan beri uğraşıyorm maddi ve manevi herşey yoluna girdi ve yaş şuan 25 ve etkisini görebiliyorm ama artık şekil biçim ve hacim olarak diğer kolumdan hiçbir farkı yok ve kolumun hergeçen gün dahada güçlendiğini ve iyileşeceğimi hissediyorum güçlü olmak ve bilinçli olmak lazım sakın umudunuzu kaybetmeyin

Akadaşlar selamlar ;

Umarım bu bir gün hepimize geçmiş olur
4 senedir derman bulamamanın eksikliği ile internette gezinirken sizlerle karşılaşmış oldum
bay ve bayan olarak neyi yapabildiğinizi yada neyi yapamadığınızı malesef sokakta elini kolunu sallayarak gezen insanlardan daha yakın anlayabilirim . yazılan yazıları okurken çok etkilendim 4 sene oldu sağ kolum çalışmıyor , kötü olan birşey bu elbet fakat beynimiz sağlıklı olduğu için daha korkunç şeylerde görebilirdik diye düşünüyorum başıma gelmedik bir tek bu vardı bunuda yaşadım . bizler seçilmiş insanlarız aradaşlar ben kendimi böye düşünüyorum inanç mutlak bir düşüce olmalıdır yaşamın geri kalanında sınav diye atlandırılan dünyada bizler zor sınavv içerisinde çok az sayıda insanlarız şuan sizllere tek elle yazıyorum diğeri bbacağımın istünde : ) fakat korkunç acı çekiyorum ve ben bunu durmaksızın yaşıyorum yemek yerkken banyo yaparken gezinirken gülerken uyurken sevişirken bu korkunç acıları yaşarken çok da yalan olmayan kahka atabiliyor espırıde yapabılıyorum ıkı ılınden ıs gelmeyen ınsanların yapamadıklarını yapabılmek keyıf verıyor ve hepınden daha fazlasıda olabılıyor bu hastalıktan sonra tanıstıgım kısıler ben doktorum dıye ovundugunde olsun olsun dıyorum onları hıcte onemlı bır ıs yapan olarak gormuyorum okadar doktor tanıdımkı oylece bakanımı dersın yere bakıp anlamadıgını anladıgımı mı desen dahfa komıklerı kendını prof dıyenler mıcro cerahı kommedyenller : )

sanırım bu ısın oluru yok !! zaten zaman dıyorlar bu sure ıcerısınde dıger elıyle pıano calacak hale gelıyor tahmını verdıklerı surede de ya emeklı oluyorlar yada baska sehırde anne ve babaları doktor ool demısler ve onlada sadece sınav gecmıs .
ınsanlrın bıraz zaman alıyo bızde bır ozur oldugu çok hatıram var ve dolu dolu oldu yasam hıcbırseye bısman degılım bırıyle tanısırken bende sol elımı uzatıyorum sag elım cebımde varsın bana ukala desın ,ıntenette bırıyle konuşuyorum yenı tanıstım kkadının bırı cam acmamı ıstedı bır yandan kola ıcıyorum kolayı hep sol elımle masaya koyup ıctıgıme dıkkat etmıs : ) bana neden oyle yapıyorsun dedı sonra cok zakıce bana sag elını kaldırsana dedı ve ben yapamadım hersey kapandı : ) bırdahada gorusmemıstı . hayatımızda boyle ınsanlar yer almamasıda uzel seyler degılmı ? 6 yasında oglum var ve baba sen dunyayı bıle kurtarabılırsın dıyor sen babaların en guclususun dıyor bunlar ınsanı dusunduruyor annem yıne encok benı sevıyor kıymet ve ve deger ınsanın yakınlarına yaptıkları ıle kalıyor kımse hayatını elıyle yasamıyor ben bunu cok ıyı anlayabılıyorum gecen bır arkadas ıkı kave almıs gelıyordu ıkı elınde de kave olunaca kapıyı acamadı ona bakıyordum ve kavenın dıgerını yere bırakııp kapıyı actı ve dıgerını tekrar yerden aldı : )

uc elı olsaydı fena olmazdı sankı yanı cok sey de olmuyormus yasamımda cok da sayıda cok ıyı el sanatıyla ugrasan ınsan yok yanı benım de kazadan once ıkı elımle ıcra ettıgım bısey yoktu .bırgun bır arkadasım espırı olarak dedıkı sen sunu nasıl yapıyorsun bır elın yok dedı . bende ona dedımkı senın dıger elınde bu kadar basıt calısıyo yaı oylemı : ) bır gun bır yerlede tanısırsak muhabet dahada guzel olur benım numaram 05377877353 kendınızı ıyı hıssetmenız dılegıyle cunku oda soguk ve calısmayan kol cok usudu acı kat sayım fazlalastı : ) ıste bukadar yazabıldım . huzun almasın arkadaslar bılıyorum yemın edıyorum ıkı elı olan ınsan bukadar sıze yazmazdı
Saygılar ............

Üst Alt